m JÉ, Uit de Bidden kan ook anders 9 Vandaag ihsJudil Nieuwe boeken Alles over bijbelonderwijs MB .111; Trouw Kwartet KERSTNACHTDIENST Concertgebouw - Amsterdam mm pp 4taR m men schrijft ons Gevolgen ISROUiW/KWARTET MAtAMIlAG 24 DECEMBER 1973 KERK T2/K2 door Ton van der Hammen Geconcentreerde aandacht bij de maquette van het oude Jeruzalem, In het nieuwe bijbels museum te Amsterdam komt een service- dienst, waar vele scholen, vormingscentra, catecheten en andere personen en instanties die bij het bijbelonderwijs betrokken zijn al jaren met smart zitten te wachten: een documentatiecentrum van wat er op het gebied van bijbelonderwijs wordt aangeboden. In dit centrum zal inen op den duur alles kunnen vinden wat met dit onderwijs verband houdt: boeker, dia's, filmt', geluids banden, maar ook vondsten op dit gebied van individuele cate cheten en docenten, die anders al te vlug na gebruik in de kast verdwijnen. Iedereen kan zich daar dan volledig oriënteren over wat er allemaal voorhanden is. Dat niét alleen: er zal steeds ook efen oordeel over de bruikbaarheid bp grond van opgedane er varingen kunnen worden verkregen. Met de opbouw van dit documentatiecentrum is al een begin gemaakt V ^/AbvÉRTENTlii Piet van Egmond orgel Marco Bakker - bariton Het Kamper Mannenkoor Dominee Tjibbe Bijlsma ziet het allemaal, voor zich. De rondvaart boot vol roezemoezende kinde ren, die zijn tocht beëindiga voor het bijbelhuis aan de Amsterdam-, se Herengracht De hele groep, die ('s zomers) langs uitnodigend wenkende bloembakken via open staande, deurtjes onder het, bor des van de twee oude koopmans huizen nieuwsgierig, naar binnen schuifelt Om er anderhalf uur, later voldaan weer uit te komen. Want ze hebben daar wat belééfd: de wereld van de bijbel. Gevels aan (de Amsterdamse Herengracht: In de-laatste twee panden rechts op de foto (de nummers 366 en 368) is het bijbelhuis. De entree van het museum wordt de vroegere bediendeningang van een der koopmanshuizen, dus onder het bordes. lÉÉiSip ptofp Mill Ds. T. Bijlsma is sinds augustus jl. directeur van het bijbelse museum, Homofilie (12) Machtigingswet (3) Junta NAFTALI EN DE ONTELBARE SCHARE De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per# Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbu3 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 9274. Bank: Ned.Midd. Bank (relcnr. 697360768). 6em,giro X500. Kijken en dèen in s muséum m MAANDAG 24 DECEMBER 1973 MEDEWERKENDEN: Ds. R. J. van Pagée Onderwerp: GEEN RECEPT VOOR BLIJDSCHAP o.l.V. KLAAS J. MULDER. Aanvang 20.30 uur. Deuren open 20.00 uur. TOEGANG VRIJ Niet alleen door kijken in het'tijbels museum. Dat ook natuurlijk. Maar vooral door doen. Ze hebben immers een bijbels verhaal gespeeld met de kleren van toen aan. Ze hebben zelf een oosters huis gebouwd en gepro beerd geluiden te ontlokken aan oude instrumenten. Ze hebben het vertaal- spel gedaan en iets begrepen van wat er komt kijken bij het brengen van het evangelie, de bijbel, onder allo volken in al die talen. Dit toekomstbeeld wordt werkelijk heid in januari 1975. Dan zal het bij bels museum, zoals het van' oudsher heeft geheten en ook gefunctioneerd; zijn poorten hebben gesloten in de Hemonylaan. Om ze te heropenen aan de Herengracht in de twee mooie grachtenhuizen. Vernieuwd, in een royale opstelling, gebruikmakend van moderne geluids- en beeldtechnieken en appellerend aan de zelfwerkzaam heid van overwegend jonge bezoekers. Individuele bezoekers en alle mogelij ke groepen? Ze zijn als altijd harte lijk welkom. Maar het bijbels mu seum of de bijbelwerkplaats, zoals de naam misschien zal worden, blijft toch in de eerste plaats bedoeld voor schoolbezoek, zowel van het basis- als het voortgezet onderwijs. Van de tijd af dat de centrale bond voor inwendige zending het beheer van het museum overdroeg aan het Nederlands bijbelgenootschap is er heel wat gebeurd. Er kwam een voor lopige modernisering van de bestaan de expositie. Een stichting werd in het leven geroepen. Het besluit viel de panden aan de Herengracht over wegend te bestemmen voor het mu seum. De man werd aangetrokken, die als directeur om te beginnen vorm moest geven aan de verjongingskuur. Dat werd dan dominee Bijlsma. voor augustus nog hervormd studentenpre dikant lh Groningen, die vooral was gecharmeerd van het voor hem ideale takenpakket: theologie-onderwljs- vormgeving. Architectuur is namelijk voor deze man, die ooit nog eens «-•heeft getwijfeld tussen dit beroep en ....dominee, altijd meer dan een hobby "'gebleven. Hij is meteen enthousiast aan de slag gegaan en heeft de blauwdruk nu dui delijk voor ogen. De ruimtelijke mo gelijkheden zijn ideaal. In plaats van de pijpenla aan de Hemonylaan vijf kamers, of liever: zalen van het bij belhuis. gemiddeld zo'n honderd vier kante meter elk. En dan in het sou terrain dat de entree wordt nog eens een ruimte voor honderdtachtig vier kante meter. Daarin kun je wat doen! Ds. Bijlsma stelt zich de opbouw zo voor. Eerste zaal de geschiedenis van de bijbel naar zijn vorm. Dus te be ginnen bij het ontstaan van hét schrift, dan de geschreven en vervol gens de gedrukte bijbel tot op heden. Een ontwikkeling die eindigt in een geluidscabine, waar je door op knop jes te drukken bijbelgedeelten in vele talen kunt horen. Tweede zaal de geschiedenis van de 'i r.' bijbel, inhoudelijk gezien. Of liever gezegd een gevisualiseerde schets van de situatie, waarin de bijbel is ge schreven. Op grote panelen en met al- ierlei voorwerpen wordt duidelijk ge maakt, dat Israël temidden van de omringende volken zoals die van Egypte, Babylonië, Mesopotamië, Grie kenland eigenlijk een knooppunt was van al die culturen, die met elkaar één grote cultuur vormden. Daar dan de unieke plaats van Israël in, dat wel iswaar invloeden van buiten onder ging, maar tegelijkertijd zichzelf bleef: met een eigen overtuiging, een eigen visie op het hele leven vanuit zijn geloven in en zijn beleven van Jahwe. De derde zaal gaat helemaal over de joodse godsdienst: het beroemde mo del van de tabernakel, modellen van de verschillende tempels, de tempel berg, alles met volautomatische audio visuele toelichting. In een hoek ook een kleine wissel expositie over de joodse feesten, al. naar de tijd van het jaar. De vierde zaal tenslotte: hoe leefden de mensen in de tijd van de bijbel? Zoals gezegd wil het museum niet al leen kijk-, maar vooral ook werkten^ toonstelling zijn. Daarvoor wordt elke bezoekende klas in groepen verdeeld, die zich allemaal met een deelonder werp gaan bezighouden, waarvoor na- tuuriijk. vooroverleg met de school nodig .fs. Ds, Bijlsma: het bezoek moet een project voor zo'n klas zijn, met een'aanloop én een üitlóop in de klas. Staan de deelonderwerpen vast, dan beginnen we daarover met een Inlei ding in de grote zaal (de voormalige NBG-vergaderzaal) met film- en klankbeelden. Daarna gaan de jonge lui de expositie langs en tenslotte is dan bijvoorbeeld één groep bezig met het bekijken van een bepaald onder werp over de joodse godsdienst, waar over moet worden gerapporteerd, een -| andere met een rollenspel, de derde groep met het teen van psalm 23 die moet worden uitgebeeld met een keu ze uit een lade vol foto's en nog weer een groep speelt het vertaalspel dat al eerder is genoemd. Na afloop, onder wég naar huis maar ook later in de klas worden de verschillende ervarin gen uitgewisseld. In alle expositieza len blijft voldoende ruimte voor de werkgroepjes over. Onderdeel van het museum wordt ook de boekwinkel llWPffl M-ist;'"" m, HOI'fijPv'iSEra s;; "'ÉÖM t Ji.il van het bijbelhuis, die bij do ingang is gedacht.. Met de interne voorzieningen in het bijbelhuis zal men naar verwacht wordt in december 1974 zover zijn dat het museum kan worden overge bracht. Dan kan. begin januari 1875 da heropening zijn, precies in het jaar dat het bijbels museum - een halve eeuw bestaat. Se redactie behoudt zou het recht voor baar ter opname In deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort \rcer te geven. Bij publikatfe wordt met de naam van de Inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859 Amsterdam. Een kernzin in de recensie van dr. Zeegers was wel: 'Naast het «oord leert de natuur, onze voortschrijdende kennis van het heelal en van de mens, ons van Godswege steeds meer wrat ons als richtsnoer mag dienen. Dit is nu precies wat het modernisme van de vorige eeuw altijd heeft be weerd. Merkwaardig om zulke dmgen uit de mond van een gereformeerd man te horen. Of is het tekenend voor de situatie waarin wij verkeren? Als we in dit verband de Nederlandse geloofsbelijdenis aanhalen, laten we dezè buikspreken. Jammer vind ik het dat iemand die geen enkele verwant- schap vertoont met.de schrijver, tot recensie wordt geroepen. Als de norm gelegd wordt in de tijd en in onze praktijk en tenslotte niet in het woord van God, wordt een gesprek erg moeilijk. Papendrccht drs. G. v.d. End Het wordt hoog tijd dat de invaliden en aow-ers en de laagst betaalden eens wakker worden, en niet meer met zich laten sollen door dit kabinet Wat gaan wij met die paar centen loonsverhoging vooruit nu alles veel duurder wordt? Dordrecht L.Willemsteln Kan onze regering bv op grond van voorlichting door de kamercommissie van defensie en de BVD, duidelijk maken, dat ons land geen greep naar de macht door generaals c.s. heeft te vrezen? Het komt mij voor, dat het klimaat daartoe wordt gekweekt, ge! et op de sympathie die de greep in Chili en Griekenland en het gedrag van landen als Portugal en Spanje In ons land nog altijd overmatig veel heb ben, de konflikten van Vredellng met de generaals die ook ressentimen ten op kunnen leveren en de 'het ze van Wiegel', zoals Andriessen die noemt. Tot nu toe hield de BVD vooral 'linkse' elementen m de gaten, die als 'dwazen' kalkten op muren en glazen, maar is datzelfde apparaat er op bedacht en berekend dat het ge vaar wel eens heel hard van 'rechts' kan komen, vooral In (tee krislssltua- tie met een 'linkse' regering en zoveel 'verontrusten' In de ARP en KVP7 Heerenveen Oene Bult Wij als volk van Nederland moeten belijden dat wij grotelijks gezondigd hebben: zo'n rijkdom als wij gehad hebben en geen acht geslagen op de Gever. Nu komen de gevolgen van de zonde. God heeft de Arabieren ge bruikt om de oliekraan te sluiten. Maar God ls ook barmhartig. Als wij als volk en koningin van Nederland onze zonden belijden wil de Heer ze ons vergeven. Mocht het nu zijn als in Nineve: volk en koning gingen in zak en as, mw A. L. van Neutegen Kooy H. L Ambacht In het maandblad Voorlopig (evange lisch commentaar bij de tijd) staat een artikel van prof. dr. H. M. Kui- tert van de Vrije Universiteit te Am sterdam. De titel luidt: bidden kan ook anders. De hoogleraar constateert dat bidden moeilijk geworden is en hij geeft de achtergronden daarvan aan. Eerst heeft hij het over de na tuurwetenschappen: niet omdat deze ons met een gesloten wereldbeeld zou den opschepen bemoeilijken zij het bidden, maar omdat zij ons voor de vraag stellen wat wij eigenlijk met bidden bedoelen, aldus prof. Kuitert. De schrijver attendeert verder op het feit dat in onze moderne cultuur een stuk godsdienstkritiek wakker gewor den is en hij noemt als derde achter grond het proces van de verstedelij king, waarbij de mens anoniem wordt, en wordt de mens anoniem dan wordt God anoniem. We geven nu het slot van de bijdrage van prof. Kuitert door: 'Jk herinner mij een beschrijving van een biddend mens in een van boe ken van J. H. van den berg waarin wij heel het problematische nog eens in één tekening terugkrijgen: er zit ergens een mens, die zijn lippen be weegt, onhoorbaar spreekt; maar alles gaat in één richting, er komt niets te rug, geen stem en geen fluistering. Wat doet zo'n mens eigenlijk? Moeten we medelijden met hem hebben of hoort het zo? Inderdaad, laten we om te zien hoe het verder moet, maar eens vragen wat een mens die bidt eigenlijk doet. Dat is misschien een betere uitweg dan alle mensen die het moeilijk heb ben met bidden, terug naar de stal te roepen, ze verwijten te doen over 'Gauw. Op je knieën! Je krijgt niet op je kop als je aan het bidden bent'. (Via Voorlopig uit De Strijdkreet) l geestelijke armoede en leegheid en ze op te roepen om eerst hun ongeloof en twijfel uit te bannen, want pas dan kun je weer bidden. Dat is net zo gemakkelijk en net zo vreemd als tegen een iamme zeggen: ga eerst maar eens lopen, jonge, dan zal je wel zien dat alles goed gaat. Beter dan dit soort remedies waar van zieke mensen alleen maar zieker kunnen worden is het om eens na te gaan, wat bidden (ook) zou kunnen zijn naast alles wat 'we er vroeger, thuis, in de kerk, op school of waar ook van hebben gemaakt. Ik zet hieronder twee alternatieven neer voor dat soort van bidden waar mee veel mensen vastgelopen zijn, met de aanbeveling: kijk eens of het zo ook kan. Ik ontleen deze twee al ternatieven aan de nieuwere litera tuur over ditonderwerp. Er zijn meer mogelijkheden, maar ik laat het bij deze twee hoofdwegen, mag ik wel zeggen. Bidden is iets vragen. Dat kan je niet voor jezelf doen, als je tenminste geen egoïst wilt zijn. Bidden is dus altijd; voorbede voor anderen. Voor anderen bidden is niet: een An der laten opknappen wat je zelf zou moeten doen, want dan wordt het een ontsnappingsweg uit je eigen verant woordelijkheid. Wat is bidden dan? Je onvoorwaarde lijke bereidheid uitspreken om jezelf in te zetten voor die dingen die je samen met anderen in je gebeden hebt genoemd. Wanneer dit werkelijk in èrnst gebeurt, wordt er óf minder gebeden bidden wordt riskant óf er wordt meer gedaan. 9 Bidden is niet zozeer vragen als wel: jezelf openstellen voor de macht die je leven draagt; dat kan meditatief gebeuren, dat wil zeggen: het eigen leven overden ken in een licht dat je nieuwe woor den laat vinden voor wat er met en aan je gebeurt, en zodoende je eigen bestaan verheldert; het kan gebeuren als een zichzelf toevertrouwen aan de vaste grond van het menselijk bestaan,, als een dóórdringen tot en indringen van de ze vaste grond, zover dat een mens er een ander mens van wordt: het kan ook als doorlichting van onszelf beleefd worden, als het ont vangen van een soort van röntgenfoto van het bestaan waar je in mag kij ken (als je durft); het kan gebeuren met de opzet er mens van te Worden, persoon, omdat de macht waaraan wij mens worden, ook zelf persoon moet zijn, anders zouden wij het nooit kunnen wezen. Al biddende wordt een mens 'heel', wordt hij uit stukken en brokken een iemand met een naam; hetzelfde kan allemaal ook woorde loos en onthematisch, zoals de schep ping woordeloos en - onthematisch zucht tot de Schepper (Rom. 8, 22). Achter deze mogelijkheden staan verschillende theologische ontwikke lingen. Maar wat vindt u dan zelf, vragen de mensen meestal. Nu, dat is minder belangrijk, lijkt mij. Maar om niet de schijn te wekken dat Ik zou willen wegkruipen achter andere theologen, zal ik met een paar woorden proberen op die vraag inte gaan, op zoek naar die welwillende toehoorders die zelf ook mee zoeken. Moest ik zelf wat zeggen, dan zou ik bijzonder voorkeur hebben voor: bidden heeft te maken met zich toevertrouwen aan de macht die ons kan maken en breken, in het vertrou wen dat deze macht ons niet breken zal maar maken; bidden doen wé op hoop van het persoon-zijn van deze macht; de tradi tie heeft het ons zo verteld en wie bidt zegt: stel je voor dat het eens waar was; -— wat we doen in het bidden is het open-leggen van ons bestaan en daar de zegende, helende en kritische macht die wij God noemen, entree in verlenen. Hoe minder in dit bestaan zit, des te minder stelt het bidden voor, en omgekeerd: hoe meer erin zit de zorg voor mijn vrienden, voor Angola, voor vrede bijvoorbeeld des te meer stelt het voor. Deze drie dingen zijn niet bedoeld ais leer of dogmatiek, maar als spontaan antwoord op de vraag: wat doe jij er nu mee, v Ik besluit met twee opmerkingen: moet je dan niet eerst weten wie God is, hetzelfde als zich aan deze spelling wagen, metterdaad spellen en. de let tertjes inhoud geven. Vervolgens en bij wijze van slot nog.een notitie: bidden is ook vroeger niet gemakkelijk of goedkoop geweest dan hoogstens ten onrechte. Wie het er vandaag moeilijk mee heeft, Is dan -ook bepaald geen tweederangs gelovi ge. We komen in het evangelie al mensen tegen die niet anders geloven dan met ingebouwde twijfel en onge loof (Marcus, 9, 24). We zullen zo be scheiden moeten zijn om dat óók voor ons zelf goed genoeg te vinden. En voor anderen niet minder! Waar zou den we de euvele moed vandaan ha len om mensen die het moeilijk heb ben met bidden ook nog lastig te val len omdat zij het er moeilijk mee hebben?' Tot zover prof. Kuitert in 'Voorlopig*. Van Naftali staan wonderlijke woor den in de spreuken van Jakob. 'Een, losgelaten hinde die schone woorden laat horen is de uitlegger Van Selms' te machtig.en hij voegt zich naar da griekse vertaling van de zeventig: Naftali is een wijdvertakte terebint, die fraaie takken vormt'. Een katho lieke vertaler wil nog vasthouden aan de hinde en iaat haar schone jongen werpen. Bewijs genoeg dat de he breeuwse woorden wat duister zijn. Be houd het maar bij Van Selms. In Deuteronomium lezen we dat Naftali vol van de zegen des HEREN was. Dat komt daar wel in de buurt Ook Naftali is een stam die meegaat op de weg naar en van de Messias. Een ge zegende. Misschien wel uitgebroken in menigte. Tegenwoordig hebberi we ia de kerken kerstfeest hard nodig. Dan is de kerk nog eens ouderwets vol, als het een beetje wil. Mensen die vroe ger bijzonder regelmatig één keer per jaar naar de oudejaarsdienst gingen doen dit al weer enige tijd met de eerste kerstdag of in de kerstnacht We verkijken ons niet op dat bezoek, we weten beter. En toch, wat zou het fijn zijn als we eens op die manier- kerstfeest wisten te vieren, zo gewoon en tegelijk zo innerlijk doorgloeid van vreugde dat zich dat meedeelde en de kerk ook weer een wijdvertakte terebint werd. Dan zullen we mis-, schien wel eens wat anders moeten doen. Dan zullen we open moeten staan voo.* eikaars verlangen en ver wachten. Dan zullen we van Hem die op die manier onder ons kwam, al. weerloos en één en at bereidheid om werkelijk MET ons te zijn, moeten le ren hoe we kerk moeten zijn. In het kleine van ons gezin, van onze vrien denkring en in het groot temidden van de mensen die wachten op teke- men van hoop. Wij zijn bijna gewend aan die verminderde belangstelling voor wat we zelf van God gehoord hebben. Maar daar kunnen we ons toch onmogelijk bij neerleggen. Hét welbehagen geldt de mensen zonder onderscheid! Het is ingebed in die oeroude belofte van de volken die zul len komen. Dat moet misschien begin nen bij onze eigen eerlijke viering, open voor hen die ons het naast staat en zich dicht bij ons bevinden. Van die vrede is alles te verwachten, een gezegend kerstfeest (Genesis 49, 21). De heerschappij van Christus en de zending door prof. dr. A. G. Honig ji. Uitg. Kok, Kampen, D7 pag.', prijs 5.90. Zesde deel in de reeks Theolo gie en gemeente. De auteur, hoogle raar aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen, behandelt eerst in een be knopte inleiding de vraag: waarom nog zending? Demonen, eruit tn Jezus naam! door ds. W. C. van Dam. Uitg. Kok, Kampen, 141 pag., prijs 10,90. Dit boekjo van de Vlaardingse hervormde predikant is eerder in het Duits verschenen. Do auteur,lid van de charismatische beweging, schrijft bier- in over' het uitdrijven van demonen, 'onderdeel van Jezus* verkondiging en .opdracht Een tijdlang bijna vergeten, nu weer brandend actueel'. - Postille 1973-1974. Uitg. Boekencen trum, Den Haag, 247 pag., prijs 26,-—. Aan dit deel, dat verschijnt- onder redactie van da werkgroep kerk en prediking, werken auteurs van ver- schillend kerken én van verschillende kerkelijke 'kleur* mee. Openingsver- haal is van dr. F. O. van Gennep, die handelt over de manier waarop, ethi sche vragen in de preek aan. de orde gesteld kunnen worden. Wittgenstein en zijn wereld door K. T, Faun, 138 blz., uitg. Wereldven ster, Baarn, 12.75. Een korte Inlel- ding tot het werk van Wittgenstein, gebaseerd op een proefschrift waarop - dr. Fann thans lector in de wijsbe geerte aan de Florida State zuniver- sity zes jaar geleden aan dé uni versiteit van Hawaii promoveerde. Een tuin in het water, reizen in En geland door J. W. Schulte Nordholt. Uitg. Wereldvenster, Baarn. 2e druk. 175 blz. 27.50.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2