Leuvense universiteit ontslaat Zuidafrikaan \L9 EEG-top Premier Meir wil niet praten met Syrië Ontvoerders lieten verminkte Getty los Westafrikaanse landen willen economische gemeenschap Brug en tunnel tussen Zweden en Denemarken hét weer Breznjew stelt bezoek aan Cuba onverwacht uit Ook België had last van storm Orkaanbuien OPEC-landen gaan praten over hogere olieprijs fff i XKQLW/KjWiA®T£T MiAiAjNOAG 17 DECEMBER 1973 BIMITEM.AiNiD/WEER T5/K7 TEL AVIV/BEIEOET/DAMASCUS (Reuter, AP, IJPI) Terwijl in Israël de kritiek op de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten verder toenam, begon de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger gister middag zijn besprekingen met de Israëlische regering. Hij besprak o.a. het uitstel van de conferentie over het Midden-Oosten in Genève van dinsdag naar vrijdag a.s. Resolutie Damascus Schendingen Paul Getty rechts) werd zaterdag in Rome op een politiebureau ondervraagd, nadat zijn ontvoerders hem hadden losgelaten. Zijn moeder was bij het verhoor aanwezig. Losprijs (negen miljoen gulden) betaald AMSTERJMM/LEÜVEN De cultureel attaché wan de Zuïti- afrikaanse ambassade in Brussel, de heer Francois Spies, is ontsla gen als docent aan de Katholieke Universiteit in, Leuven. 1 13 JümPt 7 8 Midden-Oosten Politieke eenheid Geen flop m ïf l: i Ma Ki ssinger begint besprekingen in kritisch Israël Zaterdag werd voor het eerst bekend dat de conferentie drie dagen zou •worden uitgesteld. De eerste berich ten kwamen van Amerikaanse functio narissen die Kissinger vergezellen op z'n reis door het Midden-Oosten. De mededeling werd door de Amerikanen gedaan voordat Kissinger zaterdagmid dag president Assad van Syrië ont moette. Daarmee wilde men de in druk wegnemen dat het uitstel iets te maken heeft met de kwestie van. de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië. Volgens de Amerikanen was uitstel van 'enkele dagen' nodig wegens en kele 'technische kwesties', Kissinger wist zaterdagmiddag weinig te berei ken voor de krijgsgevangenen van Is raël. Na besprekingen van vijf uur met president Assad Zei Kissinger slechts dat ze 'vruohtbaar* waren ge weest. Premier Golda Meir zei gisteren dat Israël niet met Syrië aan de conferen tietafel gaat zitten voor er een lijst met namen is en het Rode Kruis de gelegenheid heeft gekregen de locs- stand van de krijgsgevangenen te con troleren. Meier voegde er aan toe dat de houding van Syrië haar er niet van zal weerhouden te praten met Jordanië en Egypte. Als mogelijke oorzaak voor het uitstel van de conferentie in Genève wordt in VN-kringen de resolutie genoemd die zaterdag in de Veiligheidsraad werd aangenomen. Deze resolutie van de niet-gebonden landen vraagt secre taris-generaal Kurt Waldheim een 'volwaardige en doeltreffende' rol te vervullen op de conferentie van Genè ve, en ook als voorzitter van de confe rentie op te treden. De vijf permanen te ieden van de raad (waaronder Amerika en Rusland) onthielden zich van stemming, terwijl de overige le den vóór stemden. In Israël heeft de Amerikaanse beslis sing zich van stemming te onthouden, verbazing gewekt. Israëlische kringen voerden aan dat men pas naar Genève wilde 'gaart toen ministerKissinger had meegedeeld dat de conferentie onder leiding van de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie zou staan. Een conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties zou onder de in- vioed van de Arabische en niet-gebon den landen en de Sowjet-Unic de be langen van Israël schaden, zo werd gezegd. In Cairo toonde men zich na het aannemen van de resolutie zeer verheugd. Egyptische autoriteiten spraken van een 'morele overwinning' voor de Arabische ianden. In Israël verwacht men nu van minis ter Kissinger een nadere uitleg over de rol van de Verenigde Naties op de Geneefse conferentie en een verslag over de besprekingen die hij de afge lopen week voerde in zes Arabische hoofdsteden. De kritiek op de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten nam zondag toe na een bericht in het Israëlische blad 'Maariv' waarin werd gezegd dat pre sident Nixon in een persoonlijke boodschap aan premier Meir erop zou hebben aangedrongen dat Israël toch naar Genève komt Voor zijn komst naar Israël had Kis singer gistermorgen gesprekken ge voerd met Libanese leiders. In ver band met grote anti-Amerikaanse de monstraties in de hoofdstad van Liba non, Beiroet, besloot de regering het toestel van Kissinger niet op de lucht haven van Beiroet te laten landen maar op een militair vliegveld, 65 ki lometer van de hoofdstad. Op deze zwaar bewaakte luchtmachtbasis con fereerde Kissinger ruim vier uur met LOMé (Reuter) Ministers van vijf tien Westafrikaanse landen hebben vrijdag in Lomé in beginsel besloten tot de oprichting van een gewestelijke economische gemeenschap. In een verklaring waarmee zij hun vijfdaagse conferentie afsloten, stond dat zij overeenstemming hadden be reikt over de algemene doelstellingen van de voorgenomen gemeenschap. Nigeria en Togo, die vorig jaar de kern van een economische gemeen schap krachtens een bilaterale over eenkomst oprichtten en de andere sta ten uitnodigden zich bij hen aan te sluiten, zullen voorstellen doen voor de toekomstige vorm van de gemeen schap, De voorstellen zullen worden voorgelegd aan een vergadering van juristen en andere deskundigen die in januari in Accra za! worden gehou den. De Westafrikaanse ministers besloten in maart weer bijeen te komen in Ni amey.' Een verdrag "dat de gemeen1 schap opricht zal in de loop van het volgend jaar opeen topconferentie van staatshoofden worden onderte kend. COMMISSIES Reeds eerder in de week richtten de ministers commissies op voor het uit werken van technische details om trent tariefmuren, tijdschema's voor een vrije valutamarkt en gemeen schappelijke exporttarieven. De tarievenkwestie wordt door waar nemers als de meest precaire aange duid, omdat veel Westafrikaanse rege ringen inkomsten zullen derven. de Libanese president Sulamem Fran- jieh. Tijdens de demonstraties in Bei roet deed zich een schietpartij voor bij het hoofdkwartier van de organisa tie voor de bevrijding van Palestina waarbij één van de betogers door een kogel werd getroffen. Zaterdag had Kissinger in de Syrische hoofdstad Damascus 'moeilijke bespre kingen gevoerd met president Assad. Waarnemers noemden Kissingers ontvangst 'ijzig". Kissinger zelf, die als eerste Amerikaanse minister van buitenlandse zaken sinds 20 jaar Syrië bezocht, sprak van. een 'vruchtbaar, openhartig en nuttig* onderhoud. President Assad zou volgens goedinge- iichte kringen Kissinger hebben ge zegd dat de conferentie van Genève bij voorbaat al geen zin heeft als het de Verenigde Staten er om te doen is de Russische invloed in het Midden- Oosten te beperken, het olie-embargo opgeheven te krijgen en de kwestie van de Israëlische krijgsgevangenen op te lossen voordat Israël met de te rugtrekking uit Arabische gebieden is begonnen. Kissinger had bij z'n bezoek aan ko ning Feisal van Saoedi-Arabië vrijdag avond ai te horen gekregen dat van een opheffing van de olieboycot tegen Amerika nog geen sprake kan zijn. Alleen zou Feisel niet meer de volle dige Israëlische terugtrekking uit de bezette gebieden hebben geëist als voorwaarde voor opheffing van het embargo. Kissinger heeft intussen in verband met het uitstel van de Geneefse confe rentie z'n reisplannen veranderd. Hij zal langer in Israël blijven dan ge pland was. Tijdens de bezoeken van Kissinger aan Egypte en Syrië zijn volgens VN- waamemers aan beide fronten een re cord aantal bestandsschendingen voor gekomen. Zaterdag werden" aan de EgyptischIsraëlische bestandslijn 64 incidenten gemeld. Syrië meldde zon dag gevechten op de hoogvlakte van Golan. Er werden artillerie en tanks ingezet. Ook zaterdag is er gevochten. De Israëlische opperbevelhebber, lui tenant-generaal David Elazar zei zater dag dat de incidenten het gevolg kun nen zijn van een Egyptische en Syri sche taktiek aan de vooravond van de Geneefse conferentie. De generaal zei dat de Israëlische troepen tijdens de conferentie paraat zullen blijven 'om dat er een gevaar is dat de vijand haar positie aan de bestandslijnen zal proberen te veranderen', aldus Elazar. ROME (AFP, AP), De 17-jarige Paul Getty die ruim vijf maanden geleden in Rome werd ontvoerd, is zaterdagochtend vroeg in zuid-Ita- liö teruggevonden. De jongen die voor de regen stond te schuilen bij een gesloten benzinestation, bleek inderdaad het rechteroor te mis sen. Zijn ontvoerders hadden op 10 november een oor gestuurd naar het Romeinse blad 'il Messagero', met het dreigement dat zij de jon gen nog .verder zouden verminken als er niet een losprijs van twee miljard lire (ongeveer 9,2 miljoen gulden) zou worden betaald. Aan deze eis is door Getty's ouders vol daan. De jonge Getty vertelde de politie van Lagonegro ten zuiden van Sa lerno waar hij werd gevonden, dat hij enkele uren tevoren was vrijge laten. Sindsdien had hij op gymnastiekschoenen en zonder jas door sneeuw en regen gezworven. Hij zei gedurende zijn gevangen schap herhaaldelijk van de ene plaats naar de andere te zijn ge bracht, waarbij hij voortdurend ge blinddoekt was. De laatste dagen had hij niet te eten gehad. Vol- gens de politie verkeerde hij ech ter in goede gezondheid. Paul is een kleinzoon van de ame- rikaanse oliemagnaat Paul Getty die wel de rijkste man ter wereld wordt genoemd. Zijn grootvader heeft steeds geweigerd geld be schikbaar te stellen voor de vrijla ting van zijn kleinzoon wiens losse levenswandel hem niet erg aan stond. Officieel heette het dat de multimiljonair van mening was dat hij door te betalen het leven van zijn andere 14 kleinkinderen en andere leden van zijn familie in gevaar zou brengen. De oliemag- naat, die zaterdag juist 81 jaar werd, handhaafde zijn weigering ook toen de ontvoerders foto's had den gestuurd waarop de jongen zonder rechteroor te zien was. VADER De vader van Paul Getty heeft intussen gewaar schuwd dat de familie Getty moge lijk met behulp van particuliere detective een jacht zal openen op de ontvoerders van zijn zoon. |Ik ben van plan de rest van mijn energie te gebruiken om de Italia nen te leren wat het woord ven detta betekent' aldus Getty tegeno ver het Britse zondagsblad Sunday Telegraph*. Ik geloof dat zij met die ontvoering te maken hebben gehad, er goed aan zullen doem al tijd met één oog open te slapen'. STOCKHOLM (Reuter)' Het Zweeds parlement heeft z'j goedkeu ring gehecht aan een vaste oeverver binding tussen Zweden en Denemar ken. Het project waarvan de kosten op 800 miljoen gulden worden ge raamd, voorziet in de bouw van een tien kilometer lange brug van de Zuidzweedsc stad Malmö naar het Zweedse eilandje Saltholm en vandaar een tunnel «an negen kilometer naar Kopenhagen. Buiten het parlement protesteerden honderden Zweden te gen de vaste oeververbinding die het 'neutrale Zweden in de armen van de EEG zal drijven'. MOSKOU (AP) De Russische par tijleider Leonid Brezjnew heeft zijn voorgenomen bezoek aan Cuba uitge steld, zo is gisteren bekendgemaakt. Hij zou hier in december of januari naartoe zijn gegaan om de 15de ver jaardag van Fidel Castro's machtsover name te vieren. In de afgelopen week is er echter iets gebeurd dat Brezjnew ertoe gedwon gen heeft zijn reis uit te stellen. Wat dit is willen noch de Cubanen noch de Russen bekend maken. Bronnen in Moskou zeiden van autori teiten te hebben vernomen dat de par tijleider niet eerder dan midden-ja- nuari naar Havanna zal gaan. In som mige kringen wordt verondersteld dat het uitstel van Brezjnew's bezoek moet worden toegeschreven aan meningsver schillen op ideologisch terrein. BRUSSEL (AP) De hevige storm die de afgelopen twee dagen in Bel gië heeft huisgehouden en overstro mingen en vernielingen veroorzaakte, is zaterdag doo rde Belgische autori teiten als de ergste sinds 1953 beschre ven. Er- viel één slachtoffer. Het was een 25-jarige Belgische arbeider, die werd verpletterd onder een lading die bij windstoten van bijna 100 kilometer per uur van een kraan afwaaide. Langs de kust bewaakten militairen, brandweerlieden en anderen de dijken. Het hoge water veroorzaakte overstro mingen in Ostende, Blankenberghe en Knokke. Op sommige plaatsen in Ostende stond het water 40 centimeter hoog. In de loop van zaterdag kon het echter wor den weggepompt. De Schelde trad op verschillende plaatsen buiten de oevers. Van ome weerkundige medewerker Het toeer-gebeuren op het noordelijk deel van de oceaan en op onze breed te in west-Europa lijkt wel een feuil leton zonder einde. Zo heeft een die pe orkaan-depressie tijdelijk 958 mi). die via Far Sr naar zuid- Scandinavië is getrokken, ons sinds zondag in de houdgreep. Het komt ons na een tijdelijke temperatuurstij ging tot 7 a 8 graden vandaag te staan op een nieuwe polaire uitval met ha gel- en later natte sneeuwbuien. Deze wordt begeleid door stormachti ge windvlagen en vooral aan onze noordkust tijdelijk storm of zware storm uit de ongunstige richting west tot noordwest, met als consequentie opnieuw hoge waterstanden. In de Duitse bocht en aan de noordduitse kust zijn 'orkaanbuien' tot 115 km per uur (11 Beaufort) aangekondigd. Zelfs de meest door de wol geverfde meteoroloog staat ervan te kijken, zo als de stroom oceaan-depressies vrij wel voortdurend eenzelfde baan volgt, via de zuidpunt van Groenland en het IJslandse naar de Far öer en vandaar over zuid-Scandinavië naar de Oost zee. Dat twee of drie lage drukgebie- den ongeveer eenzelfde koers volgen, is wel vaker vertoond, maar zo'n hele serie Meestal immers volgen jongere loten van de depressie-familie steeds zuide lijker banen. Het zich langdurig handhaven van een hogedrukgebied irt de driehoek Azoreh-Ierland-Ibe- nsch Schiereiland, speelt hierbij ook een rol. Op dit ogenblik bevindt zich midden op de oceaan een hogedruk- kern van bijna 1035 mb. die een oos telijke koers volgt. De oceaandepres sie van 1005 mb., gisteren nog in de Canadese St. Lawrence Baai, wordt door het sturende effect van het ocea nische maximum gedwongen, eerst m noordoostelijks richting uit te wijken naar de zuidpunt van Groenland, om dan in een latere fase naar het zuid oosten af te buigen en de atmosfeer in het Noordzeegebied opnieuw in be roering te brengen, en regen af te le verenin onze omgeving vermoedelijk woensdag. Met dat al is december nu al een zeer natte maand geworden. Wij telden gisteravond circa 110 mm. neerslag tegen 70 normaal in de hele maand. De laatste zeven jaar is de cember niet meer zo nat geweest en heeft het grondwater niet meer so hoog gestaan als nu, met als gevolg: water in verscheidene kelders. 'Uk- 'CCC 99» wivr OOfr»CA aOllAKXST W I (,R4fW Mftrfiftfci r*iu» *7 Hl ut ANPiKMUI Het bestuur van de universiteit is met het aangekondigde ontslag bezwe ken voor de kritiek en stakingen van de studenten die niet wilden toestaan dat een 'officieel vertegenwoordiger van het apartheidsregiem' als docent aan de school werd toegelaten. De heer Spies doceerde sinds het be gin van het akademische jaar het keu zevak Afrikaanse taal- en letterkunde aan faculteit Germaanse taalkunde van de katholieke universiteit van Leuven. Er kwam van doceren overi gens weinig terecht omdat 17 van de 19 studenten die het vak hadden wil len volgen, prompt in staking gingen en de lessen boycotten. In de eerste helft van vorige week gingen de stu denten, die toen steun hadden gekre gen van vrijwel de gehele universi teit, over tot bezetting van het facul teitsgebouw. Langzaam bleek dat ie dereen' het erover eens was, ook de Akademische Raad en het wetenschap pelijk personeel, dat de benoeming van Spies een vergissing was. Aanvan kelijk weigerden de verantwoordelijke autoriteiten de man te ontslaan omdat dit gezien werd als een precedent. Af gelopen zaterdag is Spies alsnog ont slagen. BEZETTING De rijkswacht maakte een eind aan de bezetting door tien studenten te arres teren, die overigens kort daarop weer werden vrijgelaten. Een van de rede nen waarom Spies destijds als docent werd geaccepteerd was het feit dat de Zuidafnkaanse ambassade z'n cultu reel attaché gratis liet doceren en ook het, sterk gekleurde, onderwijsmateri aal gratis ter beschikking stelde. De reden waarom de man nu is ontslagen is de vrees voor grotere onrust op de universiteit. WENEN/WASHINGTON (Reuter, UPI) De olieministers van de grootste olie-exporterende landen in de wereld zullen zaterdag in Teheran bijeenkomen om zich te beraden over een verdere stijging van de prijs voor ruwe olie. De aanbevelingen daartoe worden de ze week nog voorbereid door een com missie van de organisatie van olie-ex porterende landen (OPEC). In de Verenigde Staten zullen de klokken binnenkort een uur vooruit worden gezet. Na het Huis van Afge vaardigden heeft nu ook de Senaat een wetsontwerp voor de invoering van de zomertijd gedurende het hele jaar aanvaard. In het najaar van 1974 zal niet op wintertijd worden overge schakeld. Frankrijk zal misschien moeten over gaan tot rantsoenering van aardgas. Dit als gevolg van technische moei lijkheden bij een bedrijf in Algerije dat het gas vloeibaar maakt. De Vlaamse staatssecretaris D'Hoore heeft in Brussel verklaard dat een - niet met name genoemde onaf hankelijke oliemaatschappij met Ara bisch kapitaal contact met de Belgi sche regering heeft opgenomen over de vestiging van een grote raffinade rij in het haVengebied van Antwer pen. Met een jaarcapaciteit van tien miljoen ton zou deze raffinaderij de grootste van België worden. Weerrapporten van gisteravond 19 uur Amsterdam De Bilt Beelen Eeide Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissmgen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Beriijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrïick Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid onbewolkt 12 0 Malaga onbewolkt 18 0 Mallorca motregen 14 1 München zwaar bew 2 0.1 Nice half bew 12 0 Parijs regen 6 2 licht bew 8 7 half bew 6 10 licht bew 6 5 onbewolkt 7 10 regen 7 6, licht bew 8 7 half bew 8 7 zwaar bew 5 8 regenbui 8 6 regen 5 9 sneeuwbui 4 1 onbewolkt 14 0 motregen 2 3 zwaar bew 8 0 regen 6 8 sneeuw 2 1 zwaar bew 1 0 sneeuw 1 0.2 motregen 15 0 onbewolkt 4 0 onbewolkt 11 02 sneeuw 0 2 HOOG WATER - 18 december - Vtlssingen: 8.33-21.07, Harlngvüetsluiien: 10.03-22.41, Botterdam: 11.02- Scheventngen: 8.3S- 22.13, IJmutdcn: 10.27-23.02, Den Helder: 104-13 58, Harllngen: 3.20-16 28 Delfzijl: 5.52-18.45. "Goed werk, Simpkins, Nog even doorzetten en je voldoet aan onze mini- mum-eisen.' vervolg van pagina 1 de EEG-ministers moeten op 17 en 18 december (vandaag en morgen) op hun bijeenkomst een 'energie-commis sie' instellen. Deze commissie zal be staan uit hoge ambtenaren. De com missie moet de maatregelen toepassen die de EEG-ministers nemen op het gebied van de energiepolitiéfc; er moeten zo mogelijk onderhandelin gen komen met de olieproducerende landen over economische en industrië le samenwerking tussen hen en de EEG-landen. over industriële investe ringen en de stabiele bevoorrading van de EEG-Iidstaten met energie te gen redelijke prijzen; in het kader van de OESO (Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) moeten de midde len worden bestudeerd voor oplossing van de energieproblemen op korte en lange termijn, waarvoor de verbrui- kerlanden zich gesteld zien. Volgens waarnemers wordt hierbij gedacht aan de vorming van een blok van olieverbruikende landen tegenover het blok van olieproducerende landen. De negen EEG-regeringsleiders heb ben op de topbijeenkomst na moeiza me besprekingen opnieuw een verkla ring over bet Midden-Oosten-afgelegd. Volgens minister Van-der Stoel is de ze een bevestiging van de EEG-verkla- ring van 6 november, met als nieuwe elementen het verwelkomen van de Israëliscb-Arabische vredesbesprekin gen en de bereidheid een vredesrege ling te waarborgen. In de verklaring staat onder meen 'De staatshoofden en regeringsleiders hebben de ge meenschappelijke positie bevestigd zo als die vervat is in de op 6november gepubliseerde verklaring. Recente ojat- wikkelingen hebben hun overtuiging versterkt dat de veiligheid van alle staten in het gebied hetgeen zowel Israël betreft als zijn Arabische buur staten alleen gebaseerd kan zijn" op de volledige ten uitvoerlegging van resolutie 242 van de Veiligheidsraad in ai haar delen (Israëlische terug trekking uit de Arabische gebieden)', terwijl ook de legitieme rechten van de palestijnen in aanmerking worden genomen. De staatshoofden en rege ringsleiders zijn ervan overtuigd dat aan de vereisten van souvereiniteit en aan vereisten ten aanzien van veilig heid voldaan kan wordendoor het sluiten van vredesverdragen die o.a. internationale garanties bevatten, als mede de instelling van gedemilitari seerde zones'. Volgens waarnemers in Kopenhagen is deze tekst aangenomen in plaats van een door Frankrijk ingediend voorstel, dat meer pro-Arabisch getint was. West-Duitsland -en Nederland - hadden-zich tot op het laatste ogen blik tegen de Franse tekst, die werd verworpen, verzet. Eerder hadden vier Arabische minis ters van buitenlandse zaken, die een dag tevoren hun Europese collegafs in Kopenhagen hadden ontmoet, op een persconferentie een hartstochtelijk be roep op de EEG gedaan in internal! o- :,nale zaken de rol te spelen die :hij toekomt x i* - De EEG-leiders hebben op hun top voorts een reeks globale akkoorden gesloten over de verdere politieke sa menwerking binnen de Europese Ge meenschap. In het communiqué, dat na afloop van de top is uitgegeven, wordt gezegd dat hierover het volgen de is overeengekomen: 1. de negen EEG-landen bevestigen hun gemeenschappelijke wil Euro- pa in belangrijke aangelegenheden in de wereld met één stem te la ten spreken. Er is een verklaring aanvaard inzake de Europese iden titeit, die de beginselen vastlegt waarop de actie van de EEG ral worden gebaseerd; 2. werkzaamheden, die nodig zijn voor de omschrijving van de per 1980 te vormen Europese Unie, worden bespoedigd; 3. EEG-staats en regeringsleiders zul len vaker bijeenkomen, zulks wan neer omstandigheden dit wenselijk maken en als impulsen of de vast stelling van nieuwe beleidslijnen voor de opbouw van Europa nood zakelijk blijken; 4. dergelijke bijeenkomsten zullen ook worden gehouden indien de internationale situatie dit zou ver eisen; 5. de ministers van buitenlandse ra ken zullen op hun volgende bij eenkomst heslissen op welke ma nier in tijden van crisis snel een gemeenschappelijke houding zal worden bepaald; Naast de politieke eenwording wordt in het slotcommuniqué door de EEG- leiders verklaard dat overeengekomen is: EEG-instellingen te vragen sneller vooruit-té gaan op weg naar de Economische en Monetaire Unie; de middelen te verhogen voor het Europese Fonds voor Monetaire Samenwerking, de coördinatie te versterken om verstorende kapi taalbewegingen tegen te gaan en de formulering actief voort te zet ten van een gemeenschappelijk standpunt inzake hervorming van het internaionale monetaire stel sel; per 1 januari 1974 het EEG-Regio- naai Ontwikkelingsfonds op te richten. Uit dit fonds moeten bij dragen worden geleverd om onder ontwikkelde gebieden binnen de EEG (zoals in Italië, en Ierland), te saneren; een sociaal actieprogramma tot, uit voering te brengen; de werking van de EEG-instellin gen doeltreffender te maken door verbetering van de samenwerking tussen de EEG-ministerraad, de Europese Commissie en het Euro pees Parlement. Volgens waarnemers is de EEG-top In Kopenhagen, die slecht was voorbe reid, ondanks alle sombere verwach tingen bepaald geen flop geworden. Bondskanselier Willy Brandt; ver klaarde na afloop dat op die top 'niet meer of minder dan het bestaan van de Europese Gemeenschap' op het spel heeft gestaan. Brandt noemde-, de top geslaagd. §!i; (4| KSl

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7