Gereformeerde diakenen maken zich zorgen Aparte leerstoel voor diakonaat Personalia Vandaag Bemepïngswerk Conferentiesj* Nieuwe boeken Mooie diagen in het leven voor slechts 22 cent: Miljoen schade bij brand in Helmond Trouw Kwartet Spaarloon Ontslagen pater naar protestantse faculteit Micha 6:8c R.k. school in Chili genationaliseerd EHBO-diploma niet voldoende voor bemanning ambulance Hongarije ontstemd over Mindszenty Meer brieven op pag. 12 OLIECRISIS EN BEWAPENING TROüiv. /KWARTET DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 KERK BINNENLAND T2/K2 Een knaap van een karper ophalen. - met een Aranda tussen je tanden. De senoritas ArandavanVelasques. Van een ónzer verslaggevers UTRECHT In gereformeerde diakonale kringen maakt men zich ernstig zorgen over een "schrikbarende terugloop" van het aantal collecten voor het diakonaal in veel plaatsen. De diaken constateren, dat de gemeenten zich teveel concentreren op hun eigen financiële problemen en te weinig op hun opdracht, als dienende gemeete in de samenleving te staan. Zorgwekkend Zondagsvris?r (diaconaal grapje uit "Kerkconcert met kwinkslag- iverk" van Okke Jager en Kees van Lent, uitg. Callenbacli. NIjkerkJ. Vakantieweken Autoloze zondag (8) Autoloze zondag (9) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O- Postma, F. Diemer. Hoofdredactie; J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 2203 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.gifO X 500. Autoloze zondag (10) Midden-Oosten (51) Midden-Oosten (52) Kleuters Verwijdering Vloeken (2) een aktueie mtroduktie van kollektlef sparen mei 6V2% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijn! NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt vooru kiaar en wordt u gaarne toegezonden. Nieuwe oecumene? O Oliecrisis excuus voor nieuwe (ADVERTENTIE) collecten lopen sterk terug Dat blijkt uit het rapport 'Gerefor meerd Diakonaat', dat deputaten voor de algemeen diakonale arbeid uitbren gen. aan de gereformeerde synode en dat volgende week door de synode be handeld wordt Deputaten willen, dat er van de-synode een appöl zal uit gaan op alle kerkleden, om, blijmoedig UTRECHT De gereformeerde de putaten voor de algemeen diakonale arbeid achten het' noodzakelijk, dat de Theologische Hogeschool te Kampen en de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam een specia le leerstoel voor het diakonaat stich ten. In hun rapport aan de synode schrij- ven- zij, dat do diakenen, steeds meer stuiten op indringende achtergronds- vragen hij hun wrak, zoals in het we- reüddte&onaat de verhouding tussen barmhartigheid en gerechtigheid en in het binnenland de vraag, in hoe- - verre men als diakonAe mee kan doen -aan pogingen van actiegroepen om be paalde misstanden in de samenleving aan de orde te stellen. Bij de door denking;-van deze vragen missen zij de steun van een theoloog, die gespe cialiseerd is in het diakonaat Een aparte leerstoel zou ook de diako nale vorming van de aanstaande pre dikanten ten goede komen. Hij zou voorts van grote betekenis zijn voor het meespelen in internationaal ver band, zowel in de conferentie van Eu ropese kerken als in de wereldraad. Beroepingswerk meer geld en tijd beschikbaar te stel len voor het diakonaat. 'De pessimisten, die bij de' invoering van het systeem van het ene oEfer (in 1960; red.) vreesden, dat dit ten koste zou gaan van het aantal diakonale col lecten, hebben gelijk gekregen', aldus het -rapport. Bij een representatieve steekproef in 221 plaatsen is gebleken, dat in 67 kerken (dertig procent) nog maar tien keer pér jaar of minder ge collecteerd wordt voor de diakonle en in 77 kerken (34 procent) elf tot vijf tien keer. Opvallend ongunstig is de situatie in de kerken met minder dan duizend le den. Waarschijnlijk speelt hier vooral 'een rol, "dat juist in deze kerken de uitgaven voor 'de kerk' een geweldige last bëtekenen. Dat dit één van de be langrijkste oorzaken is van het terug lopen van het aantal diakonale collec ten, komt ook naar voren uit het commentaar, dat op het algemeen dia konaal bureau binnenkwam, zoals 'waarschijnlijk volgend jaar twee col lecten minder in verband met de fi nanciële toestand an de kerk'. Het rapport spreekt van een 'zorgwet kende situatie'. Heel. veel noden in binnen- en buitenland kunnen nu niet cf onvoldoende worden gelcigd. Er zij diakonleën, die om financiële re denen geen gasten kunnen opgeven voor het recreatiewerk. Het jeugd- zorgwerk, dat meer en meer een dia konaal karakter hééft gekregen, lijdt op vele plaatsen aan 'financiële bloe darmoede. De diakonale collecte behoort een functie te hebben in dé-eredienst, al dus het' rapport. Vepdwijning bete kent niet, alleen een liturgische verar- Van onze correspondent HELMOND Een felle, uitslaande brand heeft gisteravond omstreeks vijf uur de kartonnage-afdeling van de Nederlandse Schroefbouten Fa briek 'NedschroeF in Helmond volle dig in de as gelegd. Dè 6chade be draagt volgens directeur Van Tbiel meer dan een miljoen gulden. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor.' Het aanwezige personeel wist zich tijdig te redden. Over dé oorzaak tast men volledig in het duister. Directeur Van Thiel ver wacht niet, dat de produktie door de bran gestagneerd zal worden. De brand kon bijzonder, snel om zich heen grijpen, omdat dé twee verdié- pingen van de cartonnage-afdeling in open verbinding met elkaar staan. Dwars door deze afdeling liep een grote gasleiding naar de ovens in de fabriek. Deze leiding kon tijdig wor den afgesloten. ming. De gemeente dreigt daardoor te veel betrokken te worden bij haar in terne huishoudelijke problemen. In geestelijk opzicht werkt dat verarm mend. Daarom willen de deputaten, dat de synode de plaatselijke kerken drin gend verzoekt, de diakonale collecte weer een wezenlijk bestanddeel van de eredienst te doen zijn. Waar men de praktijk van hete ne offer kent, zou ten minste 17 keer per jaar dat ene offer voor het diakonaat bestemd moeten, zijn. Het rapport geeft een uitvoerig beeld van de activiteiten van het albemeen diakonaal bureau onder leiding van dr. J. van Klinken. De voorlichting aan diakonieën en gemeenten blijft een centrale plaats innemen. Het ADB organiseert ieder jaar in Lunte- ren en in Baarn vakantieweken voor zo'n 4500 gasten, die anders waar schijnlijk niet aan vakantie zouden toekomen, voornamelijk bejaarden en lichamelijk gehandicapten. Verder is het vooral actief ten behoeve van op- zichzelf-staanden (de mogelijkheid van een vast centrum voor deze cate gorie wordt onderzocht)buitenlandse werknemers en het adviesbureau yoor bijzondere individuele moeilijkheden (ds. S. J. Popma in Amsterdam). En dan is er natuurlijk het werelddiako- naat. Jn 1972 kon hiervoor 6,6 miljoen gulden worden.- uitgegeven, waarbij het accent valt op hulp in Indonesië, Pakistan en Hongkong, steun aan de commissie kerk en ontwikkelingssa menwerking en aan wereldraad-projec ten. VM.'S v >v\ De redactie behoudt rich bet recht voor baar ter opname In deze rubrlelf toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geren. BIJ pu- btlJcatfe wordt anet.de naam van de Inzender ondertekend.. BrUreta rennen worden ge stuurd aan btc secretariaat hoofdredactie Troow/Kwarlei, postbus «59, Am"erdatn, Na de autovrije zondag is de vraag nog alleen: Wat is belangrijker: geld voor enkele of frisse lucht en rust voor allen? En niet alleen de mens, doch alles wat leeft zal er bij gebaat zijn. Ligt hier niet een menslievende taak en een levensbelangrijke opgave voor de overhcJd, om van dit tijdelij ke verbod een altijddurende wettelij ke en op welzijn gericht verbod te ma ken? Dordreeht Willem van Walrave Met voldoening las ik donderdagmor gen ia ons ochtenblad dat de regering onder druk van de Tweede Kamer heeft besloten het autorijverbod niet te laten ingaan zaterdagavond om 12 uur maar zondagmorgen om 3 uur. Dit besluit bewijst weer eens hoe ge lukkig het is dat ook de Tweede Ka mer zwaar tilt'aan de belangen van ons Nederlandse volk. De opzet Yan de regering om te willen dat iedereen op zaterdagavond om 12 uur binnen moet zijn, zou niets minder dan een nationale ramp betekend hebben. Ge lukkig heeft de Tweede Kamer deze ramp afgewend. Den Haag H. Vlaardingerbroek Wat, brengt de autoloze, zondag veel narigheid met "zicK méé voor mensen, zpals ifc die zieken hebben in zieken huizen" én geen vergunning krijgen. Openbaar vervoer Is hier niet op zon dag, (misschien één bus) terwijl voor vermakelijkheden de tijd verlengd wordt? Zijn er dan geen christelijke partijen meer, die hier tegenop ko men? Kraggenburg J. de Kcyzer-Dc Visser In Gen. 21-10 staat hoe Sara Abraham verzoekt Hagar weg té zenden. En in het NT Galaten 4 vanaf vers 21-31 staat duidelijk waarom dat is gebeurd. De zoon van een slavin kan niet delen in de rechten van de zoon der vrije. Dit verklaart wat er nu aan de hand is in het Midden-Oosten? Dordrecht meur. M. de Bruin-Tljssen Blijkens het verslag van 2 november werd In de hervormde synode ondub belzinnig gekozen vóór het bestaans recht van Israël. Als leden van de her vormde kerk kunnen wij hier dank baar voor zijn. Iets anders is, wanneer ik lees, dat ds. Aalders c.s. zeggen te vrezen, dat wie de staat Israël aantast hiermee tevens het risico neemt God zelf aan te tasten. Als dit werkelijk zo gezegd is, dan, werd hiermee barre nonsens verkondigd. Zeist ll.Kroese Mejuffrouw Vreugdenhii is blij met het plan van minister Van Kemcnade om kleuters vanaf drie jaar en negen maanden tot de kleuterschool toe te laten. Ze stelt alleen de voorwaarde, dat de klassen kleiner zijn en dat er rustbedjes komen. Toch vraag ik me af of dit de oplos sing is. De huidige toclatingsleeftijd - van vier jaar is niet uit de lucht ge grepen. Op deze leeftijd leert een kind met andere kinderen te spelen. Als ze jonger zijn spelen ze vaak nog individueel. Moet je deze ontwikke ling versnellen? Zekér in de grote klassen van nu zal een heel jonge kleuter zich vlug verloren voelen. En, is met hei verlagen van de toela- tingsléeftijd het probleem van de peu terspeelzalen opgelost? Daar zijn toch kinderen vanaf drie jaar oud te vin den? De kleuterklassen zijn nu te vol. Begin eerst de kleuters vanaf vier jaar verantwoord op te vangen. Sleewijk JI. de Graaf-Van Andel. Sint willibrord is na 25 jaar niet uitgepraat Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Willibrord-vereniging, liet katholieke orgaan voor oecumene, Bestaat 25 jaar. Zon dag wordt dit in de katholieke kerken herdacht. Het jubileum geeft weinig aanleiding tot feestge druis. De televisie zendt een liturgie uit, die gewijd is aan de vragen van leven en dood. Prof. dr.. Jan Groot, de voorzitter van de Willibrord-vereniging zegt, dat wel iswaar niet de doodsklokken weer klinken, maar dat de klokken toch ook niet feestelijk luiden als 25 jaar geleden, toen de apologetische vereni ging Petrus Canisius werd omgedoopt in St. Willibrord-vereniging. De vereniging heeft grote bloei ge kend in de jaren vijftig rond het Va ticaans concilie en het pastoraal con cilie. Thans loopt het niet meer zo lekker, maar zij wil het gesprek vol houden ook al is er nu een stevige te genwind. (ADVERTENTIE) Hel misbruiken van Gods naam neemt toe. Zelfs in Nederlandse stukken op de t.v„ zoals laatst in 'Trappen tegen de maan' van de NOS. Dit maakt zo'n uitzending waardeloos, en het is to taal onnodig. Natuurlijk, men drukt de knop in, maar later, we Ook meer protesteren, tegen deze nationale schande. Utrecht H. S. Rigterlng-Rijkscn NEDERLANDSCHE MIODENSTANDSBANK Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020 - 21 13 00, toestel 2323. 'Er is sprake van een toenemende ver wijdering tussen hetgeen aan de basis wordt gedaan en hetgeen de kerklei ding denkt. De basis wil verder, maar de top (Rome vooral niet uitgesloten) houdt de ontwikkeling tegen. Daar lijdt de Willibrord-vereniging onder, omdat zij juist het contact tussen de basis en de top moet bevorderen. De communicatie tussen de basis dn de top is ons grote zorgenkind', aldus prof. Groot Hij signaleerde dat de Willibrord-ver eniging de laatste jaren anders is gaan functioneren. Er is een groeien de aandacht voor andere vragen, dan die van ambt, sacrament en kerkorde. Prof. Groot verwacht, dat de vereni ging in de toekojnst meer met vragen van-leven en werk bezig zal zijn. Hij noemt vooral het'terrein van'de.vrede als een gebied van nieuwe actie. Dat de vereniging niet meer zo ge smeerd loopt, 'komt volgens prof. Groot onder meer, doordat de kerk sterk gecentraliseerd is. 'Hoe kunnen we de verstarring van. ons radenstel sel doorbreken öm van onze. vereni ging meer een beweging-te maken?' vroeg prof. Groeit zich af. .T" In het gedenkboekje, dat de Willi- brord-varenigingTuitgeeft om even de balans op te maken, zegt de Tïlburgse prof. dr. J. F. ILescrauwaet, dit de vereniging de laatste jaren vervaagd is. Zij heeft teveel haar katholiek ka rakter verloren, vindt Lescrauwaet. Hij betreurt, dat de vereniging teveel is opgegaan in de oecumenische clubs. Prof. Gróót erkent, dat het le dental van de vereniging slinkt en dat de leden zelf stjerk vergrijzen. 'Maar. de dialoog, ook met degenen die ons afwijzen, moét doorgaan'. De toekomstige voorzitter van de Ne derlandse raad van kerken, prof. dr. H. Berkhof uit Leiden, omschreef gis teren een nieuw soort oecumene. Hij las 1 Korinthe 22 vers 12 tot 17. waar in Paulus spreekt over de leden van een lichaam. Prof. Berkhof; 'Paulus zegt, dat de eenheid niet bestaat on danks de veelheid, maar krachtens en in de veelheid Hiermee is een model ontworpen, waarin de kerk niet wordt gezien als uniform, zoals waar de ka tholieke leiding zolang naar heeft ge streefd, ook niet als pluriform, waarin de protestantse wereld zolang heeft berust, tnsar als complementair. Zo verhouden zich volgens <le apostel Paulus hand en voet, als delen van één lichaam. In de oecumenische beweging is het lange tijd gegaan om dé organische eenheid van de kerken. Deze bewe ging is na 1960 zwaar onder druk ko men te staan. Het concept van. een- heid was midden-orthodox getint en het werkte uniformerend. Het leidde in de jaren zestig tot een opstand van de hand tegen de voet. Die zeiden: ik hoor ook tot Het lichaam. Daar kwa- men de zwarte theologie en de revolu- tietheologie op en de oecumene van de onderdrukten. Maar vooral de pola risatie maakte een einde aan de 'droom van een westerse soort een heid'. Prof. Berkhof zei, dat hij nog steeds vasthoudt aan de organische eenheid, maar dan in het'licht van het elkaar aanvullen van' hand en voet binnen de kerken. Hij vindt dat ook in ons land een einde 'moet ko men aan de gewoonte, dat de verschil lende partijdn in de polarisatie elkaar vanuit eigen stellingen toeblaffen. De secretaris van de raad van kerken, prof. Fiolet citerend, zei prof. Berk hof, dat de polarisatie operationeel moet worden gemaakt. 'Op die manier krijgt de oecumene voor mij een nieuwe impuls'. Sommigen zeggen: in deze polarisatie toestand is met de mensen van de an dere kant toch niet te praten. Dat werd ook gezegd in het begin van de oecumenische beweging. Toen waren er in mijn werk velen, die zeiden dat je met gereformeerden toch niet kon spreken. En over katholieken repte men al helemaal niet. Daar lachen wij nu om. Ook nu moeten weer grenzen worden overschreden, bijvoorbeeld naar het nieuwe raster, dat zich thans over de kerken heen schuift*. Berkhof bedoelde hetgeen prof. Groot noemde 'het EO-achtige, kribbige christen dom'. waarmee het gesprek soms zo lastig is. Berkhof: 'We moeten zien aan de praat te blijven met de men sen, die 20 graag nu net die bijbelde- len met kleine letters willen schrij ven, die ik met grote letters wil schrijven en omgekeerd', aldus prof. Berkhof. 'Moet je dan tot het uiterste toe, ook als de humaniteit in gevaar komt, doorgaan met het gesprek? Prof. Berkhof heeft ook wel eens de neiging 'nee' te zeggen. 'Niet alleen naar rechts, maar ook naar links, maar dat 'nee' .mag alleen komen als eind van een lange weg*. PARIJS De Italiaanse pater Giulio Girardi is aangezocht om aan de fa culteit voor protestantse theologie in Parijs de cursus over het marxisme te doceren, die hij niet meer mag geven aan het katholiek instituut van Parijs. De uitnodiging volgde onmiddellijk, nadat hij zijn ontslag had gekregen. In de brief, waarin pater Girardi het aanbod van de protestantse faculteit aanvaardt, noemt hij de uitnodiging een daad ter verdediging van de vrij heid ran onderzoek en onderwijs. 'De ze daad plaatst uw faculteit in dit ogenblik van restauratie en van poli tieke, culturele en godsdienstige re pressie aan du kant van de vrijheid', aldus pater Girardi. AMSTERDAM 'Nadat theolo gen van onderscheidene confes sies de laatste jaren terecht gro te aandacht hebben gegeven- aan het konkretiscren van de in Mi cha 6:8b aanbevolen ethiek, is thans het wachten op een drin gend noodzakelijketheologische reflectie óp Micha 6:8c.' Aldus een van-de stellingen, die de heer J. J. Spa voegde bij het proefschrift, wadrop hij onlangs (in de taalwetenschappen) nan de Vrije Universiteit de doctors titel verwierf. Micha 6:8 luidt in zijn geheel: 'Hij heeft u be kend gemaakt, o mens, wat- goed is en wat de Here van u waagt: niet anders dan recht te ■doen en getrouwheid lief Jc hebben, en ootmoedig te wande len met uw God'. Burgemeesters De benoeming van de burgemeester van Dordrecht, mr. J. J. van der Lee (55), tot burgemees ter van Eindhoven is nu officieel. De heer Van der Lee is doopsgezind en lid van de PvdA. Hij was sinds 1 ja nuari '68 burgemeester van Dordreeht Aan drie burgemeesters is eervol ont slag verleend in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd: met ingang van 1 maart 1974 aan dé burgemeester van Vordeb, de heer A. E. van Arkel, per 1 mei 1974 -aan mr. C. P. van Reeuwijk, burge meester van Ommen, en per 1 januari aan, de heer W. P. G. Linders,- burgen meester van Arcen en Velden. SANTIAGO (NCNC) De militaire junta van Chili heeft de eerste.rooms- katholieke middelbare school genatio naliseerd, omdat deze school marxisi tisch geïnfiltreerd zou zijn. Het be treft een school in Santiago, die ge-, leid wordt door Amerikaanse paters. De maatregel zou zijn genomen op verzoek van ouders van leerlingen. Van een verslaggever DEN HAAG De Adviescommissie Ambulancevervoer Nederland vindt dat als bemanning van ambulances al leen verplegers én ziekenverzorgers in aanmerking mogen komen. Het moet niet worden toegestaan dat personeel met uitsluitend een EHBO-diploma en enige nascholing zich met enig zleken- vervoer bezighoudt. De commissie heeft er bij de minister van volksgezondheid op aangedrongen dit op te nemen in het uit te vaardi gen uitvoeringsbesluit van de ambu- lancewet In een rapport 'De ambulan ce en zijn bemanning, gezien in het raam van de wet ambulancevervoer' dat de minister vandaag zal worden aangeboden, zegt de uit verplegers én artsen samengestelde' commissie' dat de eisen voor het ambulancepersoneel ingesteld moet zijn op de aard van.de patiënten in de ambulancewagen. De commissie heeft uitgerekend dat van 300.000 ambulanc~jtten, uitgevoerd door 39 GG en GD-ambulancediensten, 25 procent van de uitritten betrek king heeft op ongevallen en 75 pro cent op ziektegevallen. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Neder land o.a.: wapenwedLoop? Daag zwegen de Ethiopiërs Reisverslag uit Suriname Israël voelt zich verraden Als Nederlander schaam je je in Hanoi. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer, van Hervormd Nederland. - NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,per half jaar; 38,— per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzeDden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag PLAATJES Toen ik zaterdag.ji. Bert Klei's1be spreking van het plaatjesboek van Mil chel van der Plas doorlas moest ik ineens terugdenken wat ik de vorige dag had meegemaakt Ik zat die vrij. dagmiddag in ëën rokerig kerklokaai. tje, een beetje gemoderniseerd met 't oog op. de jeugd, maar verder hele. maai kerkelijk, met allemaal kerkehj- ke mensen die samen bezig waren een jongeman te examineren. Hij wilde dominee worden en dat gaaf zo maar niet trouwens niets gaat zomaar. R- maak zoiets slechts een - enkele teer mee zodat 't mij altijd weer treft 't Is net of er een stel rabbijnen of sja manen zitten te kijken of ze de nieu weling zulten toelaten tot het vakge bied. Dat was 't natuurlijk niet 't Was allemaal veel vriendelijker. Maar we! waren we voordat we het. wisten met elkaar in discussie over een be paalde exegetische aanpak, terwijl de jongeman die geëxamineerd meest worden, kennelijk geamuseerd en,ook we! geboeid toeluisterde, maar z<T ge makkelijk kwam hij er ook weer mot af. De vergadering herstelde zich- er, het onderzoek ging voort In mijn zak - zat een krant die ik juist op straat ge kocht had. Een krant vol ellende, be- standsschen-dingen, dreigingen, samen trekkingen van troepen en oorlogspo tentieel en hoe zo!n krant dat alle maal noemt en in de gauwigheid had Ik ook gezien dat Iemand uitsprak dat 't wel weer eens zoiets als in de jam dertig zou kunnen worden. Die krant zat daar, vol met dat alles. En hier waren we bezig met de'vraag'of je over eer. bepaald onderdeel van een gelijkenis apart mocht preken of dat je dan verplicht was het geheel in ja preek te betrekken, 't Was interes sant, vooral doordat steeds meerderen gingen meepraten. Een plaatje, voor een boek over de jaren zeventig? maar 't had 'ook in" een boek over de jam twintig kunnen staan en ik dénk zéüö van "eeuwen geleden'. Zulke dingen zijn gewoon heel goed. Ze moeten blijven en bekeken worden en we moeten er proberen samen een beetje, wijzer van te worden. Maar ik moet wel eerlijk bekennen dut ik me vak afvraag of de ellende uit-de krant er ooit door zal verdwijnen. Dat zal nog wel op een andere manier - moeten, Maar wié zal ons zeggen hoé? NED. HERV. KERK Beroepen te Garderen: J. C, Schuur man te Putten; te Amerongen (toez,): G. J. v. d. Bogerd f e Ridderkerk. Aangenomen naar Bameveld: P. Air bias ta;Huizen (NH)naar?Zeist: Vf. de Mooy te Epe. VRUE EV. GEMEENTEN - TT Aangenomen naar Den Haag: W, de Goede te Franeker UNIE-VAN BAPTISTEN GEM.- TT Aangenomen naar Muntendam': G. Bosveld te Ichtegem (België) (vrije evang. gem.). T ROME (KNA) De aankondiging door kardinaal Mindszenty, dat zijn memoires binnenkort bij een Berlijn- se uitgeverij zullen verschijnen, heeft de Homgarase regering gealarmeerd. In diplomatieke kringen in Rome ver- liiidt, dat heft Hongaarse bureau voor kerkelijke zaken, een protest over- wiéegt, omdat het Vaticaan zich niét houdt aan de overeenkomst, volgens 'welke kardinaal Mindszenty zich ia het wésten zou onthouden van iedere niet streng kerkelijk-godsdienstige ac tiviteit. - - - T- Vierde Charismatische conferentie op dinsdag 20 november in Woudschoten te Zeist. Aanvang 10 uur 's ochtends. Bestemd voor kerkeraadsleden en pa rochiebesturen. Spreker: Michael Har per, vrijgestelde van de kerk van En geland met opdracht1 voor werk op ge bied van de charismatische beweging. Aanmelding door storting van 25 op giro 2864171 tnv penningmeester cha rismatische werkgemeenschap. Conferentie voor ouderlingen, diake nen, parochiebestuurders e.a. van Charismatische werkgemeenschap op zaterdag 24 november op Woudscho ten te Zeist Thema: vernieuwing door de geest Sprekers: ds. W, C. van Dam en ds. J. H. Karelse. Aanmelding door storting van 20 op bovengenoemd gironummer. Adventsconferentie op zaterdag en zondag 1 en 2 december in 'tDackbu- es te Huissen (Gld). Thema: Maria, gestalte van verwachting. Leiding ds. A. F. L. van Dijk en pater B. Wulffe- lé. Opgave tel. 08304-8841. Henrieëtte Beukers: WANDKLEDEN MAKEN. Uitgave Zomer en Kenning Wagealngen. Aantal pag. 95; prijs ƒ17,50. 'Wandkleden maken, Stap voor stap in vele technieken' is na twee ple- z lenige voorgangers Borduur met ple zier en Weef met -plezier) het dar de deel in e Ariadne Handwerk BW- bliotheek geworden. T Een originele med-erlan-dse uitgave vól wenken en suggesties voor liet maken van wandkleden naar eigen idee, Schrijfster behandelt op eenvoudige, begrijpelijke wijze aan de hand van veel goede voorbeelden heel wat toegepaste technieken, zoals bor duurwerk en-applicatie maar ook ha ken. breien, weven, machincborduren, tapisserie enz, welke technieken, al dan niet gecombineerd, iedere hand- werkgrage vrouw naar eigen, smaak ea inzicht kan toepassen. Veel hierbij opduikende moeilijkhe den komen aan de orde; de inhoud sopgave spreekt voor zichzelf. V/J4 voor deze bezigheid belangstel lint heeft is doorgaans -tot méér in staat dan zij zelf durft hopen, maar mist is 9 van. de 10 gevallen het nodige duwt je om de eerste stap te zetten. Meer dan dit duwtje vindt U beslist in 'Wandkleden maken'. En-,-gewa pend met deze doelmatige begelei ding, is er geen excuus meer om niet aan een w&ndlap-eigen-ontwerp te be ginnen. WiLt U als oefening eerst stap-voor-stap-aan-de-hand-van-Hen- T: riëtte-Beukers oen dn het boek afge beeld on van a tot z beschreven kleed maken, volg dan het 14 blz tellend beeldverbaal aan het slot -van, hét, boek. waar heel wat van te leren vaR" De vele foto's, ook in kleur, makeöT dit leerboek voor textiele -wandversk- ring mede tot een fijn bezit. Uiter- aard zowel, voor groepswerk onder 1®* ding als voor de enkeling, die het rus tig thuis eens wil bekijken, R.D.-S.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2