Zet'm voortaan niet meer zo in hemd. Vakbonden praten met Rotterdam MIJN HOND BLAFT'T WIIHElflUS WAT NP Benoeming Van der Stee is compromis Centriiuöeer kreukvrij niet de nieuwe RutonwasautonfflBi™ Minister achter plati voor vijf provincies! Organisatiebureau: als hechte eenheid pas naar federatie het fotoboek Overtreders verbod wacht inbeslagname S Directeur van een loterijstichting leent half miljoen KM hervat alle diensten naar het Midden-Oosten Nederhörst-Delft hoeft volgens bonden niet dicht De Gaay Fortman tot Tweede Kamer: Van onze parlementsredactie DÉN HAAG Voor de vacature van burgemeester te Eindhoven heeft zich bij voortduring van de autoloze zon gen sollicitant gemeld noch is iemand voorgedragen. Dit deelde minister De bS2W$b5t Gaay Fortman ae Tweede Kamer mee bij de begrotingsbehandeling van bin- A nenlandse zaken. Andere kandidaat Terugtrekken Mr. A. van der Stee RwTow Van onze parlementsredactie '-:' DEN HAAG Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken denkt aan opheffing van de huidige elf provincies en instelling -van vijf nieuwe. Deze nieuwe vijf landsdelen zullen dan volgens de,mi nister 45 gewesten gaan overkoepelen. Ook zit hij dan het aantal ge meenten in ons land afnemen. - Vraag uw winkelier de gratis folder met leuke kaarsentips. Twee vragen Verlies Minder kosten er DEN HAAG Automobilisten die zonder ontheffing het rijverbod zon dag overtreden moeten erop. rekenen dat hun auto in beslag wordt geno men. De .officier van justitie moet be slissen of en wanneer de auto wordt terug gegeven. Naar verwachting zullen de overtre ders in het algemeen hun auto wel het begin van de volgende week kun nen ophalen. Bij veel overtredingen zou men anders met het probleem te kampen krijgen waar al die auto's voor langere tijd aan de ketting ge legd moeten worden. Het risico de au to langer kwijt te raken ontstaat als men zich agressief gedraagt tegenover de controlerende politieagenten. Het- ADVERTENTIE) eerder, overtre- Zijn mening was dat gezien de grote politieke verschuivingen bij de laatste Kamerverkiezingen Eindhoven geen onrecht was gedaan met de benoe ming van de PvdA-burgemcester Van der lee in plaats van een KVP-er. Mi nister De Gaay Fortman deelde de Kamer mee, dat de Eindhovense ge meenteraad geen profiel van een nieu we burgemeester heeft willen opstel- \en. .Zo'n. profiel wordt met de com missaris van de Koningin doorgespro ken^ waarvan een verslag wordt ge voegd bij de voordracht van de com missaris. Wei is er in Eindhoven door de commissie algemene aangele genheden een gesprek met hem ge voerd,. dat onbevredigend verliep. De'Brabantse commissaris van de Ko ningin heeft daarop iemand bij de mi nister van binnenlandse zaken voorge dragen, die echter kenbaar maakte niet als kandidaat te willen worden aangemerkt hmtiddels ijverde de Eindhovense raad zelf lange tijd voor een kandi daat 'van bijzondere kwaliteit', die echter op een vroeg tijdstip al liet weten niet in aanmerking te willen kosten. Eind september heeft een commissie uit Eindhoven gesproken met de mi nister van binnenlandse zaken, waar bij verschillende namen zijn genoemd. Daar werd afgesproken om na veer tien dagen het uiteindelijke standpunt bekend te maken. Toen Week, dat de samenwerkende christen-democratische partijen een andere kandidaat hadden dan de overige partijen. Minister De Gaay Fortman heeft daar op, gelet op de politieke verschuivin gen van de laatste jaren, het redelijk geacht als een PvdA-burgemeester be noemd zou worden in een der grote steden bezuiden de grote rivieren. Hij achtte zo'n benoeming niet ongewoner to ée benoeming van een KVP-bur- gmeester in Den Haag, Haarlem of Arnhem. Overigens is de naam van de heer Van der Lee niet uit de lucht komen vallen. Hij is in Eindhoven bespro ken. Volgens de minister voldoet de heer Van der Lee aan de eisen die Eindhoven aan hem stelt. De minister betreurde daarom de felle reactie van de meerderheid van de gemeenteraad in een motie, die niet in het belang van de stad is. De bewindsman ver wachtte echter dat de storm zal luwen als Eindhoven de heer Van der Lee heeft leren kennen. BOTTERDAM CNV en NKV gaan vanmorgen praten gers van de drie vakcentrales NW, CNV en. NKV gaan vanmorgen praten met de Rotterdamse wethouder Rie- zenkamp en Rijnmondgecommitteerde Stolk over de gevolgen van de Arabi sche olieboycot De vakcentrales zijn momenteel druk bezig de consequen ties te analyseren van de gevolgen voor hun leden van een' eventuele oiieschaarste. Vrijdag bespreken de bestuurders van de vakcentrales in eigen kring samen met hun collega's van de diverse bon den de plieproblematiek. Zeer veel be lang bij "dit overleg hebben de leden van de vervoersbonden, die door Rie- zenkamp, waarnemend wethouder voorde haven en economische ont wikkeling, de eersten genoemd zijn, die worden bedreigd In hun werkgele genheid. Die leden zijn: mensen werk zaam in de binnenscheepvaart, opera tors bij olie-opslagbedrijven, chauffers van tankauto's gevuld met van olie af geleide produkten en personeel van de Nederlandse Spoorwegen. (ADVERTENTIE) 'n Onovertrefbaar boek De opmerking van de heer Fievez (KVP) dat bii de voordracht van de minister rekening had gehouden met de minderheid van de raad, wees hij van de hand met de uitslagen van de Kamerverkiezingen ran vorig jaar in Eindhoven. Hierbij behaalden de pro gressieven 37 procent, De samenwer kende christen-democraten 34.2 pro cent en de VVD 14 procent Met de voordracht van de heer Van der Lee is dus geen groot onrecht ge pleegd, aldus de minister. Bij de replieken diende de KVP giste ren een motie in, waarin het beleid van minister De Gaay Fortman werd afgekeurd inzake de voordracht van de heer Van der Lee tot burgemeester van Eindhoven. De - heer Fiévez (KVP) gaf toe dat er belangrijke lan delijke politieke verschuivingen zijn geweest en hij begreep dat dit gelei delijk zou doorwerken bij de benoe mingen van burgemeesters. Dat dit nu de eerste de beste keer gebeurd was ia Eindhoven kon hij geen wijze beslissing noemen. Een tweede motie hangt nog in de lucht over deze benoemingsaffaire. Mejuffrouw Goudsmit (D'66)~ kondig de deze aan, als zij van de minister geen bevredigend antwoord zou krij gen over het in de toekomst garande ren van de inspraak en het recht van aanbeveling van gemeenteraden en provinciale staten in beaoemingskwes- ties. In de motie wilde Zij hierover de mening van de Kamer horen. Gezien de kritische houding zou deze motie het kunnen halen, in tegenstelling tot die van de KVP., het Eindhovense burgemeestersambt Een telegram met dit verzoek is gister avond naar de Dordtse burgemeester verstuurd. Verwezen wordt naar de motie, die maandagavavond met grote meerderheid van stemmen werd aan genomen door de Eindhovense ge meenteraad. Het kringbestuur van de KVP in Noord-Brabant heeft zich unaniem aangesloten bij het telegram, dat net Comité van Samenwerking heeft ver stuurd. Automobilisten die. niet voldoen aan een bevel tot stoppen maken zich schuldig aan een misdrijf waarop een gevangenisstraf van maximaal twee' jaar en een geldboete van maximaal 25.000 gulden staat Deze straf komt dan nog eens bovenop de straf die voor de overtreding van het rijverbod op zichzelf geldt, te weten maximaal 6 jaar of 100.000 gulden boete. Het is de bedoeling van de justitie de overtreders van het rijverbod zo snel mogelijk te berechten. Als regel zul len zij terecht staan voor de economi sche politierechter omdat zij de wet op de economische delicten hebben overtreden. Het Eindhovense comité van Samen werking (bestaande udt de partijbestu ren van KW, ARP, en C-HU) heeft een dringend beroep op mr. Van der Lee gedaan zich terug te trekken voor (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Wat vervelend, meneer O. te B., meet u dan. elke keer gaan staan? Mocht u overigens ook wat willen weten overz'n eten, vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daér ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEESDINER "julienne", eennieuwekomp]etepuur-natuurmaaltijd.Met2xzoveel vlees- brokken als andere diners. Vorstelijker kan het niet..... Voedert al wat blaft, mauwt, piept,fluit, koert of knort. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nu in Den Haag de benoeming van de staatssecretaris van financiën, mr. A. Van der Stee tot mi nister van landbouw bekend is ge maakt lijkt het zeer waarschijnlijk dat deze maand, wanneer in de Twee de Kamer het dekkingsplan van de begroting 1974 wordt behandeld, de minister van landbouw voor de rege ring de verdediging op zich zal ne men. Deze zeer ongebruikelijke situatie ls praktisch onvermijdelijk geworden. Het ligt in dé verwachting dat mis schien al vandaag of anders begin vol- dende week een nieuwe staatssecreta ris voor financiën wordt benoemd. De KVP-fractieleider F. H. J. J. Andries- sen heeft al contact gehad met partij genoten uit 'de' kring van dé accoun tancy en vanbelastingdeskundigen. Maar er wordt niet verwacht dat de nieuwe staatssecretaris zich binnen enkele weken al zo gezd zal kunnen inwerken dat hij het. dekkingsplan zou kunnen verdedigen.Mr, Van der Stee is al sinds de zomer van 1971 staatssecretaris op financiën. Daarvoor was hij voorzitter van de KVP, Voor dat hij werd benoemd hebben kabinet en KVP-fractie enkele weken iarig een meningsverschil gehad over de opvol ging; van landbouwminitser Brouwer: het kabinet had eeii voorkeur voor het Tweede-Kamerlid drs. M. van Amelsvoort en de fractie - die Van Amelsvoort niet wilde missen - ver langde de benoeming van dr. ir. H. J. Mathot, voorzitter van de coöperatieve handelsvereniging van de Brabantse boerenboend. Prof. dr. F. W. J. Kriellaars, vice- voorzitter van de Katholieke Neder landse boeren- en tuindersbond KNBTB, wil de nieuwe minister van landbouw 'in positieve zin het voor deel van de twijfel geven". De heer Van der Stee, afkomstig uit de boerenwereid (Westbrabant) heeft, zij het dan op afstand, toch wel wat voeling gehad met het boerengebeu- ren, zo meende de viee-voorzitter van de KNBTB. Zijn indruk was dat de heer Van der Stee, die hij in de KVP heeft meegemaakt, wel oog heeft voor de problemen der kleine zelfstandige ondernemers, wat de agrariërs toch zijn. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Ne derlandse christelijke boeren, en tuin dersbond en van de-Koninklijke Ne derlandse, zuivelbond FNZ, was niet enthousiast. 'Evenwel vind ik dat wij hem als landbouworganisaties ook het voordeel van de twijfel moeten gun nen'. Zo verfomfaaid ziet een no-iron overhemd eruit als 't uit een gewone centrifuge komt Dus ben je wel gedwon gen het kletsnat op te hangen. Dat is. knap lastig. Daarom brengt Ruton nu de Centriluxfc -sjutomaat met 'a kontinu re.-'- een ti if ^snel heid. Het van de r' r ontwmtw" •rst-rf motor rc ^ef - 120 tot 700 p/min. Hierdoor is het mogelijk" Iedere textielsoort met de juiste snelheid tc centrifugeren: ■wol, nylon, katoen, zijde, iedere tex tielsoort zijn eigen centrifugesnel- hcid. Bovendien is de Ruton Centriluxe een raswasser. Met 18 thermisch ge stuurde basisprogramma's, sop- -ïrdunning na de hoofdwas, vijf spoelgangen. twee wateraiveaus, drie trommelritmen, drie inspoelbakjes. Vraag uw handelaar de nieuwe Ruton brochure met de kcorplete kcÖektie 1973/74 ai vraag deze dofcumentatir-aaa bö Radoma B.V. Postbus 4002, Amsterdam. Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft het verzoek gekregen een onderzoek in te stellen naar het ver leden van de directeur van een lote- rijstiebtmg. Deze directeur, de heer A: M. A. B. zott een half miljoen gul den hebben geleend bij èe drukkerij waarbij de stichting jaarlijks voor on geveer een tondrukorders heeft lo pen. Als tegenprestatie zou de heer B. hebben toegezegd dat de stichting tot 1979 al het drukwerk van de stichting door de drukkerij laat uitvoeren. Het gaat hiér ,om de 'Stichting Uit voeringsorgaan Financiële Acties' (SUFA). Het bestuur van deze stich ting heeft het verzoek tot een onder zoek bij de politie, gedeponeerd.Dit bestuur heeft de heer B. voorlopig van zijn functies ontheven. Het be- sdnüdigt de, directeur van niet-ambte- lijke corruptie. Men heeft ook contact opgenomen met de officier van justi tie bij de rechtbank in Rotterdam. Er is overigens nog geen formele klacht ingediend. Eerst wordt het onderzoek van de Rotterdamse recherche afge wacht- Bij de begrotingsbehandeling kondig de minister De Gaay Fortman aan dat een ontwerp-structuurschéts waarop dit is aangegeven, in het eerste kwar taal van 1974 zal - worden Lgepubli- éeerd. Tot het eind van het jaar zal dan gelegenheid tot inspraak bestaan waarna de'-schets medio 1975 gereed zal zijn voor vaststelling. De minister stelde echter nadrukke lijk dat de genoemde aantallen pro vincies en gewesten beslist niet defi nitief vaststaan en dat wijziging mo gelijk is. Tégèlijk met de vaststelling van de structuurschets zal waarschijn lijk de nieuwe gewestwet in wérking kunnen treden. De gewestwet legt gunctie en bevoegdheden van een ge west vast, terwijl de structuurschets alleen de omvang van de gewesten be paalt. (ADVERTENTIE) Advies aan CNV: sluit de gelederen door Dick Boer Geheel herschreven en aan gepaste nieuwe druk van het meestverkochte „leerboek voor fotografie". Op begrijpelijke en deskundige wijze wordt de beginnende amatcurfotograaf wegwijs gemaakt in de techniek van herfotograferen. 2.8 8 blz., meer dan 400 afbeel dingen in zwartwit en kleur. Een /uitgave van Focus Elsevier JHHj Gebonden f 29,50 FfflnB Nu bij uw iwüfl fotohandel en boekhandel Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'De GNV-bonden moeten nauwer samenwerken. Dan wordt het CNV sterker en dan kan het ook na toetreding tot de federatie van vakcentra- leg doelmatiger werken. Daarvoor is het niet nodig eerst de opbouw van de hé lé christelijke vakbeweging in grijpend te gaan veranderen. De toch al zo schaarse tijd en energie, die dat zou kosten, kunnen beter worden gebruikt om met de nau were samenwerking alvast te beginnen. Wanneer die samenwerking goed op gang komt, blijkt vanzelf wel, hoe de opbouw van het CNV moet worden veranderd.' Dit is het dringend advies, dat het Bureau Bosboom en Hegener de christelijke vakbe weging geeft in zijn rapport •Versterking van de christelij ke vakbeweging'. Begin janua ri 1973 kreeg dit bureau de opdracht advies uit te brengen over de structuur van het CNV, mede in het licht van het streven naar federatieve samenwerking met NW en NKV. Het bureau vindt het CNV in zijn huidige vorm maar een 'lichte' federatie, die zich vrijwel alleen bezighoudt met de nationale standpuntbe paling tegenover overheid en werkgevers. Op het werkter rein van de afzonderlijke bon den het werk in de bedrijfs takken en het werk voor de individuele leden wordt niet of nauwelijks samenge werkt De énige (en belangrij ke) uitzondering is de CCOOP, waarin eenvijftai bij het CNV aangesloten bonden samenwerken met de prot chr. bond van onderwijzers (die niet bij het CNV is aan gesloten). De bonden treden op hun werkterrein geheel zelfstandig op en zijn zeker voor wat de bestuurders betreft ook zo aan hun zelfstandigheid ge hecht dat eerst maar eens moet worden aangetoond of en hoe het mogelijk is om in nauwe samenwerking het CNV innerlijk te versterken,' aldus het rapport Dan kunnen we daarna wel zien, wat er aan de opbouw van het CNV moet veranderen. Het bureau ziet tal van moge lijkheden voor nauwere sa menwerking en is daar zelf een vurig voorstander van, omdat daardoor niet alleen de bepaling van standpunten naar buiten sterker kan wor den, maar ook de dienstverle ning van de bonden kan wor den verbeterd. In het rapport wordt eerst na gegaan, wat de posiüe van het CNV wordt als het toetreedt tot een 'zware' federatie van vakcentrales. De hele taak van nationale standpuntbepaling tegenover de overheid en werkgevers wordt dan overge nomen door de federatie. Drie bestuurders, vier of vijf be leidsmedewerkers en een tien tal andere medewerkers tre den dan al direct bij de fede ratie in dienst Andere mede werkers zullen later volgen. Het CNV zal dan nog de vol gende hoofdtaken hebben: ei gen standpuntbepaling t.a.v. de hoofdlijnen van beleid en bij mogelijke principiële ver schillen van mening in de fe deratie, voorlichting aan de le den, propaganda, scholing en vorming en (voorlopig) een stuk dienstverlening aan de leden van het CNV. Of dit aantrekkelijk is, hangt volgens het bureau af van het antwoord op twee andere vra gen, namelijk 'hoe worden de belangen van de ieden het best gediend' en 'hoe kan de identiteit van het CNV het best worden gewaarborgd*. Hoewel het bureau een ant- woord in details niet durft te geven, omdat er noga! wat on zekerheden zijn, wordt wel ge steld, dat 'als het CNV beide vormen van samenwerking (dus zowel in federatie als binnen het CNV zelf) afwijst, dit ten nadele is van de iden titeit en van de dienstverle ning aan de leden. Een voordeel van de federatie is immers, dat deze door de bundeling van mankracht bij de bepaling van standpunten een betere 'kwaliteit' kan leve ren dan het CNV alleen. En wie standpunten bepaalt van mindere kwaliteit valt door de mand. Dat is anti-propaganda, aldus het rapport. Ook de dienstverlening aan de leden kan beter zijn, wanneer daar waar dat mogelijk is, regio naal en plaatselijk met de an dere vakcentrales wordt sa mengewerkt. Zo'n samenwer king zal de wervingskracht van het CNV versterken, meent het bureau. Als het CNV wel meedoet aan de federatie zal het op sommi ge punten iets aan identiteit verliezen, maar daar kan vol gens het rapport iets tegeno ver worden gesteld, want als de nationale standpuntbepa ling door de federatie wordt overgenomen, krijgen de over blijvende mensen bij het CNV de handen vrij om meer te doen aan zaken, die van groot belang zijn voor de identiteit (zoals voorlichting, propagan da, scholing en vorming). En verder: wanneer de CNV-bon- den meer gaan samendoen in de sfeer van de directe belan genbehartiging kan er meer onderlinge binding tussen de leden ontstaan en mede daar door een sterkere beleving van de identiteit van het CNV (waarbij, aldus het rapport, de nadruk meer op het CNV en minder op de afzonderlijke bonden moet liggen). Daar komt nog bij dat de deelneming - aan de federatie vooral op wat langere termijn tot kostenbesparing zal leiden of in elk geval kostenstijging lot boven de draagkracht van het CNV zal voorkomen. Door die kostenstijgingen zou de kwaliteit van het werk dalen en de beweging verzwakken. Ais eerste taak voor'het CNV na toetreding tot de federatie ziet het bureau het bepalen van een eigen standpunt in geval van principieel geschil binnen de federatie. Hierbij wordt gedacht aan een bureau Toetsing Federatiebeleid. Dit bureau zou het federatiebeleid principieel moeten 'bewaken* en aan de federatie niet alleen duidelijk moeten maken, wat het CNV niet wenst, maar ook wat bet wei wenst De bedoeling is om voorlopig'alléen daar'gewesten in te stellen waar düar- a an behoefte bestaat Geleidelijk zal dan 'over; een -/aantal"'jaren;/bet/hete land in gewesten-zijn ingedeeld./Naar verwachting - van de minister zal /de gewestvorining op grote;schaal-leiden tot gemeentelijke herindeling/ De gewestraad zal door middel vaal al gemene rechtstreekse verkiezingen worden samengesteld/ hoewel de in!- nister zich voorstelde, dat-bij de/in stelling de eerste keer wordt bepaald dat alleen leden van dé gemeentera den hierin gekozen zouden kunnen warden. Naar zijn mening mo-et de voorzitter worden benoemddoor de Kroon, volgens een soortgelijke proce dure als dit gebeurt met burgemees ters. In grote lijnen comformeerde: de; mi nister zich aan het onlangs/ uitge brachte advies van de Raad voor- de ruimtelijke' ordening, die had ivóofge^ steld dat de gewesten een minimiim takenpakket dienen te krijgen,: met bepaalde bevoegdheden om gemeente lijke raken tot zich te trekken. Minis- ter De Gaay Fortman deelde més,-'dat dezer dagen het wetsontwerp tot/rege ling van hét gewest Eindhoven door hemi ter beoordeling aan zijn collega's zal worden aangeboden; v'.- SCHIPHOL De KLM zal volgende week vermoedelijk alle diensten op het Midden-Oosten gaan hervatten, dus ook op Israël, Syrië en Jordanië. Gehoopt wordt dat reeds vanaf maan dag de normale dienstregeling zal kunnen worden uitgevoerd.'Dinsdag hervatte de KLM ma een onderbreking van enkele weken de vluchten op-.Cai ro en Bagdad. DEN HAAG In hoofdzaak op grond van sociale overwegingen/ maar ook op economische .gronden- achten" de Industriebonden het - onaanvaard baar dat de Nederlandse Constructie bedrijven en Machinefabrieken in Delft (onderdeel van de staaldivisie van Npderhorst Verenigde Bedrijven) wordt gesloten. Uit voorlopige resultaten van de stu dies is het de bonden niet gebleken dat sluiting verantwoord, is, zoals de directie van Nederhorst Staal heeft voorgesteld. Dit zegt districtsbestuur der A. P. Norendaaï van de Industrie bond NW naar aanleiding van de spanningen die binnen het bedrijf Ie- ven. - i Enige-- tijd geleden heeft Nederhorst Staal een reorganisatieplan bekendge maakt, Het plan omvat onder andere concentratie en specialisatie van de staalconstructie-activiteiten in twee vestigingsplaatsen, Gorinchent en Rot- terdam. Hierdoor zouden ongeveer 150 arbeidsplaatsen vervallen. De vesti ging in Eindhoven zou afgestoten moeten worden. De plannen zijn bij het 360 man tel lende personeel van de NCM op sterk verzet gestuit,aldus de heer Noren- daal.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5