Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Christendom in Afrika Intercommunie moet uitzondering blijven Actie voor gevangen kinderen Z. - Vietnam Vandaag Bezwaar tegen radio-actief spul in kast Bemepingswerk aihs Nieuwe boeken Theologen discussiëren over Israël STERBANDJÜk TS-BANDENSEM/ICE Trouw Kwartet R.K. bisschoppen willen commissie Schlebusch kwijt Veertig pet. Fransen: er is niets na de dood Ui hebt keuze ufó.6 mogelijkheden: Acht jaar verbanning voor bijbelverspreiding Godsdienstig programma voor jonge Russen T-RQLW/ KWiAiRTET V RUB AG 2 NiQVEMBBR 1973 KERK/BINSSiENiLAKiD T2/K2 Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De hervormde synode heeft zich opnieuw uitgesproken voor het bestaansrecht van de staat Israël. Tegelijk heeft een aantal her vormde predikanten laten weten, dat zij geschokt zijn door de neutraliteit van sommige kerkelijke organen. 'Verbondenheid met uw volk betekent ook volle erkenning van het bestaans recht van de staat Israël, welk recht door de Verenigde Naties bevestigd is. Dit geldt ook voor die leden van onze kerk, die vanuit hun zorg om het lot van de Palestijnse vluchtelin gen hun solidariteit met de staat Is raël als een zeer kritische solidariteit beleven.' Zo antwoordt het breed mo deramen van de hervormde synode op de brief, die de rabbijnen van Neder land aan een. aantal kerken- hebben geschreven. De rabbijnen verweten de hervormde kerk met name, dat deze, döcr op geen enkele officiële manier afkeu ring uit te spreken over de aanval op Israël, haar vroegere uitspraken over het recht, van het Joodse volk op zijn eigen staat zou ontkrachten. De syno de antwoordt, dat dit een misverstand is. De hervormde kerk voelt zich 'in het bijzonder in deze dagen van strijd en spanning wezenlijk verbonden met het Joodse volk'. Deze verbondenheid 'berust niet alleen op een historische verwevenheid, maar zij is voor de christelijke kerk ook in haar belijden verankerd.'- 'Wij zijn ervan overtuigd, dat vrede en gerechtigheid in het Midden-Oos ten alleen, tot stand kunnen komen, als Israël 'kan leven binnen veilige grenzen, die internationaal worden ge garandeerd en beschermd, ea wanneer het .vraagstuk' van de Palestijnse vluchtelingen, evenals - dat- van de Joodse'gemeenschap in de Arabische landen, door. alle volken, die in' dit zwaar geteisterde gebied leven, geza menlijk worden cpgelost', aldus het moderamen. Zes hervormden Zes -hervormde theologen, ds. P. F. Th. Aalders, ds. M. G. L. den Boer, prof. dr, J. M. Hasselaar, dr. H. W. de Knijff, dr. K. E. H. Oppenheimer en ds. A. A. Spijkerboer, hebben in een brief aan de elassicale vergaderingen een beroep gedaan op alle leden van de kerk, partij te kiezen voor het be staan van de staat Israël, 'want alleen dan kan onze prediking van de ver zoening zuiver klinken an alleen dan is onze hulp aan de slachtoffers van beide partijen waarachtig.' Zij verwijten IKOR-Kenmerk en de sectie internationale hulp van de ge nerale öiakonale raad van de her vormde kerk neutraliteit ten aanzien van het bestaansrecht van de staat Is raël. Hierdoor weerspreken deze orga nen, volgens de zes, het belijden, waartoe de kerk nu geroepen is. 'Zo lang zij in deze houding volharden, zijn zij niet gerechtigd om namens de kerk op te treden.' Ds. Aalders c.s. schrijven onder meer: 'Onder de huidige omstandigheden kan Israël alleen in een eigen staat in zijn land leven. Daarom hoort deze staat in onze tijd wezenlijk bij het te ken van zijn trouw, dat God in de te-" rugkeer aan Israël gegeven heeft Wie het bestaansrecht van de Joodse staat aantast neemt daarmee het risico God zelf aan te tasten. De keuze voor de staat brengt de erkenning met zich mee van de door Israël zelf al aan vaarde verantwoordelijkheid om in gemeenschappelijk overleg een oplos sing te vinden, voor de naar een eigen identiteit strevende Palestijnse vluch telingen. Palestina als een Arabische staat met een Joodse minderheid biedt geen oplossing, omdat deze staat geen Joodse vluchtelingen meer op zou nemen. Daarom blijft het waag stuk van de Palestijnse vluchtelingen ons worden uitgetrokken, alleen om de behuizing vaa de eerste échelons ge- zondheidszorg te kunnen betalen. Het lijkt me zelfs voor minister Dulsen- berg onbegonnen werk om zo'n be drag optafelte leggen. Nu zult u tegenwerpen. Lelystad is een bijzon der, geval Daf is >hefc ook. Maar de onzakelijke aanpak aldaar, die m.i, voldoende uit de publikaties gebleken is( is symptomatisch voor'ovèrheidsac- tiviteit in het-algemeen en doet het ergste vrezen voor de toekomst. Sliedrecht J. H. Bade Vrijzinnigen Gerëf. verontrusten (3) Laten de' synodes van de hervormde en gereformeerde kerk'eerst bedanken voor.de -wereldraad, en in eigen kerk de leervrijheid afschaffen en de tucht weer invoeren en pas daarna streven tot eenheid. De Koning der kerk die zijn leven gaf voor. zondaren is het duizendmaal waard dat we hem niet bedroeven maar verblijden, Bergs chenhoek Jac.' v.d. Koov Dokterskosten (4) Er werd gevraagd oin een eenvoudig rekensommetje, waaruit blijkt dat de gezondheidszorg helemaal onbetaal baar wordt als de overheid zich er ingrijpend mee gaat bemoeien. Ik' denk dat er vele sommetjes mogelijk zijn. Hier is er één: Laten we zeggen dat Lelystad ongeveer 30.000 inw&ners heeft of zal krijgen da eerstvolgende tien jaar. Voor het gezondheidscen trum in Lelystad is drie miljoen be steed. Nederland heeft dertien mil joen inwoners. Voor heei Nederland moet dus ruwweg 500 miljoen gulden In de gereformeerde synode was men geïrriteerd over de uitspraak van het moderamen der Ned. herv. kerk, 'dat ,het van bijzondere betekenis is te blijven bestuderen hoe ook in de gereformeerde kerken het verschijnsel van het zg. vrijzinnig theologisch den ken kerkelijk en theologisch verwerkt blijkt te kunnen worden.' Waarom geïrriteerd? Is men ter synode zo zeker dat in onze kerken de vrijzin nigheid geen plaats heeft? Zeker, van uit de gereformeerde belijdenis gezien kén het niet én még het niet.in het licht van het ondertëkeningsfor- mulfer ambtsdragers evenmin.Wa re het maar dat -de belijdenis functio neerde! De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat men in menige plaatselijke kerk, in menige kerkeraad de vrijzin nigheid al meer voet geeft Zierikzce P. G, Rotte Lege kerken (3) Indien wij werkelijk menen, dat de kerken in onze tijd niet meer het samenbindend eiement vormen, dan wordt hét hoog tijd zelfonderzoek toe te passen of wij misschien zelf leeglo pen. Immers de kerk, dat bent U en ik. Hebben wij geen geestelijk voedsel meer nodig? Kunnen wij onszelf wel redden? Jezus zei: 'Die Mij vindt, vindt het leven' Dat hebben we nodig. Zwolle 3, W. Goomtan ADVERTENTIE Een andera manier van sparen, met een leuke spaarwlnst na 2,4% of 6 Jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor- U stort 873,44 ƒ4.367,20 714,70 ƒ3.573,49 621,49 3.107,44 Looptijd Rente ontvangt 7 7 73A 2 jaar 2 jaar 4 Va jaar 4Vi jaar 6 jaar 6 jaar 7 ƒ1.000,- ƒ5.000,- ƒ1.000,- ƒ5.000,- ƒ1.000,- ƒ5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. onoplosbaar, zoiang de Arabische vol keren Israël niet wensen te erken nen.' Ds. Frits Kuiper Uit de vele brieven van lezers over de theologische implicaties van het con flict in het Nabije Oosten kiezen we de bijdrage van de doopsgezinde eme ritus-predikant Frits Kuiper. Hij schrijft, dat ds. H. de Nie (Tr/Kw 27 oktober) ten onrechte scheiding maakt tussen Israëi als geloofsge meenschap en als volk in historisch- biologische zin. Die twee zijn onaf scheidelijk met elkaar verbonden. Ds. Kuiper: 'De biologische formatie ran het volk der Joden is in "de ge schiedenis door God aangesproken als 'eersteling". In zijn. volksgemeenschap moet het daarom om aen term van De Nie te gebruiken 'model' staan. Gehoorzaam aan de opdracht gewoon menselijk samen te leven. Kan dat dan niet als geloofsgemeenschap te midden van een in meerderheid niet- Joodse samenleving? Veel vrome Jo den hebben dat gewild en ais op dracht van de Allerhoogste aanvaard. Maar wanneer nu in de loop der ge schiedenis blijkt, dat de tijd der te rugkeer naar Sion is aangebroken? Of dat nu in deze, onze dagen het geval is, déér ligt de kernvraag. En die waag te beantwoorden is in de aller eerste plaats de plicht van het volk der Joden zelf. Maar hun vrienden, die met hen samen voor het aange zicht van dezelfde God en Vader staan, moeten mee proberen-te luiste ren naar wat de Heer der geschiede- nis te zeggen heeft. Mede-luisteren! Want de boodschap van Gods genade èn van het daarmee verbonden oordeel komt zoals on der meer Paulus en Mattheus ons le ren éérst tot Israël en dan pas óók tot ons, niet-Joden. Zijn de Joden dan 'beter* dan wij? Neen, dat stellig niet Maar wel éérder geroepen en tot van daag de dag toe zwaarder beproefd. Te veel wordt de staat Israëi gezien als een vluchthaven. Inderdaad is hij dat óók. Maar daarbovenuit is het de plaats, waar. Gods gerechtigheid be tracht moet worden. Inderdaad: dood gewoon. Maar omdat heel de wereld er naar kijkt, toch wel extra moeilijk. Daarom moet het volk der Joden op zijn vrienden kunnen rekenen. Tenslotte, óók voor Israëls naburen èn voor de medebewoners van hün land voor wie ik dan ook maar de naam Palestijnen wil aanvaarden is de. vrijheid en zelfstandigheid van de Joodse staat in en bij Jeruzalem een zegen. Hun allen kan en zal recht geschieden, wanneer éérst het be staansrecht van het volk der Joden de door God als eersteling tot vrij heid geroepen volksgemeenschap door de volkerenwereld erkend zal zijn. Dit te getuigen behoort ongetwij feld tot de evangelieverkondiging in onze dagen.' Tot zover ds. Kuiper. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers, N.2. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 6973 60 768). Gem.giro X 500. Deel van omslagfoto van de map over christendom in Afrika. Van een onzer redacteuren Hoe gering de kennis over het Afrika van nu is, bewijst al direct een staatkundige kaart van dit wereld deel. De vele, daar ons Lane staten kunnen Jbij lange na niet worden benoemd, laat staan dat xnen er verder veel over zou kunnen vertellen, bij voorbeeld over de gevarieerde vormen waarin het christen dom er voorkomt, dat door bijna een kwart van de Afrikaanse bevolking wordt heiede®. Inzicht in het christendom daar, na een algemene oriëntatie die de achter grond van. de Afrikaanse wereld schetst, geeft de pas verschenen Afri- kamap, goed van inhoud, overzichte lijk gerangschikt en keurig uitge voerd, waarvoor zendingsraad en bij belgenootschap verantwoordelijk zijn. De oriëntatie die ten behoevo van scholieren, groepen, kringen. Vor mingsactiviteiten maar ook heel na drukkelijk voor individueel gebruik wordt gegeven spitst zich toe op wat genoemd wordt de drie gezichten, waarin het christendom in verande rend Afrika tot ons komt Daarmee worden dan respectievelijk de oude kerken van Ethiopië es Egypte, de di verse kerken, voortgekomen uit zen ding en missie en tenslotte de onaf hankelijke kerken bedoeld. Gepoogd wordt voortdurend daarvan het eigene, het authentieke te laten zien. Daarom wordt men niet met recht-toe-recht-apn informatie gecon fronteerd, maar vindt men gebeden in de map, gesprekken met kerkleiders, de belevenis van een koptisch® kerk dienst, poëzie, waarin evangelische be vrijding direct in relatie gebracht wordt met nationale bevrijding, het zelfbewuste, geheel eigen geluid van een man ais Burgess Carr, de alge meen secretaris van de Afrikaanse raad van keiken, waarvoor ©en artikel van Trouw/Kwartet is overgenomen. Honderd jaar na Livingstone wil de map concrete stof leveren voor een gesprek over de wérkelijke wederke righeid tussen christenen hier en christenen daar, ook wat "Woord en Dienst" betreft: Mer en ginds de,bij bel; hier en ginds ook de zending. Deze opzet, namelijk oriëntatie met een sterke dieptewerking, komt er in de map helemaal uit. Afrikamap. prijs ƒ6,50. Uitgave NBG en NZR, bestelno. 105148, te bestellen bij NBG, Haarlem, gironummer 63635. PRETORIA (Reuter) De r.k. bis schoppen van Zuld-Afrika hebben aan gedrongen op opheffing van een om streden parlementaire commissie, die onder meer de activiteit vanhet ■christelijk instituut' en het instituut voor de betrekkingen tussen de rassen bestudeert in verband met de staats veiligheid. De commissae-Schlebusch werkt zonder de 'gebruikelijke wette lijke waarborgen en zonder recht van beroep', aldus de bisschoppen. Ze vin den het moeilijk te geloven dat de or ganisaties die voorwerp van het on derzoek zijn. een bedreiging voor de staatsveiligheid vormen, en 'zeker geen bedreiging die op zo'n uitzon derlijke manier tegemoet moet wor den getreden'. De bisschoppen betwij felen of de lange reeks maatregelen zonder proces, zoals huisarresten, bé perkingen van bewegingsvrijheid, in hechtenisneming, en intrekking van paspoorten, nodig is, en dringen aan op herziening van het hele systeem. De Zuidafrikaanse raad van kerken verklaarde vorige maand, dat de acti viteiten van de parlementaire commis sie leiden tot spanning tussen kerk en staat PARUS Wat is er na de dood? Op deze vraag antwoordt veertig pet van de Fransen met "Diets', dat is twaalf pet meer dan in 1958. Hetzelfde ant woord wordt gegeven door dertien pet van de kerkelijk meelevende rooms- katholieken in Frankrijk. Volgens dertig pet van de Franse be volking is er iets, 'maar sik weet niet wat'. Twintig pet meeat dat er na de dood een nieuw leven begint Tien pet heeft over deze vraag geen me ning. Deze cijfers komen uit een uitgebrei de enquête van het r.-fc. weekblad 'Le Polerin' onder de Franse bevolking boven de 21 jaar. Nieuwe Rojneinse nota: ROME (CIC) Deelname aan de r.k. communie door niet-katholieke christenen is en blijft een.uitzondering. Aldus een nieuwe nota van. het Romeinse' sekretariaat voor de eenheid van de christenen dat onder leiding staat van de Nederlandse kardinaal Williebrands. In deze nota, welke uitdrukkelijk door paus Paulus werd goedgekeurd* wordt stelling genomen tegen de 'on nauwkeurige toepassing* van de in structie, welke het sekretariaat in ju ni 1972 had uitgevaardigd over 'de HANNOVER In de Sowjet Russi sche" republiek Kazakstan is de van oorsprong volksduitse ir. Nikolai Keïl- mazuï veroordeeld tot acht jaar ver banning vanwege illegale verspreiding van bijbels en ander godsdienstig dru kwerk. Keêlmann, die al om-der tien jaar ge- vangendssitraf kreeg, wordt er boven dien ran beschuldigd op geluidsban den ook buitenlandse godsdienstige uitzendingen te hebben opgenomen en mede-gelovigen er later naar te heb ben laten luisteren. MONTE CARLO Het ook vanuit ons land gesteunde evangeliserende radiostation Trans World Radio is be gonnen mot een serie uitzendingen in het Russisch, die elke zaterdagmorgen om kwart voor negen Moskouse tijd de lucht ingaan. Het is een. program ma 'Jezus heden', verzorgd door de op Oost-Europa gerichge missionaire Duitse organisatie 'Licht in het Oos ten". ADVERTENTIE AMERSFOORT Het boeddhistisch comité voor vrijlating van politieke ge vangenen heeft de Zuidvietuamcse regering "met klem verzocht alle kinderen beneden de tien jaar die samen met hun ouders in de gevangenis zijn gezet of die er werden geboren, vrij te laten en toe te vertrouwen aan de zorg van de verenigde boeddhistische kerk. Het boeddhistische comité heeft ook een beroep gedaan op alle organisaties in de wereld, die zich op enigerlei wijze met de verzorging van kinderen bezig houden om protest aan te tekenen bij de regering van Saigon tegen het gevan gen nemen van kinderen en om het verzoek van het boeddhistische comité tc ondersteunen. Voor Nederland is dit reeds gebeurd door het Nederlands comité voor Vietnamese weeskinderen. De vredesdclegatie van de verenigde boeddhistische kerk heeft voorts nieuwe gegevens verstrekt over politieke gevangenen in Zuid-Vietnatn. Volgens deze informatie zijn 15 kinderen uit centraal Vietnam naar de beruchte Con Son gevangenis gedeporteerd. De reden daarvoor is, dat hun ottders ook al in de gevangenis zitten. MACHTSSTRIJD Velen zullen de strijd in het Midden- Oosten ondergaan als een machtstrijd, niet alleen tussen Israël en de arabi- sohe staten, maar daarachter tussen de grote wereldmachten zelf. Daaraan is niet te ontkomen. Er wordt om macht gestreden, en met macht Over 't algemeen wordt het begrip macht omschreven als de kracht om iets? door te zetten. Hoe voos en hoe uit-, ziehtloos deze definitie is kan men aan het konflikt in het Midden-Oosten duidelijk zien. Het venijn-zit in het' woordje 'iets' in de definitie. Wie; hier niet verder vraagt komt bij macht om de macht terecht Men kan niet aan de indruk ontkomen dat deze macht om de macht een belangrijke rol speelt in het konflikt Echte macht is echter iets heei anders. Macht die niet betrokken is op ge-' rechtigheid en liefde is ontspoorde macht ea kan alleen maar onheil brengen. Dit soort macht ziet alleen eigen positie (en dan nog in een vals licht); het 'iets'- in de definitie van. macht is: eigen voordeel (ook al weer een misvatting daarvan). In een strijd om zulk soort macht zijn dé volkeren van het Midden-Oosten ge wikkeld. Hun wederzijdse aanvallen, agressie, koloniatlsatie en bestands- schendingen rijn daarvan de tekenen. Het gaat altijd om Mets", dat niet na der bepaald wordt, of verschillend be-', paald wordt, maar altijd ia de buurt, van persoonlijk of groepsbelang ligt Gerechtigheid, liefde en gehoorzaam heid, dienen en de minste zijn, horen hier allemaal niet bij. Zijn vreemde begrippen, gehanteerd door dauwtrap pers in de wolken. Betekenen niets in onze Realpolitüc. Maar het wordt wel steeds duidelijker dat wij met dit soort denken niet op een verkeerde weg zijn maar volstrekt zonder enig», grond naar beneden storten. Het is beslist, geen onzin als de EO zegt dat mensen en volken bij Jezus moeten zijn voor hun verlossing, het is alleen meestal-onverstaanbaar omdat er-niet konkreet bij gezegd wordt in welke richting het dan moet, want we luis teren samen toch al enige tijd naar Hem. Althans te lang om het erbij te laten 2ltten. Een oproep heeft alleen dan zin als die konkreet is en dat eist onze inzet Hervorming van ons denj ken, zou Paulus waarschijnlijk zeggen; bijzondere gevallen waarin andere christenen tot de eucharistische com munie in de katholieke kerk kunnen worden toegelaten*. Deze instructie had gewezen op het gevaar dat bij toelating van protestan ten tot de eucharistie de wezensband tussen communie' en kerkgemeenschap wordt verduisterd. Daarom is toela ting slechts in 'noodgevallen* geoor loofd. In een brief over 'open communie' schreven de Nederlandse r.-k.. bis schoppen in januari van dit jaar on der meer: 'Duidélijk blijke welke kerk verantwoordelijk is voor de bediening van de concrete .viering. Dat is ook de gedragslijn die door de wereldraad van kerken wordt gevolgd. Onduide lijkheid door vermenging bevordert de oecumene niet De aanwezigen heb ben er recht op te weten, of zij met een reformatorische avondmaalsvie ring dan wel met een katholieke eu charistieviering te doen hebben*. Vorig jaar november protesteerde bis schop Simonis van Rotterdam tegen een door de televisie uitgezonden eu charistieviering in Rijswijk, waarbij volgens hem sprake was 'van een vooropgezette volledige eucharistische deelname van niet-katliolleke christe nen, door sommigen van wie mede de communie werd uitgereikt'. De bis schop betreurde de verwarring die hierdoor bij een aantal gelovigen kan ontstaan en drong erop aan dat een dergelijke 'ongeoorloofde handelwijze* voortaan zal worden vermeden. AMERONGEN In een. bijzonder emotionele vergadering heeft de ge meenteraad van Amerongea besloten een bezwaar in te dienen bij minister Vorrink van volksgezondheid en mi lieuhygiëne tegen het feit, dat een van de dorpsbewoners, de heer G. H. Berg in zijn koelkast radio-actieve' stoffen heeft opgeslagen. De heer Berg heeft hiervoor bij het ministerie een speciale vergunning op grond van het radioactieve-stoffenbe- sluit aangevraagd. De heer Berg die epn handelsfirma heeft, heeft in zijn koelkast kleine hoeveelheden opgeslagen van stoffen, die, in ziekenhuizen gebruikt worden bij het maken van röntgenfoto's. Vol gens hem zijn de stoffen niet gevaar lijk, omdat hij ze in minime hoeveel heden in voorraad heeft. Hij zegt, dat het glas van het flesje, waarin de stoffen "ritten," al, genoeg bescherming biedt voor de zwakke straling, Toch heeft de gemeenteraad besloten bezwaar te maken tegen rijn aanvraag voor een vergunning om, dergelijke stoffen op te slaan ln zijn eigen huis. Tets dergelijks hoort niet in' een ge woon huis, in een woonwijk. Dat moet in speciaal daarvoor geschikte ruimten gebeuren, maar niet in een gewone koelkast'. NED. HERV. KERK Afscheid op '4~november van Terwol- de: kand. C. Bolijn, ber. te Vlagtwed- de. Intrede to. Lunteren: J. O. Stelwagen te Delft; te Rotterdam-Zuid: C. Vroeg- indeweij te Heukelum. GEREF. KERKEN Intrede te Dedemsvaart: R. E. v. d. Wal te Nieuwegein, f GEREF. KERKEN (VRJJG). Beroepen te Har linger.: J. Geersing te Rouveen. Intrede te Vollenhoven: D. Nieuwen-1 huis te Har tingen. CHR. GEREF. KERKEN, Beroepen te Klundert: D. J. Klein On- steak te Mpassiuis. Gösthoek-Tlmes Wereldatlas - Ültgeve-;- rij Kluwer Algemene Boeken B.V:-' Wageningen-prijs 74,50/na 20 decern- ber '73-/ 89.-. I; - Deze atlas is de Nederlandse verste*, van. de beknopte editite van de Times"; Atlas of the World. Dit is een atlas, i die gezien zijn uitvoerigheid een zake-/ re vermaardheid heeft gekregen ep die wordt uitgegeven onder auspiciën- van. het Britse dagbladconcern The.' Times'met kaartwerk van de Schotse! kartografen Hohn Bartolomew Sons: Vorig jaar verscheen ook in Ne- derland de beknopte Brits-Amerikaan-- se editie .van deze reuzen-Tknesatlas in de vorm rvan de 'Consise' op de markt De Oosthoek-Times Wereldat las is hier wéér een versie van en is.' nog iets gecomprimeerder, waarmee de atlas nog handzamer is geworden. De aardrijkskundige gegevens zijn in het Nederlands vertaald. De Oosthoek-Times Wereldatlas heeft ruim 350 landkaarten, stadplattegron- den, 150 topografische kaarten, een Index register van 85 pagina's en 40 bladzijden inleidende informatie over aarde en mens. Evenals de 'Consise' is de Oosthoek-Times atlas vergaand bij de tijd en heeft recente territoriale wijzigingen als gevolg van politieke ontwikkelingen. bijgewerkt: Oost-Pa- kistan is Bangla Desh geworden en Ceylon heet nu Sri Lanka. Ih de atlas, die ook maan- ea sterra- kaarten bevat, komen de kleinste plaatsen niet voor, waardoor de om vang van de editie bonnen de perken kon worden gehouden. Het giganti sch© vertaalwerk is door Nèdexfenders geschiedt, waarbij aan enkele omvolko- menheden niet is ontkomen Zo wor den de vuurtorens aangeduid met een stip en de afkorting LH. (light hou se) In de- lijst van afkortingen en symbolen staat hiervoor een minu scuul vuurtorentje aangegeven. De Oosthoek-Times Wereldatlasheeft een ruimere bestemming dan. louter ais middelbare schoolatlas. Zij is zeer bruikbaar voor ondernemingen en an dere organisaties, die snelle aardrijks kundige informatie behoeven en te vens voor particulieren, dia hun nieuwsgierheid wensen te.bevredigen, zodra zij in het nieuws een stad of gebied opgediend krijgen, waarvan zij de geografische- ligging niet wisten- C3B Hervormd moderamen wijst verwijt van rabbijnen af De redactie behoudt zielt het recht voor haar ter opname ln deze rubrlefc toegezonden me ningsuitingen verhort weer te geven. Bij pu- bllkatie wordt met de naam vao de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan. het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus S59, Amsterdam. 81/4 8/4 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag, dr. E, Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam: J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag: J. Smattenbrcek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen: mr. dr. j. Donner, Den Haag, J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. O. T. Hylkema, Biit- hoven; Jac. Huijsen, Delft: mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Woulers. Heerhugowaard: prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag: H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost: mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; H. H. Wemmers, Den Haag: drs, R. Zijlstra, Oosterland (Zié). Alpben a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede EmiRen Enschedé Gorinchem 's Grave aha ge Groningen Helmond Kampen Leiden* Mcppe! Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzea Tilburg Ylaardingea

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2