Bonn en de rol van Moskou in crisis Midden-Oosten m 'W* m ■Si iW iiii H.~',P mwmMmmi ZAJEESR/DAG 10 'NOVEMBER 1973 RlMIENiLiAiND T13/K19 J :1 I Alomvattend FERRY VERSTEEG IN LATIJNS AMERIKA Grond 1 'J'" 11 S■sssSsm SBffls Beproeving door het vuur deel van een extatische Voedoecere- toonie in Haïti. Cultuur Samenwerking Op de drukkende avond voor ons vertrek barst een hevig omceer - las boven'Port'OUrPrimce en valt in ons hotel de elektriciteit weer eens uit. Samen met de receptio nist, de hoteleigenaar, diens vriend de brandweercomman dant van de hoofdstad en^de enige .andere [ga$i"d:€eu'-,.Amen'.r kaanse. hinde rarts, zitten toe even later bij kaarslicht enmët'éeh glas rum op de veranda van- het hotel, terwijl de regen neerhoost en de bliksem, stukslaat tegen-4& bergen achter de stad. De Arnerir -kaan vertelt over de moeilijkste bevallingen, die goed afliepen. Dan komt de jeugdige brand- weerchef met zijn grootste pr&X bleem. Dat is geen brand, maar zijn verstopte rioleringen, waar dagelijks dodë baby's-in worden gegooid - door Jaap den Boef De omstandigheden waaronder de crisis in het Midden-Öósten is ontstaan en de 'veiïigheidscon- ferenties' die op het ogenblik in Genëve en Wenen aan. de gang zijn, kunnen voor de westelijke landen in het algemeen en wat Europa betreft de Bondsrepu bliek Duitsland in het bijzonder een extra aansporing vormen om in haar toenaderingspogingen tot de Sowjet-Unie met de nodige, omzichtigheid te werk gaan. Eigenbelang Geen geheim Kenmerken Revolutionaire hulp 'ïfll ,"111 Brandt'' F. I HAITI: OE WEG NAAR HET HEDEN VOL HINDERNISSEN Het tertreurregime van wijlen Francois Huvalièr getekende in liet recente Haïtiaanse •verleden een duistere periode van willekeur en stagnatie. Het huidige Haïti van de zoon Jean-Claude Dnvalier wordtgekenmerkt door minder terreur en meer openheid, maar het regeringsbeleid blijft zich voornamelijk beperken tot het op negen tiende eeuwse voorwaarden aantrekken van Buitenlandse investeer ders, die de door Jean-Claude beloofde ecenomdsche revolutie moe ten aantrekken. Toch zou zelfs een Haïtiaanse regering, die op veel energieker en efficiënter wijze aan de ontwikkeling van1 lietland zou werken met hulp van welke methode of model dan ook grote en typisch Haïtiaanse barrières moeten nemen. Een van de grootste barrières op weg naar maatschappijverandering zal zon der twijfel de volksreligie Voedoe blijken te zijn. Deze godsdienst heeft zijn eigen riten, priesters, kapellen, offers en talloze extatische momenten. De Voedoe wordt meestal omschreven als een mengsel van christendom en van uit Afrika meegenomen animisti sche gebruiken, waarbij de geestehver- ering een grote rol speelt. Het ge bruik van kaarsen, Latijnse gebeden en klokjes van koorknapen komt in derdaad voor, maar de basis van Voe doe blijft Afrikaans. De macht van •Voedoe is zo groot, dat zendelingen en missionarissen nauwelijks meer proberen haar openlijk aan te vallen. De Voedoe ontleent haar grote bete kenis in Haïti vooral aan het feit, dat ze niet alleen een religie is, maar een alomvattend systeem, dat alle mense lijke en hoven-natuurlijke activiteiten verklaart. Het as een brug tussen het 'bekende en het onbekende, tussen pa troon en anarchie. Harold Couriander: 'Als Voedoe'voor de meeste Haïtianèn meer betekent dat het -christendom, komt dit, omdat het christendom hier "alleen maar een' leer en gedragsregels blijkt te bieden, terwijl de Voedoe be halve 'dat nog vele andere dingen biedt: een patroon van familierelaties, directe communicatie met bovenna tuurlijke zaken, een geweldige emoti onele uitlaat, dans, muziek,"drama, tfieafer; folklore, directe' bescherming tegen gevaren, genezing van ziekten, vruchtbaarheid en een voortdurende relatie met de voorouders enz. De Voedoe heeft de Haïtiaanse poli tiek sinds lang beïnvloed. Het wordt door sommige historici al verbonden met de mislukte slavenopstanden in het begin van de achttiende eeuw. Het is zeker, dat deze volksreligie een samenbindend element vormde voor de opstandige slaven, die to het begin van de vorige eeuw een zelfstandig Haïti op de Franse kolonisatoren be vochten. Toch werd de Voedoe verbo den' door de eerste leiders van de jon ge republiek, zoals Lóuverture, Dessa- ilines en Christophe, die een nationale staat langs Europese lijnen wilden vestigen. Maar de Voedoe overleefdedeze fase gemakkelijk en de latere Haïtiaanse heersers gooiden het op een akkoord je, met de lokale Voedoe-goden en geesten. Was Voedoe traditioneel "de religie "van fde gewone -man, iin.de ja ren dertnè yah Öèze eeuiv begon ook de Haïtiaanse intellectuele .élite, er be langstelling voor te krijgen en won de overtuiging veld, dat de Voedoe de kern vormde van de nationale traditie en de Haïtiaanse mystiek. Het was vooral Francois Duvalier, een geduchte Voedoe-kenner, die sinds zijn komst aan de macht to 1957 volop de vruchten plukte van het po litieke potentieel, dat deze religie bood. Hij reserveerde een belangrijke plaats voor zichzelf in het Voedoe- pantheon en wist op gerafftaneerde wijze de Voedoe-priesters - de Hou- gans - aan zijn regime te binden. Da gevolgen van deze integratie van de Voed°e--priesters in de politiek, en met name in de DuvaMer-dynastie, zullen nog lang nawerken. De tot staatsreligie gepromoveerde Voedoe is op deze wijze een doordringende; con servatieve' kracht geworden, wiens grote invloed en totale onverenigbaar heid met het moderne denken de op bouw van elke. nieuwe maatschappij ten zeerste zal bemoeilijken. Ook het taalprobleem is dn Haïti van een massieve omvang en zal toekom stige ontwikkelaars nog tot wanhoop brengen. Want Haïti is uiteindelijk een stuk Afrika met, een Frans vernis op het goeddeels Spaans-taiïge Latijns- amerikaanse continent- Om. zijn bij zondere positie 'te benadrukken hand haafden de Haïtiianen het gebruik van het Frans. Deintellectuele toplaag spreekt het, of zij het to Parijs-heeft geleerd. Maar negentig procent van de bevolking spreekt alleen Creools, een' taal - of een zangerige manier van af korten - zonder degelijke woordenboe ken, geschreven grammatica, spel lingsregels of volwassen literatuur. Er zitten restanten dn van talen uit Sene gal, Dahomey en Normandië. Het is ook een taali die naar een ge sloten wereld leidt. Zo moet onder wijs. dn: dit land met- zijn overgrote meerderheid van analfabeten absolute voorrang hebben. Maar onderwijs in welke taal? In het Creools, dat negen tig procent van de Haïtianèn scheidt van* het officiële en nationale leven? Cf moet worden les gegeven in het Frans,waar hetleeuwendeel van de boerenkinderen geen woord vanbe grijpt? Of zouden deze bedde talen het best kunnen, worden vervangen door het Spaans van de omringende Latijn se1 wereld?,. De relatie tussen de boer en zijn grond 'is an Haïtiook hoogst proble matisch. Hoe kunnen de armzalige boertjes, die aan de voet van een kale berg of tor de moerassige Vlakten van het centrum op hun. kleine stukjes j gpwi«ES8g.gB3g5i 8jSg§£p?Hr. .WBSlRMJCISS iiiy-E-rvrrbê rgrond 'een; bestaan vinden? Het totale oppervlak van Haïti bedraagt 28.000 vierkante kilometer, maar een groot deel daarvan wordt gevormd door ont- boste heuvels en bergen, waarvan de vruchtbare toplaag door de regen, is weggespoeld. Op het nog bebouwbare gedeelte ver dringen zich bijna.-letterlijk miljoe nen Haïtianèn, Het kleingrondbezit overheerst hier sinds generaal Petton kort na de onaf hankelijkheid het! land in vrij kleine stukken verdeelde onder oorlogsvete ranen. Door een generaties lang pro ces van overerving ontstond een. ein deloze versnippering Talloze boertjes hebben helemaal geen land meer en de helft van de grondbezitters heeft minder dan een hectare. Concentratie van grondbezit en daar op volgende,mechanisatie zou een op lossing zijn. Maar het Haïtiaanse over heidsapparaat is veel;te zwak rin zo iets te realiseren ën de" weerstanden op het middeleeuwse- platteland zijn zeer groot. En waar zouden trouwens de mensenmassa's heen moeten, voor wie op het platteland geen plaats meer zou zijn? Herbebossing Wordt ook wel 2ls een remedie gezien. Maar elke nieuwe boom vertegenwoordigt een .waarde volle brandstof en zou daarom geen lang leven beschoren zijn. Alleen een algemene emancipatie van de bevol king zou grootscheepse programma's voor herbebossing kansen bieden. Verder is er nog een fundamentele zaak: de cultuur van Haïti is in tal van opzichten volstrekt verschillend van de moderne westerse, cultuur, vanwaar veel stimulansen tot. veran dering móeten komen. Wat ook al weer de nodige problemen zal opleve ren. De Haïtiaanse samenleving ver keert nog niet eens zoals de meeste andere ontwikkelingslanden - tri een overgangsfase,, maar is nog werkelijk traditioneel ,'r- - De antropoloog Robert Crassweller: 'De Haïtiaanse verering voor de grond als een.bron van voedsel, als de wor tel van heiligheid en symboliek voert naar een waardensysteem en een be wustzijn, dat diep in het verleden ligt begraven. Religie en muziek hebben eeuwen doorstaan en zullen ook be stand blijken tegen.de. aantasting van het.' stamleven en de verspreiding van het volk en cultuur*. Hij wijst er verder op, dat deze Haïti-, aanse cultuur grote problemen heeft met de westerse techniek én met z'n lange traditie van' conversatief am bacht en kleine marktactiviteiten nau welijks open staat voor moderne han del en nijverheid. 'Logica en redelijkheid, oorzaak en gevolg, verschijnen in vormen, die niet-Haïtianen nauwelijkszullen her kennen.', aldus Crasweller. Hij noemt ■het voorbeeld van een Europese diplo maat/die donderdags op weg naar. huis een .wasserij binnenliep om z'n wasgoed op te halen. Het bleek nog niet te zijn gewassen. 'Maar waarom niet?',vroeg de lichtelijk geïrriteerde Europeaan, 'U had zelfs beloofd, dat het .woensdag al klaar, zou zijn'. 'Ja', antwoordde; de baas van de wasserij geduldig, 'en als ér gisteren naar had gevraagd, zou het klaar zijn ge weest'. De oude dictator Francois Duvalier, streefde de stagnatie bewust sa, om dat Wj. meenden, dat de meeste we tenschappelijke vernieuwingen en nega tieye',uitwerking hebben' op. de bevol king},; Ogk .stekje :-'deze bloedige tiran, dat het geestrijk belangrijker is-dan het materiële, en om dat te illustre ren bevond zich altijd een bijbal op- zijn bureau en een portret van de. paus aan de wand van- zijn werkka mer. Wat men daarvan ook mag den ken, het blijft een feit, dat deze idee ën ook dn hét huidige Haiti met zijn grotere openheid naar buiten wijdver spreid zijn. Daarbij wordt vaak een argumentatie gebruikt, die mén direct heeft ontleend aan westerse maat schappijcritici. V' v.-' Zo liet de conservator van het Natio nale Museum van Haïti, Gerard Lau rent, ons weten, dat het Westen geen gevoel meer heeft voor de onzichtbare; realiteit, voor de Edi (ziel) en voor het .bovennatuurlijke, wat toch de bron van het leven is. Daarom is, naar zijn inzicht, de westerse cultuur onevenwichtig, voornamelijk gericht op het materiële en wordt dé mens er behandelt als een machine. Laurent: 'Verveling, onverantwoorde- Hjkheid en ontmenselijking zijn de zichtbare gevolgen'. Hij noemt verders de overbevolking, de verwoesting van de natuur en dé vervmltog, die het Westen- produceert En hijwijst er op, 'dat alleen de Zwarte Mens, de Haltiaan, de morele verplichting waar maakt to liefde te leven met respect voor alle mensen, en in sociale en uni versele broederschap'. Inderdaad overheersen samenwerking en solidariteit bij het merendeel vvan de Haïtiaanse bevolking' het indnrid.ua';. lisme. Dat is voor de jachtige wester ling, die Haïti bezoekt inderdaad een onverwacht prettige gewaarwording. Maar het is ook een deelwerkelijkheid. Dit was-het laatste- artikel uit een serie van'drie. Het f eerste en .het tweede vér- sdsenea in onze krant van - C" oktober en 3 november. CO-EXISTENTIE LEIDT NIET TOT PARADIJS Ik bedoel hiermee niet te zeggen dat de BRD (zoals West-Duitsland kort weg wordt aangeduid) in. haar contac ten met de landen van het Warschau pact al te ver is gegaan. Wat totdus- ver tussen de BRD enerzijds en de Sowjet-Unie, Polen, de DDR (óf Duit se Democratische Republiek, zoals Oost-Duitsland officieel heet) 'en an dere Oosteuropese landen is overeen gekomen, moest gebeuren. Ook een kabinet onder christendemocratische leiding zou zich genoodzaakt hebben gezien de relaties met de landen van het Oostblok te normaliseren. Zij die beweren dat de BRD zich heeft laten misleiden door de naar ontspanning strevende Russische par tijleider Leonid Breznjew die in werkelijkheid slechts belang zou heb ben bij bevriezing van de situatie in Europa vergissen zich. Inderdaad: de Westduitse regering zou niet in staat zijn geweest verdragen te sluiten met Oost-europese landen, ais de lei ders in het Kremlin daarbij geen be lang gehad zouden hebben. Daar staat evenwel tegenover dat de verdragen ook niet tot stand zouden zijn geko men, als de Westduitse regering ze niet in het welbegrepen eigenbelang van de BRD zou hebben geacht en als de akkoorden niet een belangrijke bij drage zouden kunnen leveren aan een algemeen streven naar ontspanning in Europa. De verdragen werden gesloten, on danks het feit dat veel vragen onbe antwoord bleven met name die naar de werkelijke waarde van het overeengekomene en naar de betrouw baarheid van de Russische bedoelin gen in het algemeen. Wat die proble men betreft heeft de Westduitse rege- De Russische partijleider Leonid Breznjew ring zich geenszins aan Illusies over gegeven. Dat moge ten overvloede blijken uit de vasthoudendheid, waar mee zij bij Moskou aandringt op het inlpssen van debeloften, die bet bij dg ondertekening van het viermogend- hedenakkoord over Berlijn heeft ge daan. Voori de regering in Bonn blijft het lot van West-Berlljn toetssteen voor de ware bedoelingen van de Sow jet-Unie al bet gepraat over tegen stellingen in het Kremlin tussen Mui- ven' en 'valken 'ten spijt Het uitbreken van de crisis in het Midden-Oosten, waarvan de Sowjet- Unie geruime tijd tevoren op de hoogte was, maar waarover zij zich ondanks haar met de mond beleden globale ontspanningspolitiek niet met de Verenigde Staten in verbin ding stelde, moet voor de Westduitse regering reden zijn om zich nog eens 'te realiseren, dat toet streven naat: ontspanning niet tot paradijselijke toestanden in de wereld zal leiden. Twee weken lang steunde de Sowjet- Unie openlijk de pogingen van de Arabische landen, met geweld een op lossing te forceren in het conflict met Israël. Welke rol de Russen in het conflict hebben gespeeld na de Israëli sche oversteek van het Suezkanaal is nog onderwerp van veie speculaties maar het is zekér, dat de vrees voor hun raketten een belangrijke reden was voor hun aandrang op een wapen stilstand. Deze ontwikkelingen in het Midden- Oosten waren voor de Franse minister van buitenlandse zaken Jobert aanlei ding op te merken: *Een zeer bekende Franse actrice pleegde zich slechts met parfum té "kleden'. Ik vrees dat wij, nu we door een even dun laagje ontspanning worden beschermd, nog eens zullen bevriezen*. En Carl Car- stens, de christen-democratische frac tievoorzitter in de Westduitse Bonds dag, liet zich ontvallen: 'Hoe de hou ding van de Sowjet-Unie met betrek king tot het conflict ln het Midden- Oosten te verenigen valt met de ont spanningspolitiek, is moeilijk te be grijpen. Voor de propagandisten van ontspanning moet dit een goede les zijn'. Zo onbegrijpelijk als Carstens doet voorkomen, is het optreden van Mos kou echter niet De Russische leiders hebben nog nooit een geheim ge maakt van hun bedoelingen en het kan geen kwaad, daar nog eens de aandacht op te vestigen. doe dat met materiaal uit onverdachte bron, ni. uit de lezingen, die de Russische hoogleraar Michael S. Wolensky on langs aan de universiteit van Munster heeft gehouden over de geschiedenis van de Scwjet-Unie en het dialecti sche en historische, materialisme. Uitgangspunt van prof. Woslensky bij het definiëren van het omstreden be grip 'vreedzame coëxistentie 'is het .programma dat de Communistische partij van de Sówjet-Unie in 1961 toen Nikita Chroestsjew nog aan de macht was aanvaardde. Daarin staat dat de 'moderne periode, die ge kenmerkt wordt'door de overgang van het kapitalisme naar het socialisme, het tijdperk is van de strijd der beide aan elkaar'tegengestelde maatschappe lijke systemen; dé periode van de so cialistische en de nationale bevrij- dingsrevoluties; het tijdperk van de ineenstorting van het imperialisme en de liquidatie van het kolonialisme; de periode van de overgang van steeds meer volken naar de weg van het so cialisme; het tijdperk tenslotte van de triomf van het socialisme en commu nisme op wereldschaal'. ln dat programma wordt voorts ge zegd dat 'de revolutionaire omverwer ping van het imperiallsme_zich niet gelijktijdig ,in de gehele wereld zal voltrekken. Aangezien de kapitalisti sche landen zich economisch en poli tiek niet gelijkmatig ontwikkelen, vol trekken de revoluties in de verschil lende landen zich op verschillende tij den'. Dit laatste betekent volgens de Russische hoogleraar (in een samen vattend artikel in het Westduitse weekblad Die Zeit)1, dat 'een histori sche periode van het naast elkaar be staan van staten met aan elkaar te gengestelde sociale en politieke syste men noodzakelijk is'. In de opvattingen van de Sowjet-Unie betekent deze 'noodzakelijke- vreedza me coëxistentie geenszins dat de con frontatie tussen beide maatschappelij ke wereldsystemen zal ophouden to bestaan. De strijd tussen het proleta riaat en de bourgeoisie, tussen het wereldsocialisme en het imperialisme zal tot de volledige overwinning door het communisme op wereldschaal worden voortgezet'. Dit schreef enkele maanden geleden vóór het uitbre ken van de oktober:crisis in het Mid den-Oosten prof. R. Ryschenko, rector van het Instituut voor maat schappij-wetenschap bij het centrale comité van de Communistische partij van de Sowjet-Unie, in het partijblad Prawda. Deze hoogleraar brengt voorts in her innering dat volgens Lento de vreed zame coëxistentie niet in tegenspraak is met een 'opgave van een alzijdige ontwikkeling van het revolutionaire proces, maar dat zij integendeel tot de verwezenlijking hiervan bijdraagt'. Volgens prof. Michael S. Woslensky in Die Zeit van 26 oktober -—zijn voor de Sowjet-Unie de voornaamste kenmerken van de vreedzame coëxis tentie: 1. het afzien van oorlógen het oplossen van conflicten door onder handelingen; 2. gelijke rechten, we derzijds begrip en vertrouwen tussen de staten onderling en het ontzien van de belangen-van anderen; 3. niet- inmenging in de binnenlandse aange legenheden van andere staten; 4. strikte respectering van de soevereini teit en territoriale integriteit van alle landen; en 5, uitbouw van de econo mische, wetenschappelijk-technisehe en culturele samenwerking op basis van gelijkheid en wederzijds voordeel. Wat punt 1 betreft hebben oók de huidige Sowjet-leiders getoond er niet voor terug te deinzen, het gebruik van geweld (om het zacht uit te druk ken) te 'tolereren', als ónderhandelin gen niet tot het gewenste succes lei den. Overigens bewees de veel ernsti ger Cubaanse crisis al in 1962 de révolutionafie krachten mogelijk moet maten, de meest succesvolle weg naar de macht te kiezen'. En dan komt het: 'De hulp die socia listische staten aan de revolutionaire krachten in de wereld 'geven, is niet in. tegenspraak met het principe van de vreedzame coëxistentie. Want hét •streven achter deze vreedzame coëxis tentie: heef tide, bedoeling, de macht en deeenheid van de socialistische landen tegenover de verenigde krach ten, van het .internationale imperialis me te bevestigen en te versterken', Hoe dat te rijmen .valt; met 'weder zijds begrip en vertrouwen én het ontzien, van de belangen van anderen'- (punt 2) mag ieder voor zichzelf uit maken. In het leerboek voor partijscholing onder dé titel 'De communistische we reldbeweging, beknopt overzicht van strategie en-taktiek*- dat vorig jaar in niteit van socialistische landen'- Het.' gaat de Russische; leiders dan ook voornamelijk torn punt 5, .waarvan zij, grote verwachtingen hebben. Heeft niet de veel geciteerde Lento gezegd "dat de vreedzame coëxistentie moest worden geproclameerd 'samen met on ze handeisvoorstellen?' Hij deed dit in een brief aan de Russische delega tieleider bij de Geneefse ontwape ningsconferentie to 1922, die had op geroepen tot vrede en ontwapening -jen een breeds opgezet vredesprogratnma had uiteengezet Lento: 'We zullen ie dereen intrigeren. Dat zal ertoe-bij dragen, de vijand te demoraliseren. Met -zulke taktieken zullen we win nen, ook als Gcnève een mislukking wordt'. Om te besluiten met prof..Michael'S. Woslensky: 'Vreedzame coëxistentie Is geen weg naar bet naar eikaar toé groeien van het communisme en het kapitalisme. Zij zal ook niet leiden tot paradijselijke internationale betrek kingen'. Hij noemt de in het Wes slechts een jaar nadat eerdergenoemd programma van de Communistische partij van de Sowjet-Unie werd aan vaard dat zelfs een gewapend optre den tegen de Verenigde Staten niet tot de onmogelijkheden behoorde. Opvallend is in dit verband de recen te opmerking van de Russische minis ter van defensie, maarschalk Gretsjko, 'dat een oorlog tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten nog altijd mo gelijk is'. Het is een uitlating waar mee rekening gehouden moet worden, ook al lijkt er reden om aan te ne men dat de verklaringen van Gretsjko over oorlogskansen een politieke strekking hebben en voornamelijk be doeld zijn om in concrete situaties preventief te werken. De punten 2, 3 en 4 passen eveneens geheel in de opvatting van de Sowjet- Unie, dat zij er zelf niet aan gebon den is. Zo heeft de Russische schrij ver Walcry Jegorow van het Instituut voor lenimstne-marxisme van het cen trale comité van de Communistische partij van de SowjeWJnie in Moskou vorig jaar nog een boek gepubliceerd, waarin hij zegt dat de vreedzame sa menwerking 'het revolutionaire we reldproces moet bespoedigen en het Moskou werd gepubliceerd, wordt ge zegd dat de politiek van vreedzame coëxistentie 'de betrekkingen tussen de kapitalistische staten onderling beïnvloedt, de middelpuntvliedende krachten in de.imperialistische blok ken versnelt en in de heersende krin gen van de kapitalistische staten de positie versterkt van de voorvechters van vreedzame betrekkingen met de socialistische landen. Deze politiek", aldus de samenstellers van het leerboek, 'heeft er a) wezen lijk toe bijgedragen dat in West-Euro pa het streven werd versterkt naar het terugdringen van de grote invloed van het Amerikaanse imperialisme'. Zij hadden er aan toe kunnen voegen dat de Sowjet-Unie gereed staat, met dalzelfde imperialistische Amerika zeer voordelige wederzijdse handelsbe- trekkingen aan te gaan, die een enor me omvang kunnen aannemen als het- Amerikaanse Congres zijn medewer king verleent De opvatting, neergelegd in punt 4, weerhield er de Sowjet-Unie in 186S niet van, met geweld een eind te ma ken aan het liberalisatieproces in Tsjechoslowakije en -.vervolgens de zgn. Breznjew-doctrtoe te proclame ren, betreffende de 'beperkte saeverei- - Mi ■mm* SgtoM verbreide mening dat de partijleiding in M°skou in 'duiven en valken' uit- een is gevallen een legende. Met dit laatste bedoelt hij dat er geen me ningsverschil bestaat over het eind doel, hetgeen niet wegneemt, dat er wel degelijk verschil van Inzicht kan bestaan over de wijze, waarop in-con crete situaties moet worden gehan deld. In zulke situaties kan als zij uit de hand lopen -— over oorlog en vrede worden- beslist -- -Ar In de Bondsrepubliek zal men er goed aan doen.de politiek van kanselier Willy Brandt te steunen die er óp'ge-, richt is, ontspanning in Europa na-te streven zonder zich aan illusies oyer te geven. Dit betekent dat toenade ring tot 'de landen van toet Warschau pact alleen verantwoord is, ais de Bondsrepubliek nauw blijft samenwer- ken met de andere staten van West- - Europa en ertoe bijdraagt, de onder linge afhankelijkheid tussen dit deel van de wereld en de Verenigde Statea een nieuwe inhoud te geven,vdie toe- v de rekening houdt met de enorme i verplichtingen tegenover: den landen:f| van -deDerde;-vrereld.v^y^;^g^^^^^g

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 19