ter meulen cAgenda Rotterdam wacht op recreatiebesluit van Rijnmondraad Plannen voor bebouwing binnenstad wmmm log meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. Expositie over communicatie Flatgebouwen aan Adriaan Volkerlaan feü: MÜ Rotterdam wil Israël helpen in nationaal kader Erasmiisloop in Rotterdam Oeververbindingen in discussie in commissie verkeer Verordening voor luchthaven zonder nachttarieven Voor meer stads en regionieuws zie pagina 14 Yoirnis chauffeurs: 7 en 4 maanden Eis: vier maanden UniiM voor heling drugs for moi ilon PPR niet met D'66^ raadsverkiezingen in Diensten voor bélanf stëliënden - i 4fl ^OtW/K'WAiRfllET VRÖDAlG 2 NOVEMBER 1973 STAID IR3 door Toos van Bommei ROTTERDAM Een simpel persje, een zetbok en twee,mensen in de kelder van het stadhuis. Zo begon vijftig jaar geleden de Rotterdamse Gemeentedrukkerij, alsónderdeel van een secretarie-afdeling en met als taak het maken van verkiezingsforroulieren. Adviezen 'f,T Video Vandaag en morgen Het drukwerk rolt van dé persen in de gemeentedrukkerij aan de Bredestraat. •MUHM Grafisch ontwerpers Henk van Paassen en Wim de Valk leggen de laatste hand aan 'Communicatie een klein vervolg'. Laatste woensdag november koopavond Kunstig geweven! !f«s.v Elke Mercedes heeft nu, nog meer veiligheid te bieden. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang' rijden in slecht weer. De zijspiegel heeft een vuil- werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. Nieuwe modellen: Mercedes 240 D en 230/4. De nieuwe 240 D, met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z'n extra vermogen komt hoofdzakelijk de acceleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met vierciiinder benzinemotor. Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatië. Bel ons even voor een afspraak. Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: ALTOBEDRJJF „VICTORIA" B.V., Rotterdam, Westblaak 20-22, tel. 010- 110315 - Zwaerdecroonstraat 2-23, tel. 010-259550 - Rotterdam- Waalhaven, Albert Plesmanweg 29-33, tel. 010-294866 - Schiedam, Strickiedeweg 99, tel. 010-155255 - Vlaardingen, Van Beethovensingel 140, tel. 010-346305 - Capelle a/d IJssel, Bermweg 286, tel, 010-506753. '-v.. Z* 'i \^.l 4% Gemeentedrukkerij veelzijdig bedrijf Nu is de 'gouden' drukkerij uitge groeid tot een bedrijf met zo'n 80 man personeel, dat in het gebouw aan de Bredestraat de hele drukwerkvoor- riening van het gemeentelijk apparaat verzorgt. En wie dan alleen denkt aan formuliertjes, briefpapier en eenvou- dig drukwerk, zou het oor eens te luisteren moeten leggen bij de heer J. van Wijk, directeur van de gemeente- drukkerij, die er ruim veertig jaar bij het bedrijf heeft opzitten en die op 1 december met pensioen gaat. 'Wij zijn «en dienstverlenend appa raat ten behoeve van de diensten en bedrijven van de gemeente', zegt hij over de drukkerij. En dat houdt meer in dan een formuliertje zus of zo: Jaarlijks wordt vier vijf ton popier verwerkt tot raadsstukken, begrotin gen, gemeentelijke periodieken, uitno digingen, maar ook boeken, affiches en catalogi. In het kantoor van de heer Van Wijk is daarvan wel iets te merken. Kleuri ge affiches van .museum Boymans sie ren de wanden en de twee boeken, die het museum bij de opening van de nieuwe vleugel uitgaf de groot ste order die de drukkerij ooit kreeg liggen bij de hand. Waarom een gemeentedrukkerij als er ook particuliere drukkers zijn die dit soort werk kunnen leveren? De heer Van Wijk: "Er is behoefte aan een ap paraat van deskundigen, dat leiding cn adviezen kan geven over vorm en ExpOSltie doelmatigheid. Wij doen meer dan ai- leen drukken; het Grafisch Advies en Inkoopbureau overlegt met de ge meentelijke diensten en geeft advie zen. Wij werken overigens bijzonder prettig samen met particuliere druk kerijen en hoewel we" een eigen te kenkamer hebben zijn bij het repre sentatieve drukwerk vaak particuliere ontwerpers betrokken.'. In het gebouw aan'de Bredestraat - dat na tien jaar aardig uit zijn jasje is gegroeid wordt zowel met offset als met hoogdruk gewerkt. Het offset systeem wordt gebruikt voor het een voudiger drukwerk (raadstukken bij voorbeeld); bij boeken en representa tieve uitgaven komt het 'hete lood' te pas. Bij beide technieken wordt mo derne apparatuur gebruikt: IBM-com- posers bij de offset bijvoorbeeld en de IGT-apparaten, een Nederlandse vin ding van het Instituut voor Grafische Technieken, bij de boekdruk. Met die apparatuur kan vóór het drukken pre cies worden bepaald, hoe het eindpro- dukt er uit ziet, zodat men niet voor onaangename verrassingen verkeer de kleuren bijvoorbeeld komt te staan tijdens het drukproces. Zomaar een greep uit de produktie van de gemeentedrukkerij: Het Maas boekje, het zilveren boek van de ge meente Rotterdam (waarvoor de druk- kerii de 'Kristallen Kubus' kreeg), 'Wijkwijs'. de kunstagenda, 'Rotterdam- Europoort-Delta', 'Rond de RET', 'Energie' en 'Koppelstuk'; de laatste drie personeelsbladen voor de ge meentelijke bedrijven. (ADVERTENTIE) Al uw kieding zit metesrj een stuk beter. U merkt 't meteen aan uw kleding hoe perfekt deze lycra panties wel korrigeren. Grote partij lycra panties in diverse modellen, met of zonder pijpje. !n de maten 65 1/m 85 en in veie kleuren zoals wit, huidkleur, bieu en rose. Nor- maai f 7,95 t/m f 12,95, nu Een heel recente uitgave is 'Commu nicatie een klein vervolg1. Die fraai uitgevoerde brochure krijgt iede re bezoeker van de expositie van de zelfde naam, die momenteel in de hal van het stadhuis te zien is. Die expositie is ingericht in verband met het gouden jubileum van de ge- ROTTERDAM B. en w, wiiieri een brief schrijven aan de ambassadeur van Israël in Nederland. Daarin zal deze ambassadeur worden uitgenodigd indien de tijd daarvoor rijp is en de Israëlische regering daar positief tege nover staat, contact op te - nemen nret het Rotterdamse gemeentebestuur ter zake van te verlenen hulp bij de her stelwerkzaamheden die na de oorlog in het Midden-Oosten ongetwijfeld no dig zullen zijn, aldus b. en w. in hun antwoord op vragen van het liberate gemeenteraadslid W. Baggerman. Daarbij zien b. en w. eventuele hulp verlening bij herstelwerkzaamheden als een Nederlandse aangelegenheid en niet als een specifieke Rotterdamse zaai, zodat mogelijke activiteiten, al dus b. en w.. in een nationaal kader dienen te wonden geplaatst. ROTTERDAM Donderdag 8 no vember 1973. de dag waarop de Eras mus Universiteit Rotterdam officieel wordt geopend, organiseert de Rotter damse Studenten Sport Raad een zo genaamde 'Erasmitslooip'. Deze presta tieloop is bedoeld voor alle leden van de Rotterdamse universitaire gemeen schap en de burgerij. De tocht zal gaan van Hoboken (me dische faculteit) via Westzeedijk - Boompjeskade - Maasboulevard Plan tage Dreef - Kralingse Zoom naar Woudenstean (NEH). De aankomst van de lopers, die plaats vindt op het binnenplein van do Eras mus Universiteit op Woudenstein, .zal muzikaal worden 'omlijst' door de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. Bovendien zuilen de lopers tijdens de tocht worden vergezeld door een fanfare-orkest. De start zal om ongeveer 11.15 uur plaats vinden op Hoboken Belangstellenden dienen zich zo spoe dig mogelijk op te geven bij de administratie van de afdeling Licha melijke Vorming en Sport, Studenten- sportcentrum 'Woudenstein', Burge meester Oudlaan 50 te Rotterdam, telefoon 010-145511 toestel 3053. ROTTERDAM Op maandag 5 november, des middags om half vier* zal de eerste paal worden geslagen voor de bouw ,van het tweede flatgebouw aan de Adriaan Volkerlaan van de woningbouwvereniging 'Het Zuiden'. In het gebouw Zijn 194 woningwetwoningen ondergebracht Het architectenbureau K. Landers tekende het ontwerp en de bouw wordt verzorgd door *Volker Bouwmaatschap pij BV'. Deze maatschappij bouwt ook de vlakbij gelegen Moest van Beekflat' aan de Grienderwaard. SS r öfei meentedrukkerij, maar het werk van de drukkerij is maar een klein facet van de tentoonstelling. Dat werk komt tot uiting op enkele panelen, via een diashow en door tekeningen, die door kinderen van de Margriet Franciscaschool voor slechtziende kin deren na een bezoek aan de gemeente drukkerij zijn gemaakt Het onderwerp van de expositie is veel breder. De titel 'Communicatie - een klein vervolg* gaat verder met 'of: wat ons in de dagelijkse omgang met anderen sprekend, schrijvend allemaal mislukken kan, zonder dat we dat beseffen.' Een onderwerp, waarover je uren kunt praten en lezen en dat niet ge makkelijk te 'verbeelden' valt. Het is in de hal van het stadhuis en in de brochure toch gebeurd; met tekst van Hans Berggren van het bureau Voor lichting, met foto's van Roel Schaart pn vormgeving van Wim de Valk en Henk van Paassen op de expositie; met foto's van Pieier van der Meer en vormgeving van Jeanette Kossmann in de brochure. Daarnaast is gebruik gemaakt van een video-tv-programmaatje van een mi nuut of acht, dat door de werkgroep Meatball uit Den Haag is gemaakt. Daarin wordt via straatinterviewtjes aangetoond, dat mensen dezelfde fei ten op verschillende manieren uitleg gen en op dat thema wordt voortge- bordeerd door presentratrice Margreet van Pesie. De vormgevers van de expositie heb ben gewerkt met veertig smalle pane len, die afwisselend foto's en tekst la ten zien. Wim de Valk zegt erover: 'Het systeem is aangepast aan andere gebruiksmogelijkheden. Men kan er de wijken mee in en de panelen kun nen worden overgeplakt en voor ande re exposities worden gebruikt'. Wie het allemaal wil zien en horen kan tijdens de openingsuren van het stadhuis terecht in de hal, waar 'Com municatie - een klein vervolg* tot 16 november te bekijken blijft. ROTTERDAM Maandagmiddag komt in de openbare vergadering van de gemeenteraadscommissie voor ver keer en openbare werken het rapport van de commissie-Neeteson ne werkgroep oeververbinding Rijnmond west aan de minister van verkeer en waterstaat aan de orde. De commissie-Neeteson komt na haar studies tot de volgende prioriteiten: de Botlektunnel, de Willemsbrug (of Willemstunnel), een tweede Benelux- tunnel en tenslotte de Alexandertun- nel. In een tweede Beneiuxtunneï ziet de commissie voordelen boven een Blan kenburgtunnel. Een interessante factor is, dat het Rijnmondbestuur volstrekt afwijzend staat ten opzichte van de Botlektun nel. ROTTERDAM Na de brief van de minister van verkeer en waterstaat, waarin deze bezwaren maakte tegen verdubbeling van de tarieven voor de luchthaven Zestienhoven bij landin gen en starts gedurende de nachturen, hebben b. en w. de gemeenteraad thans een herziening aangeboden van de ontwerp-luehthavenverordening. Volgens deze nieuwe ontwerp-verorde- ning zullen de nachttarieven later worden geregeld bij afzonderlijk be sluit. De nieuwe ontwerp-luehthavenveror dening komt donderdagavond 8 no vember in de gemeenteraadsvergade ring aan de orde. ROTTERDAM: Kerfezaal Pro Rejre: Oudedijk: 19.45 Bijeenkomst ARP en AJ6RS Zuid-Hol land; BcJ.centra Oe Kontnc^of: Alexander- polder: 14,0022.uü KRIMPEN a.d. IJSSEL: Gemeentehuis: 20.00 Gemeenteraadsvergadering. NUMANSDORP: Hal RehobotUschool: 19.30 Receptie 100-j-arig bestaan Ver. v. Chr» Nat. Onderwijl. WADDINXVEEN: Anne FranJccentrum: 14.00— 21.00 Verkoping welfare-artikelen Rode Kruis. ROTTERDAM: Laurcnskerk: 10.30 Carillon concert; BeJ.centrum De Koningshof: 10.00 17.00 Bazar; Zaal Gemeente-archief: 20.00 Bijeenkomst Rotterdams Esperanto Komitee: Schoolgebouw Goudkruid 105, Ommoord: 13.0015.00 Kinderfeest basisschool Om moord; Chr. Techn. School De Vaan: MoTïtes- soriweg: 9.0017.00 Rommelmarkt t.b.v. be- Jaardendag; IVm. v. Zuylenstraat: geref. gem, 15.00 ds. L. Blok, dovendlenst; De Lan taren: 15.00 Boekenveiling. ALBLASSERDAM: De Haven: 16.00—17.30 Re ceptie 50-jarig bestaan Damvereniging Al- bla&serdanu S_t-Tr" Tf- ROTTERDAM De Rotterdamse be roepschauffeurs Tonny C., Henk R. en Martin van der H., die in de nacht va., 9*op 10 mei voor 350.000 aan camera's uit een vrachtwagen hadden gestolen, zijn donderdag veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectieve lijk /even en vier maanden. Twee medeplichtigen van het duo gaan voorlopig voor een maand de ge vangenis in, maar er blijft hun drie maanden voorwaardelijk boven het hoofd hangen. Nol S„ de chauffeur die de vrachtwagen in kwestie ten be hoeve van het trio onafgesloten had geparkeerd, werd veroordeeld conform de eis: vijf maanden waarvan drie voorwaardelijk. (ADVERTENTIE) iVan een onzer verslaggeefsters tvl I I IvUlvl I ROTTERDAM Het Rijnmondbe stuur heeft hot Rotterdamse gemeen tebestuur niet op de hoogte gebracht van het resultaat van de behandeling in de Rij runondraad van het integra tieplan buiteusteidelijke recreatie, ai- dus b. en wr in hun antwoord op vra gen van het prot. chr.' gemeenteraads lid prof. dr. J. H. Christiaanse.- Dit plan houdt onder meer m over dracht van recroatiebevoegdheden door Rotterdam aan Rijnmond en op heffing van de bestaande recreatie schappen Oude Maas en Rottemerea. Op verzoek van de waarnemend voor zitter van Rijnmond zijn wel exempla ren van het 'Integratieplan buitenste- delljke recreatie in en om het Rijn mondgebied-, samengesteld door een werkgroep, aan de leden van de Rot terdamse raad uitgereikt.' Dit rapport is nog niet in deze raad aan de orde gesteld omdat b. en vv. het juister oordelen eerst de mening van de Rijnmondraad te weten. Bovendien is Rijnmond, aldus b. en w., bij het aan vaarden van een zo omvangrijke taak in bijzondere mate afhankelijk van de medewerking van het centrale en pro vinciale bestuur wegens de financiële consequenties welke zijn verbonden aan een dergelijke bevoegdhedetiover- tocht, zowel voor Rijnmond als voor de betrokken gemeenten. B. en w. zijn echter voornemens na ROTTERDAM Omdat volgens de winkelsluitingswet de winkels van 29 november tot en met 4 december op werkdagen tot negen uur 's avonds open mogen zijn stellen b. en w. de gemeenteraad voor woensdagavond 28 november eveneens de winkels open te doen zijn als 'vervangende koopa vond.' Daartegenover zulten de winke liers vrij willig afstand doen van de hi de wet geboden mogelijkheid de winkels zaterdag 1 december open te houden. -ROTTERDAM Het is niet de be doeling de Coolsingel rigoureus voor gemotiveerd verkeer af te sluiten, ai- dus wethouder H. W. Wettinghoff (stadsontwikkeling en volkshuisves ting) in zijn beleidsnota voor 1974. B. en w. hebben een werkgroep van ver tegenwoordigers der gemeentelijke diensten ingestemd welke de toekom stige inrichting van de Coolsingel en de uitvoering van die inrichting moe ten voorbereiden. Voor de ontwikkelingsgebieden St. Ja- cobsplaats en Hofdijk zullen in het komende jaar principeschema's voor de bebouwing worden voorgelegd aan de gemeenteraad. Met het oog op het wereldhandelscen trum zal voor het gebied Leuvehaven een nieuw bestemmingsplan worden ontworpen. Een bebouwingsplan wordt uitgewerkt voor het gebied ten westen van het Groothandelsgebouw. Daarin komen een transformatorstation, een parkeer garage en kantoorbebouwing mm hm oog op de begane grond winkels en showrooms. overleg met Rijnmond de raad zo spoedig mogelijk een uitgewerkt voor stel aan te bieden. Wel heeft Rijnmond reeds de eerste voorbereidende stappen gezet op de weg,naar deze overdracht en vanzelf sprekend was de wethouder van sport en recreatie 'de aangewezen persoon om zitting te nemen in een werk groep, die in informeel overlag met de besturen van de Rijnmondgemeen ten was gevormd ter voorbereiding van een terzake dienend rapport. Deelneming van deze wethouder- in, deze werkgroep houdt, aldus b. en w..' geen uitdrukkelijke binding in van Rotterdam aan de plannen, zoals diie in het integratierapport zijn neerge legd. BI en w. delen niet de mening van prof. Christiaanse dat het aan de orde stelten van de voorsteilen van de werkgroep in de Rijnmondraad en het nu reeds verwerken daarvan in de Rijnmondbegrotirag 1974 ais onelegant tegenover de deelnemende gemeenten moet worden beschouwd. Van een oneer verslaggeefsters ROTTERDAM Vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest eiste de officier van justitie, rar. W. A. de Saint Aulaire, donder dag tegen de 23-jarige kapper Jan de J. Hij wordt verdacht van opzettelijke hating van een hoeveelheid opium, pallium en morfine op 9 augustus. Voor het primair ten laste gelegde, de diefstal van deze drugs uit de apo theek Brans NV aan de Nieuwe Bin nenweg in de nacht van 8 op 9 augus tus vorderde de officier vrijspraak. In eerste instantie had Jan deze inbraak bekend om de echte daders, 'vrienden van ham', veronderstelde de offkaer, te dekken. "Tijdens de ver,boren is ge bleken dat hij niet eens wist hoe de inbraak gepleegd was', merkte de offi cier op. Tijdens zijn detentie beeft Jan een ontwenningskuur gevolgd, waardoor hij nu vrijwel van de drugs af is. Ook het psychiatrisch rapport stelt, dat men erop vertrouwd, dat hij de drugs voortaan zal laten voor wat het is. De raadsvrouwe van Jan, mevrouw Lensank, merkte op, dat het verblijf in het huis van bewaring goed is ge weest voor haar cliënt. 'Hij ging er als een wrak in en nu voelt hij zich beter dan in jaren het geval is ge weest', aldus mevrouw Lenstak. Zij bepleitte een straf, die gelijk- zou zijn aan het voorarrest en een deel voor waardelijk als stok achter de deur. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. ROTTERDAM De PPR zal in Rot terdam niet samenwerken met D'66 tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 1974. De afdeling betreurt het wel, dat Rotterdam de komende raadsperiode mogelijk de inbreng van D'66 zal moeten missen. Na een oriënterend gesprek tussen de Rotterdamse afdelingen van beide par tijen was het bestuur van de PPR tot de voorlopige conclusie gekomen dat een nauwere samenwerking tussen- PPR en D'66 in het kader van de ge meenteraadsverkiezingen onduidelijk heid zou creëren voor de kiezers door de genuanceerde verschillen tussen beide partijen. De PPR blijft bij zijn eis, dabde par tij na de verkiezingen in principe één wethouder zal moeten leveren;' Mocht de verkiezingsuitslag zo teleurstellend zijn dat maar één zetel wordt behaald, dan zal de PPR om praktische rede nen de wethoudersplaats niet opeisen. De partij rekent op twee of drie ze tels in de gemeenteraad. Leuke acryl open weave op een aparte manier, met dunne en dikke draad, geweven. Déze leuke gordijn stof, is 150 cm breed en u kunt kie zen uit de kleuren oranje en paars. t<5 I# ij. ROTTERDAM Zondagmorgen om kwart "voor twaalf wordt een dienst voor belangstellenden gehouden in ge bouw. 'Atrium', Karei Doonnanstraat, Spreker is dr, K. J, Kraan. Zondag wordt eveneens een dienst voor belangstellenden gehouden en wel in het gebouw 'De "Vink', Vinken- straat 70, aanvang 11 uur. Spreker is de heer J. de Goede. ROTTERDAM Zondagmiddag om vijf uur wordt in de Statensingelkerk een speciale welkomstdienst voor ie dereen gehouden. Sprekers zijn dr. K. J. Kraan en Sipke van der Land.- (ADVERTENTIE) Nieuws van iercedes rm -H-'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3