Akersloot was te slim af: toch Als oliecrisis blijft voortduren 1 Partijtop wil dd D'66 blijft shoestring 't kleine zusje van iiismift opnieuw iets gedaald sferbandJËP ts-bandensebmge WÉ Rotterdam heeft nu eigen universiteit Staatssecretaris in debat over ontheffingen van rijverbod: 'Arts niet toegerust voor hulp» bejaarden' \m Twee gastarbeiders in kamer gestikt Zwemmer van acht maanden oud Bouwvakker maakt geen misbruik van voorzieningen CHIPS TtBiOIJiW/KWLARTDET VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 BIMNENI/AiNID T3/K5 Bil I Nqodwetje Ambtenaren Die schattige kleine frietjes kun Je frituren, maar ook zonder olie of vet bakken in de oven. Shoestring smaakt lekker bij 't eten en is ook als snekje onweerstaanbaar. in 't zakje met de rode ruit een diepvriesprodukt van Spreiding wordt ongelijkmatiger Uiteen Koningin eerde prof. Tinbergen van onze onderwijsredactie ROTTERDAM De opening van de Erasmus Universiteit in Rotter dam is gisteren uitgelopen op één grote huldiging van de scheidende hoogleraar Jan Tinbergen. Koningin Juliana hing professor Tinber gen de medaille van voortvarendheid en vernuft van het Buis van Oranje-Nassau om. Daarmee verklaarde zij Nederlands zevende uni versiteit voor geopend. Verrassing Bibliotheek bel voor Informaties 02503-7241 treinen superieur in techniek en kwaliteit Niet rechtvaardig Staatssecretaris Van Huiten Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT 'Het overgrote deel van de Nederlandse bejaarden wordt medisch verzorgd, door art sen en huisartsen, die allen dë artsénopleiding-'oude stijl' heb ben gevolgd. Dat betekent dat zij worden behandeld door mensen die in hun opleiding niet of nau welijks geconfronteerd zijn met de specifieke problemen van -de ouder wordende metis, v." Standje Van een oizer verslaggevers AKERSLOOT Door een unieke tegenzet van B. en W. van -Akersloot is in deze-Nooidholland- se gem«nte een stuk sociale woningbouw veilig gesteld die verloren dreigde te gaan door specu- latievegrondaankopen van een projectontwikkelaar. Als zcreel andere gemeenten in NoordJolIand kampt Akersloot met een woningnood onder de oorspron kelijk bewoners. Er werd de laatste jaren wel veel gebouwd in deze ge- meeiïe maar de huizen waren uit sluitend betaalbaar voor koopkrachti ge prensen. Voor vele Akersioters bleen de nieuwe huizen een te du re ;uxe. Pogingen van de gemeente tod sociale woningbouw tot stand tebrengen, mislukten door de onwil va aannemers die meer brood za- gh in dure bouw voor mensen die d stad wilden ontvluchten. Deze touwers hadden de beschikbare (ouwgrond al vaak in bezit zodat de gen een te niet veel anders kon doen dn toezien hoe er wel werd ge bouwd maar niet voor Akersioters. Enige tijd geleden ontstond het plan om Akersloot uit te breiden naar het noorden. Maar dit bestemmings plan werd door de provincie om fi nanciële redenen afgewezen. De eni ge uitwijkmogelijkheid voor Aker sloot om uit te breiden en sociale woningbouw te plegen, was het zui den van de gemeente geworden. De projectontwikkelaar kreeg daar lucht van en kocht de grond massaal op. Het gealarmeerde gemeentebe stuur voorzag dat door deze specula tie goedkope bouw opnieuw onmoge lijk zou worden en begon in het ge heim nieuwe onderhandelingen met het provinciebestuur. Onder druk van de omstandigheden stemde de provincie alsnog In met uitbreiding naar het noorden. De gemeente Akersloot slaagde er daarna in de grond daar relatief goedkoop te ver krijgen. De projectontwikkelaar zit nu in z'n maag met grond waar niet gebouwd mag worden. In plaats van woning bouw denkt de gemeente daar aan bos-aanleg of de bouw van een zwembad. De gemeente kan nu als grondeigenaresse in het noorden voorwaarden afdwingen die betaalba re nieuwbouw garanderen. Burge meester J. H. M. de ScnnavHle ver klaarde deze week in de gemeente raad: 'Onze tegenzet is uniek en zeer belangrijk voor de sociale woning bouw in Akersloot'. van regering Van onze parlementsredaclie DSN HAAG De regering heeft liet plan om bij voortduring van dt diecrisis het bedrijfsleven te adviseren iedereen de maandagen 24 *n 31 december een extra vrije dag te geven. Doordat beide da- get tussen de feestdagen en het weekeinde liggen zouden de extra hoje opstookkosten voor slechts één dag produktie, achterwege kun- nei blijven. ADVERTENTIE) Orriat gewoonlijk alle bedrijven en overheidsinstanties oudejaarsdag toch alperder siuiten, zou dat nu makke lij; in een hele vrije dag om te zetten zii. Beide dagen worden voorafge- gan door een weekeinde en gevolgd dor respectievelijk de Kerstdagen en Neuwjaarsdag. De verwarmingen die ie de weekeinden op een, iaag pitje wrden gezet moeten reeds zondag- ncht extra opgestookt worden om raandag een redelijke temperatuur te Iveren. In dit geval zullen de verwar ringen 'smaandagsavonds echter weer toeten worden getemperd. Je regering roept momenteel steeds &t extra zuinigheid te betrachten met bt energieverbruik. In verhouding tt het rendement van eer- werkdag zal energiebesparing in deze situatie vaarschijnlijk de voorkeur genieten. Jovendien zullen vrie" werknemers, iidien er geen vrij wordt gegeven, Elf vrije dagen opnemen, waardoor <fe pcrsoneelsbezettiig enorm terug- hopt, zoal sdit in Soortgelijke geval- lm Steeds het geval is geweest fixjien de regering het plan zal door- jetfen, waarbij 09c de strengheid van de -winter een rd kan spelen, zal zij hef bedrijfslevej tct sluiting advi- -seien, Het is oimogelijk dit 'aan de wekgevers op f leggen, tenzij daar- i.voar een noodjetje zou worden ge maakt, Eerde' zal de regering trachten de werkgevers- en werkne- merscentrales innen de Stichting van de Arbeid op dit punt tot overeen stemming te brengen, waarna deze een overijïns vrijblijvend ad vies aan ht bedrijfsleven zullen geven. Hierb] zal echter wel een pro bleem rijn, ret name voor de werkge vers, wie orfraait voor het eventuele produktieveiies, als dit groter is dan de energieunst Verwacht wordt, dat, als de regring dit plan doorzet, een mogelijkhed wordt ingebouwd dat de verloren til geleidelijk door een iets langere verkweek dagelijks bij- voorbeeldien half uur meer wordt ingehaald-Deze oplossing werd door een wootvoerder van het NW niet uitgesloM. Het Verpnd van Nederlandse onder- nemlngej evenals het NW verrast door hc bes taan van zo'n plan, noem de, ondr alle voorbehoud, de instel ling v? een verplichte snipperdag een mgelijkheid inplaats van over- DEf HAAG D'66 zal zich met kra't inzetten om de kiezers op- nieiv voor zich te winnen en daar- me' een begin maken bij de eerstko mede verkiezingen. Tot deze uit- spiak zal het congres van D'66 wor- di uitgenodigd door partijvoorzitter Th Brink en de fractievoorzitters ïtlouw en mevrouw Wassen-Van ghaveren. ;Jj menen dat er in de Nederlandse ;o!itiek een partij is die het werk «hertzet dat D'66 tot nog toe gedaan leeft Zij noemen daarvan onder ftiëer: het openbreken van verouderde maatschappelijke structuren door 'meer openbaarheid en door een volge houden aanval op het paternalisme van grote en kleine bestuurders. het ontwerpen en uitvoerbaar ma ken van een progressieve politieke vi sie door middel van een beleidsplan met een financiële verantwoording en door een slagvaardige aanpak van de problemen van de grenzen aan de groei en het beheer van het milieu en het bevorderen van een echte keus voor de kiezer door te streven naar een heldere verdeling van het politie ke krachtenveld'. Van de PvdA onderscheidt D'66 zich, aldus de indieners, door nadruk te leggen op de afbraak van machtselites op zodanige wijze, dat nieuwe ondoor zichtige machtsopeenhopingen geen kans krijgen. D'66 zal duidelijker dan tot nu toe deze partij zijn, aldus de tekst van de resolutie. werk, als de cao's dit tenminste toela ten. Overigens Js er reeds'een aantal be drijven die of beide dagen gratis vrij geven, of een verplichte plus een gra tis snipperdag. De ambtenarenorganisaties houden ook rekening met de mogelijkheid dat de regering besluit beide maandagen vrij te geven. Tot op heden heeft de regering in het georganiseerd overleg met de ambtenarenbonden zich tegen het vrijgeven aan overheidsperso neel op een van beide dagen ge keerd. De bonden hebben echter eni ge tijd geleden om uitstel gevraagd eer rij hun oordeel hierever zouden geven. Deze kwestie kómt 15 novem ber in behandeling. Gezien de ener giecrisis achten zij een geheel gewij zigd voorstel van de regering waar schijnlijk. De provincies en gemeenten, die auto noom zijn in het vrijgeven, veoren geen uniform beleid. Een aantal van hen, waaronder Den Haag, heeft reeds besloten 24 december vrij te geven. De kans is groot, zo bleek in deze kring, dat bij een voortduring van de olieboycot ook 31 december vrij zou kunnen worden gegeven. Daarnaast moet de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat als de ener- gienood hoog stijgt, zelfs door de regering geadviseerd zou kunnen wor den vrij te gerven van 22 december tot en met 1 januari tADVERTENTIE •ai VOORGEBAKKEN ft -gVOORGEBAKKEN^ ^(g 8 Van een verslaggever DEN HAAG De afgelopen maand is de werkloosheid in ons laud opnieuw iets verminderd. Daarmee is de dalende tendens, die in september begon na een bijna onafgebroken lichte stijging sinds april, voorgetrokken. In oktober was het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve (werk loosheid) voor mannen en vrou wen samen 121.000. Dit is 1.600 minder dan in september. De ge registreerde vraag (vakatures), eveneens voor seizoen gecorri geerd, kwam op 75.500. Dit is 2.600 hoger dan in de voorafgaan de maand. Dit blijkt uit gegevens van het ministerie van sociale za ken. De niet voor hét seizoen aange paste werkloosheidscijfers van eind oktober tonen echter een werkloosheid tot 76.780; mannen en tot 24.600 vrouwen. Dat bete kent bij de mannen, een stijging met 4.720 en bij de vrouwen met 1.040 ten opzichte van de maand daarvoor. De geregistreerde werk loosheid. voor mannen en vrou wen bereikte.de 108.950, hetgeen een stijging betekent met 5.920 vergeleken met het werkloos heidscijfer van eind september. Het aantal vakatures (niet voor seizoen gecorrigeerd) daalde de afgelopen maand met ruim 3000, waarvan ongeveer de helft be trekking had op vrouwen. Uit de ontwikkeling van de voor seizoen gecorrigeerde arbeidsre serve blijkt, dat de regionale spreiding sinds april wat onge lijkmatiger wordt. De percentages In het Westen dalen, terwijl ze stijgen in het Noorden en het Zuiden. Intussen vindt overleg plaats over de vraag of gelden beschik baar kunnen worden gesteld voor de werkgelegenheid in het bag gerbedrijf.. Minister Boersma (so ciale zaken) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld dat de bedrijvig heid in deze sector verleden jaar met ongeveer 30 procent is ge- daald ten opzichte van het jaar daarvoor. Voorts toonde de eerste helft van dit jaar een teruggang van 46 procent vergeleken met de overeenkomstige periode van 1971. Van een verslaggever ROTTERDAM Twee Portugese gast arbeiders zijn door verstikking omge komen in een huis aan de Van Speijk- straat in Rotterdam. De kamer bleek Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Emmen Enschedé Goriccbem 's Grawnhige Groningen Helmond Kampen yMidddbnrg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Ternereen Tilbarg Vlaardingen Elke dag zwemt Arthur, een kind van acht maianden uit Moskou, een half uurtje. Dat is op zichzelf al een prestatie, maar nog knapper is dat het kind toen het pas negen dagen oud was, al het water In ging. verzadigd te zijn van waterdamp, ont staan door een lopende douche, gecom bineerd met onvoldoende ventilatie. De slachtoffers zijn de 33-jarige L. N. Fonseca en de 23-jarige B. do Rosarie. De rijksuniversiteit Rotterdam, zoals de officiële benaming luidt, heeft een bijzondere leerstoel ingesteld om de econoom Tinbergen te eren. Deze Tin bergen-leerstoel is bedoeld voor bui tenlanders die hier bij toerbeurt een jaar gastcolleges wallen geven over de internationale problemen die ook Tin bergen hebben bezig gehouden. Na afloop van zijn afscheidscollege kreeg professor Tinbergen onder an dere een boek van zestien collega's uit binnen- en buitenland. De onderscheiding van koningin Juli ana kwam voor Tinbergen en de hele universiteit als een verrassing. Toen het bestuur' van de universiteit de Ko ningin had gevraagd, hoe zij de ope ning wilde verrichten, had zij gezegd: Dat zult u wel zien. Toen zij gisteren in het concertgebouw De Doelen het spreekgestoelte beklom, verzocht zij professor Tinbergen haar te helpen bij de opening en hing hem de onder scheiding om, die door haar moeder is ingesteld. Staatssecretaris Klein (hoger onder wijs) herinnerde in zijn toespraak aan het voornemen van de regering om de nieuwe instellingen voor wetenschap pelijk onderwijs te laten uitgroeien tot een volwaardige universiteit. De Erasmus Universiteit is ontstaan door samenvoeging van de Nederlandse Economische Hogeschool en de Medi sche Faculteit Rotterdam. Thans is bij de regering in studie of er in Rotter dam ook een letterenfaculteit moet komen. Dr. Klein zinspeelde ook op de mogelijkheid dat de hogescholen te Tilburg en Eindhoven in de nabije toekomst zullen worden samengesmol ten tot één nieuwe universiteit. De bibliotheek van de universiteit kreeg de eerste vier delen van de ken van Erasmus met de belofte dat nieuwe uitgave van de volledige wer- ook de delen die in de komende vijf entwintig jaar nog verschijnen, zul len volgen. Rector C. J. van der Weijden waar schuwde de nieuwe universiteit niet bij de pakken neer te zitten, nu het toekomstbeeld door de Club van Ro- UTREHT Aannemer J. Hazenberg uit Vught (214 werknemers, jaarom zet ongeveer 20 miljoen gulden) meent, dat in het algemeen de kreet dat de bouwvakkers op een toenemen de en onbehoorlijke manier misbruik maken van de sociale voorzieningen per sé niet waar is. Hij is tot deze conclusie gekomen aan de hand van een in eigen bedrijf sinds begin vorig jaar bijgehouden statistiek van het ziekteverzuim. De bouwbonden van NW en NKV heb ben de conclusies van de heer Hazen-' berg gepubliceerd. Een belangrijk voordeel van het bij houden van de ziekteverzuim-statis tiek per man is volgens de heer Ha zenberg, 'dat we nu sneller in aanra king komen met mensen, die langer ziek zijn dan normaal. Je kunt dan ook naar oorzaken gaan zoeken en problemen gaan oplossen. Want lang durige ziekte zou best eens door werk omstandigheden kunnen worden ver oorzaakt'. ADVERTENTIE Marklin Van onze parlemtensredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) denkt er niet aan de geestelijke verzorgers (predikanten, priesters etc.) algemene vrijstelling te geven van het rijverbod op zondag. Deze categorie weggebruikers zal, wanneer het rijden met de auto noodzakelijk is, steeds een ontheffing moeten aanvragen. Tijdens de korte discussie in de Tweede Kamer over de au toloze zondag ontraadde de staatssecretaris dan ook ern stig de motie, die de heer Van Dis (SGP) had ingediend en waarin werd gevraagd de gees telijke verzorgers gelijk met de medici te behandelen. De motie die de heer Van Dis vorige week op tafel legde, .trok hij gisteren weer in, om dat voor een groot deel aan zijn verlangens was voldaan wat betreft de faciliteiten voor de kerkgangers. Hij kwam evenwel in een volgen de termijn van het debat, waarvoor de Kamer hem toe stemming verleende, met de 'nieuwe motie, waarin het voor de predikanten werd opgeno men. In een wat moeilijke dis cussie vroeg de heer Van Dis zelfs in vijfde termijn het woord te mogen voeren. Dat werd eveneens toegestaan. Zijn voorstel was nu de juist ingediende motie niet in stem ming te laten brengen, maar aan te houden. Deze keer knikte de kamer die wat geïr riteerd raakte, niet 'ja' en was er een hoofdelijke stemming voor nodig. De wens van de heer Van Dis de zaak aan te houden werd met 6044 stem men ingewilligd. Het debat was begonnen met drie mondelinge vragen van de heer J. van Houwelingen over de faciliteiten voer predi kanten en kerkbezoekers. Het bleek, dat door de nieuwe richtlijnen deze vragen reeds waren achterhaald. Staatsse cretaris Van Huiten deelde nog mee, dat veel aanvragen niet waren ingewilligd, omdat de aanvragers onvolledige ge gevens had verstrekt. Zijn gro te bezwaar tegen een algeme ne vrijstelling voor geestelijke verzorgers is, dat deze uitzon dering niet rechtvaardig zou zijn tegenover anderen, die een dergelijke functie hebben. Hierbij komt nog, dat het moeilijk is na te gaan wie wel nf niet predikant is. Het is ge bleken, bij de beoordeling van de aanvragen, dat er een over vloed is van personen, die in kerkdiensten voorgaan, De heer Van Huiten vertelde het voorbeeld van een sergeant majoor, die ook ontheffing had gevraagd, omdat hij een dienst moest leiden. De man kreeg geen toestemming. 'Als we daaraan beginnen', zei de staatssecretaris, 'is bet hek van de dam.' Daarentegen is wel duidelijk na te gaan wie wel of geen arts is. Overigens zullen de aanvragen van de predikanten soepel worden beoordeeld. De heer Van Huiten beloofde het kamerlid Van Houwelingen (ARP) dat bij de beoordeling van de aanvragen ook wordt gelet op de tijd, die men derweg is. on- Bij de R.K. kerk wordt het zelfs niet op prijs gesteld dat een speciale uitzondering wordt gemaakt voor de geeste lijken. Het is duidelijk, ver volgde de heer Van Huiten, dat iedere geestelijke verzor ger, wanneer hij plotseling bij een ernstig zieke wordt geroepen in zijn auto kan stappen. Hij kan dan altijd een beroep doen op over macht De heer Van Dis 'liet zich ech ter niet overtuigen en vroeg zijn nieuwe motie tot volgen de week te mogen aanhouden. Dr. Kruisinga, de fractievoor zitter van de CH zei nog de geestelijke bijstand voor zie ken en stervenden altijd nog belangrijker te vinden dan de medische bijstand. Daarom vond hij de motie van de heer Van Dis sympathiek. (Uitvoerige weergave van de regeling voor ontheffingen op taglna T-K 13) me en andere onheilsprofeten zo ver somberd is. Voor velen is de laatste wijsheid ongeveer, datzij 'het niet meer zien zitten.' Maar elke generatie heeft tot nu toe nog zijn eigen pro blemen kunnen oplossen en wij zullen, het ook moeten. Het heeft geen zin, over milieuvervuiling te jammeren als we toestaan dat ons eigen geeste lijk klimaat vervuild is door fatalis me. Buiten De Doelen stonden studenten van de Linkse Algemene Rotterdamse Studentenbond, die het feest van de 2200 genodigden maar een 'grote geldsmijterij vonden. Zo'n plechtig heid kost zeker 200.000 gulden, hiel den zij in een stencil de Rotterdamse belastingbetalers voor. Alleen door nascholing en bijscholing, kan de kennis op dit gebied van deze groep reeds afgestudeerde artsen nog vergroot worden. Deze bijscholing is hoognodig*, Aldus de Haagse, arts dr. A. K. C. Burger in een pre-advies voor het derde congres voor geronto logie dat vandaag in Utrecht wordt gehouden. Dit congres staat ditmaal in het tekenvan de 'gezonde ouder- om.' Dr. Burger heeft een onderzode ge daan naar de mate, waarin de art- sen-oude-stijl' tijdens hun studie en ook daarna nog geconfronteerd zijn met de problematiek van de. bejaarde mens. 'Uit veel gesprekken met stu diegenoten en uit bestudering, .van collegeroosters en collegedictaten is mij gebleken, dat ikzelf tijdens, mijn studie driemaal met het bejaarden- probleem geconfronteerd ben, Öok in de medische vaktijdschriften is; het onderwerp.de afgelopen jaren nauwe lijks aan de orde geweest. De laatste tien jaar verschenen er in het maand blad 'Huisarts en Wetenschap* in to taal vijfentwintig artikelen met be trekking tot geronthologie en geriatrie' aldus dr. Burger. Hij slaakt de verzuchting of er, gezien deze spaarzame aandacht voor, dit on derwerp, onder de artsen eigenlijk wel belangstelling bestaat voor de be jaarde mens en zijn problemen. In het pre-advies 'Gezondheidsorgani satie en bejaardenzorg' zegt de Am sterdamse hoogleraar prof. dr. H. J. J. Leenen, dat de gezondheidszorg voor 1 de meeste bejaarden behalve erg ono verzichtelijk ook heel slecht bereik baar is. 'Beperkt men zich alleen tot de. ge zondheidszorg, dan stuit men op een. menigte aan zelfstandige, losstaande voorzieningen en personen, waarin bijna niemand en dus ook de bejaar de, geen weg weet. De bejaarde moet zijn noden en behoeften opdelen naar de voorzieningen en dan maar voor elk stukje-een loket zien te vinden, in plaats dat omgekeerd het voorzienin genstelsel zodanig wordt geordend dat een integrale besparing mogelijk is.' Over fysieke toegankelijkheid van de gezondheidszorg voor de bejaarden zegt professor Leenen: 'Illustratief voor de ontoegankelijkheid is de hou ten steel in de polikliniek, waarop dó bejaarde vaak uren lang moet zitten wachten, voordat hij geholpen wordt. Verder ziet men bejaarden en trouwens ook niet-bejaarden soms wat verdwaasd en angstig ronddolen in ziekenhuisgangen op doortocht van het ene onderzoek naar het andere. Dat de bejaarden die opgenomen zijn in bejaardentehuizen, het daar ook niet allemaal even prettig hebben, be wijst nog eens een onderzoekje van studenten van het instituut voor soci ale geneeskunde van de Amsterdamse universiteit. Berispingen van bejaar den in het openbaar werden door hem genoteerd, evenals het feit dat een bejaarde, die in een tehuis wat zat te knutselen in een hoekje, door het personeel werd gehoond en als een lastige rommelmaker werd behan deld. Uit deze enquête die professor Leenen aanhaalt in zijn pre-advies, blijkt naar zijn mening duidelijk,dat zowel de thuiswonende als de ia een instelling verblijvende bejaarde zich erg afhankelijk voelt en zich niet meer als volwaardig beschouwen, 'er-- vaart ;-i

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5