Algerijnen verhinderen lossen olie Moet uniek brak water-gebied doorsneden worden door kanaal? Boeten opgelegd aan 17 zondagsrijders Geschiedenis op fn best: boeiend, betrouwbaar, boordevol illustraties Extra pluspunten die de doorslag geven! Wie nu intekent béspaaii dertig gulden! Laat dit dubbele voordeel u niet ontgaan! 'Soete Suikerbol' op de zwarte schijf Kamers van Koophandel in Oosten vragen collectieve ontheffing voor Duitsers Machinisten van NS gevraagd om zuinig te rijden &ss9&m mm Half miljoen brandschade Bewindslieden vandaag naar het Noorden UITGEVERIJ T. WEVER Antwoordnummer 5 FRANEKER VflORn&LGOUPON Voor half miljoen aan kleding gestolen;; Van een onzer verslaggevers AMSTER-DAM/DEN HAAG Zeer veel werk gevers in de Horeca-seetoren Overwegen ontslag aan te vragen voor hun personeel, als ze geen werktijdverkorting krijgen. Het zou om enkele duizenden mensen gaan. In het havengebied in Rotterdam heeft de arbeidsmarkt nog geen na delige gevolgen van de olieboycot ondervonden. Garagehouders, die werktijdverkorting voor hun pompbedienden op zondag Hebben aangevraagd, zullen naar alle waarschijnlijkheid een afwijzende beschikking ontvangen. Een aantal Kamers van Koophandel langs de Nederlands-Duitse grens wil dat Duitsers een collectieve ontheffing krijgen van het zondag-rijverbod om Nederland tot dertig kilo meter over de grens te bezoeken. Compromis Ook nu nog Dure boodschap ■flROtAY/KWAiRiTET ZATERiD'AG 10 NOVEMBER 1973 BINiNiEMllM!® 0B/K5, Een horecabedrijf kun je niet aleen per auto bereiken 'maar ook per dammers, vorige week zondag aantoonden) per paard. De groep in de café in de Willemstraat. fiets, en ('zoals een aantal Amster- hoofdstad ging per paard naar een Van een onzer redacteuren ROTTERDAM In Algerije wordt er nauwlettend op toege-, zien, dat de olieboycot tegen Ne derland doeltreffend wordt uitge voerd. Dit blijkt uit de gebeurte nissen, die zich rond de Italiaan se tanker 'Conegliano' in Rotter dam hebben afgespeeld. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Vijf bewindslieden komen vandaag in Groningen praten over de Bollard en de vraag of dit unieke brakwater-gebied al dan niet doorsneden zal wor den door een kanaal. Het zijn de ministers Westerterp (verkeer en waterstaat) Gruijters (ruimtelijke ordening), Vorrink: (volksgezondheid), Lubbers (economi sche zaken) en staatssecretaris Meijer van CRM. 'tmrnt '--- i '4v .'dföw Naam: Straat: Plaats: Datum: 4 69 131 124 144 59 41 10 46 34 137 HORECA VREEST ONTSLAGEN Indien de olieboycot van de Arabische landen doorzet zou dat volgens een globale raming inhouden, dat ruim 87.000 mannen en vrouwen, die in Zuid-Holland werken in van de olie afhankelijke bedrijfstakken, zonder werk zullen komen te zitten. Voorzit ter Arie Groenevelt van de Industrie* bond NW vraagt zich af of de over heid niet moet komen met eenont- slagverbod, zolang de oliecrisis er is. In horëca-kringen noemt men de toe stand in deze bedrijfssector ernstig. Secretaris A. W. Merk van het be drijfschap Horeca in Den Haag zei, dat uit een enquête, die hij onder dertienhonderd bedrijven heeft inge steld, gebleken is, dat 54 procent daarvan verlies lijdt door het rijver bod op zondag. Per zondag komt dit globaal op een verlies van ongeveer elf miljoen en mogelijk nog wel meer. "HetIs ontzettend', aldus de heer Merk, 'en deze enquête bevestigt. Ontslagen wat wij af vreesden. De horecabedrij ven buiten de grote steden hebben ie maken met een omzetdaling, die ligt tussen de negentig en honderd pro cent. Bij ons leeft dan ook de algeme ne wens, dat er inplaats van de auto loze zondag, distributie komt", Dit laatste werd ook bevestigd door de heer L. van den Berg, administrateur van de Nationale bond Horeca Neder land, waar zevenduizend bedrijven zijn aangesloten. 'Als we moeten kie zen', aldus de heer Van den Berg, 'dan is het voor distributie'. Hij heeft erop aangedrongen, dat de lasten van. de olieboycot niet alleen op de schou ders van de horeca worden gelegd. 'Er moet een financiële tegemoetko ming; worden getroffen voor die ba- drijven, die in* moeilijkheden dreigen te raken'. De staatssecretaris Hazc- kamp heeft toegezegd dit te bespreken met het ministerie van financiën. De Kamers van Koophandel in Heer len; Roermond, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Zutphen, Hengelo, Zwolle, Veendam en Maastricht hebben giste ren er bij staatssecretaris Van Huiten op aangedrongen, dat Duitsers een collectieve heffing krijgen om ons land tot dertig kilometer over de grens te bezoeken. Veel horeca-onder- nemers en toeristische attracties in de grensstreek zijn in belangrijke mate aangewezen op Duitse bezoekers op zondag, aldus de Kamers. Daarnaast is volgens 'hen het/ grensoverschrijdend openbaar vervoer aanmerkelijk ge brekkiger/dan. het binnenlands open baar vervoer. - Voor de KRO-radio zei voorzitter Ar te Groenevelt van: de Industriebond NW gisteren dat hij zich afvroeg of de overheid niet moet komen met een ontslagverbod, zolang de oliecrisis voortduurt. 'Er zouden geen ontslagen mogen vallen dan nadat men bij de overheid de boeken op tafel heeft ge bracht en heeft aangetoond, dat; het niets te maken heeft met wat voor an dere saneringsgedachten dan ook', al dus de heer Groenevelt. Volgens hem is de overheid in: de eer ste plaats verantwoordelijk voor het opvangen van de oliecrisis; Zij moet erop toezien, dat individuele onderne mingen of bedrijfstakken niet eigen oplossingen gaan zoeken voor vraag stukken van algemene aard. De heer Groenevelt sluit niet uit, dat er on dernemingen zijn, die van de huidige situatie gebruik zullen maken om sa neringen door te voeren, die ze allang rsiifeia op papier hadden staan, maar waar van de noodzaak nooit helemaal aan nemelijk kon worden gemaakt. Dia zouden nu kunnen worden uitgevoerd, omdat de discussie veel minder moei lijk is. De vakbondsleider neemt ech- ter aan, dat de overheid dit niet zal dulden. Volgens een globale raming zullen ruim 87.000 mannen en vrouwen, die in Zuid-Holland werken in van de olie afhankelijke bedrijfstakken, zon der werk komen te zitten, als de olie boycot aanhoudt Dit heeft de hoofd inspecteur-directeur Westhoff, giste ren in Den Haag meegedeeld. Hij heeft deze globale raming gebaseerd op gegevens van de gewestelijke ar beidsbureaus in Zuid-Holland. Het gaat om zeven bedrijfssectoren "met nu nog samen 159.000 arbeidsplaatsen in Zuid-Holland: chemie (34.000), transport (33.000), garagebedrijven (14.600), zeevaart (16.500), binnen vaart (12.650), haven (17.500) en tuin bouw (30.800). - Garagehouders, die werktijdverkorting voor hun pompbedienden op zondag hebben aangevraagd, zullen naar alle waarschijnlijkheid een afwijzende be schikking ontvangen. Als argument voor de afwijzing zal vermoedelijk worden aangevoerd, dat deze werkne mers de werktijd die op zondag ver valt op weekdagen zullen moeten in halen. Dit zei de heer Ter Waarbeek, directeur van het gewestelijk arbeids bureau te Enschede. De muziek van de populaire tv-serie in de Soete Suikerbol is op de grammofoonplaat gezet. In Am sterdam werd de elpee uitgebracht. Op de foto: enige leerlingen van de banketbakhersschool, waar de uitreiking plaats had, met de nieuwe plaat. De directie van de Nederlandse Spoor wegen heëft op het NS-personeel een beroep gedaan zo zuinig mogelijk met energie om te springen. NS-machims- ten wordt gevraagd zo economisch mogelijk te rijden. Kantoor- werk plaats- en stationspersoneel hèeft net verzoek gekregen te bezuinigen op za ken als verlichting. De NS is vooral wat betréft elektriciteit een grootver bruiker. Jaarlijks gebruikt het bedrijf voor 800 miljoen kwh. aan stroom. Ter vergelijking: de. stad; Utrecht ver bruikte in 1972 voor ruim 600* miljoen kwh. TILBURG Bij een btthd in een leerfabriek is voor een half miljoen gulden schade aangericht aan machi nes en gebouwen. Dit nog afgezien van dë bedrijfsschade die nog niet is te begroten. De oorzaak is onbekend. Het bedrijf was vertekend. Tijdens het lossen kwam een bevel tot onmiddellijke stopzetting van de overslag' van voor Duitsland bestemde .benzine van de Algerijnse staatsonder neming Sonatrach. Dit bedrijf had de 20.000 tons tanker, dio geladen was niet 11.500 ton gewone en 5.500 ton superbenrine naar Hamburg gestuurd. De lading was namelijk voor een aan tal Duitse afnemers bestemd. De kapi tein van de tanker koerste echter naar Rotterdam, omdat er in de Ham- burgse haven niet genoeg opslagcapa citeit was. Het schip meerde af ih het .Boüëkgebled bij het overslagbedrijf Nieuwe Matex, een dochteronderne-, ming van Phs. van Ommeren. De scheepvaartonderneming Was zelf agent voor het schip ln Rotterdam. Het personeel begon kort daarna de tanker leeg te pompen. Ongeveer tweeduizend ton benzine werd in twee lichters overgeladen, welke schepen intussen via de Rijn naar Duitsland vertrokken. Terwijl het personeel van het overslagbedrijf met het lossen be zig was, klommen twee vertegenwoor digers van de. Algerijnse staatsonder neming Sonatrach aan boord en gaven het personeel opdracht onmiddellijk het lossen van de Algerijnse benzine te staken. Als reden gaven ze de te gen Nederland gerichte olieboycot op. Het schip was vrijdagmiddag om twee ur opnieuw geladen met de benzine, die al in de installaties van de Nieu we Matex was overgeslagen. De tanker kreeg opdracht naar Antwerpen te koersen, waar de benzine gelost zal worden. Van Ommeren, die als agent optreedt van de Duitse opdrachtgever, deelde mee dat de vraag naar opslag ruimte sinds de olieboycot van de Arabische landen niet is gedaald. De kwestie van het Dollard-ka- naal is eigenlijk vanaf het al lereerste begin een heet hang ijzer geweest. Het was in het midden van de jaren zestig dat een opstandig Groningen een - compromis bevocht Mi lieu-zaken, waarom /het deze keer vooral gaat,, speelden toen echter nauwelijks een rol Het ging toen om de vraag of er in het kader van de afwateringsplanijen voor Oost-Groningen en -Drente ai dan niet tevens scheëpvaart- vocrzieningen moesten worden gerealiseerd. "•ost-Groningen wilde een rechtstreekse verbinding met de open zee. Dat kostte echter meer geld en de toenmalige regering wilde er niet aan. Ze zwichtte echter in zoverre dat er een compromis uit de bus kwam: een tussenplan, dat niet direct optimaal voor de scheepvaart werd genaakt, maar deze mogelijkheid wel open liet. Daartoe was een breed kanaal aan de voet van de zeedijk nodig. Hét is dat zelfde kanaal dat nu weer in opspraak Is.' De milieu-stemmen dit' nauwe lijks te horen waren in een tijd dat het milieu ook nog niet zo'n grote rol speelde, zijn allengs sterker gev arden, zó sterk dat ze mogelijk een wijziging van de plannen zul- len bewerkstelligen. In ieder geval tilt de regering er zwaar aan er. op de achtergrond speelt ook een rol dat men nie* graag een tw "ede 'Ooster- schelde-affairc' wij, Er is ech ter nogal verdeeldheid, die zich zovel binnen de rijkspla nologische commissie als bin nen het kabinet zouden mani festeren. Daarom komen de vijf bewindslieden er vandaag nog eens over praten. In het noorden vragen mensen als de eerst-verantwoordeiijkè gede puteerde mr. J. L. Cazemier, en' ook Provinciale Waterstaat zich overigens een beetje ver baasd af, wat er nu eigenlijk nog te bepraten valt. De standpunten zijn bekend. Er is al over gehakketakt sinds de vorige bewindslieden, mi nister Udink en staatssecreta ris Vonhoff, besloten de Dol- lard-werken voorlopig op te schort-n. Dat was vorig jaar. De rijksplanologische dienst heeft inmiddels een advies uitgebracht. Dat komt net als indertijd bij de scheep- vaartfunctie neer op een compromis, een zogenaamd slingertracée. Dat tracée door breekt de Dollard-dijk twee maal en ligt tussen de twee uitersten ln: bet ene uiterste is een geheel buitendijks ka naal volgens de huidige plan nen, dan wel het andere uiter ste om het kanaal geheel bin nendijks te maken. Het slin- gertracée voert het kanaal eerst over de Dollard, dan via een doorbreking van de dijk over een stuk tand, om dan nogmaals via een opening ln de dijk weer naar de Dollard te worden geleid, tot de punt van Reide, waar de uitwate ringssluis al klaar ligt De zaak is indertijd aange zwengeld door het actiecomité 'De Doliard bedreigd', dat in het kanaal een groot gevaar ziet voor de kluten-kolonies in het unieke brakwater-gebied. Oost Groningen en vooral ook •Vinschotn willen echter geen stagnatie. Omwerking "an de plannen zal. naer men vreest, zeker een uitstel van enkele jaren vergen en men ■nfent het -cfteep-aartkapaal economisch hard nodig te heb ben. Het slinger-traeée zal on geveer vijftien miljoen gulden extra vergen. De rijksplanolo gische dienst vindt dat het rijk dat moet betalen. Hetslinger-traeée als tussen oplossing maakt het actiecomi té 'De Dollard bedreigd' overi gens niet zo gelukkig. Men vreest dat het Dollard-miïieu ook daard'or nog zal worden aangetast Drs. J. Abrahamse van het co mité zegt dat het van een aan vankelijk technische tot een politieke beslissing is geko men. Overigens zijn ook zijn tegenstanders niet gelukkig met het slinger-traeée. Dat kost extra geld en tijd en als argument wordt ook aange voerd dat er snel iets moet ge beuren omdat de dijk niet op delta-hoogte en daarom ge vaarlijk is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De economische politierechters in Mid- deUnng, Maastricht, Haarlem en Deii Haag Rebben gisteren in totaal zeventien zondagsrijders veroordeeld. In Middel burg kregen vijl mensen een boete van vijfhonderd golden onvoorwaardelijk. In Maastricht stonden acht mensen te-;;; recht; zes van hen werden conform de eis veroordeeld tot een boete van 500 gulden. Een invalide uit Sittard kreeg ia verband met zijn gering inkomen een boete van 250 gulden, terwijl een. inwoner van. Teóneuzen, werd veroordeeld tat éOO gulden. Hij had zaterdagavond zijn auto over de naburige Belgische grens gebracht, omdat hij voor een dringende bespreking in Noord- D uitstand moest zijn en was on wetend in de buurt van Aken op een Nederlandse autoweg terecht gekomen. Dë politierechter nam aan, dat hij met opzettelijk'In. Nederland heeft gereden en ver oordeelde bem daarom ndet wë-" gens misdrijf, maar wegens over treding. Alle verdachten kregen als bijkomende straf publikatie van hun vonnis in de 'twee groot ste 'Limburgse, dagbladen, "dit bij wijze van "algemene preventie*. In Haarlem stonden drie 'mensen terecht. De hoogste boete vijfhon derd gulden (subsidiair vijftig dagen) werd opgelegd -aan een. 23-jarige inwoner uit Beverwijk. Hij had wel vergunning, maar had, komende van zijn -werk, een omweg gemaakt om" een bood schap te doen. Een inwoner van Hillegom kreeg 350 gulden boete, omdat hij om half twaalf het risi co had genomen van het huis van zijn meisje naar rijn eigen wo ning" te rijden. f' v •- Een boete van honderd gulden was. voor een verpleegkundige uit Castricum, Hij was 's middags om twee uur op weg naar huis en toonde bij aanhouding een/, brief Van zijn directie, waarin stond dat voor hem ontheffing was aangevraagd. Deze .verdachte is de dupe geworden van een on juiste handelwijze van dc directie van het ziekenhuis. C., In Middelburg stonden zeven mensen terecht Vijf kregen er vijfhonderd gulden boete en twee processen-verbaal werden: voor nader onderzoek aangehouden. Van de vijftien mensen, tegen wie proces-vefbaal was opgemaakt afgelopen zondag, konden.,zes een zo goéde, reden opgeven, dat zij niet voor vervolging in aanmer king kwamen. In Den Haag kregen vier van de zes overtreders een boete van 500 gulden. De vijfde moest 400 gul den betalen en een vrouw, die riek was'geweest en daarom aer- gens van wist 100 gulden boete. (ADVERTENTIE) "-Ai' V' - Profiteer van de lage voorinte kenprijs en de gemakkelijke betalingsregeling nu het nog kan. Maak gebruik van de VOORDEELCOUPON en zend die vandaag nog. voorzien van uw naam en adres, aan uw boekhandelaar of (in open en velop, zonder postzegel) aan: Telefoon (05170) 3147;-; bij geen gehoor 2436. Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via boekhandel DISPEREERT NIET. door A. en H. Alara Kompleet .in .5 delen ƒ142,50. Ik betaal het gehele bedrag ineens/ in termijnen van (minimaal 14.50 per maand Doorhalen wat u niet wenst. "Y CJP. Er .zijn vertellers die niets van dé "historie afweten. Omgekeerd kan het gebeuren, dat historici die de vertelkunst niet machtig zijn, zich'aan; het schrijven zetten. Van de gebroeders A. en H. Algra kan dat stellig niet worden' gezegd. Integendeel, zij hébben getoond niet alleen de historie de kennen, maar ook geboren vertellers te zijn.'De bekoring van hun geza-\ menlijk werk, DISPEREERT NibT,.'is dan ook'dat het geen droge opsom- ming van feiten geeft, maar de geschiedenis als het ware "in perspectief-. toont, ris een levendig panorama, waarin enerzijds de grote lijnen cn mar- kante feiten duédelijk te <mderkennen zijn, ancteraijds runne asndarfit- wordt geschonken san het kleine; menselijke detaiL 'Daarin schuilt het!; geheim en tevens het succes van dit boeiende en rijk geïllustreerde staa-, daardwerk, dat 15 november a^ (precies een jaar na verschijning van de zesde!) zijn ZEVENDE DEUK beleeft, kompleet in vijl delen en geheel' up tot date. Wist u dat DISPEREERT NIET het enige werk is waarin ook de geschie denis van het voormalige NEDERLANDS-JNDDB en *DE WEST? uitvoerig is beschreven? En dan niet alleen de politieke geschiedenis, maar ook .die van KERK en ZENDING in deze gebieden. Er is zelfs een heel deel aan gewijd: in totaal ca. 600 tekstpagipa's en 156 blz. illustraties. Het gehele werk omvat maar liefst 2.700 pagina's en telt meer dan 850 prenten, kaar ten, tekeningen en foto's.'Eén ander belangrijk; pluspunt: het vijfde deel is volledig bijgewerkt (tot en met de jongste kabinetsformatie!) en bevat bovendien een uitvoerig alfabetisch register, dat de vindplaatsen vermeldt van ca. 2.000 namen en trefwoorden. Dit zijn slechts enkele van de vele pluspunten die DISPEREERT NIET op andere geschiedenisboeken voor heeft. Geen wonder dat er reeds meer dan 25.000 exemplaren van werden verkocht! Tot 15 mei 1974 geldt èen. voorintekenprijs van ƒ28,50 per deel (totaal ƒ142,50); daarna wordt de prijs ƒ34,50 per deel (totaal 172,50). Met andere woorden: wie nü intekent geniet een prijsvoordeel van maar liefst 5 x 6,— 30,— in totaril Belangrijk is ook dat de vijf delen gelijktijdig verschijnen, zodat u onmid dellijk over het komplete werk kunt beschikken. De totariprijs behoeft daarvoor geen belemmering te zijn, want u kunt desgewenst in termijnen betalen, tot een minimum van slechts 14,50 per maand. BREDA Bij negen kledingdiéfstal- len de afgelopen week is voor in to taal bijna, een half miljoen gulden aan kostuums en' suède jassen.-ge-;,, stolen. Dit is bekend gemaakt door majoor K. de Maat, de leidetóvahShet/! speciale politieteamdat zich ih Neder- land bezig houdt met de van kieidingdiefstallen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5