ter meulen m W illems verbinding bittere pil voor Wijkorgaan Kijk op de wijk Mbatres ■■Even zwaar. Minder seherpl if- Bijeenkomst voor kamerbewoners Nieuwe dirigent van 'Orpheus' Vertegenwoordiger verduistert dertien mille Metrobaan tussen Slinge en Waalhaven onder spanning Boele's scheeps werf op zoek naar personeel ALBATROS Surinaamse iverknemers beter voorbereiden Ervaring- Isolement Belangstelling Ommoord Vandaag en morgen ffitOiüW/KiWiAiRiTET WOENSDAG 31 OKTDOBER 1973 STAD R3 ^ag ie duiven op het kerkPlei'n eigenlijk niet doodschieten?', vroeg nog met zolang Sleden een Surinaamse jongen, die pas uit het district Paramaribo in Rotterdam was aange- wJmft'nfetadaÏÏen|urinamf« kt £hijd goed'moet hij daaraan toegevoegd hebben. Uiteraard blijkt geruit met. dat de Surinamers zulke wrede immigranten met ontembare driften zijn, maar wel dat er bijna een onoverburgbare kloof tussen Nederland en Suriname bestaat. Door dat verschil met ons land en woon- en leefmiheu en mentaliteit blijken de Surinamers in ons land en met name in Ltterdam steeds meer m een isolement gedreven te worden. 'n Sfeervol overgordijnstofje. lessen gegeven, maar deze hebben Het test- en trainingscentrum wil de kloof tussen Surinaamse werknemers en de plaatselijke samenle- ROTTERDAM Het wijkorgaan Feyenoord-Noordereiland is 'ver bijsterd en verontwaardigd over het instellen van de zoveelste commissie om een nieuwe Wil- lemsverbinding te onderzoeken'. Het wijkorgaan heeft naar aanleiding van dit besluit, dat is genomenbij het overleg tussen de ministers Lub bers en Westerterp en burgemeester Thomassen» een brief geschreven aan onder redactie vanToos van Bommel Bospolder-T ussendijken Lombardijen Vreewijk Hillesluis Belangstellend volgt deze jeugdige Surinamer een praktische les aan het trainingscentrum. Hoe je 't ook draait: er is zo langzamerhand aardig wat verbeterd in de wereld.Maar aan 't zware piraatje, dat je elke dag rookt is sinds jaren nauwelijks wat gedaan. Heel wat ervaren rokers vindenhun zware shag dan ook behoorlijk aan de scherpe kant. Was 't nou zo'n moeite om daar iets aan te doen? Och, we moesten natuurlijk wel experimenteren. Maar 't succes is er ook naar: puur zuivere zware, die prima ruikt. Die goed pittig is, maar niet scherp. En dat valt moeilijk uit te leggen.Wcl te proeven. Testcentrum moet kloof overbruggen Om hier iets aan te doen heeft Rot terdam een voor ons laad uniek test en trainingscentrum opgericht, waar mee geprobeerd wordt de Surinaamse en Antiliaansc jongeren uit dit isole ment te halen en hen een redelijke kans van slagen in onze Nederlandse en in het bijzonder in de Rotterdamse samenleving te geven. Met dat ongekende verschil tussen bijvoorbeeld het leefklimaat in Suri name en ons land worden de ambte naren van liet Gewestelijk Arbeidsbu- ADVERTENTIE '«Gezelligs overgordijnstof voor in de keuken bedrukt met het Delfts blauwe tegeldessin. Deze mooie stof, 120 cm breed, koopt u alleen tijdens deze aanbieding zo voor delig. Nu van voor reau in Rotterdam bijna dagelijks ge confronteerd. Dé' heer Barendrecht, die zich vooral bezighoudt met de :n de Maasstad werkende Surinamers en Antillianen, noemde hun situatie een probleem van grote omvang. Het plaatsen van de rijksgenoten overzqe in de Rotterdamse bedrijven blijft niet alleen moeilijk, maar lijkt steeds moeizamer op gang te komen. Door dat sommige bedrijven met hen min der prettige ervaringen hebben» moe ten ook vaak de goedwillenden daar onder lijden. Vaak ook is er van de zijde van de werkgevers en het perso neel op de bedrijven zeer weinig weet van de omstandigheden, waar de Suri namers mee te maken hebben gehad en nog dagelijks mee te maken heb ben. Moeilijk is voor de buitenstaan ders ook het verschil in rassen cn godsdiensten van de Surinamers te begrijpen, zoals bijvoorbeeld tussen de Creolen en Hindoestanen op zijn zachtst gezegd grote spanningen be staan. Daarbij komt ook, dat vaak zeer jeugdige Surinamers van de ene dag op de andere dag helemaal alleen komen te staan in een voor hen totaal vreemde wereld en in een samenle ving, die tekort schiet aan medemen selijkheid en belangstelling. De belangrijkste taak nu van het test en trainingscentrum aan de Gantel- straat 18 is om de jonge Surinamers in Rotterdam uit hun isolement te halen. Na een voorselectie eventueel gevolgd door een test van een psycho loog kunnen de Surinamers, die in Rotterdam en regio aankomen op het trainingscentrum geplaatst worden. Tijdens een uitgebreid dagrooster worden de deelnemers voorbereid up hun plaatsing in de samenleving en krijgen zij op uitgebreide schaal de kans om te acclimatiseren. Ook veel zal er gedaan worden aan de gewen ning van het arbeidsklimaat. Hoewel op dit moment het rooster Vele tech nische werkzaamheden vermeldt, streeft men er naar om in de toe komst ook aan andere vakken te gaan doen. Zó wil men bijvoorbeeld voor jongelui, die in het bezit van. mulodi ploma zijn, mogelijkheden openen om op het test- en trainingscentrum een cursus in administratieve werkzaam heden te volgen. Op dit moment wor den ook al verschillende theoretische vooral betrekking op de samenstelling ving kleiner nisken. van de maatschappij en de samenle ving. De cursus aan het test-/en trainingscentrum aan de Gantelstraat duurt ongeveer dertien weken. Het ligt in de bedoeling om aan het einde van de cursus aan de Surinaamse jongens een verklaring-te verstrek ken; een soort certificaat, waarin wordt opgenomen, dat de bezitter met succes aan deze cursus heeft deelgeno men. De leeftijden van de deelnemers liggen tussen de achttien en vijfen twintig jaar. Omdat de test- en trainingscursus nog maar net van start is gegaan, kan men op dit moment nog niet zo heel veel van de "resultaten vertellen. We! is bekend, dat vanuit verschillende kringen, ook aan de kant van de werkgevers, roet belangstelling wordt uitgekeken. Het ds niet uitgesloten, dat andere grote 'steden, die met dit probleem van Surinaamse werknemers te niaken hebben, het Rotterdamse voorbeeld binnen afzienbare tijd zul len volgen. Om te komen tot het stichten van deze opleidingsmogelijkheid in de Maasstad, hebben verschillende in stanties hun handen in elkaar gesla gen. Het is dan ook een initiatief geworden, waaraan omvangrijke be sprekingen zijn voorafgegaan. De test en trainingscursus voor Surinaamse werknemers in Rotterdam is tot stand gekomen op initiatief van de Stich ting Sociale Belangen Surinamers, Ge meentelijke Sociale Dienst, directie van de Centrale Vakopleidingen Vol wassenen, het Gewestelijk Arbeidsbu reau en 'het ministerie van CRM. De opleidingsmogelijkheden worden voor het belangrijkste: deel gefinancieerd doof Rotterdam. Hoewel de cursus geen gerichte opleiding vormt, is hel voor dé Surinaamse jongeren, die de léssen volgen na afloop mogelijk om geplaatst te worden bij de Centrale Vakopleidingen voor Volwassenen. Tk zou graag willen, dat in de toekomst nog meer Surinamers geplaatst kun nen worden dan op het ogenblik'hef geval is. We vólgen, dan ook met belangstelling de. resultaten: van het test en trainingscentrum'; zegt de heer Barêndrècht Met de stichting van dit centrum is Botterdam een voor ons land unieke opleidingsmoge lijkheid voor de Surinaamse werkne mers rijker geworden. ROTTERDAM In Het Vlot, Heem raadssingel 181, wordt donderdag 1 november om 20 uur'een bijeenkomst gehouden waarop de problemen van kamerbewoners en alleenstaanden ut Rotterdam worden besproken. De avond is georganiseerd door het vormingscentrum Oriëntatie en het Centrum .voor kamerbewoners Het alle overheidsinstanties vanaf Vlot Beide instanties hebben vorig jaar gewerkt aan projecten die tol doel hadden betere woonomstandighe den voor deze groepen te krijgen. De activiteiten worden dit seizoen gebun deld en de avond in Het Vlot is een eerste uiting van die samenwerking. Het is de bedoeling dat op die bijeen komst ook plannen en ervaringen van kamerbewoners zelf naar voren ko men. Het wijkorgaan Bospolder-Tussendij ken is boos op het gemeentebestuur, dat volgens het wijkorgaan te wei nig aandacht besteed aan de proble men die in de wijk leven. In een open brief aan b. en w., de gemeen teraad en het bureau Wijkaangelc- genheden heeft het wijkorgaan alle klachten op een rijtje gezet. Over verkeersveiligheid voor bezoekertjes uit de wijk aan de kinderboerderij Fransenlaan Is nooit gesproken; voor de bejaarden ln de wijk wordt sinds de sluiting van het diensten centrum niets gedaan; er is nog steeds geen eigen onderkomen voor het wijkorgaan; de brieven over het project Schans - Watergeusstraat worden niet beantwoord; lijn 1 is van de Mathenesserweg verdwenen en de samenwerking met het bureau Wijkaangeleger.heden laat volgens hot wijkorgaan vee! te wensen over. 'Door de huidige gang van zaken wprdt een zinnig werken onmogelijk gemaakt; wilt u ons vertellen hoe ons wijkorgaan zich tegenover de bevolking nog WAAR kan maken', aldus de brief, die tenslotte roept om aandacht voor de wijk, ook van de raadsfracties. ning. Wat recreatie betreft valt er de komende maanden heel wat te verwachten. Do buurtwerkgroep sport en recreatie heeft vanaf 3 november elke zaterdag iets te bie den in het clubhuis Het Ravennest aan de Hendrick Croeslnckstraat Za terdagmiddag is er om 13.30 uur een poppenkastvoorstelling en de volgen de weken komen er films, kinder bingo, een Sinterklaasfeest op 1 de cember» een songfestival en een middag kerststukjes maken. Voor de volwassenen Is er *10 november een bingo-avond en op 22 december een kerstbal. pe afdeling wegenbouw van gemeen tewerken gaat beginnen met het op hogen van de Mare, het Meiland, de Molenwei, de Wügeweerd. de Roze- gaarde, de Kortedreef, de Langegeer wz en de Enk. Tijdens de werk zaamheden zal het voor het verkeer wel .eens moeilijk kunnen zijn de woningen te bereiken. Voor belang rijke, gebeurtenissen als huwelijk of sterfgeval zal worden geprobeerd de woning zoveel mogelijk bereik baar te houden. Daarvoor is dan een telefoontje nodig naar het districts kantoor aan de Vlaskade 30, de heer M. Schonenberg, telefoon 290003. Na een moeilijke start is de werk groep Walravenbuurt van het wijk orgaan Hillesluis nu druk aan het werk. Er wordt gesleuteld aan wo nen en verkeer, sport, recreatie, speelgelegenheid en groenvoorzie- De inspraakprocedure bij de realise ring van het plan Zonnetrap, die het SWO Lombardijen ai geruime tijd zeer hoog zit, kan wat de financiën betreft waarschijnlijk op gang ko men. Wethouder H. van der Pols van wijkaangelegenheden heeft het SWO meegedeeld, bereid te zijn het initiatief financieel te ondersteunen. Hij heeft daarvoor wel de goedkeu ring van de wethouder van finan ciën nodig en het SWO wacht dan ook nog steeds op de gevraagde subsidie. Wethouder Van der Pols zou het overigens redelijk vinden als ook de Woningstichting Lombar dijen met financiële steun over de brug zou komen en heeft die. stich ting dat dan ook voorgesteld. Ook van die zijde heeft het SWO nog nog niets vernomen. 'In de Soete -Suikerbol' is het thema van het kinderfeest, dat de rk basis school 'De Horizon' zaterdag alle kindemi van basisscholen ssn Ommoord aanbiedt Het feest wordt zaterdag 3 november van 13—15 uur in het schoolgebouw aan het Goud kruid 105 gehouden. Willem G. van der Hulst, junior, die de kinderboe kenserie van zijn vader heeft geïl lustreerd, zal de kinderen bezig hou den en aan het werk zetten. Er zijn prijzen te winnen, er wordt voor versnaperingen gezorgd en er zijn posters voor alle kinderen met illus traties uit 'In de Soete Suikerbol'. Ook de ouders zijn van harte wel kom. gemeenteraad tot en met de Eerste Kamer die bemoeienis met de nieuwe Willemsverbinding hdbben. In de brief stelt het wijkorgaan dat er al sinds 1938 op de zaak is gestu deerd, dat de wijk daarbij altijd is vergeten en daardoor ernstig is ver pauperd. Als voorbeeld noemt het wijkorgaan de Rosestraat, die bij nor maal onderhoud nog enkele jaren had kunnen blijven bestaan en die nu binnen twee jaar moet worden ge sloopt. De uitvoering van de structuurschets, die sinds kort voor de wijk bestaat, aldus de brief, is afhankelijk van de Willemsverbinding, omdat daarvoor in de plannen een strook is vrijgehou den. Volgens het wijkorgaan zijn de bewo ners door de hele zaak murw geslagen en hebben ze nog maar weinig belang stelling voor hun woonomgeving, 'om dat het toch niets uithaalt'. Door de instelling van een nieuwe commissie zullen deze gevoelens, aldus het wijk orgaan, alleen nog maar worden ver sterkt Het. wijkorgaan dringt bij de over heidsinstanties aan op opname van een vertegenwoordiging van de wijk in de commissie, 'om te voorkomen', VLAARDINGEN Het Vlaardings Mannenkoor 'Orpheus' heeft een nieu we dirigent. Het is de heer Buno de G reeve uiit Amsterdam. Het koor werkt reeds intensief aan een jubi leumconcert, dat voor volgend jaar op het programma .staat. aldus de brief, 'dat de ontwikkelingen rond deze Willemsverbinding weer in nevelen gehuld zullen blijven en de belangen va nde bewoners van deze wijk weer terzijde geschoven zullen worden ten voordele van het scheep vaart-, we'g- en spoorwegverkeer'. c Als dat niet mogüjk zou blijken wil hét wijkorgaan de commissie naar dé wijk hebben om te discussiëren over de mogelijkheden om Feijenoord on danks, een nieuwe Willemsverbinding leefbaar te maken. ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft de 57-jarige vertegen woordiger C.B.N. uit Oude en Nieuwe Tonge gearresteerd in verband met verduistering van 13.000 ten nadele van zijn werkgever, een farmaceuti sche groothandel in de Maasstad. De man had dit geld de afgelopen jaren geïnd van klanten en het niet aan zijn bedrijf afgedragen. ROTTERDAM Op donderdag 1 no- verober worden tussen het metrostati on Slinge en het nieuwe metro-empla cement Waalhaven de stroomrails on der spanning gezet. Dit betekent dat vanaf dat moment het betreden van de metrobaan tussen Slinge en-Waai- haven levensgevaarlijk en derhalve ten strengste verboden is. Hoewel het bedoelde baanvak en het emplacement door middel van deugdelijke hekken zijn afgerasterd, doet de KET een dringend beroep op ouders en onder wijskrachten de jeugd in het betref fende gebied te waarschuwen voor de fatale gevolgen die het betreden van de metrobaan kan hebben. Op de stroomraiis staat een spanning van 750 Volt gelijkstroom, die bij aanra king absoluut dodelijk is, terwijl bo vendien met ingang van donderdag tussen Slinge en Waalhaven regelma tig proefritten met metrotreinen zul len worden gemaakt. RIDDERKERK Bij de scheeps werven van Boele in Ridderkerk/Bol nes dreigt langzamerhand een tekort aan personeel te ontstaan. De oorzaak is dat de regering, mede op aandrang' van de vakbonden, een aanvraag van de directie heeft afgewezen óm 75 Spanjaarden in dienst te nemen. Het rijk acht dit met het oog op de nieuwe politiek voor buitenlandse werknemers minder gewenst Direc teur Joh. Boele hdeft zo zijn twijfels over de rol van de vakbonden in deze problematiek. 'Hoe vóllen ze nu ons verbieden gas tarbeiders aan te trekken met het-oog op een stabiele werkgelegnheid, tr- wijl ze aan de andere kant, bij een Limburgs bedrijf, alle mogelijke moeite doen 45 1 Ui egale gastarbeiders in ons land te houden, omdat anders bij dat bedrijf de werkgelegenheid in gevaar komt?' Directeur Boele noemt dit edn onbe grijpelijk beleid. Hij hoopt dat de regering alsnog een vergunning tot werving van Spanjaarden zal afgeven 'omdat de werkgelegenheid bij ons gehandhaafd 1 moet v wordenV Bocle's scheepswerven hebben intussen ook een aanbod gedaan aan het ontslagen personeel van de geliquideerde Kem- pr Beton, om bij het Ridderkerkse bedrijf te komen werken. ROTTERDAM: Stadhui»; ll.SO Openbare ver gadering commissie voor de BedTljyen; 'Het Vlot': Heemraadsslnge! 191: 20.00 Ledenver gadering PPR. afd. R'dara: Luchthaven Zes tienhoven: 20.09 Spreekuur Zestienhoven; Noordsingel 40 19.30 Openbare bijeenkomst De Reddingboot; Jeruzalemkerk: gerei. gem. hv. 20.00 Ds. P. overduln VLAARDINGEN: Stadsgehoorzaal: 15.00 Lan delijke finale voorleeswedstrljd. Hervormingsdiensten: ROTTERDAM: Laurenskerk: 20.00 uur; Slara- nathakerk: 20.00 uur: Colonlsslraat, ehr. gerei.: 20.00 uur; Mijasherenplein, geref. gem.: 10.45 uur. CAPELLE a.d. US5EL: Geref. gem. Mereï- laaui 20.00 uur. GOEÖEREEDE: Herv. kerk: 10.30 uur. OUDDORP: Herv. kerk: 19.30 uur. VLAARDINGEN: Grote Kerk: 20.00 uur. WOERDEN: Geref. Gemeente: 13,30 uur. ROTTERDAM: Gebouw Palaee: 14.3017.39 Biertapwedstrijd; We. v. Zuylenstraat: geref. gem. 19.45 u ds D. Rietdijk; Romanohof: 19.45 tl de heer C. G. Vieugdenhll. HOOGVLIET: Geref. gemeente: 19.45 Ds. L. Blok. hervormingsdteast. BLETSWJJK: Evang. Dorpsstraat: 19.30 Ds. W. Vroegindewelj, dankstond. HELLEVOETSLUIS; Gemeentehuis": 19.30 Ge meenteraadsvergadering. PERNIS: Consistorie Herv. Kerk: 19.45 Ver gadering Hervormds) Vrouwengroep. SPIJKENISSE: Gemeentehuis: 14.09 Gemeen teraadsvergadering. ZWARE SHAG NIEMEYER

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3