EEG-ministers van financiën Dollar sloot week vast af Arabische olielanden treffen Zuidafrikaanse aehilles in ons land op weg naar een half miljard Le Mondeverdere beperking heeft averechts effect Beperking olieuitvoer met een kwart was maximum dient strafbaar gesteld •enma- verzekeringen Toiletpapier Represailles Laat uw verzekerings adviseur u eens vertellen wat wij u en uw gezin te bieden hebben -voor een vertrouwd houvast- Wall Street zeer vast EGKS leent in West-Duitsiand Binnenkort mededeling Suikerunie over GSM DOW JONES INDEX TJLOUiW/KWiAiRITET ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973 iFES^GIEN/ECONOMrE T33/KRI29 Oliecrisis Gevolgen revaluatie worden maand langer gecompenseerd Monetaire Unie Van. gen medewerker JOHANNESBURG De uit de oorlog tussen de Arabische landen en Israël voortgekomen oliecrisis baart Zuid-Afrika, de meest geïndustrialiseerde natie op het'zwarte continent'veel zorg. 1 Meningsverschillen AMSTERDAM De Nederlandse foto- enfilmmarkt had In 1972 een omvang van meer dan 450 miljoen. Dit betekende bijna eén verdubbeling ten opzichte van 1567} toen aan foto- en filmprodükten ongeveer 250 miljoen werd uitgegeven. i Van één onzer verslaggevers PARUS Door de produktie van ruwe olie met 25 procent te verminderen, willen de Arabische olie: landen duidelijk maken, dat het hier gaat om een maximale sanctie. Een nóg verder gaande beperking zou een averechts effect hebben. DEN HAAG-Koop een verkoop van op de beurs genoteerde aan delen door mensen die uit hoofde van hun functie beschikken over niet openbare gegevens, die ha openbaarmaking de koers van de aan delen aanmerkelijk zullen beïnvloeden, moet strafbaar worden ge steld- Dit zegt de Commissie Vennootschapsrecht, waarvan het rap port inzake misbruik van voorwetenschap nu is verschenen. Algerije Alle bankzaken 70 vestigingen in Nederland Affiliatie te New York N.V.SLAVENBURGSBANK Koersen in Montreal Verschillend S3& lil Maatregelen Inflatie harder I Van een onzer-verslaggevers r BRUSSEL Be ministers van financiën van de EEG vinden dat de inllatiebestirijding in de Europese Gemeenschap harder moet worden aangepakt. Tot concrete besluiten zijn de^mirdsters üjdetis hun tweedaagse vergadering in .Brussel niet gekomen, maar wel Eeb'- ben zij de Europese Commissie (het dagelijks hestóur van.de EEG') verzocht uiterlijk 3 december met een rapport over de inflatieBé-' strijding te komen. Op 3 en 4 december komen de minis ters in Brussel opnieuw bijeen. Zij verwachten niet, dat de Commissie dan een kant en klaar plan zal over- handlgen, maar meer met een aantal ideeën, die leder land dan voor zich kan uitwerken. De mlnistersbijcen- komst van gisteren ging overigens niet alleen over de strijd tegen do in flatie. Men beraadde zich ook over de vraag of de EEG de tweede fase van de economische en monetaire Unie (EMU) moet ingaan of dat daarmee nog moet worden gewacht Concrete besluiten Ijn ook hier gisteren niet gevallen, maar wel hebben de minis ters gezegd, dat zij haast achter da zaak willen zetten. In het rapport over de inflatiebestrij- ding moet de EEG-Commissie voorna-, melijk aandacht besteden aan de weerslag, die de huidige oliecrisis on getwijfeld op de prijsontwikkeling in de Gemeenschap zal hebben. Giscard d'Estaing, de Franse minister van fi nanciën, concludeerde wel. dat de grondstoffenprijzen zich langzamer hand stabiliseren (zij het op een hoog niveau) maar dat 1974 een aanmerke lijke stijging van de energieprijzen zal brengen en een verhoging van de binnenlandse vraag. Dat zijn factoren, die inflatie in do hand werken. Van een serieuze weerstand tegen de geldi ontwaarding is dit jaar toch al wei- nig terechtgekomen. Het plah was een maximale prijsstijging van 4 pet, maar hot is in het algemeen 8 pet ge worden. De Franse minister herinnerde er aan dat zijn president Pompidou, gepleit heeft voor een gemeenschappelijke ao- AMSTERDAM De koers van do dollar heeft vrijdag op de Amsterdam se wisselmarkt een vaste stemming te zien gegeven. De handel was rustig bij normale omzetten. Tegenover een vorig slot van 2.6225-50 werd ge opend op 2,6275-2,63. Daarna ging de koers gestadig omhoog om te slui ten op 2,04-2,6425. ROTTERDAM De Coöperatieve Vereniging Suiker Unie U.A. te Rotterdam zal volgende week woens dag 14 november nabeurs nadere mededelingen doen ten aanzien van datgene waartoe de sluiting op 16 no vember van de aanmeldingstermijn van het bod KSH (Scholten-Honig) op de aandelen-certificaten van de NV Centrale Suiker Maatschappij aanlei ding geeft, aldus een communiqué van de Suiker Unie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gevolgen van de opwaardering van de gulden worden een maand langer gecompenseerd. De regeling loopt niet 31 maar volgend jaar af maar pas op 30 april van dat jaar. Dan zal ook worden bekeken of de maatregel volfoende effect heeft gehad en welke maatregelen eventueel nog nodig zijn. Minister Duisenberg (financiën), die dit eerder al in een gesprek met het landbouwschap had laten weten, heeft dit nu officieel bevestigd door een no-' ta van wijzigingen aan de Tweede Ka mer te sturen. Door de verlenging zal de totale com pensatie voor de landbouw met 20 miljoen worden verhoogd tot 50 miljoen. De kersverse minister van landbouw Van der Stee heeft aan de Europese Commissie twee regelingen voorgelegd, waardoor boeren bijdra gen kunnen krijgen in bepaalde kos ten. Zij behoren tot het onlangs aan gekondigde werkgelegenheidsprogram ma, ter verbetering van bedrijfsgebou wen en particuliere cultuur. Voor verbouw of nieuwbouw van ge bouwen kan men een bijdrage krijgen ■die een kwart van de investering maar niet meer dan 10.000 bedraagt De investering mag niet kleiner zijn dan 7.000. Bij de cultuurtechnische werken kan men voor de aanleg van buizendraina ge 40 cent per strekkende meter krij gen tot een maximum van 5.000. Verder voor aanleg of verbetering van erfverharding, bedrijfs- en toegangs wegen eenkwart van de investering met als maximum-bijdrage 10.000. Kleiner dan 3.000 mag zo'n cultuur technische investering niet zijn. tie die in hoofdzaak vijf maatregelen omvat, namelijk v fiscale maatregelen om de overtollige'koopkracht af; te remmen, het terugdringen van - de openbare üitgaveiu -aatrao^Bigöi>.vaa- het sparen, liberaliseren van de In- voer en maatregelen op het stuk van de prijs- en inkomensbeleid. Giscard drinrt aan op samenwerking tussen de lidstaten op het gebied van belas tingen, besparingen, lonen en prijzen. De Britse minister Barber steunde zijn Franse collega. maar van Duitse zijde kreeg Giscard weinig steun. En da Ierse vertegenwoordiger betoogde, dat armere landen als Italië en Ier land hun overheidsuitgaven, wel hoog moeten houden. Dat de ministers meer haast willen maken met de tweede fase van de mo netaire Unie bleek uit het besluit een aantal stappen nog voor het einde van dit jaar te nemen, intussen gisteren' wel alle beslissingen uitstellende. Zo zal uiterlijk 31 december (als het lukt) een beslissing genomen moeten zijn om over te gaan tot een tweede drie-jaarsstaddum op weg naar een economische uirie. Voor die datum moeten ook richtlijnenzijn vastge steld om te komen tot evenwichtige groei en voledige werkgelegenheid in de Gemeenschap. Ook wil men bekijken of men kan. ko men tot gemeenschappelijke monetai re reserves, een verbetering van het stelsel van kredieten In de negen lan den èn het scheppen van een nieuwe commissie voor het economische be leid, De ministers hebben tevens voorgesteld één woordvoerder voor monetaire zaken te-benoemen, Sir ^i Vetert /•••i.vr.i' i.Vrvn De republiek, die zich wat betreft de meeste bodemschatten aardig kan be druipen, maar nu juist geen olievoor raden heeft, is bezig met.bet drukken 'van benzbedistributiekaarteK.Gemo toriseerde Zuidafrikanen móéten al dieper, in hun beurstasten als gevolg van de recente prijsstijging van super- benzine. Een liter werd 12 procent duurder. Veten vrezen, dat nog mieer prijsverhogingen zullen volgen, want Iran,, de belangrijkste leverancier van ruwe 'olie aan Zuid-Afrika, heeft al gewaarschuwd het niet bij de prijsver hoging rvam half-oktober te zullen la ten - Premier. Vorster heeft, in een poging het publieke onbehagen wat te ver minderen, verklaard, dat het drukken van de distributiekaarten enkel en al- deèn èen voorzorgsmaatregel is en be nadrukt dat Zuid-Afrika ten aanzien van zijnenergievoorziening vóór 'rtechts 26 "procent aangewezen is .-óp -Jngëroerde, :olie. Hij wees- daarbij, "op enkele Europese landen, die 80. pro cent moeten invoeren om in hun. energiebehoeften te kunnen voorzien. Met; de voortdurende dredging, van in- ternstioiiale economische, sanctieste lgen Zuid-Afrika in Verband met diens apartheidspolitiek, werd hét gemis aan olie gezien als dé Zuidafrikaanse achiiteVpees. In 1965 ondernam de're gering samen met enige private on dernemingen, een poging om olie in de bodem te vinden. De Southern Oil Exploration Corporation (SOEKOR) werd opgezet, die met 40 miljoen rand van de staat en 40 miljoen uit eigen zak geen exploitabele olievoor raden heeft gevonden. Maar SOEKOR vond wel andere be langrijke mineralen: een 'enorm' ura- niumveld en, in het olie-arme Zuid- west-Afrika, beheerd door de Repu bliek onder een controversieel man daat van de vóóroorlogse Volkenbond, een mogelijk kolenveld. Zuid-Afrika heeft daarom zijn hoop gevestigd op uranium en steenkool. Het land hééft aangetoonde kolenvoorraden van om en nabij de 240 miljard ton. De huidi ge produktie beloopt 66 miljoen ton per jaar, In 1950 'werd door de regering dé Zuidafrikaanse kolen- olie- en gason- démeming SASOL opgericht met het doel ruwe olie uit steenkool te halen. Aanvankelijk waren de problemen im mens en werd er slechts in zeer be- scheiden mate succes geboekt, maar 'in.de afgelopen maand verklaarde de 'directeur van SASOL 'wij hebben de enige olie-uit-kolen fabriek in ptedük- tic in de wereld, evenals de grootste steenkoolvergassingsondenseming. De fabriek, die 140 miljoen rand heeft gekost, ligt dn Sasolburg, in de Oranje-Vrijstaat, waar de auto's num merplaten hebben met de letters, o, i, 1 erop. De onderneming maakt winst als gevolg van zijn neven-produktea zoals was en kunstmest en ook omdat elk benzinestation in het laad een sa- sol-pomp moet hebben. Maar hoe dan ook, Sasol is slechts in staat om 5 pro cent van de totale behoefte aan olie te produceren. Hoewel de laatste tijd stemmen opgin- gen de produktie van SASOL te ver minderen, zijn de gedachte® door del huidige oliecrisis In een andere rich- ting gegaan. Er wordt iru gepraat over de beuw van een tweede fabriek. Hetzal echter nog enige tijd duren voor het zover zal zijn. In het jaarverslag van SASOL schrijft de president-directeur: "wij zijn ervan pvertuigd, dat het onverstandig zou zijn om nieuwe ólie-uibsteenkoolfa- brieken te beginnen in een. tijd waar in de kansen om dat economische ver antwoord te doen beter rijn als nog enig onderzoek naar het proces wordt gedaan. Dat onderzoek vordert goed.'- De directeur van SASOL vult nog aan: 'een olietekort zal de internationale belangstelling Jn onze technologie op dit terrein (olie-uit-steenkoolverho gen evenals de interesse in onze erva-; ringen op het gebied van de verrijking van uranium.' V En het is deze verrijking van urani um waarin het grootste belang van Zuid-Afrika ligt. Dé commissie voor atoomenergie heeft een vereenvoudigd proces voor de verrijking van het me taal ontwikkeld en hoewel het een goed bewaard geheim is, hebben, West-Duitsiand en Japan al blijken; van belangstelling gegeven. De republiek heeft enorme uranium- voorraden die bovendien nog eenvou dig te exploiteren zijn. Uranium wordt tegelijk met grond gedolven. Daarnaast zijn er nog voorraden, die te diep liggen om economisch verant woord uit de grond, te worden ge haaid. Overigens hebben de besprekingen over monetaire zaken grote menings verschillen aan het licht gebracht Meningsverschillen, bovendien, die thans moeilijker kunnen worden bij gelegd door de internationale inflatie cn de monetaire onrust in de afgelo pen drie jaar. Gepland was, dat fasa twee van de EMU op 1 januari 1974 zou ingaan. In de voorbereidende besprekingen bleken Frankrijk, West-Dui tstend, Ne derland en Denemarken niet bepaald te popelen van ongeduld om fase twee in te gaan. De Fransen menen, dat de negen eerst moeten wachten tot de thans zwevende Europese betaalmid delen, het pond sterling, de lire en het Ierse pond, weer een vaste pari teit hebben gekregen ten opzichte van de overige Europese valuta's. Duitsland en Nederland menen, -dat de economische samenwerking in het algemeen nogal iets te wensen over laat, terwijl in de monetaire sector nog levensgrote technische proble men, die in de tweede fase zullen op doemen, moeten worden opgelost Zij geloven, dat voordat men officieel in fase twee stapt, er eerst strengere re gels moeten komen die de economieën van de Negen hechter aaneenkoppe- len. Bovendien moet er een systeem worden ontworpen volgens Welk een land met betalingsbalansproblémen fi nancieel kan worden gesteund. De tweede fase van de EMU loopt van begin 1974 tot eind 1976. De volledige monetaire en economische integratie wil men in 1980 rond hebben. zeer zeker nog'groei mogelijk. Die groei zal zich, volgens het rapport, vooral voordoen in verband met (Se vervanging van oude apparatuur. Van .de,.typen,.films,., die, gebruikt worden, iss.de- kleurennegatlef-film met 54 pet van dé 'markt het popu lairst. Daarna volgt dé zwart-wit film met 33 pet, gevolgd door dfc Weurenpositieffiim met 13 pet. In kleurenfilms, heeft - Kodak het. grootste marktaandeel; in zwart-wit films Agfa. ■- Eén van de opmerkelijkste ver schijnselen In. de foto- en film- markt is' dé na-oorlogse snelle groei van de Japanse foto-indus trie. De Japanse export van ca mera's is momenteel driemaal zo groot dan de Wèstdüitse. - Nederland bezette vorig jaar In de rij van afnemers van Japanse foto- en filmprodükten de vierde plaats na Frankrijk, de Ver. Staten en Italië. Ongeveer éënkwart van de markt voor foto- en filmcamera's in ons 'land is moménteel in Japanse handen. Afgezien van Japan is West-Duitsiand dé belang rijkste levénrancier - van foto- en filmapparatuur op e Nederlandse Bekening houdend met.een gemid delde stijging van 10'pet. zullen de totale bestedingen aan foto- en film- artikelen dit jaar de grens van het-hrif miljard dicht naderen, zo niet overschrijden. Aldus het Am sterdamse bureau Ecopian- in een rapport' over .dé Nederlandse foto- 'en filmmarkt. Uitgaandevan een toenemende schaalvergroting en een verdere uittrelding van het .assörtLment cn aangenomen,1 dat dé welvaart de komende' jaren slechts gering zal; stijgen, wordt voor 1980 een omzet verwacht, van tenminste "ƒ1 mil jard. Volgens het Ecoplan-rapport heb ben-eenvoudige bediening en lage prijs èn een stijgende welvaart ia de na-oorlogse jaren geleid tot een ware camera-explosie. Als gevolg hiervan bezit thans 60 tot 75 procent van alle gezinnen in de Westeuropese landen een fototoe- steL 'ViV Voor ons land ligt dit percentage op 65, tewijl het aantal gezinnen dat meer dan één fototoestel bezit zelfs 14 pet bedraagt Hóéwei do Nederlandse markt thans,enigszins verzadigd begint te raken,: is';.èr Ook het tippen van' derden.zou onder de strafbepaling moeten vallen. Minis ter van Agt van justitie heeft over de voorstellen nog geen standpunt be paald. Op het overtreden van de bepa ling zou een gévangenisstraf van ten hoogste twee jaar en een geldboete van maximaal 100.000, of ten hoog ste vier maal het genoten voordeel als het op die manier berekende maxi mum meer bedraagt dan 100.000, dienen te staan. De (kleinst mogelijke) meerderheid van de commissie vindt niet dat er in dit stadium al voor bepaalde personen een plicht moet komen om te melden De studiebureaus, die in Beiroet werkzaam zijn voor de Arabische olie landen, hebben rich al ongérust ge maakt over de uitleg die la Europa en de Verenigde Staten wordt gege ven over de maatregelen van de Ara bische landen. Bepaalde publicaties zouden ten doel hebben de publieke opinie op te zetten tegen de Arabie ren. Men brengt In herinnering, dat tij dens de bijeenkomst in Koeweit van 4 en 5 november de vertegenwoordigers van de Arabische olielanden nauwkeu rig In hun resolutie hebben omschre ven dat de z.g. "bevriende landen' hun deel van de ruwe olie blijven ontvan gen en dat de boycot slechts de Vere nigde Staten, Nederland en enkele an dere landen zal treffen, die zich vrij willig hebben opgesteld aan de kant van Israël. Dit schrijft de correspondent in Bei roet van het. Franse 'Le Monde'. Hij wijst er op dat niet te ontkennen valt dat ook de 'neutrale' landen ten deie te lijden hébben van de verminderde Arabische olieproduktie. De verminde ring met 25 procent komt neer op 5,2 miljoen vaten per dag. De boycot heeft voor zo'n drie miljoen vaten per dag betrekking op de 'vijandige' lan den, wat betekent dat de 'neutralen' de overige 2,2 miljoen moeten dragen. Arabische economische boycot, is een rantsoenering van benzine en een ver hoging van de benzineprijzen afgekon digd, Tijdens de weekeinden ,en pp feestdagen mag geen benzine worden- verkocht Op werkdagen mogen auto mobilisten maximaal twintig liter benzine tanken. Een beperking van het electriciteltsaanbod wordt overwo gen. Israël heeft gisteren maatregelen in gevoerd waarbij particuliere auto's een dag per week niet mogen rijden. De eigenaars van de auto's mogen zelf bepalen welke dag dat zal zijn. Zij krijgen een gegomd biljet op hun voorruit waarop staat welke dag rij: hebben gekozen. De beperking zal een bezuiniging: van 10 procent opleveren, zo wordt verwacht De ingevoerde maximumsnelheid bedraagt 90 km per uur. ADVERTENTIE S wat zij aan aandelen bezitten. De rest van de commissie vindt dat die mel dingsplicht er moet komen voor be stuurders en commissarissen van naamloze en besloten vennootschap- pen. Een middel om misbruik van voorwe tenschap tegen te gaan kan rijn snelle publikatie van dividendvoorstellen en van kwartaalcijfers. Daarom wil de commissie een bepaling in het Wet boek *an Koophandel, die het bestuur van een NV de verplichting oplegt "eén dividendvoorstel openbaar te ma ken onmiddellijk nadat het is vastge steld. Hetzelfde geldt voor de kwar taalcijfers. TOKIO Japan, dat zich nog bezint op maatregelen om een olietekort op te vangen, maakt zich momenteel niet zo ernstig ongerust over de oliecrisis, maar wel over de schaarste van ëcn ander onmisbaar artikel: Toiletpapier. Dat houdt verband met de algemene papierschaar ste, maar:, pok met hamsteren. Het tekort is zo groot gewor den, dat de regering overweegt de handel in toiletpapier en soortgelijke produkten te natio naliseren. De prijzen zijn ,al met meer dan 100 procent ge stegen. BRUSSEL De Europese Gemeen schap. .yoor Kolen en .Staal (EGKS), gaat een obligatielening op de Duitse kapitaalmarkt uitgeven. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer 98 mil joen gulden. De lening draagt een rente van 7,75 pet per jaar en de obli gaties worden het publiek aangeboden tegen 98,5 pet Ze hebben een looptijd van .vijftien jaar. •De opbrengst van de lening zal ge bruikt warden voor de financiering van investeringen in de kolen- en staalindustrieën en voor de uitvoering van omschakelingsprogramma's. Se- -dert hét. begin van haar aktiviteiten heeft de EGKS leningen tot een totaal bedrag van 5,3 miljard gulden opgeno men. (ADVERTENTIE) HOOFDKANTOOR ROTTERDAM WASHINGTON Volgens se- nator Abraham Ribicoff, een de mocraat uit Connecticut, heb ben de Arabische olielanden over 15 jaar een bedrag van 100 miljard dollars In goud en vreemde valuta in hun schat kist Dat bedrag Is voldoende om hele Amerikaanse be drijfsleven op te kopen c. 'daarom een gevaar voor alle geïndustrialiseerde naties en voor dc economische gezond heid van de hele wereldecono mie'. In een rapport aan de Senaat, waarin de senator verslag doet van zijn studiereis over het wereldenergieprobleem, beveelt hij de Verenigde Staten, West- Europa en Japan aan gezamen lijk met economische repre sailles te dreigen als de Arabi sche olleproducenten het olie- wapen'blijven hanteren. 'De Arabische landen moeten goed weten dat economische embargo's tweesnljdlge zwaar den rijn', zo zei hij. Hij stelt daaróm voor, dat dc geïndus trialiseerde landen weigeren verder nog produkten, levens middelen en technologische kennis naar de Arabische lan den te exporteren, die nu geen olie verkopen. 'Als de westerse landen en Japan een front vor men tegenover de Arabieren, zullen we verrast staan van hun plotselingeredelijkheid', aldus Ribicoff. Algerije gaat de levering van olie aan buitenlandse maatschappijen met 25 procent verminderen. Hoe dat het beste kan gebeuren wordt nog bestu deerd. Voor Frankrijk^ wordt een uit zondering gemaakt Woordvoerders van oliemaatschappijen in .Algiers ge-, loven niet dat ook de uitvoer van aardgas zal worden beperkt De grootste afnemers van Algerijnse olie rijn, buiten Frankrijk, West- Duitsland en de Verenigde Staten. De olie is afkomstig uit de Sahara, waar de produktie ongeveer 55 miljoen ton per jaar bedraagt Het Algerijnse besluit wordt be schouwd als een aanwijzing dat de be tere vredeskansen, die. door de activi teiten van minister Kissinger lijken te zijn ontstaan voor de Arabische landen geen aanleiding vormen het gebruik van olie als wapen In de strijd tegen Israël en zijn al dan niet vermeende bondgenoten te staken, Bot!» Dom T*r Chcm Husky Nat. Glas Mass Ferguson Nat, Resource» SheU Canada S/ll 2.30 24% 26% 8% 23% 5.S51 mi' 20% 2.30 25% 26% 27 8% 23% 5.801, S/11 2.30 27% 0% 23% 5.84L 20% 18% iDdnst. Sporen UOL ObL Mod* 6 nov. 913,08 173.71 96.95 7193 7 nov. 920.08 180,83 97.20 72.94 666.1 8 nov. 932.65 186.13 96.47 72.96 684.4 Rand. OM. Ut, JL> (a 6 nov. 16.430 15.680 1.804 442 1.003 7 nov, 16.570 13.840 1.798 794 620 8 nov. 19.650 14.520 1.781 1,004 461 Over de invloed van de Arabische olieboycot op de Amerikaanse energie voorziening wordt trouwens verschil lend gedacht Zo heeft de heer R. S, Peterson, vice-president van de Conti nental Illinois National Bank and Trust Co. in Amsterdam verklaard, dat er 'in feite geen energiecrisis in Amerika bestaat' Het probleem is ontstaan door het tekort aan raffina- gecapaciteit en door verspilling van het publiek, waardoor niet aan de grote vraag kon worden voldaan. Om de verspilling van aardolie tegen to gaan zal men gebruik moeten maken van het prijsmechanisme, aldus Peter son. Mochten prijsverhogingen van olieprodukten leiden tot een daling van 10 procent in het gebruik, dan is het probleem voor Amerika uit de wereld, zo meent hij. Volgens Peterson zal de huidige crisis ook tot gevolg hebben dat de belang stelling van de Amerikanen meer zal uitgaan naar de kleinere Europese au to's, die minder benzine gebruiken. NEW YORK 7/U 8/11 ACF Industrie 44% 44% Alreo 14% 14% Allied Chemical 44 45% Alum. -Co of Am. 71 72% American Brand» 55% S5% American Can 28% 26% Am Cyanamtd 22% 23% Am Eiectr Power 25% 25 Am Metai Climax 46% 47% Am Motors 9 O Am Smelt C Ref 23% 23% Am Tel Tel 48% *8% Ampex 4% 4% Anaconda £%ex 26% Armco Stee! - 22 23 Atlant Ktchtleld 104% 108% Bendlx 33% 32% Beth! Steel a%ex Boeing - 19%. Burlington tad 30% i'/s ax-» ,ex 31% 9!4. .21% 9% 31 Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chcssle System Chrysler Cities Service Colgate Paimolive Colt Industries Com mouw Kdlson Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss Wright Curtlss iVrlght A Dart tnd Deere end Co Oow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak Plm Nat City 17 18% 34% 53% 50% 21 48% 21% 17% 17% 28% 28% 21% 21% 25 24% 44% 46 16% 17% 22% 23 23% 23% 58% 57% 57% 58% 178 178 128% 130% 47% 47% Ford Motor Fruebauf Gen Electric Gen Foods Gen Motor». Gen Publ UHl Gen Tel Tel Cstty OU tillette Glmbet Brotbera Goodyear I and B Guïf OU Illinois Central tnd, tnstloo Int Busln Mat® Intern Harvester Int Nick of Can int Paper Int Tel Tel 50 %8» 25% 25% 63% 26% .62% 19% 23% 158% 44% 20% 27. 23%' «9% 26% 62% 19 28% 155 45% 20% 28% 23% 23% 23% 9% 9% 276%l82%e 31% 30% 36% 36% 59% 48% 33% 34% John» ManvlUe 21% Jones and Laugh 20 21% 20% Eennecott Copper Kraft Co Llng.Lemco Vough Litton Ind Lockheed Aircraft Mareor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Pougla Mobil CU Corp Nabisco Mat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsum Nat Stee) Nat Leed ind 36% 38% 42% 42% 11% 11% 9% 9% S% 5% 22% 22% 16% 16% 28% 30% 18 18 57% 57% 42% 43% 41% 42 15% 15% 13% 13% 34% 34% 13% 14 oun 14% 14% Pac Gas and El 25% 25 Penn Central 2 2% Pepsleo 83% 33% Phelps Dodga 48% 48% PhlUp Mem# 113% 113 Philips Petr «8% 58% Procter Gtmbl 100 103% BCA 23 23% Republic Steel 25% 36% Reynolds Iné 45% 45% Royal Dutch Petr 37% 38% Admiral Corp 12% 13 AtlHrigheny Pow S 19% 19% Aktona 25% 25% Am Standard 14% 15 Amsted Ind 41% 41% In verschillende Europese landen zijn weer maatregelen genomen om het olietekort het hoofd te bieden. In de Bondsrepubliek heeft het parlement met grote meerderheid de wet aange nomen, die de regering machtigt het energieverbruik aan banden te leggen. De wet zal aanstaande zaterdag in werking treden. In Portugal, volgens onbevestigde be richten getroffen door een volledige Balt Ohio Bavuk Cigars Cac Breweries Cetto Chadbouro Gotb Chase Select Fd Columbia Gas Comtoco Coot Telephone Fluor Corp 44% 11% 11% 4% 4% 15% 15 1% 1% 8.96 9.96 25% 26% .37, 37% 21% 21% 53 Gen Ctgar Int Bask for Ree Int Flav Frag (nt Paper (3 4) tnterspar Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasee Lone Star Cement Lehman Madison Fund 13% 14 »9%b99%b 84% 85% 50% 50% 21.40 21.70 20% 31% 29% 29% 52% «7% 11% 12 - 21% 22% 15 15% 10% 10% Santa F0 led Sears Boeback Shell OU Southern Southern Pacific Hallway Sparry Rand Stand OU Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studsbaker Worth Sun Oil Texas Gulf Texae lost Tranoamerlca Unilever Union Carbide Uni Royal Unittd Aircraft United Braadt US Steel West Union Tel Westlngbouse 53 woolwurth Nat Can NY Centr A North West R N Am Philips Co 29 29% 92% 93% 55 58% 16% 18% 31% 34% 37% 38% 50% 51% «7% 68 89% 91% 93% 9* 39% 39% 56% 56% 31% 32% 117% 119% 10% 10% 50 58% 39% 10% 10" 29% 8% 51% 35% 15% 16% 80% 31% 20% 0 9% T 7% 62% 67% 23% 23% Occidental Petr 10% 11 Pacific Light Public steel 20% 20% 17% Standard Brands 50% 50% Tandy Union Eiectr United Corps United Gas Western Bancorp 25% 25% 16% 15% 8% 8% 15% 15% 27% 27%

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 29