Geestelijken in Spanje Akkoord M.-Oosten Kissinger licht Tsjoe in over Midden-Oosten Oppositie in Israël tegen ondertekening Waarschijnlijk ook Watergate-handen openbaar Libië: eerst wapens en dan pas olie Dagblad kreeg oor van Paul Getty Oorlog kostte Israël twaalf en een half miljard gulden Wispelturig we er-rappor ten KLM-vIiegtuig in Damascus geboycot CAIRO fe F TROtW/iK"WAiRfiihT MAiAMDAG 12 NOVEMBER 1973 BOnM^4aND/BINlVM T5/K7 Bandje Een ongedwongen familie-tafereeltje in Camp David: president Nixon biedt mevrouw Eisenhower een slagroomtaart aan ter ere van haar 77ste verjaardag van komende woensdag. Van Links naar rechts: Julie Eisenhower-Nixon, Pat Nixon, mevr. Eisenhower, de president en David Eisenhower. Paal 101 EGYPT SAW4L 2A6A21 SINAI sioïsn SFPfce ISMAUIA DAHSHUR Een kaartje vau de posities van Israël en Egypte, toen gisteren het bestand werd ondertekend. J ÏTOcJLt mum ANP/KNIS geleidelijk meer ƒl^J Nixon zal publiek ^4SPv CT0N ^eUterV?>I' APi In ®en Poging het vertrouwen in hem te herwinnen zal pre- 1^1 lX°n f °ge j ,Vf1 documenten over de affaire-Watergate openbaar maken. Ais de ermee rns emt, w e president oofe de inhoud van de presidentiële geluidsbanden aan het Amerikaanse publiek voorleggen. Tegen een groep Republikeinse lei ders. die vrijdagavond op het Witte Huis werd ontboden, heeft de presi dent nogmaals verklaard dat hij on schuldig is en dat hij bereid is mate- riaal te publiceren, dat zijn bewering ondersteunt 'We kregen de verzeke ring dat de presldnt bereid is op alle 'John Dean. Dat bandje (van niet na der aangeduide datum) zou aantonen dat Nixon tegen Dean vertelde niets te verdoezelen van de Watergate-in- braak en van betalingen aan de Wa- tergate-inbrefeers. Maar het desbetref fende bandje werd niet afgedraaid. De vergadering van de Republikeinse beschuldigingen in te gaan en ze te leidersVaseen eentesS ZS - om het vertrouwen te herstellen. Te gen zijn bezoekers vertelde de presi dent dat hij nu veel tijd zal besteden aan het overtuigen van de Amerika nen, dat hij niet betrokken is bij Wa tergate. Een andere stap om het ver trouwen te herwinnen is om rechter Sirica al het gewenste materiaal te weerleggen', verklaarde één van de gesprekspartners, senator Hugh Scott Een tweede gesprekspartner, senator George Aiken (die een paar dagen te voren nog aandrong tot spoed achter de afzettingsprocedure tegen Nixon) verklaarde na het twee uur durende gesprek: 'Vrijlating van het materiaal zal de president en hetland. een grote Overhandigen. Ook een memorandum, rfvnnct hnurnrnn' Uti -t.-J.-* J xt!— dienst bewijzen'. Hij wist niet of Nixon ook een transcript van de Wa- tergate-banden openbaar wilde maken, maar wees erop dat de rechtbank daar eerst toestemming toe zal moeten ge ven. dat Nixoti dicteerde na zijn bespre king met Dean, wil hij aan de rechter geven. Volgens het Witte Huls bestaat van dit gesprek geen bandopname, omdat de bandrecorder op dat mo ment niet werkte. Verder heeft Nixon volledige samenwerking met de recht bank toegezegd. De Republikeinse leiders kregen van BriCVfiü Nixon gedetailleerde informatie over enkele van de bandjes, waaronder het gesprek met de ontslagen raadgever De affaire-Watergate heeft Nixons po pulariteit naar een ongekend diepte punt gejaagd. De juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden krijgt 5,000 tot 6.000 brieven per dag. Slechts een op de 35 spreekt zich uit in het voordeel van Nixon, de rest eist zijn aftreden. De juridische com missie heeft tot taak gekregen de af zettingsprocedure tegen Nixon op gang te brengen. Pierre Salinger, de adviseur van pre sident Kennedy, heeft in een open brief Nixon geadviseerd in 1974 nieu we verkiezingen uit te schrijven, om de vertrouwenscrisis op te lossen. *U zou kunnen benasrukken dat mensen, die uw zaak hebben gediend, zich zo danig hebben gedragen dat het Ame rikaanse kiessysteem ernstig heeft ge leden en dat naar uw mening de bes te oplossing zou zijn het Amerikaanse volk een nieuwe kans te geven zich te laten horen', aldus Salinger. Hij voeg de eraan toe: 'Het is aan u te beslui ten of u opnieuw uw kandidatuur zal stellen of niet'. Toch zien de meeste Amerikaanse po litici het meeste heil in een beschul diging van 'impeachment', waarbij de senaat over de schuld van de prési dent zou moeten oordelen. Senator rr?g Robert Dole, oud-voorzitter van Repu blikeinse partij, heeft bijvoorbeeld op gemerkt dat een vrijwillig aftreden van Nixon het land in de ban zal brengen van geruchten, wantrouwen en vulspuiterij'. Vervolg van pagina 1 een regeling voor het Midden-Oosten te treffen. Deze 'energieke pogingen' van Amerikaanse kant, moesten vol gens de Israëlische minister verklaard worden door de Arabische oliechanta- ge op de VS, Europa en Japan, Met deze opmerkingen heeft Dajan het duidelijkst van alle Israëlische politici toegegeven dat Israë! politiek in een bijzonder benarde positie zit. Het tekenen van het bestandsakkoord werd gistermiddag even na twee uur aan Israëlische kant verricht door ge- neraal-majoor Aharon Yariv, de mili taire adviseur van Goida Meir, en aan Egyptische kant door generaal-majoor Abdoel Rhani Jammassi, vïce-stafchef van het Egyptische leger. De Israëli sche delegatie bestond uit zes officie ren, de Egyptische delegatie uit vier officieren en twee burgers. De cere monie vond plaats bij de inmiddels beroemd geworden kilometerpaal 101, ép 101 km. van Cairo in een tent van de VN. De commandant van de VN- vredesmacht, de Finse generaal Ensio Siilasvuo had de leiding In handen. Uit Cairo en Tel Aviv waren onge veer 200 verslaggevers overgekomen cm de historische plechtigheid bij te wonen de iaatstê maal dat Egypte en Israël een akkoord ondertekenden was in 1949 in Rhodos. het bestands- akkoord dat een einde maakte aan de oorlog van 1948 en door vredesbespre kingen gevolgd zou worden, die nim mer gekomen zijn. Ook ongeveer 400 Israëlische soldaten zittend op de da ken van auto's keken, hoe de gene raals naar de VN-tent schreden. Na afloop las generaal Variv een ver klaring voor, kennelijk om zijn onge ruste landgenoten gerust te stellen. Hij zei: 'Met deze ondertekening heb- -ben wij de eerste stap gezet op do lange en moeilijke weg, die naar een regeling en vrede met onze buren moet voeren. Wij hopen dat dit ook werkelijk gebeurt Laten wij niet te rugdeinzen en de werkelijkheid onder ogen zien. Wij moeten geloven in on ze kracht. Als er zorg is over onze eerste stap, laat mij dan zeggen dat de Israëlische defensiestrijdkrachten vastberaden zijn en klaar staan en klaar zullen blijven staan om onze ba- langen op dit front en op de andere fronten te beschermen'. De bekende Israëlische radio-commen- «tor, generaal Herzog heeft van zijn kant het Israëlische publiek gerust gesteld. Hij zei dat ook Egypte er be lang bij heeft de blokkade van Bab el Mandeb op te heffen, omdat een der gelijke blokkade een. internationaal probleem zou kunnen worden, dat niet alleen Israël aangaat Hij hintte daar mee op de mogelijkheid dat Israël BONN (Reuter) - Zolang de Vere nigde Staten en West-Europa weige ren Ljibië de allermodernste wapens te leveren, zolang zal dit land de olie boycot voortBoCten. Dit dreigement beeft de minister-president van Libië, Abdel Salam Jaltoed, geuit in een in terview met het Duitse weekblad Der Spiegel. Jaltoed, een naaste medewerker van de Libbische leider Khadaffi, verlangt tevens dat West-Europa alle eooriomi- tehe hulp en de Leveranties van mili taire reserve-onderdelen aan Israël zal steken. 'Ik zal het gebruik van het oliewapen voortzetten, zolang de andere kant inbegrepen de Europeanen mij niet beöande&en, zoals ik verwacbf, aldus Jalload. De Libische premier zei de verklaring van de EEG van vorige week als 'lippendienst' te beschouwen. 'We kunnen dergelijke verklaringen niet au sérieux nemen, zolang ze niet worden gevolgd door daden'. Ltblë eist niet alleen dat Europa, op straffe van het achterwege blijven van olie, ultramoderne wapens verstrekt, maar ook de noodzakelijke instruc teurs om die wapens te leren bedie nen. Jalloed -waarschuwde de NAVO geen poging te ondernemen om de Arabische olieboycot, door middel van een militaire interventie te breken. 'Ik kan me niet voorstellen dat Euro- Pa ook maar één soldaat de hel wil insturen', aldus Jalloed. 'aVyVM' t+m* t* van zijn kant dé Egyptische olievoor- ziening via de Golf van Suez eveneens zou kunnen gaan blokkeren. De Israëlische pers heeft het akkoord met gemengde gevoelens begroet, om dat men in Israël nog steeds niet ze kér is, of president Sadat inderdaad uiteindelijk vrede wil of niet In Tel Aviv werd gisteren door tegenstanders van het akkoord gedemonstreerd. Ook de Egyptische pens gelooft dat de vrede nog iang niet ln zicht is. De be kende commentator van het blad Al Ahram, Hassanen Heykal, vroeg zich af, of president Nixon inderdaad vol doende kracht had om zich te verzet ten tegen de 'georganiseerde joodse en Israëlische pressiegroepen', vooral nu hij zo verzwakt is door de Water- gate-affalre. Volgens Heykal had Kis singer hem gezegd dat het minstens zes maanden tot 'een jaar zal duren, voordat de" vredesbesprekingen 'het begin van iets redelijks' zullen opleve ren. IVat ik Van u vraag, is geduld. Ik ben bang voor Arabische roman- tick',4 zou Kissinger hebben gezegd'" Heykal schreef dat Israël geen vrede, maar alleen tijd wil'winnen om het Arabische front van solidariteit aan het wankelen to brengen, het Israëli sche isolement in Europa en Afrika te doorbreken en opnieuw een verras singsoorlog te beginnen. Ahe Egyp tische fcranic-n schreven dat de Ara bieren nu meer dan ooit met de olie boycot moeten doorgaan, omdat Israël niet te vertrouwen is. Het doorgaans goed ingelichte Libane se dagblad Al Nahar heeft meegedeeld dat de vredesconferentie op 10 decem ber in Genève zal beginnen. Volgens het blad zou koning FeisaI van Saoedi- Arabië Kissinger hebben gezegd dat internationalisatie van de heilige plaatsen in Jeruzalem' voor hem on acceptabel is,' dat hij de olie-boycot - tegen Amerika en de vermindering van de olie-produktie pas ongedaan zai maken, nadat de vredesconferentie vol tooid is met 'handhaving van de Arabi sche en Palestijnse rechten'. FeisaI zou tevens het Amerikansc verzoek hebben afgewezen om de olie-boycot •geleidelijk' te verminderen. De vorst zou hebben gezegd dat hij die boycot desnoods tot het einde van de jaren zeventig zou willen voortzetten. De Sowjet-Unie heeft door te zwijgen over het door Egypte en Israël onder tekende akkoord, laten blijken niét en thousiast te zijn. Het Russische minis terie van buitenlandse zaken weiger de gisteren commentaar te geven op een bericht, dat de Sowjet-Unie de internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten in december in Ge nève, zou bijwonen. Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft pas twin tig uur na het bekend worden van het nieuws, de inhoud van de overenkomst gepubliceerd. Daarbij werd gewezen op 'tegenstellingen' in de Egyptische en Amerikaanse weergave van het ak koord. 'In Cairo wordt gesproken over dé. noodzaak om de resolutie van de Veiligheidsraad over de wapenstilstand na te komen en terug te.keren naar de posities van 22 oktober, 'aldus Tass. 'Maar,' vervolgt het Russische persbu reau, 'tegelijkertijd spreekt een brief van Kissinger aan de VN-secretaris Waldheim slechts over besprekingen met als doei de kwestie van het terug keren naar de posities van 22 oktober op te lossen.' Het stilzwijgen van het Kremlin kan ROME (UPI, Reuter) Deskundigen proberen uit te vinden of een mense lijk oor, dat per post werd bezorgd bij het Romeinse dagblad II Messago- ro, inderdaad behoort tot de vermiste kleinzoon van de Amerikaanse olie miljardair Paul Getty. De moeder van de 17-jarige Paul Getty HI is er bijna zeker van dat het oor aan haar zoon behoorde. Het rechteroor en een pluk haar wer den in een plastic zakje aan het dagblad gestuurd om, zoals een bege leidend briefje zei, de familie te be wijzen dat het de ontvoerders ernst is. De politie geloofde niet zo erg in een ontvoering, omdat de jonge Getty eens gezegd had dat een 'uitvoering1 hem uit geldzorgen zou helpen. Paul Getty, die op 10 juli verdween, is de kleinzoon van één van 's werelds rijk ste, mensen, /SViWÏ» PEKING (UPI, Reuter) Henry Kissinger, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren een gesprek van drie en een lialf uur gehad met de Cliinese premier Tsjoe En-laL De Amerikaan lichtte Tsjoe in over het bestand in liet Midden-Oosten, maar wat er verder besproken werd is niet bekend. erop wijzen dat er overleg gaande is tussen de Sowjet-Unie en de belang rijkste Arabische landen over het plan van Kissinger, of dat.de Sowjet-Unie de overeenkomst weinig acceptabel vindt. De oorzaak van de Russische afwezigheid bij het bereiken van het akkoord de afgelopen week is, dat de Verenigde Staten de enige supermo gendheid is, die direct met beide be trokken partijen in het Midden-Oosten kan onderhandelen. De Sowjet-Unie verhrak de diplomatieke betrekkingen met Israël tijdens de zesdaagse oorlog van 1967, maar de .Verenigde Staten handhaafden een diplomatieke verte genwoordiger in Cairo en bleven daar door in staat met beide partijen te praten. Oosteuropese kramen juichten zater dag het akkoord toe. De rol, die de Amerikaanse minister van buitenland se zaken bij de totstandkoming ervan heeft gespeeld, wcrd'eehter verzwegen. President Nixon had Kissinger eerder op de dag een memo gestuurd, waarin, hij zijn minister feliciteerde met zijn diplomatieke succes in het Midden-Oos ten en waarin hij instructies gaf voor zijn besprekingen ln Peking. Het is Kissingers zesde bezoek aan Chcrsa, maar ditmaal heeft Itij aan status ge wonnen. door zijn Midden-Oosten-snc- ces en door zijn benoeming tot minis ter van buitenlandse zaken. De Chine zen hebben in de Veiligheidsraad be zwaren gemaakt tegen het gezamenlij ke Russisch-Amerikaanse optreden in het Midden-Oosten. Bij zijn ^aankomst bracht Kissinger nog even zijn geheime missie van juli 1971 ter sprake, toen hij Nixons be zoek voorbereidde. 'Amerika is vastbe sloten hat twee jaar geleden begon nen proces tot normalisering van de betrekkingen met China zo snel moge lijk te laten verlopen en ook nog meer te doen. We hebben ondervon den dat we op het woord van China kunnen vertrouwen. Elke belofte, die wé elkaar gedaan hebben, is gehou den'. Amerikaanse runctionarissen waar schuwden echter tegen speculaties, dat Kissinger volledige diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen wil tot stand brengen tijdens dit be zoek. Wel wordt een afspraak over een tijdschema hiervoor verwacht Verwacht wordt dat Kissinger de Chi nese' premier Tsjoe En-lai nog twee maal zal ontmoeten en dat hij ook nog ontvangen zal worden door partij- leader Mao Tsetoeng. MADRID (Reuter, UPI) Ongeveer 150,.rooins-katholieken, onder wie non nen en priesters, hebben gisteren na 20 uur hun bezetting van het kantoor van de pauselijke nuntius in Madrid beëindigd. De politie liet hen gaan zonder arrestaties te verrichten. De bezetting was een protest tegen de be handeling van zeven gevangen geno men priesters, Een mistaking in het paleis van de bisschop van Bilbao werd voortgezet Het kantoor van de nuntius werd zaterdag bezet, toen een grote groep katholieken de politie-bewaking op zij schoof "en het gebouw binnendrong- Een woordvoerder verklaarde dat zij de overplaatsing eisten van de zeven priesters uit een speciale priestercel in Zamora naar een andere gevange nis met andere politieke gevangenen-- Dinsdag staken zes van de zeven priesters hun cel in de brarsd.-Daarna begonnen ze een hongerstaking. Zo zouden nu erg verzwakt'zijn. De bezetting in Madrid werd opgehe ven nadat.de politie zich had terugge trokken van het kantoor. In groepjes van tien verlieten de bezetters het kantoor. Ze verborgen hun gezichten voor fotografen en weigerden ieder commentaar. Vermoed wordt dat er een afspraak is gemaakt met de poli tie. Maar in de baskenstad Bilbao werd een zitstaklng van 50 priesters voortgezet Vijftien verlieten 's mor gens het gebouw om kerkdiensten te leiden, maar keerden later terug. Drie dagen geleden had de bisschop hun actie als een 'ernstige daad van onge hoorzaamheid' bestempeld. Veel pries ters in Baskenland maakten gisteren van hun preekbeurten gebruik om so lidariteit met de zeven gearresteerde priesters uit te spreken en de Spaanse regering en het Vaticaan te hekelen voor de situatie. TEL AVIV (AP) De oktoberoor- log en zijn onmiddellijke nasleep heeft Israël ongeveer twaalfeneenhalf miljard gulden gekost. Dit heeft de secretaris-generaal van de Israëlische arbeiderspartij zaterdag bekendge maakt, TEL AVTV (Reuter, UPI) Enkele uren na de tekening van de bestandsovereenkomst tussen Israël en Egypte, heeft Israels rechtse oppositieblok Likoed aangekondigd, dat het die daad van de rege ring niet kan steunen. De Likoed zegt dat de regering-Meur geen macht heeft het land zo te verplichten, slechts enkele weken voor de komende algemene, verkiezingen. Een van de.Likoed-leiders meende dat het ondertekenen van de bestandso- vereenkomst gelijk staat 'aan het be treden van een mijnenveld zonder een mijn-detector.' De bereidheid van de Israëlische regering om te •onderhande len over de bestandslijnen en terug te keren naar de posities van 22 oktober en haar instemming het derde Egypti sche leger te laten bevoorraden, wordt door de Likoed veroordeeld. Een ander groot bezwaar van de Li koed 4s dat de overeenkomst geen ge wag maakt van de krijgsgevangenen in Syrische handen. Reeds voor de Likoed zijn verklaring uitgaf, heerste er in Israël een contro verse over de manier waarop het land Vort onze weerkundige medewerker ln de nacht van zaterdag op zondag is de laatste van een reeks golfstoringen ome omgeving gepasseerd. Een koufront kon daardoor, na een volko men verregende zaterdag, over ons heentrekken, waarna de polaire buien terugkeerden. Zondag in de vroegte hoorden we de hagelstenen tegen de ruiten tikken. In de uit noord-west dot westelijke richtingen aangevoerde lucht worden geen hogere temperaturen dan acht 6 negen graden bereikt, terwijl er door onstabiliteit buien ontstaan. Tussen tijds zijn er flinke zonnige perioden. De vrij koude, stroming doet zich voor tussen een wegtrekkende Oostzee-de- pressie en een sterk Atlantisch-hoge- drukgebied een schip op 48 graden N.br., 14 gr. W.l. meldde gistermiddag 1035.4 mb. luchtdruk bij een stijgende barometer, waarvan een uitloper van daag dicht bij onze omgeving komt. Deze ontwikkeling geeft enige stabili sering. We zullen de buien in de loop van de dag dan ook in aantal zien verminderen. Op wat langere termijn bezien blijft het weer echter wisselval lig met opnieuw periodiek regen, door een volgende oceaanstoring. De zeer diepe depressie (tijdelijk 960 mb.), die eind vorige week via de Lofodden en noord-Finland naar noord-west Rusland trok, was gistermiddag om ,1 uur Moermansk juist voorbij. Er viel daar een sneeuwbui bij 0 graden Cel sius en een barometerstand van 975 mb. (stijging 2.2 mb. in drie uur). Een station ten zuid-oosten van Moer mansk meldde toen -5 gr. Kuusamo in midden Finland -8, het Bereneiland -9, Spitsbergen -12, Hopen in Noors- Lapland en Naimaka in noord-Zweden •17, en Danmarkshavn aan de oost kust van Groenland -23 graden. In een heel ander deel van de wereld waren de thermometers uiteraard ho ger. Teheran 16 gr. C., Alexandrië en Cyprus 23 gr., Cairo 24, Beirut 26, het vliegveld Lod in Israël 28, Birna in Lybië 29 gr. Celsius. Op Zuid-IJsland daalden de ba rome- «US.0SB ters gisteren snel onder invloed can een uit het zuid-westen komende oce aan-depressie: V'estmanneyjar meldde onafgebroken sneeuwval bij een oost zuid-oosten wind, kracht 9 en een luchtdrukdaling van 7.7 mb. in 3 uur. In het KRO-radio programma 'Moe ders toil is wet', dat gedurende de maand november wordt samengesteld door en voor de toeerkundigen, heeft Mia Smelt morgen, 13 november, vanaf 8.45 u. 's morgens de 'weerkamer' cen traal gesteld. Er komen ook vragen aan de orde als: 'wat gebeurt er in de weerkamer, door wat voor mensen, met welke opleiding en onder welke omstandigheden'. Deze vragen worden beantwoord door mej. N. Schmelter en drs. C. J. van der Ham en T. Langer- veld. MKWWlitefl tMa Max. Neer- temp. slag half bew 10 O 2 licht bew 10 02 licht bew 9 0.6 regenbui 10 2 onbew 10 0 regenbui 10 O.l a half bew 9 0 half bew 10 2 licht bew 10 0 onbew 9 0 zwaar bew 6 1 licht bew 18 0 zwaar bew 16 0 half bew 10 0,1 licht bew 10 5 onbew 9 0 half bew 10 0 zwaar bew 10 0 geh bew 2 0 licht bew 8 0 onbew 7 0.4 onbew 19 0 zwaar bew 12 0 onbew 10 0 licht bew 9 0 zwaar bew 16 0 zwaar bew 20 0 half bew 17 0 regen 9 0.2 zwaar bew 17 0 geh bew 2 O onbew 11 0 onbew 19 0 onbew 19 0 zwaar bew 5 0 mist 3 0 regen 7 0.4 licht bew 21 O mist 15 0 half bew 22 0 zwaar bew 19 0 Amsterdam De Bilt Deeien Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dar Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Miinchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Ëlanca Istanboel Las Palmas Tunis HOOG WATER 14 november: Vlissingen: 4.0116.?2. Haringvlletsluiten: f.48—38.66, Rotterdam: 6.47—10.20. Schevenlngen: 3.11 17.31, [Jmtiiden: 5.5118.11, Den Helder 10.1$—22.20, Hsrlingen: 0.04—12.33, Delfzijl: 1.57—14.28. (vooral in de begindagen) de oorlog heeft gevoerd. Dit kwam tot uiting in een regeringsverklaring van gisteren, waarin een diepgaand onderzoek wordt beloofd naar de mate waarin het land zowel burgerlijk als militair' voorbereid was op de oorlog. Het Israëlische leger ds verweten dat zijn inlichtingendienst de bedoelingen en de sterkte van de Arabieren volko m-en heeft onderschat. De discussie werd nog eens aangewakkerd door een interview, dat gegeven werd door één van de topcommand anten, Ariel Scharon. Scharon ds een zeer populai re generaal en oprichter van de li koed. Hij leidde de Israëlische door braak naar de westelijke Suezkanaai- oever. Tegen de New York Times zei hij dat het Israëlische opperbevel niet snel genoeg voor de bevoorrading had gezorgd bij die doorbraak en de door braak niet voldoende had uitgebuit Dat betekende dat de kans op een be slissende overwinning op Egypte ver loren ging, zei hij. Seharons uitlating werd onmiddellijk aangevochten door generaal Bar-Lev, de vroegere chef-staf en thans minis ter van handel en industrie, die haar 'eenzijdig* noemde. 'Ik geloof dat het leger dit niet zomaar kan aanvaarden* meende hij. Vernomen wordt dat mi nister van defensie Mosje Dajan tegen het kabinet heeft gezegd dat de kwes tie van Seharons interview in handen is gegeven van de openbare aanklager. Dajan zou er op gewezen hebben dat legercommandanten geen interviews mogen toestaan, als ze daarvoor niet tevoren een vergunning hebben aan gevraagd. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft echter gezegd: 'Er is geen sprake van dat op dit moment iets tegen generaal Scharon zal wor den ondernomen.' Wel zullen voort aan in dergelijke gevallen maatrege len genomen worden. Verwacht wordt dat de kwestie van de paraatheid en kundigheid van het Israëlische leger een heet hangijzer zal zijn bij de alge mene verkiezingen, die op 31 decem ber moeten worden gehouden. DAMASCUS (Reuter, UPI) Het grondpersoneel van het vliegveld in Damascus heeft gisteravond geweigerd een toestel van de KLM bij te tanken en te lossen wegens de 'pro-Israëlische houding' van Nederland. Een woordvoerder van de vakbond deelde de passagiers mee dat de boy cot niet tegen hen, noch tegen het Nederlandse volk was gericht, maar tegen de steun en hulp van de Neder landse regering aan Israël. Het vliegtuig bleef veertig minuten op het vliegveld in Damascus (Syrië) en keerde daarna terug naar Beiroet (Libanon). Het kantoor van de KLM in Beiroet had 'geen commentaar* op het ge beurde, evenmin als de afdeling voor, lichting in Nederland,

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7