- - - - -autobiografie- - - - - I Italiaanse Mini voor British Leyland Nederland tiende m In vormingscentra steeds meer jeugd uit sociale werkplaats Nieuwewinterhanden L fiiaiiiElii Ze kunnen meer dan ze zelf denken rv te Wat er nodig is in een dorp Nieuwe hoeken ii 1 if Club van geredden door gordel in VS Boetedoening als bloeddonor uw probleem ook hel; onze Opvolger van spjjkerbanden j v/j - Biesheuvel (1) Schoelje (1) f-S TROUW/KWARTET VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 AUTONIEUWS/BINNENLAND T15/K13 m f door Sicco de Jong Het Italiaanse merk Innocenti voorheen al eens in Nederland met het "Glider"-model keert nu met de Mini-Cooper terug. Ed. Laurens Continental schrijft Biesheuvel (2) Van onZé onderwijsredactie tICHTÉNVOÖRDE Jongeren die op een sociale werkplaats wer ken hebben recht op één dag vorming per week. Het is de ervaring van vormingsleiders Joop van Aubel en Coen Hulsinga van het vor- mingscentrum voor werkende jongeren en Lichtenvoorde dat zij de trouwste bezoekers zijn. Ze verzuimen zelden of nooit. Wegwerpliederen Inkomens De SST naast eea gewone Goodrich hand. De opbouwbare band neemt duidelijk veel minder ruimte in beslag, waardoor het reservewiel als geheel veel compacter wordt. ft.' ,g, I British Leyland Nederland betrekt de s sportieve Cooper-versie van het model - Mini voortaan uit Italië. Vroeger kwam dit model uit Engeland, maar die import is drie jaar geleden beëin digd. De inmiddels door het British Leylandconcem overgenomen fabriek Innocenti te Milaan hervat nu de le veranties van de 'Mini 1300 Innocenti Cooper*. De gewone Mini's komen al voor een groot deel uit de Spaanse Authi-fabriek van British Leyland. Begin november heeft British Ley land behalve de Cooper met 1275 cc motor van 65 DIN-pk ook een snellere en luxueuze uitvoering van de Tri umph Dolomite in ons land uitge bracht Deze Dolomite Sprint heeft een twee liter motor van 129 DIN-pk vermogen. Het tijdstip van introduk- tie treft wel ongelukkig. Op een mo ment, waarop rustig rijden een pure noodzaak is geworden, bevindt de waardering van felle motoren zich op een dieptepunt De topsnelheden van 160 km. per uur voor de Cooper en 387 km. per uur voor de Dolomite Sprint worden irrelevante gegevens. In de Amerikaanse staat New York is een dub opgericht voor mensen, wier leven gered is door het dragen van autogordels. Wie er bij een botsing het leven afbrengt en dat blijkbaar aan het dragen van gordels te danken heeft, krijgt van het ministerie van Verkeer van New York een uitnodi ging lid te worden. Boven het bewus te formulier staat: 'Een uitnodiging van gouverneur Rockefeller". Op een aantal vragenlijsten moet men daarna precies invullen wat er voorge vallen is. Deze lijsten worden voor statistische onderzoekingen gebruikt. Komt men voor het lidmaatschap in aanmerking dan ontvangt men de offi ciële oorkonde met een bumper-stic ker van de 'Saved-by-the-Belt-Club'; Vooral die sticker spreekt aan: men kan er ook anderen in het verkeer mee overtuigen welk nut het heeft de veiligheidsriemen te dragen. jpi WS i»felVrwtvrivV rn J Nederland is verhoudingsgewijs het tiende land ter. wereld als-het om het autobezit gaat. Aan het begin van dit jaar tëlde Nederland tien personenau to's lier 43 inwoners. Dit afgeronde cijfer komt overeen met dat van Bel gië, -Engeland en Zwitserland. Het Duitse.- verbond van autofabrikanten heeft dit bekendgemaakt- De Duitse organisatie' VDA publiceer de een overzicht van de 'autodicht heid' in tientallen landen. .Hierop voe ren de Verenigde Staten de lijst aan De gerechtelijke instanties in de stad Lexington in de Amerikaanse staat Kentucky geven overtreders bij een klein verkeersdelict gelegenheid hun boete af te kopen. Dit kunnen die overtreders doen middels het geven van een pint bloed. Zo'n boete komt normaal op ongeveer 30 dollar (80 gulden); een pint bedraagt 0,568 liter. Behalve dat bloed nu ineens een prijs krijgt, is. op de maatregel veel kritiek uitgeoefend, omdat de rijken blijken te betalen en de armen -bloeddonor worden. niet 10 auto's per 22 inwoners. Ameri ka wordt gevolgd .door' drie gemene best-landen: Australië/ Nieuw-Zeeland en Canada. Daar is de verhouding één op drie. In Europa heeft Zweden het grootste aantal auto's gerekend naar'het inwo nertal. Dit land- telde tien' auto's per - 34 inwoners. Dit land telde tien au to's per 34 inwoners. Daarop, volgen Frankrijk mét 10:37 en. de, Duitse bondsrepubliek met 10:38. Engeland.is vierde op de Europese- en achtste op de wereldranglijst. België Staat in de wereld nummer negen en Nederland nummer tien. Bij-deze opsomming is het aantal auto's in Luxemburg niet apart bezien.. De Luxemburgse, auto dichtheid ligt ongeveer op het niveau van Frankrijk. In Japan is de autodichtheid van 1 op 10 vorig jaar overschreden. Voor dit land - dat na Amerika dc tweede au toproducent ter wereld is - staat een cijfer van 1:SV> Spanje nadert de één op tien en za! dit cijfer inmiddels-ivel gepasseerd zi in. Voor Zuid-Afrika, en Oost-Duitsland is het 1 op 13, waar mee de DDR de hoogste rnotorisering van Oost-Europa heeft. Hier. volgen Tsjechoslowakije met 1 op 18 en Joe goslavië met 1 op 12. De Sowjet-Unie komt slechts aan ééri auto vóór 188 inwoners. Landen als China en India komen op deVDA-lijstnictvoor. - *ff i Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: In mijn tuin wemelt het in eens van bijen en wespen. Hoe ban dat want het is toch ai bijna winter. Wij vrezen een winterhol gestoord te hebben. Antwoord: Voor die vrees is weinig grond. Wij weten zeker dat al dit iate herfstplezier zich afspeelt in en om uw klimop, die een van dc late bloei- ers in de tuin is. De bejaardensoos van de insecten, noemt men de klim op wel eens. Na een paar nacht vorstjes ziet u de feestgangers niet meer en overwinteren doen ze ook niet. De wespenkoningin zit allang in een veilig hoekje, dat niet zo ge makkelijk te vinden of te verstoren is. Vraag: Kan men houtas gebruiken bij compost? Bij onze tuinleverancier. is compostmaker te koop. Kan men dat er ook op strooien? Antwoord: Houtas kan gebruikt wor- den (geen kolenas). Die compostraa- kers maken het;niet goedkoper voor u maar niet minder goed. Zonder hel merk te weten kunnen we niet meer over dit onderwérp zeggen. Men ban zelf de inhoud controleren bij de koop van het pak. De bestanddelen moeten er op staan. Er wordt weer door niét-bonafide verkopers gevent met wat ze zelf'tuinaarde of compost noemen. Afgezien van kwalijke ver koopmethoden zijn er nog andere be zwaren in.;, te brengen tegen de vaak slechte, kwaliteit van wat tuinaarae génoemd wordt, .maar vaak verbrande rommel van vuilnisbelten is. (ADVERTENTIE) De redactie bebotmt ilch bet reent voor baar ter opname In deze rubriek Wegerenden me ningsuitingen verkort weer te geven. EU pu- bllkaUe wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Ex-premier Biesheuvel zegt nu zich om zijn politieke geloofwaardigheid en integriteit uit de Kamer te hebben teruggetrokken Wat jammer, dat hij daar niet veel «order aan gedacht heeft. Breda F, Boogaard j HhPïfiipl Dat is begrijpelijk, vindt Coen Hul singa: 'Ze hebben weinig uitjes in hun leven, thuis worden ze soms weg gestopt, op de sociale werkplaatsen doen ze vaak niet het meest interes sante werk. Dan is het vormingscen trum een van de weinige plaatsen waar zij zichzelf kunnen zijn.' Jongeren die op een sociale werk plaats -werken vallen onder de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW). Tot hun 22ste jaar hébben ze recht op één dag vorming per week. Zolang ze vijf tien, zestien zijn vallen ze wel onder de gedeeltelijke leerplicht van één dag pe- week. maar in de praktijk kunnen ze vaak ook vrijstelling krij gen omdat ze toch niet ten volle van het vormingswerk zouden profiteren. Het aantal 'WSW-groepen' op vor mingscentra voor werkende jongeren groeit snel. Van de tweehonderd insti tuten hebben meer dan vijftig nu spe ciale groepen voor WSW-ers. Gezien de behoefte is dat zeker nog te wei nig. Maar lang niet alle instituten voelen er voor om er een WSW-groep bij te nemen Het is trouwens niet al leen een zaak van willen, je moet ook over vormingsleiders beschikken die dat werk aankunnen. Erg aantrekkelijk is het vormen van WSW-groepen ook niet gemaakt De groepsgrootte is dezelfde als voor ge wone groepen. En de vormingsinstitu- ten klagen al dat die gewone groepen te groot zijn. Aanleiding tot het gesprek met Joop van Aubel en Coen Hulsinga is dat probleem van de groepsgrootte. Een groep van vijftien, zestien man is on hanteerbaar, vinden zij. Als je het vergelijkt met een soeiale werkplaats waar op elke vijf werkers één werk meester is aangesteld of met gezins vervangende tehuizen waar je één lei der per drie bewoners hebt, dan is duidelijk dat één vormingsleider voor een groep van vijftien of zestien man ondoenlijk is. Hun streven is groepjes van acht h tien. Overigens zeggen Van Aubel en Hul singa er wel bij dat zij zich afvragen in hoeverre je de WSW-ers in ge scheiden groepen moet onderbren gen. In de praktijk blijkt namelijk dat zij heel goed met anderen kunnen samenwerken. In Lichtenvoorde ge beurt dat ook steeds meer. Coen Hulsinga: 'We streven er naar het stempel van WSW-er te vermij- den. Het gaat vaak om mensen met een niet zo hoge Intelligentie. Die hebben het extra moeilijk als ze ook nog gevoelig zijn. Dan worden ze steeds bepaald bij het feit dat ze een aparte plaats innemen. Wij proberen dat tot normale proporties terug te brengen. We laten WSW-groepen sa men met andere groepen zwemmen. Als we volgend jaar een nieuw ge bouw krijgen willen we de groepen, als ze dat zelf willen, meer gaan men gen.' Vergt dat niet erg veel van de vor mingsleiders? Zijn er geen bijzondere kwaliteiten nodig om met WSW-groe pen te kunnen werken? Coen Hulsinga: 'Je hebt geen speciale bekwaamheden nodig. De moeilijkheid is dat we m gewend zijn hen anders te bekijken, dat we hun de mogelijk heid ontnemen hun eigen weg te vin den. Daardoor gaan ze zich tegen an deren afzetten, gewoon omdat de men sen rich tegen hen afzetten.' Van Aubel: 'Een speciale opleiding hoef je er niet voor te hebben. Het is wel zo, dat je, meer nog dan bij gewo ne groepen, in staat moet zijn een open relatie aan te gaan. En je moet ook wel een beetje weten wat de oor zaken en gevolgen van lichamelijke en geestelijke handicaps zijn.' De ervaring heeft geleerd dat WSW- ers meer kunnen dan ze ook zelf den ken. Van Aubel: 'Ze komen uit éen beschermde omgeving. Wij laten hen echter zoveei mogelijk zelf doen. We hebben nu een project gedaan over het dorp. Uitgangspunt was de vraag: wat heb je nodig ia een dorp. Daaro ver moesten ze een verslag maken. Ze gingen naar de politie, naar de pas toor, maar de brandweer, naar het ziekenhuis en zo hebben ze met z'n allen een overzicht gemaakt van wat er allemaal moet zijn.' Bij dat project is gebleken dat ook de WSW-ers best uit de voeten konden met deze opdracht. Wat ze niet zelf konden deden de mensen die ze be zochten wel voor hen. Iemand die niet zo vlug alle antwoorden kon op schrijven vroeg dat gewoon aan de mensen zelf. Zulke moeilijkheden los sen zich in dc praktijk wel op. Maar je kunt natuurlijk ook denken: dat wordt niks. Dan wordt het ook niks. Volgens Aubel en Hulsinga geldt dat voor heel het werk met WSW-groe pen. Je moet er vanuit gaan dat het gewone groepen rijn. Alieen, en daar blijven ze op hameren, dan is er wei mankracht nodig, want met de huidi ge groepsgrootte wordt het de vor- mingsteiders wel erg moeilijk ge maakt hun werk goed te doen. De laatdunkende wijze waarop de re dactie van Trouw-Kwartet in haar commentaar over onze vorige minis ter-president meent te moeten schrij ven, is toch wel heel erg ver beneden de maat Het venijn In de onenigheid in de ARP blijkt de aard van de broe derlijke liefde wel grondig te willen (en kunnen?) verpesten en tot een aanfluiting te stellen. Jammeren schandelijk! Gorssel J. C. Eikelenboora Mag ik ds. F. Kaan de raad geven de bundel 102 gezangen heel goed door te bladeren om dan tot de ontdekking te komen dat het door hem genoemde lied 'Stil maar, wacht maar" er hele maal niet in staat? Noordwljk J. P. Kaptein Dr. Noteboom schrijft dat loonsverho ging fout is in een tijd van mogelijke schaarste als gevolg van de olieboycot Inderdaad. De inkomens dienen dan te dalen, eerst de hogere inkomens, en als dat niet voldoende is, ook de lageren. Maar stel dat de economische groei door "blijft gaan? Dan gaan de werkgevers nog meer verdienen, en dat gaat niet aan. Het beste zou nog zijn alle inkomens (dus ook die van werkgevers, artsen enz.) door de over heid vastgesteld zouden worden. Een andere mogelijkheid is: sterkere beias- tingprogressie i.p.v. stijging van de bruto lonen. Amsterdam S. v. Kampen Er moet in de Verenigde Staten wel iets aan de hand zijn, als juist de heer Drees het woord 'schoelje' ge bruikt. Het is buitengewoon begrijpe lijk dat de weerzinwekkende Waterga- te-maskerade hem zo tegen de borst .stuit, dat nij zich 'vergeten' heeft Huogcvecn J. II. de Vries Door toepassing van nieuwe rubber mengsels en speciale ontwerpen voor het loopvlak ontstaan thans een nieu we generatie winterhanden. Het zijn de opvolgers vande spijkerbanden, die buiten Nederland nog gebruikt worden op beijzelde wegen. De op merkelijkste van de nieuwe banden constructies is de Blizzard Magnet Steel van Netzeler, die een blauwe kleur heeft. De Beierse Metzeler-fabriek heeft in samenwerking met het chemische con cern Bayer, dat belangrijke deelne mingen in de Duitse bandenindustrie heeft, een nieuwe blauwe rubbersa menstelling ontwikkeld. Hierin komt geen waterafstotend roet meer voor. Dit is vervangen door wateraantrek- kende substanties, o.m. kiezelzuur. Daardoor krijgt de nieuwe Blizzard- band niet alleen vrijwel evenveel grip op glad ijs als een spijkerband, maar bovenal een veel beter gedrag op sneeuw dan spijkerbanden of traditio nele winterhanden. De Blizzard Magnet met stalen gordel wordt deze maand leverbaar. Tegelijk hebben Fui'da, de Duitse Goodyear-fa- briek, en Vredestein, de Nederlandse dochteronderneming van Goodrich, eveneens 'stalen' radiaalbanden met nicer slipweerstand en trekkracht op gladde wegen geïntroduceerd. Ook in deze twee gevallen is sprake van wij ziging van het rubbermengsel en het ontwerp van een speciaal blokprofiel. Vorig jaar beantwoordde de Duitse bandenfabriek Continental reeds de acties tegen spijkerbanden met de lancereng van zo'n speciale winter- band onder de naam Conti M+S Con tact. De nieuwe Fulda-band kreeg de naam Kristall-Winter. Vredestein heeft daarentegen niet de aanduiding Win ter of Modder en -Sneeuw toegevoegd aan de naam Sprint ST, De nieuwe Vredestein-band combineert de winter- aspekten met algemene eigenschappen als weg- en bochtvastheid en minima le remafstanden, ook cp droge wegen. Bij al de nieuwe banden, waarvan de rubbercompositie veranderd is, ge schiedde dit mede om het gevaarlijke aquaplaning op nat wegdek tegen te gaan. Om ook tot een in het algemeen hoge re prestatie van de banden te komen heeft de Franse fabriek Klêber-Colom- bes nu een band uitgebracht met een Fiber B-gordel in plaats van staal. Fi ber B is ontwikkeld door het Ameri kaanse chemische concern. Du Pont de Nemours en is vijf keer zo trek vast als staal. De nieuwe band met deze vezelgordel komt als aanvulling op het Cablon-programma, waarmee Kléber reeds aan alternatieven voor staal werkte. Goodrich, welk concern deze zomer dé stalen elk-weer-band GT 200 Steel uit bracht, heeft intussen op een geheel ander gebied een revolutionaire con structie aangekondigd. Het is een op vouwbare reserveband, de SST of Spa ce Saver Tyre. De band zit óm een normale velg en kan bij verwisseling gemakkelijk opgepompt worden met een mini-compressor. De opvouwbare band wordt reeds toegepast bij vlieg tuigen. Verscheidene autofabrikanten willen de SST als eerste montage om het re servewiel van hun auto's gaan leve ren. Porsche is er al mee begonnen en Volkswagen zal er toe overgaan op speciale modellen. Opel levert de op vouwbare band op verzoek op de mo dellen Admiral en Diplomat. Het Britse concern Dunlop heeft zijn nieuws voor dit najaar beperkt tot de montage van de Denovo-band op de Mini 1275 GT en Rover 3500. Niette min behoort deze anti-klapband nu ook tot de gerealiseerde verbeteringen in de bandentechniek. jjbo«vSlevH« ïtlt Cursisten van het vormingscentrum voor werkende jongeren in Lichten voorde hebben een project gedaan over de vraag: wat heb je nodig in een dorp. Een stukje uit het gesten cilde verslag over het bezoek aan de pastoor: 'We werden In pastorie lin nen gelaten, we kregen een sigaret je. We stelden de vragen die we bedacht hadden. De pastoor was blij dat hij niet was getrouwd, want dan kon hij meer tijd aan de kerk besteden. Een katholieke jongen en een protestants meisje mogen wel in de katholieke kerk trouwen. We hebben gesproken over Brazilië waar hij de rimboe was In geweest Zijn werk bestaat uit 's morgen de post nakijken, gebed doen voor het eten, hond uit laten, mis bedienen (als er rals is), naar vergaderingen toe gaan, huisbezoeken afleggen, en zovoorts.' Op dc tekening een illustratie bij het verhaal over het ziekenhuis. Rob Kcrstens Het andere wljnboek. Uitgave: W. Eccht's Uitgeversmij Am sterdam. Prijs: ƒ24,50. Boeken over wijn behoren tot het welvaartspitrow., maar de eeuwenou de cultus rondt,m de wijn vervaagt in een tijd, waarin de flessen snel ont kurkt worden. L-e wijn de druiven- typen heeft haar geboortegrond, er is over de afkomst van elke bekende wijn veel te vertellen, zeker ook wan neer het gaat om gewoonten en fol klore. Drs R. M. F. Q, Kerstens stamt uit een van de oudste wijnkopersgeslach ten van ons land.<jjHij heeft niet aleen een groot gevoel voor het legendari sche en anekdotische, maar is uiter aard ook de vakman, die het groeiend heir van wijndrinkers poogt 'op te voeden'. Hij pleit z'n overwegend met speelse ernst geschreven wijnboek voor een zorgvuldige omgang met wijn, mede in verband met 'het verle den van de gevulde fles'. In 'Het an dere Wijnboek* neemt hij de liefheb ber als het ware bij de hand, voert hem via 150 pagina's door verle den en heden van niet alleen wijnen van naam, zoals de Bordeaux en de Beaujolais maar besteedt ook ruime aandacht aan bijvoorbeeld de sherry. Nederland heeft zich na de oorlog na melijk zot een fervent drinkend sherry-land ontwikkeld- Het zijn 13 tin telende hoofdstukken: de uitvinding van de kurk, het wijnmandje, het kas teel, het gewelf, het proeven, maar het opzetten van een wijnfeest thuis ko men, naast vele andere zaken, aan de orde. Bij het lezen van de vele, aller minst dorre wetenswaardigheden, strekt men onwillekeurig de hand uit naar een goed glas. Rfs Wat is waarheid? door prof. dr. G. C. Berkouwer e.a. Uitg. Kok, Kampen. 194 pag. prijs ƒ18,90. Bundeling van (uitgewerkte) colleges gegeven in de theologische etherleergang van de NCRV. Rondom het Woord, derde nummer van de vijftiende jaargang. Uitg. NCRV, Schuttersweg 8, Hilversum, prijs los nummer 4.Nieuwe bun del van colleges, gegeven in de theo logische etherleergang van de NCRV, met o.a. bijdragen van dr. A. C. Hon dera en dr. Jan Wit-over en naar aan leiding van het nieuwe liedboek.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13