1 Olieproduktie moet ook in toekomst beperkt blijven is een -ÉMÉÉÉ Muziekzaak op klaarlichte dag helemaal leeggehaald Als een senoritas met zoveel ambachtsliefde wordt vervaardigd dan verdient die senoritas de naam Qierie van La Paz: ongematteerd en zeer geliefd, 27ct. Peiger wéér in grote moeilijkheden Moira Shira gaat sluiten 280 ontslagen Drukke dag voor taxi's NS raken ingespeeld I Autoriteiten van de OPEC en uit Koeweit:: „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht optafel v4 Voorzitter ziekenfondsen'Stijging houdt vanzelf op' Salarissen VREDESPRIJS HELDER CAMARA Meeste Fransen achter Nederland in oliecrisis -IS "SI m I TR0Ü!\V/TK1WAiR,TëT MAiAiNiDiA-G 12 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T3/K5 v Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Als gevolg van het ontbreken van buitenlandse auto's was het gisteren nog rustiger op de Nederlandse autowegen dan vorige week. De rijkspolitie kon met veertien voertuigen Porsches en politiebusjes de controle gemakkelijk aan. I Congres DS'70 keurt uitlating af Reserves Eric Bon in zijn 'zeiivoertuig', dat hem een proces-verbaal opleverde. Van onze parlementsredactie ARNHEM Dr. W. Drees Jr. heeft zaterdagmiddag op het congres van DS'70 in Arnhem de Amerikaanse president Nixoh een 'schoelje' genoemd. Hij voerde Nixon op als afschrikwekkend voorbeeld van wat er kart gebeuren als er in Nederland een rechtstreeks gekozen, on afzetbare minister-president zou komen. Drastisch voor dezelfde stroomkostén PHILIPS Ggarros Autenbcos, Kosten Medemens Giro 160 44 00 Leiderdorp RITA 'Ik maak nog gauw een paar dingetjes klaar, 't Duurt zeker nog drie kwartier, voordat jul lie moeten gaan eten.' si* fif ij "..ci Uili iff ill Politie kon de met gemak aan Tengevolge van het niet zo fraaie weer bood Nederland op de tweede autovrije zondag een verstilde indruk: er waren minder fietsers en minder nieuwsgierigen op de snelwegen dan vorige week zondag. De spoorwegen konden de drukte goed verwerken. De treinen kregen dertig tot vijftig procent meer passa giers dan op 'normale' zondagen. Dankzij ervaringen, opgedaan tijdens de eerste autovrije zondag, traden er minder knelpunten op: de NS had een groter aantal treinen langer gemaakt De taxibedrijven in Amsterdam en Botterdam hadden een drukke dag. In Amsterdamwaren ongeveer vierhon derd taxi's op straat honderd meer dan normaal. In Rotterdam rijden normaal tweehonderd taxi's, maar dit aantal was gisteren verdubbeld. De in druk bestond dat er in beide steden meer vraag was naar taxi's dan vorige week zondag. Trams, bussen en metro waren zondagmorgen in Rotterdam matig bezet Drie automobilisten, uit Groningen en Drente, die zondagmiddag een protest- aktïe per fiets wilden houden tegen het autorijverbod, kwamen bedrogen uit, Het.aantal deelnemers was op de vingers van twee handen te tellen. Organisator A. Timminga uit Wilder- vank zei niet tegen de regering te willen protesteren, maar tégen de chantage-politiek van de Arabische landen. Een andere vorm van verzet tegen hét autorijverbod leverde de politie van Amersfoort en Apeldoorn handen vol werk. Pas na een wilde jacht door «Ie binnenstad van Amersfoort en langs verschillende autowegen kon een overtreder, een 23-jarige timmerman uit Zwartebroek-Terschuur, worden aangehouden. De man werd in Amers foort gesommeerd te stoppen, maar kon ondanks een hardnekkige achter volging door de politie op de weg naar Hoeveiaken niet worden klemge reden. Ook een ter assistentie geroe pen tweede politieauto kon de op topsnelheid rijdende timmerman niet te pakken krijgen. Bij een uitwijk-ma- noeuvre van de overtreder om de ach tervolgers van de weg te drukken, kwamen de wagens bovendien met el- Raar in botsing, maar veel stuurmans kunst hield ze op de weg. Tot twee keer toe wist hij. dwars over de weg gezette politieauto's te ontwijken; pas toén twee schoten werden gelost, waar van er een de auto raakte, stopte de timmerman en werd hij gearresteerd. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. In Apeldoorn werd een 75-jarige auto mobilist zonder ontheffing aangehou den, die beweerde 'nog nooit van een rijverbod op zondag' te hebben ge hoord. Hij bleek ook geen rijbewijs te Van onze financieel-economische redactie BAlHRiEIN/WENEN Olie producerende landen moeten voorgoed hun produktïe verminderen. Ge heel onafhankelijk van elkaar is dit zaterdag gezegd door •Abderrhaman Khene, de secretaris-gene raal van de OPEC in Wenen en door een vooraanstaand olie-expert in Koeweit. hebben en met de auto van zijn vrouw op pad te zijn. De politie van Haarlem stuitte op een Khene zei in een vergadering van eco nomische deskundigen, dat de huidige produktievermindering in "Arabische landen duidelijk door politieke motie ven was ingegeven, maar dat de eco nomische 'consequenties moeten wor den toegejuicht De beperking helpt betoogde Khene 'een ontijdig uitgeput raken van de voorraden te voorkómen'. De secretaris-generaal (een oud-minis ter in Algerije) vond, dat het niet aan hem was om te zeggen, of de pro- duktiebeperking ongedaan moet wor den gemaakt na oplossing van de cri sis in het Midden-Oosten. In het öe- iang van de olievoorziening op lange termijn zou hij dat echter graag zien. Khene vertelde, dat In 1970 in de we reld 2,5 miljard ton ruwe olie werd verbruikt Als de huidige trend door zet, zal dat in 1990 5 miljard ton zijn, wat betekent dat de reserves tegen het jaar 2000 onvoldoende zijn om aan de vraag te beantwoorden. Als de aangetoonde reserves met 5 pet per jaar stijgen en het olie-verbruik met 6 pet., dan zijn de fossiele brandstof reserves nog maar genoeg voor 25 jaar. Stijgen de reserves en verbruik beide met 5 pet dan is er nog vol doende voor 78 jaar, aldus Khene. len' te zijn. Hij had een kano voor zien van vier autowielen, in het mid In Koeweit waarschuwde Feisal Mazi- den een drie meter'hoge mast ge- di, een adviseur in olie-aangelegenhe- plaatst met daaraan een zeil. en was den voor beperkte produktie in de zo de snelweg opgegaan. Bon,, een toekomst. Zijn inziens hebbén de olie- hartstochtelijk zeiler, dacht op deze producerende landen een verantwoor- curieus geval, dat gisteren de buiten landse persbureaus haalde. Öm half tien zondagmorgen werd op de weste lijke randweg van Haarlem de 23-jari- ge binnenhuisarchitect Eric Bon aan gehouden, die beweerde aan het zei manier zijn training voort te zetten. De politie oordeelde hierover nega tief: een bekeuring wegens het in ge vaar brengen van het verkeer. Inbe slagneming ontliep Bón, omdat de po litic met de demontage van het voer tuig geen raad wist delijkheid tegenover de mensheid. De olie-inkomsten moeten in de toekomst worden gebruikt voor de evenwichtige ontwikkeling van de producerende lan den. Gaan de verdiensten uit de olie ergens anders heen, dan is dat volgens de adviseur nutteloos. Wat de feitelijke ontwikkelingen in het afgelopen weekeinde betreft de Indonesische ambassadeur in Cairo heeft in het gezaghebbende Egypti sche blad Al Achram categorisch ont kend dat zijn -land de olieproduktie zal vergroten oir tegemoet te komen aan de moeilijkheden van de VA en Nederland door de Arabische boycot. Zoals bekend kwam uit Indonesië zelf het bericht, dat het land 5 miljoen ton olie aan Nederland wil leveren. Japan, dat a!14 pet van zijn olie uit Indonesië betrekt wil hiervan ook de komende tijd verzekerd zijn. Volgens het dagblad Asahi Shimbun heeft de Japanse regering Indonesië om garan ties gevraagd voor een blijvende le vering. De oliehavens Sidon in de Libanon en Banyas in Syrië functioneren weer normaaL Zij zijn eindstations van pijp leidingen uit Irak en SaoedS-Arabië. Tijdens de oorlog tussen Israël en de Arabische landen kwam de olie-toe voer tot stilstand. Uit geen bericht blijkt dat dit ver lichting brengt in de tekorten. Inte gendeel maatregelen in tal van landen worden steeds drastischer. In verschil lende deelstaten in de VS mag op au tosnelwegen niet harder gereden wor den dan 80 kilometer per uur. De schijnwerpersverlichting van de koe pel van het Kapitool in Washington is gehalveerd. De adviseur van Nixon in energiezaken, John Love zei, dat in het voorjaar vermoedelijk .voor het eerst sinds de Tweede- Wereldoorlog een benzine-rantsoenering zal worden ingevoerd. Een beslissing is nog niet genomen, maar rantsoenering zou noodzakelijk zijn, hoe de toestand in het Midden-Oosten zich ook zou ont wikkelen. Minister van binnenlandse (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Dat zou. zei Drees, een stap zijn op de weg naar het presidentiële stelsel. 'Dat stelsel is te riskant omdat falen menselijk is zoals we met Chamber lain in,.Engeland hebben gezien en ook.zoafif. we zién in de VS, waar ze zitten met'bét schoelje dat Nixon heet'. Er ging uit het congres een af keurend gemompel op doen Drees de ze zin uitsprak. Partij-voorzitter jbr, mr. M. L. de" Brauw keek, bijzonder verstoord. "Drees kreeg even later wel een groot applaus toen hij 'een aantal liberale bladen en de heer Imkamp van D'66 berispte," oftidat zij het hazenpad zou den hebben gekozen voor olie-chanta- ge van de Arabische landen. 'Elke concessie is capitulatie en leidt tot nieuwe chantage', aldus dr, Drees. Hij noemde de houding van enigé Euro pese landen inzake het conflict in het Midden-Oosten laf. "Laten we beseffen dat Rusland ons in West-Europa door een omsingeling bedreigt, dat zich nu een agressie met Oosteuropese wapens in de woestijnen van het Midden-Oos ten afspeeld. Dat zal over enkele jaren kunnen geschieden in de vlakten van centraal-Europa', zei de leider van DS'70. En:"'Ik hoop dat de agressie in het Midden-Oosten nu ook bij de linkse DEN BOSCH Bij een inbraak op klaarlichte dag bij een elektro- en muziek handel in het centrum van Den Bosch, hebben inbrekers zaterdag voor tien duizenden guldens aan muziekinstrumenten weggehaald. Ze zijn gewoon met een grote wagen voor de magazijningang gaan staan en hebben allerlei kost bare instrumenten van de derde verdieping naar beneden gesjouwd. Omwonen den dachten dat personeel van de zaak zelf bezig was met het inladen van de instrumenten. Vandaar.dat de politie niet gewaarschuwd werd. Uit het politie-onderzoek is later komen vast te staan, dat de inbraak tussen elf uur 's ochtends en drie uur 's middags moet zijn gepleegd; precies de tijd, dat de magazijnbedienden van de zaak zelf niet aanwezig waren. drie tot het besef leidt dat er geen ontspanning is. Uiteraard moet ge streefd worden naar serieuze onder- imïtuélingen, naar terug dringen van de wapenwedloop, maar voor het spre ken over 'directe ontspanning' is het te vroeg'. Drees verweet het kabinet dat zijn buitenlands beleid gebaseerd is geweest op illusies. Hij zei dat Israël als kleine parlemen taire democratie met eigen tróepèn heeft stand gehouden tegen een over macht Maar hij voegde daaraan toe: 'Je geneert je dan wel wat als je ziet dat wij in West-Europa ons niet in staat achten onszelf te beschermen tegen Oost-Europa, dat niet alleen Amerikaanse wapens, maar ook Ame rikaanse troepen nodig zijn ©m ais show te dienen'. Het congres van DS'70 heeft in Arn hem het raamprogramma vastgesteld voor de komende verkiezingen voor gemeenteraden en provinciale staten. Opmerkelijk was daarbij de behande ling van een amendement van de af deling Rotterdam waarin staat dat het. openbaar onderwijs zo objectief moge lijk moet zijn en vrij van politieke, levensbeschouwelijke of geloofs-indoc- trinatie. In de toelichting staat dat bepaalde progressieve partijen het volkomen geoorloofd achten het on derwijs te gebruiken als middel tot maatschappij-hervorming. Bij de mon delinge behandeling op het congres werd daar nog bij gezegd dat het 'link se getrap' op de openbare scholen nu maar eens afgelopen moet zijn. Ook werd een memorie van toelichting od de onderwijsbegroting van minister Van Kemenade erbij gehaald om te bewijzen dat de linkse drie er niet voor terug schrikken, via het onder wijs aan politieke werving te doen. Het bestuur van DS'70 probeerde deze stelling te keren. Met name jhr. De Brauw verdedigde minister Van Ke menade wegens de aanvallen op zijn begroting. Uiteindelijk formuleerde het bestuur zelf een nieuwe, wat ver achte alinea in de onderwijs-para- graaf, van het raamprogramma. EMMEN Het elektro-technlseh be drijf Peiger te Emmen verkeert weer jn zware financiële moeilijkheden. De industriebonden hebben daarover de afgelopen week al besprekingen ge voerd met de bedrijfsdirectie. Van middag vormt de situatie bij Peiger ook in Amsterdam het onderwerp van gesprek tussen de drie industriebon den NW, NKV en CNV. Daarbij zal oo ing. Bloemendaal van het indus- trialisaüebureau Noorden des Lands aanwezig zijn. Het behoud van de werkgelegenheid voor de ruim 100 personeelsleden van dit Emmer be drijf zal het voornaamste onderwerp van gesprek zijn. De heer L. Bood, di recteur van Peiger, zei ons zaterdag middag dat hem van financiële moei lijkheden in hec bedrijf niets bekend was. De orderpositie kan volgens de heer Bood 'goed' worden genoemd. De huidige financiële moeilijkheden zouden liggen in schulden die het be drijf heeft, zowel aan de belasting als aan het GAK, wat betreft de sociale voorzieningen waaronder het pensi oenfonds. Peiger zou ongeveer vier miljoen gulden schuld hebben. De bank de AMRQ-bank, die voor on geveer 2,5 miljoen gulden vorderin gen zou hebben op Pelgér zou ge stopt zijn met het verstrekken van kredieten aan het bedrijf. i aan top Van een verslaggever UTRECHT De voorzitter van de grootste ziekenfondsorganisatie in Nederland verwacht, dat de kostenexplosie in de gezondheidszorg binnenkort, tamelijk van zelf, zal ophouden. Het stahilisatiepunt is nabij en dat zal op een iets hoger kosten niveau liggen dan wat we nu betalen, zei de heer H, A. J. J. M- Speleers op de al gemene vergadering van de Federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen, zaterdag in Utrecht. De Federatie VMZ overkoepelt meer dan de helft van de Nederlandse ziekenfondsverzekerden. De uitspraak van de heer Spe leers was een nogal opvallend geluid. De openbare discussie over het probleem ging de laatste tijd vrij algemeen in de richting van een grondige reorganisatie van het bestaan de verbrokkelde systeem van gezondheidszorg, als enige mo gelijkheid om een greep op de kosten te krijgen. De heer. Speleers grondde zijn verwachting op een aantal toe komstige ontwikkelingen. De tijd van de 'grote ontdekkin gen' in de medische weten schap is naar zijn oordeel voorbij. Wat betreft het ge bruik maken van de mogelijk heden die de geneeskunde nu biedt, is bet maximum bena derd. 'De kennis van nieuwe vondsten is wijd verbreid en wordt overal toegepast', zei de VMZ-voorzitter. De financie ring is zo goed geregeld dat het niet meer op grote schaal voorkomt dat gebrek aan mid delen oorzaak is van 'verwaar lozing.' Hij maakte een uitzon dering voor de tandheelkun dige zorg. Verder verwacht de heer Spe leers niet, dat de salarissen van de werkers in de gezond heidszorg naar verhouding nog sneller zullen stijgen. Ten eerste is de beloning 'al tot grote hoogte gestegen', ten tweede zal de schaarste op dit deel van de arbeidsmarkt bin nen enkele jaren grotendeels zijn verdwenen. ;Hij vond dat de beloningshoogte van de me dewerkers (artsen, apothekers, enz.) moet worden terugge bracht tot een redelijk peil. Wat er door de schaarste is bijgekomen, moet er weer af. Vanuit zijn optimistische visie op de nabije toekomst meende de heer Speleers dat de ge dachte aan invoering van een eigen risico kan verdwijnen, en dat uitbreiding van het verstrekkingenpakket in elk geval op financiële gronden saaszBaaa»oan« niet meer met de uiterste re serve behoeft te worden tege- moetgetreden. De aandacht kan worden geconcentreerd op het voorkomen en weren van menselijke tekortkomingen, overbodige service en luxe, enzovoort. De voorzitter waarschuwde te gen de gedachte dat een bete re structuur van de gezond heidszorg het antwoord is op allerlei fouten die nu worden gemaakt Het gaat vaak om 'menselijke' fouten, en het is bovendien niet uitgesloten dat structurele wijzigingen weer nieuwe fouten zullen mee brengen. Hoe snel de kosten tot nog toe stegen werd de algemene vergadering van de Federatie VMZ voorgehouden door gede legeerde G. L. Hougee. De zie kenfondsuitgaven per wette lijk verzekerde bedroegen in 1970 ƒ330 en dit jaar ƒ557: een stijging van zeventig pro cent in drie jaar. De kosten van huisartsenhulp, die gebonden zijn aan de Icon- ontwikkeling in het bedrijfsle ven, gingen maar met 36 pro cent omhoog. De belangrijkste motor van de stijging is de ziekenhuisverpleging (tachtig procent), die ruim de helft van de totale kosten uitmaakt Ook de farmaceutische hulp steeg iets sneller dan het tota le pakket (73 procent in drie jaar). De specialistische hulp vergde 65 procent meer geld en voor de verrichtingen der tandartsen moest 51 procent meer worden betaald. Prof. dr. H. J. Dokter (huis artsgeneeskunde, Rotterdam) hield de vergadering voor dat de gezondheidszorg tot nog toe meer met de ziekte dan met de zieke rekening hield. De geestelijke en maatschap pelijke omgeving zal bij de zorg moeten worden betrok ken. Een team van hulpverle ners moet volgens hem naar mogelijkheden zoeken om het welzijn te bevorderen. De arts meet daarbij fungeren als me demens, 'liefst zoveel mogelijk ontdaan van zijn magie.' De teams kunnen in gezond heidscentra worden gevormd, of op het platteland in speciale samenwerkingsverban den. Dat er dan minder wordt doorverwezen naar volgende (en duurdere) vormen van ge zondheidszorg blijkt uit de re sultaten van het gezondheids centrum in Hoensbroek (Lim burg), aldus prof. Dokter. Het aantal verwijskaarten ligt daar aanzienlijk onder het Neder landse gemiddelde, terwijl in Limburg gemiddeld juist meer wordt verwezen. Een sterke aanwijzing, meende hij, voor de stelling dat een huisarts in teamverband een betere zorg kan verlenen. zaken veronderstelt zelfs een rantsoe nering in januari. In Tokio gingen vrijwel alle lichtre clames uit Normaal verdrinkt deze stad in een neongloed. De Japanse oliereserves zijn geslonken van 79 da gen tot eert maand. Een wetsontwerp voor rartsoenering van benzine "wordt in december behandeld. In de Philip- pijnen zijn maaregelen genomen, die er op neer komen, dat de Amerikaan se militaire basés daar maar zelf voor hun olievoorziening moeten zorgen. In België gold zaterdag voor hét eerst een maximumsnelheid van'100 km. op de autosnelwegen en van 80 km. op andere wegen buiten de bebouwde kom. Ongeveer 1 pet van de wegge bruikers overtrad de snelheidsbeper kingen. Vooral Duitse automobilisten hielden zich er niet aan. (ADVERTENTIE) PARIJS, (Rtr. AP) Vijf en zestig procent van de Fransen vindt dat Frankrijk het risico moet nemen van een olieboycot als dat het gevolg zou zijn van Franse solidariteit met ande re EEG-landen. Als Frankrijk zijn olievoorraden met de EEG-partners zou moeten delen, dan heeft men daar Arabische represailles voor over. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek, waarvan de uitslag gepubliceerd is in het weekblad 'Express. Het onderzoek toonde ook aan. dat volgens een meer derheid van de Fransen hier dé rege ring zich achter het Nederlandse standpunt moet stellen in de olie-cri sis. Van de ondervraagden had 70 pro cent benzinerantsoenering, geringere verwarming van dehuizen en een economische crisis over voor de Euro pese solidariteit ENSCHEDE Het cosmetica-concérn Acis Moira Shira in Enschede gaat haar activiteiten in Nederland, België en Duitsland per 1 januari 1974 beëin digen. In de Nederlandse vestiging be tekent dit ontslag voor 280 medewer kers in vaste dienst en voor zevendui zend free-lance medewerksters. De vestigingen in België en Duitsland verzorgden de werkgelegenheid voor nog eens enkele honderden, meren deels vrouwelijke werknemers. Acds Moira Shira is een dochteronderne ming van het Westduitse Preussag- concern, dat tzich voornamelijk op het gebied van kolen- olie- chemie en staalexploitatie beweegt Hoewel er nog een kleine kans be staat dat er alsnog een koper voor het Nederlandse bedrijf zal worden gevonden, moest de directie toch be kend maken, dat het bedrijf het laat ste jaar een verlies van vele miljoe nen had geleden. Volgens een bekendmaking van de di rectie zal Acis Moira Shira alle ver plichtingen ten opzichte van het per soneel nakomen. Er is een sociaal plan opgesteld, dat ten doel heeft de gevolgen van de sluiting voor het vas te personeel zoveel mogelijk te ver zachten. Er zal een stichting in'het leven worden geroepen, waarin de- werkgever, de vakbonden en de on dernemingsraad zitting hebben. Deze stichting krijgt voor haar werk een budget van 300.000 gulden. Inmiddels heeft de directeur van een ander Nederlands cosmeticabedrijf, de heer C. H. Beyer van de firma Aran- ka in Heerlen meegedeeld, dat hij werk heeft voor de zevenduizend free lance medewerksters van Acis Moira Shira. De heer Beyer was vroeger ver koopleider bij Acis Moira Shira. Hij werd enkele maanden geleden ontsla gen. In het Groningse Brintil, gemeente Zuidhorn, is vrijdagavond de 68-jarige veehouder K. Muider verongelukt De man, die op een fiets reed, werd van achter aangereden door een auto. T'J i. «3 ry

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5