■MRP Joke van Bewsefeom ook in Denemarken bij topspeelstèrs Amsterdam-voorzitter Slootmaker: ^Titelstrijd moet centraal staan' jumping Amsterdam inventarisatie voor de nabije toekomst Sterke start van Henny de Ruyter Gert Bals nu naar FC Utrecht? DERK DE VRIES Zuid-Afrika niet welkom in Nieuw Zeeland Juventus tegen ïndependiente HTGC-Hattem ook op zaterdag 'Nederland verspeelt nu veel goodwill' IJshockey clubs lieten bijna allemaal kritiek op bestuur achterwege tijdens jaarvergadering jPROLiW/KWARTET VRXJiDiA/G 2 NOVEMBER 1973 SPOUT T11/K15 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM - Twee Nederlandse topruiters hebben sinds kort de handen ineen geslagen. Tassen Jan Maathuis en Johan Heins is een intensieve samenwerking tot stand gekomen. Gezamenlijk willen de beide ruiters in de komende tijd bouwen aan een springstal van in- ternationale allure. De gisteren in de RAI begonnen zestiende editie van Jumping Amsterdam zal dit weekeinde voor de eerste keer dui delijk kennis maken met het samenwerkingsverband tussen Maathuis en Heins. Het internationale concours hippique geldt voor beiden als een inventarisatie voor de mogelijkheden voor de nabije toekomst. Is een Derk de Vries roker een Van onze badmintonmedewerker WASSENAAR Ondanks dat het feest in Singapore wegens orga nisatorische gebreken niet doorging, betekent de uitnodiging voor het wereldteam voor badminton-vedette Joke van Beusekom een iri- ternationale erkenning. Het bereiken van de kwartfinales bij de laat ste wereldkampioenschappen, de 'All-England' op Wembley, had haar het laatste stootje gegeven. De tijdelijk in Denemarken wonende Jo ke van Beusekom heeft zich definitief gevestigd tussen de grootstèn van de badmmtonwereld, al zegt ze zelf: 'Ik ben nog lang niet waar ik wezen wil'. JANMAATHUIS samenwerken met Johan Heins GERRIT DEN AMBTMAN DENEMARKEN Van onze ijshockeymedewerker AMSTERDAM Wie enig idee heeft van alle problemen binnen de Nederlandse ijshoekeywereld, moet stomverbaasd de gang van zaken tijdens de dinsdag gehou den algemene vergadering heb ben gevolgd. Op geen enkel front namen de clubs stelling tegen het bondsbestuur, terwijl daartoe toch wel degelijk aanleiding bestond. De enige beroering betrof het ver lenen van de status Nederlander aar de Canadees Andrews. Maar ook op dat punt volgde de verga dering bijna lijdzaam de adviezen van het bondsbestuur. ouders ';k5:v.V;':: De Jaap Edenhal op de foto tijdens de opening afgelopen woensdag) wordt het thuishook van de ijshockeyvcrcniging Amsterdam, het oude Arnstel Tijgers. JOHN LINSE Jan Maathuis bouwt met Johan Heins aan topstal 'Die mogelijkheden lijken niet gering. Niet alleen beschikt het duo nu al 'over een aantal uitstekende paarden, 'bovendien belooft het talent van Jo- han Heins ook veel voor de opleiding van jonge viervoeters. De 26-jarige 'noordeling, onbetwist de beste ruiter 'van Nederland op dit moment, houdt zich iedere dag bezig met de training 'van de in het Overijsselse Geesteren gestalde springpaarden. Ook de dieren i'van Maathuis zijn voor de verdere op- leiding en ontwikkeling in de vaardi- ge handen van Heins gegeven. TRANSFER' De 'transfer' van Johan Heins van de stahVisser naar de stal-Maathuls is voor velen als een verrassing geko- men. Althans de snelheid waarmee de samenwerking een feit is geworden. Het was in de hippische wereld alge meen bekend, dat beide ruiters elkaar tijdens grote wedstrijden altijd bege leidden en adviseerden. Maar dat Jo han Heins na zijn terugkeer in Neder land deze zomer niet langer dan drie maanden aan het Gelders Hippisch Centrum verbonden zou blijven, leek uiterst opmerkelijk. Nog voor het Gelders Hippisch Cen trum in Uddel officieel - de poorten opende, was Heins alweer vertrokken. De ambitieuze plannen van de grote man achter dit centrum, Visser, zijn eerste instantie dan ook mislukt Met Heins haalde Visser deze zomer niet alleen een internationaal al ruim schoots erkende topruiter naar zijn fraaie centrum, maar ook enkele, in de springwereld hoog gereputeerde en daardoor kostbare paarden. Het para depaardje van de stal ós nog steeds Antrieb en met deze Hannover aan verzamelde Heins in korte tijd een se rie opmerkelijke successen. Absoluut hoogtepunt was de zege van de combi natie in de Grote Prijs van Dublin. Ook de resultaten in Den Bosch, Nice en Londen gaven de ruiterwereld te recht het idee. dat Nederland einde lijk weer eens in de internationale ruitervoorhoede een hoofdrol kan ver tolken. BREUK Door de breuk tussen Visser en Heins staat in Uddel nu een toppaard op sta! dat een berijder mist Heins zelf wil over de 'affaire' niet meer praten. OOSTERHOUT (AN). Hcnny de Ruyter vierde dit jaar zijn zilveren biljartjubileum en zou graag nog eens in zijn favoriete driebandenspel mee willen strijden, in een internationaal kampioenschap. De laatste maal dat hem dat gelukte was in 1967 toen de Waalwijker in Goirle zijn vijfde nati onale titel veroverde maar in Angou- leme in het Europees kampioenschap op de onverzettelijkheid van de Bel- gen met Raymond Ceulemans als top man stuitte. Daarna kwam De Ruyter ook nationaal niet meer aan bod. Hij strandde de laatste jaren op de in op mars zijnde jongere clubgenoot Rini van Bracht, die hem in de drie voor gaande kampioenschappen in de ope ningspartijen klopte en hem mentaal in de put drukte. Maar nu, in zijn jubileumjaar, waren de rollen omgekeerd. Op de eerste •dag van het driebandenkampioenschap in de sporthal Oosterheide in het Bra bantse Oosterhout demonstreerde Henny de Ruyter, dat hij nog meetelt in het driebandenspel. Hij klopte van Bracht in 69 beurten en manoeuvreer de zichzelf door deze zege in een aan merkelijk gunstiger aanvangspositie dan men. van hem gewend is. Ecrsle ronde: Ttest Brosens (Breda) 60 66 6 Bert Teegelaar (Bolnes) 56 66 S Piet de Jong (Handrik-Ido-Amb.) 60 77 Joop de Wilde (Delft) 58 77 Puck van Aart (Veenendaal) 47 66 Jan Doggen (Hcerle)60 66 Henny de Ruyter (Waalwijk) 60 i Rini van Bracht (Waalwijk) 48 6 5 7 3 69 6 69 4 0.809 0.S4S 0.778 0.764 0,712 0.909 0,868 0.668 ■r, w*G3l Van onze.sportredactie .UTRECHT -— Voor de tweede keer dit seizoen' (onder meer) is ex-Ajax doelman Gert Bals in het nieuws: Bals stopte vorig jaar met zijn carrière. Hij stond toen bij Vitesse onder de lat. Nadat eerder dit siezoen het Spaanse Barcelona de moge lijkheid had onderzocht Bals tijdelijk aan te trekken als re serve-doelman (Bals keepte voor Barcelona een vriendschap pelijk duel), stelt nu FC Utrecht nieuwe pogingen in het werk. De Utrechtse club kampt met keepers-problemen sinds het vertrek van Jörgen Henriksen. Zijn opvolgers hebben trainer Bert Jacobs maar weinig ver trouwen kunnen schenken. Van daar dat FC Utrecht nu Gert Bals wil strikken. Bals heeft een zaak in Zeist en is niet he lemaal ongenegen FC Utrecht uit de moeilijkheden te helpen. Als de besprekingen goed verlo pen kan Bals zaterdag al reser ve doelman zijn bij het duel Sparta-FC Utrecht. (ADVERTENTIE) centenpik? Ach. kom nou. Iedere ervaren sigaren-roker proeft toch meteen kwaliteit van Derk de Vries; Én mag hij dan voor z'tl sigaartje minder betalen. Waarom duurder als.hetmetDerk de Vries voordeliger ka.-a? Nou dan! COURAGE 33 cent O GOUD 36 coat FORTUIN 18 cent O AFOLLO 22 cent een warme vriendschap waard! ■■Hl Feit is alleen dat van de. eerste opzet van Vissers plannen weinig is terecht gekomen. Heins was door het Gelders Hippisch Centnini aangetrokken om onder meer de zoons van Visser naar een hoger niveau te begeleiden. Heins: Visser en ik hadden beiden gedacht dat het allemaal anders zou gaan. Die periode daar heb ik nu af gesloten. Jammer, dat het allemaal zo gegaan is. Maar ik ben erg blij, dat er nu een samenwerking met Maathuis is gekomen'. Jan Maathuis, óók een handig zaken man, heeft (maar dat is niet de eerste keer) grootse plannen met de spring- sport in Nederland. Heins vindt hij de ideale ruiter om zijn ideeën te kun nen verwezenlijken. Maathuis en Heins willen een grootse springstal opbouwen. Met paarden die zich met de sterkste concurrenten kunnen me ten. Maathuis: 'Wij willen met top pers komen. Er zijn al plannen om de beste talenten dan in Nederland te 'hóuden ook. Johan en ik willen pro beren samen goede springpaarden te vinden. Die zijn er, maar in het verle den is niet zorgvuldig genoeg'geselec teerd. eenvoudig omdat er geen rui ters waren om de mogelijkheden van de jonge aangeboden paarden te tes ten'. - GUNSTIGE START Uiteraard heeft het streven van Maat huis naar een sterke" springstal een commerciële achtergrond. De Twent is één van de meest gerenommeerde handelaren dn rijpaarden. Honderden paarden verwisselen, met Maathuis als tussenpersoon, jaarlijks van eigenaar. Maathuis weer: 'We moeten uitgaan van een gemiddeld springpaard, dat op nationaal niveau goed kan meeko men. De toppers willen we tijdens de AUCKLAND Premier Nor man Kirk van Nieuw Zeeland heeft gisteren verboden het toernooi om de Federation Cup (damestennis)' in zijn land te houden. De Nieuwzcclandse ten- nisorganisatie ontving een tchrijven van de premier Kirk waarin hij het besluit argumen teerde. Volgens Kirk wordt het Zuidafrikaanse team op onjuiste wijze samengesteld, In de brief stond onder meer 'De regering Is fel tegen het principe en het toepassen van dapartheidspoli tiek in Zuid Afrika'. Volgens Kirk is het 'onvoldoende om de verzekering dat twee niet blan ke speelsters deel uit mogen maken van het team te accepte ren'. In het schrijven staat ver der nog, dat het maken van zo een uitzondering om een tennis- team te kunnen late n spelen nog niet betekent dat Zuid Af rika zijn apartheidspolitiek ook werkelijk wijzigt- Zuid Afrika zal echter wel deel kunnen nemen aan een ander tennistoernooi. Het Davis Cup romitê heeft gisteren namelijk met een meerderheid besloten het land mee te laten doen in de Zuidamerikaanse zonegroep van dit toernooi. Onder leiding van Argentinië had een groep Ztsidamerikaanse landen gepro- testeeid tegen de deelname van Zuid Afrika. Dat land speelt nu het eerst tegen Brazilië. Bij een overwinning ontmoet Zuid Afri ka vervolgens Argentinië. Het Davis Cup comité heeft ai be kend gemaakt, dat landen die weigeren tegen Zuid Afrika te spelen een straf ie wachten staat. Verwacht raag worden dat Argentinië voor die straf iri aanmerking komt.'De voorzitter van het Davis Cup comité, Har- court Woods zei r>x/g niet pre cies te weten waaruit de. sanc ties zullen bestaan. Opmerkelijk was het commen taar dat Enrique Mora, voorzit ter van de Argentijnse Tennis Federatie, liet horen: 'Over de toekomst van de Zuidameri kaanse zone kan ik weinig zeg gen. De politiek van landen kan snél veranderen. Kijk maar naar Chili en Argentinië'. selectie dan zelf houden en daarmee een concoursstal opbouwen. We had den ons geen gunstiger start van het project kunnen wensen. De vraag overtreft het aanbod ruimschoots'. In de hippische wereld is al sceptisch gesproken over de aktiviteiten van Maathuis en Heins. Vooral omdat bei den een uitstekende relatie met de Westduitse handelaar en topruiter Al- win Schockemöhlc bezitten, wordt voor een monopoliepositie in Neder land van het tweetal gevreesd. Maat huis: 'Er bestaat inderdaad de angst, dat we alles zomaar zullen Opkopen. .Maar die angst is ongegrond. We wil len gewoon eer, aantal goede paarden opleiden en op internationale wed strijden uitbrengen. En we hebben ons vast voorgenomen, dat we de top pers niet zomaar naar het buitenland zullen laten vertrekken'. GROOT BEDRIJF Maathuis en Heins zullen straks wel licht nog nadrukkelijker dan in het verleden de sprinsport op nationaal niveau gaan beheersen. Het lijkt een kwestie van tijd. Heins: 'Er is al ge suggereerd dat ik door mijn vertrek bij. het Gelders Hippisch Centrum geen klassepaarden meer heb, maar dat is gewoon onzin. Golden Dream is uitstekend en met Maathuis ben ik hard bezig om een aantal jonge paar den naar voren te brengen'. Met hrt aantrekken van Johan Heins lijkt Jan Maathuis een ideale formule gevonden te hebben om zich als top ruiter te kunn en handhaven. Door tijdgebrek leken zijn activiteiten in de springsport steeds dwingender in de verdrukking te komen.Heins neemt, de training van de paarden van Maathuis mi .oyer. Maathuis: 'Want ik 'heb gewoon te weinig tijd en eerlijk gezegd ook te weinig ambi tie om dagelijks nog urenlang op paard te zitten'. Het grootbedrijf in de ruitersport is gesticht: de firma Maathuis en Heins. De eenmanszaken zullen het binnen kort gaan merken. Jumping Amster dam zal in de komende dagen een voorbode blijken te zijn. BUENOS AIRES Hoewel Ajax er van heeft afgezien, zal er dit jaar toch weer gevoetbald worden om de we reldbeker. Oscar Messadra, manager van ïndependiente uit Buenos Aires heeft namelijk aangekondigd dat ep 28 november in Rome in een duel zal worden uitgemaakt wie de wereldbe- ker mee naar huis mag nemen. Vol gens Messadra wordt 'om economische redenen' slechts één duel en dan nog in Rome gespeeld. Juventus verloor dit jaar in de finale van de Europa Cup van Ajax, maar mag als tweede club van Europa nu tegen ïndependiente spelen: Vorig sei zoen veroverde Ajax dé wereldbeker op ïndependiente. Het jaar daarvoor toen Ajax weigerde te. spelen tegen Estudiantes,; werd de verliezer van de Eurcpa Cup finale, Panathinaikos, aangewezen als tegenstander van de Zuidamerikaanse ploeg. In Argentinië bestaat nogal wat te genstand tegen het plan van ïndepen diente om voor de wereldbeker te gaan spelen. Verwacht wordt echter dat het voorstel van de club toch ten uitvoer zal worden gebracht. Joke van Beusekom komt niet zomaar tot deze clichématig aandoende uit spraak. Alhoewel ze bij het laatste Nederlandse kampioenschap mede door een lichte blessure haar nati onale titel aan het raspaardje Agnes van der Meulen-Geene verloor, staat ze in eigen land al een aantal jaren op een eenzaam niveau. Concurrentie had ze niet, zelfs niet van een speel ster als Marjan Luesken (Duinwijck), die niet ten onrechte als 'eeuwige tweede' wordt betiteld. Joke van Beu sekom oogstte internationale triom fen, de anderen bleven daarbij ver achter. Het Wassenaarde meisje raakte echter uitgekeken in het Nederlandse bad- mintonwereldje, waar iedereen bijna alles van elkaar weet. Bovendien, wil de ze haar blik ook op ander gebied :verruimën. Ze wilde wat-van'dé we reld zien, Denemarken waseen lógi sche keus. Een begrip" in de badïnin- tonwefeld, dat gróte sterren als' Er land Kops hééft voortgebracht En' het was 'juist iiitgerekend veelvoudig we reldkampioen Kops die haar hielp bij haar start in de wereldstad Kopenha gen; dié 'haar ook een baan als direc tiesecretaresse bij een grote firma be zorgde. In het badminton-w'aihalla Ko penhagen léorde Joke van Beusekom haar eigen prestaties relativeren. 'In Nederland ben je. de'vedétté, de num mer één. Ze kijken hier tegen je op. 'In Denemarken ligt dat wel wat an ders. Natuurlijk, ze kennen je wel en ze weten dat jé een leuk potje' speelt, maar je bent niet de enige. Ze hébben daar door de jaren heen zoveel'kampi- oeriéhvoortgebracht, dat ëeii goede speler geen opzien meer baart'. Jóke yah Beusekom staat ook in .het topland Denemarken hoog genoteerd. Als ér een' ranglijst' zou wordenopge maakt waar :zé op voor zou. kómen, zou zé" waarschijnlijk als tweede'worr dén geplaatst achter Lene Koppéri, die is duidelijk beter. Misschien dat Imre Nielsen-Rietveid ook nog Iets sterker is, maar die speelt de laatste tijd niet., In ieder geval blijkt uit de confronta ties met Lene Koppen wel dat ik nog veel kan leren. Dat ik door nóg meer internationale routine, een betere techniek en conditie een stuk verder kan komen'. CHINA Eén interland tussenDenem arken én de consequentie inhouden dat ik niet meer tot de top-acht van de wereld behoor....' Joke van Beusekom is: in Kopenhagen1 lid geworden van SIF, waarin topster-' ren ais Klaus Kaagaard en Lenny Bos- tofte spelen. In januari gaat ze deel nemen aan de competitie. Daar ver heugt ze zich nu al op. 'Het peil ligt uiteraard erg hoog. KBK, de club van Erland Kóps, steekt er misschien iets' bovenuit maar Erland zelf wordt wat minder.Er zijn veel goede, vrijwel gelijkwaardige ploegen. Je speelt voortdurend tegen sterke tegenstan ders. En dat is een heel verschil met Nederland, waar ik praktisch geen te genstand ondervind. Het peil ligt hier in de breedte zo" laag'. -,:Ci Op diverse toernooien behaalde ze fraaie successen. Eén keer won ze eèn enkelspeltóernooi (bij afwezigheid vanLene Koppen,dat wel) een ande re keer werd ze twëede achter de Deens kampioene. In diverse dubbel- toernooien behaalde ze goede resulta ten. v - - 'ffi CONDITIE 'Wat vooral van belang is: en goede conditie. Je moet daar vanaf de eerste ronde voluit gaan: In Nederland kan ikrondenlang freewheelen. Wat dat betreft zijn Deense spelers sowieso al in het voordeel: de concurrentie in ei gen land is zo groot, dat je wel Van goede huize moet komen om je in vertegenwoordigende ploegen te spe len. Je kan de vergelijking doortrek ken: een, Nederlandse speler die bij de jeugdtop behoort, zit automatisch bij de .seniorentop. Dat is in Dene marken volslagen, anders: Een goedé jeugdspeler, heeft misschien nog wel Honderd spelers bóven zich'. Het badminton in Kopenhagen speelt zich af in specifiek voor deze sport gebouwde' hallen. 'Badminton is enorm populair. En het ris niet zo dat de topspelers.: alleen niaar bij hun ei gen club trainen. Ze komen ook bij elkaar. De verhouding onderling is erg goed. Als je zin hebt om teltrai- nén en ér is een baan vrij, dan :bèl je maar «en paar spelers op. Dat kan ge woon: Ik-speel bijvoorbeeld' één keer in de week bij KBK, waar het accent op de dubbels ligt De clubs draaien voor een belangrijk gedeelte op de subsidie die ze van zogenaamde com- munebsturen krijgen,, een soort wij* fcraden met een afdeling voor. .CRM'. Jóke van Beusekom. heeft in .Kopenha- toond. waar-het- badminton op bet al- lerhoogste/.;niveau ligt. 'De Chinezen 'kunnen onvoorstelbaar goed badmin tonnen. Ze hebben êén dame en één heer die een waarschijnlijk 'unieke technische perfectie; hebben bereikt Het-zou -een-.omwenteling, betekenen als ze zouden gaah deelnemen aan we reldkampioenschappen en internatio nale wedstrijden. Ze kunnen elk land met gemak verslaan. Het zou voor mij Eén figuur slechts manifesteerde zich als een sterke opponent: voorzitter Slootmaker van de vereniging Amster dam, gesponsord door ORWO. Hij uit te wèl principiële kritiek op het ge voerde beleid en was twee dagen later nog ontstemd over de houding van de verzamelde clubs. Concluderend zegt hij: 'Het was net een kudde schapen, die zich zonder vorm van protest naar de slachtbank laat voeren'. ONBEGRIP Scherpe taal, maar daarom nog niet overdréven. Slootmaker staat versteld van zo veel onbegrip binnen een noodlijdende bond. En om te illustre ren op welk punt we nu beland zijn pakt hij het volgende voorbeeld: 'Ik heb afgelopen zondag naar die tv-uit- zending van Raak-London Lyons zit ten kijken. Ik overdrijf niet als ik zeg slechts twee Nederlandse namen te hebben gehoord: aan het begin van de uitzending, toen de commentator werd aangekondigd, Frans Henrichs, en verder de clubnaam Raak. Verder was het allemaal Engels wat de klok sloeg'. Dat nu ervaart Slootmaker als zijn grootste frustratie. Waar je veronder stelt dat in de Nederlandse ijshockey- bond Nederlandse spelers de tóón aangeven, kom je bijna alleen buiten landers tegen: Canadezen en zoge naamde Nederlandse Canadezen. Hij zegt: 'Ik zou eigenlijk hele kleine, simpele regeltjes willen introduceren. de Volksrepubliek China heeft'-aange- t 8«n héardraai'heleinéal 'gevonden. Tk heb erg veel vrienden gemaakt, nok 'buiten de sport Zoals de plannen nu liggen, kom ik in maart weer terug, maar. of ik er dan nog zotover dénk, weet ik nóg niet'. 'Iri iedér"geval komt ze over ruim een maand even over „Om,,,aande, Nederlandse kampioen schappen 'deel té 'nemén. 'Daar .'zijn verschillende redenen voor.- Op de eerste plaats, wii ik graag mijn titel weer proberen te heroveren op Agnes. Verder moet ik toch nog wel even la ten, zien dat ik besta. In„verband met internationale wedstrijden. Als-ikwer- stek zou laten gaan, zouden ze in de -bond kunnen zeggen:' we hebben geen enkel vergelijkingsmaterlaal .en 'kun nen 'Joke .dus. niet uitzenden', i: Overigensis- zeinternationaal zó be- -, kénd geworden, dat'ze; veel invitaties rechtstreeks ontvangt Dé reis- en ver blijfkosten worden vaak voor een groot gedeelte vergoed. 'En dat is maar góed ook,- want van de. bond hoef je geen steun te verwachten. Die kent het woordje topsportwaarschijn- lijk niet eens. Vandaar dat de term. 'e- litesporti valt Top-badminton in Ne derland is eéti elitaire zaak. Wat Bnre Rietveld en ik bereikt hebben, hebben we aan onze ouders te danken. Ande ren .worden daardoor gediscrimineerd. De bond zou ook hen in staat moeten stellen hun talentente. ontplooien. Het lijkt wel of er alleen maar tijd is voor ruzie, irafc niaakc naar buiten een heel vpeemde indruk. In Denemarken lacht men maar wat om de Neder landse -Badminton Bond. Die wordt niet meer serieus genomen. Er is het laatste jaar door de bestuursperikelen heel - wat goodwill verspeeld.Wat er zou moeten, gebeuren? Via een gede gen training jeugd gaan opleiden. De senioren van nu zijn al weer te oud. Ook moeten de internationale contac ten worden uitgebreid om zoveel mo gelijk ervaring op te doen. "Wanneer het hoofdbestuur en' de technische commissie zich realiseren dat het ima ge van de ond ook in het buitenland moet worden hersteld.kan dat luk ken; Het zal wel een hele poos.duren voor Nederland weer meetelt, maar als de wil er is, kan het'. kan best zijn, maar er zijn zo van die dingen die ik niet begrijp, en dan ook naar voren breng. Dat heet dan recal citrant, maar ik blijf mijn mond opendoen als ik denk dat nodig te vinden. Dat is Amsterdammers, denk ik, eigen. Neem nou het huidige com petitieverloop in de eerste divisie. Er wordt eerst om een gesponsorde be kercompetitie gespeeld en pas daarna als aanhangsel het werkelijke kampi oenschap. Dat is toch fout? Dat kam pioenschap zou toch centraal moeten staan? Daar doen we dit'toch allemaal voor, of niet soms? Punt is dat de clubs elkaar niet de tijd gunnen iets op te bouwen, en daarmee wordt de sport vermoord'. 'STOMMETJE' SPELEN Verwonderlijk was vooral dat de zoge naamde kleinere clubs in de eerste di visie geen front vormden tegen het kapitaal van HIJS, Tilburg en Raak. Ondanks hun povere toekomstbeeld die dan wel keihard gehanteerd wor den. Als we dan toch rotzooien, zoals nu, laten, we dan onze grenzen voor welke willekeurige buitenlander open stellen. Wat nu gebeurt, is hypocriet: daar blijf ik me steeds aan storen'. MANIPULEREN Zoals Slootmaker zich al eerder aan bepaalde beleidszaken stoorde. Reden waarom hij, vijf jaar terug nu, zich definitief uit het bondsbestuur terug trok. 'Als er eenmaal een beslissing is genomen; dan moet je je daaraan ook houden. Ik heb geen zin te manipule ren. Daarom ben ik er destijds ook uitgestapt'. De principes die hij destijds koester de, zijn in nog geen enkel opzicht aangetast Zijn ideaal is nog altijd de ijshockeysport geleidelijk aan op te bouwen en niet toe te geven aan al- lerlèi prestigeoverwegingen. Hij zegt: Tk ben misschien heel dom, hoor, dat speelden Thialf, Nijmegen en Smoke Eaters 'stommetje'. Slootmaker wil zich daar niet rechtstreeks over uitla ten, al onderstreept hij dat het inder daad tijd wordt in actie te komen. Hij zegt: 'Ik begrijp best dat er weinig mensen trek hebben om in een bonds- bestuur zitting te nemen. Dat vergt véél „tijd en wie is daarvangechar meerd.: Maar jé kan ook invloed uitoe fenen via de bondsvergadering. Grote invloed- zelfs.- En daar zal aan gewerkt móeten worden. Ik wil niet direct zeg gen dat de .clubs door het bandsbe- stuur worden ingepakt wat ik er wel van denk houd' ik maar voor mé. De verhoudingen binnen de ijshockey- bond rijn zo scheef getrokken, dat een club als Amsterdam er voorals nog niet over peinst de tweede divisie te verlaten.. Vanavond start men het .seizoen in het eigen, pas opgeleverde stadion bij 'de Jaap Edenbaan. Maar ambities om rich op kortetermijn aan-de top-te melden, rijn er niet. Slootmaker legt uit waarom: Ik kén clubs die nu nog zouden willen degra- deren naar de tweede divisie. De laat- ste -vijf jaar is het regelmatig voorge komen dat gepromoveerde clubs toch een verblijf in de tweede divisie ble ven prefereren. Ze wilden zich niet in het geld verslindende circus mengen, dat de eerste divisie vormt Daar wor den enorme financiële offers opge bracht die. vrijwel niemand zich kan permiteren. Wij hebben daar ook geen enkele belangstelling voor. We willen Ln Amsterdam goede sport brengen, hoofdzakelijk gebracht door eerlijke Nederlandse jongens'. Veronderstel niet dat die situatie Slootmaker droevig stemt; integendeel zelfs. Hij zegt, tenslotte: 'Datnieuwe stadion, het isv net het Hilton-hotel: één en al luxe. Formidabel. Dat we daarin mogen spelen brengt een enor me verplichting met zich mee. We willen Amsterdam wat laten zien'. Benelux competitie NijmegenThialf 11—4, HYSLuife 11—8, Raak—Brussel 5—1, Thialf—Smoke Eaters 5—4, Brussel—HYS 5—6. Smoke Eaters—Nij megen 6—5. DEN HAAG (ANP) De hoofdklas se hockeywedstrijd HTCC-Hattem, die oorspronkelijk op zondag, in Eindho ven gespeeeld zou worden is in ver band met. de autoloze zondag ver plaatst naar morgen. Stand: HYS Tilburg Raak Nijmegen 510 Smoke Eaters 62 4—8 Thialf 6—2 4—S Luik 1—0 7g Brussel 50 De sporttoto vao het afgelopen weekeinde kent bijna 38.000 'winnaars'. De eerste prijs delen 177 deelnGrners die rulm: 700 gulden de man ontvangen. De derde maar liefst 33.822, die sleebts 3.60 krijgen. De cijfers van sporttoto 14 rijn: aantal deel nemers 508.070. fnleg 1.175.934.Prljzen- bedrag 497.426. Ie prijs: 177 winnaars, die elk 702,50 ontvangen. 2e prijs: 3989. win naars, die elk ƒ31.10 botvangen. 3e prijs: 33.822 winnaars, die 3.60 ontvangen. De premie ten bedrage van 124.355 wordt na het-verstrijken van de reclametermljn op .woensdag 21 nov. bij loUng toegewezen aan •'èén der le prijswinnaars.. -

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 15