Autoloze zondag in de Zendingsweek Kohlbrugge herdrukt Kerkdienst bij vredescongres Kerk in de wereld Surinamehet land van de stok die het niet deed Beroepingswerk fhmdulll Nieuwe boeken Trouw Kwartet m Geertsema wordt Gelders commissaris Zendingsbureau Oegstgeest giro: 6074 Priesters steken gevangenis in brand m :■■'-■ .J :-. Boek Boek (2) Lege kerken (4) door Aldert Schipper Nü Vlucht Honger Opzet? Bewust TRÖtJiW/KiWiAiRTET WOENSIMiG 7 NOVEMBER 1973 KERK/B ENNENL AND ''Van era onzer verslaggevers AiMSIBRDAM Een sludiedeputuatychap in de gereformeerde kerken pleit voor de invoering van ïdodeax»nununie. In zijn rapport aan de generale synode vraagt het deputaatschap aan dé synode, de kerkeraden op te wekken 'allen die gelovig kiezen voor Jezus Christus als hun Verlosser, na ge sprek tóe te laten tot de deelname aan het Heililig Avondmaal, ongeacht hun leeftijd''. Vorig jaar stelde de synode een de putaatschap in voor de bestudering van het vraagstuk van de kindercom munie. In een 'tusséntijds rapport' is dit deputaatschap tot een aantal voor lopige conclusies-gekomen. Volgens de bijbel veronderstelt de deelname aan het avondmaal geloof in Jezus Chris tus. Maar de bijbel vraagt niet, dat de kinderen op dezelfde wijze als de vol wassenen geloven om deel te kunnen nemén. Een kind mag geloven op de Wijze van een kind. De gereformeerde kerken hébben dan ook nooit een be paalde leeftijdsgrens gesteld voor deel name aan het avondmaal. .Het deputaatschap waarschuwt tegen een overhaast concluderen vanuit de oudtestamentische paasmaal tijd naar het avondmaal. Het ene ls een gezins in aal, het andere een maaltijd van de gemeente. Het acht op de weg naar het avond maal onderricht in de betekenis ervan allereerst noodzakelijk. Hierbij tekent het deputaatschap ('tot onze schande')] aan, dat de gemeente van vandaag be zig ls, in deze haar roeping te verza ken. 'Waar zijn thans de vaders en moeders, die zelf hun kinderen onder wijzen in de leer van Gods Woord? Men vraagt zich af, of niet eerst re formatie van onze gezinnen nodig is, voor we de kwestie van de kindercom- Toen ik het stukje las van de 'Bond tegen het vloeken', die protesteerde tegen de.titel van het boek/Mijn God. wat een dorp', deed mij dat goed. Hoe kunnen christenen een boek met ,een dergelijke titel aanbevelen. Den Hp 'i A, Molenaar-Gons Wet indroef als te Oud-Beijerland een boekje verschijnt over die gemeente met een titel 'Mijn God, wat een dorp'. Ik zou nog gezwegen hebben als dit boekje verscheen in een ge meente die niet rechts is. Maar nul.'M Het is afschuwelijk! Bruinlsse 3. M. dr Waal ::iNAS(sbt) Na de ptiblikatie van het Zwartboek, "zijn er enkele punten waarop ik wil inhaken. Hebben de samenstellers van het. boek-hét dan zó slecht getroffen met de begeleiding van hun stageperi ode? Mag ik ook eens van een goede begeleiding' spreken? Wat de erken ning van het diploma betreft, dit is wél degelijk erkend. Hoeveel gediplo meerde Inassers, met goede cijfers, worden er niet on. verpleegkundige? Het. wérk in inrichting en huishou ding heeft naast prettige ook minder prettige kanten. Welke opleiding heeft dat niet? Het heeft mij veel mensenkennis en ervaring geleerd. Over de vergoeding van het werk zijn. wij het allen eens, dat ls wein-ig. Hoek van Holland M. v. Eendenburg Dat kerkgang vermindert door het prediken uit het oude testament is volslagen uit de duim gezogen. Aange zien ik n'drgens bij aangesloten ben en gaan en staan kan waar ik wil, be zoek ik vele malen de geref. gemeente in West en Zuid. Ook de chr. geref. kerk, waar ook uit het oude testament geprdikt wordt, maar ledige kerken? Nee, eerder vol, niet alleen 's morgens maar ook 's avonds Botterdam D. Tli. Schouten sr. Lege kerken (5) Wie gewend is van jongsaf aan elke zondag naar de kerk te gaan, moet zich wel stomverbaasd de ogen uit wrijven als hij leest dat prediking uit het Ottde Testament bij velen de kerkgang zou doen verminderen. Werd er maar wat meer uit het O.T. gepreekt! Het is een zeldzaamheid als dat gebeurt; zelfs op bede- en dankda gen; uit het boek Job wordt alleen maar gepreekt op de zondag na Pasen of op oudejaarsavond. Alphen a.d. Rijn H. Wiegman Nobel vredesprijs (3) Mijnheer W. J. Scholtz jr, uit Amster dam wil, dat Nixon de vredesprijs krijgt die Le Due Tbo geweigerd heeft Weet u wel dat Nixon en Kis singer nog miljarden dollars Vietnam inpompen zodat Thaeu in staat is 200.000 mensen te folteren. De USA stuurt ook nog steeds tijgerkooien naar Zudd-Vietnam. Hulde aan Le Due Th o voor weigering van deze Nobel prijs zolang er geen echte vrede In Zuid-Vietaam is Arnhem Arie de Boom Rode school (2) Met bijzonder veel instemming las ik het ingezonden stukje van de Christe lijke-Mavo te Erareen, waarin kritiek wordt geleverd op het streven naar gelijkschakeling bij onderwijsmetho den. Het bestuur van deze school zal er zich van bewust zijn, hiermee in te gaan tegen de tendens naar gelijk schakeling op velerlei gebied, welke in onze tijd merkbaar is. Zij zondigt hiermee tegen een soortgelijk taboe als bestaat ten aanzien van het ont werp waarmee; prof. A. D. de Groot zich het ongenoegen van de 'gelijk schakelaars' op de hals haalde. Ik vraag mij af of het niet hoog tijd wordt, ook voor mensen die op ande re terreinen van het maatschappelijk leven werkzaam zijn, hun stem eens te laten horen. Laten ook zij de moed hebben, op te komen voor de realiteit van de natuurlijke, enorme-ongelijk heid van mensen. Men mag deze be treuren,maar ze is een feit en nie mand is ermee gediend te doen alsof grote ongelijkheid ln aanleg, intelli gentie, allure en andere karaktereigen schappen niet zou bestaan. H. Kroese Rode school (3) 'Als christenen onderschrijven wij de gelijkwaardigheid van alle mensen voor God, maar niet dat alle mensen gelijk zijn', zegt het personeel van de christelijke mavo te Emmen in Tr./Xw. van 29 oktober. Mijn vraag is kort, maar ik zou willen schreeuwen: 'Dekt deze vlag uw la ding?' Sprekend uit eigen ervaring ben ik van mening dat u met een der gelijke vege moraal uw kinderen met opzet weerhoudt van een werkelijk In zicht in de verwarring van een samen leving waarin tot nu toe slechts se rieus rekening werd gehouden met mensen die een uitgesproken talent hebben, hetzij in zakelijk, hetzij in in tellectueel, hetzij in kunstzinnig cp- zicht U laat de kinderen van jongsaf wennen aan het principe: Jan heeft een 10, ik heb een 5, dus Jan is de baas. Driebergen W. Haalboon» Rode school (4) Personeel en bestuur van de MAVO in Emmen wil ik even een zin uit Keerpunt '72 onder de aandacht bren gen en wel deze; Voor alle deelne mers worden gelijke ontwikkelings kansen geschapen, afgestemd op hun persoonlijke vermogens. Inzenders be pleiten dus hetzelfde als de minister in de PvdA! D. de Haan Links-rechts (2) Als een partij naar links afglijdt, wil dat niet altijd zeggen dat zij daarvóór rechts was. Men kan to. ook van mid den naar links afglijden, hetgeen bij de 'confessionelen* het geval is. De heer De Vries had zich dan ook moe ten afvragen waarom midden 'christe lijker* is dan links. Dat maakt de vraag aanzienlijk duidelijker en het antwoord eenvoudiger!' Amsterdam W. J. Scholtz jr. Midden-Oosten (50) Gezien de' toenemende benzineschaar- ste is het te voorzien, dat de Navo-le- gers... en speciaal de Europese be standdelen ervan, zomer 1974 defini tief zonder brandstof (dus geen lucht macht, tanks of gemotoriseerde infan terie meer effectief inzetbaar) zullen zijn gemakt Men dierat dus nu nog de oKe (goed- of kwaadschiks) te gaan haten, waar deze te. Wil men deze weg niet volgen, dan ware thans reeds pogingen aan te wenden inn met het pact van Warschau tot overeenstem ming te geraken roet betrekking tot de wijze waarop men van die zijde het onverwachte, maar bet hun daar om niet minder gaarne gegunde, stra tegische voordeel van de oliecrisis, in bv. gebiedsuitbreiding naar het Wes ten, gerealiseerd wenst te zien. Neder land, dat altijd zo gaarne in alles voorop en vooruit wil lopen, zou hier best eens niet op zijn bondgenoten hoeven te waditen maar zeer wel kunnen beginnen zelf alvast enige ini tiatief te nemen. Laten we de conse quenties blijmoedig aanvaarden. Amsterdam W. Wilbrink munie behandelen.' Ook de katechi- satie zou eerder moeten beginnen, minstens met twaalf jaar, voor het verlaten van.de basisschool. Wanneer dan jongens en meisjes uit eigen beweging uitspreken, dat rij het avondmaal in het geloof mee wensen te vieren; dient er volgens- deputateh een gesprek met de. kerkcraadplaats te vinden. Hét besluit-vande kérke-' raad tót toelating dient aan de ge meente te worden medegedeeld, opdat zij mee verantwoordelijkheid kan dra gen voor de opname bij de viering van het avondmaal. Deputaten willen, dat de synode nu al kindercommunie aanbeveelt en het overleg doet voortzetten. Daarbij zou dan met name het instituut van open bare belijdenis nader moeten worden bezien. In het, deputaatschap ritten ds. B. J. Aalbers, mevrouw M. H. J. Brink- Bijleveld, prof. dr. G. P. Hartvelt, me juffrouw drs. T. de Jong en dr. A. G. Luiks. DEN HAAG Oud-minister mr. W. J. Geertsema is thans, zoals reeds ver wacht werd, bénoemd tot commissaris van de Koningin in Gelderland. De benoeming gaat in op 16 november. Hij is de opvolger van mr. H. W. Bloemcrs, die sinds 1957 commissaris werd. ADVERTENTIE Nog maar vijf jaar geleden verscheen de derde druk van Kohlbrugges preken over de Heidelbergse Catechismus on der de titel: 'De eenvoudige Heidelberger' en nu komt uit gever Wever in Franeker al met de vierde druk! Is er dan zoveel propaganda voor dit boek gemaakt? Nee, dat echt niet, maar er zit in ons kerke lijk leven blijkbaar een niet eens zo zwakke onderstro ming, die deze preken graag leest. Dat is ook geen wonder, want ze zijn scherp en ze dringen diep tot de zielen door: Neemt U bij voor beeld dit ene citaat: met al mijn tranen, met al mijn voorne mens, met al mijn ijver vermag ik niets, ik kan het heir van duivelen en geestelijke boosheden in de lucht, dat mij omzwermt als milli- oenen vliegen, niet van mij afhou den; ik vermag den duivel geen haar te -krenken, ik vermag niets, ik ben niet to staat om de dood onder ogen te zien, ik kan niet vertrouwen, niet gelóven. 'Vrees niet dat te belijden en houd u aan het kruis...' (Zou je nu eigenlijk politiek geëngageerd raken van dit sóórt preken, van dit vasthouden aan het Woord alleen? Dat zit er wel in, en dan ga je oog een heel bepaalde kant op ook, maar welke kant dat is verklap ik niet, want je kunt het er niet de hele dag over hebben.) De uitgever vraagt excuses'omdat hij de spelling van het boek niet heeft kunnen moderniseren. Het is namelijk niet opnieuw gezet, maar fotomechanisch herdrukt De uit gever had geen excuses boeven te vragen; men denke zich deze pre- Dr, H. F. Kohlbrugge ken in een hyper-moderne spelling in Het zou geen gezicht zijn, en Kohlbrugge zou er uitzien alsof hij een coltrui aanhad. Maar hij preekte in een statige pandjesjas en daarom hoort deze spelling, net zoals zijn wijdlopige stijl, bij deze preken. Misschien betekent dat voor deze of gene moderne lezer wel een horde, maar zulke hordes zijn toch moeiteloos te nemen? Wie vóór 15 december intekent op dit prachtig 'uitgegeven boek van 472 pagina's betaalt 24,50, daarna wordt het 29,50 en dan is het nog pure genade. A. A. SPIJKERBOER Wat dacht U? Schaadt het of baat het? Zou het baten? Niet gebruikt benztoegeld in de zendingscollecte? Zou het schaden? Veel minder mensen in de kerk? In elk geval; voor een storting per giro is geen benzine nodig. - (Weet U er is nog drie miljoen nodig dit jaar om alles te betalen wat wij toegezegd hebben. Vorig jaar lukte het!!) MADRID CUPI/Reuter) Zeven priesters, die in Spanje gevangen zit ten, hebben gisteren een vergeefse poging gedaan, hun gevangenis in brand te steken.. Zij rijn daarna in hongerstaking gegaan; Zij maakten gebruik van dekens, matrassen en boeken, maar. volgens dé gevangenis autoriteiten kon het vuur reeds na tien minuten worden gedoofd. Dé ze-, ven, die straffen uitzitten van tien tot vijftig jaar, verblijven in, éen. ge vangenis in Zamora, die krachtens bet concordaat tussen: Spanje en het Va- ticaan. speciaal bestemd is voor r.k, geestelijken. De priesters willen naar gewone gevangenissen. Zes van de ze ven zijn Basten, die rich schuldig zouden hebben gemaakt aan terroris tische activiteiten. MOSKOU Aan de zaterdag gehou den kerkdienst, ter gelegenheid van de opening van het wereldvredescongres in Moskou hebben'500 personen deel- -genomen. De preek werd uitgesproken door, dr. Herbért Mochalski uit West Duitsland, vice-vóorrittcr van de Praagse, Vredesbeweging. Hij zei onder meer dat 'christenen thuis horèn bij een vredescongres, omdat daar over het evangelie wordt gesproken. De bijbellezing werd onder meer ver zorgd door kannunik Burgess Carr, de secretaris van de Afrikaanse raad van kerken. Aanwezig warén in dè kerk verder de Hongaarse bisschop. Tibor Bartha en de Moskouse patriarch Pi- men.' - -f--» 'V.. -W1; 'De mensen denken nog teveel dat je in Suriname maar èen stok in de grond hoeft te steken om er wat te laten groeien. Maar Suriname is het land van de stok die het niet deed'. Dit zegt ds. Piet Jansen, predikant na mens vier kerken onder de Surinaam se studenten in ons land. Samen met zijn vrouw heeft hij in opdracht van het interkerkelijke vredesberaad en drie andere kerkelijke' organisaties een brochure geschreven "arm Surina me, land van onmogelijkheden. Zij gaat over de armoede in Suriname en over Nederlands ontwikkelingshulp. Het is overdadig gedocumenteerd met cijfers en statistieken. 'Als je wrat over Suriname wil zeggen, moet je goed gedocumenteerd zijn', vindt ds. Jansen. De brochure te goed bruikbaar als zondag Suriname-zondag wordt gehou den. Aan de Suriname-zondag doen de kerken officieel niet mee. Dat lijkt vreemd, want het had voor de hand gelegen dat de kerken een stuk on recht dat vlak -bij huis bestaat aan de kaak zouden willen stellen. De zondag wordt georganiseerd door de katholie ke en de hervormde jeugdraad, die hiermee bewijzen dat er meer leven zit in de kerken dan oppervlakkige beoordelaars wel eens menen. Zij stel len dezelfde thema's aan de orde, waar in het kader van de Surinameae- tie 1973 door een zevental andere or- ganisaties in Nederland ook to ander verband aandacht voor gevraagd wordt De speciale Surinamekrant die de jeugdraden hebben uitgegeven is in korte tijd aan een derde druk toe. Toch stuiten zij hier en daar op te genwerking. Ook bij de kerkleiding. De leiding van de hervormde en ka tholieke kerk zouden weinig voelen voor de onvermijdelijke reacties wan neer de kritisch gerichte Suriname-ac- tie officieel door hen 'gedekt' zou worden. Daarbij kwam dat ln beide kerken op 11 november de zondag al voor een ander doel was 'afgestaan'. Terug naar Ds. Jansen. Als privé-per- soom stelt hij zich achter de twee hoofdthema's van de actie: 'Suriname vrij nu' én een radicale ombuiging van bet ontwikkelingshulpgebied ten aanzien van Suriname. Het Zeister Zendingsgenootschap, dat van alle ker ken het diepst in Suriname betrokken is, vindt wél dat Suriname vrij moet, maar voorlichter Johan van der Veer twijfelt of dat nü moet, zoals de jeugd raden willen. 'In grote lijnen heeft ds. Jansen wel gelijk, maar hij draaft door' vindt van der Veer. Ds Jansen (43) is hervormd. Hij stu deerde in Leiden ('Ik probeer een goede leerling van 'Miskotte te rijn) was predikant in Wagenborgen en Wormerveer en vertrok voor het Zeis ter Zendingsgenootschap in 1969 naar Suriname. Na rijn terugkeer loste hij de gereformeerde drs. A. Brouwer af ais predikant onder de Surinaamse studenten. Dit werk doét hij in op dracht van de hervormde, gerefor meerde en lutherse kerken en van de evangelische broedergemeente. In Suriname stuitte hij op de armoe de. Die te veel groter dan algemeen gedacht wordt Driekwart van de 400.000 Surinamers leeft in krotten. Zestig procent van de Surinamers leeft onder de armoedegrens van tweehonderd gulden pet maand. En het inkomen daalt elk jaar sinds 1969. De oorzaak daarvan is niet in de laat ste plaats gelegen an de band met Ne derland' zegt ds. Jansen. Tenminste dertig procent van de beroepsbevol king is werkloos. 'In Suriname bete kent werkloosheid dat je bent overge leverd aan de bedéling. Sociale voor zieningen rijn er niet De toestand wordt steeds onhoudbaarder. Voor steeds meer Surinamers is de enige uitweg de vlucht naar Nederland. De laatste maanden zijn gemiddeld 2.000 Surinamers per maand naar Neder land gekomen. Dat ds 70 per dag. Er rijn au tussen de zestig tot tachtig duizend Surinamers in Nederland dat is bijna een vijfde van de Suri naamse bevolking'. De vlucht naar Nederland vindt zijn beginpunt op het Surinaamse platte land. De boerenbevolking trekt naar Paramaribo. Dat wordt steeds meer - een doorgangshuis. Want er is weinig werk voor de nieuwe stedelingen. De meesten zijn, op de bedéling aangewe zen. Dat wil zeggen dat zij een 'inko men' hebben van vijftien tot twintig gulden per maand. Hoe leven zulke mensen? Ds. Jansen: 'Wij kwamen nog al eens bij een groot gezin 13 kinderen soms haalde de moeder grote bergen was goed op bij de buren, In ruil voor het doen van de was kreeg zij dan zes of zeven boterhammen. Zo scharrelt men op alle mogelijke manieren rijn eten bij elkaar. Kinderen komen 's och tends vaak op school zonder te heb ben ontbeten'. Suriname is vruchtbaar. Maar de landbouw is er op de behoeften in Nederland en de Verenigde Staten ge richt Voor de bevolking zelf moet steeds meer voedsel worden ingevoerd uit het buitenland. De landbouw is overwegend in handen van buiten landse ondernemingen, zoals de HVA en de United Fruit Company, die vrij wel uitsluitend produceren voor de Ds. Piet Jansen export 'Hoe scheef de verhoudingen liggen wordt duidelijk als U, nagaat dat elf grootlandbouwondernemingen evenveel grond bezitten als 11.000 kleine landbouwers. Niet minder dan 61 procent van de grond die ooit in gebruik is geweest ligt nu braak'. Voor de kleine boeren blijven steeds minder mogelijkheden over. Woonde een vijftien jaar geleden nog 50 pro cent van de Surinamers op het 'platte land', nü is dat nog maar een 25 pro cent De oorzaak is vodr een belang rijk deel dat de gelden van de Ne derlandse ontwikkelingshulp nooit be steed zijn aan voorzieningen voor de ze kleine, landbouwers, maar uitslui tend voor de grote buitenlandse ondernemingen. Deze ondernemingen bieden in de regel maar wéinig werk aan de Surinaamse bevolking. Zij ont nemen meer mensen hun werk dan dat rij mensen werk geven- Een voorbeeld: na de tweede wereld oorlog is met geld van ontwikke lingshulp in Suriname 's werelds grootste rijstbedrijf (Wagenmgen) op gericht De Nederlandse regering in vesteerde er tenminste honderd mil joen gulden in. Er. is maar werk voor negenhonderd mensen. Naarmate Wa« gen togen groter werd en de rijst markt meer ging beheersen werden de mogelijkheden voor de Surinaamse rijstboeren kleinen tenminste 3500 moesten in de loop van tien jaar hun bedrijfje veriaten. Er rijn er nu niet meer dan 10.000 over. ;?;Ne^i»lantf^tirindfee;^.Vaa>dé:wal in de sloot gehólperi heeft? Ds. Jansen, gelooft; niét dat'de hulp opzettelijk de aimoède hééft vergroot 'Men dacht en denkt nog steeds dat steun aan de grote firma's de juiste weg is om de armoede terug te drin gen. Maar dat is niet gebeurd. De hulp van Nederland aan Suriname is steeds duidelijker gaan werkos» als een nieu werwetse financiering van een ouder wetse koloniale politiek. Men ging en gaat niet uit van wat de Surina mer kon maar van wat de Nederland se ondernemer wilde. De Surinamer werd gedegradeerd tot wat hij altijd voor Nederland geweest is: een goed kope arbeidskracht". De Nederlandse ontwikkelingshulp heeft ervoor gezorgd dat waar de Né- derianders en andere buitenlanders kwamen en de markt veroverden, de Surinamers moesten verdwijnen. Dat is zo gegaan in de landbouw, maar ook met de bauxietbouw, 'die duizen den bosnegers terwille van de aanleg .van een stuwmeer uit hun dorpen verdreef. Precies zo ging het met de bosbouw, toen Bruyi»2eel na de twee de wereldoorlog de houtkap in han den kreeg, verloren de bosnegers deze bestaansmogelijkheid. 'Bruynzeel doet het momenteel voorkomen als of hij grote verliezen lijdt in Suriname. Mis schien is dat waar. Maar wie contro leert Bruynzeel? Het is een gesloten familie vennootschap. Bruynzeel heeft nu onder het dreigement tot Surina me te zullen vertrekken met de Suri naamse regering een joint venture af gesloten: de Nederlandse regering wil daar eveneens instappen en tot de pot ontwikkelingshulp niet minder dan een zes miljoen.gulden er ln stoppen. Dat dreigement: wé gaan weg als het niet gaat zoals wij willen en we niet krijgen wat wij hebben witten noem ik gewoon chantage'. RADICALISERING Radicalisering kan een goed ding zijn. In een diskussie krijg jé hooit de werkelijke betekenis van een stand punt op tafel als je het niet een ogen blik radicaliseert Radicalisering houdt vaak in dat je de. werkelijkheid of wat je daarvoor aanziet een ogen blik meer waarde geeft dan wat bezig is te gelden in wet of overeenkomst of leerstelling. Je laat met dat radica liseren .even rien. hoezeer de wét, de overeenkomst of de leerstelling tóch onvolmaakt is; het leven niet dékt, niet voorziet in de behoeften van de praktijk. Het ligt. op het vlak van de wet en de geest van de wet Het kan ook gettlusteeerd wérden aan "dé ge rechtigheid, Gerechtheid ls dat ieder een recht gedaan wordt, om het éven praktisch te formuleren. Daarvoor zijn wetten en bepalingen. De zaak •lijkt eenvoudig: pas die tóe en je bent er. Ga daar niet meer marchanderen want dan krijg je chaos en willekeur en de weg naar voorkeurbehandeling en dergelijke is open. Daarom moet die man die, midden in de nacht ook na omzichtig om zich heen gekeken te hébben én er zich van vergewist te hebben dat er niets-en niemand aan komt, Omdat hij op weg is naar het ziekenhuis' vanwaar hij een telefoon tje gekregen heeft dat zijn kind er bij zonder slecht aan toe is, toch met rijn fiets door het rode licht heen rijdt, bekeurd worden, 't Is een heel lange zin geworden, maar dat komt ervan als je begint te radicaliseren, d.w.z. aan de wérkelijkheid toetsen. Want wettelijk Is er toets anders aan de hand dan dat de man door een rood licht heenrijdt en dat Is bekeurens- waardig, amen en uit En tegelijker tijd voelt iedereen dat er iets niet klopt Ik denk aan het programma van Ab van Eijk: Zijn wij er voor de lampjes of zijn de lampjes ér voor ons. Een vraag die je toet alleen op de elektronika hoeft toe te passen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Monster: H. Jotigerden te Veenendaal; te Zoetemeer: P. Vroegindewey to Oudega (W); te 'sGravenpolder c.a.: V. Stanlek. kand. te Rotterdam. Aangenomen: het beroep der gen. syn. als pred. voor bgw. werkz. (geest verz. inrichtingen van justitie te Veenhuizenl: S. O enema te OoSter- hout GEREF. KERKEJ4- Beroepen: té Harltogen:J. RÜtgèts te GEREF. KERKEN (VRIJG,) Beroepen: te Waardhuizen: H. Foi- kers, kand. te Ommen; té Aduafd: J. Hoorn, kand. te Sappemeer. Bedankt: voor Leek: W. Wierenga te Berkel-Rodeiirijs. GËREF. GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Centrum: W. C. Lamain te Grand Rapids: te Hér-t kingen: H. Rijksen te Zoetermeer. GEREF. GEMEENTEN IN NEB. Bedankt: voor Barneveld: F. Mailan te Vlaardingen. -- Wat rijn de oorzaken dat de Hulp van Wat is voor verandering nodig? De huidige toestand wordt behalve door de semi-kolotoale relatie met Neder land en door dè rol die de Nederland se en Amerikaanse bedrijven in dit verband spelen in stand gehouden door een lokale corrupte bovenlaag, In Suriname neemt het verzet hierte gen] steeds toe. Er zijn dit voorjaar grote en langdurige stakingen ge weest Er is een sterk bewustwor dingsproces op gang gekomen. De vak centrales winnen to kracht en beteke nis. Groepen die tot voor kort tegeno ver elkaar stonden, hebben nu de handen ineen geslagen in het zoeken naar een nieuw beleid. 19 november zal bij de verkiezingen in Suriname blijken of hun kansen meer waren dan de 50 prooent die hun nu worden toegeschreven. Intussen blijft de vraag waarom de kerken voor Suriname geen zondag overhadden open. Ds. Anton Dronkers van de hervormde jeugdraad meldt dat het voorstel niet officieel gedaan is aan de synodeieidmg. In de leiding van de synode wordt er op gewezen dat zondag 11 november reeds bezet was door de zending. Zending en Jeugdraad samen roepen in een geza menlijke brief dat de Suriname-zon dag ook wel op een andere dag zou kunnen zijn gehouden. En zo blijft de vraag onbeantwoord. De Ncderlandsch Centraal spoorweg maatschappij, deel 2 in de serie spoor wegen in Nederlanddoor N. J. .van Wijck Jurriaanse. Uitg. Wytt Rotter dam. 122 blz, 9.50. Van tweedekker tot DC-10, de KLM in vogelvlucht door B. v.d. Kiaauw. Uitg. Becht, Amsterdam. 191 blz, 15.90. Helpl allereerste hulp bij ongevallen in en om het huis, een ieidraad voor het voorkomen van ongevallen. Uitg. Amsterdam Boek, Amsterdam. Dit boek is tot stand gekomen met advie zen van de Koninklijke Nationale Bcnd voor Reddingswezen en EHBO 'Het Oranje Kruis', 124 bü, 6.20. Do- tekst is van Tine Pollmaan. Mijn ponyboek, houding, verzorging, africhten, door R, Lengstrand en R. Rolèn. Uitg. Becht, Amsterdam. Prijs 14,90. Mythen en sagen van de Griekse we reld, door dr. S. Ramondti 5d druk, Uitg. Unieboek, 342 blz, 9.90. Antiek speelgoed, door A. Burkij-Bar- telink.2e druk. Uitg. Unieboek, Bus- sum 103 blz, 5.90. Reisgids voor Israël, door D. Nir. Uitg. Becht, Amsterdam. 316 blz, 17.90. De wijzen tot het. westen, kerstverha len en gedichten. Samengesteld onder redactie van J. van Dorp-Ypma, D. Winsemius en J. Zijlstra. Uitg. Boe kencentrum, Den Haag, 175 blz, 12.50. De inleiding is van dr. A, Jelsma. Het dagboek van een kamermeisje, door O. Mirbeau. Vertaling M. Ros, 9e druk. Uitg. Arbeiderspers, Amster dam, 335 blz, 17.50. Kristin Lavransdochter, door S. Und- set. 7e druk. In deze trilogie' rijn opgenomen de boeken 'De Bruids krans', 'Vrouw* en "Het Kruis' .Uitg. Veen, Wageningen. 1020 blz, 24.50. Bij uitgeverij Zomer en Keuning te Wageningen verschenen weer 3 deelt jes in de serie Vaardige Handen'. Houtspaan en houtband door E. Ham mer, (32 blz, 4.50), Het nieuwe macramé-boekje, door G. Thiemo- Shielde (32 biz, 4.50) en Spelen met vouwblaadjes door A. Brouwer (32 blz, 4.50)'. T2/K2 Vóór Mndercommunie ®e redactie behoudt sicb het recht voor haar ter «pntme In deze rubriek toereiom}*n me- MagzBlUnges verkort weer te reven. BI) po- bukatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge- ■ttrard aan hel secretariaat hoofdredactie Tronw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie; Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor ri.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank {rek.nr. "6973 60 768). Gem.giro X 600. 'Zeist -• - Soest .'■A sO*;:*';';.'-"'!:': Kollum. '~v-'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2