Van der Stoel is onoprecht Huurwaarde °™l''!"k "f omhoog gaan Twee doden bij botsing CNV is er nog niet uit Overleg over de opvolging van de chef-generale staf Kerkganger moet ontheffing vragen via de kerkeraad 'Laat léger bij parade maar lopen' f iin autoloze zondag o Cox's. Die smaakt Dr. L. de Jong over resolutie ilBêüli Cox's. Die smaakt T&OlW/KWAltTET VRUDAiG 9 NOVEMBER 1973 BINNENiLAM) T9/K13 dr- L. de Jong Minister Van der Stoel was gis teren niet bereikbaar voor persoonlijk commentaar, aan gezien hij in Parijs vertoefde. De minister ontkende echter eerder deze week in Brussel dat de Nederlandse regering van standpunt zou zijn veran derd. 'Alles wat de regering al eerder heeft verklaard, is.in de gemeenschappelijke resolu tie van de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap verwerktVzQ voegde hij da^r- aan toe. Dat neèmt riiet wfeg dat de resolutie in Israël tot teleurstelling en in de Arabi sche landen tot tevredenheid aanleiding heeft gegeven. Minister Van der Stoel Van onze sociaal-economkche redactie sie dienstplichtbeleid en de generale De" vgrhttn&fa^tairen van -NVyr.«n«.iNK.V hebbenhet planj>,^bEWn! apirare federatie 'i:^^®£er-de uit- van vakcentrales, zoals dat is ppges-teld door het raadgevend cfficiesncybureaiu Bosboom en Hègener, in grote lijnen aanvaard. Beide vakcentrales menen dat de bdennnèringen, die de oprichting van een federatie per 1 april 1974 nog in de weg staan,"künmen worden weggenomen. Minister Vredeling Identiteit Rijverbod ook voor buitenlanders Huisvesting PPR-kamerlid: Koningin Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie heeft zich met de volgende open bttcf gewend tot minister X an der Stoel van buitenlandse zaken. 'Als staatsburger en als partijge noot is het mij, zij het met groot leedwezen, een behoefte, u te be schuldigen van onoprechtheid. Naar aanleiding van ric zg. verkla ring van de Negen over het Midden- Oosten hebt u jegens de I pers verklaard: 'De Nederlandse rege ring is niet van standpunt veran- derd. Alles wat ze al eerder heeft verklaard zit in deze gemeenschap pelijke verklaring verwerkt.' De eerste van deze twee zinnen is een leugen en de tweede een halve waarheid en dus ook een leugen. Het sierde de Nederlandse rege ring dat zij de moed opbracht om de agressie van Egypte en Syrië, in gezet op Grote Verzoendag (laat ons zeggen: op kerstavond), als ag- gressie te brandmerken. Het sierde haar dat zii het van zijn oorsprong af bedreigde Israël de morele steun gaf van een duidelijke betuiging van solidariteit een betuiging waarbij zich als onmiddellijke re- actie op de aanval der Arabieren vrijwel al onze politieke partijen aansloten. In de verklaring van Brussel is van deze solidariteit geen spoor te vinden. Op korte termijn wordt van Israël geëist, dat het, zonder enige tegen prestatie, een van de weinige druk middelen prijsgeeft die het bezit om de Israëlische krijgsgevangenen te beschermen: de dnrsingèling van het derde Egyptische' leger. Op iets minder korte termijn wordt van Israël geëist dat het, met hier of daar een onbenullige grens correctie, alle gebieden ontruimt die het te zijner duidelijke zelfbe scherming in 1867 wist te bezetten en dat het bij de uiteindelijke vre desregeling rekening houdt met de wettige rechten van de Palestijnen' een formulering die de grond slag legt voor eindeloze chicanes. Wat zou daar voor Israël tegenover staan? Papieren toezeggingen, z.g. gedemilitariseerde zones en zg. vredesstrijdkrachten. alles ressorte rend onder de Verenigde Naties een organisatie die in het verleden Israël niet beschermd heeft het in bet heden niet beschermt, en het in de toekomst niet zal bescher men. Indien u had durven verklaren: 'Wij zijn als Nederlanders door on ze Europese partners schandelijk in de steek gelaten, wij durven de voortzetting van de olieboycot niet aan en wij moeten dus op grond van overwegingen ener nuchtere Reaipolitik' onze koers wijzigen', dan zou u althans oprecht zijn ge weest. Uw onoprechtheid bewijst dat u zich schaamt Daar is ook alle re den voor. Een kwart eeuw lang bent u zich bewust geweest dat de bescher ming van Israël als veilig tehuis voor het Joodse volk een ereschuld vormt voor Europa dat gedoogde dat zes miljoen Joden uitgeroeid werden. Een kwart eeuw lang bent u zich bewust geweest dat voor de Pale stijnse vluchtelingen, als voor zo veel vluchtelingen in de historie, een oplossing zou zijn gevonden ais feodale Arabische heersers de hun toevloeiende miljarden niet omgezet hadden in sprookjespalei- zen, Amerikaanse sleeën banktegoe den in Zwitserland en militaire strijdkrachten. Een kwart eeuw lang bent u zich bewust geweest van uw land met uw (en mijn) Israëlische partijgeno ten die onder onvoorstelbare moei lijkheden dé enige welvarende en democratische staat opgebouwd hebben die het Midden-Oosten kent U hebt met uw zogenaamde Reai politik op een beslissend moment dat verleden verloochend. U hebt het niet aangedurfd, stoer te vol harden in het vertrouwen dat zich zelfs in ©en land als Frankrijk de weerzin tegen de cbantage-poJitiek der Arabieren waarvan ons land slachtoffer werd, duidelijk zou ma nifesteren. U hebt uw handteke ning- gezet onder eén verklaring die doet denken aan München 1938. U weét zo goed als ik dat de Arabische heersers, hoezeer ze el kaar ook het licht in de ogen niet gunnen, verbonden zijn in die ene gezindheid: een onverzoenlijke vij andschap jegens Israël, verenigd in die ene doelstelling: de vernieti ging van de Staat Israël. Dat Israël hebt u, als één van de Negen, een- trap in de rug gegeven. Het is beschamend.' Aldus dr. L. de Jong. toy i isiSiS jinnniv: Van onze parlementsredactio DEN HAAG De regering zal de verdubbeling van de huurwaarde voor het eigen woningbezit niet doorvoe ren, maar een verhoging voorstellen van slechts 60 procent. Binnenkort zal de Tweede Kamer een nota van wijzi gingen van belastingmaatregelen ont vangen waarin dit precies staat om schreven. Het kabinet Den Uyl zag bij de alge mene beschouwingen haar plan tot verdubbeling van de huurwaarde voor eigen woningen gedwarsboomd door een motie-Aantjes (ARP), die ge steund werd door de meerderheid van de Tweede Kamer. De regering be loofde daarop het voorstel terug te nemen en nader te bestuderen. Hoewel de nota van wijzigingen nog niet is verschenen, is reeds uitgelekt dat de regering de verhoging zou wil len terugschroeven tot ongeveer drie- vijfde. In deze nota zal tegelijk be kend gemaakt moeten worden hoe de regering deze financiële strop van on geveer 44 miljoen gulden denkt op te vangen.. Het is niet aannemlijk dat het kabinet door besnoeiing van de uitgaven dit wil nivelleren. - éHïGf Jgg?*~ ■- - J 'CM "ÏHS ■ÊiSÖSiwh Bij een frontale botsing tassen, twee personenauto's op de rijksweg tussen Roosendaal en Eltcn-Leur zijn gis teren twee mensen om het leven gekomen. Zes inzitten den raakten'gewond. Eén man verkeerd nog in levens gevaar. Bij een. inhaalmanoeuvre op de driebaansweg slipte één van de personenauto's en botste frontaal op een tegen ligger. De ravage; was zo groot, dat de rampenwagen uit Roosendaal assistentie moest verlenen om de gewonden uit de autowrakken te bevrijden. Bij het ongeluk kwa men de 44-jarige J.. Koning uit Roosendaal en de 36- jarige F. Lommérs uit Rosmalen om het leven. Op een niet-beveiligde overweg, tussen Kreukelen en Nieuwersluis is woensdagnacht een bestelauto in botsing gekomen met een TEE-trein.'Enkele ogenblikken later reed een uit de tegenovergestelde richting komende goederentrein op de wrakstukken van de bestelauto in. Bijhet ongeluk kwam de 28-jarlge P. J.- H. Spanjaard om het leven. Hij was de enige inzittende van de be stelauto. De 74-jarige A. Warsing uit Oist is woensdagavond Iaat op een spoorwegovergang in zijn woonplaats tegen een trein opgelopen en om het leven gekomen. De overweg was beveiligd. De bestuurder van de trein had niets van het ongeval gemerkt en was doorgereden. Twee bonden voor federatie 'zware' De vakcentrale vindt dat er boven de Van onze Haagse redactie BEN HAlAiG De politieke leiding van defensie voert momenteel druk ovemleg over de opvolging van de chef-generale staf generaal Ussektein die per 1 decmber ontslag heeft genomen. Minister Vre- deling heeft hiertoe al overleg gepleegd met de commandant Eerste Legerkorps, luitenant-generaal Meijnderts, de opperofficier perso neel, generaal-majoor tAmtonisssn en de opperofficier generaal-ma- jaar De Saivomin Lokman, De komende dagen zal minister Vrede ling nog met een aantal andere generaals praten. De benoeming van zijn opvolger zal rond dezelfde datum plaatsvinden. Volgens, ingewijden zou de generaal- majoor Van der Slikke, de comman dant vierde divisie,'girote kans hebben gemaakt .IJsselstein op te volgen als deze normaal' tot-1 november volgend jaar in dienst was gebleven. Zijn kans om IJsselstein dit jaar al op te volgen zou echter, aanmerkelijk kleiner zijn. Generaal IJsselstein nam ontslag om dat hij het niet eens was met het feit dat minister Vredeling de comman dant eerste legerkorps, generaal Meijn derts, opdracht had gegeven direct aan hem, met voorbijgaan van de generale staf, te rapporteren over de uitwer king van zijn ideeën betreffende de diensttijdverkorting.. Generaal IJssel stein was hier met name boos over, naar wij vernamen, omdat deze beslis sing volgens hem niet om zakelijke, maar om politieke redenen was geno men. Minister Vredeling heeft gisteren in de Tweede Kamer bevestigd dat zijn opdracht aan generaal Meijnderts door politieke redenen is ingegeven. Met zoveel woorden onderstreepte hij dat er geen uitgewerkt plan Meijn derts ten aanzien van de diensttijdver korting bestaat Ómdat dit zogenaam de plan een eigen politiek leven is gaan leiden was het nodig dit "plan* nu te laten uitwerken onder verant woordelijkheid van Meijnderts tenein de het in de defensienota op te ne men. 'ik kon er, alleen al politiek gezien niet aan voorbijgaan dat in de open bare mening de gedachte heeft postge vat dat er een 'plan Meijnderts' be staat dat de diensttijdverkorting bij de krijgsmacht mogelijk maakt zonder dat dit de paraatheid schaadt en zon der dat dit extra geld kost'. De minis ter gaf toé dat de gevolgde procedure niet normaal is,: maar door tijdsge brek is ingegeven. Door 'geharrewar* zoals hij'het noemde, bleek het niet mogelijk te zijn de ideëen Van Meijn* dets al eerder onderdeel te laten uit maken van de studies die de eommis- voor de komende jaren vastgelegd zal worden'. Minister Vredeling zei nog over de te genstellingen tussen de generate staf en generaal Meijndrets dat het be treurenswaardig is dat deze klaarblij kelijk alleen door het vertrek van de ene partij opgelost kunnen wor den. 'Dat is bijzonder jammer, maar ik hoop toch dat de zaak hierdoor uit eindelijk weer ten goede zal keren', aldus minister Vredeling. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse Stich ting voor Statistiek zal in opdracht van het ministerie van CRM een onder zoek instellen naar gevolgen van en meningen over de autoloze zon dag (4 november). Aan ongeveer zevenhonderd inwoners van de Haagse agglomeratie zal worden gevraagd hoe zij de zondag doorbrachten in verge lijking met een 'normale' zondag, wel ke voor- en nadelen zij ervaren en bij voorbeeld'ook in hoeverre kinderen meer op straat gespeeld hebben dan anders. De resultaten zullen waar schijnlijk pas in de loop van decem ber bekend worden. Men verwacht on der meer dat daaruit af te lezen zal zijn hoe verschillend de autoloze zon dag ervaren wordt in de oude wijken rond het stadscentrum en in nieuwe wijken als in Zoetermeer. ADVERTENTIE In het gisteren' gepubliceerde voorlo pige standpunt zeggen NW en NKV dat het federatieplan. in december'op een groot aantal rayonvergaderingen aan de leden zal worden voorgelegd. Het CNV, dat zoals bekend nogal moeite heeft met de oprichting van een 'zware' federatie, is nog niet klaargekomen met een standpuntbepa ling. Aanstaande maandag wordt de discussie in deze kring voortgezet Blijkens een eveneens gisteren uitge geven verklaring .hebbende gekozen leden van de ondernemingsraden van NW, NKV en CNV:een eensgezinde mening over de oprichting van de fe deratie. Zij zijn vóór een gemeen schappelijke huisvesting en pleiten er voor alle personeelsleden van de drie vakcentrales in dienst van de te vor men federatie te laten--treden. In overleg mét de vakcentrales kan dan worden vastgesteld welke personeels leden werkzaam blijven voorde eigen vakcentrale. Alvorens' tot de oprich ting van- de federatie worden overge gaan, moet er overeenstemming be staan over een sociaal plan, verklaren de ondernemingsraadsleden. Het NKV meent dat de 'eigen identi teit', een van de hete hangijzers ron dom de federatievorming, in het rap port van Bosboom en Hegener vanuit een verkeerd standpunt wordt bena derd. Het rapport brengt het hele so ciaal-economische en maatschappelijke beleid als één pakket van werkzaam heden in de bij de federatie en onder scheidt daarnaast een ander pakket van wat het noemt 'identiteits-gebon- den* werkzaamheden, die buiten het federatieverband worden gehouden. De katholieke vakcentrale vindt dat hier in twee opzichten sprake'is van een misvatting. In de eerste plaats speelt de indentieit en een zelfstandi ge inbreng niet alleen een rol bij de buiten het federatieverband gehouden werkgebieden, maar bij de tctale be leidsvoering, ook op sociaal econo misch en maatschappelijk gebied. 'Dat geldt niet alleen als zich 'principiële' verschillen voordoen, aldus het NKV, maar in de hele dagelijkse gang van zaken'. Voor deze inbreng moeten dan ook de Juiste kanalen aanwezig zijn. Voorts meent het NKV, dat er geen strikte noodzaak is de zogenaamde 'identi teitsgebonden' werkzaamheden steeds volledig in eigen beheer en met een eigen apparaat te verzorgen, mits maar de federatieve samenwerking zo danig wordt opgezet, dat er voor iede re centrale voldoende ruimte wordt geboden om te kunnen voldoen aan zijn specifieke behoeften in dit op zicht. De samenwerking en het 'samen doen' moet zich naar het oordeel van het NKV niet alleen richten op de be leidsgebieden contacten met rege ring, werkgevers enzovoorts m3ar ook op diensten van de vakcentrales en de doorwerking van het federatie- beleid naar de regionale en plaatselij ke formaties. ke voorwaarde voor het welslagen van de federatie. Het' NKV wil daarvoor zijn éigen gebouw'zelfs opgeven en onder bepaalde yoorwaarden gaan pra ten over huisvesting, in het CNV-ge- bouw, hoewel de voorkeur wordt ge geven aan vestiging in een bestaand of te bouwen nieuw gebouw. Het NKV zegt ook dat als voorzitter van de federatie bij toebeurt de drie .voor zitters van de vakcentrales aan bod moeten komen. Het NW meent daarentegen dat de keuze van het raadgevend bureau voor het CNV-gebouw in Utrecht elke zakelijke argumentatie mist Het NW-verbondsbestuur pleit voor vesti ging in een gebouw in de driehoek Amsterdam - Den Haag - Utrecht De federatieraad, waairn' 41 bij dedrie centrales aangesloten bonden zulten zijn vertegenwoordigd, vindt hét NW te groot' om té voorkomen dat ondoel matig wordt gewerkt federatieraad een orgaan moet worden gesteld, waaraan defederatieraad ver antwoording schuldig is. Gedacht wordt aan een algemene federatiever gadering. Wat. de samenstelling van het federatiebestuur)betreft dénkt het NW aan dezèlfde .verdeelsleutel als ten aanzienvan de financiële" lasten- verdeling: 5 NVV, 3 NKV en 2 CNV. Voorts is het NW in tegenstelling tot-het NKV van" bordeel dat de voorzitter van de grootste vakcentralè dient op te treden ais de federatie- voorzitter. Het NW vindt tem slotte ook dat be stuurders' en medewerkers in dienst moeten zijn van de federatie. Taken voor de vakcentrales kunnen worden verricht door medewerkers, die de fe deratie ter beschikking stelt. Daarbij gaat het NW érvan uit. dat de centra les worden afgebouwd naar mate de federatie) wordt opgebouwd. Zoals bekend zal brigade-generaal Clumpkens, een ondergeschikte van Meijnderts, het plan nu uitwerken ón der verantwoordelijkheid van, generaal Meijnderts. Kennelijk heeft generaal Meijnderts via een telegram bij zijn ondergeschikten de indruk gewekt dat Clumpkens dit plan zelfstandig 'uit werkt en hierover direct contact heeft met minister Vredeling. De minister heeft nu generaal Meijnderts de op dracht laten geven deze onjuiste in druk bij zijn ondércommandanten weg te nemen. Minister Vredeling zei de indruk te hebben dat het onbehagen in de top van de landmacht,, dat mede de oor zaak van het vertrek van 3 top-gene- raals is, het gevolg is van de onzeker heden over de toekomst van de krijgs macht en met name over het gewicht dat aan de defensie in het geheel van maatschappelijke belangen wordt ge hecht 'Veel staat er momenteel nog op. losse schroeven en die schroeven moeten worden aangedraaid middels de defensienota, waarin het beleid Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het zondagsrijverbod zal roeit ingang van aanstaande zondag ook gelden voor bui tenlandse automobilisten. Buitenlanders die beslist in ons land moeten rijden zullen aan een aantal grensposten ontheffing kunnen vragen. Gezamenlijke huisvesting van vakcen trales en federatie in één gebouw be schouwt het NKV als een noodzakelij- Het vrijstellingen-beleid ten aanzien van Nederlanders is, zoals gisteren in een deel van onze edities gemeld, iets verruimd en nauwkeuriger omschre ven. Wij laten hieronder nog een uit voeriger vermelding van vrijstellings- mogelijkheden volgen. Invaliden Lichamelijk of geeste lijk invaliden in richtingen die het weekeinde naar huis mogen en zon dags terugmoeten kunnen per auto gebracht worden. Geen ontheffing hoeft daarvoor aangevraagd te wor den; men moet de kortste route kie zen en moet een verklaring van de in richting bij zich hebben. Invaliden die geen motorrijtuigenbelasting hoe ven te betalen worden nu, net als in validen met aangepaste auto's, vrijge steld van het verbod (dus ook voor hen is geen ontheffing nodig). Beide groepen invaliden mogen met hun au to's niet verder dan twintig kilometer buiten hun woonplaats komen. Predikanten Voor predikanten en geestelijken is ontheffing mogelijk als zij noodzakelijk moeten reizen en geen gebruik van het openbaar ver voer kunnen maken. Indien zij geen eigen auto hebben mogen zij door een ander gereden worden; dan moet de geestelijke de aanvraag indienen voor de bestuurder. Kerkgangers, organisten Onthef fing is mogelijk voor het vervoer van bejaarden naar de kerk, maar kerke raad of parochiebestuur moeten bij die aanvraag ingeschakeld worden. Kerkgangers die niet te voet of per fiets kunnen, kunn enontheffing vra gen als zij niet per openbaar verover kunnen; ook hun aanvragen moeten via de kerkeraad lopen. Kerkgangers die op principiële gronden op zondag niet met openbaar vervoer willen rei zen, kunnen ook (en weer vla de ker keraad) ontheffing vragen. Ziekenhuisbezoek Ontheffing is mogelijk als de bezoeker in nauwe re latie tot de patiënt staat (man, vrouw, ouders, kind) en als geen redelijk openbaar vervoer aanwezig is. Artiesten Ontheffing nodig als het absoluut nodig is, en als contract getoond wordt. (ADVERTENTIE) - Continubedrijven (waaronder zie kenhuizen)'— Bedrijven moet onthef fingen aanvragen, ontheffingen komen op naam van bedrijven; bij controle moet men een legitimatiebewijs van het bedrijf kunnen tonen, het bedrijf kunnen'tonen: Bewakingspersoneel De directie van het bedrijf zal aanvraag moeten indienen. Kraamverpleegsters en - verzorg sters Zij kunncs ontheffing vra gen. Streekvervoerbedrijven. Ook de ze bedrijven moeten ontheffingen voor personeel aanvragen. Niet-ingezetenen Niet Ingezete nen die met een Nederlands kenteken rijden moeten ontheffing vragen bij de rijkshoofdinspecteur van het ver keer voor overheidsdiensten, Plesman- weg L Den Haag. Kentekens met CD en CDJ blijven vrijgesteld. —Journalisten, fotografen Als zij in vaste dienst zijn moeten ontheffin gen via bedrijf aangevraagd worden. Voor free-lancers kan dat individueel gebeuren. Op de aanvraagformulieren moet in elk geval worden vermeld waaróm men noodzakelijk op zondag moet rij den en waarom men geen openbaar vervoer kan gebruiken, gedurende welke uren men de ontheffing nodig heeft en voor welk traject of gebied men de ontheffing nodig heeft. Van een verslaggever AMSTERDAM Alle parades en andere ceremoniële activitei ten bij de krijgsmacht moeten onmiddellijk te voet plaats vin den, vindt het Tweede-Kamerlid voor de PPR, dr. B. de Gaay Fortman. Zijn wens wordt inge geven (2oals uit vragen aan mi nister Vredeling blijkt) uit het verlangen om zoveel mogelijk olie en benzine te besparen. Dr. De Gaay Fortman wijst erop dat er vorige week vrijdag, na- dat.de regering al gemaand had tot zuinigheid met olieproduc ten, op de Vlasakkers bij Amersfoort ter gelegenheid van de officiersbeëdiging een défilé werd gehouden, waaraan meer dan twintig voertuigen deelna men. Volgens het kamerlid zou den er in de komende weken meer van dergelijke defilé's ge houden worden. Alle vijfhonderd medewerkers van AKZO-Zoutchemie Neder land Hengelo hebben te horen gekregen dat alle dienstreizen per openbaar vervoer gemaakt moeten worden, behalve in die gevallen waarin geen openbaar vervoer aanwezig is. De fractie van D'66 in de provinciale sta ten van Overijssel wil dat sta tenleden voortaan hun reiskos ten vergoed krijgen overeen komstig de tarieven van het openbaar vervoer. Koningin Juliana heeft gisteren op het stadhuis van Rotterdam (waar zij was voor de opening van de Erasmus-universiteit) in lichtingen gekregen over de olie-problematiek. Onder meer burgemeester Thomassen, de wethouders De Vos, Viersen en Riezenkamp, enige heren van het havenbedrijf, en de voorzit ter van de kamer van koophan del en twee vakbondsbestuur ders spraken daar met de vor stin. In vragen aan minister Van Agt heeft het c.h. Eerste Kamerlid Piket aangedrongen op snelle berechting van de zondagse zwartrijders. ADVERTENTIE

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13