Bayern toch meer veerkracht Landskampioenen Bekerwinnaars UEFA-Cup Met vertrek Johan Cruijff ook Europese toppositie verdwenen lil I Algemene Bank Nederland Tom Okker houdt keuze in beraad 4 5 Een echte bank, óók om te sparen. ■gfiOCPy/KWARTET DQiNDERDiAG 8 NOVEMBER 1973 Het eerste doelpunt van FC Twente, gescoord door Theo Pahlplatz {"rechts). Van onze speciale verslaggever SOFIA Wat zelfs in Ajax' eigen spelerskring voor volstrekt on mogelijk werd gehouden, gebeurde dan toch. Ajax, drievoudig win naar van de Europa Cup, Ajax, een begrip in het Europese voetbal, zal dit seizoen ontbreken in de rij van namen'die het komende Euro- pa-Cup-gebeuren bepalen. Ajax, dat al in Amsterdam verzuimde zich in een riante uitgangspositie te manoevreren en het verschil tot één treffer beperkt liet, heeft van dat falen in Sofia de wrange vruchten geplukt. Ajax verloor in de verlenging (2-0) nadat het aanvankelijk met 1-0 achter kwam. Vier minuten voor de afloop van de tweede verlenging deelde CSKA de beslissende slag uit. Omstreden, dat wel. Omdat Michailov hands maakte, voordat hij raak schoot. En fortuin lijk, dat ook, omdat Piet Keizer voor het eerste doelpunt over de'bal struikelde en zijn tegenstander vrije doortocht bood. 118 Ajax-trainer George, Knobel vangt de geblesseerde Johan Neeskens óp. Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen,met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4J/z%. Maar ook: spaardeposito's,met een opzegtermijn van 3. tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die an dere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bijEn - dat is eigenlijk nog een vierde reden - als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. POUL ANNEMA ;f| lil Van een verslaggever DREjSDEN Bayern München en Dynamo Dresden kan nooit het verwijt gemaakt worden dat zij de eerste Oost-West Duits land ontmoeting m het toernooi om de Europa Cup niet tot een opwindende gebeurtenis hebben gemaakt. Twee weken geleden in München bleek Bayern uit eindelijk met 43 de sterkste. Gisteren bleef het na negentig minuten voetbal met volle inzet 3—3. Daarmee plaatste Bayern dat aan het duel begon als de ploeg die vrijwel kansloos was zich toch nog voor de derde ronde. Daarmee toonde de ploeg van trainer Udo Lattek aan dat op het juiste moment toch nog het juiste resultaat bereikt kan worden. Ondanks inzinkingen, ondanks het ontbreken van waardevolle spelers (Breitner en Hadewitz waren geblesseerd, Gersdcrf bleef na een schorsing aan de kant) Dat is meer dan in West Duitsland venvacht werd. Het begin van het duel leek al meteen de beslissing te brengen ten voordele van de West Duit sers. Bayern München groef zich m tegen de fel aanvallende ploeg uit Dresden. Dn coach Udo Lattek had daartegen twee escape-mogelijkheden inge bouwd: Gerd Müller en vooral Ulli Hónnes, Dit tweetal bleek meteen genoeg om in ieder ge val vier Oostduitse verdedigers aan zich te binden. Dat bleek nog onvoldoende wat er werd volledig buiten de sprintsnel- heid van Hönnes gerekend. De blonde Bayern speler kreeg zo binnen zes minuten op éen pre senteerblad twee vrije kansen geboden. Op die mumenten faal de hij nog, maar de waarschu wing bleek voor Dynamo Dres den met hard genoeg geklonken te hebben. Dynamo bleef jagen op een snelle treffer en Bayern counterde intelligent en snel. De beslissing leek toen bmnen drie mmuten le vallen. Want de twee volgende kansen die Hónnes kreeg benutte hij wel. Ganzera en WStzlich bleken in sprintsnelheid meters tekort te komen tegen Hönnes die daarna nauwelijks moeite had om doelman Boden te verslaan. Dynamo had vele minuten no dig om zich te herstellen van die kiap. De aanvallen misten de oorspronkelijkheid die Bayern in het eerste duel voor grote problemen had gesteld. Alles duurde te lang, niemand, waagde zich aan een solo. Dyna mo Dresden zat vast en kon zich ondanks een overwicht dat Bayern de Oostduitsers graag toestond geen kansen scheppen. De ommekeer kwam twee minu ten voor de rust. Toen vond Dynamo ineens weer de overtui ging. Op een rij ontstonden twee kansen. De derde moge lijkheid werd door ausputzer Watzlich foutloos benut Toen veranderde Dynamo weer in de brutale ploeg. De rust was daar alleen maar een nderbrekmg van. Want in de eerste tien mi nuten na de onderbreking wal ste Dynamo hard door. Via Ganzera en Hafner kreeg de ploeg uit Dresden zelfs een voorsprong. De eerste keer door een misverstand in de Bayern defensie waarbij Sepp Maier overigens een zeer betrouwbare man gisteravond betrokken was, da tweede keer toen Reiner Zobel op het middenveld een verkeerde pass gaf en Dynamo weloverwogen de snelste weg naar Maier koos: 32. Daarmee kreeg het duel weer (ie aanblik en het grillige score verloop van twee weken gele den. Bayern vocht zich toen van zo een achterstand terug naar een 43 voorsprong die' een ui terst wankele basis leek voor het duel in Dresden. Daar bleek echter dat beide ploegen naast een gevaarlijke aanval ook een verdediging bezitten die te mak kelijk uit positie gespeeld kan worden. Het bewijs daarvan werd nauwelijks drie minuten na de treffer van Hafner gele verd. Twee Duitse aanvallers bleken voldoende om een groot se paniek in de verdediging van Dynamo te veroorzaken en Gerd Müller kon tenslotte zijn naam als goaltjesdief alle eer aan doen door doelman Boden met een tikje te passeren: 33. Bayern wilde daarna alleen nog maar wachten. Gokte op de snelle uitvallen en was daarmee nog aanmerkelijk gevaarlijker dan Dynamo Dresden dat alle beschikbare energie verbruikte door met alle macht de aanval te zoeken tegen een tegenstan der die vrijwel alle spelers rond het strafschopgebied groepeer de. De intelligentie om met slimme passes de Bayern-verde- diging uit positie te spelen ont brak. Dynamo Dresden (DDR)Bayern München (W.-DId.) Liverpool (Eng.)—Rode Ster Belgrado (Joeg.) FC Baset (Zwit.)—FC Brugge (België) Worosjilovgrad (Rusl.)Spartak Trnava (Tsj.) Atletlco Madrid (Sp.)Dynamo Boekarest (Roem.) Vejlc BK (Den.)—Celtic (Schotl.) Ujpest Dosza (Hong.)Benfica (Port.) CSKA Sofia (Buig.)—-Ajax (Ned.) Glasgow Rangers (Schott.)Bor. Mönchengladb. (W.-Dld.) Sporting Lissabon (Port.)—Sunderland (Eng.) FC Magdeburg (DDR)Banik Ostrava (Tsj.) Atletico Bilbao (Sp.)Beroe Stara (Buig.) Malniö FF (Zwe.)—FC Zürich (Zwlt) PAOK Saloniki (Griek.)Olympique Lyon (Fra.) Rapid Wien (Oost.)AC Milan (It) Glentoran (Nrd. Ierl.)Brann Bergen (Noorw.) 3—3 1—2 6—4 0—1 2—2 0—1 2—0 2—0 3—2 2—0 3—0 1—0 1—1 4—0 0—2 3—1 (3—4) (1—2) (1-2) (0—0) (2—0) (0—0) (1—1) (0—1) (0—3) (1—2) (0—2) (0—3) (0—0) (3—3) (0—0) (1—1) Lazio Roma (It.)- -Ipswich Town (Eng.) 4—2 (0—4) BK 03 Kopenhagen (Den.)—Dynamo Kiev (Rusl.) - 1—2 (01) Honved Budapest (Hong.)Lok. Plovdiv (Buig.) 32 (4—3) Karl Zeiss Jena (DDE)Ruch Choizow (PoL) 10 <03) Tatran Presov (Tsj.)VFB Stuttgart (W.-Dld.) 3—5 (1—3) Hibernian Edinburgh (Schotl.)—Leeds United (Eng.) 00 (0—0) Leeds w«it.s* Craiova (Roem.)Standard Luik (België) 11 <0—2) Wolverhampton Wanderers (Eng.)Lok. Leipzig (DDR) 41 (03) Fortune Düsseldorf (W.-Dld.)Admira Wacker (Oost.) 30 (1—2) Tottenham Hotspur (Eng.)Aberdeen (Schotl.) 41 (1—1) OFK Belgrado (Joeg.)Dynamo Tlflis (Rush) 15 (03) Fenerbahce (Turk.)Nice (Fra.) 20 (04) Racing White DM (Belglc)—'Vitoria Setnbal (Port) 2—1 (0—1) FC Köln (W.-Dld.)—Olympique Marseille (Fra.) 60 (02) Gwardia Warschau (Pol.)—Feyenoord (Ned.). 10 (13) FC Twente (Ned.)Panahaiki Patras (Griek.) 70 (11) TIJDPERK AJAX VOORBIJ Maar dat alles neemt niet weg dat Ajax ook in Bulgarije weer oog in oog met zijn gereduceerde kracht kwam. In de aanval en op het mid denveld kwam Ajax te kort. Te lang steunden de Amsterdammers daardoor op de eminente krachten in de defen sie. Mocht dat ook doen, omdat de Ajax-afweer sterk speelde. Geen kan sen weggaf. Lange tijd handhaafde Ajax zich' daarom tegen de hard voet ballende Bulgaren. In moeilijkheden kwam hel, toen een doelpunt moest worden gemaakt om de achterstand weg te werken. Toen bleek opnieuw, hoe weinig creatief dit Ajax na Cruijff nog is, hoe weinig speels en wenïg inventief ook. Ajax kan zich nu op de Nederlandse competitie en het bekervoetbal richten. Omdat het ei genlijk veel te vroeg uitgeschakeld werd voor de Europa Cup. Ajax wist van te voren dat CSKA's middelen om de schamele in Amster dam opgelopen achterstand weg te werken, beperkt waren. De Bulgaren misten een sterke spelbepaler op het middenveld, ook al omdat de man met de mogelijkheden daartoe als De- nev in de aanval werd geposteerd. CSKA ontbeerde bovendien het ver mogen om te temporiseren en dat leek tegen dit Ajax lange tijd een fa tale tekortkoming. Want met die man co's in de legerpioeg was 't voor Ajax slechts zaak geworden om kalm te blijven. Om uiterst rustig de Bulgaar se aanvalsgolven af te wachten en op het juiste moment te counteren. Aan vankelijk kostte dit moeite. Niet hele maal onlogisch, integendeel, gezien te gen de achtergronden die het uitver kochte- Levski-stadion bood. Er was meer dan een hysterisch geschreeuw uit bijna 80.000 kelen. Er was meer ook dan het enthousiaste inbreng van de CSKA-ploeg. De Bulgaren hadden een aantal componenten samenge bracht dat het Ajax zo moeilijk maak ten, CSKA voetbalde hard, soms ge meen. Kolev was een genadeloze ver dediger en daarom verdiende Jan Mulder bewondering. Mulder bleef storen, bood Kolev geen enkele kans om zijn schavende arbeid te verplaat sen. Waardoor Sredkov alleen werd belast met de eliminatie van de opko mende Amsterdammers. Dat verstoor de de kwaliteit van dit spelbeeld en wat voor CSKA erger was, het bereik te er niet mee wat het wilde berei ken. Want al leed Ajax aanvankelijk onnodig veel balverlies, al schrokken de Ajacieden ook van de bikkelharde charges vart de opponenten, CSKA bleef een tam en mitatiefloos geheel. Dat er nauwelijks in slaagde een uit gespeelde kans te creëeren, dat zonder overtuiging bleef en dat lange tijd simpel ingepakt werd door Ajax sterk acterende defensie. De. gevolgen waren onmiskenbaar. CSKA legde meer grimmigheid, meer verbetenheid in zijn spel. Opstootjes bleven niet uit. Haan en Sredkov raakten slaags en Johan Neeskens, op nieuw excellent acterend, geraakte in de tang van Benev. Neeskens kon na, langdurige verzorging doorgaan en ei-' geniijk leek de ontmoeting op dat mo ment een keerpunt. Want Ajax kreeg steeds meer greep op- het spel, de Am sterdamse verdedigers gaven hun te genstanders geen enkele ruimte en al speelde Ajax toen opportunistisch, ef fect sorteerde dat wel. Ajax contro leerde het verloop, zo sterk dat het zelfs aan een eigen opbouw toekwam. Mulder, JRep en Keizer waren sterk aan de bal en zorgden voor 'n optimaal balbezit. En Ajax was dichtbij doel punten zelfs. Eerst toen Neeskens ver rassend uithaalde en later toen Jan Mulder inkopte. Twee hoekschoppen op rij bleven voor Ajax ook al zor.der rendement. Ajax heerste. Wat de offensief sterke Zavirov daaraan ook trachtte te veran deren, wat de al tweemaal met de bronzen schoen onderscheiden, maar op internationaal toemooivelden nog schitterende Zëkov ook voor wendin gen probeerde aan te brengen, Ajax tikte, zocht niet de snelste weg naar het doel omdat dat geen noodzaak was. Een ding hield Ajax zich voor ogen: het was niet verplicht om CSKA's kwaliteiten te ontzenuwen. Het had slechts het Bulgaarse enthou siasme te beteugelen en zich te pant seren tegen het geweld dat deze ploeg vooral in de tweede helft ontketende Sffii irf. i": ,rUi om-een bevrijdend doelpunt te force ren. x j Hgt Bulgaarse doel heiligde alle mid delen. Er werd op een bepaald mo ment zelfs naar alles Wat bewoog, ge trapt. Ajax reageerde nuchter in het begin. Beheerster en gétrueter. De ar biter Buchelli bleef wachten, tolereer- de veel, erg veel zelfs, en greep in toen dit eigenlijk veel te laat was. Witn Suurbier werd het slachtoffer, 'hij kreeg een gele kaart toen hij Zavi rov liet struikelen.) Maar ondanks de toenemende hardheid, ondanks het groeiende overwicht van de Bulgaren ook, kwam Ajax' doel nauwelijks echt in gevaar, Ajax sloot CSKA in. En de Buigaren kozen voor de lange pass, Hielden de hallen hoog voor het doel waar Hulshoff en Blankenburg heer sten. Juist daarom was het zo triest voor Ajax dat het zo ongelukkig acn- ter kwam. Dat gebeurde in de twin tigste minuut van de tweede helft, toen Keizer over de bal struikelde en deattent reagerende Denev de bal meteen voor doel bracht waar Maras- hielev koppend scoorde: 1-0. Toen kwam Ajax, dat Mulder voor Arnold Mühren wisselde, wel voor problemen. Gerrie Mühren moest zelfs een schot van Marashielev van Je doellijn koppen. Ajax belangrijkste probleem diende zich toen ook in z'n grootste omvang aan. Zoals het in Amsterdam door zijn fre- ADVERTENTIE) kwent haperende doelpuntenmachine verzuimde CSKA op beslissende ach terstand te brengen, zo drong het ook nu te stroef tot het doel van Philipov door. Met Keizer als centrumspits kwam Ajax snelheid te kort. Ajax won te weinig persoonlijke duels, ba- hield wel defensief de kracht om overeind te blijven, maar was door de offensieve tekortkomingen, door de gereduceerde steun van het middenrif een équipe zonder gevaar. Een ploeg die het dreigende perspectief van een verlenging niet meer af kon wenden. Er veranderde ook niets in dat res tant van de ontmoeting. Ajax zocht stereotiep naar het beslissende doel punt. CSKA maakte een uitgebluste indruk, Benev oogstte een gele kaart toen hij Schilcher tegen de grasmat werkte. Doelpunten bleven uit, totdat de Bui- Sparen is goed. Maar *t ka un héter. Bij de ABN. Van onze tennismedewerker AMSTERDAM Proftennisser Tom Okker beraadt zich over de keus om het volgend jaar te spelen voor de Amerikaanse proforganisatie WCT (World Championship Tennis) of voor de onlangs opgerichte steden- competitie m de Verenigde Staten genaamd WTT (World Team Tennis). Okker, die dit seizoen voor het vijfde achtereenvolgende jaar voor WCT heeft getennist, heeft aan de leiding van WTT, waarbij zich onder meer Larry King, de echtgenoot van Wim- bledon-kampioene Billie Jean King, bevindt, gezegd een meerjarig con tract mogelijk wel te ambiëren. Het bedrag dat hij daarbij verdient, zal tenminste evenveel moeten zijn nis Okker in het afgelopen seizoen heeft verdiend. De Nederlandse tennisprof passeerde kortgeleden wat zijn ver diensten van dit jaar betreft de zoge naamde 100.000 dollar-grens. Omdat manager Mike Davies van WCT heeft gezegd dat spelers die voor de WTT tekenen, niet meer wel kom zijn bij de financieel door de Texaanse oliemagnaat Lamar Hunt ge runde WCT-groep, mag verwacht wor den dat als Okker een contract met WTT zal sluiten, hij dit voorlopig in het geheim zal doen. Het seizoen van de stedencompetitie, waarbij Okker door de Canadese stad Toronto is voorgesteld, begint pas in mei van het volgende jaar. Dit zou betekenen dat Okker tot zeker eind april nog voor WCT zal kunnen spelen. Mede in ver band met de komst van een van de drie WCT-spelersgroepen van 24 tot en met 30 maart naar het Rotterdam se Ahoy-sportpaleis, waarbij de deel name van Okker natuurlijk het succes van het proftoeraooi moet bepalen^ lijkt zijn zwijgen dan ook begrijpe lijk. De stedencompetitie van WTT duurt van mei tot eind juli. waarbij de spelers een onderbreking krijgen om aan Wimbledon deel te nemen. Basil Reay, secretaris van de interna tionale Lawn Tennis-federatie, heett immers gezegd dat zijn organisatie nogai soepel zal 'optreden tegen spe- Iers en speelsters die voor WTT teke-. nen. Zij zullen in ieder geval niet van de grote toernooien worden verban nen, zoals Wimbledon en Parijs, Waarbij het de vraag is of zij, door hun wekelijkse stedenontmoetingen in de Verenigde Staten wel aan het in ternationale toernooi van Frankrijk in Parijs kunnen deelnemen. De soe pele houding van de ILTF is veroor zaakt doordat noch Australië noch de Ver. Staten de ILTF wilde steunen bij zijn aanvankelijke bedoelingen de door WTT gecontracteerde spelers te schorsen. Uit Australië zijn het John Newcombe en Yvonne Goolagong die voor WTT hebben getekend en uit de Verenigde Staten is het Billie Jean King. Ook Betty Stöve is voor de Amerikaanse stedencompetitie voorge steld, namelijk door de stad Phoenix in de Amerikaanse stad Arizona. De organisatrice vanuit Virginia Slims Cirquit, Gladys Heldman, waarbij Betty Stöve thans is aangesloten, heeft gezegd geen bezwaar te hebben tegen het deelnemen van haar speel sters aan WTT. Betty Stöve die de zer dagen thuis komt, heeft nog geen beslissing genomen. 4 11j T jh3 -1- gaarse reserves zorgden voor de om- mekeer. Vier minuten voor het einde van de tweede verlenging drukte de voor Atanosov ingevallen Michailov de, bal met zijn hand op de voet en haalde' verwoestend uit; 20. Ajax was ge- klopt Ajax reclameerde wel, het baatte niet Ajax zo lang een dominan te formatie op de Europese velden was uitgeschakeld, In de volgende ron- des van het Europa Cup-toernooi zal Ajax' naam ontbreken. Een tijdperk is afgesloten. CSKA Sofla-Ajnx 2-0 na verlenging <0-0, l-0>* 68 Marashliev 1-0, 116 Michailov 2-0. Scheids rechter; Buchelh tZwi}. Toeschouwers: - 75.000. CSKA; Philipov; Zafirov, Vassitev, Kolev, Penev; Shredkov, Nlkodimov, Zekov; Benev, s Marashliev, Atanassov (Michailov). Ajax; Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol; Neeskens, Haan, Gerrie Mühren; Rep, Mulder, Keizer.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13