Egyptische generaals uiten dreigementen Madrid zou Parijs tot uitlevering van daders aanslag ysiRen 3^^ Russische piloten zijn Amerikaanse pers krijgt lof voor optreden in Watergate wetten is Vietnamezen praten over gevangenen Oliewinning in China Kreeg Ray geld voor moord op ds. King? Atheense opstand zou minstens 100 doden hebben gekost Belgrado royeert ex-hoofdredacteur Nixon vloog met Moskou's actie tegen journalist krenkt Sacharow (Jranitim ontdekt in Pakistan TEL AViy/CAIRO/GENEVE (AP, UPI, Reuter) Egypte heeft donder dag gedreigd weg te lopen uit het overleg in Genève, als de militaire onder handelingen niet snel de Israëlische aftocht van de westelijke oever van het Suez-kanaal opleveren. m Opvolging 'Voorbeeldige rol', zegt Internationaal Pers Instituut Ue hoeft er niet geweest te zijn' mmm Chileense junta hekelt Zweedse premier in nota Zware gevechten in Mèkong-delta TROüT/K^ARTET VRJJDlAG 28 DECEMBER 1978 BEETENIiAND T7/K9 Egyptische generaals hadden al éérder ruime hoéveelhedèn benzine. Israeli. gezegd 'klaar te staan voor een twee de en derde slag* tegen Israël in de Siaai-woestijn. De Egyptische minister van buiten landse zaken Fahmy zei gisteren dat de hervatting van do Geneefse confe rentie staat of. valt met de uitkomsten van de huidige besprekingen over een scheiding van de troepen. 2>it overleg van Egyptische en Israëlische militai ren wordt vandaag in Genève voortge zet, terwijl berichten over nieuwe spanningen aan het Suez-front snel toenemen. Israëlische kranten meld den donderdag dat er de laatste dagen aan het front veel harder wordt ge vochten dan officieel wordt toegege ven. Volgens militaire bronnen zou den er sinds het staakt het vuren tien Israëlische soldaten zijn gesneuveld en 47 gewond tijdens dagelijkse be standsschendingen. De Egyptische mi litairen zouden nu in versneld tempo twee bruggen over het Suezanaai bouwen om zo snel mogelijk nieuwe tanks naar de Sinai te kunnen bren gen. De bruggen zouden volgens een militaire woordvoerder ten noorden van Ismailia liggen. De Egytpenaren hebben hun positie In het zuiden ook versterkt Het door Israël ingesloten derde Egyptische leger heeft in dè Si aai-woestijn waterbronnen aangeboord én ook beschikt het kennelijk over sche militairen lelden dit af uit het vele verkeer van tanks en vrachtwa-' gens binnen het gebied van het derde leger op de oost-oever van het Suezka- caal. De Egyptische troepenbewegingen werden ernstiger genomen dan het dreigement van de Egyptische opper bevelhebber Ahmed Ismael dat zijn strijdkrachten klaar staan 'om Israël een tweede en derde slag toe te bren gen als zij niet alle bezette Arabische gebieden verlaten'. Ismael, die ook minister van oorlog is, verklaarde gis teren dat de Egyptische strijdkrachten hun greep op de Israëlische troepen op de westelijke oever van het kanaal hebben verstevigd, aldus het gezag hebbende dagblad Al Achram. Vol gens Ismail beschikt Egypte over vijf sterke én niet aangevallen brogge- hoofden over het 160 kiiometer lange kanaal. 'Onze strijdkrachten zijn pa raat om ten allen tijden te vechten, of er nu in Genève of elders politieke besprekingen gaande zijn of niet', al dus de minister van oorlog. het door Israël bezette Sinai te vol tooien". 'De oorlog is volgens ons be paald nog niét afgelopen', aldus de Egyptische generaal, 'het feit dat Egypte deelneemt aan de Geneefse conferentie is van geen enkele in vloed op de strijdkrachten'. Hij zei dat het de opdracht van het Egypti sche leger was bezette gebieden te be vrijden. 'Dit kan volgens ons alleen door middel van geweld worden be reikt Wij zijn in afwachting van een bevel onze opdracht te voltooien', al dus Ei Greitly. Ook de Israëlische stafchef luitenant- generaal Eiszar waarschuwde dat de strijd langs het Suez-kanaal opnieuw zou kunnen losbarsten wanneer de be sprekingen in Genève in eén impasse raken. Volgens de Israëlische radio zou de generaal tijdens- een -tocht langs het Suez-front hebben verklaard dat er ook geen regeling over schei ding van de troepen te verwachten is voor eind januari of midden-februeii. VN-waamemers hebben donderdag verklaard dat de Egyptische en Israë lische strijdkrachten langs het kanaal S MADRID (Reuter, AP) Spaanse dagbladen hebben deFranse autoriteiten er gisteren van beschuldigd de moordenaars van pre mier Carrero Blanco ondervlak té verlenen. Volgens een blad zal de Spaanse regering 'zonder twijfel' om de uitlevering vragen van de mannen, die als Baskische balingen, naar Frankrijk zouden zijn ge- trokken. V-'Nv Ook In China wordt thans hard gewerkt aan de opvoering van de aardolicwinning. In april is begonnen met de constructie van olie- cn waterpijpleidingen in het nieuwe olieveld in Tatsjing. Drie maanden later begon de ruwe olie reeds te stromen. Op de foto het leggen van de pijpleidingen in Tatsjing. Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft geweigerd com mentaar te leveren. Diplomatieke zegslieden in Madrid hébben laten we ten dat de regering de zaak onder zoekt.'De Spaanse ambassadeur in Frankrijk is thans in Madrid voor be sprekingen. Vi Het protest van de Spaanse bladen volgde op een ondergrondse' perscon ferentie van de ETA, de Baskische verzetsbeweging, die door de Spaanse politie voor de moord op Carrero Blanco verantwoordelijk wordt- gehóu den. Volgens Franse bladen hadden twee van de -zes guerrilla's van de ETA, die bij de moord betrokken wa ren, verklaringen afgelegd tijdens de clandestiene ontmoeting met persver tegenwoordigers. Het katholieke dag blad Ya, dat in Madrid verschijnt, schreef: 'Wanneer een Franse krant een ETA-leider kan interviewen Is het bijna onvoorstelbaar dat de Franse politie, hem ook niet een paar vragen zou kunnen stellen'. Een derde lid van de ETA, dat door de Spaanse politie als één van de da ders van de aanslag is aangewezen, zou volgens berichten uit Spanje, in België verblijven. Het Russische partijdagblad de Praw- da beeft de Spaanse autoriteiten er gisteren van beschuldigd de 'moord op Carrero Bianco te gebruiken 'als een voorwendsel om represailles te onder nemen Vtógen alle democratische krachten ln bet land'. 'Het Is duide lijk dat verergering van de crisis in het regime van Franco niet kan' wor- den voorkomen door terroristische maatregelen van de Spaanse autoritei ten', aldus de Prawda. van de militaire operaties Hassan Ei GreiUy, had woensdagavond al verkl aard dat de Egyptische troepen aan het kansal een 'ultputtingsooribg* voe ren en wachten op een bevel van pre sident Sadat om de 'bevrijding van Een anders Egyptische generaal chef het bestand tijdens de kerstdagen 44 ""-1—TT maal hebben geschonden. Geen van de incidenten werd door de VN als 'ern stig beschouwd. Israëlische industriëlen maakten don derdag bekend dat zij een organisatie gaan vormen tegen de Arabische olie- oorlogsvoering en de Arabische poli tieke druk. Chaim Herzog, vroeger hoofd van de Israëlische militaire in lichtingendienst en lid van de nieuwe groep, riep cp tot een tegenaanval op de Arabische 'chantage' naast het Is raëlische offensief in het Midden-Oos ten. De groep wil joden in het buiten land vragen hun invloed en koop-, kracht te gebruiken tegen buitenland se ondernemingen die weigeren met Van een onzer verslüllizevers do joodse staat -zaken te doen om hun Arabische markten te beschermen. SCHIPHOL In de Sowjet-Unie ontbreekt het-aan voldoende oplei- ding van het vliegend personeel. Bovendien wordt er gefaald bij het NöJTCrS VOChtCH regelmatig inspecteren van vliegtuigen. 5 gevallen in de lucht gedeeltelijk zijn /ri'lCI"iYT TIK tl ZURICH (AP, Reuter) Het Internationale Pers Instituut (IPI) in Ziirich heeft in zijn jaarrapport de 'voorbeeldige rol' geprezen die dc Amerikaanse pers heeft gespeeld bij de verdediging van de pers en de nationale vrlieden door haar optreden tijdens het Watergate-schandaal. Dit staat te lezen in het blad voor de burgerluchtvaart van het Sowjet-mi- nisterie voor de burgerluchtvaart. De Aeroflot, de Ruslsche staatslucht vaartmaatschappij, ls de afgelopen tijd getroffen door een serie ernstige on gelukken. Er hebben zich ln de Sow jet-Unie in het afgelopen jaar vermoe delijk twaalf ernstige luchtvaartonge lukken voorgedaan. Daarbij waren verschillende types vliegtuigen be trokken, oude zowel Ms nieuwe toe stellen. Iri Rusland zijn de autoriteiten steeds uiterst voorzichtig en terughou dend bij het verstrekken van Inlich tingen bij luchtvaartrampen. De Aero flot is de grootste luchtvaartmaat schappij ter wereld. Een verhaal over de veiligheid van de Sowjet-luchtvaart is tot dusver nooit gepubliceerd. Volgens vertegenwoordigers van bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen in Moskou zijn machines van hun onder nemingen beter uitgerust met instru menten. Steeds weer komt hot voor dat buitenlandse vliegtuigen daardoor wel bij slecht weer op de Moskouse luchthaven kunnen landen, terwijl Russische vliegtuigen moeten uitwij ken. Ook komt het voor dat de appa ratuur op de grond tekortschiet. Functionarissen van de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart stelden bij een bezoek aan Moskou ai eens vast dat de voorschriften daar veel minder stringent zijn. Uit statistieken in de Sowjet-Unie is gebleken dat on- veroorzaakt door 'slechte voorberei dingen voor de vlucht door het vlie gende zowel- ais het technische perso neel. Wat de piloten betreft wordt in het Sowjet-blad voor do burgerlucht vaart aangedrongen op betere oplei dingsfaciliteiten op de grond en het toevoegen van 'hóogstbekwame in structeurs'. LADYSMITH (Reuter) In Lady- smith, in het westen van Natal in Zuid-Afrika, is woensdag een vete tus sen twee negerstammen met messen en bijlen uitgevochten. Negentien mensen bleven dood op het slagveld liggen en vijf werden gewond. Er na men 600 personen aan het gevecht deel. De directeur van het DPI. Ernest Meyer, zegt ln het verslag dat 'wij in het licht van de recente gebeurtenis sen opnieuw de speciale en voorbeel dige rol moeten onderstrepen van de pers op het gebied van de voorlich ting' in de VS. De rol van de (nieuws)media, in de Watergate-affaire toont de mate waar in zij vastbesloten zijn voort te gaan teneinde hun rechten 'van controle te herkrijgen en hun rechten, hun pers vrijheid en de vrijheden van het land te verdedigen'. 'De bijzonderheid van de Watergate-affaire is niet dat dit door H. Biersteker 'Een Afrikaan die als een persoonlijke gunst, zonder hiervoor betaling te ontvangen een defecte scha kelaar repareert in de woonruimte van een vriend, die is ondergebracht in het huis van zijn werkge ver in een blanke stad, maakt zich aan een misdrijf schuldig, strafbaar met een geldboete van ten hoog ste duizend gulden of ccn gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, ofwel met beide.' NASHVILLE (UPI) Een Amerikaanse tv-omroep heeft gemeld uit 'hooggeplaatste bron nen' te hebben vernomen dat James Bar! Ray heeft beweerd dat hij is betaald voor de moord,die hij in 1968 op de negerpredikant dr, Martin Lu ther King heeft gepleegd. Ray, die een gevangenisstraf van 99 Jaar moet uitzitten, heeft diver se namen van personen ont huld, die hem geld hadden be taald voor de moord aan bet Amerikaanse dlstricts-gerechts- hof in Nashville, aldus de tv- omroep WSM-TV Nashville. Functionarissen van de recht bank hebben echter verklaard geen documenten van Ray te hebben ontvangen. .ATHENE (AP) De Griekse com munistische jeugdorganisatie (KNE) heeft verklaard dat 'tenminste 99 per sonen' om het leven zijn gekomen'bij de tegen de junta gerichte studenten betogingen vorige^ maand, die gevolgd werden door de afzetting van George Papadopoulos. ln officiële bekendma kingen had Athene de dood van 13 personen gemeld. Volgens de circulaire van de KNE zijn, naast de 13 doden nog eens 47 personen overleden in verschillende ziekenhuizen en klinieken in Athene als gevolg van verwondingen opgelo pen tijdens de studentenactie. Volgens KNE is één der doden door agenten van de junta vermoord en de direc teur van het ziekenhuis die zelf een kolonel buiten dienst is. Voorts zou de politie een student in een eerste hulppost hebben gewurgd. 'Deze cij fers vormen slechts een gedeelte van het onbekende totale dodencijfer*, al dus KNE. *Een Afrikaans geestelijke die ten be hoeve vaa rijn gemeente regelmatig klassikaal onderwijs geeft ln het lezen van de Bijbel maakt zich aan een mis drijf schuldig.' Het eerste mag niet op grond van de Bantu Building Workérs Act van 1951, (de Bantoe Bouwvakarbeiders- wet) en het tweede is verboden bij de Bantu Education-act van 1953 (de Bantoe Onderwijswet). Het lezen van de Zuidafrikaanse apart heidswetgeving is een volstrekt onbe gonnen werk. Deze wetgeving, is zo gecompliceerd, dat naar de woorden van prof. Richard Faik, een Ameri kaans rechtsgeleerde'die in 1968 het zogenaamde Terroristenproces in Pre toria als officieel waarnemer bijwoon de, 'zelfs een jurist er moeite mee heeft de juiste betekenis van wat wordt geëist, te ontdekken.' Toch is er geen betere manier om uit te vinden wat bet betekent om in Zuid-Afrika niet blank te zijn, dan eens nuchter na te gaan waar de apart heidswetgeving in de praktijk op neerkomt In opdracht van het secre tariaat van de Verenigde Naties heeft Leslie Rubin voor driehonderd wets artikelen nu eens opgeschreven waar zij in de praktijk op neerkomen. Op' zo'n manier komt men tot een verbijs terend boekje, dat in Nederland is uitgegeven door Ten Have in Baam onder de titel 'Je hoeft er niet ge weest te zijnApartheid in de prak tijk*. jcz). Zo verbijsterend is het overi gens ook weer niet blijkt uit het his torisch belangwekkende voorwoord van Ben van Kaam. Uit Nederland Het is blijkens dit voorwoord het ge stolde denken van ,vele. generaties blanken uit West-Europa, en met na me uit Nederland, .waarmee de slaver nij werd goed gepraat Het wende niet meteen: aanvankelijk toonden on ze vaderen nog een duidelijke verle genheid wanneer hen slaven in han den vielen, afkomstig van Spaanse en Portugese schepen. In 1596 staken, de autoriteiten nog een stokje voor een poging van kooplieden om, honderd buitgemaakte- 'Mooren ende Moorin- nen' op de markt van Middelburg te verhandelen: zij moesten in vrijheid worden gesteld. En er gingen jaren lange godsdienstige discussies vooraf aan het besluit van de Staten-Gene- raai van 1635 om de slavenhandel of ficieel aan te moedigen. De citaten waarin de kronkelredene ringen zijn opgenomen om de slaver nij te rechtvaardigen behoren wel tot het boeiendste van Van Kaams voor woord. Een voorbeeld: in 1769 schrijft dè Vlissingse arts Callandat in een boekje met keuringstips aan slaven handelaren 'dat er vele bedrijven plaatshebben welke ongeoorloofd zou den schijnen. Indien er geen byzoader voordeel in te vinden was. Getuige zy hiervan de slavenhandel die men al leen door 't voordeel 't welke dezelve aan de kooplieden toebrengt, van on wettigheid kan vryspreken.'. Grote Trek Eveneens wordt duidelijk hoezeer ook de afkeer van de afschaffing van de slavernij de achtergrond was van de eens zo bejubelde Grote Trek van de Boeren in 1836. De gelijkstelling van de gekleurden met de Christenen was in hun ogen strijdig met de wetten van God en het natuurlijk onder scheid van afkomst en geloof, 'onver- dragelijk voor elke fatsoenlijke Chris ten om onder zulk een last te buigen, waarom wij ons dan liever verwijde ren om des beter ons geloof en leer in zuiverheid te behouden', aldus een Boerenvrouw. Tegen de achtergrond van de hier aangehaalde subjectief- blanke redeneringen wordt duidelijk wat er achter de vaak gehoorde kreet steekt: 'je moet er geweest zijn.' Die opmerking heeft de schijn van een opwekking tot oordeelsvorming op ba sis van meer kennis van zaken. Maar, schrijft Van Kaam, 'Nooit zal dit ge zegd worden tot een Amerikaanse ne ger, een zwarte Antilliaan, een Suri- namer of een Ghanees. Niemand ver wacht een miteer oordeel over het apartheidsstelsel van een, zwarte wan neer hij maar eens een, tijdje de ver nederende parktijk ervan heeft onder gaan. Blanken zeggen, dit slechts tot blanken. We hebben hier te maken met een appèl aan blank racisme.' Het is daarom een goed idee van het VN- secretariaat geweest om gewoon eens objectief naar de praktische betekenis van 300 wetsartikelen in Zuid-Afrika te kijken. Wij noemen er nög enkele: 'Indien een blanke arbeider sterft ten gevolge van een ongeval ontvangt zijn gezin een uitkering ineens en boven dien een maandelijks pensioen, geba seerd op zijn laatst-verdiende loon; het gezin van een Afrikaanse arbei der, die sterft als'gevolg van een on- geval heeft geen recht op een maan delijks pensioen maar sléchts op een zodanige uitkering ineens als de Com missaris van de Arbeidsongeval!enwet billijk vindt" (Workmen's Compensati on Act 1941). - - 'Een Afrikaan, die, lid is van het ver kiezingscomité van eén- Kleurling, kandidaat gesteld voor de verkiezing tot vertegenwoordiger, in de Kleurling- Raad, is schuldig aan een misdrijf, strafbaar met een boete van ten min ste 150O en ten hoogste 3000 gulden of een gevangenisstraf van ten minste zes en ten hoogste twaalf maanden of met beide.' (Prohibition of Political Interference-Act 1968, verbod op poli tieke inmenging). 'De Staatspresident kan, wanneer dit maar dienstig wordt geacht, door pro clamatie in de Gazette verklaren dat een nader omschreven gebied dat tot nog toe door Kleurlingen werd be woond, die daar land in eigendom be zaten (onverschillig hoe lang zulk een verblijf en landbezit heeft geduurd) met ingang van een bepaalde datum gebied vóór de blanke bevolkings groep zal worden' (Group Areas Act 1966 groepsgebiedenwet). Als roofvogels Dit laatste artikel is met name in te- .i ressant voor emigranten die nu gewoon üiiuoestei niet had mogen gebeuren, maar dat de perslos van alle overdrijvingen door de weging van de feiten en de verdediging van de wet deze affai re tot een nationale zaak heeft ge maakt', aldus Meyer. In een algemene beschouwing zegt het IPI dat de vrijheid van de pers en 'de rechten van de mens om te we ten' zowel in Oost als in West wordt aangevreten. Dit ligt volgens het in stituut niet aan een bepaalde rege ringsvorm. 'De wankelheid van de de mocratieën' en de 'praktijken van-to talitaire en autocratische regimes' zijn bedde verantwoordelijk voor de 'ende mische uitholling van de persvrij heid', aldus directeur Meyer. 'In de ontwikkelingslanden worden de beperkingen, die de pers zijn opge legd, gerechtvaardigd met de verkla ring, dat men rich de luxe van de de mocratie in de westersé zin van het woord niet kan veroorloven. In de de-, mocratische landen vallen politieke tegenstanders en economische macht hebbers de vrijheid aan vanwege de grotere belangen'. Hoopvol liet Meyer zich' uit over de ontwikkelingen in de Sowjet-Unie en China. 'In de Sowjet-Unie was de ge beurtenis van het jaar dat de interna tionaal bekende dissidenten zoals Alexander Solzjenitsjin bereid waren zich te laten horen. In China, aldus, Meyer, zijn de deuren geopend voor buitenlandse journalisten en 'dit geeft hoop op een liberalere ontwikkeling in het algemene Informatiebeleid'. FRANKRIJK Over Frankrijk zegt het DPI in het jaarverslag dat kranten daar afhanke lijk "worden van financiële steun van de overheid, hoewel de provinciale pers onafhankelijk blijft. De staatsra dio en tv-omroep ORTF heeft zijn di- BELGRADO (Reuter) Frane Bar- bierl, voormalig hoofdredacteur van het Joegoslalvsche nieuwsmagazine NIN, is uit de Joegoslavische commu nistische partij gestoten omdat hij 'li berale en kapitalistische redactionele en bestuurlijke opvattingen had'. Dit heeft het dagblad Politika in Belgra do bekendgemaakt. Twee weken geleden werd Aleksander Nenadovlc, oud-hoofdredacteur van Politika en een van Joegoslavië's meest gerespecteerde journalisten, om dezelfde reden uit de partij gezet. NIN wordt door Politika gepubli ceerd, Barbier! en Nenadovic zouden lippendienst hebben bewezen aan het hoofd van de Servische communisti sche partij Marko Nikezic en partijse cretaris Perovic, die vorig jaar aftra den nadat president Tito hen van.'li beralisme* had beschuldigd. - Solzjenltsyn I, •recteur Arthurs Conté verloren. Deze werd op last van "de regering ontsla gen, waaruit blijkt dat de regering klaarblijkelijk niet .bereid is degenen, die als de 'stem van Frankrijk' wor den beschouwd, vrijheid van menings uiting te geven, aldus het IPL SANTIAGO (UPI) De Chileense junta heeft in een scherp gestelde no- ta de eerdere beschuldiging uitge werkt dat de Zweedse premier Olof Palme zich met Chili's binnenlandse zaken heeft besnoeid door geld te overhandigen aan de verzetsbeweging tegen het Chileense regime. 'De mi nisterpresident (van Zweden) weet dat hij zijn persoonlijkheid niet kan splitsen', aldus de'nota, waarin het ar-" gum ent van de hand werd gewezen dat Palme als leider van de sociaal-de mocratische partij en niet ais Zweedse premier het geld had overhandigd. Palme werd in deze nota de belang- In Madrid is de Spaanse rijksraad 'thans druk bezig 'met het zoeken van een opvolger 'voorpremier Carrero Blanco, die thans door vice-premier Miranda wordt vervangen. Generaal Franco zal zich zondag tot het volk richten eri dan vermoedelijk, de opvolger bekendmaken. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de 81-jari- ge Franco opnieuw zelf het premier schap gaat uitoefenen. MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Russische atoomgeleerde An- drej Sacharow heeft verklaard dat hij 'gekrenkt en verontwaar digd' Is over de uitwijzing van de Zweedse verslaggever Olie Sten- holm, nadat deze Sacharow enke le maanden geledén een inter view had afgenomen. In eén verklaring voor westerse jour nalisten zei Sacharow, dat hij gelooft dat dit vraaggesprek, waarin hij had gewaarschuwd tegen ontspanning.tus sen Oost en Wést op de voorwaarden die Moskou stelt, de reden ls geweest voor de uitwijzing van de Zweed. 'Opnieuw' voel ik me vernederd door het optreden van mijn land, waar, de autoriteiten de eenvoudigste internati onale nonnen met voeten treden,', al dus Sacharow. Scaharow, een van de meest promi nente voorvechters van de mensen rechten ln de SowjeWJnie,- aei dat Stenhalm niets meer dan zijn plicht als journalist hééft gedaan door het interview af te nemen. Stenholm, die in Moskou werkte als, correspondent van de Zweedse radio, kreeg op 12. de cember te horen dat hij niet meer in dé Sowjet-Unie mocht terugkeren. Hij was toen tijdelijk elders. Volgens Moskou was Stenholm begon nen met het voeren van een anti- Russische campagne in de westerse pers en liet verspreiden van laster over de Sowjet-Unie onder andere buitenlandse verslaggevers en van po gingen Russische staatsburgers over te halen bun land te-verlaten. ARRESTATIE V Volgens joodse zegslieden in San Francisco is de Russische kunstschil der Alexander Ann inMoskou gear resteerd wegens 'landloperij'. Deze-be schuldiging was al vier jaar oud. Arm werd echter opgepakt nadat hij een uitreisvisum voor Israël had aange vraagd aldus de zegslieden. RAWALPINDI (UPI) In het Bil- den van Poenjaab in Pakinstan zijn gro te lagen uranium ontdekt, zo' heeft de voorzitter van de Pakistaanse commis sie vooratoomenergie, dr. Moenir Achmed Khan, in Rawalpindi bekend gemaakt. Moenir zei dat Pakistan nu niet al leen meer zijn eigen, behoeften aan uranium kan dekken, maar het metaal kan exporteren. In de komende 25 jaar zullen in Pakistan 15 nieuwe kom rijkste propagandist genoemd voor energiecentrales worden gebouwd de inzameling van geld ten bate van, om. tweederde van 's lands energiebe- het verzet tegen de Junta in Chili. hoefte te dekken, aldus Moenir. SAIGON (AP, Reuter, UPI) Zuid-Vietnam en de Viet Cong heb ben in beginsel besloten de besprekingen te hervatten over de vrij lating van militaire en burger-gevangenen. Eerdere onderhandelin gen hierover werden in juli opgeschort 1 Nederland zijn subsidies weigert van Vorsters premies gebruik willen maken om zich in Zuid-Afrika een fraaie toekomst op te bouwen. Op ten hemel schreiende wijze wordt name lijk de laatste jaren van dit wetsarti kel gebruik gemaakt om kleurlingen te 'verschuiven' teneinde hele wijken voor blanken, met name voor nieuwe blanke Immigranten geschikt te ma ken. En die immigranten 'dalen als roofvogels op ons neer* zoals een kleurlingenvrouw nog onlangs in een ingezonden stuk in Die Burger schreef. Maar om zo'n roofvogel te mogen wezen moet men wèl in God geloven. Want atheïsten worden niet toegelaten. Het is wonderlijk voor welke verleidingen atheïsten bewaard blijven. xz) Je hoeft er niet geweest te zijn Apartheid in de praktijk. Ultg. Ten Have te Baam, 145 biz. Prijs: ƒ7,90. LOS ANGELES (Reuter) President Richard Nixon heeft gisteren voor het eerst sinds hij in 1960 president werd weer met een gewoon lijntoestel een vlucht gemaakt van zijn huis in San Clemente naar de kust van Californië. Met Nixon reisden zijn vrouw Pat en zijn dochter Tricia. Besloten was geen gebruik van het presidentiële vlieg tuig te maken ln verband met de energie-crisis. De andere passagiers in de DC-10 werden pas een half uur voor de landing ingelicht dat de pre sident aan boord was. De 49-jarige dr. Thomas Matthew, een vooraanstaand zwart medestander van president Nixon in de verkiezingen van 1972 en oprichter van 'Negro' (or ganisatie van nationale economische groei en wederopbouw), een Ameri kaanse kapitalistische onderneming voor negers, is in New York tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mat thew had ten eigen bate 200.000 dol lar rijkssubsidie gebruikt, die be stemd was voor een ziekenhuis. Van hoge militaire zijde in Saigon is begin dit jaar vernomen dat details van een vrijla- standsakkoord, tlngsregeling nog moeten worden uit gewerkt. Het zou de bedoeling zijn dat de vrijlating van gevangenen vol- lieveCIttCIl gende week begint, zodat een en an- der voor de viering van bet nieuwe maan-nieuwjaar 23 januari rond kan zijn. Er zijn nog steeds 3534 burgers en S3 militairen ln han- gesloten Parijse be den van de regering in Saigon terwijl de Viet Cong 224 burgers ea 410 mili tairen gevangen zou houden. Toen op 24 juni de uitwisseling werd gestaakt waren er 825 van de Li totaal 5026 ge vangenen losgelaten. In juli weigerde Saigon verder te on derhandelen omdat een groep Viet Cong-fotografen en burgers tussenbei de zouden 2ijn gekomen bij eer ge- vangenenuitwisseling in Loc Ninh, ten noorden van Saigon. Met de hervatting van de besprekin gen lijkt een eind te kómen aan een vijf maanden durende impassè in be sprekingen tussen de twee partijen in- Vietnam over de uitvoering van het In de Mekong-delta in Zuid-Vietnam ls een zware strijd uitgebroken om het bezit van de rijstoogst in dit voor de voedselvoorziening uiterst belang rijke gebied. In Saigon is gisteren - gemeld dat een heel bataljon van de regeringstroepen buiten gevecht is ge steld. Het bataljon heeft bijna 150 man aan doden en gewonden verlo ren. De bataljonscommandant en diens plaatsvervanger zijn gesneuveld. Noordvietnamezen zouden het batal jon op eerste kerstdag bij verrassing hebben aangevallen. Later hebben de. gevechten zlchverplaatst naar een ge bied iets ten noorden van de provin ciehoofdstad Vi Thahb, op 170 km ten zuidwesten van Saigon. De aanvallen zouden worden gedaan door een Nooróvietnamees regiment dat "2500 man sterk ls. Nieuwe spanning aan ..■nnH 'Irla-at» tö ctnen vaak» een finn* im

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9