Wodka êm mmm m&m 'Gangsterpraktijk' van koppelbazen scherp aangevallen Voorjaar in Londen Uit de weekbladen Meer tijd voor aanmelding werkende jeugd met 2 gulden en3 centen opzak? onder verzekering 1 'Gezondheidszorg is stuurloos geworden' Zorg over grote aantal dat afhaakt Gesprek over cao Michelin vastgelopen MHiii ipp Olie als wapen Rapport uit la Kant van bezetter Elftal Winsten op peil Laat de Amro Bank het maar opknappen! 'Gezondheidszorg buiten ziekenhuis in volksverzekering' Loonindex bepaalt ziekenfondsgrens Uitstel mogelijk Ziekenfonds gelden in de zak gestoken Ongrijpbaar Di\ H. J. Leenen: stelsel groeit snel naar een uiteenvallen toe Opvang* door team Van onze onderwijsredactie DEN KAAG Minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein willen een vroegtijdige, maar 'positieve' selectie van studenten aan het eind van hun eerste studiejaar. Dit blijkt uit de memorie van antwoord die zij hebben geschreven bij het wetsontwerp tot hervor ming van het wetenschappelijk onderwijs. iDt wetsontwerp is voor bereid door wijlen prof. dr. K. Posthumus en ingediend door de vo rige regering. Van een verslaggever AMSTERDAM De 'gangsterpraktijken van koppelbazen' die bouwarbeiders ronselen voor werk in Duitsland worden fel aange vallen in het orgaan 'De Steiger' van de Bouw- en Houtbond NKV. De koppelbazen komen hun verplichtingen niet na, juridisch zijn ze vrijwel altijd ongrijpbaar, wat volgens de NKV-bond 'de jacht op deze pure misdadigers uitzonderlijk moeilijk maakt'. Elseviers Magazine: De Haagse Post: De Nieuwe Linie: 'Accent:.v:Vr:- Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV De Groene: i U kunt de gerant kwalijkaanbieden voor 67,50 borden te gaan afwassen in de keuken. I Nee, in zo'n geval is het heel wat comfortabeler als u betaalcheques bij u hebt. Betaalcheques zijn net zo góed als gewoon geld. U kunt er oVera! alles mee betalen, i En u kunt er ook geld mee opnemen: u schrijft dan gewoon een cheque aan uzelf uit (tot 100,-), die u bij elk bankkantoor, ook in 't buitenland, kunt verzilveren. Na enige tijd worden aile door u per betaalcheque betaalde bedragen van uw Amro Privérekening afgeschreven. De nummers en bedragen worden op uw dagafschrift stuk voor stuk keurig vermeid. Zó weet u altijd precies hoevee! u hèbt uitgegeven. Betaalcheques één van de voordelen van een Amro Privérekening. Ais cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. H-m - Laat die bank wat harder 1 ij I voor u werken: IT) I Prof. dr. H. J. van Aaideren Selectie studenten na eerste jaar De regering maakt zich zorg over de grote aan tail en studenten die hun stu die onderweg staken. Het percentage eerstejaars dat nooit aan het doctoraal examen toekomt heeft zelfs de nei ging te stijgen. In de jaren vijftig was het ongeveer veertig procent, voor de studentengencratie van 1961 was dit 43 procent jfa één jaar studie is het niet moge lijk een betrouwbare voorspelling te doen over het verdere studiesucces. Iemand die voor het propedeutisch examen slaagt kan geen garantie krij- AMSTERDAM Wodka is over de hele wereld sterk in op mars. Met name in Amerika, Duitsland en ook in Nederland is sprake van een versnelde ont wikkeling. In Amerika is Smir noff met een omzet van meer dan 50 miljoen flessen per jaar het op één na grootste gcdistil- leerdmerk. Wodka komt in de Verenigde Staten met een marktaandeel van 15 procent di rect na Scotch Whisky. In Ne derland was de omzeetstijging van import wodka in het eerste hall jaar van 1973 50 procent. 's-IlERTOGENBOSCH De cao-be sprekingen bij Michelin in Den Bosch zijn vastgelopen. Dat betekent dat voor het 1020 man. tellende personeel van de Nederlandse vestiging van bet Franse bandenconccm nog steeds geen cao is vastgesteld. Dc arbeidsovereenkomst zou op 1 april van dit jaar van kracht moeten zijn geworden. Over de materiële in houd bestaat al' lange tijd overeen stemming. maarvhet knelpunt is het al van 1969 daterende geschil over de werktijdverkorting. gen dat hij de doctoraal studie wel af kan maken. Toch is vroegtijdige selec tie wenselijk, aldus de regering, opdat studenten die niet In de gekozen stu dierichting thuishoren tijdig kunnen overstappen naar bijvoorbeeld pen aanverwante studierichting in het ho ger beroepsonderwijs. Het belang van tijdige selectie is vol gens de regering zo groot, dat het propedeutisch examen direct na het eerste jaar moet worden afgelegd. Uit stel van het examen tot een moment waarop de kandidaat zich zekerder voelt wordt onmogelijk gemaakt. Stu denten die voor het examen zakken krijgen maximaal nog één jaar om het over te doen. Ze kunnen in dat jaar (anders dan in het oorspronkelij ke ontwerp staat) oofe-.weer onderwijs volgen. De zogenaamde 'anti-doubl eer- bepaling"' vervalt. De totale cursusduur blijft, zoals in het oorspronkelijke;? wetsontwerp Is voorgesteld, vier jaar; één jasr voor het propedeutisch examen, drie jaar voor het doctoraal. Beide termijnen mogen met één jaar overschreden worden, zodat detotale inschrijvings duur maximaal zes jaar is, Dr. Klein wil vrij streng de hand houden aan deze maximale studie duur. Post-doctorale beroepsopleidin gen zouden alleen nodig zijn ivoor art sen, tandartsen, dierenartsen, farma ceuten, accountants en psychologen. Voor leraren moet het vierjarige pro gramma voldoende zijn. Doordat er binnen de doctoraal-prograinma's een grote keuze-mogelijkheid komt zullen de aanstaande leraren zich tijdens die studie al onderwijskundig en didac tisch kunnen bekwamen. Zij krijgen dan hij hun doctoraal examen een aantekening dat ze bevoegd zijn les te geven aan gymnasia en athenea. 'Niet dat ze dan alles in hun vingers heb ben. Als aankomende leraren zullen zo daarom wél postdoctorale cursussen aan de universiteit moeten volgen.' De universiteiten moeten zo spoedig mogelijk studieprogramma's opstellen die in de nieuwe opzet passen. Daar bij moet de band tussen wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek gehand haafd blijven. Elke doctorandus moet tijdens zijn studie zelfstandig weten schappelijk bezig zijn geweest. Een tweede eis die aan de vernieu wing van programma's gesteld wo-rdt is dat er meer variëteit komt in de doctoraal-studie. De programma's zul len zich moeten vertakken als een ri vier. Aanbevolen wordt een basispro gramma van twee jaar, dat voor alle studenten gemeenschappelijk Is, en daarna een uitwaaiiering in verschil lende richtingen. Daarbij wordt ge dacht aan een hnderzoek-variant' voor de toekomstige' research-studenten en assistent-onderzoekers, meer beroeps gerichte varianten (toekomstige lera ren, artsen, enz.) en algemene varian ten." Als voorbeeld van zo'n algemene .variant noemt dr. Klein een program ma, iir.de literaire faculteit dat niet opleidt tot leraar of taalkundige, maar' evenzeer geschikt is voor een teeftpmstige ambtenaar. Bij' ai deze varianten moet wel de vakwetenschap- pelijbe basis gegarandeerd worden, zo dat het geen 'allegaartje' wordt. De aanstelling van 'enige duizenden' assistentonderzoekers per jaar is vol gens <te memorie van antwoord vooral bedoeld om het wetenschapsbeleid aan de universiteit van de grond te hel pen. Deze mensen zullen vooral daar ingezet worden waar meer weten schappelijk onderzoek nodig is. De, invoering van de Posthumus-bede- llng is niet meer haalbaar in 1974. De wet zal daarom niet vóér 1 september .1975 kunnen worden ingevoerd. De districtsbestuurders van de bond beschikken over honderden dossiers. Als voorbeeld worden vier schilders uit Nijmegen genoemd, die van het ziekenfonds opeens het verzoek kre gen om per man vierhonderd gulden aan achterstallige premies te betalen. Ze wisten niet beter of hun baas had de premies in Duitsland betaald maar de man ontkende glashard dat de vier Nijmegenaren bij hem hadden ge werkt. Nijmegen en Groesbeek blijken op het ogenblik'de centra te.zijn van waaruit Nederlandse bouwvakkers worden geronseld. De dienstverban den zijn erg kort, meestal drie tot vier maanden. Daarna komen de bouwvakkers' teleurgesteld terug. Het gevolg ervan is dat de koppelbazen hun praktijken steeds meer naar het Westen gaan verleggen. De NKV-bond waarschuwt zijn leden tegen de prak tijken van de koppelbazen. De bond meent dat staatssecretaris Hendriks met zijn collega uit Bonn alle maatregelen moeten hemen om de ongebreidelde slavenhandel en boe- venpraktijken van grote aantallen koppelbazen en onderaannemers een spedig halt toe te roepen. In veel gevallen betalen koppelbazen en onderaannemers slechts énkele da gen premie voor hun werknemers. Daarna schrijven zij hen uit bij de Duitse 'Krankekassen'. De oplichters steken dan zelf het premiegeld in. hun zak. De nietsvermoedende werknemers zitten in het schip als zij ziek worden, een ongeluk krijgen of invalide wor den. Dan kunnen zij naar hun uitke ringen fluiten. Wórdt een in. Duitsland werkende, maar in Nederland wonende werkne mer door de Duitse 'krankekasse' uit geschreven, dan krijgt het plaatselijke ziekenfonds in Nederland daarvan melding. Soms gaan er weken, of zelfs maanden overheen, voordat de man dat van zijn ziekenfonds hoort. De heer Hendriks, zou er bij zijn Diiitse collega op moeten aandringen om op de korst mogelijke termijn in te-grij pen. De koppelbazen en onderaanne mers zijn onbegrijpbaar. De Neder landse bouwvakkers staan machteloos. En de Duitse autoriteiten trekken hun handen terug, aldus de Bouw- en •Houtbond NKV. Een so te zien zonnig gehumeurde mannequin toont op een show van voorjaarsmode in Londen 'Sundae'. John Bates tekende voor deze uit een knickerbocker met slabbetjes-achtig bovenstuk be staande schepping. Ook deze week besteden de opinie weekbladen veel tot zeer veel aan dacht aan de olieboycot en de gevol gen daarvan voor de Nederlandse eco nomie. Elseviers Magazine maakte zes redacteuren vrij om deze materie uit puttend. te behandelen. Op de omslag Ook de Haagse Post grijpt deze zon dag dankbaar aan om 'de positieve kanten van de olieboycot* te belich ten. Hofland. Brugsma en Pen petten hun beste beentje voor, terwijl Frits Mtliicr er zijn tekening op. afstemde. 'Wat ons zo schokt is dat de Neder landse regering ln het Midden-Oosten de kant van. de bezetter kiest", aldus op de voorpagina van De Nieuwe Li nie, Mahmoed Rabbani, consul van Koeweit in Nederland, die inmiddels al overal zo uitvoerig dóór pers, radio van dit-.blad een als .hónipbedliendë Brugana: j4akke«ijk wordt, hetmet ea teevee-naar. .zijn. mening is ge meenvermomde vrifrichelgedachte, dat er in Ne- oliesjeik. als illustratie bij het ver- Lr"njLeZderland een soort eenheidsconsul voor haal 'Oüe als wapen'. Binnenin wordt LnoU^k®n bestaat; 21 steeds sterker land, nu net toevaliigerwxjze een rege- opdringt. In BNL ook aandacht voor ringsleider. heeft,, die op dit gebied het Centraal Akkoord, dat inmiddels gemeld, dat 'Arabië een lange adem heeft' en dal de 'olie als wapen te ge- - nadeloosheid menig militair machts- keraena;- middel als wapen evenaart'. Cees La de (onderwijs) wil nog tot februari j,eur onthu!t, dat 'Den Haag nu al aanzien of zich niet meer werkende wcet, waar de Mappen vallen' en hij jongeren aanmelden bij de vormings- geoft door. dat dit de departementen centra dan nu het geval is. De tel cis- »CRM, Defensie, Onderwijs, Verkeer- tum van 1 november is verschoven Waterstaat on Ontwikkelingshulp' naar 1 februan. Daardoor kunnen de jjjn; r ruim tachtig vormingsleiders, voor Ferry Hoogendijk reisde naar Iran om wie anders ontslag dreigde, voorlopig u^t <je.mond van premier Amir Abbas aan het werk blijven. Hoveida te vernemen: Voor ons is De aanmelding van werkende Jonge- 0ye g»en politiek wapen; olie is voor ren die in de gedeeltelijke leerplicht ons commercieel artikel. Wij zul- vallen, is eik jaar een probleem, Uit dan oo'.t olie aan Nederland blij- een recente enquête onder vijftien ge- ven leveren'. Dat is dan In ieder ge meenten bleek, dat de gemeenten de vaj n0g eeil piaster op de (olie-)won- grootste moeite hebben alle gedeelte- de voor de EM-tezers lijke leerplichtigen tijdig op tc spo ren. Bovendien ontbreken sancties om Vrij Nederland: op te treden bij verzuim. Leerlingen blijken vaak ongemotiveerd en het |<pcm IrnfYH kemt. ook nnoal eens voor rial hun - zijn huiswerk hééft, gemaakt Hij kan van ■meevaller voor Den Uyl' is gé- rui het rapport-van de commissie- transformeerd in 'tegenvaller voor Mansholt, dat hij zelf heeft onderte- jjen Uyl'. Wouter van Dieren-mag jpnid, uit de la halen, afstoffen en in uitleggen, waarom hij de stichting in de praktijk gaan brengen. dustriële vormgeving de rug heeft Onder de kop JDen Uyl regeert edit' toegekeerd en Constant de Beukelaar, doet HP nogaljuichend over het Cen- die?aiJs bioloog een poging wil wagen traal Akkoord, dat-óp het moment, de taal der ratten te leren verstaan, dat dit weekblad ter perse ging tetter- zegt' 'Ik zal mij nooit beledigd voelen. kemt ook nogal eens voor, dat hun ouders bezwaar hebben tegen de werk wijze van het vormingsinstituut in hun omgeving. Minister Van Kemenade is van plan volgend jaar de tweede verplichte vor- mingsdag voor 15-jarige werkende jongeren in te voeren. Op zichzelf is hiervoor een extra aantal vormingslei- ders nodig. Daar staat tegenover dat nu reeds extra leiders in dienst zijn om deze tweede vormingsdag voor te bereiden. Deze mensen zullen dan in de volgende cursus weer; ingeschakeld Onder de kop 'De koude voeten -van de vrienden van Israël' constateert Martin van Amerongen in Vrij Neder land, dat 'Het binnen enkele dagen duidelijk is geworden, dat de Wij- staan-achter-Israël-senti-menten van een niet onbelangrijk deel van de.Ne-, derlandse opinie wordt bepaald door de regetknop van de centrale verwar ming'. Hij legt uit, dat de plotselinge ontstemming over Max vain der Stoels vermeende pro-Israëlische annex anti- Arabische politiek nergens opslaat en worden bij het opvangen van het ver- Van Stojl gehó^ grote aanbod. Een factor van onzeker- wlJft van hetbewia ian zijn noogge held is en blijft hoeveel werkende pr-ien voorgangcTj U!. s jongeren er zullen zijn. Naarmate de zir- Het verschil tu-sen toen en u daad was - afgesloten, maar dat nu in middels door de werkgevers al weer naar, de prullebak is. verwezen. Daar kan echter dit weekblad ook niets aandoen.: I-IP's omslagverhaal gaat over de re clameboys, die zo langzamerhand 'pijn ln hun buik krijgen van hun eigen boodschappen'. William Rothuizen ging op onderzoek om te kunnen con cluderen, dat 'het woord reclame zelfs besmet lijkt en de beoefenaren liever- spreken van 'vrije, commerciële com municatie' en hot beste voor hebben met 'de consument'. ais men mij een beest noemt'. Hervormd Nederland: Drs. Hennand de Lange krijgt van Hervorm Nederland de ruimte om het zijne te zeggen over de oliecrisis. Vol gens hem zit het er dik in dat 'de olieschaar-ste en de concurrentie op de oliemarkt als voorwendsel zullen wor den gebruikt voor een voortgaande bewapeningspolitiek'. In HN ook aandacht voor de hongers nood in Ethiopië. 'Lang zwegen de Bthiopiërs, Likten ze hun wonden in de schaduw van hun trots en gevoel van onafhankelijkheid. Ze trokken zich terug in hun geografisch isole ment, gerand door tradities*. En tot slat: 'We mogen hen geen roependen laten zijn in de droge, onleefbare woestijn'. Het Nederlands elftal heeft bij Accent de olieperikelen van de voorplaat ver dreven, maar de bij-de-tijdse-tekenaar Dik Bruynesteyn heeft de twee bonds- coacbes wel op een tandem gezet, im mers ook de voetbal komt niet onder de olieboycot uit. 'Haalt bet Neder lands elftal MüncheiV luréd-t de titel van het verhaal en Ben Klaassen be keek heden en verleden van onze 'na tionale elf. Dat we Mllnchen halen, dat wil zeggen de wereldkampioen schappen, is voorshands nog niet uit gesloten, mar het zal dian wel 'wanke len' worden. Accent besteedt verder aandacht aan de steenkool als grondstof voor een nieuwe energiebron: de waterstof, nam het volledige (en eerste) hoofd artikel van hét Amerikaanse weekblad Time over en sprak met Theo Eerd- mans, die eertijds met Maud triomfen vierde als.quizmaster en nu weer te rug is op de radio. Eerdmans: 'Mijn quizzes waren anders dan die van nu. Het waren meer weet-quizzes'? (ADVERTENTIE) gedeeltelijke leerplicht verder wordt uitgebreid, besluiten steeds meer jon geren dan maar in het volledig dagon derwijs tc blijven. Ook dat heeft een negatief effect op de aanmelding van werkende jongeren bij vormingsinsti tuten. (ADVERTENTIE) Moderne mensen hebben moderns ver- zekeringen. U wilt natuurlijk welen waar u aan loe is? U teelt groot golijkl Bij onze schadeverzekorlngmaatschap- pijen "Stad Rotterdam" en "Woudsond" wordt "ondorverzekering" niet toegepast bij waardevaste verzekering van uw woon huis of winkel en bij de klimmende In boedelverzekering. Normale premies en een schaderegeling die naast het ontbreken van onderverze- kering 20°/o gratis extra dekking bij totaal verlies geeft als dat nodig is; en nog veel meer. Dat kan uw assurantiebemlddslaar u allemaal haarfijn uitleggen. dat Nederland in 1967 door een con fessioneel-liberale regering en in 1973 door een sociahstisch-confessionele re gering wordt bestuurd. Het verschil is bovendien, dat de Arabieren thans ernst hebben gemaakt met de dro ging van een olieboycot, een maatre gel die binnenslands, uitstekend ge schikt blijkt om te worden gehanteerd als wapen tegen de regering-Den Uyl'. VN brengt verder interviews met Leo pold Trepper, Gullio Salierno en ecu verslag van Joop van Tijn, die met Liz Taylor een kort moment m de lift mocht verblijven. De Groene heeft een gesprek met NW-bestuurder Schravemade over de dreigende vermindering van olietoe voer naar Rotterdam. Schravemade; 'Je krijgt niet de indruk, dat de olie maatschappijen erg ongelukkig zijn met deze crisis. Ze komen ook nu met met duidelijke cijfers op tafel. Daar om weet niemand of de prijsverhogin gen van de olie echt noodzakelijk wa ren of dat de oliemaatschappijen er alleen maar o<p uit zijn om hun win sten op peil to houden'. Het PvdA-KameriidNora Salomons voorspelt, dat het volkshuisvestingsbe leid wei-eens het breekpunt zou kun- nen worden en Wim Alings jr, staat in zijn rubriek 'Neem nou dit weer stil bij de autoloze zondag. 'PS: op zondag 4 augustus 1974 zal er een golf van toekomstige autorijders worden geboren, te 1992 zullen zij een rijbe wijs hebben en met plezier ƒ2,61 voor een liter loodvrije Canadese su- perbenzinc neertellen*. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het stelsel van gezondheidzorg in Nederland groeit snel naar een fase van uiteenvallen toe, als die. al niet is aan gebroken, Over dè oorzaken van die ontwikkeling en ook over een mogelijke oplossing, lijkt iedereen het langzamerhand eens te wor den, zei dr. H. J; J. Leenen gisteren in Amsterdam hij de opening van het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling. Maar die groeiende eensgezindheid leidt nog nauwelijks tot vormen van handelen die tot een oplossing kun nen leiden. Dat komt omdat de ge- zondhoidszorg honderden,.; zo niet. dui- '"zcudéri tamelijk zelfstandige beslis- singscentra kent De gezondheidszorg is stuurloos geworden, onder andere door de afwezigheid, van esn beslis- singsstelsel. Er moet een stuurmechanisme komen, aldus dr. Leenen. Hij waarschuwde dat, als er dari ook echt gestuurd gaat worden, wel de nodige emoties zullen oplaaien, ómdat autonome,, posities moeten worden aangetast. Dat geldt niet alleen voor de artsen, 'die ln veel publikaties nogal eens de zwarte piet krijgen toegeschoven',:maar voor alle betrokkenen. Er ligt bij ^staatssecreta ris Hendriks al een rapport op tafel. 'De bal wordt snel aangerold en men mag hopen dat zij ook snel zal wor- den afgetrapt'.?., i-v Op het geheel aan beleids- en besluit vorming gewijde congres zette prof. 'dr. H. if van Aalderen uiteen dat het in de eerstelijns gezondheidszorg raan coördinatie grotendeels ontbreekt. Terwijl talloze klachten veroorzaakt ■worden door een complex van proble men, wordt de 'hulpzoekende cliënt óf de medische óf de maatschappelijke hutpverleningskanalen in geloodst En zelfs binrièn' die kanalen schort het nog aan samenwerking. 'Iedere huis arts kent, probleemgezinnen, waar een maatschappelijk, werker van het bureau voor alkohollsme over tic vloer komt voor de drinkende man, het maatschappelijk werk van het be drijf zich niet het gezin bemoeit van wege werkproblemen, de sociale dienst vim de gemeente is ingescha keld voor de financiële zorgen, en een van de kinderen via de school bij een Medisch-opvoedkuridig bureau be landt.' En de struktuur van onze ge zondheidszorg i szo, dat alleen het vrijwillige en particuliere initiatief van een van de betrokken hulpverle ners tot enige coördinatie kan leiden. De patiënt van vandaag is gebaat met een opvang aan de basis door een goed uitgerust team, concludeerde prof. Van. Allderen, die aan de Vrije Universiteit huisartsgeneeskunde do ceert. Hij waarschuwde dat, 'hoewel het vaak juist is om veranderingen gelijdelijk te laten verlopen en reke ning te houden met het historisch ga- groeide, die historische basis ook wel eens een blok aan het been kan wor den, 'En dan kan het wel eens: een te ken van wijs beleid zijn, om de ge schiedenis iets minder geleidelijk een andere wending té geven.' Directeur P. A. de Groot van het Na tionaal ziekenhuisinstituut zag de bui tensporige vraag naar ziekenhuisdien sten, oorzaak van de kostenexplosie, in de nabije'toekomst nog niet afne men. Een van de mogelijkheden tot kostenbeheersing zag hij te het vor men van een medisch middenkader. Net zoals hulsarts en tandarts zich al hebben voorzien van bekwame/mid delbaar opgeleide assistenten, 'blijken in het ziekenhuis op beperkte, zorg vuldig omschreven deelgebieden, mid delbaar opgeleide medische en andere specialisten met vrucht werkzaam te kunnen zijn. Volgens een Amerikaans onderzoek zou zeker de helft van de bezigheden van de gemiddelde arts met vertrouwen kunnen worden over gedragen aan goed opgeleide techni sche krachten. AMSTERDAM Gezondheidsvoorzie ningen zoals het werk .van de kruls- verenigingen, medisch-bpvoedfeundige bureaus en instellingen voor geestelij ke gezondheidszorg, zouden moeten worden gefinancierd via de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Hiervoor pleitte op hst Nederlands congres voor openbare gezondheidsre- geling dr. K. J. H. Kruisinga, fractie leider van de CHU in de Tweede Ka mer en oud-staatssecretaris van volks gezondheid. Hij vond dat een dergelijke uitbrei ding de voorrang verdiende boven het overhevelen van ziekenfondsverstrek kingen naar de AWBZ. Dit laatste was onlangs voorgesteld door de grootste z i ekenfondsorganisatie in Ne derland, de federatie VMZ, als begin van een volksverzekering voor ziekte kosten. De 'extramurale' voorzieningen die dr. Kruisinga op het oog had, moeten volgens hem elk jaar vechten voor hun begroting, -terwijl de zi-ekenhuis- verpleging, waar de VMZ zich op richt, een veilige financieringsbasis heeft Zolang kruisverenigingen en geestelij ke gezondheidszorg niet in het ver strekkingenpakket zijn opgenomen, al dus dr. Kruisinga, zal de veel duurdere 'intramurale' zorg (in de ziekenhuizen) een aanzuigende wer king blijven houden. DEN HAAG Per 1 januari komend jaar moet de jaarlijkse aanpassing van de loongrens van de ziekenfondswet geschieden aan de hand van de loon index. Tot dusverre geschiedde die aanpassing aan de hand van de gemid delde stijging van zowel de loonindex als de prijsstijging. Als gevolg hier van zal de loongrens voor de zieken fondsverzekering met ingang van het komend jaar verhoogd worden van 22.850 tot 23.000 gulden.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 11