Nixon begunstigde reuze-concern ITT Separatisme in Quebec verslagen Golda Meir Willy Brandt dient Nixon schriftelijk van repliek Cairo eist terugtrekking van Israël ££.*52 Heath-Pompidou - Onthulling in New York Times: Voorwaarde II Syrië Bonn blijft NAVO trouw. maar neutraal in M.-Oosten Voor het eerst iiMaaateMa TROLWKWARTET WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 BUITENLAND T7/K7 JERUZALEM, CAIRO (UiPI, Reuter) Israël en Egypte hebben een akkoord bereikt over de uit wisseling van gewonde krijgsgevangenen, zo heeft minister van defensie Mosje Dajan het Israëlische parlement verteld. Maar het Egyptische leger'heeft opdracht gekregen alleen gevangenen, gewonden inbegrepen- uit te wisselen als Israël zich terugtrekt op de posities, die waren bereikt bij liet ingaan van de eerste wapenstilstand in het Midden-Oosten. Dajan rel in zijn toespraak voor het parlement niets over voorwaarden die aan het akkoord over de krijgsgevan genen waren verbonden. Hij vertelde, dat er geen regeling was bereikt voor de uitwisseling van alle Israëlische en Egyptische krijgsgevangenen. Egypte heeft wel een lijst met de namen van de gevangen genomen Israëlische mi litairen beloofd. Volgens een woord voerder van de Egyptische regering is de lijst al op weg naar Israël, via de commandant van de vredesmacht van do Verenigde Naties. Israël heeft nog mets gehoord van Syrië over het iot van de daar gevangen genomen Israë li's. Ook op vragen van het Rode Kruis heeft Syrië niet gereageerd, zo vertelde minister Dajan. De minister sprak in een bijzondere zitting van het parlement,' die door de oppositie was gevraagd om te discus siëren over de .wijze waarop de rege ring het vraagstuk van de krijgsge- van genen tot nu toe heeft behandeld. Uitwisseling van krijgsgevangenen was voor Israël een belangrijke voor waarde bij 'het aanvaarden van de wapenstilstand. De oppositie had zwa re kritiek op de regering, die nog niets voor de Israëlische gevangenen had bereikt, maar wel toestond, dat voedsel en medicamenten gebracht werden naar het derde Egyptische leger, dat in de Sinai is omsingeld. Dajan bevestigde, dat de Israëlische regering met tegenzin had toegestemd in deze transporten. 'We konden niet WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) President Nixon heeft persoonlijk oud-minister van justitie Richard Kleindienst gevraagd geen stappen te ondernemen tegen het mantunoet-concem ITT, zo heeft de New York Times bericht. Het Witte Huis heeft liet bericht 'verdraaid' genoemd. De Times, die 'bronnen dichtbij het onderzoek' citeert, meldt dat Klein dienst tegen de Watergate-aanklager heeft gezegd dat hij .van Nixon op dracht kreeg niet in beroep te gaan tegen een gerechtelijke beslissing, waarbij ITT een grote brandverzeke- ringmaatschappij mocht houden. Dit was in strijd met de anti-trustwetge- vmg. Het optreden van Nixon zou ingegeven zijn door een verkiezings- bijdrage van 400.000 dollar door een onderafdeling van ITT, de Sheraton- maatschappij. Deze royale verkiezingsbijdrage was één van de onderwerpen die de speci ale Watergate-aanklager Archibald Cox aan het uitpluizen was, voordat hij door Nixon werd ontslagen. Tij dens eert Verhoor door de "juridische senaatscommissie bestreed Cox een' opmerking van de presidentiële advi seur, generaal Alexander Haig, dat hem siechts enkele presidentiële docu menten waren geweigerd. Cox zei dat zijn pogingen documenten uit het Witte Huis te krijgen, over het alge meen veel 'tegenwerking en vertra ging* ondervonden. 'Zij hebben ons, natuurlijk een aantal dingen overhan digd', zei de ontslagen aanklager, maar hij wiide veel meer hebben. NOTITIES Cox zei dat hierbij inbegrepen waren notities over het tijdstip van bijeen komsten en telefoongesprekken van de zogenaamde 'loodgieters' en andere presidentiële assistenten. Bovendien wilde hij documenten hebben, die be trekking hadden op melkproducenten, die grote verkiezingsbijdragen hadden geleverd,en op het afluisteren van telefoongesprekken van columnist Jo seph Kraft Cox gaf een- opsomming van de terrei nen, die hij onderzocht: 'da Watergate-inbraak en afluistero peratie,- het verband tussen dé bijdrage van melkproducenten en de .verhoging van de melkprijs, de bijdrage die muiti-miljonalr Howard Hughes gaf aan Nixons vriend Bebe Rebozo. cen%grote inzamelingscampagne in 1969 en 1970 door de staf van het Witte Huis, het misbruik van presidentiële macht, cmder andere het gebruik van de belastingdienst tegen j>plitieke_op- póhëriten," het verband tussen ITT en de' regerfng. AANKLAGER Gezien zijn ervaringen vond' Cox het absoluut noodzakelijk dat ;deitieuwe speciale Watergate-aankiagêr onafhan kelijk van de president mogf kunnen werken en in staat moet zijn via de rechter bewijsstukken van het Witte Huis op te eisen. Nixon' heeft ver klaard dat hij zelf. een nieuwe aankla ger zal benoemen, maar tegen, dit voornemen is - in" het Congres veel verzet gerezen. Zelfs de Republikeinse fractieleider in de senaat, Hugh Scott, heeft verklaard dat de nieuwe aankla ger niet door de president ontslagen moet kunnen worden. Het Congres is van plan zelf de benoeming van. èen Watergate-aanklager in handen te ne men. anders*, zo zei de minister, daarmee kennelijk doelend op de druk van 'de Verenigde Staten op Israël. Hij hield de critici in het parlement voor, dat Israël de Amerikaanse hulp hard no dig heeft 'Zij die eisen, dat we oorlog moeten voeren, terwijl we breken met de VS, vragen in feite dat we een oorlog moeten voeren zonder de mo gelijkheid om te winnen', aldus de minister van defensie. Dajan vertelde, dat Egypte ook heeft toegezegd tien Israëli's, die sinds 1967 gevangen zitten, vrij te laten. Eén van hen, luitenant David Avidan, zou gisteren nog aan het Israëlische leger worden overhandigd. Israël heeft van Egypte een lijst gekregen met de namen van 82 gewonde Israëlische gevangenen. Zestig van hen zouden er ernstig aan toe zijn. Er worden 320 Israëli's vermist in Egypte en 127 in Syrië. Israël heeft bijna 700 Egyptena- ren gevangen genomen. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger is het akkoord met Egypte over de uitwisseling van de gewonde gevangenen gesloten door de Israëlische en Egyptische officieren, die elkaar gisteren voor de tweede maai tijdens dit bestand hebben ont moet De Egyptische regeringswoordvoerder Ashmed Anis zei gisteren voor radio- Cairo, dat de lijst-met namen van Israëlische gewonden en gevangenen on dei weg naar Israël is. Hij vervolg de: 'De instructies van het legerhoofd kwartier zijn, dat de uitwisseling van krijgsgevangenen en gewonden alleen plaats vindt als de Israëli's terugke ren naar bestandslijnen van 22 okto ber*, Als Israël hieraan zou voldoen zou er een einde komen aan de omsingeling van het derde Egyptische leger in de Sina). Eerder op de dag verklaarde een woordvoerder van de VN-vredesmacht dat het VN-ieger een duidelijke op dracht heeft om de bestandslijnen van 22 oktober te controleren. Tot dan hadden VN-woordvoerders gezegd, dat ze de 'huidige bestandslijnen' moesten bewaken. Dat zouden dan de posities zijn, die bij het ingaan van het twee de bestand op 23 oktober Waren be reikt- Ook het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Ahram meldde, dat Egypte het probleem van de krijgsgevangenen koppelt aan de Egyptische eis. dat Israël terugkeert naar de posities van 22 oktober. IFI'TYFTTf P* 5 MONTREAL (AFP,.Reuter, UPI, AP) Bij verkiezingen in de Canadese provincie Quebec Reeft de Liberale Partij van premier Robert Bcmrassa een grote overwinning behaald. De Canadese pre mier Trudeau noemde de zege 'een grote triomf van bet federalis me op het 6eperatisme'. Voor de onafhankelijkheidsbeweging in de 'Franse' provincie betekent de uitslag een zware klap, ÜITSLAG VERKIEZINGEN QUEBEC De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft maandag en gisteren langdurig gesproken met Ismail Fahmi, de speciale afgezant van de Egyptische president Sadat. resolutie niet geëist wordt, dat er directe onderhandelingen met Israël moeten worden gevoerd. De Syrische minister noemde de bewering dat de Arabieren streven naar vernietiging van Israël 'een vals Israëlisch voor wendsel' De regering van Irak zei,gisteren in een officiële verklaring, dat Irak niet had ingestemd met de wapenstilstand, omdat ze de rechten van de Arabieren op hun bezet land en de rechten van de Palesüjnen niet garandeerte Tijdens de telling van de stemmen bleek al snel dat de zetelverhouding tussen de liberalen en de gecombi neerde oppositie-partijen tien op één lag. De Liberale Partij had tijdens de campagne de 'economische "dwaasheid' bestreden van Quebecs afscheiding van de rest van Canada. De Parti québécois is voorstander van de stich ting van een onafhankelijk Quebec, dat een economische associatie met de Canadese Federatie zou moeten aan gaan. René Lévesque, de leider van de Parti québécois, moest het zelfs in zijn eigen district afleggen tegen zijn libe rale tegenstander. Ook de leiders van andere oppositie-partijen (Parti crê- dististe en Union nationale) verloren hun zetels. Premier Bourassa noemde de mammoet-overwinning van zijn partij 'zeker de grootste overwinning Uit de geschiedenis van Quebec'. Hij omschreef de zege als een overwin ning van het gezonde verstand. De leider van de Union nationale gaf als commentaar op het gevoelige ver lies van zijn partij: 'De mensen waren bang en wilden geen risico's nemen. Zij stemden op de liberalen om de pet zetels Liberale partij 54 101 (71) Parti québécois 30 7 7) Parti crêditiste 11 2 (13) Union nationale .5 - (17) Het onde parlement telde 108 zetels, het nieuwe heeft er 110. Parti québécois uit te schakelen'. De Parti québécois zelf noemde de liberale overwinning een gevaar voor de de mocratie. 'Het is zeer zeldzaam dat een regering, die over zo'n meerder heid beschikt, geen misbruik maakt van haar macht'. Waarnemers hebben er reeds op gespeculeerd dat deze ver kiezingsuitslag voor goed een einde heeft gemaakt aan de .kwestie van een onafhankelijk Quebec. Hoewel de Canadese sépamsten een gevoelig verlies hebben geleden wordt erop gewezen dat het kiesstelsel de groei van de partij heeft afgeroomd. Zo is gebleken dat de separisten hun aanhang hebben weten te vergroten van 23 tot 30 procent van de stem men, terwijl hun zetels in het parle ment zijn gelijkgebleven. De Syrische minister van voorlichting George Saddikni heeft gezegd dat Syrië niet wil onderhandelen met Is raël. In een interview zei de minister: 'Syrië is met van plan te gaan loven en bieden, waaruit volgt dat onder handelingen met Israël nutteloos zou den zijn'. Volgens hem kan het pro bleem alleen worden opgelost 'als Is raël zich volledig terugtrekt uit de bezette Arabische gebieden en de rechten van het Palestijnse volk er kent-, Hij wees erop, dat in de VN- Vervolg van pagina 1 onale ontspanning tot stanu te bren gen. 'Ik weet dat er zich .een soort idylle aan het ontwikkelen is tussen Amerikanen en Russen, zodat wij sa men, een betere wereld kunnen maken zonder oorlogen en waar iedereen het goed zal hebben', aldus de 75-jarige premier, 'President Nixon geloofde dat hij door met Moskou samen te wer ker) vrede tot stand kon brengen in het Midden-Oosten', zo vervolgde zij. VRIENDEN Daarop merkte zij op: 'Wij "hebban niet al te veei"vrienden"meer In'dé, wereld'. Maar als iemand een véto uitsprak in de Veiligheidsraad op een beslissing, die' tegen 'Israël gericht was, was dit altijd de VS, aldus mevrouw Meir. In het gesprek met de soldaten zei mevrouw Meir dat Israël het staakt- het-vuren tegen zijn zin heeft aan vaard. 'Het was een moeilijke beslis sing. Het was zeer moeilijk om din gen te aanvaarden waarmee wij het niet eens waren. Maar zo is het nu eenmaal'. Nadat het bestandsvoorstel in Israël was ontvangen 'heeft de regering een hele nacht vergaderd en wij wisten dat het ruet gerechtvaardigd was dat het gebeurde op het moment dat wij een positie begonnen te krijgen die wij veel gemakkelijker zouden kunnen houden, tot aan de vrede en wij werden tot staan gebracht in het midden', aldus mevrouw Meir, BONN (Reuter, UPI) - De Westduitse bondskansielier Willy Brandt beeft in een persoonlijke brief aan president Nixon een weerwoord gegeven op de Amerikaanse beschuldigingen dat de Westeurope- se NAVO-partnere met de VS hebben geweigerd samen teJM*erkèn bij'.een oplossing van dé crisis m Vooral de verklaring' van".tié Aineri- kaanse minister .van -defénsieJamcs Schlesinger zon in Bonn "nogaljiard regering in Bonn noch moreel noch politiek te verdedigen. EEG zijn aangekomen'. Schlesinger zei an- Uit Brussel is via diplomatieke zegs- jf? Kelöden ;d_at de: houding, lieden vernomen dat de Watergate- van BOnn kant maken.Bat Washütgton affaire en de crisis in het Midden- aI?herberinnen' op fdè redenen,Oosten de Amerikaans-Europese in die de a anw ezighei d van. Amerikaanse- spanningen om nieuwe wederzijdse in .de Bondsrepubliek^.recht- gedragsregels te formuleren op een vaardigen'. V' laag pitje hebben gezet. Zo zou hef werk in de NAVO, waar de grondbe ginselen van de defensie der lidstaten moeten worden herschreven, maar bet Midden-Oosten. Dit is gisteren uit diplomatieke bron nen in Bonn vernomen. Volgens de zegslieden heeft Brandt zijn brief dit weekeinde verstuurd en zegt de bondskanselier erin dat West-Duits- land vastbesloten blijft niet betrokken te raken bij het conflict in het Midden- Oosten. Brandt schrijft Nixon dat hij ervan overtuigd is dat West-Duits- land zijn beste bijdrage aan vrede in dit gebied levert door rich strikt t V "C i neutraal jegens Israeli's en ArabierenCDU - op te stellen. In betzelfde schrijven Stoesséi, heeft gisteren\öok-/mW-. de Brandt echter dat de Bondsrepu- Westdaltsechristen-democi' empr- - weinig zijn opgeschoten Ook de EEG rtofw blijft enTdeTHS positie" gésproken. Zo had mfXmJN ?i?r*evo?de?d Duitsland voorname leden rijn van dit bondgenootschap, aldus de diplo matieke zegslieden. Vooral tussen Bonn en Washington waren ernstige spanningen gerezen nadat Bonn de VS feitelijk had verbo den Amerikaans oorlogsmateriaal naar Israël te zenden via Amerikaanse bases in de Bondsrepubliek of via Westduit se havens. Aangenomen wordt dat het Amerikaans-Westduitse conflict giste ren uitvoerig is besproken tussen mi nister van buitenlandse zaken Walter Scheel en de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Walter Stoessel. Stoessel, die zich met Euro pese zaken bezighoudt, was gisteren in Bonn om te praten over verklarin gen die moeten worden opgesteld over de toekomstige verhoudingen tussen de VS en de EEG-landen. r.— --.."zou weinig zijn gevorderd met "het opstellen van meer gedetailleerde irSr '™Vr -richtlijnen voor een Europees ont- Br&I%:ekS^Sed^fefSdkelS tVTwde ec9nOTrüsc.he Politie- ®n weger.s2 haagr welgeri^ Sl:, .'ke betrektangen jegeDS de VS' *7 kaanSe'wapens via haar grondgebied naar Israël te laten gaan. In een com- muniqué na afloop van het' gesprék jjOOCuljf LUÏJ - tussen Carstens en Stoessel zei de r~r j i r» - gens het herstellen van het machtset venwicht in het Midden-Oosten en het verzekeren van de vrede daar. De CSU, de Beierse zusterpartij van. de CDU, die door Franz-Josef Strauss wordt geleid, heeft in een officiële verklaring gezegd dat Brandt's rege ring de NAVO en het westerse bond genootschap een lippendienst bewijst, terwijl zij in de praktijk koerst naar een neutrale 'derde wereld". Volgens de CSU was het optreden van de LONDEN (Reuter, UPI). De Fran se president Georges Pompidou en'de Britse premierEdward Heath zullen op 16 en 17 november een topbijeen komst houden over' economische" en veiligheidskwesties in Europa. Ook het Midden-Oosten en andere belan grijke internationale ontwikkelingen, rijn onderwerpen van gesprek. De. top wordt gehouden in Chequers, het offi ciële buitenverblijf van de Britse pre mier in Buckinghamshire bij Londen. TELAVIV, DEN HAAG (A'FP, Reuter, ANPDe vierde Israëlisch-Arabische oorlog beeft een aantal militaire concepties, die tot dusver als dogma's golden, volstrekt in de grond geboord. Zoals de tank aan liet eind van de eerste wereldoorlog en bet vliegtuig tijdens de Spaanse burgeroorlog van 1936'39 de oorlogvoering revolutionair van karakter deden veranderen, hebben tijdens deze laat ste oorlog de raketten een beslissende wending gebracht. De tank, codenaam voor het pantser rupsvoertuig dat door de geallieerden op het eind van de eerste wereldoor log in de strijd tegen da Duitsers werd gebracht, beleefde zijn 'glorie tijd' in de tweede wereldoorlog. Be halve het anti-tankkanon en de ba zooka had de infanterie geen ant- word op de tank. Vandaar, dat tank slagen als die bij El Aiamein in Noord-Afrika, waarin Montgomery Hommels Afrikakorps versloeg, veelal Beslissend waren voor het verdere verloop van de oorlog. In deze Israëlisch-Arabische oorlog «ad de Egyptische infanterie echter bet antwoord wel degelijk klaar: het was de draadgeleide Sagger-raket, die °P bijna drie kilometer afstand dode lijk bleek voor de Israëlische tanks. Volgens Israëlische tankcommandan ten leek het er af en toe op dat elke derde Egyptische en Syrische infante rist met deze Russische Sagger was uitgerust, waarvan de werking niet met electronisehe middelen verstoord kan worden. Hoewel militaire deskun digen hei overdreven achten dat iede rs derde Arabische infanterist over to'n Sagger beschikte, zijn zij wel van oordeel dat bet deze wapens waren, die vooral in het begin van de oorlog de Israëlische tanks enorme verliezen hebben toegebracht. Een tweede, volkomen nieuw element w®s dat Israël zeker in het begin van de oorlog niet de volledige beheersing had van het luchtruim, ondanks het ontegenzeggelijk kwaliia- ueve Israëlische overwicht Oorzaak daarvan was het massale gebruik van de SAM-6- en SAM-7-Iuchtdoelraket- jen, aan welker trefzekerheid, ook op 'aagvliegende vliegtuigen, tachtig tig procent van de Israëlische vlieg tuig-verliezen kon worden toegeschre ven. De Israëlische tanks konden dus in het begin van de oorlog nauwelijks iets tegen de Egyptische tanks begin nen, die doeltreffend beschermd wer den door de Egyptische infanteristen met hun Sagger-raketten, terwijl de Israëlische Luchtmacht de Egyptena-" ren nauwelijks kon aanvallen vanwege de paraplu van SAM-raketten, waar mee de Egyptische tanks beschermd werden. Als gevolg daarvan konden de Egyptenaren hun bruggehoofden op de oostelijke oever van het Suezka- naal aanzienlijk versterken. Uit de hoogte Een derde wapen, dat volstrekt nieuw is in de oorlog, is dat van de spipnhge- satellieten. Volgens de hoofdredacteur van het Egyptische dagblad .Al ,'Ah- ram, Hassanan Heykal, zouden Ameri kaanse verkenningsvliegtuigfen' van het.type SR-71-a op 13 oktober boven het Egyptische, grondgebied "hebben gevlogen en films hebben gemaakt, die ten doel hadden 'een zwak punt in de Egyptische stellingen aan het Suez- kanaal op te sporen. Zij, hadden ont dekt aldus nog steeds Heykal dat er 'n"gati was tussen het tweede Egyptische legér in het noorden en het derde Egyptische leger in het zuiden. Door die opening zouden de Israëli's twee dagen later op de weste lijke oever van het Suezkanaal zijn gekomen. Andere deskundigen zeggen echter dat de VS wellicht via hun spionage- satellieten Israël de noodzakelijke mi litaire gegevens hebben verstrekt om de zo broodnodige uitval naar de westelijke oever van het kanaal te ondernemen, Maar aan die Israëlische tegenaanval kwam volgens westerse deskundigen een voortijdig einde door de verschij ning van Russische Mig-25-verken- ningsvliegtuigen, bestuurd door Russi sche piloten, die boven de Sinai ver kenningsfoto's namen. Deze foto's en de opnamen van haastig gelanceerde Russische spionnage-satellieten brach ten de leiders in het Kremlin tot de overtuiging dat een zeer snelle red dingsoperatie voor het Egyptische le ger noodzakelijk was. Die tegenaanval was voor Israël inder daad zeer noodzakelijk geworden om de SAM-raketten te kunnen uitschake len. "Dit is de eerste maal in de militaire geschiedenis dat een grond- strijdmacht werd gebruikt om het terrein te zuiveren, opdat luchtsteun kon worden aangewend om diezelfde grondstrijdmacht te kunnen laten ope reren onder de paraplu van de lucht- dekking', zo typeerde een militaire attaché in Tel Aviv de Israëlische operatie. Men gelooft dat dé Israëlische genera le staf aanvankelijk inderdaad alleen maar een kleine operatie op de weste lijke oever wilde ondernemen om de SAM-raketten uit te schakelen, en niet van plan was er een echt brugge- hoofd te vormen. Hoe de Israëlische tankmacht over 't Suezkanaal is gekomen, weet men nog steeds niet. Volgens buitenlandse mi litaire deskundigen moeten de Israë li's over uitstekend en ultra-modern materiaal hebben beschikt om snel bruggen te slaan. Maar wat belangrij-- ker is, de Israëli's hebben zeer waar schijnlijk de Egyptische militaire staf misleid met hun tankoperaties in de Sinai. Terwiji zij voortdurend aankon digden dat zich in de Sinai de groot ste tankslag aller tijden afspeelde, lokten zij de Egyptische tankmacht naar voren, door zelf een grote tank macht tegen de Egyptenaren op te zetten. De Egyptische commandanten, die vertrouwden np hun superieure gloed nieuwe T-62-tanks var. Russische make lij (waar tegenover de Israëli's slechts de verouderde Centurion-tanks kon den steiien) werden door de zich terugtrekkende Israëlische tanks van uit de bescherming van de SAM-raket ten gelokt, waarop de Israëlische luchtmacht eindelijk aan kon vallen. De Israëli's gebruikten daarvoor de kleine, zeer wendbare Fouga-Magister- viiegtuigen van Franse makelij, die voor opleidingsdoeleinden worden ge bruikt Deze toestellen waren van an ti-tankraketten voorzien. Aangezien de Egyptische tanks net iets te ver voor uit waren gegaan, konden de SAM- raketten de Fouga Magisters .niet uit schakelen. Voor het laatst Maar de militaire deskundigen zijn het er over eens dat een. dergelijks operatie in de toekomst niet voor herhaling vatbaar is, omdat de Russen ongetwijfeld in een volgende slag de SAM-raketten-6 nog mobieler zuilen maken, waardoor zij samen met de tanks zullen kunnen oprukken. Dat de Israëlische tanks op een vol strekt nieuwe wijze opereerden heb ben zowel Heykal ais het Egyptische blad AI Akhbar vermeld. Volgens Heykal begon de Israëlische leger macht op de westelijke Suezkanaal- oever, bestaande uit een brigade ge motoriseerde infanterie en enige commando-groepen 'een vreemd en Israëlische tanks in de buitenwijken van de brandende stad Suez. nieuw type oorlog, die een soort guer rilla met tanks genoemd zou kunnen worden. Ze namen eerst posities in bij de plaats Beservoir, ten zuiden van Ismaiiia aan het Grote Bitter meer, en zonden daarna kleine groep Jes tanks dn alle richtingen. Dit bad', aldus nog steeds Heykal, 'militair ten doei zoveel mogelijk raketinstallaties aan te vallen en tegen de archterhoe- des en bevoorradingswegen van de 2 (Egyptische) legers te opereren. Psychologisch wilden de Israëli's met deze tankguemlla schade aan onze zenuwen toebrengen'. Volgens Heykal had de -Egyptische legerleiding wel ongeveer juist bepaald, waar de Israë li's over let Suezkanaal zouden door dringen, maar met deze nieuwe wijze van oorlogvoering geen rekening ge houden. Volgens het blad Al Akhbar. hadden de Israëli's als taktiek aange houden, dat de Israëlische tanks er vandoor gingen, zodra de Egyptische tanks het gevecht met hen wilden aanbinden om zo ieder gevecht hoe klein ook te ontlopen en op dia manier 'onze zenuwen te breken. Maar ons moreel bleef intact', aldus dit Egyptische blad. De vierde Israëlisch-Arabische oorlog heeft ook geleerd dat de helikopter, die in Vietnam nog zo bruikbaar leek als wapen om snel troepen naar een bedreigd gebied te sturen, door de raketten zeer kwetsbaar is geble ken. De militaire deskundigen zijn ook zeer onder de indruk van de Frog-7, die door de Arabieren voor het eerst werd gebruikt Deze van de grond af gelanceerde Russische raket tegen gronddoelen bevat-een halve* ton aan explosieven en-heeft een bereik van 70 km. Als de Russen- in staat rijn de nauwkeurigheidsgraad van deze raket nog verder te verbeteren, zal-zij in de toekomst een uitermate gevaarlijk wa pen vormen. De Frog-7 werd in het begin van de oorlog door de Syriërs gebruikt tegen Israëlische bevolkings centra, waarna de Israëli's Damascus gingen" bombarderen. De kosten Tenslotte de kosten van de oorlog. Eén van de allerbelangrijkste lessen van deze oorlog is geweest dat de kosten ervan zó hoog zijn (volgens Israëls minister van financiën bedroe gen die voor Israël in de eerste dagen meer dan 400.000 gulden per minuut), dat alleen landen die zeer nauwe betrekiringeri hebben met één-van de grote mogendheden, .een dergelijke oorlog kunnen voeren. "Waarmee vol gens de militaire deskundigêririWest- Europa voor nieuwe feiten wordt ge plaatst in het maken van .politieke beslissingen: dat wil zeggen -lossere banden met de /VS kunnen 'alleen gepaard gaan met hogere 'defensie- lasten van een wei zéér "verenigd Europa.' "-1 Da jan: Egypte wil gewonden ruilen "!ri In de Sinai zijn gangbar taldeken overtroefd W' 1 „"VST' i-.'Vi 7 fl' ê.raU} J

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7