"Verkeersverzekering niet dé oplossing' 'Artsen houden problemen vaak te lang onder zich' Personalia Wetenschappelijk congres brak door naar publiek Reactie op rapport van verkeersslachtoffers Wetenschap (en tewn AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK N.V. Ruim 20.000 overzeese rijksgenoten in A'dam Lunsmisverstand binnen NA VO uit de weg geruimd Uw nationale spaarinstelling, Belangrijk kernfysisch onderzoek ter sprake in Aix-en-Provenee m0Lw/&m®frÉï woensdag Officier van justitie in Utrecht !k wArneer weten c? door drs. Robfoppema Op papier Onafzienbaar Onderzoek Ir NOVEMBER 1973 BINNENLAND TlO/SlO ADVERTENTIE mm Van een verslaggever UTRECHT 'Door tekortschieten van de medische wetenschap envvan de ethiek in maatschappelijk opzicht kunnen veel gevallen pas worden rechtgetrokken in de sfeer van het strafrecht. Te wei nig worden probleemgevallen waarvan de arts kennis draagt door verwezen naar de maatschappelijke hulpverlening. Als de zaak dan ontspoort moet de justitie eraan te pas komen'. Dit zei de Utrechtse officier van jnstitie mr. G. W,- von Meyenfeldt gisteren. De officier van justitie maakte de op- de condusiekomdat eerdere signale- merking bij de behandeling vande ring van de moeilijkheden en eerdere -.'za'afci'tegen-'-een'vüfUgjarige.uiaa-.die hulp door het maatschappelijk'werk Lzijn VTöuW; door messteken '.en dicht- of de kerk of door wat dan pok veel knijpen van de keel om het leven ge- nuttig effect zou hebben gehad. Ik bracht -heeft.' Hij eiste ontslag van merk ook dat artsen zich vaak op hun rechtsvervolging,een verklaring van zwijgplicht alsmedicus beroepen om krankzinnigheid en terbeschlkkingstel- bijvoorbeeld gezinsproblemen'waarvan ling van de regering. Deze eis is in de zij weet hebben niet door te geven', direct daarop-volgende uitspraak be- aldus de heer Von Meyenfeldt. Mr; von Meyenfeldt zei dat de man ook vroeger al verpleegd is in een psychiatrische inrichting. Hij was ont slagen en had medicijnen mee naar huis gekregen die hij in verband met een hartkwaal niet goed verdroeg. 'Elke week kom ik wel een paar geval len tegen in mijn werk, waarbij ik tot AMSTERDAM Het bureau van de statistiek der gemeente Amsterdam heeft een schatting gemaakt van het aantal overzeese rijksgenoten in de hoofdstad. De volkstelling 1960 gaf als bestand van in Amsterdam woon achtige personen met als geboorteland Suriname of Nederlandse Antillen 2712. Tussen 1960 tot en met eind mei 1973 vestigden zich 21.323 perso nen in Amsterdam die de Nederlandse nationaliteit hadden en als plaats van herkomst Suriname of de Nederlandse Antillen. Er vertrokken er in die pe riode 585i zodat er een vestigings overschot is van 15.471. Het aantal levendgeborenen, van wie tenminste een van belde ouders Suriname of Ne derlandse Antillen als geboorteland heeft bedroeg tussen 1960 en eind mei 1973 3350. Met inachtneming van de sterfgevallen in die periode, vertrek naar andere gemeenten in Nederland of het buitenland, komt het centraal bureau voor statistiek op een totaal telling van 20687 met een marge van 1210 overzeese rijksgenoten in Amsterdam. Hoe spaarè u nu? Wellicht heeft u Toch is uw spaargeld niet gehlok- èen paar duizend gulden ergens pp keerd. Al heeft u uw spaargeld niet eóa spaarrekening of boekje staan; van tevoren opgezegd u kunt er toch waarvoor u 4 a 4Vs% rente krijgt. altijd over beschikken. In zo'n geval Denkt u daar langer dan 3 maanden.worden wel kosten in rekening ge- 1,2 of 3 jaar niet aan te komen? bracht afhankelijk van het rentetype Waarom zóu u dat spdargeld 'dan - en het optenemen bedrag.' niet op een rekening met een hoger Nóg méér RPS vóordêlén.Via'eën rentepercentage zettemde RPS bank-of girorekening kunt u uw geld Beleggingsrekening met opzegtermijn! overmaken op zo'n renterijke beleg' Hoe langer de opzegtermijn hoe gingsrekening. Gemakkelijk en snel. hoger de rente. Kiest u maan Voor stortingen in contanten is er 5% rente bij een opzegtermijn van altijd wel een postkantoor in de buurt. 3 maanden. 6% rente bij een opzegtermijn van 1 iaar. 7% rente bij een opzegtermijn van 2 jaar. 9 En zelfs 8% rente bij een opzeg- termijn van 3 iaari Stuur mij de folder waarin alles staat over de RPS Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn. Adres DEN HAAG {ANP, Reuter) De tweespalt In de NAVO over de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oosten is voor een deel weggenomen op de conferentie van ministers van defen sie in Den Haag. Secretaris-generaal van de NAVO Jo sef Luns zei dat enkele misverstanden tussen de VS en hun Westeuropése bondgenoten waren opgelost. -De mi nisters van acht NAVO-landen, onder wie James Schlesinger van dé VS, zijn in Den Haag bijeen voor een gesprek over de NAVO-poliüek voor kernwa pens. Maar over de vergadering hing de schaduw van het conflict tussen de VS en de Westeurcpese landen over het beleid van dé VS ten aanzien van' het Midden-Oosten. De Europese NA- VO-leden waren verbolgen over Nixon's besluit om de Amerikaanse troepen in staat van alarm te brengen zonder de NAVO-partners daarover van tevoren in te lichten. De Ameri kanen verweten de Europeanen, dat ze de Amerikaanse politiek voor het Midden-Oosten te weinig steunden. Zonder op details te willen ingaan zei Luns gisteren, dat na de eerste zitting de iucbt aanzienlijk was opgeklaard. Hij sprak van een zeer positieve ver gadering. Ook tussen West-Duitsland en de VS 'was de lucht geklaard', al dus Luns. U kunt deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijks postspaarbank in Amsterdam. U.kunt de foldèr ook telefonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal hem even in het postkantoor. Elke wetenschappelijke theorie kan onjuist blijken, dat is alleen maar re den om era betere te ontwerpen- die wèl klopt met alles wat we kunnen waarnemen. En uit wkt er niet klopt komen dan meestal heel nieuwe in zichten voort. Deze keer lag het een beetje anders om. De theorie waarin het neutrino wèl kon doen wat het bleek te doen, bestond al een paar jaar op papier. Maar die greep zo diep in de bestaan de structuur in, dat niemand er aan Wilde wanneer er geen experimented aanwijzingen voor waren. Die theorie verminderde namelijk het aantal fun damentele krachten van vier tot drié, door de elektromagnetische en de 'zwakke' wisselwerking te verklaren als twee aspecten van één (nog onne- noemd) verschijnsel. De laatste keer dat een vergelijkbaar theoretisch hoogstandje werd uitge haald, viel in de vorige eeuw, toen Maxwell elektrische en magnetische verschijnselen in een theorie samen bracht, waartussen tot dan toe' een niet of half begrepen samenhang na stond. Dat was de theoretische basis voor onder andere de ontwikke ling van radio. Of het nieuwe theoretische inzicht ook zal leiden tot nieuwe toepassingen van een vergelijkbare betekenis, kan op dit moment geen mens zeggen. Maar juist die onzekerheid is een van de dingen die de fysici zo opwinden. Voorlopig zijn ze overigens nog; bezig om de oorspronkelijke waarnemingen verder te verfijnen. En dan zal de nieuwe theorie door de degelijke we tenschappelijke molen moeten: er on verwachte verschijnselen mee voor- spellen, en kijken of die kloppen. En als die niet kloppen, een betere theo rie maken. in tegenstelling tot de meeste andere deeltjes, in geen enkel instrument een spoor nalaat.. Dat maakt het con stateren vanzulke botsingen er niet eenvoudiger op. Maar het is toch He- lukt De gevolgen van die waarneming rijn onafzienbaar. Want ze veranderen iets aan de manier waarop we de materië le wereld om ons heen begrijpen. Die wereld krijgt gestalte door het optra den van wisselwerkingen, krachten de kracht waarmee de aarde'ons aan trekt, de krachten waarmee de vezels van dit papier bij elkaar worden ge houden en, op een nog kleiner ni veau, de krachten die elementaire deeltjes op elkaar uitoefenen. De natunrlunde had vier soorten krachten, met bijbehorende theorieën, nodig om wat men waarnam te 'vor klaren': de zwaartekracht de elektro- magnetische wisselwerking en twee soorten wisselwerking tussen elemen taire deeltjes, die heel huiselijk de 'sterke* en de 'zwakke' wordt ge noemd. Het verschil tussen die laatste twee kan ons op dit moment koud la ten, het is.voldoende dat het gedrag van 'dat moeilijk grijpbare neutrino wordt beschreven door de theorie van de zwakke wisselwerkingen. En dat die theorie heel duidelijk zei dat het in Genève waargenomen gedrag niet" bestond. Dat is op zichzelf niet onrustbarend. 814 pCt. obligaties 1973 per 1974/1988 In stukken groot nominaal f 1.000,- aan toonder. nominaal 175.OOO.09O,-. Leningsbedrag Koers van uitgifte Amsterdam, 6 november 1973 •y ..- *jf r l

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 10