hij S Partijen geven elkaar niet toe Van der Stee minister van landbouw S.-Arabië doet wel mee aan de olieboycot krant Indezekrant op de bres voor een sterke christelijke pers SM 18 HetKwartet Opschudding in VS over afwezigheid van opnamen Jaworski nieuwe aanklager voor Watergate-zaak iipisasisa Van der Grinten bedankt alsnog als commissaris Zuidafrikaanse pers bezorgd voor censuur bon VRIJDAG 2 NOVEMBER 1973 71ste jaargang no. 145 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur I i WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) De geluidsbanden met gesprek ken van president Nixon en zijn voormalige medewerker John Dean zijn op elf juli in opdracht van het Witte Huis uit een kluis gehaald. r( JW7 •V'i Nevelig Aparte politieman voor het milieu kolbiM*» Er kan best een corpus delicti in zitten. WASHINGTON (UPI, Reuter) De 68-jarige advocaat Leon Jawor ski uit Texas is de'opvolger van Archibald Cox als de speciale aan klager voor de Watergate-zaak. Van onze sociaal-econ. redactie DEN HAAG Het centraal akkoord voor 1974 is van de baan. Werkgevers en werknemers, die hierover een maand lang hebben overlegd in de Stichting van de Arbeid, constateer den gisteren, dat hun standpunten over loon- en prijsafspraken voor vol gend jaar te ver uit elkaar liggen en zullen blijven liggen. Het overleg werd daarom afgebroken. Regerin; John Dean BEIROET/BRUSSEL (DPA, Reu ter, UPI) Saoedi-Arabië, Ne derlands grootste olieleverancier,; beeft gisteren definitief bevestigd' de oliekraan voor ons.land te heb ben dichtgédraaid. Zenuwoorlog; Binnenland Minister verdedigt' benoe ming 5 Ontplooien van alle talenten 7 Buitenland Commissie-Toxopeus 'heft zichzelf op 11 Egypte en Syrië geven nog geen namen9 Kerk Sport Heins eu Maathuis werken samen 15 RITA 'Schrik maar niet, mant, er zijn een paar druktemakers binnen.7' v'.:Y "jf;' Jifer k ^vooraanstaande; 'prot. Christelijke .dagblad ertV „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Het vredesfcorps van de Verenigde Naties Is thans volop in actie bij de stilgelegde fronten in het Midden-Oosten. Bij de stad Suez maken VN-mi- litairen met de veldtelefoon contact met het VN-hoofdkwartier, terwijl terwijl Egyptische militairen op de achtergrond toekijken. China en AI- banië hebben Inmiddels laten weten geen cent te zullen betalen voor dc legering van het VN-vredeskorps. akkoor de baan MÜM Een agent van de geheime dienstver- telde dit gisteren voor de districts rechtbank in Washington. Zijn getui genis kwam de dag nadat de VS wa ren opgeschrikt door de onthulling, dat twee van de negen omstreden ge luidsbanden met gesprekken van Nixon over Watergate 'nooit hebben bestaan'. Volgens het Witte Huis is er geen bandopname gemaakt van het gsprek dat Nixon op 15 april had met zijn juridische medewerker Dean. Op 25 juli legde Dean over dit ge sprek een voor Nixon belastende ver klaring af voor de speciale senaats commissie die de Watergate-zaak on derzoekt. Dean vertelde toén ook, dat er volgens hem een opname was ge maakt van het gesprek. Het Witte Huis bevestigde dit Pas déze week werd bekend, dat er Droog en nevelig weer met tij delijk meer bewolking, maar ook enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind uit zuidoost tot zuid. Maximum-temperaturen rond 13 graden Cclcius. Morgen en overmorgen: opklaringen, maar zondag plaatselijk regen. •Hogere temperaturen. Morgenz on op: 07.38 onder: 17.09 maan op: 14.02 juist van deze ontmoeting tussen Nixon en Dean'geen opname bestond wegens een defect aan het opname-ap paraat. Het .andere gesprek, waarvan geen opname bestaat, is een telefoon gesprek van Nixon met John Mitchell, toen nog minister van justitie, drie dagen na de inbraak in het hoofd kwartier van de Democratische partij. De onthulling, dat twee van de negen geluidsbanden, waarover die hevige strijd is gevoerd, heeft het prestige van Nixon opnieuw een deuk bezorgd. En direct na de eerste reacties op de ze mededeling v.an het Witte Huis be vestigde oud-minister van justitie Ri chard Kleindienst, dat Nixon in 1971 persoonlijk heeft geprobeerd een juri dische procedure tegen het ITT-con- cem te stoppen. Pas nadat Klein dienst met aftreden had gedreigd kon het procés tegen ITT worden voortge zet. Kleindienst ivas eerst door Nixon's medewerker Ehrlichman en daarna door de president zelf gebeld met'het verzoek het proces tegen ITT te laten rvisteh. De grote onderne- ming ITT was aangeklaagd wegens een overtreding van de wet tegen vor ming van trusts. Nixon had dit ver zoek ingetrokken nadat Kleindienst gedreigd had zijn ontslag te zullen nemen. Het Witte Huis heeft nu bevestigd, dat Nixon gevraagd heeft het proces tegen ITT niet door te zetten. Maar hij was hierop terug gèkomen toen hem de zaak was uitgelegd. Perschef Hij is benoemd door de waarnemend minister van .justitie Robert Bork met goedkeuring van president Nixon. De president heeft de 57-jarige senator William Saxbe uit Ohio voorgedragen voor benoeming tot-minister van jus titie. Hiervoor is de medewerking van het congres vereist Robert Bork zei, dat Jaworski volledig onafhankelijk liet onderzoek naar het afluisterschan- daal in het Watergaiegebouw en alle daarmee verbonden affaires zal kun nen leiden. Hij zai niet kunnen wor den ontslagen zonder overlég met de senaat en het huis van afgevaardig den. zo verzekerde Bork. Jaworski's voorganger 'Cox werd, duidelijk zon der instemming van het congres, ont slagen in verband met de strijd om de geluidsbanden met gesprekken van Nixon over Watergate. Daarop nam ook de vorige officier van justitie El liot Richardson ontslag. Dc belangrijkste geschilpunten zijn: De prijscompensatie: de werkgevers menen dat een vloer in de prijscompensatie van 160 gulden per procent prijsstijging voor sommige bedrijfstakken desastreuze ge volgen zal hebben. Voor de werknemers is dit stukje her verdeling ten gunste van de laagst betaalden echter een keihard punt. De loonsverhoging: de werknemers menen dat de lonen, afgezien ran de prijscompensatie enzovoorts, volgend jaar 2,5 procent omhoog moeten. Het werkgeversaanbod is maximaal 2>4 procent Bovendien willen zij een drempel in de prijscompensatie van een half procent. Verschil met dc werknemers dus procent De hogere inkomens: de werknemers willen minder prijscompensatie voor dc inkomensgroepen boven de 35.000 galden. De werkgevers eisen echter volledige pro centuele compensatie. Bovendien zal het hoger personeel bij het overleg over een eventuele afremming van deze groepen moeten worden betrokken. Werkgevers en werknemers kapten het overleg over deze geschilpunten ondanks., ggn 'allerlaatste poging:"yah het kabinet de 'partijen- wat--dichter bjj eikaar 'te brengen.' of m' ieder 'ge- val 'de definitieve beslissingenige da gen uit te stellen tot dé regering zich over de gang van zaken zou hebben beraden. Een zware delegatie uit het kabinet bestaande uit minister-presi dent Den Uyl, minister Boersma (so ciale zaken) en minister Duisenberg (financiën) onderstreepte gisteren in de Stichting van de Arbeid nog eens het belang van een centraal akkoord in het kader van de inflatiebestrij- ding, maar tevergeefs. Minister-pxeëdant ,:df?.J. rfgn Hpl probeerde' gistërsit ■tevergeefs 'te ■- bi- middelen bij de onderhandelingen oeer een Centraal fi ■akkoord. fi; Het niet doorgaan van het centraal akkoord betekent dat er geert centrale richtlijn is voor de cao-onderhandelin gen die in januari van start gaan. De vakcentrales hebben al aangekondigd dat in dit geval hun eigen voorstellen uitgangspunt zullen moeten vormen. De achterban zal zich in de komende weken over deze beleidslijn kunnen uitspreken. De werkgeversorganisaties lieten weten dat hun onderhande- lingsvoorstellen zo ongeveer het maxi male aanbod zijn. Aangenomen mag daarom worden de cao-onderhan delingen volgend jïtar erg zwaar zui len verlopen Gerald Warren van het Witte Huis wilde Kleindienst's bewering over zijn dreigement 'niet tegenspreken'. Het Witte huis heeft gisteren aange- ZIE VERDER PAGINA 11 DEN HAAG Tot minister van landbouw én visserij is gisteren be noemd. mr. A. P. J. M. M. van der Stee. Hij was- staatssecretaris van fi nanciën, en volgt mr. T. Brouwer op, die om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. De heer Van der Stee (45) was van 1968 tot '1971 voorzitter van de KVP. Hij is eén "VVéstbrabantse boerenzoon en studeerde rechten in Nijmegen. Tijdens, het kabinet-Biesheuvel, was. hij staatssecretaris van financiën, wel ke functie hij ook kreeg bij de laatste kabinetsformatie.' Zie ook' pagina 5. DEN HAAG Prof. mr. W. G. L. van der Grinten uit Nijmegen beeft de regering meegedeeld geen commis saris van de koningin in Noord-Bra bant te willen worden. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer daarvan gis termiddag in kennis gesteld. De heer Van der Grinten, die nog medisch ge keurd moest worden, heeft laten we ten dat. hij om persoonlijke redenen niet in staat is de door hem gedane toezegging een benoeming te zullen aanvaarden, gestand te doen. Welke concludes de rfegering uit de gang van zakei zal trekken is op dit moment moeilijk te voorspellen. Mi nister Boersma legde er gisteren nog eens de nadruk op een 'groot tegen stander' te zijn van een loonmaatre gel. Verwacht wordt daarom dat de regering nog eens duidelijk aan zal geven hoe zij over het loon- en prijs beleid denkt. Zou het resultaat van de cao-onderhandelingen hiervan ver af wijken dan kan aisnog tot een loon maatregel worden besloten. Het is echter ook mogelijk dat de gevolgen van de oliecrisis voor onze economie zulke nadelige gevolgen opleveren dat straffe maatregelen op voorhand noodzakelijk zijn. In dat geval zou een loon- en prijsmaatregel in een eerder stadium overwogen kunnen worden. Minister Duisenberg becijfer de gisteren het effect van de oliecrisis op de betalingsbalans al op een half miljard gulden. Vandaag beraadt het kabinet zich over deze kwestie. Minister Boersma meende gisteren na afloop van zijn bezoek aan de Stlcn- ting van de arbeid dat de partijen mits er wat water in de wijn gedaan zou worden best tot overeenstemming zouden kunnen komen. Het verlangen van de werkgevers een drempel in de prijscompensatie aan te brengen noemde hij redelijk. Prijsverhogingen zijn voor een gedeelte het gevolg van overheidsmaatregelen zoals belasting en accijnsverhogingen. Het zou daar om niet juist zijn wanneer deze prijs verhogingen via de prijscompensatie zouden worden vergoed. Minister Boersma bleek er ook-begrip voor te hebben dat de vloer in >ie prijscompensatie sommige bedrijfstak ken in grote moeilijkheden kan bren gen. Dit komt ook omdat de overheid een aantal maatregelen wil doorvoe ren, zoals de nieuwe regeling voor het jeugdloon, de structurele optrekking van het minimumloon en de gelijk stelling van arbeid van mannen en vrouwen, die ook in deze bedrijfstak ken vrij zwaar aan zullen komen. Hij sprak zich er echter niet over uit of de genoemde 160 gulden nu wel ot niet redelijk is. Wei gaf hij te kennen dat het 'aftoppen' van de-hogere inko- ft ZIE VERDER PAGINA 11 JOHANNESBURG (UPD Premier Vorster heeft een verzoek van de Zuidafrikaanse -dagbladengroep NPU afgewezen om te spréken over zijn voornemen voor een nieuwe perswet geving. De oppositiepartijen hebben zijn houding arrogant en ongelofelijk genoemd. Vooral de engelstalige pers in Zuid-Afrika maakt zich zorgen over Vorsters planren. Sir cle Viiliers Graaff, leider van de Verearigde Partij heeft verklaard dat verdere inperkingen op de -persvrij heid verwoestend zou werken voor de regering en haar imago. 'Het is niet te geloven, dat de premier niet bereid is om het gewone principe van audi alterem partem, het luisteren haar de mening van een ander, niét wil aan vaarden', aldus de oppositieleider; 'De tijd voor praten is voorbij'; zei de premier in een politieke bijeenkomst in Brakpan, 'de regering staat nu niets anders te doendan voortgaan met de wetgeving en dat.zat gebeu ren. Een maand eerder heeft-Hij de kranten de tijd gegeven tot 1 januari 'om hun huis. op orde te brengen'. ZIE OOK PAGINA 9 Het officiële Saoediarabische persbu reau, dat dit bekendmaakte, heeft daarmee de hoop dat het land slechts' mei het oliewapen had gedreigd, de bodem ingeslagen. Woensdagavond deelden functionarissen van de Arabi an American Oil Company (Aramco) nog mee, dat Saoedi-Arabië nog niet definitief tot het olie-embargo had be sloten. Het ministerie van buitenlandse zaken is nog niet officieel op de hoogte ge steld van de olieboycot van Saoedi- Arabië. Alleen Koeweit en Algerije hebben Den Haag verwittigd. Een woordvoerder van Buitenlandse zaken noemde het uit West-Duitsland af komstige bericht, als zou de actie van de Nederlandse ambassadeur in Per- zië, de heer Renadel de Eavalette, zonder resultaat zijn gebleven; voor- barig. Volgens de woordvoerder gaat dé heer Renadel nog naar Koeweit te- rug om nader contact met de regering daar op tc nemen, waardoor over de resultaten van zijn rondreis door het Midden-Oosten nog nauwelijks iets zinnigs kan worden gezegd. Overigens krijgt men in Den Haag steeds meer de indruk, dat-dé olieboy- cot op een soort 'zenuwoorlog' gaat lijken, zei een; woordvoerder ons gis teren.. De-méést Tegenstrijdige berich ten doen de-.ronde: en niemandwenst - die te bevestigen of te ontkennpn. Zo gaat: het verhaal dat m een aantal Arabische:-landen grote tankers met olie worden geladen met Rotterdam ais- Bestemming. Het Persbureau 'Algerie Press Servi ce' APS) heeft inmiddels gereageerd op uitspraken van-minister -Van'der ..Stoel'yah'i-Büiteulandsc zaken 'afgelo- pen dinsdag op een persconferentie.' Als -de heer -Van der Stoel zegt dat; ,de -lArabjSphe landen met politieke Téite-'irr'elkaar gezet "om de'Europese landen té bewegen tot solidariteit niet Nederland/en langs deze omwèg ook - rhet Israël, aldus APS. De Europese - landenkunnen hun problemen oplos- sen door hunleveranties niet meer via- Rotterdam "te laten komen, "advi- seert het persbureau. Dan zullen ze de noodzakelijke.,, hoeveelheden olie ontvangen, binnen de beperkingen in- gesteld door de leden van dé AOPÉC (dc Arabische olieproducerende lan den, die besloten de produktie maan delijks met 5 procent in te,krimpen). In kringen van de Europese Cornmis- sic, die woensdag de hele dag. heeft ZIE VERDER PAGINA 11 UW Verwijt rabbijnen afgewezen 2 •Intercommunie uitzondering 2 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een kranl die gezien is en gezien mag worden! Door de-benadering yan het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunsi en sport. Kritisch, kort en bondig! Eert krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Men schrijf) ons Nieuwe boeken Radio cn tv Recept Putzel Strips, feuilleton Commentaar Weer Dichtbij en verder Filmpremières Regio-sport Beurs 2 2 f 7 7 7 13 13 17 Naam.- Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe obonnee ontvangt de kront 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmop mot briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1