De goeie kanten van de energiecrisis want die zijn er ook Het leven minder Nieuwe boeken I Zij die in 1973 overleden I 1 1 I mBSËM sa mmmméê :«si i Wi jROLW/iKWLAiRiTEiT ZA/IERDAG 29 £®CEMBER 1973 door Ruclie van Meurs - HIK ^73 rtttt7j "IriKHUftM Energie Toekomst Kleine auto Mobiliteit Planologische bende Mammoet-warenhuizen Luchtvaart JK r m De actrice Magda Janssens Binnenland Cellist Pablo Casals Buitenland Dc omgekomen Chileense presi dent Salvador Allende Predikanten fe'ïC Si-i SM Si ■a GAAT HET AMSTERDAM Ambtenaren van bet. ministerie van verkeer en waterstaat zyn soms onverbeterlijke optimisten. Terwijl bet ganse westelijke halfrond in rep en roer is over de gevolgen die de ener- gieschaarste kan nebben, verschijnt een aantal dagen geleden, een brochure van een aantal verkeersdeskundigen (wat dat dan ook voor mensen mogen zijn) waarin onverminderd wordt vastgebon den aan de meest futurologische, opzienbarende en onheilspellende toekomstvisie over bet autoverkeer. BENiNiENtLAiNiD T13/K19 ECHT OM De brochure is een reactie op de kri tiek op de nota Transport 2000, 'een toekomstprojectie van verkeer en wa terstaat' die eind 1970 verscheen. Driemaal zoveel personenauto's en driemaal zoveel wegen (onder meer) worden ons daarin in het vooruitzicht gesteld. 'Hoewel in het voorwoord van de nota uitdrukkelijk vermeld staat dat hij 'geen uitgestippeld kabinetsbe leid weergeeft' is het bepaald verheu gend in TP-2000 meningen te vinden die het meer dan waard zijn tot be leid te worden verheven' reageerde onmiddellijk de ANWB. als immer pal staand voor de belangen van de automobilist. 'Ik meen dat de over heid op deverkeerde weg is door maar steeds tegemoet te komen aan de wensen van de autobezitters, door steeds meer snelwegen aan te leggen. Als de prognose die de overheid in haar studie TP-2000 heeft gedaan, uit komt, dan zou het Nederlandse we gennet een maaswijdte hebben van vijf kilometer. Dat wordt een afschu welijke toestand, want daarbinnen is geen planten- of dierenleven moge lijk.' reageerde geschrokken de ver- keerspsychoioog prof. dr. J. A. Mi ction van het instituut voor zintui- genpsychologie in Soesterberg (TNO). Intussen mag verondersteld worden dat met de recente commentaren van de oliemaatschappijen over het te ver wachten langdurig karakter van de oliecrisis commentaren waar de be- Seidsdeskundigen van verkeer en wa terstaat het oor anders zo gretig naar te luisteren leggen de studie TP- 2000 als een monument van twintig- ste-eeuwse hoogmoed naar de archief kast verwezen is. Maar nee: de werk groep van het ministerie concludeert 'dat zij de wijze van benadering in de huidige situatie nog steeds verant woord acht'. En dat op een tijdstip dat zoveel on bekendheden en onzekerheden in zich verschuilt Vanzelfsprekendheden be staan niet meer, het lijkt dat de auto met meer als de heilige koe wordt ge zien. Als je op grond van die veron derstelling nu een toekomstvisie zou moeten gaan ontwerpen, komen daar aan natuurlijk (nog) veel onbewijsba re stellingen te pas, koffiedikkijkerij maar ook fantasie en hoopvol denken. Want zonder je nou te gaan verkneu kelen over de nieuwe situatie die straks aanbreekt als de benzine op de bon gaat, mag je toch best positief aankijken tegen het gerantsoeneerde gebruik van de auto. Wat zal ons dat allemaal niet voor voordelen opleve ren? haar gang zou mogen gaan, dan waren binnen de kortste tijd de hulpbron nen in de wereld uitgeput Nadat al velen waren voorgegaan met waar schuwingen, heeft ook het rapport van de Club van Rome daaraan nog eens herinnerd. In Amerika bijvoor- beeld woont slechts zes procent van de wereldbevolking die 35 procent 7®" de energieproduktie gebruikt. In 1980 zou dat percentage bij de huidi ge groei verdubbelen. Olieleverende landen zoals Koeweit passen ervoor om hun voorraden Olie op een holle tje aan de rijke landen af te staan en mee te doen aan een kortzichtige energiepolitiek en het potverteren. Het is duidelijk dat de periode van goedkope en overvloedige energie uit de bestaande winningsgebieden ten einde loopt. Vervangende energie is voorlopig niet voldoende voorhanden. Woordvoerders van oliemaatschappij, en bereiden de verwende westelijke mens er op voor dat het minstens tien jaar zal duren voor er alternatie ve energiebronnen beschikbaar ko men. De produktie van kernenergie heeft voorlopig te veel bezwaren en gevaren om massaal te worden toege past, methoden om energie te winnen via (ondergrondse) vergassing van Veel onzekerheden op weg naar de toekomst. Als feitelijk uitgangspunt geldt de schaarste aan energie. Net zoals in droge zomers het drinkwater niet meer onbeperkt leverbaar is, althans met verstand moet worden getapt, en de lucht op hete dagen in Rijnmond niet meer zonder bijverschijnselen in geademd kan worden, moet ook de pas worden ingehouden bij het ver bruik van brandstof in huis, voor de auto of op de fabriek. Die situatie is niet van vandaag of gisteren al lijkt het dan dat we er door. overrom peld zijn en zal ook niet morgen zijn opgelost. De schaarste is het ge volg van de grenzeloze verspilling in deze maatschappij. Als de mensheid in het rijke kapitalistische westen steenkoollagen zijn nog niet voorhan den. Daarom zal onze maatschappij anders worden, soberder, althans min' der verspillend en mag een toekomst filosofie slechts gebaseerd zijn op voorzichtigheid, bescheidenheid en te rughoudendheid. Hoe ziet, met die bedenkingen en on ontkoombaarheden op de achtergrond, een realistische toekomstprojectie er uit? Incidentele berichten daarover bereiken ons zo nu en dan. Zo hebben de samenwerkende elektriciteitspro. duktiebedrijven laten weten dat bouw van nieuwe electrisebe centrales naar de toekomst is verschoven- De ge dwongen electriciteitsbezuiniging heeft nu al, door af te rekenen met de oer-hóllandse gewoonte kamers en huizen als kijkkasten aan de buiten wacht ten toon te stellen, een bespa ring van bijna tien procent opgele verd. Als straks ook nog definitief af- scheid zal zijn genomen van de elektri sche rugkrabbers, tandenborstels en al dat waanzinnig consumptief vertoon, zal de bezuiniging nog groter zijn. Dat zal er toe leiden dat nieuwe cen trales straks waarschijnlijk helemaal niet meer of slechts nog sporadisch gebouwd moeten worden. En dat heeft weer tot gevolg dat de foeilelij ke mastbossen van hoogspanningsmas ten en -leidingen niet behoeven te worden uitgebreid. Een ander signaal voor de komst van een meer aangepast en minder over dadig leven is de komst van kleinere auto's, die overigens ook slechts spo radisch op de weg losgelaten zullen worden. Niet langer zuilen de' mensen elkaar met grotere en glimmender auto's de ogen kunnen uitsteken en niet langer zullen de status, de agres sie en. de minderwaardigheidscom plexen van hun eigenaren aan de auto af te lezen zijn. De totale verandering van het particuliere vervoer zal van zelfsprekend leiden tot het niet aan leggen van geplande wegen. Het is voor vrijwel honderd procent zeker dat rijksweg 3, de supersnelle en het 'groene' hart van Holland verpestende rijksweg tussen Amsterdam en Rotter dam, niet zal worden aangelegd. Dat heeft weer gevolgen voor allerlei toe- voerwegen, want een weg. staat nooit op zichzelf. Het autoverkeer veroorzaakt jaarlijks meer dan drieduizend doden. Minder gebruik van de auto en een drastische snelheidsbeperking zullen de levens kansen vergroten, zullen ziekenhuis bedden leeg laten en zullen de revali- datie-centra waar jaarlijks zo'n 25.000 verkeersslachtoffers terechtko men; verlichting geven. Het nog schaarse wild in de polders en de huisdieren die nu jaarlijks bij tien duizenden geschept worden door de onverlaat de auto, zullen een langer' leven beschoren zijn. Maar de zo geroemde mobiliteit dan, die mensen mogelijkheden tot sociaal contact geeft en hun de gelegenheid biedt hun horizon te vergroten? In het-boekje 'Sociale Ecologie' geeft dr. N. J. M. Nelissen zijn visie over de opkomst, het blinken en mogelijk ver zinken van het moderne gemotori seerd verkeer. 'Moet.de huidige mobi liteit niét beschouwd: wordenals een kloof in de ontwikkeling tussen de i. B. Charles. De warme slager. De Bezige Bij Amsterdam 1973. 40 blz. 7.50. J. A. Decider. De zwarte jager De Bezige BIJ Amsterdam 1973. 84 blz. 7.50. Charles heeft in opgemeld bundeltje 27.teksten verzameld die op weinig gepolijste wijze spreken van zijn zeer persoonlijke hoüding in deze tijd. Aandacht voor jeugdig en oud zelf, voor fascistoïde neigingen in ons al len, voor dieren die linksaf slaan.('en ieder die mijn zorgen deelt/zal wel begrijpen dat die richting op zichzelf mij- enige 'voldoening schafte'). De aangehaalde regels maken duidelijk dat. zijn heftig praten voor zichzelf spreekt. De manier is heel persoon lijk,; weinig genuanceerd, trefzeker, maar heeft met poëtische vormgeving/- weinlg van doen. Wie van de auteur houdt, zal dit bundeltje willen bezit ten maar daarmee Is alles ook wel gezegd. In dezelfde serie (BB poëzie) is van Deelder de vierde bundel verschenen. Op springerige, typografie draaft de zwarte jager door zes afdelingen, waarin gewelddadigheden op allerlei niveau de voorbode lijken van de eindtijd. Deelder noemt Dan.'12:5. Hij doet een boek open met 'overmatig realisme' dat de humus .vormt die 'de wonderbare bloem behoeft om zich in roile pracht te kunnen ontplooien.' «at er met de teksten aan te vangen ralt, laat Deelder over aan de lezer, [he met hem het heimwee kent naar oen nieuw verschiet'. Hoe dat er uit net, laat hij in het midden. Zo valt er a'les of niets met de bundel te doen. Ik houd het op het laatste. RF JIAIKU. Een haiku van de den. Keuze, door J. van door prof. dr. sterdam 1973. Zoals destijds y°or dichters s geweest en 15 dat thans jonge maan. Japanse vijftiende eeuw tot he- inleiding en vertaling Tooren. Woord vooraf F. Vos. Meulenhoff Am- 288 blz. ƒ22,50. het (Oosterse) kwatrij'n een uitingsmogelijkheid veel beoefend werd, zo de Japanse haiku (W. Hussem, Max Croiset, J. C. van Scha- gen en H. van Teylingen schrijven het hier met wisselend succes). Ook al door het gestegen aanzien van oos terse mystiek krijgt de haiku terecht veel aandacht; In het buitenland zijn vooral de bemoeiingen van R. H. Blyth en Heiiderson even belangrijk geweest voor de - verspreiding van hai ku,- als de vertaling die Fitzgerald van Omar Khayydm heeft gemaakt (1859) voor de bekendheid van het kwatrijn. Hetis daarom bijzonder verheugend dat voor de Nederlander bovenge noemde verzameling is verschenen. Het boek is .uitstekend gedocumen teerd en voortreffelijk verantwoord. De inleiding die aan de vertaling van ongeveer - 550 verzen voorafgaat, gaat in op karakter en techniek van de haiku, op mentaliteit eh, geestelijke achtergronden, op oorsprongen en ge schiedenis, terwijl de vertaler en be zorger van deze uitgave ook een hoofdstukje wijdt aan het spel der vertaling. De verantwoordelijke man van dit* alles is J. yan Tooren, een au todidact in de japanse taal, die zich gedurende dertien jaar met hart en ziel met dit werk heeft beziggehouden. Ofschoon de haiku een kort gedicht is (het bestaat uit drie regels die in to taal zeventien, lettergrepen tellen), vergt het bijzonder veel van het voor stellingsvermogen. Het versis een zeer pregnant natuurbeeld, dat als een zucht van verlichting zich aan de lezer wil voordoen. Een verkwikkend boek. RF. Dierbare wereld door Henriette van Eyk; uitgegeven door De Bezige 'BIJ in Amsterdam; 285 blz; prijs 22,50. Lezend in.de memoires van.Henriette van Eyk (bekend geworden als schrijfster van De Kleine parade), gaat een lezer zich afvragen aan wel ke normen memoires moeten voldoen. Is 'het voldoende als de memoire- schrijver een, aantal gegevens over zichzelf aanbiedt,' eenpaar anekdotes en een keurig verslag over wat er al lemaal gebeurd is?Of moet de me- moireschrijver proberen duidelijkheid over zichzelf te krijgen, over de vraag hoe al die gebeurtenissen in elkaar zaten en uit elkaar volgden, hoe de schrijver zelf in elkaar zit en zich ontwikkeld heeft onder invloed meest al van die gebeurtenissen om hem heen? Henriette van Eyk heeft voor de eer ste vorm gekozen. Daardoor ontstond een gezellig (vooral een gezellig) ver haal met nogal wat sfeervolle details, dat elke keer. als het ernst dreigt te worden gauw op' iets anders overgaat. En ér warén heel wat gebeurtenissen die ernst waren: het weglopen van haar vader, hét eindjes aan elkaar knopen van;haar moeder, haar huwe- lijk, haar verhouding met Vestdijk, de relatie tot haar broer, allemaal gege vens, waarvan een lezer zich afvraagt welke invloed ze hadden óp de schrijfster. Die komen eigenlijk niet aan dé orde; ómdat Henriette van Eyk vindt dat vreemden daar niets mee te maken hebben. Dat is een respectabe le houding maar niet-voor- een me- 1 moireschrijver. En het is een gemiste kans als je op grond van de feitelijke gegevens kunt vermoeden hoe,boeiend déze memoires hadden kunnen zijn. Henriette van Eyk neemt afstand van zichzelf in dit boek, niet om vanaf die afstand beter naar zichzelf en haar wereld té-kijken, maar juist om. niet gedwongen te iworden teveel van zich zelf prijs te geven. Wat overblijft is het vermoeden dat Henriette' van Eyk in- de- eerste -plaats een -erg aardig-mens is, die gezellige boeken kan schrijven, en al babbelend een scherpegrens trekt; tussen haar privé-leven en de lezer. A.H. Hugo Claus. Figuratief. De Bezige BIJ Amsterdam 1973. 52 blz. 14.90. De bundel bevat vier cycli. De eerste heet 'Isis en de beesten' en bevat de van Claus gekende erotische verzen makerij; de tweede bevat een vijftal polaroïdopnamen van Jezus-Christus die al te gemakkelijk zijn. In de der de afdeling, Figuranten staan een aan tal personen (o.a. Ikaros, Rembrandt, Bonaparte) te boek. Tenslotte gaat het ook in de laatste afdeling om ero tiek en afscheid. De bundel spreekt wel aan door zijn exuberante beelden taal voor erotische gevoelens, maar dat Claus dit kan, wisten we al, Armando. De denkende, denkende do den. De Bezige Bij Amsterdam 1973. 72 blz. ƒ4.75. Bevat évenals Hemel én aarde (1971 snorkende retoriek, zoals Dagboek voor een dader (Tango Leiden 1973 9,9 dat ook al doét De flaptekst er van spreekt van 'hèrinnéringen', wat ook de ondertitel is van eerstgenoem de bundel. RF behoefte en noodzaak van communica tie aan de ene kant en de bestaande communicatiemedia aan de andere kant? Met andere woorden: wordt de mobiliteit per persoon op de duur niet drastisch verlaagd tengevolge van de ontwikkeling van de communicatie media, die nu nog niet bestaan of maar op beperkte schaal worden ge bruikt?' Ais voorbeelden van de nieu we communicatiemedia die de mobili teit tot op bepaalde hoogte kunnen vervangen noemt hij de telefoon, te lex, televisie, videorecorder en nog te volgen nieuwe ontwikkelingen. 'Het lijkt ons niet uitgesloten dat door de ze media een gedeelte van de mobili teit overbodig zal worden.' oppert Ne lissen als mogelijkheid. De nieuwe schaarste aan energie zal dat proces versnellen, zo mag wel aan genomen worden. Wat voor voordelen levert dat ons, door het onkruid van het particulier vervoer overwoekerd landje nog meer op? Eindelijk zal dan eens de bezem kunnen worden ge haald door de planologische bende, die als een giftige splijtzwam dit lage land teistert. Steden regen zich in de achterliggende jaren van overvloed fantasieloos aaneen, dorpen groeiden buiten proporties en gingen onder aanvoering van ambitieuze gemeente bestuurders een schakel vormen in het woon-werkverkeer waarin de auto het vanzelfsprekende vervoermiddel vormde. Het fameuze 'spreidingsbe- leid' bracht in de dorpen de, 'paarse gordijntjes cultuur', ontnam ze hun identiteit, verdreef agrariërs en deed de schaarse open ruimten snel vollo pen met overal even identieke en ge- ordende nieuwbouwwijkjes. De autochtone plattelander voelt zich met die situatie niet gelukkig, even min als de 'geëmigreerde' stedeling die aanvankelijk de modegril van het 'buiten wonen' volgde, maar zich na enige tijd opgesloten en van schouw burg en bioscoop verstoken voelt. Van de ons door vakbeweging en regerin gen beloofde achturige werkdag kwam geen steek terecht want de twee 4 drie uur reistijd die dagelijks terugkeert spot met aile sociale ver worvenheden. Bovendien kost dat woon-werkverkeer handenvol geld aan manuren, ruimte, geld en energie. Dit soort ongezonde situaties kon allemaal ontstaan dank zij de 'zegen' van de mobiliteit Als al dat verspilde geld in de toekomst geïnvesteerd zou wor den in betere en vooral betaalbare woningen In de steden, zijn waar schijnlijk erg veel mensen onmiddel lijk bereid naar de stad terug te ke ren. Tot heil van 'het platteland' dat zich dan kan gaan herstellen van een enerverende maar ongezonde episode. Inmiddels stagneert de. verkoop van huizen in de dorpen, worden wonin gen aarzelend goedkoper en blijkt dat leegstaande woningen -in de buitenwij ken van steden waar het openbaar vervoer goed valt- te organiseren weer huurders aantrekken. Intussen blijkt dat veel van de 'tweede wonin gen' van stedelingen, sinds de autolo ze zondag, minder vaak bezocht wor den. Hier en daar overwegen al men sen hun buitenhuisjes op te geven en dat zou het begin van het einde van een a-sociaal verschijnsel kunnen be tekenen. Misschien dat straks het le ven op het land weer echt goed wordt. Bij de groot-ondernemers is de afgelo pen maanden aarzeling te ontdekken bij het uitvoeren van hun plannen Nederland te overdekken met' een net van de zogenaamde mammoet-waren huizén kolossale supermarkets die compleet met toevoerwegen, parkeer terreinen, benzinestations en zelfbe dieningsrestaurant, tienduizenden vierkante meters buiten de steden ge legen en daarom goedkoop (althans aan grondkosten) polderland bedek ken. Deze consumeerfabrieken kunnen uitsluitend bestaan via een ongedisci plineerd gebruik van de auto. Bijvoor beeld De Bijenkorf aarzelt met de plannen voor tien mammoetwarenhui- zen die alleen dit concern al op het programma heeft staan. Te hopen valt dat de nieuwe situatie de buurtwinkel, het café op de hoek en de dorpsmiddenstander, waar veel sociale contacten mogelijk zijn, weer in ere herstelt. De luchtvaart heeft inmiddels het plan opgegeven het geldverslindende en milieu-verknoeiende supersonische verkeersvliegtuig de Concorde in dienst te nemen. De maatschappijen zien er geen 'brood' meer in omdat het vliegtuig met een maximum'aan energie een minimum aan passagiers zou kunnen gaan vervoeren. Het'door een economische crisis geteisterde En geland waar de Concorde gebouwd wordt (in samenwerking met Frank rijk) heeft trouwens niet langer geld over voor het project. Daarmee wordt de wereld voor een ramp behoed. Intussen blijkt de luchtvaart ook een andere haard van verspilling aan te pakken, het vliegen met lege en bijna lege vliegtuigen over de oceaan. Tot dusver kon het gebeuren dat in een uur zes verschillende vliegtuigen van Schiphol met dezelfde bestemming vertrokken alle vaak vrijwel - zon- der passagiers. Wat in het verleden niet kon blijkt nu wel te kunnen; het samenbundelen van vluchten waar- door energie en geld bespaard wordt Zo zijn veel voordelen van de energie- crisis op te sommen. Over de nadelen is in de afgelopen maanden hl uitvoe- rig gerept Er zal een hogere werk- - loosheid ontstaan en de AVRO-auto- rallys zullen niet langer doorgang s kunnen vinden. Maar met een beetje optimisme kunnen de voordelen'wel eens wat zwaarder wegen dan de-na- ïs delen. Het is waarschijnlijk dat veel s' actiegroepen het doel waarnaar zij streven in de komende tijd verwezen- lijkt zien worden, al zal daarbij dan de rationaliteit de doorslag geven en i: niet de redelijkheid. Een beetje sober- heid, althans minder verspilling, hoeft ons bepaald niet ongelukkiger te maken. Dat zei Den Uyl ook aL: 'i :V: T-fT l «ijl 1 januari: - Clare Lennart (68), schrijfster. 4 jan: Alex de Haas (76), conferen cier en liedjesschrijver; Jan Bresser (73) violist. 5 jan: P. G. van Weéle, (50)'. voorzit ter koninklijk verbond van onderne mers in midden- én kleinbédrijf; Ir. C. N. van Dis; (79), eerste-kamerlid voor de SGP. 8 jan.: Mr, J. J. Hahgelbroek (70), voorzitter Schoolraad voor scholen met de bijbel. 12 jan: Dr. E; van Konijnenburg (69), ex-bnderdirecteür KLM. 17 jan: prof. dr. ir. R.J. Forbes. (72),oud-hoogleraar, oud-secretaris Hollandse Mij. van wetenschappen. 19 jan: Raoul Hynckes (79), schil der; J. A. de Koning (73), voorz. Nederlands Cultureel Contact, oud- Remonstrants -predikant te Utrecht. 25 jan::Meyer Siuyser (71), schrij ver, journalist 5 februari: Chr. G. Matser (68), oud- burgemeéster Arnhem. 15 febr.: Tj.Walburg .(59), AR- Tweede-Kamerlid. 20. febr.: J, P. Wiersma (79)', Fries schrijver. 24 febr: F. M. Lampe (76), oud- waarnemend gouverneur 0n gevol machtigd minister Ned. Antillen. 28 febr; A,,Nuijens (60), Tweede-Ka merlid Boerenpartij. 8 maart: C. J. van dér Ploeg (65), oud-lid Tweede Kamer KVP. 19 maart: Jan van Mantgem (70), operazanger. 26 maart: H. R, Plomp (63), oud-se cretaris CNV. 3 april: L. P. Laning (66), ox-lid Ge ref. Politiek Verbond, 13 april: prof. G. Kuiper Hzn. (67), hoogleraar Ned. letterkunde V17- 14 april: Magda Janssens (88), actri ce.. Tony Hartweger (66), componist pianist-zanger. 17 april: A. A. M. Stols (73), uitge ver. 20 april: ;W. F._ Palstra, commissioner Leger des Heils. 26 april: Louis Borel (67), acteur. Oud-kamerlid voor de SGP ir. C. N. van Dis 3 mei:. Bob Buitink (37), filmer. 4 mei: Karei Wunnink (67), direc teur Carré te Amsterdam. 15 mei: dr H. A. Enno van Gelder (83), historicus. 21 mei: A. J. Kropholler (91)', archi- tect. 26 mei: Peter Koen (50), adjunct-di- reeteur tv NCRV. 1 juni: ir. H. B. J. Witte (63). bur gemeester Eindhoven en oud-minis- ter. 14 juni: Carl Schlüter (87), kunst schilder. 28 juni: Th. S. J. Kooij (68), oud-lid Eerste en Tweede kamer en oud-lid SER. 29 juni: Carl Tobi (75), theaterpro ducent en organisator Vondelpark- feesten. 18 juli: mr. M. D. Proper (58), lid van de Gedeputeerde Staten Noord- Holland; Nine v.d. Schaaf (91). schrijfster. 22 augustus: Wam Höskes (82), hoorspelacteur. 4 september: H. .T. Vermeulen (76), oud-bestuurslid CNV. 2 sept: ir. C. Staf (68), oud-presi dent-directeur Ned. Heide mij en oud-minister defensie. 11 sept: Eduard Flipse (77), oud-di rigent Rotterdams Philharmonisch Orkest. 18 sept: Harry Boda (84), acteur. 8 oktober: Rie van Rossum (62), schrijfster; Minie Drost, verpleegster werkend in Zuid-Soedan. 13 okt: dr. F. Grewel (74), orthope dagoog, hoogleraar, psychiater-neuro loog te A'dam. 1 november, mr. J. C. HH. A. van Sta- pele (56), directeur Schiphol.. 15 nov: Gera Kraan-Van den Burg (85), schrijfster. 21 nov: Henk de Jong (53), journa- list. 25 nov: mr. II. J. M. Loeff (78), oud-burgemeester 's-Hertogeribosch. 27 nov: mr. Th. R. J. Wijers (82), oud-minister van justitie. 1 december: Dick Scherpenzeel (50). journalist. 2 dec: Herman Knipscheer (66), mu sicus; J. A. lleijmans (49), Tweede- Kamerlid KVP. 22 januari: Lyndon B. Johnson (64). oud president der VS; Amilcar Ca- bral (47), leider bevrijdingsbewe ging van zwart Afrika. 24 jan: Kid Ory (86). trombonist. 25 jan.: Stanley Jones (89), zende ling. 22 februari: Joseph Szlgetti (80), vi olist 24 febr.: Winthrop Rockefeller (70), oud-gouverneur Arkansas. 7 maart'. Pearl S.„Buck (80), Ameri kaans schrijfster. 27 maart: Edward Steichen (93). Amerikaans fotograaf; Noel Coward (74), Brits componist en toneelschrij ver, 5 april: Kurt Thomas (69), Duits di rigent en componist. 9 april: Pablo Picasso (91), schilder. 30 april: Jacques Maritain (90), frans filosoof. 3 mei: Asger Jorn (59)', deens schil der. 8 mei: Sir Ernest McMillan (79), Ca nadees dirigent 3 juli: Nancy Mitford (68), Brits ro manschrijfster. 9 juli: Otto Klempttrer (88), diri gent. 19 juli: Jack Hawkins (62), filmac teur. 30 juli: Henri Charrière (66), Frans schrijver. 2 augustus: Walter Ulbricht (80), oud partijleider DDR. 3 aug.: Gianfrancesco Malipiero (91), Italiaans componist. 7 aug.: Fulgencia Batista (72), ex- dictator Cuba. 3 september: John Tolkien (81, au teur van 'In de ban van de ring": John Ford (78), Amerikaans filmre gisseur: Salvador Allende, president van Chili. 17 sept: Gustaaf Adolf (91), koning van Zweden. 19 sept: Theo Lefèvre 59), oud-pre mier van België. 21 sept: Ben Webster (64), Ameri kaans tenor-saxofonist 25 sept: Fablo Neruda (69), Chi- leens dichter en Nobelprijswinnaar literatuur. 1 oktober: W. H. Auden (66), En gels dichter. 9 okt: Gabriel Marcel (83), Frans fi losoof, roman- en toneelschrijver. 23 okt: Pablo Casals (96), cellist 26 okt: Abebe Bikila (41), Olym pisch marathonkampioen 1960 (Ro me) en 1964 (Tokio) afkomstig uit: Ethiopië. 29 okt: Maarschalk Semjon M. Boed- jenni (90), Russisch cavalerie-com- mandant 13 november: Bruno Madema (53)'; Italiaans componist en dirigent - 18 nov.: Alois Haba (80), Tsjechisch componist. 1 december: David Ben Goerion (87). eerste pre. ,ier van Israël. 19 december: Carrero Blanco (70) prémier van Spanje. 24 december: Ismet InënQ (90), oudé premier en oud-president van Tur kije. 17 jan. ds. G. Boer 59 herv., oud- voorz. geref. bond. 19 jan. dr. J. A. de Koning 73 re- monstr. 21 febr. ds. J. J. van der Krift 55 herv. 1 maart dr. P. Middelkoop 77 oud- zendingspred. op Timor. 12 maart ds. Jac. van der Linden 61 geref. 13 maart ds. C. A. Metting van Rijn 42 herv. vlootpred. 29 maart ds IC Reillng 81 baptist 3 apr. ds. Jac. Ketelaar 45 baptist 5 mei ds G.- J. Doyvendak 77 lu thers. 7 juni ds M. Baan 67 chr.geref. 29 juni ds. B. Toes 81 oud-geref. 20 juli ds J. D. Boerkoel 84 geref; ds G. Lugtigheid 71 geref. 1 aug. ds. Jac. Jonker 68-geref. in Australië (auteursnaam Job Sytzen).- 3 okt. ds. M. A. Krop 60 herv. unl- versiteitspred. 27 okt. ds. J. van Sliedregt 59 herv., voorzitter geref. zendingsbond. 9 nov. ds. G. Schipaanboord 57 ge^; ref. gem. é/éé-v.,";, :Vj A ySS'.V Stl -if-J

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 19