Ben W verschillen Is toekomst luilekkerland of wacht ons tmtastrofe? voor minister Lubbers c/4genda ter meulen 5F 'Woord en daad' Burgemeester opent Noorse kerstbeurs Milde straf geëist? voor bedreiging Sexclubhoiider kréég 4 maanden Vier kilo hennep aangetroffen Vorstin krijgt informatie over gevolgen olieboycot Gezellig een dagje uit in de winter, zie maar dat je onder dak komt /~"X winkelcentrum Aart Bergwerff speelt in Joh. Calvijnlyceum A fscheidsrede Tinbergen in Rot terdam r Handhaving produktie Lacunes Vandaag TRÖUW/KWAjRTTBT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 SMD n R3 De officiële openingshandeling van de Erasrausunïversitcit droeg een bijzonder karakter: Koningin Juliana hing prof. dr. J. Tinbergen, die inmiddels wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd de NEU heeft verlaten, maar die sinds 1933 als docent aan deze hogeschool verbon den was, de erepenning van de huisorde van Oranje om ik hei) zin om vandaag eens wat gezelligs te gaan.doen" is' in de. winter makkelijker, gezégd' dan gedaan.' Welke kant kan je nou Uit? De kant van Rotterdam-Zuid.- Naar- wmkelcentrumZuidplein.om. precies, te .zijn. "Zeker tus-.' sen -twee., buien door van de: ene winkel naar de andere hollen9"- Nee. dat is 't hem. nu juist.Winkelcentrum Zuidpiëin.is,totaal, overdekt. Tot en met parkeerruimtes' toe. Laat De Bilt maar.klet- sen., en kom zonder jas naar' winkelcentrum Zuidpieiri.: \_y zuiapieiniotc-om. etifi compléte' winketsted. ond'eiïdak ROTTERDAM Niet alleen de Erasmusuniyersiteit (voor een verslag van fSe1 opening zie elders in deze krant) mocht zich donder dag verheugen in een bezoek'van koningin Juliana. De vorstin heeft tijdens haar dag in Rotter dam ook 'dé lagere tuinbouw school 'Hugode Vries' en het nieuwe wijkgebouw Larenkamp bezocht. 'i- De koningin tijdens haar rondgang door wijkgebouw JDe Larenkamp'. ,.T j Koniugm Juliana: bekijkt dé modeistadstüintjes, die leerlingen van de lagere tuinbouwschool 'Hugo de Vries'hebben aangelegd. Autoloze zondag Taxi's rijden wel! Bel 010-147700. ROTTERDAM Minister drs. R. F. M. Lubbers van economi sche zaken heeft donderdagavond aan boord van het opleidings schip Jan Baekx uit handen van de 87-jarige schipper Toxopeus het eerste exemplaar van het boek 'De laatste schippers' offi cieel in ontvangst genomen. De minister zei dat hij ondanks zijn drukke werkzaamheden in verband met de oliecrisis toch tijd hoopte te vinden 'om van dit bijzondere boek te genieten. Want het varen heeft altijd tot de beste vakken van de Hollanders behoord'. Koningin op in Rotterdam ROTTERDAM Een krediet voor 135.000voor de sloop van de vee markthallen waarmee de gemeente - raadscommissie voor stadsontwikke ling en volkshuisvesting akkoord ging gaf aanleiding tot de door .de heer Hl-van Hattum (Soc.) in de commissio naar voren gebrachte waag van het wijkorgaan Crooswijk, waarom het zo lang duurt eer de opdrachtgever voor de bouw van de eerste serie woningen békend wordt gemaakt Wethouder H. W. Jettinghof stads- ADVERTENTIE i ontwikkeling en volkshuisvesting) wees de zaak terug: 'Dit is nu alle maal voor het wijkorgaan. Er is een projektgroep en we moeten eerst het advies van de projektgroep af wachten.' Het zat allemaal echter niet zó een voudig, want de heer Jettingboff deed -'Dettomdigen tvildèh w'onm^ffuw in' vijf -lagen, maat cte mecdèrhefd in b.- en w. is ge porteerd voor véél hogere bouw. Daarover is nu aan dé projektgroep advies' gevraagd. Tegenover die hogo bouw hebben de deskundigen van de dienst van stadsontwikkeling gezegd, dat die niet past in de schaal van de omgeving.' j De heer Van Hattem: "Ik vind het een vreemde gang van zaken dat naast de dienst van -stadsontwikkeling en de gemeenteraadscommissie voor stads ontwikkeling en volkshuisvesting b. en w. met eigen stedebouwkiradige in zichten-koinen aandragen, wat de zaak alleen maar vertraagt!*;1 V Alles zit vast op het ontbreken van overeenstemming, over de 'vraag welke woningbouwcorporatie het plan moet uitroeren- Wethouder Jcttinghoff betreurde met de heer Van Hattem de gang van za ken maar vertelde daarbij, dat het niet allemaal zó simpel lag: het gaat b. en w. allereerst om de huurprijs. Die moet betaalbaar zijn. En directeur, ir B.„Fokkinga van de dienst van stadstontwikkeling kon al vast vertellen, dat-er onderling over leg is van zijn dienst met de federatie van woningbouwcorporaties om alvast een architect aan te wijzen. 'Wij heb ben zoveel haast, dat we die architect alvast willen hebben. Dan kan later worden beslist, welke corporatie de opdracht moet verleden. Maar dit moet zeer delicaat worden behandeld, omdat woningbouwcorporaties recht hebben op een eigen keus voor wat betreft de architect.' Namens het wijkorgaan Crooswijk bracht de heer Van Hattem nog een tweede punt van onrust ter sprake:, het complex van Heineken's brouwe rij. Crooswijk ziet dit ais onbekende factor bij ontbreken van een bestem mingsplan en de wijl: is bang voor een kantoor of groot bedrijf op deze plaats. Wethouder Jettingboff: 'Ik kan mij niet voorstellen dat er een ander be stemmingsplan komt dan een plan voor woningbouw. Blaar als er nu ai over Heireken wordt gesproken, wordt dat terrein onbetaalbaar. Blaar er kun nen alvast maatregelen worden getrof fen, dat er op dit terrein bij verlaten door Heineken gèèn andere bedrijven kunnen worden gevestigd en wij kun nen ook bepalen, dat Heineken op dit terrein geen uitbreiding of herbouw mag uitvoeren. Heineken heeft mijn beleidsnota gelezen en weet dus heus we!, dat wij dit bedrijf in Crooswijk de voet dwars zullen zetten. We heb ben te maken met harde zakenjon- gens, maar daar ben ik niet bang voor". ROTTERDAM Naar aanleiding van ons artikel in de krant van dins dag over de activiteiten van 'Woord en Daad' geven wij op veler verzoek het adres door. Het luidt: 'Woord en Daad', postbus 623, Rotterdam. ADVERTENTIE De tuinbouwschool wasom. tien uur het. éérst aan de'beürd. Badr werd de koningin ontvangen door burgemeester W. Thomassen en kreeg bloemen van-de dertienjarige Els van den Berg,, leerlinge, van de eerste klas. Zij liet zich vervolgens voorlich ten over de school, maakte een wan deling door het gebouw en een van de kassen en hèkeek de model .stads- tuintjes. Dat laatste gebéurde onder gejuich van de aanwezige leerlingen, Met grote haast vertrok koningin Ju liana daarna naar het wijkgebouw De -Larenkamp, waar de - snikkende Edwin van Boven (vier jaar) ook al met een boeket klaarstond. In Zuid- wijk was voor het eerst de drukte, die bij een koninklijk bezoek nu een maal hoort, merkbaar: toen de koning in 'De Larenkamp' binnen ging. Wethouder drs J, G, van der Pleg en de heer J, Nederlof, voorzitter van de beheerscommissie van het wijkge bouw, begeleidde de koningin bij haar wandeling. Het gezelschap zag een volksdansgroep van 'De Phoenix' in actie in de balletzaal van de Rotter damse Muziekschool, nam een kijkje in de peuterspeelzaal en bezochr het dienstencentrum, dat tot de laatste plaats bezet was door herhaaldelijk applaudiserende bejaarden. Ook' de creativiteitsruimte en de jongeren- sociëteit van de Phoenix werden be zocht Het ochtendprogramma werd iets in gekort het bezoek aan de Konings- kas schoot er bij in omdat konin gin Juiiana zich tijdens de luch op het stadhuis heeft laten voorlichten over de gevolgen van de olieboycot voor Rotterdam. Voor informatie zorgden burgemeester Thomassen, de wethouders drs. H. J. Viersen en J. Riezenkamp, mr. W. H. Fockema An- dreae, voorzitter van de Kamer van Koophandèl, vertegenwoordigers van het havenbedrijf en twee vakbondsbe stuurders. De bespreking van do olie- problematiek gebeurde op verzoek van de koningin ROTTERDAM Burgemeester Tho massen opent op donderdag 15 novem ber om 10.30 uur de Noorse bazar, één kerstbeurs. De beurs wordt ge houden in de Noorse Zeemanskerk, aarf'de- Estzeedijk en is opén'.ydï» 10.00 tot 22.00 uur. Er is een grote sortering Noorse specialiteiten; zoals hujsvlijtartikelen, zilverwerk en hand werk. U kunt er, als u wilt, een-dagje van maken: er iskoffie, zelfgebakken cake en natuurlijk Noors 'smorrebrod' voor de inwendige mens. De op brengst is voor het werk voor de Noorse Zeelieden. ROTTERDAM De 12-jarige orga nist Aart Bergwerff. uit Pernis,. een veelbelovend musicus, geeft vanmid dag een concert op het orgel dn de au la van het. Johannes Calvijnlyceum. Het concert begint des middags om tien over een. ■vp- - ■- ESÜaii Li!- ,1 SS!#! frii ROTTERDAM De officier -van justitie, mr. J, G. F. A. HagiL héoft ..donderdag een opvallend -mildgjfstra# geëist tegen, "de 27-jarigi,P!>|&dimd "kunstenaar Andr èR. dié ervan wordt verdacht in de nacht van 18 op 19 april bij het.AMVJ-hotel aan de Mau- ritsweg enkele gasten cm politie-agen- ten met een mes te, hebben bedreigd. Niets van achtergrond en feiten is tij; dens deze openbare zitting van dé meervoudige kamer naar vorên 'ge bracht, omdat de officier verklaarde dat het dossier, bekend was. Hij eiste tegen Aridrè een straf van drie maan den en 73 dagen, waarvan drié maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De 73 -dagen -gevange nisstraf, die nog overblijven, zouden gelijk zijn aan het voorarrest Wel stelde mr Hpge, dat het uitiein- delijk allemaal goed is agelopen: Op de melding, dat Andrè moeilijkheden veroorzaakte, is de politie .met volle sterkte opgetreden. 'Dat was niet voor niets', aldus de officier, 'de man hid al eerder een gevangenisstraf gehad. De rijkspolitie heeft beoordeeld dat de zaak adequaat behandeld was*, Vorig jaar had Andrè een hoofdagent met een mes in de zij gestoken. Hij was pas uit de gevangenis ontslagen, toen hij bij de AMVJ moeilijkheden veroorzaakte. Verschillende male® probeerde hijdaar politie-mensen met. zijn mes te raken. Een agent loste een schot, dat Andrè in de maag trof. Dit verminderde de agressiviteit jstet" Ook 'een .schot, in het rechter bovenbeen' kalmeerde hem niet. Terwjjl op. de grónd- la£ pro- beerde hij nog steeds de politie met het mes té "steken. In het Dijkzigtzie- kenhuis werd Andrè geopereerd en-, tijdens zijn'herstel door de poRiia bè-'p waakt. De zaak .werd donderdag bij verstek behandeld. Ondanks herhaald schrij- ven van 'zijn raadsman, mr.' S. Ivens, was Andrè niet ter zitting verschenen. 'Ik hoop maar dat hij werk heeft ge-' vonden', zomerkté mr. Hage pp, zodat hij niet terug: valt in het gebruik van drugs.'.: In debewuste; nacht zou An drè onder invloed van drugs hébben verkeerd. De rechtbank doét, over veertien dagen uitspraak.' -■ r ROTTERDAM De Rotterdamse sexdubhouder F. A. G. die op 12 juli P. A. Lioe A. Joe met een revolver in de borst heeft geséhoteai, is veroor- deeld tot vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk. De .-rechtbank in Rotèr- dam achtte poging tot doodslag, op grond waarvan de officier ,vah justitie acht maanden had geëist, nietbewe-T zen, maar wel poging" tot zware mis handeling. De advocaat van G. had vrijspraak gevraagd, omdat volgens hem van noodweer sprake was weest. Tussen de sèxclubhouder en Lioe-A. Joe bestond een' vete over het -"bezit' van de, prostituee Anja. Deze -was Li® oe's vriendin tot op .het moment- dat hij wegens gewelddaden de gevange- ois in. gingJ'Anja was toengaan - wef-:, ken in' de" séxélüb van Gr toèiï Jü&e' weer op vrije voeten was, ontstónd-'er een vechtpartij tussen hem v en-.;G; daarbij -had G. zijn-revolver éénmaal - afgevuurd. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft bij een verkeerscontrole vier kilo hennep aangetroffen. Ver dacht van overtreding van de opium wet zijn aangehouden de 34-jarige M. ,E,. S. F., de 19-jarige K. R. L. F. en de 21-jarige H. H. B., allen afkomstig uit Paramaribo. Zij kwamen met een auto van een. haventerrein van pier 7 van de Waalhaven. ROTTERDAMIs de toekomst ccn luilekkerland met werktijden als korte onderbrekingen van da-: gen van recreatie en liefhebberijen? Of wacht ons een catastrofe, beschreven door Oennis Meadows en zijn medewerkers, de opstellers van het rapport, van de Club van Rome? TAXI TELEFOONCENTRALE ROTTERDAM In het boek, dat als ondertitel 'Bin nenvaart onder zeil' heeft meegekre gen, is een groot aantal ervaringen van oude schippers, die tot een uit stervende generatie behoren, bijeenge bracht. Het boek wil als het ware een sociale documentaire van vervlogen tijden zijn. Overigens mogen onze Nederlandse schippers er nog altijd zijn. In één jaar tijd lopener altijd nog zo'n 200.000 binnenschepen de Maasstad binnen, en de helft van de schippers op de Rijnvaart bestaat uit Nederlan ders. Niettemin acht Unieboek BV in Bussum thans de tijd rijp om typi sche ervaringen van oudere schippers door middel van dit boek voor het na geslacht te bewaren. De auteur Hyike Speerstra, die meer dan anderhalf jaar bezig is geweest om de ervaringen van de schippers te verzamelen en uit te werken, heeft van dit boek een soepel geschreven, levendige documentaire gemaakt Deze vraag behandelde prof. dr. J. Tinbergen in zijn afscheidsrede als hoogleraar aan de Rotterdamse Eras mus Universiteit. Prof. Tinbergen do ceerde tot 1 september de economie der centraal geleide stelsels, en ont- wikkelingsprogrammering. Zijn rede beschreef hij als een poging de optimistische visie over de toe komst en de pessimistische in één theorie te verwerken, In zo'n rede moeten we dan al rekening houden met de economische groei tot nog toe en met de mogelijke uitpntbaarheid van materiële hulpbronnen in de heie wereld. De hulpbronnen moeten onderschei den worden in uitputbare, zoals olie ijzer, lood, tin en onuitputbare.. Ais centraal punt ziet prof. Tinbergen de voortgezette vervanging in het mense lijk verbruikspatroon van uitputbare door onuitputbare hulpmiddelen. In de achter ons liggende eeuw heeft een dergelijke vervanging vrij regelmatig plaatsgevonden. Tussen 1870 en 1900 nam het aandeel van de uitputbare middelen in de totale produktie met 1,6 procent per jaar af, van 1900 tot 1930 met 1,0 pet cn van 1930 tot 1957 met 1,5 pet. Dat afnemend percentage is ten dele aan de toenemende welvaart te dan ken en ons huidig welvaartsniveau kan bij de huidige stand van de tech niek met relatief nog minder uitputba re hulpmiddelen worden bereikt. Als we het aandeel van de uitputbare middelen jaarlijks met 1 pet vermin deren, kunnen we onze produktie glo baal handhaven. Wel is voorwaarde, dat het aandeel in de top van de pro duktie met 3 pet teruggaat en dat de wereldbevolking constant blijft. Voorbeelden in het verleden van ver minderd gebruik van uitputbare mid delen zijn o.m. de toepassing van steeds lichtere constructies. Verder do beperking van energieverliezen bij omzetting van de ene vorm in de an dere en het vergaderen per telefoon, wat transport uitspaart We moeten in de gedachte van Tin bergen niet denken, dat het verschui vende gebruik van hulpbronnen wal van zelf gaat omdat schaarse midde len duur worden. De -toekomstige5 schaarste van een materiaal drukt zich nl. veelal pas vijf jaar tevoren in de prijs uit. De verschuiving moet daarom planmatig geschieden. Daarbij zal ook een rol, kunnen, en wellicht moeten, spelen ëen doelbewust gepro pageerde verandering, in óns- gebruiks patroon, Als' voorbeeld ,;:höemt prof. Tihbergen het terugdringen van «ie auto door het openbaar vervoer. Als lacune in zijn theorie ziet Tinber gen de schaarse kennis van de natuur lijke processen in de oceanen en dus van de werkelijke voorraden van voedselbronnen. Ook is er de vraag of kernfusie voor energie kan zorgen en zo ja, wanneer. De voorraden aan delfstoffen in het binnenste van de aarde kan meevallen en er kunnen doorbraken in de tech niek plaatsvinden, zoals het gebruik van zonne-energie. Naast deze optimis tische punten ziet Tinbergen echter ook pessimistische. Hij noemt de ster ke bevolkingsgroei in Latijns-Amerika en Afrika. Verder het milieuprobleem en het feit, dat de Verenigde Staten slechts 60 pet van zijn gebruik aan zuurstof zelf produceert. Per hoofd gebruikt de Amerikaan 20 a 300 maal zoveel uitputbare hulpmiddelen als een. Indiër. Het tempo, waarin in de- wereld uitputbare door onuitputbare middelen worden vervangen, geeft hem ook reden tot zorgen. f ADVERTENTIE) In 4 fraaie interieurkleufen. Bedrukte' weefstof voor het moder ne interieur, 120 cm breed/in dé kleuren paars, oranj'e, bruin en groen. Deze overgordijnstof koopt u nu oer meter voor TER DAM: Kehobothkerk: Noordsinjel: 20.00 Zangavond door 'Dao Cantemus" voor zen> ding chr. Rerefkerk: Stadhuis: 16.30 Open bare vergadering commissie Algemene Za ken; ALBLASSERDAiiDe Wipmolen: IS.00-22.00 Vogeltentoonstelling Ons Genoegen'; Idem 20.00 Voorstelling Toneelgroep NKF met 'Os car'. SLEEUIVIJK: Qntmoellngskerk: 20.00 Zanga vond Bijbel Kiosk Vereniging; SLIKKERVEER: Electroiaal-, 21.00 Optreden van de Golden Earring: VLAARDINGEN; S poripark 'De VIJfsiuircn: 20.00 Concert, door Shell Harmonie: -

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3