Stembussen twee keer open, veel examenmisère, vierde eeuwfeest van Leidèns ontzet VAKANTIE- UITTOCHT 29 JUNI BON wwp&éi&sm m Het jaar van de slappe winter en mooie zomer 1 m m ARJOS betekent: AKTIE en ACTIVITEITEN ons maandblad Ad Rem Zon maakte overuren in 1973 1 1 :f I m m ipgjiiii iRISli iM i" II 1 M m mOW/!tWL4iWIET ZATDEKDAG 29 DECEMBER 1973 - BMEMLAM);V mS/Klï Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dat de prijzen in het jaar, dat na dit weekend be gint, met zo'n tien-en-e en-half procent zullen stijgen en dat we in 1974 een geboorteplek fje> mogen verwachten ziedaar twee voorspel lingen die, al zijn ze dan ook uit nóg zo deskundige bron afkomstig, misschien zullen uitkomen maar misschien ook wel niét. Heel wat zekerder lijkt dat de politiek dit voorjaar heel wat van onze aandacht zal opeisen, want de stembus zal tweemaal opengaan. En met nog meer zekerheid durven we te schrijven dat voor duizenden jongelui de maanden mei en juni veel. examenmisère zullen brengen, dat eind juni de vakantiedrukte weer in volle hevigheid zal losbarsten, dat er dit jaar in televisiegesprekken weer veel 'in alle duidelijkheid gesteld' zal worden (want nare spreekgewoonten leren we maar moei lijk af), dat Amsterdam zich het hele jaar door grondig zal voor bereiden op het vieren van z'n 700-jarig feest in 1975 èn daiüe TROS vanaf 1 oktober een echte A-omroep zal zijn. Een aantal dingen, die in het nieuwe jaar vrijwel zekér gebeuren zullen (natuurlijk altijd met de beperking Tbij leven en welzijn', om een in christelijke kringen veel gehoorde term te gebruiken) hebben we hieronder óp een rijtje gezet. Het blijkt dat die 'vrijwel vaststaan de'gebeurtenissen samen toch'niet niks', zijn HS duizenden jongelui doen schriftelijk examen Politiek Examens Dat mag je ook verwachten vatteen politieke jongerenorganisatie NEER/1 EEN PROEF MET DE ARJOS! Prinsjesdag Opstoppingen MS Van onze weerkundige medewerker,i i' y Het jaar 1973 is een zonnig en te droog jaar geweest met een gemiddeld normale temperatuur. Hoog tepunt was de verrukkelijke zomer ideaal voor de boer, fantastisch voor de vakantieganger maar de schaatsliefhebbers bleven buitenspel. Het winterseizoen van 1972'73 was namelijk erg slap en tot ijs van betekenis is het niet gekomen. Temperatuur. - Neerslag Jarige NCRV Voorjaar '74: de «itcmhusseii.worden.twee keer klaargezet. - B HBH NntHSHrasli '.-."Vii F De zomer begon met een prachtige junimaand Mooie juni Ml nf **l fi-'L 1*1 'fïj i -fel ■wt mom (ADVERTENTIE) BIJ LEVEN EN Over de maand JANUARI weten we, om da', die zo .dichtbij is, al erg veei. We zullen die maand (en het jaar) met zo'n derüen-en-een-h alf-mil j oen Nèderlanders beginnen en deecht paren van boven de 65 krijgen nu voortaan elke maand 779,50. Ais op' de 22e de Tweede Kamer na het kerstreces doorgaat met het behan delen van ;begrotingen, hebben de Eerste Kamerleden al 'n paar belang rijke beslissingen achter de rug: op de 8e gaan ze de geruchtmakende - machtigingswet behandelen en op de 15e de wetten die een eind moeten maken aan het bestaan van de zeezen ders (Veronica). Als de senatoren daaraan beginnen zal de benzine al op de bon zijn: dat gebeurt op de 7e, de dag dat het 37 jaar geleden is dat ko ningin (toen. prinses) Juliana met prins Bomhard tróuwde. Deze maand ook twee jarige prinsessen: Beatrix wordt de 31e 36, Margriet de 19e 30. Deze maand zal-er ook veel spannend loonoverleg zijn (veel CAO's hadden eigenlijk al klaar moeten zijn). Ook aan het kerkelijk front beweging: van 18 tot 25 januari wordt de bidweek voor de christelijke eenheid gehouden en op één dag na in dezelfde periode valt de interkerkelijke actie Kerkba lans '74, ten bate van het plaatselijke kerkewerk. In Den Bosch verhuizen op' één dag alle patiënten van het pro testantse Willem Alexander-ziekenhuis naar hun nieuwe gebouw. In de Utrechtse Jaarbeurshallen is er van 16 tot 20 januari een fotobeurs, vanaf dé 28.e.£.en.bewrs..voor .handwerkeji..en dergelijke die nu al de mooie naam 'Kreatlef* kreeg en op de 31e begint er (want het zal toch eens zomer worden...)' een vakantiebeurs. In FEBRUARI (let op het eerste speenkruid, de sneeuwklokjes en mis schien ook al een enkele crocus) zal de Tweede Harney doorgaan?'met zich door de begrotingen heen te ploegen. Minister Van Agt hoopt de 2e 43 jaar te wordeh, op de 14e zullen heeï wat bloemengroeten verzonden - worden (Valentijndag), prinses Christina wordt de 18e 27 en op dezelfde dag begint de'hervormde synode in Drie bergen aan *n driedaagse vergadering. Van 24 j tot 26 viert (vooral) het zui den carnaval en nog nét in deze maand (de 28e) begint de boeken week. _j MAART zal wel erg politiek gekleurd zijn: op de 27e mogen we'nieuwe pro vinciale staten kiezen-en'Vóór zo'n verkiezingsdag pleegt er heel wat te worden vergaderd, gepolemiseerd en gedebatteerd, In Amsterdam kunnen ,,-e (van 1 tot 10, opdeHISWA) veel. over watersport te zien krijgen en op de 27e zal in Lunteren een driedaagse vergadering van de gereformeerde synode beginnen. Minister Pronk koopt de 16e 34 jaar te worden en GPV-fractieleider Jongeling bereikt oij leven en welzijn de laatste dag van deze maand de AOW-gerechtigd.e leeftijd. APRIL'brengt dé paasdagen -(14 -én 15) met Goede Vrijdag (de I2e) en daaromheen voor veel scholieren de paasvakantie die voor veel rijksscho len van de 6e tot de 16e duört (en- - veel bijzondere scholen zullen dazelf- - de;data we! aanhouden). KVP-fractie- leider Frans Ancïriessen hoopt dan al 45 jaar te zijn (hij wordt dat de 2de april). In Utrecht kunnen mensen die belang stellen in of belang hebben bij het onderwijs hun hart ophalen tij- .'dens dé nationale onderwijstentoon stelling (8 tot 11) en wat later (22 tot 26) volgt in dezelfde stad de natio nale beroepënmanifestatle. Koningin Juliana wordt de 30e 65 jaar en op die (donder) dag worden er terwijl de rest van Nederland het zaklopen beoe fent, aan een aubade meedoet of ge woon een vrije dag neemt, twee zen- dlngsdagen gehouden: in Hilversum die van-de "•Gereformeerde Gemeenten en in Rotterdam die van de Mbuma- zending. Deze maand mogen de huren met drie tot zeven procent omhoog en er zijn ook de eerste spanningen: op 22 april begint het schriftelijk voor gymnasiasten en op dezelfde dag beginnen ook de al lerlaatste ekamens voor dé HBS, de schoolvorm die onder., de Mammoet- druk is bezweken maar nog steedsin een paar bèzemklassén hetbestaan heeft gerekt - v MEI wordt vast en zeker weer een erg 'politieke maand' op de 28e staan in haast alle gemeenten- de stembus sen weer klaar, nu voor de raadsver kiezingen (en in 23 gemeenten in de Rijnmond bovendien voor de Rijn- mondraad). Duizenden Jongelui zullen hun gedachten echter meer bij de examens hebben; die nu pas. goed op gang komen; de dertiende is de eerste dag van het schriftelijk voor MAVO, HAVO; Atheneum en LEAO. Een paar dagen eerder zullen de leerlin gen van het lager huishoud- en nij verheidsonderwijs dan aan hun exa men begonnen zijn en de MEAO heeft op de dertiende de schriftelijke exa menellende zelfs al helemaal achter de rug. Deze maand ook een Lutherse synode en een groots opgezette leden werfactie van het Nederlands Bijbel genootschap- jlat .honderdzestig jaar bestaat Op hemelvaartsdag, 23 mei, zulien kerkelijke jongerengroepen weer hun ontmoetingsdagen (soms ook nog wel gewoon .'bondsdagen' ..ge noemd') organiseren. Minister ,- Lub bers is dan al 35 jaar (dat wordt hij de 7e) en minister De Gaay Fortman al 63 (hij is één dag na Lubbers ja- r rlg, de 8e), CNV-yoorzittér J. Lanser wordt de 16e'4S jaar en'op zondag de 12e zullen heel wat moedérs in hét zonnetje gezet zijn.1 JUNI betekent voor heel wat Neder- landers 't begin van.de zomervakantie maar1 voordat op de 29e (de- dag waarop prins Bemhard 63 wordt) de massale uittocht begint, zal 't vissei- zoen ai geopend zijn (de le juni) en zullen de pinksterdagen (2 en 3 juni) achter de rug zijn met op de tweede v; Pinksterdag in Hilversum de grote Trefdag van het Leger des Heils. .Van 5 tot 7 juni is-de gereformeerde syno de weer in Lunteren te vinden, een dag of tien later zijn de hervormde broeders bijeen in Driebergen. Dui- zenden scholieren horen deze maand de. (laten we hopen: goede) uitslag van 't eindexamen. Vanaf de vijftiende kunnen kunstliefhebbers huii hart op halen tijdens het Holland-Festival en de toneelspeler Henk van Ulsen heeft dan net een bijzondere dag achter de rug: op de 14e viert hij zijn 25-jarig toneeljubileum met een optreden in het City-theater in zijn geboortestad Kampen. De Tweede Kamer moet het zien vol te houden tot de 28e, om dan na het gebruikelijke speechje van voorzitter Vondeling op zomerreces te gaan. In de. tweede helft' van-de maand zullen heel wat Nederlanders veelvuldig bij het tv-toestel zitten: bij na dagelijks komen er dan wedstrij den van het wereldkampioenschap voetbal op het scherm. En op de 16e zijn de vaders het grote middelpunt. -bouw* en de 'textiel' voor ruim veer tien dagen stil vallen (de 'metaal', die eind juni aan de vakantie begon kan dan zo ongeveer -terug zijn)Het kabi net moet .echter doorgaan met het vaststellen van -wat er volgend jaar moet gebeuren: op de negentiende ju li- moet de ontwerpbegroting vastge steld zijn. Een grote Nederlandse de legatie zal- van- de- 16e tot de 25e in Lausanne een internationaal; evangeli satiecongres, bijwonen, dat uitgaat van de organisatie vaii Billy Graham en waar zo'n drieduizend mensen ver wacht worden. En op 3 juli verliezen leden van provinciale staten 38 leden van de Eerste Kamer, die dan aan aftreden toe zijn. AUGUSTUS brengt een paar belang rijke veranderingen: als de scholen omstreeks de'elfde of de achttiende weer beginnen zullen vólgens de plan nen de klassen in het kleuteronder wijs kleiner mogen worden (geen 36 maar 34 kinderen) en die in. het basis onderwijs eveneens (geen 36 maar 33). Ook moet nu de tweede dag on derwijs voor de vijftienjarige werken de jongeren verplicht worden. Op de eerste dag van de maand wordt in Driebergen de grootste zendingsdag van het jaar gehouden:-die van de Ge reformeerde Zendingsbond,. twaar zo'n vijftienduizend mensen plegen te ko men. Minister Van der Stoel hoopt de Sé vijftig jaar te worden, minister president Den'Uyl de negende 55. De PTT komt deze maand.met een. bij zondere postzegel ter gelegenheid van- het '150-jarig bestaan van onze twee maatschappijen tot het redden van drenkelingen,- op- de 27e begint in Amsterdam de christelijke gerefor meerde synode en op de 30e-komen vertegenwoordigers van de r.k. kerk provincie Nederland in Noordwijker- hout bijeen voor een pastoraal overleg met-als thema 'de christen in de pro- duktie-, prestatie- en consumptiemaat schappij'. De Tweede Kamer zal dan al weer druk aan de gang zijn: op 23 augustus loopt bet zomerreces af. Voorzitter Vondeling heeft dan net een bijzondere dag achter de rug: omstreeks 10 augustus heeft hij pre cies 25 jaar deel uitgemaakt van de Tweede Kamer. 1974 ling, op de twintigste) 'en om dan ge lijk nóg maar een jarige'te noemen: C.-H. Kamerlid Tilanus wordt de. elf de 64 jaar. Op de eerste dag van de maand gaat in het scheepvaartmu seum 's Lands Zeemagezijn in Amster dam een tentoonstelling open over twee jubilerende maatschappijen tot het redden van drenkelingen-en er is deze maand nog een belangrijk, jubi leum: de NCRV viert zijn vijftigjarig bestaan met een reeks bijzondere uit zendingen en de verschijning van een door H. Algra samen te stellen ge denkboek. Van de 18e tot de 20e zijn de broeders van de hervormde synode weer in Driebergen, van de 20e tot de. 23e vergaderen hun gereformeerde collega's weer in Lunteren. Rotterdam is dan al geruime tijd zijn burgemees- Dg Arjos (jongerenorganisatie van de ARP) wil zoveel mogelijk jongeren -bij de politiek betrekken. Eigentijds en onafhankelijk, maar niet vrijblijvend. De Arjos ziet het Evangelie als het enige uitgangspunt - voor het bezig zijn in en met de politiek. Plaatselijk, regionaal, provinciaal en landelijk. Dat is niet niks. Dat is iets om warm voor te lopen. Er is veel te doen. Voor vijftien guldens schrijven we je graag in als lid èn abonnee op Maak van de gelegenheid gebruik en meld je aan. Je ontvangt dan snel een pakket informatiemateriaal en een lidmaatschapskaart. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: meldt zieh aan als Arjoslid en betaalde ƒ15,-— (post- girorekening nr. 127164, ten name van Stichting Arjos, Den Haag) voor het lidmaatschap t/m december 1974. ontvangt toch liever eerst wat meer informatie. ter kwijt: op 1- november gaat Tho massen met pensioen. DECEMBER brengt een (naar-te ho pen valt: goéde) stótviering op don derdagavond, de kerstvakantie begint de 21e, de kerstdagen vallen op woensdag en donderdag en op één dag hopen twee ministers jarig te zijn: op' de 2e wordt minister Boersma 45 en minister Westerterp 44 jaar. Ook deze maand is er iets te herdenken: het is twintig jaar geleden dat we met de West in de vorm van het Statuut een nieuwe verhouding aangingen en een kwart eeuw geleden werden we. offi cieel wereldrijk-af doordat we de sou- vereiniteit over de gordel van smaragd aan de Indonesiërs overdroegen. En dat levert dan een mooie overpeinzing op voor de (op dinsdag vallende) ou- dejaarsdag; zo vergaat 's wereld glo- •JULI brengt de langzamerhand'ge bruikelijke opstoppingen in de vakan tiecentra, vooral als op de 13e de li..™:: :T I f K In SEPTEMBER zal het lieve leven weer goed op gang komen: op de ze ventiende (Prinsjesdag) komt het ka binet met zijn~ plannen voor de dtaad en kamerleden en alle anderen die er kennis van willen 'nemén kunnen' dan volop .aan de slag. Omstreeks dezelfde tijd zullen bij de opening van het universitaire jaar ongetwijfeld weer bezorgde uitspraken gedaan worden. Het nieuwe concertseizoen is dan al even aan de gang: het begint met drie concerten ter herdenking van Anton Bruckner in het Amsterdamse Con certgebouw. Van de 16e tot de 23e zal een Nederlandse delegatie in het Zwitserse Engelberg de zevende 'Nyborgconferentie'(ontmoeting vait protestantse Europese kerken) bijwo?c nen èn op. de 25e trekken zo;» dertien duizend mensen richting Kampen: het zijn: de vrijgemaakte» die daar hun' schooldag houden. In de Utrechtse jaarbeurs is dan net één dag.de bloe- menbeurs Fleur aan de gang. En mis schien dat iii het begin van deze maand heel wat mensen terugdenken aan dertig jaar geleden: dolle dinsdag en dé slag om Arnhem. Twee provin cies raken aan het eind van deze maand hun. commissaris kwijt:, 'mr. J. van Aartsen (Zeeland) en mr. K. H. Gaarlandt (Drente) gaan met pen sioen omdat ze 65 worden. Prins Claus wordt 6 september '48 en op 16, september wordt oud-minister Stuyt direkteür-genéraal van het Rode "Kruis. In OKTOBER is ér biet een en ander te .herdenken:" vijftigjaar geleden vloog de KLM voor het eerst naar 'In- dië' en in Leiden is er omstreeks de derde oktober groot feest met veel ha ring en wittebrood omdat het dan vierhonderd, jaar geleden is dat de stad ontzet :werd. Van de 21e tot de, 26e mogen de scholieren wat op adem komen tijdens de herfstvakantie. On- geweer in dezelfde tijd (de 22e tot de 29e) valt er in Amsterdam,- Den Haag en Rotterdam veel moderne muziek te horen: dan worden daar de muziekda gen van het internationaal gezelschap voor hedendaagse muziek (zo vertalen we de Engelse naam maar) gehouden. Even daarvóór zal in Utrecht veel pluimvee te zien zijn ('kleindierenten- toonsteliing Ornitophitia', van 10 tot 12 oktober) en in dezelfde stad wordt van de 22e tot de 26e de vakbeurs Tuin en Park gehouden. I Het totale aantal'zónuren te De Bilt was in het meteorologische jaar (1 de cember '72 tot en met 30 november '73) 1618 tegen 1572 normaal. Terug gaande vinden we in 1971 meer zon neschijn (1621) en dan pas in 1959 (1986). In de zomer maakte de zon de meeste overuren: plus 91, gevolgd door de herfst: plus 21. Dé winter gaf met min 37 een groter tekort-dan de lente min 30:. Juni was de zonnigste maand met 272 uur (afwijking: plus 49), januari bleef het verst onder de maat met 24 uur (afwijking min 32). De gemiddelde etmaalterapératuur te De Bilt was in 1973 met 8.3, graden ceisius juist normaal. Eerst in 1967 vinden we een warmer jaar: 9.9 gira- dén Celsius. Augustus was de warmste maand met een gemiddeld cijfer van 17.7 graden' Celsius; januari en februari vieien het koudst uit met 2.9 graden- ceisius. Het aantal zomerse dagen van 25 gra den ceisius of warmer was in De Bilt -met 23. ook precies normaal, in Maas tricht werden 43 van dergelijke zo merdagen geteld, waarvan alleen in september tien. De. Limburgse hoofd stad telde yerder maar liefst negen tropische dagen'van: dertig graden cei sius of wanner Vorstdagen registreerde Da Bilt,er 75 (normaal 64), ijsdagen drie (twaalf), waaruit duidelijk het zwakke karakter van de winter naar voren komt De. absoluut-hoogste landelijke tempe* ratuur was 33 graden ceisius op 2 jul te Venlo, de laagste min eif graden ceisius op 31 december te Eelde. 1 december 73 gaf in Leeuwarden min veertien graden Celsius, vlak boven de sneeuw min twintig). In NOVEMBER hoopt weer een mi nister vijftig jaar te worden (Vrede- 197S was een te droog jaar. In totaal ving De Bilt 706 mm neerslag tegen 768 mm normaal. Het was het droog- ste jaar sinds 1971, toen er 513 milli meter werd vastgesteld: 1970 leverde 916 millimeter. Het droogste seizoen Was de zomer (min 96 millimeter), gevolgd door de winter (mi»' 58). De lente en de herfst waren, beide te nat rasp. plus- 56 en plus 39 millimeter. Mei was in De Bilt de natste maand, met .110 millimeter, december 72 en maart 1973 waren de droogste maan den met 21 millimeter. De WINTER van 72-73 was zacht en toch te droog. Depressies trokken via het oostelijk deel van de Oceaan naar IJsland en de Poolzee. Het Russische maximum ontwikkelde geen kracht en zakte telkens naar het zuiden weg. De LENTE begon redelijk met op de 24e de eerste vrij warme dag: Volkel 21 graden ceisius. Het eerste kievitsei werd op 15 maart geraapt in Süens. Op 2 april teisterde de tweede orkaan binnen een halfjaar ons land, vooral fcgllifn het zuidwesten enopnieuw de Hoge Veluwe. Het paasweer (22 en 23 april) was redelijk met alleen op maandag een paar buien, maar 5 mei trok over ons land een gevaarlijk on weer met winden van 9 Beaufort Zei iers op het IJsselmeer raakten in pa niek. In Appelscha en Diever vielen grote hagels. De ZOMER zette in met een prachtige junimaand, die veel geurend hooi op leverde. En terwijl uit de Alpen sneeuw werd gemeld (de 21e juni), kon Groningen weldra de eerste offi ciële hittegolf boeken, later In het seizoen gevolgd door Limburg en Oost-Brabant Door de hitte en droog te verbrandden veel bomen.-- Zondag 15 juli was een dag met wolkbreuken: Hippolytushoef 87 millimeter, Rosslare in Zuidoost-Ierland 140 millimeter la 36 uur. Op 22 augustus meldde de vliegbasis Twente ruim twee graden vorst vlak boven de grond. Het weer bleef stablél en deed denken aan 1959. De HERFST begon fraai (regeringsju bileum koningin Juliana bij 30-31 gra den) maar eindigde slecht (enkele zware noordwesterstormen). De eerste sneeuw in het oosten viel op 18 okto ber, op het moment dat Zuid-Spanje getroffen wérd -door zeer zware re gens... vierhonderd millimeter in zes uur.in het dorp Maria (provincie Al- meria). December begon recordkoud, Volkel min 18 boven de sneeuw min 22 gra den) en met gelet op de kalender, veel sneeuw 23 december plaatse lijk in Groningen. In de eerste decern, berhelft bleef de winter op afstand. Aji J 4<i •3-, .f*?; J VI hm

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 15