Commentaar 'Evangelie richtsnoer van politiek handelen' vakantieplannen? eassm inplannen! I Bij ruzies en overval drie mensen gedood Geen distributie gas Waardering van KVP en ARP voor noodmaatregelen Be nieuwe Ronson pijp Eenheid Zeven doden kort voor ingaan van het rijverbod I TR O UW K WiA RiTiET MiA,AiNDAiG 17 DECEMBER 1973 BINM3NUA.M) T3/1K5 Onrust ets ï|p -538 P&r 7Z Mr. Aantjes begroet KVP fractie- leijder Andriessen, die even een kijkje kwam nemen bij de partij raad van de ARP. Federatief Van eén onzer verslaggevers ARNHEM/EINDHOVEN/ ROTTERDAM Bij steek- en schietpartijen zijn in ons land in het afgelopen weekeinde drie mensen gedood. Juwelier - CHU-vooraitter Baron van Verschuer (links) en fractieleider Kruisinga tijdens de vergadering van CH-Unieraad. Gastarbeiders Zorgen Geen vrijbrief •trekt licht «rookt koel •v:a.f27,25 mÊmm Korter werken RITA 'Kijk, daar komt een onweers bui opzetten. We moeten gauw de auto weg zetten, voordat ai- les nat wordt.' De confessionele samet ach voortslepen over ck verkomelijk lijkende barriè: - andere. Men kan niet andei, r. grootste bewondering hebben vlk - - partijleiders die keer op keer buiten sporige krachtsinspanningen beloond zien met minimale resultaten en daar bij hun hoop op de toekomstige een heid levend weten te houden. De moeilijkheden van het verleden over het uitgangspunt van het Chris ten-Democratische Appel zijn ondub belzinnig opgelost, nu in de statuten van deze beweging is vastgelegd dat het evangelie het richtsnoer zal zijn van haar politiek handelen. De woord keus van deze notitie doet vermoeden dat hier, gezien het vroeger verzet van de KVP tegen een eenduidig uitgangs punt, van een anti-revolutionaire overwinning mag worden gesproken. Waar de diepste menselijke levenso vertuiging in het geding is houden wij niet erg van overwinningen, maar dui delijk is dat in elk geval elke vorm van ondubbelzinnigheid verdwenen is- Daarentegen neemt de onduidelijkheid in dechristen-democratische samen werking die dateert van de kabinets formatie, alleen maar toe. De fractie leiders van KVP en ARP roepen in de moeilijke situatie waarin onze eco nomie terecht is gekomen ons inziens terecht op tot steun van het kabinets beleid. maar tegelijkertijd spreekt de CH-unieraad zijn waardering uit voor de oppositionele houding die de frac tie van de CHU tegenover het kabinet inneemt. De hierboven reeds geprezen partijlei ders tonen zich ook voor dit kleintje niet vervaard: zij menen dat de partij en over de parlementaire en politieke verschillen van vandaag heen moeten blijven streven naar een toekomstige politieke hereniging die een geloof waardige organisatorische vorm kan krijgen. Het probleem is nu dat de KVP als vanouds niet te lang op die vorm wil wachten en dat de CHU te genwoordig alle tijd lijkt te hebben, terwijl dit keer de ARP aïs zwijgende derde toeziet hoe deze te genstelling van partijpolitieke belangen zich ontwikkelt. Wij willen de inventiviteit van de be trokken partijbestuurders waarmee zij ook dit probleem te lijf zullen gaan, vooral niet onderschatten. Ook wij be grijpen dat er een splitsing tussen 'links' en 'rechts' in het kamp der con fessionele partijen die thans dreigt, ernstige gevolgen zal hebben voor de geloofwaardigheid van christelijk ge fundeerde politiek. Maar het lijkt er nu op dat dc twee 'richtingen' die met elkaar in conflict zijn, wachten op het moment dat de ander de moed zal opbrengen, de droom van de christen-democratische samenwerking te beëindigen en daar van de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Dat zou betekenen dat het in de politiek geenszins onbekende 'zwarte pietenspel' ook in het overleg tussen KVP, ARP en CHU wordt be oefend. Een remise-stand in .dit spel zou we! bijzonder negatieve en weinig inspirerende basis zijn voor de chris ten-democratische eenheid. Alleen bij CHU reserves Van onze .panlementsredactje ROTTERDAM Alleen de Unieraad van de CHU Leeft za terdag in Rotterdam reserves getoond tegenover een verder gaande samenwerking in het Christen-Democratisch Appèl (•CDA). De partijraden van KVP en ARP hebben de ont werpresolutie waarin de uit bouw van de samenwerking is vastgelegd, krachtig gesteund. Bij de ARP bleek het verzet tegen de confessionele samenwerking het laat ste halfjaar te zijn verminderd: stem de in de voorzomer van dit jaar nog een belangrijk deel van de partijraad tegen de plannen van het partijbe stuur, de banden met KVP en CHU nauwer aan te halen, dit keer was de stemverhouding: 135 tegen 37 stem men ten gunste van de resolutie. Daarbij heeft voor de AR-partijraad een belangrijke rol gespeeld dat thans in de statuten van het CDA is vastge legd dat het het Evangelie aanvaardt als richtsnoer voor het politiek hande len. Over de aanvaardbaarheid van de ze notitie voor de KVP bestond de af gelopen zomer in AR-kring nog twij fel. AR-fractieleider mr. W. Aantjes waar schuwde zaterdagmiddag in Rotterdam de partijraad, dat de geloofwaardig heid van de ARP in het gedran //m komen wanneer zij afstand van -.et CDA zou nemen, juist nu zij m/ake het uitgangspunt tevreden gesteld is. Overigens deelde hij mee dat de hui dige Tweede Kamerfractie slechts bij volledige eenstemmigheid kan begin nen aan organisatorische eenheid met de andere fracties. Dat die volledige eenstemmigheid er nog niet is, was al gebleken door een Interventie van het Tweede Kamerlid drs. Ad Schouten, dat de partijraad had opgeroepen de resolutie te verwerpen. Drs. Sdhouten constateerde onrust en onzekerheid in de partij en verklaar de dit uit 'een fundamenteel foute koers van de partij'. Hij meende dat de partij haar zekerheid niet kan her winnen door het te zoeken in de breedte van de samenwerking. 'Dan gaan we van mistbank tot mistbank', maar door het verrichten van diepte boringen in de binnenkamer. De Zeeuwse afgevaardigde drs. R. Zijlstra vroeger Tweede Kamerlid kreeg echter een langdurig'applaus toen hij de opvatting van drs. Schouten be- 3 k-yx §Li - f if" r-. Kféijf: •su'y. -rf-'"7 s i-tg, j-"U> IÉT I :«r» iriiriT;---:: streed en aanvoerde dat in de chris ten-democratische samenwerking het 'nu of nooit' aangebroken was. Nadat partijvoorzitter drs. J. de Ko ning de partijraad had opgeroepen, de oorspronkelijke tekst van de ontwerp resolutie zo mogelijk niet aan te tas ten 'laten we zo dicht mogelijk,bij KVP en CHU blijven' werden alle amendementen verworpen. Er was er een van Overijssel en Leeuwarden waarin werd gezegd dat de beslissing moest worden uitgesteld om eerst meer klaarheid te krijgen in de ver houding tussen KVP en ARP aan de ene en de CHU aan de andere kant. Een grote meerderheid van de partij raad schaarde zich evenwel achter het bestuurslid dr. D, Th. Kuiper toen de ze aanvoerde dat van uitstel afstel komt en dat de confessionele partijen moeten doorgaan, kaders te scheppen waarbinnen meningsverschillen kun nen worden uitgepraat. Ook werd verworpen een Rotterdams amendement waarin stond dat de ge meenschappelijke CDA-kandidatenlijst er pas mag komen wanneer de drie fracties eenheid van beleid bereiken. Dr. Kuiper zei daarvan dat de resolu tie juist die intentie heeft, de me ningsverschillen te relativeren en dat zij de hoop op het welslagen daarvan wil uitdrukken. 'Rotterdam wil de vrees vastleggen dat het met zal luk ken', zei dr. Kuiper. De Kamercentrale Amsterdam kwam met een amendement om te bereiken dat leden van de bestuursraden van het CDA bij wijze van toets van waarachtigheid met zoveel woorden zouden moeten instemmen met grondslag, doel en middelen van de nieuwe politieke organisatie. Het amendement, bedoeld om CDA-leden die van buiten KVP, ARP en CHU af komstig zouden zijn te toetsen, werd eveneens verworpen. zeur* in de protestants-christelijke partijen. Verder werd uitgesproken dat het eer ste CDA-congres nog voor de zomerva kantie moet- worden gehouden. "Wij willen al in het voorjaar een dansend CDA-congres' riep een Gelderse afge vaardigde uit. De motie werd door het partijbestuur nog aangevuld in deze zin dat het binnenkort 7 janu ari zal bezien of ARP en CHU de samenwerking mogelijk teveel zullen blijken te hebben afgehouden en of bet nodig is dat de KVP-partijraad opnieuw bijeenkomt can zich over de situatie alsnog te bezinnen. ADVERTENTIE Aangenomen werd een motie van de Statencentrale Gouda en Den Haag waarin nadrukkelijk wordt vastgelegd dat de samenwerking binnen het CDA van federatieve aard is. Eveneens werd sen Tilburgse motie aanvaard met de opdracht aan het partijbe stuur, te bevorderen dat voor de Eer ste Kamerverkiezingen van juli 1974 CDA-1 ijs ten worden gemaakt. In de KVP-partijraad werd met grote meerderheid een motie verworpen waarin werd gevraagd, het groeiproces van het CDA te bevriezen. Er werd daarentegen een motie aanvaard waar in de partijraad uitsprak dat de reso lutie nog niet concreet genoeg is en dat van beide partijen ARP en CHU geen fundamentele wijziging wordt geduld. Gezegd werd dat het nu maar eens uit moest zijn met "het ge- Van een goede caravan heeft u jarenlang plezier - dat is de mooiste rente die u van uw vakantiegeld kunt krijgen. 'Dus: gauw naar de Caravan Rai in Amsterdam! Daér kunt u kiezen uit meer dan 500 verschillende toer-, sta -en vouwwagensVan 13 t/m 19 december, elke dag van 10-17 en 19-22 uur. Zondag 10-17 uur. Toegang 4-, kinderen ƒ.2,50. (voordelige treln-toegangs- blljetten bij NS-siatlons). Publikatie van RAI, aid. caravans. Van een onzer verslaggever AMSTERDAM In de nacht van za terdag op zondag zijn, kort voor het ingaan van het zondagsrijverbod, ten minste zeven mensen om het leven gekomen als gevolg van verkeersonge lukken. Onder Joure raakte.een auto met zes jongelui in een slip en botste op een tegemoetkomende auto. In deze auto zat het echtpaar Groenhagen uit Ter- munterzijl. Mevrouw Groenhagen overleed ter plaatsen, haar man werd zwaar gewond. In de slippende auto, die bestuurd werd door de 21-jarige R, S. uit Joure, kwam de 20-jarige W. Hooghiemstra uit Joure om het leven. In Ridderkerk kwamen de 19-jarige Jan Kwarten en de 18-jarige Jaeoba Schild, beiden uit Sïiedrecht om het leven, nadat hun auto te water was geraakt. De slachtoffers verdronken. De 21-jarige Johannes Draaijer uit Nijemirdum verdronk toen zijn auto bij Lemmer te water raakte. De 19-jarige mevrouw A. Berghuis- Hofhuis uit Haarlem verongelukte na dat de door haar echtgenoot bestuur de auto in Haarlem in botsing kwam met een autobus. De 23-jarige G. J. van Hal uit Nieuw- Lekkerland kwam om het leven toen zijn auto in Alblasserdam tegen een huis reed. Ook in de nacht van zaterdag op zon dag raakte de 49-jarige NS-monteur P. Dronkers uit Nunspeet tijdens werk zaamheden aan de spoorweg in Schalk wijk onder een passerende trein. Hij kwam daarbij om het leven. De 16-jarige mejuffrouw T. van Duyn uit het Noordhoilandse Anna Paulow- na is zaterdagavond, terwijl zij met enkele vriendinnen aan het wandelen was, van achteren door een auto ge grepen. Zij kwam daarbij om het le ven. In de Gelderse gemeente Hummelo en Keppei kwam de 42-jarige C. de Vree uit Doesburg om het leven. Hij werd door een auto gegrepen. De 9-jarige Marcel Beerenhout uit Haarlem is zaterdag op de ventweg langs de rijksweg bij Haarlem door een auto aangereden. Het ventje was op slag dood. liwutilitri In de Arnhemse rosse buurt 'Het Spijkerkwartier* is de 24-jarige be roepssergeant van de koninklijke luchtmacht Henny B. Everts uit Arn hem met een aantal pistoolschoten ge dood. Kort daarna belde de 44-jarige weduwe T. G. M. T. van B. de politie dat zij de moord op haar geweten heeft. Volgens de vrouw wilde liet slachtoffer trouwen met haar dochter, de 26-jarige Truus A. M. T. die prosti tuee is. De moeder had daar bezwaren tegen en meermalen aan de dochter te kennen gegeven dat zij haar ver houding met de militair moest beëindi gen. Bij de schietpartij raakte ook dochter Truus gewond. Zaterdagmorgen is in de vroege och tenduren de 27-jarige J. van Haagen beek uit Rotterdam ten gevolge van messteken om het leven" gekomen. Een half uur nadat hij dood was aan getroffen meldde zich op het politie bureau de 3S-jarige bewaker "W. J. O. uit Rotterdam, die zegt verantwoorde lijk te zijn voor de dood van het slachtoffer. Beide mannen kregen ru zie in de auto van de bewaker, nadat zij huiswaarts keerden van een brui loft waar m als araateurmusici de mu ziek hadden verzorgd. Tijdens de ru zie zou, volgens zijn zeggen, de 39-ja- rige bewaker plotseling zijn mes te voorschijn hebben gehaald om toe te steken. Vrijdagavond laat kwam in Eindho ven door schotwonden de 57-jarige ju welier C. van de Kerkhof om het le ven. Twee overvallers die in zijn win kel waren en verdacht worden van de schietpartij, zijn nog spoorloos. De overvallers hebben verscheidene scho ten op de juwelier afgevuurd. Diverse getuigen hebben twee mannen, in de leeftijd varieren van 20 tot 25 jaar en ongeveer 170 tot 1.75 lang, rennend uit de winkel zien komen. Uit getui genverklaringen is gebleken dat de mannen op een bepaald ogenblik uit elkaar zijn gegaan. Een van hen verdween in de richting van het station. De politie neemt aan dat de twee overvallers buiten de winkel hebben staan" posten totdat het personeel vertrokken was. Eenmaal In de winkel (om-ongeveer negen uur) zijn ze geschrokken van de reactie van de juwelier. Bij een worsteling viel een bioemenvaas om en werd een tafeltje verschoven. De vrouw van het slachtoffer werd door het rumoer gea larmeerd en liep naar' de winkel. Daar zag zij nog* juist de overvallers ver dwijnen. - de Vervolg van pagina 1 parlement wordt meegedeeld, dat de maatregelen met betrekking tot de buitenlandse werknemers en de huren waarschijnlijk bij wet zullen moeten worden bekrachtigd. Het kabinet denkt wpt betreft Jonen, arbeidsvoor waarden overheidspersoneel en divi denden aan een stelsel, waarbij eerst de zakelijke inhoud van de maatregel wordt meegedeeld en waarbij de vast stelling van de regeling eerst na ver loop van tien dagen mag plaats heb ben. Voor de prijzenbeschikking en de pachtprijzen zullen vooralsnog geen bijzondere voorzieningen worden getroffen. In de memorie van an 1 woord wordt cpgemerkt, dat de voorgenomen maat regelen met betrekking tot de buiten landse werknemers do bestaande rech ten van legaal hier verblijvende en werkende vreemdelingen niet aantas ten. Er zullen, zo wordt gezegd, in dat opzicht geen slachtoffers worden gemaakt, "nu zich in de Nederlandse economie een aantal problemen voor doet Overwogen wordt de aantrek king en tewerkstelling van vreemde lingen in beginsel te beperken tot personen uit die landen, waarmee werviagsovereenkomsten zijn gesloten. Ook wordt overwogen de werkgevers te verplichten een vergunning tot te werkstelling van (nieuwe) buitenland se werknemers aan te vragen. Buiten landers, die na een vakantie terug (kunnen) keren worden niet als ille galen beschouwd, als zij in het bezit zijn van een geldige verblijfsvergun ning. Dat geldt ook voor hen, die met kerst naar huis willen. Wel wordt aangekondigd, dat paal en perk zal worden gesteld aan het in dienst heb ben van illegale werknemers. In de memorie van antwoord wordt nadrukkelijk meegedeeld, dat de rege ring niet beoogt de gevraagde tijdelij ke machtigingen te gebruiken om rechtstreeks inkomenspolitieke doel einden na te streven. Ook zitten bij de machtiging geen oogmerken, die bij een normale parlementaire proce dure niet de goedkeuring van de volksvertegenwoordiging zouden kun nen verwerven. Het gaat, zo wordt be- Bet kabinet levert een fikse prestatie Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer mr.' F. II. J. J. „Andriessen wil nog vasthouden aan de extra-parlementaire verhouding van zijn partij tot het kabinet Hij zei zaterdag in Rotterdam, nog geen behoefte te hebben aan het geïnstitutionaliseerde overleg van regeringsgezinde fractieleider» waarom PPR-leider dr. B. de Oaay Fortman vrijdagavond had gevraagd. Overigens liet mr. Andriessen zich waarderend uit over de noodmaatregelen die het kabi net wil treffen om de crisis het hoofd te bieden. 'Het kabi net heeft een fikse prestatie geleverd door zo snel een zo omvattend beleid op tafel te leggen. Dat bewijst in elk ge val dat het kabinet de zaken weet aan te pakken, aldus mr. Andriessen. Ook AR-fractielel- der mr. W. Aantjes had lof voor het kabinet hij waar deerde het "dat de regering er niet voor is teruggeschrokken, krachtig in de lonen in te grijpen. Beiden, mr. Andries sen en mr. Aantjes vieien scherp uit naar de WD. An driessen verwierp 'de onbillij ke ongerechtvaardigde kritiek van Wiegel' en zei, niet te willen meedoen aan diens "hetze tegen het kabinet'. Aan tjes verweet de WD een 'laat maar waaien-poütiek', waarvan juist de zwaksten in de samen leving het slachtoffer zouden worden: de laagstbetaalde ■werknemers, de kleine zelf standigen en de buitenlandse werknemers. Over die laatste groep zei Aantjes onder groot applaus van de AR-partijraad: 'Het gaat niet aan, degenen die hier naar toe zijn gehaald om het minste werk te laten doen, er onder druk van de omstandigheden weer uit te schoppen, Zij verdienen onze bijzondere bescherming'. Terwij! CH-fractie!eider dr. R. J. Kruisinga zich onthield van commentaar - hij zei de rege ringsvoorstellen nog te willen bestuderen - opperde Andries sen en Aantjes voorziehtge be denkingen tegen de machti gingswet. Beiden maakten zich zorgen over de mogelijkheden van effectieve parlementaire controle. Andriessen drong aan op. een gefaseerd beleid, waarschuwde ertegen, teveel bevoegdheden aan een minis ter te delegeren, al was het maar ter bescherming van die ene persoon. Hij zei verder: 'Hoe meer bevoegdheden bij het kabinet, des temeer nood zaak van een effectieve parle mentaire controle en van ho mogeniteit van het kabinet en des te voorzichtiger ministers moeten zijn, zich rechtstreeks tot het volk te richten. Niet van sterke mannen, maar van een sterk beleid moeten we het hebben'. Aantjes meende dat in de hui dige moeilijke situatie de par tij politieke belangen nadruk kelijk aan het algemeen be lang ondergeschikt moeten worden. 'Ik hoop dat dit bij de behandeling van de machti gingswet ook blijken zal. Het weigeren van medewerking wegens afkeer van de politie ke samenstelling van dit kabi net zou onwaardig zijn. We moeten met zijn allen probe ren, het land door deze crisis heen te helpen', aldus de ARP-fractieleider. Hij vroeg overigens ook van de bewinds lieden 'een nationale instel ling!' Aantjes meende dat ministers die het vertrouwen van be paalde groepen hebben, dat vertrouwen nu zullen moeten gebruiken om die groepen voor het vereiste nationale be leid te winnen. De moeilijke situatie betekent voor het ka binet geen vrijbrief, maar ver plicht het er juist toe, een be leid te voeren dat nationale ADVERTENTIE Dat zit 'm in het ingenieus verlengde rookkanaal cn hst voehtopnemend filtsrtje in de kop. De pijp raakt niet verstopt en dc rook koelt precies genoeg af. Fraaie moderne vormgeving. Een pijp voor doorgewinterde pijprokers enbeginnelingen. Voor de hxnddaücenverkoop leefsnta Tek bv. Postbus 9227, J I (tU. 020.176351). steun mogelijk maakt, aldus Aantjes. Hij citeerde Rool- vink met deze zin: 'De ver kiezingsprogramma's zijn nu gerelativeerd: die zijn gemaakt voor een tijd waarin we dach ten, erop vooruit te zullen gaan. De AR-fractieleider kreeg een ovatie toen hij zei dat ons land niet mag bezwijken voor de verleiding, zijn verbonden heid met Israël te offeren op het altaar van de olie Aantjes achtte dc zaak van de Paiestij- nen een zaak van recht, maar - zei hij - de kern van de zaak is dat het volk van Israël er al 25 jaar wanhopig voor vecht om zijn zelfstandigheid veilig te stellen. Tevoren had de AR-partijraad een motie van de Kamercen trale Zwolle aanvaard waarin nadrukkelijk vertrouwen wordt uitgesproken in de Tweede Kamerfractie die in een moeilijke periode 'een een heid van optreden is blijven demonstreren op basis van het haar door de partij meegege ven verkiezingsprogram!' De motie spreekt verder uit dat het veelal de voorkeur ver dient' binnen de ARP recht streeks met elkaar te spreken boven een discussie via de pu bliciteitsmedia, die vraagt om misverstanden en verwarring en zeker niet leidt tot begrip over en weer*. toogd, om een eenmalige creatie en concentratie van bevoegdheden in met name 'de materiële sfeer. Bevoegdhe- den, waarmee wordt beoogd de gevol gen van de oliecrisis op het gebied van de Inkomensvorming en de werk gelegenheid zo goed mogelijk op te vangen. Het streven naar bevordering van verdergaande democratisering van de maatschappij hoeft daaronder niet te lijden. In de* memorie van antwtoM wordt verder meegedeeld, dat de prijscom pensatie regelingen in de collectieve arbeidsovereenkomsten onverlet gela ten zullen worden. Reeds lopende con tracten (individueel en collectief) kunnen worden doorbroken. Het ligt niet in de bedoeling, anciën- niteits- en dienstjaren toestagen, die eind november 1973 deel uitmaakten van een toen voor de betrokken werk nemer feitelijk van toepassing zijnd systeem van arbeidsvoorwaarden, te stuiten of op te schorten. Het kabinet is ook niet van plan de concrete werktijden (aanvang en einde) te re gelenIndien dergelijke maatregelen zouden moeten worden getroffen, dan denkt het kabinet in de eerste plaats aan overleg tussen regionale en ge meentelijke overheden, bedrijfsleven, vervoersinstanties en het ministerie van verkeer ra waterstaat Uit de memorie blijkt verder, dat on geveer '2500 aanvragen voor werktijd verkorting zijn ingediend (800 van benzinepomphouders, 900 van Bovag- bedrijven, 400 van de horeca ra 400 van overige bedrijven), dat de aard gasreserves op het continentaal plat een geschatte reserve vertegenwoordi gen van ongeveer 155 miljard kubieke meter, dat het gas op het 'plat* naar verwachting begin 1975 in gebruik zal worden genomen en dat nagegaan zal worden in hoeverre het mogelijk is te kamen tot een afremming van de aardgasexport De aardgasvelden in Noord-Holland, Drente en op Ame land hebben een mogelijke produktie- capadteit van 6 tot 12 miljard kubie ke meter per jaar. Het is niet ondenk baar, dat de distribuerende oliehandel bij eventueel noodzakelijke verder gaande beperkingen in de afleverin gen 'in versterkte mate' zal moeten inkrimpen. Op korte termijn zal het kabinet een beslissing nemen op aan vragen om een winningsvergunning continentaal plat, aldus de memorie van antwoord.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5