Tumult in Dublin na ontsnapping van drie IRA-leiders Blokkade van Eilat bedreigt het bestand Ook Kenia breekt met staat Israël Topconferentie in Koeweit Bi Cox's, Die smaakt Moskou laat Yakir en Krasin vrij Ttóeu:'communisten' bereiden aanval voor uk's. Dié smaakt CIA: Arabische aanval werd door Moskou beraamd In Marokko 15 linkse guerrilla's terecht gesteld Roy Jenkins weer schaduwminister van Harold Wilson Cox's,Mesinaalct Nixon stelde premier Israël gerust Gelucht door Koos van Weringh Lat in de la Gevaarlijk Democratie Twomey TROUW/KWARTET VRUU-AG 2 Is UV EM REK 1973 BlHTENLAiND fT7/K9 NEW YORK (UPI, lAP, Reuter) Premier Meir van Israël zei gisteren na afloop van haar gesprek mot Nixon, dat de president haar had verzekerd, dat de veiligheid en het welzijn van de staat Israël de voornaamste zorgen van de VS zijn. Zij vertelde op een persconferentie dat noch de president noch minister van buitenlandse zaken Kissinger druk op haar hadden uitgeoefend om de Israëlische troepen te laten terug keren naar de bestandslijnen, die op 22 oktober (de dag van de eerste wa penstilstand) waren bereikt. Het vaststellen van deze bestandslij nen noemde Meir een 'groot myste rie', omdat niemand precies weet wel ke posities toen werden ingenomen. Ze stelde voor om aan beide kanten de troepen te verplaatsen, zodat er 'meer samenhangende' lijnen ontstaan en het handhaven van de wapenstil stand sterk wordt vereenvoudigd. Zonder verdere toelichting rei Meir, dat zena het gesprek op het Witte Huis 'optimistischer' was over het probleem van de krijgsgevangenen. Het Rode Kruis in Geneve maakte gis teren bekend, dat er nog steeds geen lijsten met namen van krijgsgevange nen van Egypte en Syrië zijn ontvan gen. Egypte maakte totnutoe de na men van 85 gevangenen bekend. Vol gens Israël moeten er nog enkele hon derden militairen gevangen zitten. De Egyptische president Sadat heeft later verklaard dat er geen uitwisse ling van gevangenen kan plaatsvinden voordat Israël zijn troepen heeft terug getrokken op posities die zij volgens Egypte op 22 oktober innamen. Met Syrië heeft Israël geen akkoord over gevangenen bereikt maar Damascus laten weten lijsten aan het Rode Kruis te sturen. Uit diplomatieke bron in New York is vernomen dat Egypte de VN heeft laten weten bereid te zijn besprekin gen te voeren over de uitwisseling van gevangenen. Eerder was uit Jeru zalem vernomen dat premier Golda Meir tijdens haar gesprekken met pre sident Nixon hoge prioriteit zou ge ven aan de kwestie van de gevange nen. Minister Kissinger heeft verklaard te geloven dat vooruitgang wordt ge boekt bij de pogingen vrede tot stand te brengen. Er zijn nog twee problemen, aldus Kissinger: de eerste het bekrachtigen van het staakt het vuren en de tweede om van het be stand tot een blijvende vrede te gera ken. Kissinger had eerder uitvoerig overlegd met de speciale afgezant van president Sadat, Ismail Fahmi, die in middels tot minister van buitenlandse zaken is bevorderd. Functionarissen beschreven de ontmoeting als buiten gewoon hartelijk. Zo werd Fahmi bij het afscheid door Kissinger omarmd en sloegen de beide heren de arm om eikaars middel. SYRIc Irak en Syrië hebben gisteren gewei gerd minister Kissinger te ontvangen, zo heeft het Libanese dagblad Al Li- wa gemeld. Kissinger zal volgende week tijdens zijn reis naar China één viertal Arabische landen, Perzië en Pa kistan bezoeken. Syrië en Irak kwamen niet op het reisprogramma voor. Syrië zal wel deelnemen aan de inter nationale vredesconferentie over het Midden-Oosten, zo is meegedeeld, Syrië zal, zo is uit betrouwbare bronnen in Damascus vernomen, de volgende ei sen stellen: 1) volledige terugtrekking van Israël uit de in 1967 veroverde Arabische WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse regering heeft Israël en Egypte voorgesteld een corridor te openen op de westelijke oever van het Suezka- naal naar het derde Egyptische leger, als een oplossing voor de moeilijkhe den over het staakt-het-vuren. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. Volgens het State Department had geen van beide partijen met de corridor inge stemd. Kissinger had gisteren het voorstel aan premier Golda Meir van Israël voorgelegd. gebieden; 2) officiële deelname van vertegen woordigers van de Palestijnen aan de conferentie; 3) herstel van de 'rechten van de Pa lestijnse Arabieren' 4) Syrië zal alleen instemmen met op lossingen als deze ook voor de Pales tijnen aanvaardbaar zijn. De Israëlische minister van financiën Pinhas Sapir heeft verklaard dat Israël op de Hoogten van Golan in het be zette Syrische gebied een centrale stad moet bouwen. Sapir zei dit woensdag tijdens een rondreis door een deel van de Hoogten. Sapir legde er de nadruk op dat de Joodse bevol king op deze hoogvlakte in aantal moet toenemen en dat er industrieën moeten komen om de economie van de bestaande Israëlische nederzettinge NAIROBI (Reuter) Kenia heèft gisteren als 24e Afrikaanse 6taat'zijn diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken. De breuk blijft 'zolang Is raël de- bezetting van Arabische gebie den, die met wapengeweld werden veroverd, voortzet", aldus de Keniase verklaring. Kenia word naast Ethiopië, dat eerder de bandon met Tel Aviv verbrak, be-- schouwd als een der beste Afrikaanse vrienden van Israël. ADVERTENTIE te versterken. Een en ander is door de Israëlische radio bekendgemaakt. Israëlische minister van transport Sji* mon Peres heeft aangedrongen op uit breiding van het spoorwegennet tot de Hoogten van Golan en het Sinai- schiereiland. Peres zei dit woensdag in toet Israëlische parlement KOEWEIT (UPI, AFP) President Sadat van Egypte, president Assad van Syrië en emir Sabah van Koeweit heb ben donderdag op het vliegveld van Koeweit een gesprek gehad. De topcon ferentie heeft enkele uren geduurd. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit desgevraagd bevestigd.- 'We hoopten dat het aiet zou uitlekken', zo zei een woordvoerder van het ministe rie. Koeweit heeft Egypte en Syrië geld geschonken voor de oorlog tegen-Israël. Verder stopte het met olie-leveranties aan Nederland en dé VS wegens de pro-Israëlische standpunten van deze.' landen. Over de resultaten van het ge sprek van gisteren is niets bekend ge worden. DUBLIN (AP, Reuter, UPI) De regering van de Ierse Republiek is in ernstige politieke moeilijkheden gekomen door de spectaculaire ontsnapping van drie topleiders van het verboden Ierse Republikein se Leger uit de Mountjoygevangenis. De Israëlische premier Golda Meir heeft gisteren Op het Witte Huis met president Nixon gesproken. A .VA" -CAIRO, TEL AVIV (AP, APP, Reuter,'UPJC)|^ dn de ;ïsraëliSche ha ven Eilat aan de Rode Zee zitten dertien ^vrachtschepen vast als ge volg van de blokkade, dié Israël heeft opgelegd in de Straat van Bab- el-Mandebop 2500 km ten zuiden van Sjarm-el-Sjeikh. MOSKOU (UPI) Pjotr Yakir, de voormalige Russische 'dissident', die in september,tot drie jaar gevangenis-; straf was veroordeeld wegens 'anti- Sowjet-activltéiten' .is vrijgelaten en mar één stad in dé buurt van Moskou ^'verbannen'. Dit is gisteren uit krin gen van tegenstanders van het Russi sche'bewind vernomen. Volgens "de zegslieden zou ook Viktor Kraste, die. tegelijkertijd tot dezelfde;;straf was veroordeeld, zijn. .vrijgelaten. Yakir (50) én Krasin (44) wekten destijds verbazing door hun Uitvoerige schuld bekentenissen. Aangenomen wordt dat dit dé oorzaak Js van hun vervroegde in vrijheidsstelling. 'SAIGON (UPI) De Zuidytetnamèsé', president Ngoejen Van-Thieu -heeft verklaard dat, nu het 'zogenaamde be stand' al bijna een Jaar van kracht is, er nog steeds geen einde ls gekomen aan de oorlog, en de 'communisten' klaar staan voor een nieuw offensief. Volgens Thieu zal het offensief in 1974 beginnen en zou dit hem kunnen dwingen opnieuw bij de VS aan te kloppen voor luchtsteun. Thieu zei "n en ander gisteren tijdens bet bezoek dat hij bracht aan de militaire be graafplaats in Bien Hoa. Dit heeft het Israëlische dagblad Maë- riv gisteren gemeld. Volgens het blad hebben de Egyptena- ren aan de ingang van de Rode Zee een aanzienlijke marinemacht, waar onder onderzeeboten en torpedoboot- jagers, gemobiliseerd. Opheffing van de blokkade in de Straat van Bab-el-Mandeb ls door Is raëlische leiders een van de belang rijkste voorwaarden genoemd voor instemming met een bestand. Volgens waarnemers loopt het huidige staikt-het-vuren in het Midden-Oosten ernstig gevaar door de blokkade.. Eer der was geadeld dat dè VS', hun vloot- sterkte i nde Indische Oceaan hebben vergroot, in verband met; een moge lijk conflict in het Rode Zee-gebied. De. Sowjet-Unié heeft gisteren in be dekte termen kritiek uitgeoefend op Washington wegens het sturen van marineschepen naar de Indische Oce aan. In Cairo- en Tel Aviv zijn gisteren weer beschuldigingen geuit over be- standsschendlngen van de tegenpartij. Volgens Israël hebben Israëlische troepen gisteren een uur lang gevoch ten met delen van het omsingelde derde Egyptische leger ln do. Sinai, d>e bet:beleg,trachten te doorbreken.,,. Volgens Cairo zijn dé Israëli's -het eerst mét schieten begonnen eh 'Wérd hét vuur beantwoord. DERDE LEGER Een woordvoerder van de VN-vredes- macht ln het gebied heeft meegedeeld dat opnieuw voorraden medicijnen en voedsel naar het derde Egyptische le- gerzijn gestuurd. In totaal zijn nu 45 vrachtwagens goederen naar de onge veer 20.000 Egyptenaren vervoerd en SUEZKANAAL .v.'.y.w.v.'.v .v.v.v.v.v.v.'. De IRA-Iedders Seamus Twomey, Joe O'Hagan en Kevin Mallen werden woensdag tijdens het luchten op de binnenplaats door een helicopter op gepikt en meegevoerd en zijn sinds dien spoorloos verdwenen. In Ierland wordt nu door leger en politie een grootscheepse klopjacht gehouden. Door de sensationele ontsnapping is premier Liaan Cosgrave, die de coali tie van Fine Gael en Ierse Labour Partij leidt, in moeilijkheden geko men. Cosgrave, die zeven'maanden ge leden premier werd, heeft het kabinet in spoedzitting bijeengeroepen en po litie- en iegerleidcrs laten weten dat hij zelf do verantwoordelijkheid voor de jacht op de IRA-leiders op zich neemt Uit de regeriagsbranraeri is vernomen dat Cosgrave en zijn minis ters 'ernstig zijn geschokt en in verle genheid zijn gebracht* De voornaam ste oppositiepartij de Fianna Fail heeft in het Ierse parlement ver klaard dat de regering incompetent is voor het behandelen van serieuze za ken' en zich afgevraagd of de minis ters van justitie «r> defensie nog wel gehandhaafd kunnen worden. De ontsnapping van de IRA-leiders wordt in de Ierse Republiek de meest sensationele in de geschiedenis van de Republiek, ge noemd. Het geheel speelde zich woensdag af rond twee uur toen 23 IRA-gevamgenen in aanwezigheid van tien cipiers werden gelucht op de bin nenplaats van de Mountjoy-gevang fi nds. 'Er cirkelde een helicopter boven aas hoofd, maar wij besteedden er geen aandacht aan. Plotseling daalde het toestel op die binnenplaats. Wij waren met stomheid geslagen', zo ver telde één der cipiers,. De deuren van de helikopter vlogen open en twee met gewerend bewapende mannen stormden eruit De gevangenen vorm den een kring rond het toestel en ver hinderden de bewakers in actie te ko men. Daarop werden de dóe IRA-led- ders ingeladeii en vloog dé'helikopter weg. Later bleek- dat dei helikopter was gehuurd voor een vlucht' naar Stradbally, ongeveer 64 km ten zuiden van Dublin. Toen het toestel daar landde was de piloot door - gewapende IRA-Ieden omsingeld en wérd hij ge dwongen naar de Mountjoy-gevangenis (ADVERTENTIE). reden" woensdag twaalf'auto's naar het ingesloten leger.;V ?Efr^t^lëïischj£:;froat»fotograa£. heeft woensdag "'onthuld dat-de Israëlische minister? vgn 'défétfeleop 19 oktober" tijdens zijn bezoekaan de westelijke Suezkanaai-óever bijna is geraakt door een Egyptische napalm-bom. Da- jan raakte niet gewond toen de bom, die uit een Egyptische helicopter werd geworpen, neerkwam. Volgens de fotograaf bleef Dajaa, die een klei ne nederzetting inspecteerde, rustig staan en zocht hij geen dekking. De laatste maand zijn er ook in de Nederlandse kranten verschil lende berichten, verschenen over de waarschuwingen van de Zuid- afrikaanse regering aan het adres van de pers, in het bijzonder aan de Engelstalige pers in Zuid-Afrika, In de laatste waarschuwingen werd het dagblad Rand Daily Mail met name genoemd. Wie enige weken de kranten daar nauwgezet volgt, komt al gauw tot de con*, clusie dat de Rand Daily Mail de krant is, die het meest kritisch de Zuidafrikaanse regering aanpakt. Hoe staat het met de persvrijheid in Zuid-Afrika? Officieel bestaat er geen censuur op de kranten, in de zin dat berichten en artikelen van tevoren ter controle aan één of an dere regeringsinstantie dienen te worden' voorgelegd. Maar er is wel een soort 'zelf-censuur', die de pers zich moet opleggen, gezien verschil lende wetten, waarin beperkingen gesteld zijn. Over allerlei zaken in de Zuidafrikaanse samenleving kan daardoor in de pers niet geschreven worden, zoals bijvoorbeeld over de toestanden in gevangenissen, over militaire aangelegenheden, over de (radicaal) politieke bewustwording van de zwarte bevolking of over de uitspraken die door verbannen Zuid- afrkkanen zijn gedaan. Dat zijn be langrijke beperkingen, waardoor het in feite onmogelijk is te schrijven over de meest essentiële zaken, die het land bezighouden, namelijk de rassenverhoudingen en de conse quenties daarvan. De waarschuwingen van de regering, in het bijzonder geuit door eerste minister Varster en minister van binnenlandse zaken Mulder, betref fen een aantal punten. Vorster be schuldigt de Engelstalige bladen er van bijandigheid tussen de rassen in Zuid-Afrika te kweken. We kunnen niet dulden, zei hij, dat blank en met-blank tegen elkaar worden op gezweept, zodat het tot gewelddadige uitbarstingen komt (Hoofdstad, 7 september '73). Mulder had een paar dage® eerder daarvan een zeer con crete uitwerking gegeven door cp te merken op het jaarlhkse congres van de Nationale Jeugdbond in Transvaal, dat de Engelstalige kran ten te veel aandacht besteden San uitspraken van de leiders van de zg. thuislanden. Oronisch genoeg publi ceerde Die Vaderland, een zeer Mul der-gezinde krant, enige dagen later een groot interview met Buthelezi een ledder van het thuisland Kwazulu waarin deze 'unverfro ren' uitroept: 'Jullie zijn racisten'. Op het congres van de Nationale Jeugdbond werd Mulder luid toege juicht toen hij zed, dat de tijd geko men is om in te grijpen (The Star, 4 september 1973). Gedacht wordt bij die maatregelen aan een wijzi ging van de Wet op de Oproerige Bijeenkomsten, waardoor de rege ring sneller kan ingrijpen, doordat ze dan een betere stok achter de deur heeft (of in het Zuldafrikaans, dat vaak opvalt door een treffende woordkeus: 'n lat in die laai'). An dere mogelijkheden, die worden overwogen zijn het instellen van een register waar alle journalisten be kend moeten zijn en een tuchtcode. Wat minister Mulder, één van de belangrijkste mensen in Zuid-Afrika precies vindt van de persvrijheid heeft hij zelf in een artikel voor Die Transvaler duidelijk gemaakt. In een democrabsnh land, zegt hij, is het van het allergrootste belang, dat de pers vrij ls. Maar, voegt hij er onmiddellijk aan toe, persvrijheid is onlosmakelijk verbonden met pers- verantwoordelijkheid en een geaond oordeel. De hoogste vrijheid ligt, zo wel voor de pers als voor elk indivi du, binnen de perken van de wet Die wet is niet alleen datgene wat is neergeid in artikelen en bepalingen, maar dat is ookkkk de ongeschreven wet van ordentelijkheid, verantwoor delijkheid, gezond oordeel en dienst baarheid en loyaliteittegenover Zuid-Afrika. In dat kader is de pers vrij. Hij noemt drie voorbeelden van misbruik. Het getuigt van een Bw&k oordeel als de verschalden in ;-.i Zuid-Afrika tussen de rassen opzette- 'Ijk worden uitgebuit om rassenge- i j voeler» op te zwepen of 'op de ras- sentrom te. slaan'. Dat leidt tot ver- j troebeling van een geaond begrip'.: tussen de rassen en is tot nadeel van alle betrokkenen. Een ander voorbeeld is het zodanig over de re publiek schrijven, dat het beeld van Zuid-Afrika daardoor schade op- loopt, hetgeen nadelig kan zijn voor de economische ontwikkeling en wantrouwen in de stabiliteit, het po- tentieel en de beleggingsmogelijkhe den kan oproepen. Het derde voor-, beeld betreft berichtgeving, die de veiligheid van 'netland in gevaar kan brengen. - :f Als deze zaken gebeuren, dan is op-;, treden geboden, 'in belang van al Suid-Afrika se inwoners'. Of er op getreden moet worden hangt echter niet van de regering af, maar van de pers ze'f (Die Transvaler, 7 sep tember '73). van vijandigheid niet ontstaan door de pers, maar door het systeem van de apartheid, waartegen de zwarten zich keren. Voor die toekomstige Vrijheid van de blanken ls het van het allergrootste belang, dat er vol- Uit deze uitvoerige weergave van Mulders standpunt blijkt, dat de mo gelijkheden voor de Zuidafrikaanse pers om te schrijven over de voor het land meest essentiële zaken, ui termate gering worden. De reacties op de dreigementen van Vorster en Mulder liepen nogal uiteen. De voorzitter van de Zuid-Afrikaanse Vereniging van Journalisten, Hans 8trijdom, merkte op, dat de pers vrij is of niet vrij, er is geen 'half- wegstasie'. De Rand Dally Mail liet zich uiteraard niet onbetuigd. Het blad wijst erop, dat de gevoelens Eerste minister Vorster ledige informatie komt over de toe nemende desillusies, de bitterheid en de woede onder de zwarte bevol king. Vorster schijnt van de gedach te uit te gaan, dat de zwarten niet verbitterd zijn, totdzt ze het in de krant lezen. Niets is echter gevaar lijker dan niet te weten wat er ge beurt. Hoe kan een onwetend electo raat beslisser, over maatregelen tot verbetering? (Rand Daily Mail, 8 september '73). Voorzichtdg-kritisch lieten The Star en Pretotia News zich uit. De Afri kaans-talige kranten steunen de mi nister, waar het zijn schets van de door de Engelstalige pere veroor- taakte gevaren betreft, maar vragen dch' af ofbet noodzakelijk is wets wijzigingen door te voeren. Een po ging daartoe houdt de schijn in zich ran aantasting van de persvrijheid. Die Transvaler bepleit een gezonde an vertixnrweiake regeling voor de communicatietussen pers en rege ring. Het zou een positieve bijdrage *.ijn, meent hét blad, als de eerste minister van tijd tot tijd redacteu ren van de kranten zou ontbieden om hen vertrouwelijk in te lichten over de veiligheid van het land en andere kardknale kwesties. Dat er iets aan de persvorantwoordelijkhedd moet worden gedaan is duidelijk, omdat de gezindheid van goede trouw aan ZuidpAfrika en aan jour- calistieke standaarden veel te emsen overlaat (Die Transvaler, 8 septem ber '73). Het voorstel van Die Transvaler eigenlijk meer een verzoek om inge kapseld te mogen worden zal er ook niet bepaald toe leiden, dat het Zuidafrikaanse publiek beter geïn formeerd wordt over de gebeurtenis- jen in het land. De bestaande toe stand dient voor iedereen uitgang spunt te zijn. Binnen, de wet ligt de hoogste vrijheid, zegt de minister. Maar die wet wordt gemaakt door een kleine groep in die grote maat schappij. Vijftien miljoen inwoners, de Bantoes, zijn van elke besluitvor- ning uitgesloten, behalve in de thuislanden hebben ze iets te vertel len,' maar in het besluit, dit er thuislanden zullen komen, zijn ze aiet gekend. Desondanks hoor je /eel spreken van Zuid-Afrika als een democratie, ook door ministers. In ie kranten heb ik echter verschil lende beschouwingen gelezen, waar- ra hiertegen bezwaar gemaakt wordt. Dat gebeurt op dezelfde wijze ils •aarop Groen van Prinsterer in ie vorige eeuw de democratie be- Minister Mulder vau binnen landse zaken. streed: Demo-cratie is demon-cratie. -Het is een uitvinding van de duivel' om de mensen aan te praten, dat ze rechten hebben en denken vrij te djn (Die Vaderland, 8 september 73). Zuid-Affika is echter geen de mocratie, Dt mogelijkheid dat het ooit een democratie wordt, is zeer klein, zeker asl er geen informatie is een geen communicatie tussen de verschillende bevolkingsgroepen. Een onafhankelijke pers is er niet Met trots wordt erop gewezen, dat de Bantoe-bevolking haar eigen kranten heeft zoals The World, maar dit blad houdt zich nauwelijks bezig met politieke zaken en kan geen enkede rol spelen in de politie ke bewustwording van de zwarte be volking. Sport, vooral boksen, is het voornaamste onderwerp van het blad. Daarnaast wallen de adverten ties op, waar men Bantoes in de weer ziet met Coca-Cola of Omo. Als de Zuidafrikaanse regering haar dreigementen uitvoert zal de pers grotendeels uitgeschakeld zijn en ziet de toekomst er zeer somber uit Dit is het laatste van een serie van acht artikelen, respectievelijk ver schenen in onze nummers van 28 en 29 september en 4, 6, 13, 20 en 27 oktober. te vliegen. Volgens de piloot moest hij de IRA-leiders en hun bevrijders naar een klaarstaande auto in de om geving brengen, waar zij later met grote snelheid wegreden, Seamus Twomey is de 54-jarige com mandant van de provisionele IRA-af deling in het Noordierse Belfast Hij stond ia Uister bovenaan op de lijst van gezochte®. Vorige maand werd Twomey, die in de Republiek was ge arresteerd, tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens lidmaat schap van een verboden organisatie. In Dublin wordt aangenomen dat de ontsnapte IRA-leiders nu worden ver borgen géhouden in een schuilplaats, die tevoren was ingericht In Ulster hebben zware bomexplosies gisteren schade aangericht aan een ziekenhuis in de rooms-kathoUefce wijk Falls Road in Belfast Ook een café werd vernield. Er vielen tóen ge wonden. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse inlichtingendienst CIA heeft ln een geheim rapport gezegd dat de Sowjet-Unie 'in feite de Arabische aanval heeft georganiseerd', die op 6 oktober is begonnen. Dit schrijft de Amerikaanse columnist Jack Ander son in bet dagblad The Washington Post Anderson vervolgt dat de CTA geloofde dat de Arabische aanval 'deel uitmaakte van een wanhopige ma noeuvre (van Moskou) voet aan de grond te houden in het Midden-Oos ten'. Het Witte Huis heeft dinsdag ver klaard dat de VS nog steeds de handel met de Sowjet-Unie willen liberalise-, ren. Nixons woordvoerder Warren zei dat het debat in het Congres over het verlenen van de status van meestbe- gunstigde. aan de Sowjet-Unie beter kan worden uitgesteld tot op een la ter tijdstip. De regering Nixon had het Congres ai laten weten voorlopig ef te zien van pogingen Moskou een verlaging van invoerrechten te ver schaffen. De Sowjet-Unie heeft gisteren op nieuw een torpedobootjager en twee raketboten via de Bosporus naar de Middellandse Zee gestuurd. Volgens Washington waren daar reeds onge veer 90 Russische marineschepen, wat 'een ongekend groot aantal, is. De twee raketschepen zouden zijn uitgerust met raketten voor doelen te land en te water, maar ook voor luchtdoelen. Het is de eerste keer dat deze nieuwe boten van het type Nayoesjka ln de Middellandse Zee zijn waargenomen. RABAT (UPI, Reuter) Vijftien mannen zijn donderdag door een vuurpeleton terecht gesteld in de Ma rokkaanse stad Kenitra. Zij waren ter dood veroordeeld wegens het organi seren van een guerrilla-beweging met „als doel het bewind van koning Has san omver te werpen. Ze maakten deel uit van een volgens de regering linkse groepering. In augustus rijn 87 leden.van deze beweging la een mas saproces ln Kenitra veroordeeld. Zes tien kregen de doodstraf, vijftien le venslang en de rest gevangenisstraf fen van langere of kortere duur. De zestiende ter dood veroordeelde is nog in leven gehouden in verband met een onderzoek naar een andere zaak. Volgens de regering van Marokko werd de groep gesteund vanuit het buitenland. Sommige leden zouden in Syrië en Libië zijn opgeleid en via Algerije naar Marokko zijn gebracht Het proces in augustus leidde tot ver slechtering van de betrekkingen tus sen Marokko en Algerije. De veroor deelden waren volgens de aanklacht van plan overvallen te plegen op poli tiebureaus en gebouwen van Ameri kaanse ondernemingen in het land. LONDEN (DPA) Roy Jenkins, overtuigd aanhanger van het "Britse EEG-lidmaatschap, is gisteren in het schaduwkabinet gekozen van de La- bour-oppositie. Jenkins, die destijds ondervoorzitter van de Labour Partij was, stapte vorig jaar april uit ai zijn partijfuncties uit protest tegen de steeds vijandiger houding van zijn partij jegens het EEG-lidmaatschap. Het besluit van Jenkins rich weer kandidaat te stellen heeft velen ver» baasd. (ADVERTENTIE) Meir wil verschuivingen langs bestandslijnen VORSTER SLECHT

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9