Diepenhorst wil de kwestie drie van Breda weer bezien Sint zoekt koffie met abrikozensmaak. Soepeler aanpak rijverbod invaliden 'Kwaliteit universiteit gedaald door democratie' Sint zoekt renen bananen* verwijten Van Agt aan visie Sint zoekt glazen met een gat erin. Sint zoekt antieke secretaire voor poppenhuis. Clementie met invalide Minister vreest tekort v olie voor de krijgsmacht Werkgevers: koopkracht van geen enkel inkomen mag worden aangetast B YAMAHA II ■lil -f i m van den burg m Hl m Compensatie Breekpunt 'li ):fl m Overtreders rijverbod Weer nieuwe capsule Keihard standpunt ■Mm i trouv> .'K\\"ar:tet donderdag s november 1973 BINNENLAND T3/K5. DÉN HAAG Tweehonderd hoogleraren, lectoren en wetenschap pelijke medewerkers willen de invloed van de wetenschappelijke staf vergroten. Zij menen dat de kwaliteit van de universiteit ge daald is door de democratisering van het bestuur. DEN BOSCII De officier van justitie in Den Bosch, mr. J. van ilierJo, lieefl gisteren gedreigd met de mogelijkheid dc overtreders van het zondagsrijverbod publiekelijk aan dc schandpaal te zetten. Hij stelde zich nadrukkelijk op het standpunt dat de economische politierechter bij machte is de namen van de veroordeelden en de straffen openbaar te maken. DEN HAAG De twee belangrijkste regeringsfracties in de Tweede Geval van nekkramp Kamer; PvdA en KVP, hebben minister Van Agt gisteren het em- j. a /.Antrum stige verwijt gemaakt dat deze geen duidelijke visie beeft op de cri- Ml ïuctrinc-CcHirUni minaiiteit en de toepassing van het strafrecht. Kijkes indeBijenkorf ^Kijkes in de Bijenkorf Kijkes inde Bijenkorf DEN HAAG'Als de olieboycot lang zal duren, kan de oliévbor- ziening van de Nederlahdse krijgsmacht een probleem worden!. Dit zei minister Vredeling (defensie) gisteren in DenHaag na afloop van de tweedaagse conferentie van de Nuclear Planning Group van de NAVO, die in de zwaar bewaakte Haagse Julianakazeme plaats vond. -' "«'.V Kijkes inde Bijenkorf 3 mogelijkheden met garantie/service Minister Boersma: in het geheim het glas geheven I I 3§L fe "ISl •vtel ;':£5| ï.fSï "iiii i-Spl '":i. lil •if] }M .ilfl (ADVERTENTIE) 'V an onze parleroentsrcdactie DEN HAAG rof. dr. I. A. Die penhorst, lid van de Eerste Kamer voor de ARP, is van mening dat cc drie Duitse oorlogsmisdadigers, die nog steeds in ons land warden vastgehouden, moeten worden vrij gelaten. JliJ heeft daarom aan de minister van Justitie gevraagd of deze bereid is zich opnieuw te ver diepen in. het probleem van het nog langti gevangonhouden van de oorlogsmisdadigers. De aanleiding van het stellen van schriftelijke vragen aan minister v'an Agt Is de hersenbloeding, waardoor Kotiilla is getroffen. Ge ruchten als zou Kotiilla om deze redenen worden vrijgelaten, zijn met klem tegengesproken door mi nister-president Den Uyi. Wanneer sprake zou zijn van vrijlating, zo is in het verleden „an de Tweede Ka mer beloofd, zal eerst het voorma lig verzet gehoord worden. Een dergelijk gesprek met liet voorma lig verzet lag zeker niet in de be doeling, zo liet dc minister-presi dent onlangs weten. Aan de Kamer-is tevens beloofd, dat het probleem van de oorlogs misdadigers ook medisch zou wor den benaderd. Prof. Diepenhorst heeft nu de indruk, dat dit niet of nauwelijks is gebeurd. Zijn vrees is, dat na Kotiilla ook Fischer en Aus der F2nten door een ziekte moeten worden getroffen en dat het ureblecm van 'de drie van Bre da' wordt opgelost doordat de be trokkenen sterven. De minister moet rich daarom op nieuw in de zaak verdiepen, om, zo stelt prof. Diepenhorst in zijn vra gen 'dc schijn te vermijden dat dit kabinet op een natuurlijke oplos sing van een zedelijk-juridlsch pro bleem hoopt'. De minister moet zichzelf de vraag stellen of hij vol doende de voortgang heeft bevor derd van het psychiatrisch deskun digenonderzoek van dc 'drie van Breda'. Vcrschcidcnen van hen, die een ethisch verantwoord strafrecht voorstaan, aldus prof. Diepenhorst, menen dat een voortgezette gevan genhouding van de nu reeds lan ger dan 28 jaar uit de gemeen schap verwijderde lieden niet in overeenstemming is met een zo verantwoord mogelijk rechtsbestel. In de Tweede Kamer heeft prof. Diepenhorst destijds gezegd over 'de drie van Breda', dat tegen dc achtergrond van hun misdaden en de langdurige vasthouding de aard se rechter zich thans afzijdig dient te houden. 'Van een vergeldende gerechtigheid kan nu geen sprake meer zijn', zegt prof. Diepenhorst. Zijn vrees is vooral dat uit politie ke motieven de gevangenhouding voortduurt. Een prof. Van Agt uit Nijmegen, veronderstelt prof. Die penhorst moet er toch anders over denken dan minister Van Agt. Bij dit alles is prof. Diepenhorst ervan doordrongen, dat de vrijla ting een heel harde zaak is voor de vroegere verzets-en oorlogs slachtoffers en de nabestaanden. Maar hier ligt geen reden om in ofize rechtstaat de straf zinvol te kunnen voortzetten. Officier dreigt: namen noemen (ADVERTENTIE) Overigens kenmerkten de rechtszaken in Den Bosch, waar twaalf overtreders terecht moesten staan, zich door de resolute houding, zowel van de offi cier van justitie als van de economi sche rechter mr. A. Bonneur. Uitgangspunt was steeds een boete van vijfhonderd gulden. Mr. Van Mierlo voegde hieraan toe dat ook de auto's van overtreders zonder pardon in' beslag zullen worden genomen. Over de juistheid van deze maatregel is volgens de offcier van justitie p.is discussie mogelijk tijdens de rechtszit ting. Zowel mr. Van Mierlo als mr. ffplfinopprft Bonneur stelden zich op het stand- pu»' dat de olieboycot de autovrije ze' Jgen rechtvaardigt, ogen moet. een dergelijke handelswijze niet met onvoorwaardelijke straffen worden gehonoreerd'. Hij eiste daarom twee weken onvoorwaardelijk. Maar de rechter deed daar een week af. (ADVERTENTIE) Deze aètie is op touw gezet door dr. M. J.Briekmeyer, medewerker van het' Oost-Europa-instituut in Amster dam. De door hem opgerichte werk groep doel nu in een brochure 'We tenschap en democratie' voorstellen tot 'verduidelijking en aanvulling* van de Wet Universitaire Besfcuurs- hervormtag 1970, De werkgroep heeft de brochure toegestuurd aan alle 15.000 "wetenschappelijke stafleden in Nederland met het verzoek hun sympathie te betuigen. De aktie is niet gericht op wijziging van deze tot 1976 geldende wet, maar siechis tegen het misbruik dut van de wet zou worden gemaakt. De praktijk van deze wet is, volgens de werkgroep zo, dat de wetenschappelijke staf in. de verschillende bestuursorganen niet meer zetels kan brijgen dan in de wet als minimum wordt genoemd. Zo ge beurt het, dat de wetenschappelijke staf af en toe overstemd wordt door vertegenwoordigers van studenten en technisch-administratief personeel. De werkgroep wil, dat er bij de goed keuring van reglementen van vakgroe pen, onderwijs- en onderzoekscommis sies op gelet wordt, dat de weten schappelijke staf een duidelijke meer derheid heeft Zo zou in de benoe mingscommissies niet meer dan een vijfde deel van de leden van buiten de wetenschappelijke'staf mogen-ko men. Studenten mogen wel meespre ken over onderwijs, onderzoek en be noemingen, maar ze mogen niet de dienst uitmaken," zoals nu soms het geval zou zijn. De groep-Broekmeyer wil verder een 'universitaire wegenwacht' instellen om wetenschappelijke stafleden juri disch bij te staan als ze in het nauw gebracht worden. Deze wegenwacht zou een permanent bureau moeten hebben voor het geven van morele, publicistische en juridische hulp aan mensen als de Amsterdamse hoogle raar da*. H: Daudt, die al geruime tijd in conflict is mét zijn subfaculteit. Tot de ondertekenaars van de brochu re behoren o.a. de hoogleraren H. Daalder, H. Baudt, F. Buynstee, A. D. de Groot, K. van het Keve en H. J. van Zuthem. -.U; h'- DEN HAAG Het minisfesfie^n verkeer en waterstaat, heeft bekend gemaakt dat het ontheffingenbeleid is versoepeld. De- verruiming 'betreft de volgende categorieën: C Invaliden a»ndér;ashgèpastèi1anttijs, maar met ontheffing motorrljttiigenVe- lastïng. "-"*•! Vervoer voor lichamelijk of geeste lijk gehandicapten, voorzoveruiioodza- kelijk. Geestelijken, als zij kannen aahto- nen, dat zij niet pér openbaar Vervoer kunnen reizen. Bejaarden, die naar de kerk willen. Kerkgangers, die niet te voet- of per fiets naar de kerk kunnen of die prin cipieel bezwaar maken tegeir bet ge bruik van openbaar vervoer op zondag. In deze gevallen moet de kerkeraad ingeschakeld worden, Over andere categorieën zal nader beslist worden. - (ADVERTENTIE) :-capsu!cs. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Zijn nog gemakkelijker in te nemen. Werken snei en afdoende. Verpakt in handig «uitje zijn ze altijd drrckrbij de hand. Wees maar blij dar er Mee tik-capsules rijn.... dag hoofdpijn! dag hoest! De vonnissen, die meteen werden uit- Hoorip^ncapsule'b^gt Meenk nu"tók gesproken, varieerden van twee weken Anti-Siacsc-capsuIcs. gevangenisstraf waarvan een week voorwaardelijk tot een boete van hon derd gutden. Twee zaken werden door do rechter aangehouden, waarvan die van een handelscorrespondent, die za terdagnacht om half twee uit Duits land was gekomen en pas even na drie uur in Eindhoven aankwam. Aanvankelijk werd hij bij een eerste controle doorgelaten, maar bij een volgende controle moest hij zijn auto achterlaten. Toen hij dit weigerde, werd hij aangehouden en ingesloten. Het tweede gevai betrof een machine, bankwerker uit Eindhoven, die zater dagnacht motorpeeh kreeg. Het zwaarste vonnis was voor de 23- jarige G, S. uit Weert, die tot twee weken gevangenisstraf werd veroor deeld waarvan een week voorwaarde lijk. Hij was zaterdagnacht ingereden op twee politiecontroleposten in Eind hoven. Hij zal zich afzonderlijk moe ten verantwoorden voor poging tot doodslag. De officier van justitie ageerde fel tegen het optreden van S.: 'Het negeren van stoptekens kan een vvildwestsituatie ontketenen. In mijn De woordvoerder van de PvdA, dr. Roethof, ging daarbij het verst. Hij diende tijdens de begrotingsbehande ling van justitie een motie in, waarin minister Van Agt wordt verzocht een nota op te. stellen waarin de in de no ta ontbrekende beleidsvisie, duidelijk gesteld wordt. Roethof meende dat op het terreinvan justitie geen duide- - lijke andere-aanpak ten gunste van de sociaal zwakkeren'is doorgevoerd. Hij wees onder meer op de opvallende verschillen in hot vervolgingsbeleid. (ADVERTENTIE) waarin iemand die twaalfhonderd gul den steelt direct wordt ingerekend, terwijl het onderzoek naar de voor ve le tonnen frauderende artsen na vele maanden nog niet afgesloten blijkt te zijn. Voorts gaf hij als voorbeeld de vervolging van milïeuvervuilers, waarbij wei de kleine delicten, worden aangepakt, terwijl de massale ver vuilers, die de gezondheid van grote groepen mensen bedreigen, vaak nog buiten schot blijven". Het AR-Kamerlid Van Dam was ook niet helemaal tevreden met het beleid van de minister. Hij verweet deze, zich in het kabinet niet sterk genoeg te hebben gemaakt om meer geld voor zijn departement te krijgen. 'Jus titie moet zieh bij de onderhande lingen over de begroting voor 1975 maar eens wat agressiever opstellen. Evenals onderwijs en CRM is justitie ook wel een wélzijnsdepartément, maar de stijging van het justitiebud- get is niets vergeleken bij die van on derwijs en CRM', zei de heer Van Dam. Hij constateerde dat er voor de talrijke take'n die justitie heeft, door geldgebrek tekorten aan personeel zijn waardoor deze taken niet goed uitgevoerd kunnen worden. Hij noem de als voorbeeld daarvan de opvang en voorbereiding van gestraften op te rugkeer naar de maatschappij. HILVERSUM Bij een hofmeester tweede klasse afkomstig uit Ouder kerk a.d. Amstel, die in opleiding is in het marine opkomstcentrum te Hil versum, is meningitis (nekkramp) ge constateerd; De ipatënt is opgenomen in het marine hospitaal te Overveen. Dit heeft de - marinevoorlichtings- dienst meegedeeld. Voor de militairen in het centrum zijn maatregelen getroffen. Zij zuilen enkele dagen niet naar buiten mogen, geen inspannende oefeningen doen en zij zullen een preventieve medische behandeling ondergaan. •Vooralsnog is dit, probleem', zo con stateerde minister Vredeling, 'alleen maar theoretisch, tandat er van - een olietekort nog geen sprake is.' Uit de woorden van de minister viel op te maken, dat naar zijn mening dé ADVERTENTIE Nog hard gevecht over DEN BOSCII Dc 3a-jarige J. van de K. een invalide man zonder be roep uit Deurne was de eerste die zich gisteren in Den Bosch moest ver antwoorden voor het overtreden van het rijverbod van afgelopen zondag. De man verklaarde dat hem tevoren op het politiebureau was verteld, dat Van onze sociaal-economische redactie invaliden zonder meer een ontheffing DEN HAAG Maandagavond, na een marathonzitting van acht uur over het cen traal akkoord, was er reden tot feestvreugde. De voorzitters van de centrale werk gevers- eu werknemersorganisaties hadden elkaar na een maandlang onderhande len toch nog op de voornaamste punten gevonden. Het centraal akkoord lag bin- nen handbereik, mede dank zij een interventie van de regering waardoor de im passe van vorige week kon .worden doorbroken. zouden krijgen. Volgens de officier van justitie was proces-verbaal opge maakt omdat verdachte niet reed in een voor invaliden aangepaste auto. Dit gold voor automatische ontheffing waarop het ministerie van verkeer en waterstaat doelde. Gezien de omstandigheden werd de man veroordeeld tot een boete van 300 gulden, subsidair twintig dagen hechtenis, waarvan 400 gulden voor waardelijk, subsidiair zestien dagen hechtenis. (ADVERTENTIE) contant-koop huurkoop huur m. kooprecht piano- en orgelhandel arnhemsestraat 8 amersfoort telefoon 03490-13877 Begrijpelijk dat minister Boersma (sociale zaken) die zelfde avond nog het glas hief op dit succes, hoewel hij de plaats van dit feestbetoon zorgvuldig ook voor zijn vrouw verborgen hield. 'Ik had er geen zin in verklarin gen af te leggen, waarvan ik later weieens spijt zou kunnen hebben', lichtte hij later zijn onvindbaarheid toe. De bewindsman honoreerde hiermee wellicht bewust of onbewust eèn Sn vakbewe gingskringen nogal eens gede biteerde wijsheid dat je met werkgevers pas op het aller laatste moment zeker kunt zijn wat je aan ze hebt. Een wijsheid die althans deze keer zijn bruikbaarheid bewees, want nog geen twaalf uur la ter liet de achterban van de werkgevers (de bij het VNO en NCW aangesloten werkge versorganisaties) geen spaan meer heel van het ontwerpak koord. Voor het eerst in de na-oor!ogse sociaai economi sche geschiedenis stemde dz achterban niet in met de on derhandelingsresultaten van haar voormanhen en zij stuur de daarmee aan op een hard gevecht met de vakbeweging. De inzet van dit hoogstandje van de werkgeversachterban is voornamelijk de prijscompen- satieregeling zoals die door de vakbeweging is voorgesteld. Sinds enkele jaren is het ge bruikelijk dat prijsstijgingen die optraden achteraf in de lo nen worden gecompenseerd. Een prijsstijging van acht pro cent betekent daarom automa tisch een loonsverhoging van acht procent, zodat per saldo de koopkracht van het loon gelijk is gebleven. Meer en meer is de vakbewe ging er echter van overtuigd geraakt dat het in feite een onrechtvaardig instrument is. Acht procent van een ton is nu eenmaal meer dan acht procent van tienduizend gul den. Waarom, zo meende de vakbeweging, moet de koop- krach^ voor het aanschaffen van luxe jachten, huizen en dergelijke gehandhaafd blij ven. Dat is in strijd met de verdelende rechtvaardigheid. De eisen van de drie vakcen trales voorzagen daarom in ver mindering van de prijscom pensatie voor alles wat meer wordt verdiend dan 35.000 gul den. Het bedrag dat deze ver mindering oplevert zou ten goede moeten komen aan de laagstbetaalden, vandaar een minimum in de prijscompen satie van 160 gulden per pro cent prijsstijging. Stijgen de prijzen bijvoorbeeld acht pro cent dan betekent het dat ie mand met een inkomen van tienduizend gulden per jaar geen achthonderd gulden prijs compensatie krijgt maar 1200 gulden. De werkgevers stellen zich evenals tijdens de stakingsac ties, dit voorjaar op het kei harde standpunt dat de koop kracht van geen enkel inko men mag worden aangetast. Minder prijscompensatie voor de hoogstbetaalden is alleen acceptabel wanneer uit een studie onomstotelijk blijkt dat er van overcompensatie sprake is. Is dat bijvoorbeeld niet het geval dan is er sprake van een stukje herverdeling. Daarvoor geldt echter dat de grootste voorzichtigheid moet worden betracht: veel studie, niet zo maar ergens beginnen, maar alleen in het kader van een samenhangend inkomensbeleid waarvoor uiteindelijk de rege ring de verantwoordelijkheid zal moeten dragen. En zeker niet op de laatste plaats zal het hoger personeel bij het overleg over dit soort zaken moeten worden betrok ken, aldus kort samengevat het werkgeversstandpunt; Nog moeilijker lag voor de werkgevers het minimum in de prijscompensatie, waarvan ook minister Boersma vindt, dat dit voor een aantal bedrijfstakken grote financiële moeilijkheden zal opleveren. De werkgevers hebben hier genoegen moeten nemen met de toezegging van de vakbeweging, dat bij de af- siuiting van de cao's met deze bedrijfstakken rekening zal worden gehouden. De werkge vers hebben de vakbeweging op dit punt echter onvoldoende willen vertrouwen. Nu is er toch wel wat voor nodig dit principe in de on derhandelingen keihard te maken. De werkgevers vonden nu niet de industriebonden te gen zich, maar een gesloten front van de gehele vakbewe ging, die zeker niet zal aarze len haar eisen kracht bij te zetten. De vraag waarom de werkgevers toch besloten heb ben de kop in de wind te gooien kan daarom wellicht het best beantwoord worden door eerst de vraag op te wer pen welk risico ze eigenlijk ló pen. De werkgevers zijn de onder handelingen begonnen in een soort malaisesfeer. De rende menten van veel bedrijven ontwikkelen zich weinig gun stig. De rendementspositie van veel bedrijven staat naar hun mening onder zware druk, ook al beweert de vakbeweging te recht of ten onrechte dat dit niet het geval is. Zeker '-s in ieder geval dat vooral de ontwikkeling in het midden- én kleinbedrijf weinig gunstig is. Daarbij komt nog het strakke prijsbeleid van de re gering en 't niet op geld waar deerbare imago dat een links kabinet niet bevorderlijk is voor het ondernemersklimaat. Een loonstijging van twee en een half procent vond men onder die omstandigheden al aan de hoge kant, al kon daar moeilijk op afgedongen wor den omdat dit percentage voor de vakbeweging zo ongeveer wel de maximale beperking is die zij zichzelf kan opleggen. Uiteindelijk zou een centraal akkoord toch een bijdrage le veren voor de inflatiebestrij- ding en zou er een reden zijn geweest ermee in te stemmen. De oliecrisis is er echter de oorzaak van dat er van die in- flatiebestrijding toch niets te recht dreigt te komen. Bij veel werkgevers moet toen de mening hebben postgevat dat de regering zich dan toch niet afzijdig zou kunnen houden. Een mooie gelegenheid om de zwarte piet van de inkomens herverdeling door te schuiven naar de regering en het door veel werkgevers weinig ge waardeerde kabinet-Den Uyl de voet eens dwars te zetten. Het risico dat de werkgevers bij dit alles lopen lijkt bij el kaar niet zo gek groot. De vakbeweging is met haar eisen aan de matige kant geweest, een gunstige gelegenheid dus om een principekwestie hard uit te vechten. Opvallend is dat de meer tot samenwerken - geneigde voor zitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, dr. J. Bartels, onder deze om standigheden juist wel een ak koord wilde. De geïrriteerde achterban van de werkgevers had echter zijn kansen al ge zien en volgens waarnemers staan de toekomstige nieuwe voorzitter van het VNO, de oud-CHU-minister mr. C. van Veen en de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond, mr. C. M, H. van Boven, dezelfde harde lijn voor, ook al stemden zij maan dag in met het ontwerpak koord. krijgsmacht prioriteitmoét Setóen? bij de otieverdèling als 'et inderdaad een tekort ontstaat Tijdens de conferentie is de Midden- Oostencrisis en. de kritiek over:, en weer tassen Amerika en Europaop het beleid in deze, uitgebreid aan, de orde geweest Zoals bekend waren de Wcsteuropese NAVO-partneis niét erg gelukkig met de alarmering van de Amerikaanse troepen zoneter dat: 'zij daarover iets te horen hadden gekre gen. Volgens minister Vredeling heeft de Amerikaanse minister van defensie Sehlesinger beloofd de Europese NA- VO-partners bij een eventuele wolgen- de gelegenheid meer informatie ge- ven. Sehlesinger zei, dat Amerika door de snelle ontwikkelingen rond de Midden- Oostencrisis gewoon onvoldoende tijd had gehad om de NAVO-partners in te lichten. De Amerikaanse minis ter had de indruk, dat alle wrijvingen binnen het NAVO-bondgenootschap door de uitgebreide persoonlijke con tacten tijdens de conferentie de we reld uit zijn geholpen. De woordvoer der van Sehlesinger, Jèrry Friedheim» sprak in dit verband van een 'zeer succesvolle* bijeenkomst. Hij zei voorts dat de NAVO nu weer normaal kan gaan functioneren en dat het bondgenootschap de hoeksteen blijft van de Amerikaanse veiligheidspoli tiek. De acht NAVO-mihisters in de Nucle aire groep hebben veel aandacht be steed aan dc nucleaire krachtsverhou ding tussen Amerika en Rusland. 'Wij hebben de indruk, dat Rusland zijn achterstand op dit gebied inhaalt Dat is nog ndot gelukt en ons probleem is, hoe dat te voorkomen. De militaire si tuatie in Europa wordt heel anders, als Rusland wel een nucleair even wicht met de Verenigde Staten zou bereiken', verklaarde minister Vrede ling. De kwestie van het Midden-Oos ten is ook aan de orde geweest in de gesprekken die minister Sehlesinger gisteren met minister-president Den Uyl en minister Van der Stoel heeft gevoerd. Hierover werden verder geen mededelingen gedaan, - ADVERTENTIE fr.'/pl 'i ii-il MM - «fcfiL 'A|i5j :i||f

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5