één tuin lag 180 liter ÏÏM Morgen vier V VD verdringt KVP van de tweede plaats CPN: kabinet wijkt voor chantage van de rechtse partijen Eén proces-verbaal op- negen automobilisten Auto rijdt te hard: één dode Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. KAL5MDER ngg Oproep van Enschedese politie had succes: Wmm i (■advertentie; Ontheffing van rijverbod: in auto omgekomen Mammoettanker te water op Rozenburg .'LEVENSLANG EROOWyKTAiRTET ^SMKlDiA0 24 DECEMBER 1973 BINNENLAJNT) T3/K5 Van een verslaggever ENSCHEDEEnkele^tientallen inwoners van Enschede hebben gevolg gegeven aan de oproep van de politie om gehamsterde bezine in te leveren. Ook zijn er veel tips binnengekomen van mensen die ver telden waar zich hoeveelheden opgeslagen benzine bevonden. Medisch Comité Nederland Vietnam pi '■■mm Het oudste zoontje van prinses Margriet wordt morgen vier jaar. Max Koot maakte ter gelegenheid van deze gebeurtenis een foto. Marcus Bakker valt Den Url aan Van een verslaggever AMSTERDAM De voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de CPN, Marcus Bakker, heeft het kabinet-Den Uyl verweten te wijken voor de druk en chantage van rechts en te handelen uit angst voor de intimidatiecampagne van de rechtse partijen. De machtigingswet karakteriseerde hij als een operatie voor bestedingsbeperking on der uitschakeling van de vakbeweging. Kunstmatig: Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede dat degenen die e<n 4-takt bromfiets op ongemengde benzine berijden, woensdag 2 januari, donderdag 3 januari of vrijdag 4 januari 1974 in de gelegenheid worden gesteld zich. te voor zien van een aanmeldingskaart die nodig is voor het verkrijgen van benzine- bonnen. Belanghebbenden zullen zich op één van de drie dagen met hun bromfiets tussen 8.30 en 18.00 uur moeten melden bij één van de in de rechter kolommen genoemde posten, die door da ANWB zullen worden bemand, Deze posten zijn: ANWB-bijkantoren. K ANWB-wegenwachtstatlons W Tijdelijke posten vóór de p.t.t.-kantoron T Gegadigden moeten ter plaatse op een kaart, die daar door de ANWB-functionaris wordt uitge reikt, hun naam, adres en woonplaats en het frame-nummer van hun 4-takt bromfiets invul len. Nadat de gegevens gecontroleerd zijn en de aanvrager zich heeft gelegitimeerd, wordt een merkteken in het frame geslagen en zal de kaart worden gewaarmerkt. Met die gewaarmerkte kaart kan men dan tegen betaling van f 2,50 bij één van d8 304 daarvoor bestemde postkantoren een bonkaart afhalen. Een lijst van. deze kantoren is op elke post- ïnrichting aanwezig. Na 4 januari 1974 kan men voor het verkrijgen van een aanmeldingskaart voor genoemde bromfietsen alleen nog terecht bij de ANWB» wegenwachtstations. (op ongemengde benzine) Posten voor de uitreiking van aanmeldingskaarten K Alkmaar W Hoogeveen T Almelo K Hoogvliet (gem. Ameland Rotterdam) K Amersfoort T Hoorn KKW Amsterdam 3x W Joure (gem. K Amstelveen Haskerland) K Apeldoorn W Leende T Appingedam K Leeuwarden KK Arnhem 2x K Leiden K Assen T Lelystad T Bergen op Zoom W Lexmond- T Bolsward W Maasbracht KW Breda 2x K Maastricht T Den Burg/Texel K Middèlburg uitsluitend lf jan. T Middelhaxnis W Burgerveen (gem. W Naarden Haarlemmermeer) K Nijmegen T Deume T Ommen T Deventer T Oostburg W Diepenheim W Planken Wambuis T Doetinchem (gem. Renkum) K Dordrecht K Rotterdam T Drachten (gem. W Rotterdam-Rhoon SmaJlingerland) K Schiedam K Eindhoven Schiermonnikoog T Emmeloord (gem. N.O.polder) W Schiphol (gem. Haarlemmermeer) K Emmen T Steenwjjk K Enschede K Temeuzen T Gennep Terschelling T Gorinchem T Tiel T Gouda K Tilburg KK 's-Gravenhage 2x T Uden T Groenlo K Utrecht KW Groningen 2x T Veenendaal K Haarlem T Venlo W 't Harde (gem. Vlieland Oldenbroek) j T Winschoten T Harderwijk j T Umuiden (gem. K Heerlen Velsen) T Den Helder K Zaandam K 's-Hertogenbosch W Zeelandbrug (gem. K Hilversum Kortgene) Vóór woensdag 2 januari met het Wegenwachtstation Joure telefonisch (05138-2888) een afspraak maken. Weer massale verkeerscontrole: van elke 160 bestuurders was er één dronken Van een verslaggever AMSTERDAM Van elke honderdzestig autobestuurders die ïn de nacht van vrijdag op zaterdag bij een grootscheepse ver keerscontrole werden aangehouden bleek er één zoveel gedron ken te hebben dat hij niet verder mocht rijden. Olieschaarsle of niet, de bouw van mammoettankers gaat kennelijk door. Op de Verolme-werf in Rozenburg werd zaterdag deze tanker van 251.000 ton te water gelaten. Het is de 'British Patience', ge bouwd voor de BP Tanker Company Ltd. wmmmmmmms' VREDESPRIJS HELDER CAMARA GIRO 1604400 LEIDERDORP MAJOOR BÖSSHAÊDT HetVrije\blk Een geweldige vrouw en een fijn boek 1W Hofstra Een hartelijk boek fbperbackf 10- Bij de boekhandel A.W BRUNA ZOON RITA 'Laten we vadertje én moeder tje gaan spelen. Ik ben de moe der, Tommy is dc vader en jij bént de rijke; oom, die ons steeds maar weer tracteert.' Otrivin helpt direkt. Even druppelen.en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne nëus voor Otrivin. verkrijgbaar bij apotheker en drogist ais handige spray of druppelflacon. Veel gehamsterde Enkele politiekorpsen hebben inmid dels al inlichtingen bij de Enschedese politie gevraagd over de manier waar op zij de zaak aanpakt, want het pro- bléeim is allerminst, tot Enschede be perkt: overal in het land is, vermoedt men, veel benzine gehamsterd en op gevaarlijke manieren opgeslagen. In de meeste gevallen'bleek het in Enschede te gaan over het hamsteren ran enkele tientallen liters benfine, meestal opgeborgen in jerrycans in de kelder, Eén inwoner meldde dat hij honderdtachtig liter had opgeslagen in een tank in zijri tuin. De brand weer heef. de benzine zondagmorgen uit de tank gepompt en naar een vei liger plaats overgebracht. In het Gelderse Spankeren (gemeente Rheden) vond de politie zaterdag in een sloop-bestelwagen in een boom gaard twee vaten benzine met samen <20 liter benz.ne erin. De eigenaar van de benzine was gisteren nog niet gevonden. De Amsterdamse brandweer haalde tier jerrycans met benzine weg uit een kelder aan de Alexander Boers- straat, terwijl de kelder zelf al in brand stond. De b.and was ontstaan terwijl een 55-jarige rijwielhandelaar in de kelder aan het werk was. Er stond een tank met tweehonderd liter petroleum en er brandde een gaska chel. Of 'e rijw elhandelaar bezig was de petroleum over te gieten stond niet vast. De rijwielhandelaar is met brandwonden in een ziekenhuis opge nomen. Het vuur baande zich via het trappenhuis snel een weg naar de bo ven de kelder gelegen winkel en zelfs naar de eerste etage. Een groot deel van de inventaris van de drie etages ging verloren. In Enschede büjkt overigens enige verwarrinj- te zijn ontstaan over het wel of niet geven van een proces-ver baal door de politie <an de hamste- (ADVERTENTIE) raars die zich melden. Volgens de po litie zullen alle gevallen met de offi cier van justitie in Enschede worden besproken. 'Indien er een proces-ver- baal wordt opgemaakt hoeft dat nog helemaal niet te betekenen dat er ook tot strafvervolging wordt overgegaan.' Volgens de hoofdcommissaris van po litie in Enschede moet de veiligheid van de inwoners van de stad primair worden gesteld. 'Onze eerste taak is om de mensen van de benzine In de kelders van de flatgebouwen af'te hel pen. Vooral in deze tijd, waarin kin deren met rotjes spelen en de kerst bomen branden: ik moet er niet aan denken wat er kan gebeuren wanneer enkele :'ent»llen liters benzine in De nieuwe van het is uit Bestel nu door overschrijving van 3,50 (ine!..portie) per stuk op postgiro 10 90 400. onder vermelding van 'Kalender' j. ihl zo'n flatgebouw in brand raken', aldus de hoofdcommissaris. De uitzending die de KRO-rubriek Brandpunt zaterdagavond op de tv aan deze zaak wijdde, heeft ongetwij feld gestimuleerd dat de hamsteraars in Enschvde zich aanmeldden. In die uitzending zei een politieman dat veel geklaagd wordt over benzinelucht in de kelders van flatgebouwen. Van een verslaggver HILVERSUM Als u Tweede Ka merverkiezingen zouden worden ge houden, zou 31.8 procent van de kies gerechtigde bevolking zijn stem uit brengen op de Partij van de Arbeid (bij de Kamerverkiezingen in 1972 was dat 27.4 procent). De WD zou op dit moment als tweede partij uit de (stem)bus komen met 22.4 procent, terwijl eind vorig jaar de KVP nog tweede was met 17.7 procent en de WD toen derde met 14.4 procent. De KVP zou nu niet verder komen dan 12.8 procent Dit blijkt uit een onderzoek, dat het bureau Lagendijk te Apeldoorn in op dracht van de AVRO heeft uitge voerd. De resultaten zijn zondagmid dag in het radioprogramma Delta be kendgemaakt Op dit moment zou blij kens dit onderzoek 6.6 procent op de PPR stemmen, 7.6 procent op de ARP (8.8 procent. 5.6 procent op de CHU 14.8 procent), 2.5 op DS'70 (4.1 pro cent) en 1.6 procent op D'66 (4.2 pro cent). Voor elf procent is het vertrouwen in het kabinet Den Uyl de laatste maan- den toegenomen, voor 40 procent ge lijk gebleven en voor veertig proeent afgenomen. KVP- en ARP-kiezers heb- ben met 46 procent het meeste ver trouwen in het huidige kabinet verlo ren. Ook is uit het onderzoek gebleken, dat 36 procent de voorkeur geeft aan een confessioneel-liberaal kabinet, 33 procent aan een 'nationaal kabinet' en 27 procent aan de huidige regering. Voorts is 34 procent het met de aan de regering gegeven volmachten eens en 65 procent oneens. 69 procent vindt," dat er ook geen sprake is van een echte noodsituatie, terwijl 31 pro cent meent, dat er wel degelijk een noodsituatie bestaat. De heer Bakker voerde het woord op de landelijke partijconferentie van de CPN, die zaterdag en gisteren in Ara sterdam is geh.uden. De eis van VVD-leider Wiegel dat het parlement bij wet de lonen en andere arbeids voorwaarden moet vaststellen, schet ste hij als een poging een rechtse par lementaire meerderheid de functie van de vakbeweging te laten overne men. - Over de door minister Van Agt in de regeringsstukken over de machtigings wet gedane mededeling over een (ADVERTENTIE) benzinebomen voor 4-tabt-brommers kingsverbod, verklaarde de heer Bak ker dat de arbeidersklasse voor nu en morgen het stakingsrecht geregeld heeft door 'het Stheeman-vonnis' van de kaart te vegen. Hij verwachtte dat van de huidige cirisisverschijnselen gebruik zal worden gemaakt oro ook een zaak als de kieswetwijziging nieuw leven in,te blazen. De commu- -nistische-partij za! zich hiertegen met -hand en tand verzetten en het huidi-- gè parlementaire systeem verdedigen, aldus de heer Bakker. Sprekend over de komende verkiezin gen, verklaarde hij dat door de WD en andere rechtse partijen erop wor den gespeculeerd dat de uitslag een handvat zal bieden om de regering- Den Uyl nog verder naar rechts te dringen of op de mogelijkheid om de samenstelling van het kabinet in rechtse richting om te buigen. De heer Bakker zei deze directe relatie tussen de statenverkiezingen en de re geringssamenstelling af te wijzen; wel hebben volgens hem de verkiezingen voor provinciale staten zeker grote landelijke betekenis. In totaal werden bij deze verkeers controle, die gehouden werden iri Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, 'Noord- Brabnt en Limburg gehouden werd (de nacht tevoren was vooral het westen van het land aan de beurt geweest)ru:m 25.000 bestuur ders gecontroleerd (om precies te zijn 25.626), In totaal werden er 2759 overtre dingen vastgesteld onder meer we gens alcoholgebruik, verlichting, technische gebreken, en autopapie ren. Dat betekent dat één op de negen bestuurd een proces-verhaal opliep. Het totaal van de twee acties (die van de nacht van donderdag op vrijdag en die van vrijdag op za terdag) is nu 2759 overtredingen geconstateerd, onder andere ter za ke van alcoholgebruik, verlichting technische gebreken; autopapieren, etc. wat -neerkomt op 1 proces Het totaal van de twee acties in geheel Nederland werden bij deze acties 46.856 bestuurders gecontroleerd, waarbij bleek dat een op de 207 -bestuurders niet verder mocht rij den in verband met alcoholge bruik. Totaal werden tijdens beide controles 6.086 processen verbaal opgemaakt, dat wil zeggen dat in dertien procent van alle controles iets aan het rijgedrag, de papieren of het voertuig mankeerde. De cen trale politie verbeerscommissie zal het voortzetten vaii dergelijke con troles stimuleren. - Van een verslaggever AMSTERDAM De 23-jarige student P. V. M. van Spanje uit Amsterdam is zaterdag in dc eerste Constanlijn Huygensstraat geschept door een auto bestuurder die volgens de politie door te hoge sne'heid de macht over het stuur kwijt geraakt was nadat hij een paaltje had te raakt. Kort daarop is de student in het ziekenhuis overleden. ADVERTENTIE LAATSTE ADVERTENTIE WIJ ZIJN ER NOG NIET ANNA PAULOWNA De 35-jarige mej. G. Bosma, die ontheffing had van het zondagsrijverbod, is gister-; morgen op de Kerkweg in Anna Pan- lowna door de gladheid de macht ovér het autostuur kwijtgeraakt en tegen een boom gebotst. Zij overleed ter plaatse. 's GRAVÈNZANDE De zeventienja rige P. Aalbregt uit Maassluis over leed. gisteren toén hij op de Nieuwe- laan met rijn bromfiets viel. De jon gen droeg geen valhelm. Volgens de politie moet hij plotseling de macht over het stuur kwijtgeraakt zijn.- ic rit (ADVERTENTIE) CPN-voorzitter Henk Hoekstra noem de zaterdag tijdens de opening van dc tweedaagse bijeenkomst, die door on geveer 500 leden werd bijgewoond, de energiecrisis een kunstmatige crisis, opgewekt om de prijzen omhoog te ja gen. 'Hoe brutaal men te werk gaat; blijkt uit het feit dat de concerns aanpassing eisen van de aardgasprij- zen aan de stijgende olieprijzen', zei hij. De heer -Hoekstra leverde eveneens kritiek op de houding van de Neder landse regering. 'Den Uyl en zijn me deministers predikten aan de lopende band aanpassing. Zij zijn de propagan disten voor de schaarstepolitiek, maar het zal wel zo zijn, dat de handel in benzinebonnen de schaarste van de rijken zal opheffen. Alles wat tot nog toe door de ministers over deze kwes-'\ tic is gezegd, is volstrekt onbetrouw baar'. De heer Hoekstra zei verder dat verhinderd moet worden dat de lasten van de oliecrisis op de schouders van de werkers neerkomen. 'Laat de rege ring het geld maar halen waar het is: bij de concerns en bij de grote olie- boeren'. Over de machtigingswet zei de heer Hoekstra: 'De praktijk zal bewijzen dat deze wet niet meer dan een dode letter kan zijn, omdat ze. zal stuiten op de onwil en het verzet van miljoe nen gedupeerden. De arbeidersklasse moet tonen dat ze zich niet terwille van de rotzooi van het kapitalisme ook maar een plakje kaas van het brood wil laten halen'. Paul de Groot, erelid van het partij bestuur van de CPN, vroeg in een slotwoord aandacht voor de internati onale toestand. Uit de onlangs in Londen gehouden redevoering van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Kissinger, concludeerde hij dat de Verenigde Staten bezig zijn on der andere omstandigheden, 'dat wil zeggen: bij een machtsevenwicht tus sen oost en west, op andere wijze een politiek van overheersing door te zet ten en koortsachtig proberen daarvoor de uitgaven van de bewapening, inclu sief dé atoombewapening op te voe ren. OTERLEEK De twintigjarige R. P, Deckers uit Berkhout is gisternacht verdronken toen de auto waarin hij meereed tussen Alkmaar en Hoorn op de Huygensdijk over de kop sloeg en in de Ringvaart terechtkwam. Vier in zittenden wisten zich te bevrijden. Het slachtoffer zat rechts voorin. TILBURG De 54-jarige H. van Pop- pel is zaterdag overleden nadat hij bij het oversteken door twee auto's over reden werd. Otrivin

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5