Vetorecht hoger personeel wrijfpunt Saoedi-Arabië Commissie-Toxopeus heft zichzelf op Bandjes uit kluis gehaald Voor Israël Energiecrisis leidt niet tot extra msm I f Eerste en laatste Fiat-Citroën-model Mm.IJK® Restaurant mikt op fietsers Vrouw heeft inspraak bij aankoop auto Peugot 504 L uitgebracht Chrysler koopt licentie nieuwe Honda-motor Oosiduitse kernreactor 'gevaar voor buurlanden' Muskietnetten en dekens nodig in Zuid-Vietnam KAAS IN DE BIOSCOOP MP-' 4V, K iüili TROUW/CTAiRiTEfT VRUÏDAjG 2 NOVEMBER 1973 BEP^HKiLAiNiD SOI Concessie Belgen verontrust Kabinet betreurt stap Van onze parlementsredactie DEN HAAG De commissie-Toxopeus heeft de Koningin verzocht ontheven te worden van de taak de mogelijkheid te bestuderen of ambtenaren en spoorwegpersoneel het recht van staking zouden kun nen krijgen. Minister De Gaay Fortman deelde dit gisteren mee tij dens de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken. Geloofwaardigheid Goldwater door Sicco de Jong Actiegroepen niet ongerust Van een onzer verslaggevers HARLINGEN De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee ziet nog geen reden om ongerust te zijn voor een politieke druk om meer concessies tot gasboringen te geven na de olieboycot. Ook de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer zegt 'nog steeds vertrouwen te hebben in het milieubeleid van dit kabinet'. Geen gevaar Profiel Wat er met een band gebeurt, als deze niet genoeg op spanning ge houden wordt; slijtage aan de uit einden van het loopvlak is het on vermijdelijke gevolg. Mispit &M- m- w- £v""7 ■- ?J 41 1 ff In het TJtalassa Theater xcordt voortaan in de pauze ook kaas «li hetr- vuistje verkocht. Eert, origineel verkoop-idee van serveuse Mieke', Karmeman. "De mensen willen best wel eens wat hartigs"» meent Mieke, "en kaas is ook, beter voor hun tanden dan al dat zoete"* Op de foto ons glimwormpje met een gretige kaasklant. (NZB-fato) e VERVOLG VAN PAGINA i mens past in het op herverdeling ge richt beleid van de overheid. Overi gens heeft de regering volgens <ic vakcentrales geen 'zware druk' uitge oefend om het centraal akkoord er door te krijgen. De regering heelt jaar standpunt nog eens uiteengezet. De vakcentrales hebben gisteren nog een poging ondernomen de impasse in de Stichting van de arbeid te doorbre ken. Zij boden aan de loonkostenstij ging te fixeren op precies tien pro cent en niet op 10,3 pet Om dit te be reiken waren zij bereid iets af te doen op de loonsverhoging van 2,5 procent, dan wel een drempel te ac cepteren in de prijscompensatie. Maar volgens Wim Kok, voorzitter van het NW had dit voorstel weinig zin meer omdat de werkgevers catego risch weigeTden een vloer in de prijs compensatie te accepteren van 160 gulden per procent prijsstijging. Bo vendien bleken de werkgevers grote bezwaren te hebben tegen het 'aftoo- pen' van de hogere inkomens. De heer Kok wond zich ook op over de grote nadruk die de werkgevers leggen op de wenselijkheid dat oos het hoger personeel mee behoort te doen aan het arbeidsvoorwaardenover leg. Volgens sommige werkgevers zou den zij zelfs hun instemming moeten kunnen betuigen met de voorstellen. Be heer Kok: 'Het is toch te gek om een zo kleine groep het vetorecht te geven en het van hen af te laten han gen of bepaalde zaken al dan niet door -kunnen gaan*. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse onder nemingen (VNO), de heer Bartels verklaarde later wel belang te hech ten aan het betrekken van het hoger personeel bij het overleg, maar hij had daar de kanttekening bij gemaakt dat zij 'nimmer een vetorecht' zullen mogen krijgen. *De reactie van de heer Kok vind ik daarom onbegrijpe lijk. De heer. Bartels nam ook scherp stel ling tegen de wat hij noemde 'keihar de opstelling' van de vakcentrales op het punt van de prijscompensatie. De werkgevers zouden de vakcentrales heel ver tegemoet zijn gekomen door de centen en procenten-regeling te ac cepteren en door bovendien het prin cipe van een vloer in de prijscompen satie te aanvaarden. Een gefixeerde vloer van 160 gulden zou echter eco nomisch niet haalbaar zijn- Som mige bedrijfstakken, zoals de textiel en de confectie-industrfe en sectoren van het midden- en kleinbedrijf zou den hierdoor in grote moeilijkheden komen. Volgens de heer De Boon, vi ce voorzitter van het NW heeft het echter weinig zin een zo essentieel punt in het vage te laten, 'Hierover moeten keiharde afspraken worden gemaakt Mocht blijken dat sommige bedrijfstakken inderdaad ln moei!ijk-v heden komen dan kan altijd nog wor-v den bezien of enkele wijzigingen mo gelijk zijn'. a a h a t "i .p a-Hcim EfElK 3£ Ï.Eiif 5<lSA?€ïi OS'S ATA h A J* D LI T 1 i B t rnenrry? ft. i Hoewel veel restaurants in verband met het zondagse rijverbod wel zullen sluiten, zijn er ook, die inhaken op de nieuwe situatie. Een restaurant langs de autoweg Amsterdam-Utrecht heeft een menu bedacht, dat 'fletsmenu' genoemd wordt Of mensen met een ontheffing van het rijverbod die een hapje willen eten ook van dit menu mogen genieten Is niet bekend- VERVOLG VAN PAGINA 1 vergaderd over het olieprobleem maar daarover niets naar buiten lieten uit lekken, verluidde dat Nederland de Commissie niet zo zeer gevraagd zou hebben om maatregelen te nemen, maar wel om te omschrijven wat het doel van bepaalde maatregelen zou moeten zijn. Dat doel zou, volgens Nederlandse begrippen, moeten rijn het tegengaan dat oliereserves onno dig snel worden aangetast (bijvoor beeld door uitvoer naar landen buiten de EEG). Nederland zou er aidus commissie- kringen, de nadruk op hebben gelegd, dat de vermindering van de oliepro- duktie in de Arabische landen voor Europa een even groot probleem schept als de olieboycot tegen Neder land. Een vermindering van de pro duktie van tien procent betekent in feite een veel grotere vermindering van de export van Arabische olie naar Europa dan die tien procent De tien procent is n.l. verbonden aan de pro- duktie in september en de ervaring leert dat september, qua produktie, een dieptepuntmaand. is. Ook zou Nederland in bedekte termen hebben gevraagd om een regeling vol gens welke de in Europa voorhanden zijnde olie kan worden verdeeld. En geland en Frankrijk zouden hiertegen zijn omdat gevreesd wordt dat de Arabische landen dan tot nog drasti scher maatregelen overgaan. In EEG-kringen werd wel bekend, dat was voorgesteld een gemeenschappe lijk beleid voor uitvoer van olie uit de EEG te gaan voeren. Een beleid, dat in feite zou neerkomen op een uitvoerstop uit de EEG naar derde landen. Een besluit is evenwel nog niet genomen Intussen is in België de publieke opi nie langzamerhand zeer verontrust. Men is zich zeer bewust geworden van het feit dat Antwerpen zijn voor naamste olietoevoer krijgt via de pijp leiding in Rotterdam. Volgens EEG- kringen in Brussel zou België stappen hebben ondernomen, vooral bij Saoe di-Arabië, om de Arabische landen te bewegen de voor Antwerpen bestemde olie die via Rotterdam wordt gele verd, te blijven leveren. De Belgische minister van buitenland se zaken heeft in de senaat Nederland 'diplomatieke onhandigheid' in het olieconflict verweten. Ondanks dat verwijt heeft de Belgische bewinds man geen twijfel laten bestaan over zijn mening dat juist voor de huidige oiiemoeilijkheden voor Nederland een grote EEG-solidariteit aan de dag moet worden gelegd. West-Duitsland zal in de vergadering van de EEG-mlnisterraad, die begin volgende week in Brussel wordt ge houden, eveneens pleiten voor solida riteit van alle EEG-landen tegen de olieboycot van de Arabische landen tegen Nederland. Men speculeert erop dat de Arabische landen hun 'harde houding* jegens Nederland zullen verz hten wanneer In Brussel een eenslui dend standpunt zal worden ingeno men. De Libische ambassadeur in Bonn heeft daarop laten weten, dat uitingen van solidariteit met Nederland de olievoorziehingvan de Bondsrepu bliek zelf in gevaar kan bréngen. De ambassadeur vond Europese solidari teit wel nodig als het értoe leidt dat Nederland een neutraal standpunt in de wkestie Israël gaat innemen', 'zo- dat de winter voor Europa niet te koud zal worden'. De commissie heeft de ontheffing ge vraagd omdat zij meende dat haar positie wezenlijk was aangetast door dat standpunt van de regering bekend werd eer de commissie advies had uit gebracht, Hierdoor acht de commissie het vormen van een vrij oordeel on mogelijk geworden. De regering betreurt het, dat de com missie deze stap heeft gedaan. Minis-, ter De Gaay Fortman verklaarde, dat de regering inziet, dat het beter was geweest als vooraf hierover met de commissie overleg was gepleegd. Dit is meegedeeld door de minister van binnenlandse zaken aan de commissie met het verzoek om toch de opdracht te voltooien, omdat de taakomschrij ving veel ruimer was dan een advies over het ambtenarenstakingsrecht. De commissie-Toxopeus beeft het verzoek om ontheffing van de taak gehand haafd, waarin de regering met leedwe zen heeft berust De commissie-Toxopeus werd in 1970 ingesteld om te onderzooken hoe de aard en het rechtskarakter is van de verhouding overheid-personeel. Daar naast was verzocht het stakingsrecht voor ambtenaren in beschouwing te nemen. Reeds in de memorie van toelichting op de begroting had minister De Gaay Fortman duidelijk gemaakt dat de re gering voorstander hiervan is. De strafsanctie voor stakende ambtenaren zou moeten vervallen, terwijl dan be slist niet het rijksambtenarenregle ment moet worden uitgebreid met een disciplinaire straf als de ambte naar toch zou staken. Een wetsont werp daarover zal waarschijnlijk vol gende week in de Kamer worden be handeld. VERVOLG VAN PAGINA 1 boden om een districtsrecbter een TVatergate-band' te laten beluisteren om zelf vast te kunnen stellen, dat het gesprek tussen Deanen Nixon van 15 april niet opgenomen is. Ex perts mogen de branden onderzoeken om vast te stellen, dat er niet mee ge knoeid is,' aldus Fred Buzhardt, advo caat van het Witte Huis. De zeven banden, die wel bestaan, zullen wor den overhandigd aan districtsrecbter John Sirica. Nixon, die maandenlang weigerde om deze voor de Watergate- zaak uiterst belangrijke banden uit handen te geven, zegde dit vorige week toe nadat hij onder zware druk was komen te staan door de veront waardiging over het ontslag van Ar chibald Cox, de speciale aanklager voor Watergate. In politieke kringen la Washington is men het er over eens, dat Nixon met de onthulling over de niet bestaande banden zijn geloofwaardigheid op nieuw sterk heeft aangetast Een veel- zeggdende reactie kwam van de con servatieve Republikeinse senator Ja mes Buckley uit New York, Hij zei, dat deze onthulling de bewijslast 'op dramatische wijze' naar de president heeft verschoven. Nixon moet nu het Amerikaanse volk bewijzen, dat hij de waarheid heeft gesproken. 'Als hij faalt staan we voor een politieke cri sis van dtt meest diepgaande en ven woestende. omvang*, aldus Buckley. De New York Times schreef gisteren dat de medeling over de niet bestaan de bandjes waarschijnlijk "de zwaarste slag is voor bet onderzoek en de ge loofwaardigheid van het Witte Huis', Agent Euro walt vertelde gisteren ook, dat de bandjes met de gesprekken van Nixon en Dean op twaalf juli weer in de kluis teruggebracht zijn. Maar dat kon hij niet aflezen tilt zijn aanteke ningen van toen. Zumwald wist niet voor wie precies de bandjes op elf ju li uit de kluis waren gehaald. De jus titie houdt er rekening mee, dat de voormalige topadviseur van Nixon Haldeman ze heeft beluisterd. Clark McGregor, Nixons vroegere campagneleider, vertelde gisteren voor de senaatscommissie, dat hij door de hoge functionarissen was be drogen over de juiste omvang van het Watergate-schandaai. Daarmee plaatste McGregor zich lijnrecht tegenover STOCKHOLM (AP) De eerste kern. energiecentrale in. Oost-Duitsiand, die begin volgend jaar moet gaan draaien, beschikt niet over de veilig- heidssystemen die in het westen als onontbeerlijk worden beschouwd. Als. er een ongeluk mee gebeurt, lopen grote delen van Zuid-Scandinavië en Duitsland gevaar voor radioactieve be smetting, onthulde Svenska Dagbladet gisteren. De reactor, van Russisch ontwerp, staat in een niet versterkt gebouw, dat zou bezwijken wanneer door een grote breuk in het hoofdcifcuit een massale hoeveelheid stoom zou vrijko men Bovendien is er geen noodkoel- systeem dat bij een dergelijk ongeluk het smelten van da reactorkern kan voorkomen. John Ebrlichman, een vroegere top adviseur van Nixon. Ebrlichman ge tuigde voor de senaatscommissie, dat: hij McGregor had opgedragen na te gaan in hoeverre medewerkers aan de campagne betrokken waren bij het Watergate-schandaai. McGregor ont kende dat hij deze opdracht ooit had ontvangen. De conservatieve senator Goldwater,' zeer lang een verdediger van de presi dent gebleven, vindt dat de geloof waardigheid van de president nu klei ner is dan ooit en waarschijnlijk 'on herstelbaar* is. Hij zei, dat hij de ver-: klaring van het Witte Huis over de banden wel kon begrijpen, 'maar ik betwijfel of het Amerikaanse volk haar zal accepteren', voegde hij er aan.: toe. Gerald Ford, die door Nixon is voor gedragen voor het vice-presldentschap heeft zijn vertrouwen in de president' nog niet verloren. Aan het begin van de hoorzittingen, dié het Congres iri verband met zijn mogelijke benoe ming houdt, beleed hij gisteren nog eens zijn onwrikbare trouw aan Nixon. "Trouw is de lijm die de sa menleving bij elkaar houdt', verklaar de Ford, Voor de hoorzitting was hij in op spraak gebracht door senator Howard Cannon. Deze senator, die de hoorzit ting voorzit, liet doorschemeren, dat het rapport dat de FBI over Ford heeft uitgebracht vraagtekens oproept - Al eerder is Ford ervan beschuldigd, dat hij politieke gunsten heeft ver leend in ruil voor financiële bijdra- gen,- JU AMSTERDAM -—" De Collectieve Is raël Actie, ;dlev drie weken geleden een actie begon voor medische en so ciale hulpverlening aan Israël, heeft tot nu toe acht miljoen gulden ingeza meld. Er Is al voor anderhalf miljoen gulden aan verbandmiddelen naar Is raël gestuurd; een deel van het geld zal worden besteed aan hulp aan oor logsweduwen en -wezen. Er komen da gelijks nog gemiddeld 1800 giro-in schrijvingen binnen. Het gironummer van de Collectieve Israël Actie te Am sterdam is 23434. Het Nederlandse Rode Kruis dat een hulpactie voert voor de slachtoffers van het conflict in het Midden-Oosten van Arabische zowèl als Israëlische kant, zou gisteren de 150.000 gulden naderen. Indien de KLM een vlucht naar Damascus uitvoert, zal zondag aanstaande een zending medicamenten haar Syrië worden ver zonden. Het gironummer van deze ao tie is giro 777, Nederlandse Rode Kruis, Den Haag. De actie van het Falestina-Comité voor medische hulpverlening aan Ara bische oorlogsslachtoffers heeft tot nu toe ruim 20.000 gulden opgebracht. Het Palestina-Comlté verwees ook nog naar de opbrengst van de inzameling in de kerken en wilde erop attende ren, dat deze actie minder aandacht van de media had gekregen dan bij voorbeeld de Collectieve Israël Actie, Het gironummer van het Palestina-Co- mité is 1806947 te Amsterdam. voor Autobanden kunnen potentiële 'killers* zijn. Dat geldt voor ban den, die door de automobilist onzorgvuldig behandeld zijn. Maar het geldt ook voor banden in de handel, die door de fabriek zelfs voor middelmatige snelheden afgekeurd worden, maar die met soms fabelachtige kortingen aan het autorijdend publiek worden aangeboden. Dit laatste probleem wordt steeds groter, aldus voor zitter Tj. Huese van de VACO-Bandenspecialisten. Direct nadat bekend werd, dat Ne- dreland door een olieboycot werd getroffen, gingen van verschillende kanten stemmen op, die 'een onaf hankelijkheid van Nederland ten aanzien van de olieproducenten' beogen. Zo zag de directeur van de Overijsselse Electriciteitsmaat- schappij de kans schoon om voor een kerncentrale aan het Ketel meer te pleiten. Eén zelfde druk zou op de bimienlandsae aardga sproducenten uitgeoefend kunnen worden. De Vereniging voor Behoud van de Waddenzee acht dit vooralsnog uitgesloten. Twee gedeelten van de Waddenzee zouden eventueel ge vaar lopen: Ameland en de Weste lijke Waddenzee, waarvoor conces sies zijn gevraagd. De bestuurlijke procedures zijn dermate gecompli ceerd.-— en daardoor tijdrovend dat zelfs wanneer het proces vei- spoedigd zou worden, nog ander half tot twee jaar nodig is voor de concessie verleend kan worden. Dit geldt ook voor het IJsselmeer, waarvan het nog niet eens vast staat, of boringen wel het geweste resultaat zullen opleveren. De beide verenigingen achten het dan ook aannemelijker, dat in ge val van een energiecrisis, de NAM aanspraken zal doen op de gasre serves in de Noordzee. Via een pij pleiding zal het aardgas dan waar schijnlijk naar Umuiden worden getransporteerd. Voorzitter IJsma van de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee ziet echter nog zoveel complicaties, dat de Waddenzee door deze energiecrisis vooralsnog geen gevaar loopt. 'Het zijn vooral de industrieën rondom Rotterdam, die op het ogenblik met de handen iri het haar zitten. Voor die industrieën biedt aardgas echter geen soelaas'. Behalve in de Waddenzee en in Noord-Hoiland is ook een concessie in 2uid-Oost- Drente aangevraagd door de NAM. In de Europese bandenfabrieken wor den veelvuldig personen- en vrachtwa genbanden bijcontroles uit de gang van de produktie genomen, omdat er fouten in zitten. Zulke banden wor den dan niet weggegooid, maar voor zien van een indicatie tot welke snel heid men ze mag gebruiken. Op die manier zijn zulke banden nog ge schikt voor landbouwtrekkers, rijden de machines, en dergelijke. Maar die banden komen ook terecht "bij figuren uit kringen van sloperijen en woonwagenkampen, die er niet voor terugdeinzen de door de indus trie aangebrachte gebruiksbeperkende coderingen weg te slijpen en de ban den vervolgens tegen extra voordelige prijzen aan niets kwaads vermoedende marginaal rijdende automobilisten aan te bieden,' aldus dc VACO. Grote partijen ervan worden in het interna tionale handelsverkeer gebracht In Engeland, waar men de regeling voor speciaal gebruik niet kent is nu door de rubberindustrie ook een alarm kreet geslaakt; dergelijke 'kaller-ban- den' worden veelvuldig tussen ander*i banden verscheept naar Bróttaomië, waar men er nog niet op verdacht was. Zowel aan gene als aan deze zijde van de Noordzee blijken op de met hoge kortingen verkochte killex-baaden nog forse verdiensten voor de malafide handel haalbaar te zijn. Er wordt nu over onderhandeld om hier in Euro pees verband een stok voor te steken. Begin 1975 zou er een E-keurmerk op banden worden geïntroduceerd. Maar zolang dat niet gebeurd is, dient de koper argwanend te staan tegenover elke band, dan met hoge kortingen verkocht wordt De minister van Verkeer en Water staat, dre. Th. Westerterp, heeft reeds naar aanteddsmg van vragen in het parlement toegegeven, dat het hier in beginsel om een overheidszaak gaat De VACO heeft de regering overleg aangeboden om tot een goede coördi natie te komen. Maar hierop is nog steeds geen bevredigend antwoord ge komen. Eveumin. kent Nederland al een regeling voor een minimumpro- tield,iepte. Veilig Verkeer Nederland, ANWB, Consumentenbond en KNAC hebben het VACO-standpunt, dat ban den bij twee millimeter profiel ver vangen moeten worden, onderschreven. Volgens de heer Huese komt bij de bandencontroles door gespecialiseerde bedrijven en door de politie nog steeds naar voren, dat zelfs nu 'een groot aantal automobilisten met ban den rijdt die niet aan de minimum- vovtwaaidem voldoen,' We voorwaar den houden in, dat banden niet glad mogci zijn, zeker in de natte winter tijd oen eis dio niet ver genoeg gaat De VACO adviseert automobilisten hun banden tijdig te laten keuren en Volgens een onderzoek van het Cen traal Bureau voor Couranten Publici teit heeft de meerderheid van de Nederlandse vrouwen inspraak bij de aankoop van een auto, In negen van de tien gevallen beslist de mam, in zes van de .tien gevallen dte vrouw en in vier van de tien gevallen de zoon of dochter. De uiteindelijke beslissing neemt da vrouw in vijftien procent van alle gevallen alleen, in. twintig pocent van alle gevallen samen -met de man. De man beslist alleen bij de resterende 65 pot van alle autoaanko pen. Bij de keuze van de kleur van de auto heeft vier op de tien vrouwen het voor het zeggen en de merk- en modelkeuze van auto-aankopen in Nederland wordt Én een kwart van alle gevallen door vrouwen bepaald. Bot onderzoek, waaruit deze gegevens voortkomen, is gehouden door het NIPO en de Nederlandse Stichting voor Statistiek. OIRSCHOT Bij het aflossen van de wacht in een kazerne te Oirschot is de twintigjarige soldaat J.M. Bexkens uit Breda door een kogel getroffen. De man werd ernstig gewond. Het schot 2»u gevallen zijn bij een stoeipartij. Een collega van de heer Bexkens, had in strijd met de voor schriften, zijn Uzi-pistoolmitrailleur niet ontladen. DEN HAAG De Zuidvietnamese re- "i gering heeft het kamp An Lol (bij A Saigon) opgeheven en de betreffende 1 vluchtelingen, afkomstig uit An Loc en omgeving overgebracht naar een ander kamp. De reden van deevacua- tie is, dat de regering van Zuid-Viet nam het gebied van het kamp An Loi niet veilig genoeg vindt, t-Z v^'- Het comité hulpverlening Zuid-Viét- nam te Groningen (gironummer ïf 2914600) dat rich het lot van de 'vluchtelingen heeft aangetrokken, deelt mee ook weer geregeld in con- J tact te staan met het kamp bij Bao Lo. v Genoemd wordt de Zudvietnamese v; predikant Luong Bao Thai, voorts is er geregeld contact met de christian and missionair alliance (CAMA) voor-; zltter D. Franklin Irwin, die in het 1 kamp samenwerkt met de predikant Dieu Huyith, De banden tussen" het comité en de (Amerikaanse) human!- V taire world vision zijn blijven be- i staan. vVV'AC Voorzitter Don Scott van world vision Is momenteel zelf ookr aktlef in het kamp te Bao Loc,. Men zorgt voor 200 -t. weeskinderen en geeft een maaltijd r per dag aan alle kinderen in het 1 kamp.-'- Het dringendst zijn nodig muskiethét- J ten. Bao Loc ligt in een gebied dat geplaagd wordt door de malaria. De in totaal 3000 gezinnen ln het kamp' moeten zich daartegen wapenen. Een muskietnet kost vier dollar, (ADVERTENTIE) ook tussen keuringen door te zorgen voor de juiste bandenspamtimg, het geen overbodige slijtage tegengaat Wie zich overtuigen wil hoe ernstig de bandensituatie is, behoeft slechts op een willekeurig parfceerterreta te gaan kijken. De ANWB toonde in mei tijdens hert VACO-congres schrikba rende foto's van slechte banden, wel ke foto's zomaar eens gemaakt zijn voor het ANWB-kantoor. <zw& Een vorige week voor de Turijnse vrachtautoshow uitgebrachte bedrijfs wagen met voorwielaandrijving en een vlakke laadvloer is de enige Flat» Citroën die ooit gebouwd is en waar schijnlijk ooit gebouwd zal worden. De wagen is totstandgekomen door een samenwerking tussen de Italiaan se en de Franse autofabriek, die in 1968 begon en die dit jaar beëindigd werd. De nieuwe wagen wordt in Frankrijk uitsluitend als Citroën C 32/35 ver kocht en in Italië alleen als Fiat 242. De leverbare motoren zijn een tweeli ter benzinemotor van Fiat of Citroën en een 2,2 liter dieselmotor van al leen Citroën. In Nederland en elders buiten de Franc-zone en Italië zullen beide merken de nieuwe bedrijfsauto in het programma krijgen. De wagen, met naar keuze 1500 kg of 1800 kg laadvermogen, was reeds in een ver ontwikkeld stadium, toen Fiat en Citroën afgelopen zomer hun alge meen akkoord verbraken. Peugeot-importeur Nefkens te Utrecht heeft de goedkope uitvoering van de Peugeot 504 in Nederland uitgebracht Het model heeft vergeleken met de gewone 504, de 200 cc kleinere 1800 cc- motor en een starre achteras naar het voorbeeld van de 404, Verder is de wagen zeer compleet. Deze 505 L kost 13.495; de diesel versie komt. op 15.795. mei. BTW. De Amerikaanse Chrysler Corporation heeft een liceritierecht gekocht voor de nieuwe Honda-motor met voorka mer. Deze motor kent een dubbele inspuiting van beruinemengsels, die resp. arm en rijk aan lucht zijn Hierdoor levert deze motor zeer scho ne uitlaatgassen op. %.v/ I?.. -» .-.raHSr «Èjïaptwsww. 41 i'S: lir' v-f 'v'/Z i.;,-A,;:, *V:i;

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 11