Chileense kardinaal 'verwelkomd door uitgewezen priesters H Beroepingswerk Voorstel geboorteleden schrappen uit kerkorde m Ds. Bons terug van werkbezoek iksduaii Nieuwe boeken Trouw Kwart&t Lutheranen bannen :ik m VREDESPRIJS HELDER CAMARA IKOUW/KWARTET VRUDtAG 9 NOVEMBER 1973 KERK/BINNENLAND T2/K2 Vaa één onzer redacteuren UTRECHT Terwijl de Chileense kardinaal Silva Henriques giste ren een kort bezoek bracht aan kardinaal Alfrink, hebben 23 uit Chi- li uitgewezen missionarissen een oproep gedaan, zich niet te laten misleiden 'door personen en persberichten uit Chili, die de moord op Allende en duizenden Chilenen, de terreur, de ontbinding van alle organisaties van het volk (vakbonden, partijen en parlement), dage lijkse executies en razzia's, willen voorstellen als 'bevrijding van het Chileense volk.' Verklaring BLO (2) Olieboycot (4) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van 8.V. De Christelijke Pers Directie: Ing- O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tjamminga Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers, N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-2203 83. Postgiro: 269274. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Autoloze zondag (11) Autoloze zondag (12) Olieboycot (5) P> - "i. HjTÏK.aPCiteslE:' PtaJÏ-' a&rwSf In het middaguur werd stilzwijgend geprotesteerd tegen, de ontvangst van kardinaal Henriques in ons land. Piet Beekman van bet Chili-comité zei dat de kardinaal na Allende's val is omgeslagen ais hét blad aan een boom. Voor de deur van het bisschopspaleis in Utrecht hadden de demonstranten eéh kruis opgesteld met de tekst: Christenen worden gekruisigd in Chili. l i si In feiteh eeft Indonesië teveel theologische opleidingen. De scholen zijn doorgaans met buitenlandse hulp ge bouwd. Links een deel van de Akademic Theologica Kupang, die kader opleidt voor de Timor en Sumbakerk. Midden directeur ds. J. Winnen Saragih bij de school Abdi Sabda (dienaar van het Woord) even buiten Me- dan die vier kerken bedient; de Simalungunkerk, de Karc-ba!akkerk, de Javaanse gereformeerde kerk en de Niaskerk. Geheel rechts het gebouw in Medan waar de methodisten hun theologische opleiding hebben: het in- stitut alkitab ge red ja methodist Indonesia. door Ton v. d. Hammen De vele protestantse kerken in Indonesië moeten samen op weg naar eenheid. De regionale raden van kerken, in totaal tien, zullen de contacten tussen de verschillende kerken tot stand brengen met het doel om praktisch zoveel mogelijk te gaan samenwerken. Verder zal het theologisch onderwijs in heel Indonesië worden doorgelicht om tot een sanering en een herstructurering daarvan te komen. Langzaam Meer lyn Se Precies op tijd terug om nog in de hervormde na- jaarszendingsweek iets over zijn reis naar Indonesië te kunnen zeggen kwam ds. P. BonsIndonesië-secretaris van Oegstgeest, die zich nu lieejt teruggetrokken om te kunnen rapporteren. Ds. Bons was zeven weken on derweg en bezocht Noord- Sumatra, West-Java, Jokja en Malang. Over de laatste plaats gaat liet in bijgaand artikel, waarin zijn indruk ken staan van de daar ge houden jaarlijkse algemene vergadering van de Indone sische raad van kerken en de belangrijkse beslissingen die daar zijn genomen. Zelfstandig- Band Kardinaal Henriques was begin deze week in Duitsland, na vorige week za terdag door de paus te zijn ontvan gen. Hij heeft in Rome gesproken over het standpunt van de Chileense kerk inzake de machtsovername. 'De kerk in Chili wil niet als een contras terende grootheid tegenover de staats macht staan. Zij wil eenreligieuze kracht zijn, die de mensen in Chili opvoedt tot handelen naar hun gewe ten'. Dit heeft Henriques in Duitsland gezegd. 'Als de kerk in Chili haar taak wil blijven vervullen, dan is het nodig dat zij tegenover iedereen vriendschappelijk opstelt Op het mo ment dat de kerk zich bemoeit met de politieke discussie, krijgt zij noodza kelijkerwijze vijanden'. Kardinaal Henriques kreeg tijdens het bewind van president Allende bekend heid door zijn steun aan de hervor mingen in het land. Thans zei hij dat hij tijdens Allendes bewind ook her haaldelijk kritiek geuit heeft In ae dagen na de staatsgreep, toen vele do. den vielen^ zweeg Henriques. Zijn commentaar hierop luidt: 'Wij hebben ■als bisschoppen alles wat in ons ver- mogen lag gedaan om Chili binnen de kaders van grondwet en wet te hou den. Wij wilden vermijden, dat het geweld zou losbarstenDat het-toch zo ver gekomen is, heeft de junta als eerste betreurd. Wij bisschoppen heb ben gebeden" om eerbied voor de ge vallenen, in de eerste plaats vooi hem, die tot 11 september president van de republiek was. Wij hebben uit drukkelijk gesmeekt om matiging te genover de overwonnenen. Wij heb ben even uitdrukkelijk gevraagd, dat men zou afzien van onnodige repre sailles, zulks vanwege het feit, dat ve le overwonnenen van oprecht idealis me bezield waren'. Ot behoudt zich tit-t recht voor ha»r (er «pname fn deze ruorlck toegezonden me- ntntrsafttagen rerkort weer te geven. Bij po- DUkatie wordt niet de naam van de Inzender endertekend. Brievea kannen worden ge maard aan het secretariaat Hoofdredactie Troon/Kwartel, pnstbu» S58, Am«'«rdatn. Naar aanleiding van het. stukje BLO van G. van 't Biet in Tr.-Kw. van 30 oktober hel volgende: Een meisje met BLO-opleiding kan geen gezinsver zorgster worden niet omdat ze dé ze (dus BLO) opleiding gevolgd heeft maar omdat ze niet voldoende voorop leiding heeft om de opleiding tot ge- finsverzorgster te volgen. Deze eisen zijn vrij hoog en toch is het wel be langrijk dat de meisjes een behoorlij ke vooropleiding hebben en een be hoorlijke ontwikkeling. Uit de prak tijk is wel gebleken dat dit minimum eisen zijn want voor meisjes met min der vooropleiding is deze studie, die toch vrij veel inzicht èn doorzettings vermogen eist» vrijwel niet haalbaar, gen iriéfsje met BLO-opleiding die" erg fiink en handig is kan echter een goede gezinshelpster-worden en heel veel betekenen voor een gezin, waar van de huisvrouw ziek is. Arkei N. Blees Volgens een bericht in uw krant heeft dr. Kruisinga beweerd dat mi- Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag. dr. E. Bleumink. Paters- wotde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam: J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous. Den Haag: J. Smalienbroek. Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer. IJmui- den; Th. Brouwer. Assen; mr. dr. j; Donner, Den Haag, J. van Eibergen, Schaarsbergen: mr. K. ven Houten. Wagenin- gen: ds. O. T. Hyikema. Bitt- hoven: Jac. Huijsen, Deitt: mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. lammens. Naaiden; ds. F. H. Lands man. Den Haag; H. de Mooij. Rijnsburg: H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunterer»; H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijtstra. Oosterland (Zid.). uister Van der Stoei een voorbeetd kan nemen aan mr. Luns, die in 1967 de moeilijkheden het hoofd zou heb ben geboden. Die bewering is vol strekt in strijd met de mededeling van de heer Rabbani, vertegenwoordi ger van Koeweit, die. in Brandpunt er nadrukkelijk op wees dat de-boosheid van de Arabieren reeds is veroorzaakt door Luns in 1967, die toen zei dat Nederland achter Israël stond, onge acht wie de oorlog was begonnen. Zaandijk J. Bayens Gaarne wil ik mijn instemming betui gen met het schrijven van do heer Valstar (autoloze zondag 2) waarirt hij pleit, voor vervoersmogelijkheden van fietsen e.d. Niet alleen de spoor wegen, ook de bussen moeten aan de achterkant worden voorzien van een fietseristandaard waarop om de 3,5 ki lometer gelegenheid is' om zonder hulp van de chauffeur zijn fiets te plaatsen of terug te pakken niet al leen op zondag, maar ook in de weck desnoods beperkt tot de minst drukke uren. Ik kan moeilijk zonder auto, maar ik zou veel liever, van het openbaar vervoer gebruik (kunnen) maken als dat ons niet aan het einde van de rit in de steek liet- 't Is bo vendien goedkoper. Hengelo J. Luimes Zouden wij als christenen uit deze. au toloze zondag niet-moeten concluderen Onder de 23 missionarissen, die zich met hun verklaring tot de publieke opinie richten, bevindt zich bok pater Santiago Thijssen SCJ, Behalve door de paters, broeders en zusters is de verklaring onderschreven door negen Nederlandse leken, die in Chili in kerkelijk verband werkzaam waren, alsook door .vier Belgische missionarissen, een Ier en een Duit dat God tot ons spreekt om ons te bekeren? Wat wordt er geklaagd de laatste tijd over de. lege kerken. Heb ben wij daar geen schuld aan? Middelburg A. Dourleyn v. d. Stoot scr. De groep constateert dat de junta 'door bruut geweld' een halt heeft toegeroepen 'aan de vreedzame op mars van het Chileense volk naar een socialistische maatschappij. Door hun werk onder de armsten zeg gen de missionarissen in direct con tact te zijn gekomen met de schrij nende tegenstellingen en 'de meedo- genloze uitbuiting van miljoenen mensen'. Als reactie op het door de rijke elite beheerste systeem aldus de verklaring zijn de onderdrukten .zich gaan' organiseren in eigen Vak bonden, volksorganisaties, politieke partijen, om door verovering van de macht zichzelf te bevrijden uit deze situatie van gestructureerd geweld. 'Als missionarissen kwamen we langs de weg van de ervaring tot dezelfde conclusie als het tweede Vatikaans Concilie, dat de ware kerk de kerk der armen is'. Het gevolg hiervan was een volledige deelname door de missio narissen aan het georganiseerd ver zet van de onderdrukten. Volgens de missionarissen mag de kerk zich nooit laten gebruiken als steunpilaar van een maatschappij, die de armoede veroorzaakt én !n stand houdt. Tenslotte zegt de groep van 39 zich verplicht te achten te blijven werken voor de bevrijding van het Chileense volk; 'Met Idem vragen wij u, u duidelijk uit te spreken tegen het heersend fascisme in Chili, en uw so lidariteit uit te drukken in concrete daden die de bestrijding van het Chi leense volk en hulp aan de slachtof fers van de staatsgreep tot doel heb ben'. Het secretariaat van de groep berust, bij pater Herran Leemrijse SCJ, Deurnseweg 7a te Helmond. jjiSf ï®3 tV 'K ELf'IjNTöaTiw,; Zou men de door de olieboycot stij gende prijzen compenseren door loonsverhoging, dan moeten daarvoor bankbiljetten gedrukt worden. Er ont staat dan inflatie. Bij optredende schaarste aan goederen moet het ge bruik noodgedwongen beperkt wor den, hoe onaangenaam dat ook is. Loonrondes zouden averechts werken WflOrrf ZfTmfMinfT en bovendien in. eigen vlees snijden. TÏU"1U 'CllUClUlg Men is er altijd mee achterop. Wie loonsverhoging eist sluit de ogen voor de wérkelijkheid. Economische wetten kunnen nu eenmaal niet buiten wer king gesteld worden. Wolfheze dr. A. Notenboom (ADVERTENTIE) GIRO 1604400 LEIDERDORP. ROODEKRANS (LWI) Het begrip 'zendeling' zal geschrapt worden uit ■de woordenschat van de lutherse ker ken in zuidelijk Afrika en de kerken, die met hen samenwerken. Dat is een van de resultaten van een beraad, dat onlangs in Roodepoort (Transvaal) is gehouden o-ver de samenwerking van de dertien lutherse kerken in zuide lijk Afrika met hun zusterkerken in Europa «n Noord-Amen ka. Zwarte deelnemers aan dit, beraad ver wierpen het woord 'zendeling", dat voor hen een kJank van paternalisme en geestelijke bevoogding had. Zij wilden, dat hun kerken als gelijk waardig met de kerken overzee zou den worden beschouwd. In Roode poort werd ook besloten, dat het 'tweerichtingsverkeer' van mankracht en middelen in praktijk moet worden gebracht in een geest van gezamenlij ke verantwoordelijkheid en christelij ke eenheid. NED. HERV. KERK Beroepen te Winterswijk (toez.) A. A. Drost te Lemmer. Afscheid van Oosterhout S. Oenema, weg. ben. tot geest verz. inrichting van het min. van justitie te Veetünri- zen. op 14 nov. van Brandwijk: A. Talsma, ber. te Sprang. Intrede te Vlagtwedde: C. Bolijn, voorheen hulppred. te Terwolde, te Oosterland: kand. M.C. van der Meer uit 's-Gravenzande. GEREF. KERKEN Afscheid van Putten: C. van Ginkel, ber. tc Heinenoord. Intrede te Utrecht-Zuid: D. Kronemeij- er uit Leiden; te Heerjansdam: kand. J, W. Th. Muntendam uit Kampen; te Bunschoten-Spakenburg: J. G. J. van Echten uit Heinenoord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ermelo: C, de Bidder te Nunspoet. Afscheid van Arnhem: J. C. van Ra- venswaay ber. te Termaaen. ALG. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT Intrede te" Nieuwe-Niedorp: H. P. IJt- senga, jeugdwerkadviseur uit Dtens. NED PROT. BOND Afscheid op 10 nov. van Varsseveld: J. Bosch. weg. emeritaat -'-1 XA'v y* i 4- ,'i Vervolg can pag. 1 De commissie stelt aan de synode een nieuwe formulering voor van artikel 2 van de kerkorde, waarin staat wie tto de hervormde kerk wórden gere kend. In deze nieuwe tekst komen de geboorteleden niet meer voor, Tot le den van een hervormde gemeente worden alleen nog gerekend belijden de leden en doopleden. In het thans geldende artikel 2 worden'ook 'zij, die tut hervormde ouders zijn gebo ren' ais leden van de kerk beschouwd. In het rapport wordt teruggegaan naar Hoedemaker, die heel het Nederland se volk wilde terugroepen tot zijn grondslag, de gereformeerde belijde nis en daarmee tot de volstrekte ge hoorzaamheid aan God en zijn Woord. Ih zijn tijd werd praktisch iedereen nog gedoopt Maar nu'ligt de situatie' anders, aldus het rapport Het is niet meer vanzelfsprekend, dat men zich bij een kerk aansluit In steeds min dere mate doen jongeren belijdenis. r.. J>< Nieuwe stap op weg kerken naar eenheid van Deze twee belangrijke besluiten zijn genomen op de pas geëindigde algeme ne vergadering van de raad van ker ken voor Indonesië, die in Malang op Java is gehouden. Hij werd voorafge gaan door enkele studieconferenties, waarin deze besluitvorming werd voorbereid. Ds. P. Bons, Indonesië-se cretaris van de hervormde raad voor de zending, diie deze vergadering ipee- maakte, vertelt dat behalve de onge veer vijftig afgevaardigden van de aangesloten kerken uit het hele land, voor het eerst ook rijf jongeren aan de discussies deelnamen. Ze hebben zich duchtig geweerd. Nu is het streven naar eenheid tussen de kerken niets nieuws, gaat hij ver der. In het midden van de jaren zes tig is in de nationale raad vanuit de betrokkenheid van Indonesië-als-natie al gezegd: we moeten samen één kerk vormen met één liturgie, één geloofs belijder één kerkorde. Dat is nooit uit de verf gekomen. Men ging ont dekken, dat dit plaatselijk langzaam zou moeten groeien. Dat was weer mede de aanleiding tot het in leven roepen van regionale raden van kerken, overal in het land. Die tien raden zijn nu gevormd en beginnen langzaam maar zeker body te krijgen. De instrumenten zijn er dus om de eerste stappen op weg naar meer sa menwerking te zetten. De situatie is op het ogenblik zo, al dus ds. Bons, dat in feite de meeste kerken nog een eigen leven leiden. In ©en betrekkelijk klein gebied kan het voorkomen,dat de ene kerk niet van de andere weet wat daar aan de gang is. De verschillen zijn niet zozeer the ologisch bepaald, als wel cultureel (eigen taal); sociologisch (levensge woonten). Maar die verschillen wor den genivelleerd, het -duidelijkste in de steden. Ook al doordat het Indone sisch als landstaal veld blijft winnen. Vanuit de regionale raden zal men de verschillende kerken met elkaar in contact brengen om praktisch zoveel mogelijk samen te gaan doen. Door gezamenlijk toerustingswerk in de ge meenten van alle aangesloten kerken in de Tegio, door cursussen onder aus piciën van deze raden en door geza menlijke ontwikkelingsprojecten zal men daar mede op aansturen. Men hoopt daardoor de communicatie tus sen de kerken onderling tot stand te brengen en tegelijkertijd vorm te ge ven aan het wijder denken dan de ei gen gemeente of kerk. Er wordt wel eens aan getwijfeld of dat laatste in Indonesische verhoudin gen mogelijk is. Maar ds. Bons is met «en voorbeeld daarvan geconfronteerd op Bali, waar een gemeente, juist door zijn uitbreken uit bepaalde structuren tot een zekere welstand is gekomen. "Die houdt men als gemeen te niet voor zichzelf, maar laat men ook ten goede komen aan een andere gemeente in de buurt welke het min der heeft Zulke ontwikkelingen ze worden, meer gesignaleerd die vroeger inderdaad ondenkbaar waren, doen toch veel goeds voor de toe komst hopen, vindt hij. Dan de andere beslissing van de natio nale raad van kerken, eveneens aan sturend op eenheid: het meer lijn brengen iirhet theologisch onderwijs. Behalve de zeven universitaire oplei dingen, waarvan drie officieel zijn er kend en één het recht heeft er te pro moveren, kent Indonesië een groot aantal scholen van lager en middel baar niveau. Ds. Bons; de situatie is gegroeid dat "bij wijze van spreken el ke kerk die zichzelf respecteert over een theologische school dient te be schikken, Met de tendens, dat die zich als het even kan van lager naar mid delbaar en dan bet liefst nog naar universitair niveau zal ontwikkelen. Een soort wildgroei dus. Wat gaat er nu gebeuren? Een team is aangewezen, dat bij al die scholen een onderzoek zal gaan instellen en daar binnen eea jaar rapport over uit zal brengen. Daarin zullen (netelige) vragen beantwoord moeten worden, zoals: welke scholen hebben bestaans recht en welke minder of niet? Wat zal de oplossing moeten zijn? Samen werking met andere scholen en/of ombouw tot bijvoorbeeld meer een theologisch, centrum,- waar behalve predikantenopleiding" ook kadervor ming in- bredere zin voor de gemeen ten ter hand moet worden genomen? Wat zijn de gedachten en de moge lijkheden ter plaatse om de voorgan ger ook als ontwikkelaar te scholen, in kennis van landbouw, gezondheids zorg, om maar enkele voorbeelden te noemen? Met dat ïaatste hangt nauw samen met- doorbrekend inzicht bij de kerken, althans de top, dat het mee helpen om het land tot ontwikkeling te brengen nadrukkelijk tot de taken van de kerken behoort. Bij dit alles bleek in de vergadering heel duidelijk de overtuiging aanwe zig, dat de hulp uit het buitenland steeds minder moet kunnen worden. Ideaal gezien wil men volledig zelf standig, selfsupporting zijn op zo kort mogelijke termijn. Tegen die achter grond heeft ds. Bons tenminste de lange gedachtewisselingen geplaatst die gingen in de richting van: projec ten Opzetten, nog met- hulp uit het buitenland, die dan revenuen moeten opleveren om de kerken te runnen. Zoiets doet je wat utopistisch aan. vindt de Indonesië-secretaris, maar als symptoom van goede gezindheid is het natuurlijk wei te waarderen. Trouwens, ook naar buiten toe gaan de Indonesische kerken veel bewuster denken, to besluit ds. Bons -zijn in drukken uit Malang. Dat merk je aan de vragen die men ons, westerse ker ken, voor de voeten gooit. Niet in de zin van Bangkok: Ga maar naar huis! Die uitspraak viel niet best in de In donesische kerken. Maar wel in deze richting: Waarom doen jullie nu ei genlijk zending? Wat verwachten jul lie ervan? Denken jullie er iets voor terug te krijgen? Zitten er niet een heleboel schuldgevoelens achter? Weet wel, dat als dat laatste de enige basis mocht zijn, het voor ons in derdaad niet meer hoeft Ook het aantal doopleden neemt-af. omdat het aantal ouders, dat kindteren laat dopen zonder dat ze een wezenlij: ke band met de kerk hebben, af neemt 'Zonder dat men de historie van zestien eeuwen ongedaan kan «sf wil maken, groeit de kerk in Neder land (ongeacht aan welke kerk meff denkt) naar een situatie die in meer dan één opzicht herinnert aan de éet- ste eeuwen'. Na te hebben aangewezen hóe hetW de en nieuwe testament over de ver- bondsrelatie tussen God en mens spre ken, wordt ook stilgestaan bij 'dé- praktijk in de eerste eeuwen van de christelijke kerk. Een persoonlijke be slissing ging vooraf aan het toetreden tot de kerk. De eerste christenen wa ren zich bewust van het risico dat mi liepen en van de verantwoordelijk heid, die zij op zich namen. De doop was de poort waardoor men de kerk binnentrad. Reeds vroeger werd het gewoonte ook kinderen van christen ouders te dopen. Zij waren immers opgenomen in het verbond, dat God met zijn volk had gesloten. Ongedoop- ten werden echter niet tot de kerk ge rekend. Wel zegt het rapport, dat de gemeen te, waar mogelijk, ook met ongedoop- ten* in en. buiten hervormde gezinnen een band moet onderhouden. De nog niet gedoopte kinderen van de gelovi gen delen ook in de beloften, die de ouders in geloof hebben ontvang® Daarom stolt de commissie voor, ai artikel 2 het volgende toe te voegei: 'Met hen die in een hervormd gptm zijn geboren of opgenomen, magr (nog) niet gedoopt .zijn, onderhol een hervormde gemeente gedachti aan de trouw en barmhartigheid Van dc God van het verbond -— een bij: zondere band, wanneer en zolang Wt mogelijk is'. .Zulk een band onderi houdt zij ook njet andéren, die bujk hebben gegeven, van verbondenheid met de gemeente'. V Aan de commissie werkten ook twee gereformeerde theologen mee, té we ten prof. dr. J. Plomp uit Kampen én ds. D. N. Wouters uit Amsterdam.. Een ander belangrijk punt, dat opjde najaarszitting (19 tot 21 hovembfet) aan de orde komt, is het beleid, jd&t de hervormde kerk zal gaan voeren inzake de investeringen in zuidelijk Afrika. - Descartes cn de Kerk, door prof.? dr. G. A. Lindeboom. Uiig. Kok, Kampen. 64 pag. prijs 7,50. Vertrouwdheid met Boerhaave bracht de bekeiide Amsterdamse internist tot het1.onder werp van dit geschrift V Ilij voor ons, wij voor Rem door dr. B. Wentsel. Uitg. Kok, Kampen, 175 pag. prijs ƒ13.90. De Haagse 'prèÖi- kant wil met dit boek de bijbelse kernwoorden: gerechtigheid, vërt<?e- ning en gericht leren verstaan temid den van dé actuele discussies eb de toenemende polarisatie. j Reformatie: blijvende opdracht door dr. L. Lagenveij. Prof. dr. C. 'Graaf land e.a. Uitg. Kok,. Kampen, 151 pag., prijs ƒ9.90. Bundel opstellen, versche nen bij 50 jaar vereniging Prot Ne derland (wij berichtten daarover, in ons blad van 29 okt j.l.). - De veranderbaarheid van de mens door prof, dr. L. W. Nauta e.a. Uitg. Kok, Kampen, 120 pag.. prijs 1&J5. Gebundelde voordrachten voor studi um generale van de Vrije Universiteit en voor NOS-radio. Na het nieuwe testament door prof. dr. A. F. J. Klijn, Uitg. Ten Have, Baam, 112 pag., prijs ƒ7,90. De Gro ningse nieuwetestamenticus behandelt in dit boekje de christelijke littera- tuur uit de tweede eeuw. Het getuigenis, motief en effect sa mengesteld door ir. J. van der Graaf. y]tg'Kok' Kampen 131 pag., prijs j 11.75. Ir, v.ti. Graaf een der onderte- kenaars van het getuigenis, brengt hier bijeen wat er gezegd en geschre ven as rondom het getuigenis, waar- van men de letterlijke tekst aantreft. Men vindt hier verder o.a. prof. Van svnodp5 nfdC voor de hervormde synode. De omvang van het boet lief blHkbltr'nLw synoda!e sespreksnota i J toe: misschien had dan beter ook de reactie daarop van prof. Van Itterzon achterwege kunnen blij ven. Belangrijke documentatie.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2