Denen vervroegd naar de stembus over Bestand gered m DE GROTE WINKLER PRINS -ATLAS privé-secretaresse van president getuigt: Meir ontmoet regeringsleiders in Londen 'Moskou past verschrikkelijke methoden toe op dissidenten' Algerije treft ook Fransen door minder olie te leveren Vakbonden laken VN-onderzoek multinationals Moskou: China doodde vorig jaar 12^00 Tibetanen 1 in iiü ij" if TtROüW/KWARTËT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 BUTimiLAM) T7/K9 Lastig werk Geen aftreden f i Lof van Amin SMS Rose Mary Woods, Nixons persoonlijke secretaresse, arriveert bij een gerechtsgebouw in Washington, waar zij zal getuigen over Nixons geheime Watergate-bandcn. Onvërivachte crisis in Kopenhagen KOPENHAGEN (AP, UPI, AFP) Premier Anker Joergensen van Denemarken lieeft gisteren pairleméntsiverkiezingen uitgeschre ven voor 4 december, nadat zijn regering een onverwachte neder laag had geleden. De aankondiging van nieuwe verkiezingen is met weinig enthousiasme begroet, om^ at gevreesd wordt dat Denemar ken in een politieke chaos zal komen.' x 'Verrader' Vóór de oorlog Professor Lunz De 'behandeling-' Prémier Jörgerisen GENEVE (Reuter) Èen aan tal grote internationale vakbon den heeft geweigérd mee te doen aan een onderzoek van deVN over de rol van multinationale ondernemingen in ontwikkelings landen. Rustig ■M ■M m m m -i Banden Nixon ,^l4SiHjEN'G - cuter, LiPI, AiP) Rose Mary Woods, Nixons prive-secretarresse, heeft gisteren verklaard dat de kwaliteit van. de Watergate-gduidsbamden 'zeer slecht' is en dat vele gedeelten on verstaanbaar zijn. Ik kon niet ieder woord verstaan en ik geloof dat niemand dat kan,' zei ze tegen rechter John Sirica, die een onderzoek instelt naar twee 'niet-bestaande' geluidsbanden. De 55-jarige mevr. Woods, die 20 jaar laag reeds de secretaresse van Nixon is, vertelde: 'Op enkele banden is de kwaliteit zeer slecht, afhankelijk van de kamer waarin zij werden opgeno men. Er staan ook veel grappige din gen op. Als do president zijn voeten op zijn bureau legt zoals hij soms doet klinkt het ïnje oor als een bom. Of als iemand een kop koffie brengt en. het op het bureau zet. Het is moeilijk.' 'Soms kon ik de president horen flui ten. Andere keren zaten er vier men sen door elkaar heen te praten en ik kon niemand van hen verstaan', aldus mevrouw Woods. Ze verklaarde dat zij voor het eerst over het bestaan van de geluidsbanden hoorde, toen een Witte Huis-medewerker dit op 16 juli voor de Watergate-conunlssie onthul- de. Op het weekeinde van de 29e sep tember had ze voor het eerst dë ban-: den zelf gehoord, toen ze in Camp Da vid de gesprekken moést uittypen. Mevrouw Woods werkte van zaterdag morgen tot 's nachts idrle uur, sliep drie uur en werkte door tot zondaga vond. Ik was daar naar toe gegaan met de gedachte dat ik het in een weekeinde kon klaar, krijgen, maar tenslotte kreeg Ik er maar één klaar. En ik bedoel niet een geluidsband, ik bedeol alleen maar één gesprek', al- dus mevrouw Woods. Het had haar bijna een maand gekost om een af schrift te maken van de zeven ge sprekken tussen president Nixon en. personen die (ook) bij de affaire-Wa- tergate betrokken zijn. Het uiteindelijke resultaat van haar arbeid heeft mevrouw Woods, naar zij zegt, persoonlijk aan president Nixon overhandigd. Zij verklaarde verdjr dat geen doorslagen van de uitgetikte tekst van de geluidsbanden zijn ge maakt De linten van haar schrijfma chine zijn verbrand om te voorkomen dat iemand ze aan een nader onder zoek zou willen onderwerpen. Mevrouw Woods verklaringen zijn de eerste, die erop wijzen dat de banden van slechte kwaliteit zijn. Bob Balde- man, de ontslagen adviseur van Nixon, die de banden ook.hecft be luisterd, heeft gezegd dat dé opnames 'soms goed, soms niet goed' zijn. 'Het is moeilijk om de gesprekken te vol-- gen, maar dat betekent-niet dat dit geheel onmogelijk is', zo had hij ge zegd,. De presidentiële medewerker, die het bestaan van de geluidsbanden had onthuld, had gezegd dat de opna meapparatuur zo. goed/was dat zelfs nauwelijks hoorbaregeluiden konden worden geregistreerd. Volgens hem waren de conversaties duidelijk. Aan het,einde van zijn toespraak over de energiecrisis heeft president Nixon verklaard, dat hij niët van plan is af te treden. 'Ik ben in de verste verte niet van plan weg te lopen van de taak, waarvoor ik gekozen ben', zei hij. Nixcm zei er zeker van te zijn dat het Amerikaanse volk ervan overtuigd zal raken 'dat ik het vertrouwen dat zij in mij; geplaatst hebben, niet heb geschonden'. Inmiddels heeft het Wit te Hui? meer juridische adviseurs aangetrokken om de Watergate-proble- men 'misschien meer effectiever dan voordien' te behandelen. Inmiddels heeft de nieuwe Watergate- aanklager Lcoa Jaworski - tegenover het Congres gezegd dat hem verzekerd is dat hij ..'alle vrijheid van handelen' zal hebben in zijn onderzoek, 'Ik-zou de benoeming niet hebben aanvaard als ik niet'de meest plechtige verzeke ringen had gekregen over mijn abso lute onafhankelijkheid', aldus Jawors ki, die -zegt reeds het onderzoek van Archibald, Cox te hebben voortgezet. In eert persoonlijk telegram aan Nixon lieèft president Amin van Oe ganda zijn Amerikaanse collega gepre zen voor zijn "moedig optreden' in de' affaire-Watergate. Amin seinde dat 'elke andere zwakke leider ontslag zou hebben genomen of zelfmoord zou hebben gepleegd'. (De Verenigde Sta ten hebben inmiddels hun ambassade in Kampala gesloten, maar hebben nog niet -de diplomatieke betrekkin gen mat;Oeganda verbrokèn, zo is gis teren inf Washington meegedeeld). Nixons .f boezemvriend Bebe Rebozo heeft gisteren 10 mj. dollar schadever goeding'geëist van het dagblad Was hington! Pést, dat geschreven heeft dat hij'gestolen aandelen had verhan deld. Volgens de Post had Kebozo een gedeelte van deze aandelen verkocht, toen bekend werd dat ze gestolen wa ren. Rebozo ontkent dit. LONDEN (Reuter) De Israëlische premier Golda Meir zal zondag in Londen de regeringsleiders van vijf landen ontmoeten. Meir is van plan een vergadering van de Socialistische Internationale bij te wonen, zo is door een woordvoerder van deze orga nisatie bekend gemaakt Andere rege ringsleiders, die naar Londen zullen komen, zijn: bondskanselier Willy Brandt van Wcst-Duitsland, minister president Joop den Uyl van Neder land, premier Olof Palme van Zwe den, kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk en premier Anker Joergen sen van Denemarken, die overigens gisteren het ontslag van zijn regering heeft aangekondigd. De crisis in het Midden-Oosten is het belangrijkste agendapunt-van de vergadering, die deze week met spoed bijeen-is geroe pen. -r. V.. .*7 m&SL iiilS «praat LONDEN, MOSKOU (AP, Reuter, upi) In de Sowjet-Unie worden 'verschrikkelijke* methoden toegepast door mensen die het niet eens zijn met de poMtiek van hun land op te sluiten in gestichten voor geesteszie ken. Dit heeft dr. Malcolm Leader, de di recteur van het psychiatrisch insti tuut van de'Londense universiteit verklaard in een gesprek met het Britse blad The Daily Mail. Volgens Leader worden veel 'dissidenten' 'op genomen' nadat via methoden 'die in Engeland onaanvaardbaar 'zouden zijn is vastgesteld dat zij schizofreen zijn. Deze mensen worden om politieke re denen gearresteerd en men gaat on middellijk na of zij enig teken van psychische gestoordheid vertonen. Heeft men zoiets 'ontdekt' dan wor den de gevangenen doorgestuurd naar Moskou, waar dan schizofrenie wordt geconstateerd. Dan kunnen zij voor onbepaalde duur opgenomen worden .in psychiatrische inrichtingen. De .'pa tiënten' kunnen daartegen niet in ver weer gaan en zijn hulpeloos, aldus Lea der. Hij verklaarde een en ander te hebben vernomen van Russische art sen met wie hij in Moskou heeft ge sproken toen daar in oktober de Psychiatrische Wereldbond vergader de. MEDWEDEW De Russische historicus Roy Medwe- dew heeft In een uitgebreid artikel de opvatting bestreden van Andrej Sa- charow en Alexander Solzjenitsyn, dat druk van buitenaf kan bijdragen tot democratische veranderingen in de Sowjet-Unie. Volgens Medwedew zou een toenadering van de VS en de Sowjet-Unie, grotere samenwerking, handel en tourisme tussen de twee landen op de lange duur 'ongetwijfeld leiden tot een uitbreiding van de de mocratische rechten en de vrijheid in ons land*. PARIJS Algerije heeft de Westerse oliemaatschappijen; laten weten, dat. het met onmiddellijke ingang de olie- uitvoer met 25 pet. beperkt. De rond reizende Egyptische ambassadeur Sayat heeft weliswaar verklaard, dat Frankrijk en Engeland geen vermin dering in hun olietoevoer behoeven te vrezen, maar volgens Algerije was bet om technische redenen niet mogelijk Frankrijk van de maatregel uit te slui ten en de levering op het oude niveau voort te zetten. De moeilijkheden voor de sociaal-de mocratische regering van Joergensen begonnen woensdag, toen de sociaal- democraat. Erhaard Jacobsen uit de re geringspartij stapte met de aankondi ging dat hij een nieuwe pairtij zal op richten. Met Jacobsen verdween ook de .en-s zetel meerderheid, die de soci aal-democraten in het parlement had den. Jacob sen verklaarde echter in het openbaar dat hij de regeringscoalitie van sociaal-democraten en de kleine socialistische volkspartij bij belangrij ke stemmingen zou blijven steunen, totde volgende verkiezingen, die in het voorjaar van 1975 hadden moeten plaatsvinden. De regering rekende daarom op de steun van Jacobsen, toén zij tot stemming overging over. een belastingmaatregel. Tóen echter gestemd moest worden kwam Jacobsén riet opdagen en hij kon ook niet snel worden opgespoord. Om tijd te winnen vroeg de Tegering om een hoofdelijke stemming, in de hoop dat de afwezige Jacobsen nog voor het einde van de stemming ge vonden kon worden. Het mislukte. De, uitslag van de stemming was 86-86, waarmee het wetsontwerp van de baan was. Kort na' de stemming kwam Jacobsen het parlement binnen gewandeld én. het kwam bijna tot een handgemeen; Hij werd uitgemaakt voor een 'idioot' en' een 'verrader' door leden van de regeringspartij. Het bleek dat Jacob sen gewoon- thuis had gezeten en dat men niet telefonisch met hem in con tact kon komen, ómdat zijn lijn' voort- durend in gesprek was. De huidige regering werd op 22-maart 1971 gekozen met Jens Kragh als'pre mier. Hij-steunde het Deense lidmaat-! schap 'van de EEG. en nadat'de Dénen stemden voor toetreding, trad hij af omdat zijn werk erop zat. Hij, liét het premierschap over aan de vakbonds man Joergensen. Zowel de regerings als de oppositiepartijen dreigen stemmen te verliezen aan Jacobsens nieuwe- partij. Jacobsen pleit voor verlaging van de directe belastingen, het behouden van belastingprivüeges en de afschaffing van belasting op de verkoop van auto's. Hij zal echter 17.000 handtekeningen moeten verza melen om zijn nieuwe partij officieel te registereren. Van ecu medewerker Enige tijd geleden is de Russische schrijver Wladiinir Maximow naar de psychiater gest/uurd. Dit nieuws uit Moskou was eigenlijk nauwelijks verrassend. Maximow had zich ingezet voor de bur gerrechten in de Sowjet-Unie. Hij was daarom al uit de Schrij versbond gestoten. Nu wilde ónen vaststellen dat Maximow gees tesziek was en dat zijn opvattingen eveneens als 'krankzinnig' be titeld.konden worden. Hét niéuws van Maximow's psychia trische onderzoek- kwam maar een paar: dagen na de; besliste ontken ning van een prominent Russisch geneesheer dat in de Sowjet-Unie politieke, opposanten naar psychiatri sche inrichtingen worden gestuurd. Dit was beweerd' door de' Britse hoogleraar Martin Roth, de presi-. dent van het Koninklijk Brits Psychiatrisch Genootschap. In een gesprek met de Correspondent van het Russische persbureau Tass werd dit met grote stelligheid ontkend door prof. Andrej Sjnesjnewski, de directeur van het psychiatrisch insti tuut van de Russische Akadetnic van medische wetenschappen. 'In de vijf tig jaar dat ik werkzaam ben in de psychiatrie ben ik geen énkel geval tegengekomèr, van èen gezond mens die om enigerlei politieke reden in een psychiatrische inrichting is on dergebracht', zo verklaarde prof. Sjnesjewski. De feiten bewijzen echter dat prof. - Sjnesjnewski zich vergist. Geenwonder. In de Sowjet- Unie waakt de politieke geheime dienst zorgvuldig, over de geheim houding van haar activiteiten. Zo kan ook een prominent arts niet' over alles Van wat er zich-in zijn land afspeelt op de hoogte zijn. Dat in de Sowjet-Unie politiek an-, dersdenkenden naar speciale psychi atrische- inrichtingen zijn gestuurd is echter niets nieuws. De eerste dergelijke 'kliniek' bestond al vóór de Tweede Wereldoorlog in de Rus sische stad Kasan. Een van de meest prominente 'geesteszieken' in deze kliniek was de voormalige president van Estland, Pjats, die daar In de jaren 1941 tot 1956 was opgenomen. De kliniek van Kasan heeft elf afde lingen en- twee ervan zijn speciaal voor arbeiders. Spoedig na de oorlog zijn nieuwe speciale psychiatrische inrichtingen, van hetzelfde type als dat in Kasan, gesticht. In Sytsjewok bij Smolensk werd een kolonie ge vestigd, waarin niet alleen men sen met chronische psychische kwa len zijn opgenomen, maar ook poli tieke gevangenen die 'geesteziek' zijn verklaard. De Russische staatsveiligheidsdienst, de 'KGB, was van mening dat deze gevangenen 'het hoogste politieke gevaa? vormden voor de socialisti sche slaat Over de situatie in de in richting van Sytsjewok werd op 30 juni 1969 een boekje opengedaan in een orgaan van de Samizdat, de in de Sowjet-Unie bestaande onder grondse pers. In de 'Chronika te- koesjtsjisj sobytij' (de Kroniek van dagelijkse gebeurtenissen) werd be richt dat de gevangenen, die naar de inrichting van Sytsjewok waren ge stuurd, 'in een staat van bijna volle dige psychische invaliditeit' werden gedreven. In 1952 werd een nieuwe 'kliniek' gesticht in /Leningrad, die gevestigd is in de Arsenalnaja straat: nummer 9. Dertien jaar later werd weer een kliniek ingebruik genomen, in Tsjerjachowsk in het gebied van Ka- lingrad. het voormalige Königsberg. De kliniek kwam daar in het ge bouw dat vroeger het Duitse tucht huis was. In 1966 kwam er een kli niek in Minsk en in 1968 werd in Dnjeprotetrowsk een psychiatrische inrichting 'in bedrijf gesteld'. Strijders voor burgerrechten en po litieke tegenstanders van het Russi sche regime vormen de meercerheid van de 'zieken' in deze klinieken en ini".;-h+insen. Het zijn voornamelijk intellectuelen, maar deels ook arbei-, ders en boeren uit kolchozen- (de Russische staatslandbouwcoöpera- ties) die hier 'behandeld' worden. Sergej Rasceranyj, van de critici op het sowjet-systeem, berichtte on langs in een Samizdat-geschrift over de toestanden in de inrichtingen. Hij schreef 'De voornaamste leve rancier van zieken is het Sergej In stituut voor gerechtelijke Heelkun de, dat' gevestigd is aan de Kropot- kinstraat in Moskou. De politieke gevangenen bevinden zich op afde ling 5 van dit instituut, dat geleid wordt door professor Lunz*. De naam van professor Lunz wordt in dit verband ook genoemd door de bekende Tussisehe strijders voor burgerrechten, de gebroeders Zjores en Row Medwedew, 'Via de KGB', zo schrijven de gebroeders Medwedew, 'lopen de wegen naar het Centrale In- Zjores Medwedew, dé 48-jarige tweelingbroer van Roy Medwedew, woont sinds enige tijd in Londen. Hij is een Internationaal, bekend biochemicus, die in augustus zijn staatsburgerschap verloor wegens 'het belasteren van .de Sowjet-staat'. stituut voor Gerechtelijke Psychiatry waar de beslissing valt of een weten schapsbeoefenaar, schrijver of ande re andersdenkenden, die kritiek heeft geleverd op de Sowjet-macht 'ontoe rekeningsvatbaar' is. De hoofdrol ir. de fabricage van ver klaringen tot opname in een psychi atrische inrichting speelt de beruch te professor D. Lunz. Hij treedt zon der schaamte in het instituut op in het uniform van een KGB-overste. Hij heeft het leed van honderden mensen op zijn geweten. Naast Lunz zijn ook de artsen G. en W. Moro- sow bezig met dergelijke 'werkzaam heden', aldus de Medwedews. Een van de patiënten', die lange tijd in de inrichting van Leningrad heb ben gezeten, is de wiskundige Wassl- li Tsjerysjow. In de gevangenis wist men binnen dertig minuten een op namevergunning te bemachtigen en als diagnose werd gesteld: chroni sche schizofrenie van het paranoïde type. De reden van Tsjemysjows' 'geesteziek-verklaring" was zijn ge schrift: 'De geestelijke bevrijding van Rusland'. Tsjcrnysjow had daar in burgerlijke vrijheden geëist voor de bevolking van de Sowjet-Unie. Zijn verslag over de maanden die hij in een inrichting doorbracht is schokkend. 'Ik heb zelf gezien', zo schrijft Tsjemysjow, 'dat proteste rende politieke gevangenen die wei gerden te eten of 'medicijnen' in te nemen werden vastgebonden en een spuitje kregen waardoor zij zich niet meer konden bewegen. Dan werden zij met dwang van voedsel voorzien of (medisch) 'behandeld' Een zekere W. Lorissow protesteert al twee jaar. Men behandelt hem met aminassine. Het gevolg ervan is dat de patiënt zijü individualiteit verliest. Zijn geestelijke vermogens raken afgestompt, zjn emoties wor den gestoord en het vermogen tot nadenken wordt verzwakt.' Onder de 'zieken' die Tsjemysjow in de inrichting heeft leren kennen is ook een zekere Timonin, een chris ten. En Tsjemysjow bericht: 'Men spot met Timonins godsdienstige ge voelens en verlangt van hem dat hij zijn geloof afzweert, want anders wordt hij niet losgelaten..' Het Internationale Comité voor de bescherming van de rechten van de mens heeft dit voorjaar in Brussel bekendgemaakt dat er op dat tijd stip in de Sowjet-Unie ongeveer 1200 strafkampen waren, waarin meer dan 1,2 miljoen gevangenen zijn opgesloten. Niet al deze; gevan genen zijn wegens politieke of reli gieuze activiteiten gedetineerd. Maar veien ervan zijn bestemd voor een 'behandeling' in 'psychiatrische kli nieken' door artsen van het so-ort van overste Lunz. Het is jammer dat prof. Sjnesjewski, dë directeur van het psychiatrisch instituut van de Russische Akadè- mie van medische wetenschappen, zich hierover niet heeft uitgelaten. Een dergelijke zitting onder auspiciën van de ECOSOC, de economische en sociale raad van de VN, werd ook reeds dn New York gehouden. Naast vertegenwoordigers van multinationa-: ie bedrijven, wetenschappelijke onder zoekers en regeringsfunctionarissen, wilde, men ook vakbonden horen, maar twee ervan hebben het al laten afweten. Het zijn de ICFTU (Interna tionale federatie van vrije vakorgani saties) en de CMT (Wereldfederatie van de Arbeid). Ze hebben als motief opgegeven dat aan de visie van de ar beiders bij de hele opzet van de VN- studie slechts minimale aandacht wordt besteed. Charles Levinson, se cretaris-generaal van de Internationa le federatie van chemische werkers een van de eerste internationale te genpolen voor multinationale onder nemingenzei dat de hele opzet al zo ingekapseld was dat het moeilijk anders dan een 'bureaucratische goed praterij'zon kunnen/worden. Levinsons organisatie omvat vijf mil joen werknemers in zestig landen. De meeste gegevens in het rapport van de VN stammen volgens Levinson re gelrecht uit Amerikaanse .commerciële handboeken. 'Gelooft; het panel; van onderzoekers nu echt", aldus. Levin son, 'dat multinationals als General Motors en Dupont, die zonder daartóe op straffe gedwongen te worden aari hun eigen regeringen niet willen zeg gen hoe laat het is, wel nuttige infor matie zullen verschaffen aan een of andere organisatie die Verenigde Na ties heet?' Tot het forum van ónderzoekers be hoort ook de Nederlander dr. Mans- holt Onder de vertegenwoordigers van wereldconcerns die in Genève hun visie geven is ook de Nederlan der mr. G. Klijnstra, MOSKÓU (AP) De Literatoemaja Gazéta, het belangrijkste literaire weekblad in de Sowjet-Unie, heeft de beschuldiging geuit dat de Chinese Volksrepubliek vorig jaar meer dan 12.000 Tibetanen om het leven heeft gebracht Volgens een artikel.in het blad, dat geschreven was door M. Bamabekow, hebben de Chinezen in de afgelopen jaren opstanden van minderheden in zes gebieden 'te vuur en te zwaard' onderdrukt Het artikel scheen een antwoord te zijn op de Chinese beschuldigingen dat de Sowjet-Unie zijn minderheden onderdrukt en er in dit opzicht ge sproken kan worden van 'een kolonia listisch imperium van het tsaristische type'. Barnabekow prees de Russische poli tiek ten aanzien van minderheden en verklaarde dat de Chinese aanvallen op de Sowjet-Unie ten doel hebben de aandacht van het Chinese volk af te leiden van het feit dat 'nationale minderheden meer dan 60 procent van het grondgebied van de Volksre publiek China bewonen'. Hij schreef dat'de maoisten 'zichzelf zien als de erfgenamen van het rijk van Djenghis Khan..en graag de 44.000 vierkante kilometer gebied; ten oosten en ten zuiden van het Balehasj Meer in de Russische deelstqat Ka- zachstan zouden willen verwerven. Vervolg van pagina 1 heid van de luchtmacht: 'Hoewel de wapenstilstand nog niet sterk is, staat Israël wellicht voor het eerst voor een opening naar een werkelijks vre desregeling met de Arabieren*. De mi nister zei, dat de situatie van gisteren met een patstelling, die volgde op een wapenstilstand, 'misschien niet terug zal keren'. Dajan, die begin deze week nog een spoedige hervatting van de vijandelijkheden vreesde, meende nu< dat de wapenstilstand zich aan het sta biliseren is. Onderminister Sisco vloog gisteravond naar Riad, het regeringscentrum van Saoedi-Arabië, om zijn chef Kissinger verslag te doen van zijn reis naar Tel Aviv. Aanvankelijk zou hij Kissinger In de Jordaanse hoofdstad Amman hebben ontmoet, maar zijn verblijf in Israël liep uit. Kissinger sprak in Jordanië ruim twee uur met koning Hoessein, naar zijn eigen zeggen 'voornamelijk over de vredesmogelijk- heden in het Midden-Oosten'. Hij ging niet in op vragen of hij met de ko ning had gesproken over de toekom stige status van Jeruzalem en de toe komst van de westelijke Jordaan-oe- ver. In Riad heeft de Amerikaanse minister gesproken met zijn ambtge noot v_n Saoedi-Arabië. en met' ko ning Feisal. Saoedi-Arabië, de belang rijkste Arabische olicproducent, heeft de olie-uitvoer naar de VS beperkt. Amerikaanse functionarissen hebben echter gezegd dat Saoedi-Arabië zijn olie-export 'in deze fase' nog niet zal hervatten, ondanks het door Kissinger uitgewerkte compromis-voorstel. Het land eist dat Israel eerst de bezette ge bieden moet teruggeven. De Amerika nen zeiden verder dat Saoedi-Arabië, 'opgelaten' was over de EF.G-vérkla- ring, omdat zij Amerika geïsoleerd heeft in zijn steun aan Israël. Israël kan nu alleen nog maar rekenen op de steun van Amerika, Portugal, Zuid- Af rika en Rhodesië. Het optimisme in Cairo en Tel Aviv viel samen met handhaving van de rust langs het Egyptisch-Israëlische front. Er zijn geen. incidenten van be tekenis gemeld. Syrië beschuldigde Is raël ervan het Syrisch luchtruim te hebben geschonden. Het luchtafweer geschut zou één Israëlische jager heb- ben neergehaald. Israël verklaarde, dat deze bewering van Syrië 'uit de. 'lucht is gegrepen'. Israël heeft inge stemd met de vestiging van een VN- vredesmacht op de oostelijke oever, van hst Suezkanaal. Het vredesleger. dat voornamelijk uit Ieren, zal be staan, zal vandaag zijn posities kun--; hen betrekken. Totnutoe weigerde Is raël steeds de VN-soldaten toe te Ja- ten in bepaalde bezette gebieden. De woordvoerder van het VN-leger," de Joegoslaaf Rudolf Stadjuhar, ver telde, dat totnutoe vijf Finse leden van het VN-vredesleger gewond zijns geraakt Twee zijn ernstig gewond; ge- - raakt bij de ontploffing van een anti tankwapen. De Finse commandant van het VN-le ger heeft in Jeruzalem met Israëli sche leiders gesproken over de terug trekking naar de posities van 22 okto ber. Volgens de VN-wóordvoerder was er geen overeenstemming bereikt De Sjah van Perzië zal een bezoek- brengen aan Damascus,-zó heeft een- Libanees dagblad onthuld. De Sjah zal zijn reis naar Syrië maken, nadat hij in Teheran minister Kissinger heeft ontvangen. Koning Hassan van Marofc ko zal ook nog naar Syrië gaan voor de Arabische topconferentie in Al giers, zo meldde het dagblad Am Na- har. v y/?/!'-;- [(ADVERTENTIE) De grootste en veelzijdigste wereldatlas uit eigen land. Totale omvang 340 bladzijden op groot formaat (37 x26£ cm):'met250 kaarten in acht en vier kleuren; een. panoramisch beeld van wereld en ruimte; uitvoerige beschrijvingen van landen en volken met foto's in kleuren; 150 afbeeldingen in* kleuren van vlaggen van alle. landen ter wereld; en een omvangrijk register. In luxe cassette van rood kunstteen Met bijvoeging van zes antieke kaarten in facsimile (formaat 52 x 37 era) uit Abraham Ortelius' Theatrum. Orbis Terrarum (1570) en een waardebon van dertig gulden als reductie bij - vrijblijvende - aanschaf van de verlichte Dubbeleffect Wereldglobe. DE GROTE WINKLER PRINS ATLAS een encyclopedie van de wereld. Ter inzage en verkrijgbaar bjj elke bockhandel. -l'-l :g.i

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9