Fred Kaan hebben ook recht van iestaan Biesheuvel ging uit politieke overweging Experimenteren in de Liemers Nieuwe boeken Eigen blad van confessioneel gereformeerden Vandaag Muzikale herkenning: goede verkooptaktiek Reis Maastrichter Staar door Gij sen 'misbruikt'? Trouw Kwartet Ook r.k. kerk antwoordt rabbijnen Nieuwe Nederlandse rk-catechismus krijgt akkoord paus door Haro Hielkema y ,Y Midden-Oosten (53) Midden-Oosten (54) Midden-Oosten (55) Midden-Oosten (56) Midden-Oosten (57) Midden-Oosten (58) Verantwoordelijkheid Zoetermeer Vv V''Y-Y vv'. \Y.yy .3; V';. lAJs fceafcbederCT. moéten ook liaastprodukties worden. toegelaten, die maar één of enkele k-eren ge zongen warden. Net zoals er wegwerpkunst bestaat, moet er in de kerk ruimte zrjn. Toor wegwenp- Jieaéiretn*. Het zijn de woorden van 'ds. Fred Man, predibantrbuiten-dieiist, secreta- Hervormde Wereldbond (WARE) ea schrijver van teksten van talrijke Engelse religieuze liederen. Zijn pleidooi heeft vooral praktische grocodea 'Ondanks het feit dat de congregational church het beste van alle Engelse gezangboeken bezit, was er toch onvoldoende materiaal voor de'ïaOderoe christen. Daar werd ik in mijn gemeente in Plymouth mee ge confronteerd. Ik ben toen zelf gaan schrijven. Dat gebeurde meestal in aansluiting op de preekvoorbereiding. Het lied werd 's zondags na de preek gezongen. Ik verrichtte mijn bezighe den altijd op zaterdagavond en zocht dan tegelijk een bestaande melodie uit die vrij bekend was, zodat de ge meente gemakkelijk kon meezingen. Later maakten komponisten overal vandaan melodieën op die teksten'. Haastprodukties noemt Kaan zijn eer ste werken. 'Vaak gingen ze. ais ze één keer gezongen waren, maandag ochtend de prullenbak in, omdat ze alleen op de preek van de vorige dag betrekking hadden. Dat is misschien Jammer, maar er bleven ook verschil lende liederen 'hangen'. Zo ontstond mijn bundel 'Pilgrim Praise*. En ze ventig van mijn liederen zijn na ver-" loop van tijd in nieuwe bundels opge nomen'. Hiaten Volgens Kaan zijn er Maten in de kerkmuziek. 'Dat heb ik zelf wel zo ervaren. Ik mis die dingen waar ik dagelijks; mee in aanraking kom. De moderne grote stad met zijn flats en zijn womtogprobleem. De rechten van de mens. De sociaie en politieke ver- antwoordelijkhedd. De industrialisatie. Het vraagstuk van oorlog en vrede. Al die problemen moeten ook in gezangen voorkomen. Dat hoeft niet persé dn te houden dat jo de bijbelse taal opzij schuift. Beide moeten naast elkaar ge bruikt worde®. Maar voor de mensen die 's zondags nauwelijks naar de kerk komen, moet de taal van het dagelijks leven gehanteerd worden. Mét de be grippen die daarin voorkomen'. Kaan vindt dat. woorden uit bet dage lijkse teven, problemen waar we van daag de dag mee worstelen, nauwe lijks dn het idetrwe liedboek voorko men. Eén keer. In het 'Lied van de Stad' (het voorlaatste, nummer 490), waarin gesproken wordt over het le ve® tussen fabriek «en flat, bloemen en kinderspel, licht op muziek gezet'. Reformatorisch Eén keer dn «een nieuwe liedbundel. Dat is te weinig voor Kaan, die echter direct toegeeft erg gelukkig te zijn met de uitgave 'Be héb een enorme bewondering voor de vele zeer goede teksten. Het Is beslist een verrijking voor het kerkelijk leven. Ik ben ook blij dat bepaalde liederen er niet in zijn- opgenomen. Om een voorbeeld te geve®, het lied dat w3, in de 102 ge zangenbundel stond 'Nu gaan de bloe men nog dood' met het refrein 'Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw'. Ek ben reformatorisch genoeg om veel van God te verwachten, maar ik ben ook zo reformatorisch dat ik weet dat Hij met ons een bedoeling heeft; dat we niet stil kunnen afwachten', aldus Kaan. Hij beperkt zich bij het schrijven van nieuwe Mederen tot de Engelse taal: Tk bén inmiddels al 21 jaar uit Hol land weg. Ik denk ea schrijf helemaal dn het Engels. Maar binnenkort zal de voormalige EEOK-directeur Michael de Vries mijn liederen vertalen'. 'Er is over de bete wereld een fantas tische produktie op gang gekomen', zegt Kaan. Hij vindt dat eea positief teken. 'Al lopen de kerken leeg, toch willen de mensen steeds opnieuw uit drukking geven aan hun geloof, aan bun twijfels. Er is niets zo 'verbroe derend' in de kerk els het oecumeni sche lied. In Engeland is nagenoeg ieder kerk genootschap druk bezig met het uit brengen van een supplement met nieuwe liederen, dat naast de bestaan de bundel gebruikt zal worden. Er zijn al verschillende paperbacks in omloop met circa 150 nieuwe liede ren De Rooms-Katholieke kerk heeft twee grote gezangboek-en op de markt gebracht, een traditionele en een nieuwe uitgave. In Canada liggen 570 liederen klaar dn moderne taai. En in de Verenigde Staten en Zweden is de ontwikkeling werkelijk stormachtig. Vooral het losbladige systeem zoals dat dn de katholieke kerk in Neder land gehanteerd wordt wordt daar veel gebruikt Een goed initiatief, om- dat elk moment verandering aange bracht kan worden. In de praktijk blijkt dat de supplementen, waartegen wat weerstand is vanwege de melodie- en, bij de vleet verkocht worden. Naar mijn idee. omdat de tekst zo enorm aanspreekt'. Musicals De voorkeur van Fred Kaan voor de wegwerpliederen komt ook tot uit- drukking in zijn oordeel over de reli gieuze musicals: 'Het valt me-op bij een musical als 'Godspell' of 'Jesus Christ Superstar*, dat er zo veel in zit dat goed is, maar ook zie ik teksten met een beduidend mindere kwaliteit Er Is geen constant peil. Maar ais het merendeel van de inhoud de mensen van deze tijd zo aanspreekt, dan is dat allee® maar geweldig en moet de zaak niet afgedaan worden met het predi kaat 'nlet-verantwoord' of "met-bijbels'. 'Pilgrim Praise', hymns by Fred Kaan. Een uitgave van Galllard. Queen Anne's Road, Great Yarmouth, Norfolk (Engeland). Het voorwoord is geschreven door dr. A. H. van den Frederik Herman Kaan, in 1929 In Haarlem geboren, studeerde in Utrecht en Bristol (Eng) theologie en werd in 1955 pre dikant van de Congregational Church In Engeland en "Wales. Na een verblijf in de pastorieën van Barry (Wales) en Plymouth, was hij vanaf 19C8 secretaris van de International Congregational Council (ICC) totdat deze raad in 1970 opging In de World Alliance op Refor- nied Churches (WARC). Zijn huidige woonplaats is het Zwit serse Meyrin bij Geuève. Tij. dens zijn predikantschap in Plymouth begon hij teksten voor nieuwe kerkliederen te schrijven. Verschillende uitga ven van zijn hand rijn inmid dels over. de hele wereld ver spreid. De meest bekende bun del Is 'Pilgrim Pralse', een ver zameling moderne hymnen. Zijn liederen kenmerken rich door de dlrekte taal, 'de taal van het dagelijks leven', zoals hij zelf zegt. De inbond ver woordt vooral de notie van de mens voor de problemen, waar hij elke dag mee worstelt In het interview verklaart hij dat deze punten (taal en thema-stel ling) In het nieuwe Liedboek van de Kerken te weinig naar voren komen. schrijft Té weinig mensen beseffen dat de buitenlandse werknemers in Neder land en Europa nog heel veel tekort komen. De autovrije zondag is een goede - gelegenheid om contacten te leggen of wat meer over deze proble matiek te lezen. Amsterdam M. G. van der Wal Het land van de joden is Palestina. Want ook daar heeft de Koning der Joden geleefd. Dus waarom heeft Is raël geen recht om in een eigen staat te leven? Joden hebben recht op een eigen staat in de wereld om te leven. Den Bommel C. Snijder Op pag. 3 van Tr.-Kw. 31 okt. staat te lezen: "Noch het feit dat Nederland zich bij het uitbreken van de oorlog uitsprak voor de ook door Israël ge wenste (sic) terugkeer naar de be standslijnen van 1967... hebben vol gens de minister (Van der Stoel) bij gedragen tot deze kritiek (Arabi sche)'. Dit is onzinnig. Israël heeft nimmer het plan gehad om de bezette gebieden prijs te geven (zie de voort durende deportatie van de oorspron kelijke bevolking en het stichten van Israëlische vestigingen ln het bezette gebied). Het is het au ook niet van plan (zie elke krant van elke dag), laat staan dat Israël het zou wensen. Oegstgeest mej. C.C.A. Burggraaff Is Israël Gods volk? Ieder mens over heel de aarde behoort tot Gods volk, die de leer en de woorden van Chris tus in praktijk brengt; hebt elkander lief; draagt elkanders lasten; wie twee rokken heeft, geeft er één aan iemand die er geen heeft; vrede zij Ulieden; enz. Men leze hierover het Nieuwe Testament, en make voor zichzelf uit of hij of zij tot Gods volk behoort of tot het volk van de satan. Laren NH G. Plat-Vincent Het zou veel schrijvers van stukjes over het Midden-Oosten deugd doen, als ze eens geregeld luisterden naar de commentatoren Korteweg én Neu- man voor de radio. Wat nu geschre ven wordt, is vaak emotioneel of vroom en geeft blijk van grote onkunde over het probleem, vooral bij vrouwen. Noordwij k aan Zee J. Bamhoom-Korfcee Het wordt ons Nederlanders van Ara bische zijde kwalijk genomen dat we pro-Israël zijn. Dat zijn we ook, geluk kig maar. Want ik heb geen goed woord over voor misdadigers die naar MUnchen komen om Joodse sportlie den te vermoorden, of die onschuldi ge reizigers vermoorden in een stati onshal, Daarom is de laatste cent die ik kan missen voor Israël. Amstelveen J. Vos De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Lefdse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pera Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: U. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 0383, Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 6973 60768). Gem.gfro X500. Banden Ter gerustelling van degenen die met zorg de activiteiten gadeslaan van een. groepje Nederlanders dat ijvert voor het verstevigen van de banden tussen de Verenigde Staten ea Nederland, alsmede die tussen de Verenigde Sta ten en de NAVO diene de volgende overweging: zolang Nixon president is, zal hij als het hem uitkomt het bestaan van dat tweetal banden ook wel ontkennen. De ijverende Ne derlanders worden er op gewezen dat pogingen om Nixon af te zetten dus in het geheel niet strijdig zijn met hun streven die banden te verstevi gen. Utrecht George A. Siemensina Naar aanleiding van het dodelijk on geval bij de Bergertunnei in Alkmaar, veroorzaakt door een stomdronken au tomobilist, komt de vraag weer op in hoeverre caféhouders, barkeepers -enz. in het algemeen verantwoordelijkheid dragen door mensen gelegenheid te geven zich dronken achter het stuur te zetten. Gelukkig zijn er caféhou ders (en hun personeel) die zich van hun verantwoordelijkheid in dit op zicht bewust zijn. Het standpunt dat iedereen vrij moet zijn té drinken hoeveel hij wil, is verwerpelijk ais de ze vrijheid het grote risico meebrengt anderen ea zichzelf groot leed toe te brengen. Dezelfde verantwoordelijk heid geldt ook voor de gastheren van feestjes. Alkmaar. j. Kant Van een verslaggever LEEUWARDEN Niet persoonlijke, maar politieks overwegingen hébben oud-premier mr, B. W. Biesheuvel ertoe gebiecht uit de poli tiek te stappen. In een ingezonden brief in het Frilesch Dagblad van zaterdag schrijft de heer Biesheuvel (reagerend op een uitspraak van -waarnemend ARP-voor zitter drs. J. de Kootag, dat hij niet kon begrijpen waarom Bicsheuvel in dertijd opstapte) dat dc heer De Ko ning 'deksels goed kan 'eten dat Mot persoonlijke, maar uitrichtend politie ke overwegingen mij tot dart ingrij pend besluit hebben genoodzaakt' De heer Biesheuvel zegt naar de pen te hebben gegrepen om elk misver stand uit te sluiten. 'Persoonlijk was bet mij liever geweest als ik, evenals in 1967, in de Kamer had kunnen te rugkeren. Nu echter ging het om mijn politieke geloofwaardigheid je gens de kiezers en mijn politieke inte griteit' De oud-premder voegt hieraan toe: 'Er was een fundamenteel me ningsverschil met de (kleine) meer derheid van de fractie die in zee wil- <te gaan met de linkse drie, de partij en van Keerpunt 72, die voortzetting van het gevoerde beleid van het vori ge kabinet het slechtst denkbare von den ea. vinden.' Hij herinnert de heer De Koning aan diverse gesprekken, waarin hij liet weten onoverkomelijke politieke be zwaren te hebben tegen deelname van de ARP aan het linkse kabinet-Den Uyl-Van Agt 'Ik acht die deelname schadelijk voor het tend ea schadelijk voor de partij', aldus mr. Biesheuvel. Voorts doet de ex-premier een oproep op de diep ingrijpende meningsver schillen ter discussie te stellen. Deze verschalen zou men in d ARP niet moeten verdoezelen. Laat men er open over discussiëren. De toekomst van de partij is daarmee gebaat, aldus de heer Biesheuvel. Mr. B. W. Biesheuvel W. A. Ballingcr Gods dwazen. Uitgave: Zuld-Hollandsche Uitgevers- mij. NV Den Haag. Prijs 23,90. "The man that God made mad' is de Engelse titel van deze_ roman van moed en hartstocht van naiiinger, die P. A. Zandstra in het Nederlands heeft vertaald. Het verhaal heeft een WTarnge serialiteit omdat het huivering wekkende episoden oproept van de Ierse opstand van 1916. Centraal staat de vrijheidsheld Declan O'Donovan, vechter en minnaar. Sterke karakters, felle dialogen, zelfopoffering, verraad en de meedogenloze kracht, waarmee Engeland- de Ieren poogt te breken, karakteriseren dit dynamische en zeer realistische boek, dat om beurten ver bijstert en ontroert Ballinger weet de beklemmende spanning op te voeren naar het moment waarin het lot van de toekomst van Ierland in handen ligt van de onverschrokken O'Dono van, een van Gods dwazen.De au teur eert in z'n boek mede grootva ders en grootmoeders van het Ierse volk, dat nog altijd vrede en rust ontbeert R/s Van een onzer verslaggevers WESTERVOORT In vete kerkelij ke gemeenten probeert me® met meer of minder succes nieuwe vormen van gemeenteopbouw uit, om het 'ambt al ler gelovigen' meer tot zijn recht te doen komen, Zo'n gemeente is de ge reformeerde kerk van Westervoort-Ze- venaar. De kerkeraad is daar bezig zijn be voegdheden te verdelen over werk groepen, waarvoor ieder gemeentélid zich naar eigen mogelijkheden en in teresse kan opgeven. Men denkt voor lopig aan dertien van zulke groepen: voor eredienst, gemeenteopbouw, kaïte- chese, kerk en jeugd, publiciteit, pas toraat, dlakonaaft, zending, evangelisa tie, vrede, oefcumene, financiën. De kerkeraad is dan een soort verkeers plein, waarop alle wegen uitkomen en alle taken van de gemeente elkaar tegenkomen, het centrale beleidsor gaan. Eén M van de werkgroep wordt be vestigd tot ouderling of diaken: dege ne namelijk, die de groep vertegen woordigd, in de kerkeraad. Maar het gaat er daarbij niet om, dat zij als persoon tot ambtsdrager bevestigd zijn. Eerder is het ambt een kerkelij ke erkenning van de werkgroep ais geheel. In de vertegenwoordigers zijn de werkgroepen zelf tot het ambt ge roepen, zonder dat alle leden afzon derlijk bevestigd zijn. Een uitzonde ring wordt alleen gemaakt voor de werkgroepen pastoraat en diakonaat Daarvan zijn om hun bijzondere en vertrouwelije functie alle leden ou derling resp. diaken. Dit alies diepten wij op uit 'Onder- wegwijzer*, de gemeentegids van deze kerk, die naast het gewone adressen- materiaal ook goed inzicht geeft on deze nieuwe opzet en daardoor meer waard is, dat er ook buiten de Lie mers goede nota van wordt genomen. Ze is te krijgen bij ds J. J. van Nij- en, Haemarsestraat 5, Westervoort. Van een onzer verslaggevers KUNSPEET Binnenkort krijgen de gereformeerde kerken er weer een nieuw blad bij, rechts van het midden. Het confessioneel gere formeerd beraad wil een maandblad oprichten, dat voorlichting geeft over 'de precaire en zorgelijke situatie', waarin de gereformeerde kerken zich bevinden. In een circulaire aan do sympatisan- tea vraagt het bestuur 50.000 gulden bijeen te brengen om de uitgave mo gelijk te maken, 'an voorlichting be slaat dringend behoefte*, aldus het be stuur. 'Velen vreten het niet meer, rijn ontmoedigd en dreigen rich bij de situatie neer te leggen. Zij weken naar een teken van herfcenmng, naar een oriëntericgsp«u®t dat zekerheid kan verschaffen in de maalstroom. Dit punt, beter gezegd deze richtingwij zer, zou het pp te richten maandblad kunnen verstrekker!. Heit zou koers kunnen houden. Niet om de kerken te splitsen, maar om hen op te roepen het spoor van de reformatie en van onze belijdenisgeschriften te volgen en daarmee de eenhedd te dieoen'. De secretaris van het CGB, ds. M. P. van Dijk te Nunspeet (Codijnstraat 51), vertelt ons, dat men al op zeer korte termijn will beginnen. Als naam van het blad wordt gedacht aan 'Woord en daad'. Hoofdredacteur zal dr. B. Wentsel uit Den Haag worden. De bedoeling is niet een oraverteer- baar theologen-blad, maar een zeer be vattelijk gezlndblad met b.v. een ru briek voor de vrouw. "Waarom een eigen blad? De circulaire zegt: 'Er woedt veelal geschreven, maar helaas niet steeds in de lij® van onze gereformeerde traditie. "Wat cöt betreft laten de toonaangevende pu bliciteitsmedia ons dikwijls in de steek (om het nu maar zachtjes uit te drukken). Vandaar de behoefte can een goed eigen maandblad'. Ds. Van Dijk: 'Velen voelen zich bij Waarheid en Eenheid (bet Mad van de verontrusten) niet thuis. Centeaal Weekblad en Gereformeerd Weekblad zijn over het geheel uitstékende bla den, maar toch bhjft er behoefte aan een blad, dat krachtig teiding geeft en AANBIDDING Soms is ons leven een bonte afwisse ling van licht en donker, van verdriet en vreugde. Na het keiharde stuk over de grote slavernij over heel Egypte we zien de verordeningen om zo te zeggen aan de zuilen hangen en zien de hongerlijders door de stra ten en over het land trekken een geheel ander taf reel. Een oude vader en zijn zoon. We komen dichter bij huis, <Lwst op de manier van de deur die je achter je dicht doet en dan even los kunt zijn van alle ellende, omdat een mens het anders niet uit houdt Na dat eerste stuk over die maatregelen heb je de neiging om af scheid te nemen van Jozef en hem verder te laten voor wat hij is. Maar dan ineens kom je hem weer tegen bij de totaal verouderde en naar het graf neigende Jakob. Jakob heeft zijn zóón laten komen. Er vindt een ge- Heuvel, voorheen directeur van de af deling communicatiebij de wereld raad van kerken, nu scriba van de Ne derlandse hervormde kerk. Prijs: 13,60. X.- Horizontaal: 1. gil, 4. oefening, 7. Jon gensnaam, 9. zangwijs, 11. plaats in Duitsland, 13. groente, 15. twaalf gros van knopen, 16. priem, 17. familielid, 18. horizon, 20. Turks bevelhebber, 22. opgeld, 24. vreemde munt, 25. gereed schap voor vlasbewerking, 28. uni form, 29. zeker kaartspel, 30. snuit Verticaal: 1. tent, 2. plaats in Lim- burg, 3. achting, 4. plechtige gelofte, 5. uitstap, 6. eens, 8. edelgesteente. 9. snljwerktuig, 10. eer, 12, sober, 14. lofspraak, 18. schildpad, 19. verkeers, 20. vis, 21. plant met geneeskrachtige wortel, 23. jongensnaam, 24. twijg, 26. latwerk, 27. zoen. OPLOSSING Horizontaal: 1. terpentijn, 8. s.o., 9. erker. 10. as, 12. ene, 13. ras, 15. um, 17. ido, 19. pon, 21. laks, 23. part, 24. pk, 25. arena, 26. d.o., 27. terp, 29. leem, 31. Eli, 32. ank, 34. ere, 35. bar, 37. alm, 39. Rt, 41. aroma, 43. at, 44. tolerabel. Verticaal: 1. To, 2. ren, 3. prei, 4. e.k., 5. Nero, 6. tra, 7. na, 8. sculpteur, 11. sentiment, 12. enk, 14. spa, 16. rakel, 18. dreun, 20. order, 22. sap, 23. pal, 28. rib, 30. Eem, 32. arre, 33. Kama, 36. aal, 38. lab. 40. tt, 42, o.r., 43. al. Ds. M. P. van Dijk- v door zijn hand tussen rijn benen te leggen, dat hij hem niet in dit vreem de land zal begraven. De hoop is nog met uitgeblust Het is allemaal anders gelopen. Veel heeft; deze hinkende man gezworen, maar deze gedachte- kwelt hem, begraven te worden in vreemde grond, ver van het beloofde land, ver van bet land «waar zijn va der en grootvader liggen en zijn moe der niet te vergeten. Hij vraagt liefde en trouw. Een mens die de dood riet komen en daartegen opziet en om rich heen tast naar een vertrouweling, naar het vertrouwde land. Jozef be looft het hij zweert het Het zal ge beuren. En dan nog een kleine mede deling: 'En Israel boog zich aanbid dend neer aan het hoofdeinde van het bed.' Een geweldig moment Je hebt de neiging om een stap achteruit te dben. Hier is een mens, eenzaam ach tergebleven, met veel mislukkingen en veel verdriet Hij maakt een vreemd gebaar. Een gebaar waar mil joenen mensen in deze tijd hun wenk brauwen over zullen optrekken, hij aanbidt Hij strekt rijn stervend leren uit naar God. Naar die God met wie het geen gemakkelijke tocht geweest is. Is Jozef al weg? Of heeft hij het gezien? God is de allerlaatste omdat Hij de eerste was. De allerlaatste tot wie hij rich wendt met wie hij moet spreken. Wét Jakob gezegd heeft we ten we niet Hoeven we ook met te weten. Wie het eenmaal gezien heeft vergeet het z'n leven met Er is iets van vrede in. Een onmogelijke vrede. Israël bidt in Egypte. Het is goed ge weest en hoe goed het geweest is zul len mensen later weten en vooral zelf, op hun beurt, moeten laten zien. (Ge nesis 47. 27-31. door Adr. Hager DEN HAAG Geen der componisten die op het zaterdagavond programma van het Residentie Orkest stond afgedrukt, behoort tot de eliteklasse der toondichters. Gossec vindt men alleen terug in de muziekencyclopedie, Hummel heeft het nauwelijks verder gebracht, Ibert passeert slechts zeidén de Franse grens, Massenet is ook als operacomponist vrijwel vergeten en Bizet dankt zijn bekendheid uit sluitend en alleen aan Carmen en Arlésienne. Nederlandse r.-k. dat een blijvende UTRECHT De bisschoppen menen, vrede voor Israël tot stand zal moeten komen via beraad tussen alle betrok ken partijen, waarbij ook de belangen van dc Patestijnen to het oog dienen te worden gehouden. Zij hebben dit geantwoord op de brief va® de Neder landse rabbijnen aan de kerken over hun houding ito het conflict in het Midden-Oosten. De bisschoppen geven de verzekering, dat zij meeleven met het volk van Is raël, evenals met allen die onder ge weld te lijden hebben. Juist omdat rij bekommerd rijn om het lot en de •identiteit van het Joodse volk, dat-na een eeuwenlange vervolging verlangt naar èën veilig tehuis, menen de bis schoppen niet té kunnen volstaan met een veroordeling van het gebruik van geweld, 'Er Is een reeks oorzaken aan te wij zen voor. het conflict rondom Israël', aldus de bisschoppen. Zij zijn van me ning, dat alles gedaan moet worden om deze oorzaken weg te nemen ten einde te voorkomen dat rich steeds nieuwe gewelddadige verschijnselen voordoen. Het overwegend Franse karakter dankte het programma aan degastdi-, rigent Jean Marttooo, die nooit nalaat de produkten van eigen bodem te in troduceren. Een goed muzikaal ambas sadeur. Voor het gemak rekende hij Gossec dan ook maar tot zijn landge noten, al stond diens wieg in België. Een curiositeit als zijn symfonie uit 1774 is het nauwelijks waard om af te stoffen, het stof ligt er even dulmen- dik op als de langdradigheid. Evenals men bij gloeilampen slechts aan één merk denkt, associeert men trompetconcerten met Maurice An- drée. Daarmee doet men andere trom pettisten tekort zoals de Amerikaan Robert Nagel to het concert van Hummel. Hij bleek een trompettist te zijn dia zijn partij kan meeblazen, al werd het wel duidelijk, dat Hummel niet geheel ten onrechte bijna verge ten is.' De concertzaal herbergt binnen zijn vier muren te weinig humor. Concert publiek lacht zelden, muziek is een ernstige zaak, althans dat heeft men ervan gemaakt Ibert maakte muziek bij een oude klucht en het moet zijn bedoeling zijn. geweest met het diver tissement zijn toehoorders te verma ken. Al luisterende leest men dan toch nog even de toelichting na om te zien of het inderdaad de bedoeling van de componist was de spot te drij ven met de bruilof tsmars van Men delssohn en de goede oude Blaue Do- nau. Ja, en dan krijgt men er toch zin to. En Is men bereid een tussen- applausje aan te bieden, zeker als zo'n werkje door Martinon met een Van een verslaggever MAASSTRICHT Een groot aantal leden en bestuursleden van de Maastrichter Staar, dezer dage® teruggekeerd van een concertreis naar Rome, is ontstemd over het optreden van het bisdom Roermond, dat de reis zou hebben aangegre pen om er propaganda uit te slaan voor bisschop Gijsen. Deze was met alleen aanwezig toen de Staar in audiëntie werd ontvangen bij de paus, maar ook, tot veler verbazing, bij het leggen van een krans bij hét monu ment van de onbekende soldaat in Rome. Bij het eerste concert van de Maas trichter Staar in Rome, kwam bisschop Gijsen samen met bisschop simmtiv van Rotterdam in vol ornaat de concertzaal binnen en moesten in allerijl ereplaatsen worden vrijgemaakt Bisschop Gijsen was vergezeld van zijn vicaris-generaal mgr. A- Castermaas en zijn perschef J. Spanjaard. 'Onze reis is gebruikt' aldus een woordvoerder van het koor, 'om bisschop Gijsen een beter image te bezorgen. Het gaat er tóet om of wij voor of tegen deze bisschop zijn. Wij willen enkel zingen en wensen Met betrokken te worden in kerkpolitieke tegenstellingen." De persdienst van het bisdom Roermond zal vandaag commentaar geven op deze zaak. typisch Franse slag wordt gebracht en men de schutters die eraan komen herkent. Herkenning blijft nu een maal de verkooptechniek van deze po pulaire serie. Ook in de niet kapot te krijgen Medi tation uit Thais, een Masscnet-opera, die volkomen vergeten is. Jaring Wai ts mocht zijn solistisch aandeel be kroond zien door een gul gegeven ap plaus. Ruim honderdjarige uitsmijter was de suite Arlésienne van Bizet. Martinon en orkest bewezen dat dit oudje nog best mee kan en gezien de spontane reactie van het publiek, kan Bizet de eerstkomende 25 jaar nog wel op herkenning en zodoende op er kenning rekenen. VATIKAANSTAD (AP) De bis schop van Den Bosch, mgr. Bluyssen, heeft een nieuwe Nederlandse cate chismus aan het Vatikaan aangebo den. Verwacht wordt dat hiermee het meningsverschil tussen Rome en de Nederlandse bisschoppenconferentie uit de weg zal worden geruimd, zo is uit betrouwbare bron vernomen. Mgr. Bluysscn is in particuliere au diëntie ontvangen door paus Paulus, nadat het Vatikaan de nieuwe tekst had goedgekeurd. Het meningsverschil tussen het vati kaan en de Nederlandse hiërarchie ontstond vorig jaar. toen to Neder land een nieuwe catechismus werd ge publiceerd en toegezonden aan paro chies e® katholieke scholen. ADVERTENTIE „De ondergrondse kerk en vervolgde chrstencn" De redactie behoudt zich het recht voor baar ter opname In deze rubriek toegezonden me- nlngtulünseu verkort weer te geven. BIJ pa- bllkaUe wordt met de aa&m van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge- stnera aas het secretariaat beeldredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. y;;y.y^VT-;;p/:.. tvYüY'.":V' Dinsdagavond om 8 uur 1s er ln gebouw Kruispunt (wijk Palensteyn) een film* en Informatieavond over: achter het ijzeren gordijn. Deze schokkende documen taire mag u beslist niet mis sen. De heer Kranenburg van de I.C.C.C. zal gaarne uw vragen beantwoorden. Kom en neem anderen mee. InL Evang.team „Open Huls"; Stad- houdersrlng 210.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2