Wie de vrijheid niet verdraagt altijd wel een beul vinden TRQUW/KWARlb'l' ZATERDAG 29 DECEMBER 1973 BïlTMSLiÜJïiD^^ door Rimmer Mulder Pijnbank Dode letters Systeem Tegenstellingen min' mui sssssiappigHi iHtai I|§!ëié «HHB ■Bjiiht bij huis Machine Martelen is een over de hele wereld voorkomend kwaad. Het is niet gebonden aan bepaalde ideologie, een econo misch systeem of een bepaalde cultuur. Amnesty Inter national beschikt over gegevens over martelingen in meer dan zestig landen. Het verzamelen van die ge gevens is een moeilijk karwei. Het is doorgaans on mogelijk om een redelijk onderzoek in te stellen in landen, waar de rechten van de mens op een flagrante wijze worden geschonden. Meewerken aan zo'n onder zoek is vaak riskant. Sommige landen zitten potdicht. Over politieke gevangenen in China bijvoorbeeld is na genoeg niets bekend. Mede hierom is het moeilijk om te zeggen welke landen nu het hoogst geplaatst moeten worden op de zwarte lijst van staten, waar gemarteld wordt. Onderstaande opsomming is dan ook betrekke lijk willekeurig. Zij is alleen bedoeld om aan te geven, dat het met de naleving van de mensenrechten in'het algemeen en de bepaling tegen het martelen in het bij zonder inderdaad droevig gesteld is. Ethiopië Brazilië Chili Portugal Engeland Sowjet-Unie Vietnam Zuid-Afrika Perzië rs ver Ie Bij een NAVO-legeroefening in 1971 namen zes Belgische com mando's twaalf andere Belgische militairen 'krijgsgevangen'. Om inlichtingen te krijgen over de 'vijandelijke troepen' onderwier pen de zes hun landgenoten aan een hard verhoor, waarbij zelfs gemarteld werd. De gevangenen werden geslagen, langdurig aan de kou bloot gesteld en bewerkt met elektrische schokken. Er kwam een eind aan het verhoor, nadat een geschrokken arts een officier had gewaarschuwd. Voor de legerleiding was deze vorm van dienstijver onaanvaardbaar en bet zestal is berecht door een mili tair tribunaal. Ondanks deze min of meer bevredigende afloop blijft het een verbijsterend voorval. Het kan leren boe angstig weinig nodig is om Iemand tot martelen te brengen. Het belang van een volstrekt toeval lige groep leek voor deze zes vol doende rechtvaardiging om twaalf al even toevallige vijanden bewust te gaan kwellen. In elk geval gingen deze zes er vanuit, dat martelen tot de aanvaardbare gebruiken behoort In de werkelijkheid, die zij moesten nabootsen. En triest genoeg is dat niet te ontkennen. Het martelen is ook in de moderne wereld een we- reldverbreide gewoonte. In steeds meer landen lijkt bet ge bruikelijk te worden om gevangenen bewust en systematisch lichamelijke en geestelijke folteringen te laten ondergaan. Vooral politieke gevange nen lijkeu steeds vaker slachtoffer tc worden van de meest afschuwelijke folteringen. Verontrust door de toe nemende stroom van klaebten over mishandeling van politieke gevange nen overal in de wereld, lanceerde Amnesty International afgelopen jaar een actie tegen het martelen. Vit het materiaal, dat deze organlsa- tie voor politieke vluchtelingen ver zamelt, blijkt duidelijk, dat het mar telen een voortwoekerend kwaad is, dat steeds nieuwe landen aantast. Vergelijkingen met een ver afgele gen verleden hebben niet veel zin, maar over een periode van vijftien, twintig jaar bekeken Is het martelen een toenemend verschijnsel. En dat terwijl juist na de tweede wereld oorlog het volstrekt verwerpelijke van martelen internationaal erkend is. Sinds 1948 staat het in de Uni versele Verklaring van de Rechten van dc Mens: 'Niemand zal worden onderworpen aan marteling of aan wrede, onmenselijke of vernederen de behandeling of bestraffing.' Het besef dat leder individu recht heeft op dc bescherming van zijn persoon, drong in Europa pas goed. "door in de achttiende eeuw. Tot die tijd waren dc wreedste folteringen en straffen algemeen gebruikelijk. De kerkelijke inquisiteurs gebruik ten de meest afschuwelijke martelin gen tegen andersdenkenden. In het gewone strafrecht speelden folterin gen en lijfstraffen een voorname rol. TVle verdachte was, was vol strekt rechteloos. Bekentenissen werden meestal op de pijnbank afge dwongen en op grond van dergelijke verklaringen deelden de rechters vervolgens de wreedste straffen uit. Tegen deze onmenselijke praktijken komt in de achttiende eeuw een krachtig verzet, wat in de negentien de eeuw helemaal doorbreekt. Voor al onder Invloed van de Franse re volutie worden folteringen van ver dachten verboden en lijfstraffen af geschaft In deze ontwikkeling past ook de afschaffing van de slavernij in de vorige eeuw. Deze ogenschijnlijke vooruitgang bracht zo'n vijftig jaar geleden opti mistische geesten tot de constate ring, dat martelingen voor Europa althans tot een barbaars verleden behoren. De bereidheid om deze Eu ropese verworvenheid te exporteren bleek niet erg groot In hun koloniën bleven de 'beschaafde Europeanen* zich schuldig maken aan de grootste wreedheden. Maar weldra keerden zij op eigen continent ook weer te rug naar het barbaars verleden. Met het stalinisme en het fascisme kwamen alle denkbare vormen van geweld en dus ook martelingen In Eu ropa terug op ongekende schaal. Het folteren van gevangenen-werd weer algemeen, en niet in de eerste plaats om inlichtingen te krijgen, maar vooral om politieke tegenstanders uit te schakelen. Veel geraffineerder dan In het 'barbaars verleden' ooit mogelijk was wérd geweld gebruikt als middel om andersdenkende af te schrikken. Het recht van ieder In dividu op bescherming van lijf en goed werd volledig verkracht. Toen na de tweede wereldoorlog de volle omvang van dc ramp begon door te dringen ontstond er grote behoefte aan iets, waarmee een der gelijke catastrofe in de toekomst zou kunnen worden voorkomen. De zorg voor het individuele recht kon niet alleen aan de staat worden overgela ten, maar moest ook internationaal worden vastgelegd. De mens moest iets hebben, waarop hij zich kon be roepen, ais bescherming tegen de staat. Dat werd dan de universele verklaring van de rechten van de mens. De bepalingen van deze ver klaring zijn naderhand nog vele ma len vastgelegd ln andere Internatio nale regels en conventies. Ook de bepaling over het martelen. Maar ln de praktijk zijn het dode letters ge bleken. Er wordt nog steeds op grote schaal en op vele manieren gemarteld. Naast vanouds bekende methoden, zoals geselen, uittrekken van nagels, branden en onder water dompelen, is er een scala van nieuwe kwellin gen gekomen. Gebruik makend van de vooruitgang van techniek en we tenschap, verzinnen de beulen ande re manleren om hun slachtoffers tc vernederen en te breken. Elektrische stroom wordt nu veel toegepast Berucht, is de zogenaamde papegaaienschommel, een Zuldamerl- kaanse vinding. Daarbij hangt het slachtoffer, dc handen en voeten achterwaarts aan elkaar gebonden, met zijn benen over een stok. In deze volstrekt weerloze houding krijgt de gefolterde dan zware elek trische schokken toegediend. De elektroden worden bij voorkeur be-, vestigd aan gevoelige delen, zoals de mond, de borsten of de geslachtsde len. Uit het verloop van veel martelin gen blijkt dat er vaak volgens een weldoordacht plan wordt gewerkt Het begint met dreigementen. Er worden toespelingen gemaakt op de verschrikkingen die bet slachtoffer wachten, of die zijn (of haar) fami lieledenmoeten ondergaan. Op die manier wordt de geestelijke weer stand. gebroken. Dan volgt eenzame opsluiting. Het slachtoffer wordt in martelende onzekerheid over zijn lot gelaten. Hij krijgt geen rust en geen of onvoldoende voedsel. Alles wordt gedaan om bet slachtoffer kapot te maken, te vernederen, zijn mense lijkheid to ontnemen. Op het eerste gezicht gaat het steeds weer om het verkrijgen van in lichtingen. Maar steeds vaker is het martelen alleen maar een terreur- middel. Het moet tegenstanders van de gevestigde macht afschrikken. Het is niet het werk van sadisten of andere geestelijk gestoorden, maar van machthebbers, die weloverwo gen gebruik maken van de diensten van sadisten om hun positie te ver dedigen. 'Wij zouden al te fortuin lijk zijn als deze misdaden het werk waren van wilden', aldus Jean Paul Sartre. Het martelen maakt zijn eigen beu len. De machthebbers zorgen voor een politiek klimaat van geweld, en onderdrukking. In de kazernes en de politiebureaus komen dan vanzelf wel de mensen naar voren om het vuile handwerk op te knappen. Wat nu precies de omstandigheden zijn, die martelen oproepen Is niet te zeggen. Vast staat, dat naarmate de sociale en politieke tegenstellin gen groter zijn, de kans op alle soorten van geweld groter Is. Vooral in Zuid-Amerika valt op dat met name de leden van de uiterst linkse oppositie slachtoffers zijn van syste matische folteringen. Die praktijken in de gevangenissen worden daar wel eens verdedigd als een noodza kelijk tegengeweld. De linkse extre misten bedreigen de samenleving met totale omwenteling. Zij willen radicale hervormingen bereiken met geweld en houden zich niet aan de spelregels. De politie zou daardoor gedwongen worden om de regels en normen ook te laten schieten. Nog afgezien van de vraag waar in Zuld- Amerlka nu precies de spiraal van geweld is begonnen, is een dergelij ke rechtvaardiging onhoudbaar. Mar telen is simpelweg immoreel en wie denkt, dat het onder bepaalde extre me omstandigheden wel mag, be vindt zich op het hellend vlak. Wat ook vast staat is, dat er een verband bestaat tussen martelen en de naleving van de andere rechten van de mens. In een land met een onafhankelijke pers en met redelijk gewaarborgde politieke vrijheden is de 'kans dat wantoestanden in gevan genissen kunnen blijven voortbe staan kleiner. Erg belangrijk Is re geling voor bescherming van arre stanten. Waar mensen maandenlang In voorlopige hechtenis kunnen wor den gehouden zonder dat contact met de buitenwereld mogelijk is, laat de behandeling van de arrestan ten verder ook dikwijls te wensen over. Als processen dan ook nog achter gesloten deuren worden ge voerd is het meestal,: helemaal mis. In landen waar de normale wettelij ke regels tijdelijk opzij zijn gescho- ven en een noodtoestand heerst ko- li - rfg* TrTW 9$ npPlfü B ém -ijgüjjfl m'-'.idif.v-t; Ï-'V-''.' - - De Duitse voorvechtster voor de rechten van de mens Carola Stern heeft gezegd, dat ledereen, die zich niet uitspreekt tegen martelen me deschuldig is. Wat het effect van" steeds herhaalde protesten tegen martelingen overal tc wereld zal zijn, Is moeilijk te zeggen. Vast staat, dat geen enkel land volledig ongevoelig is voor de publieke opi nie. Elke beschuldiging van marte lingen wordt altijd gevolgd door een heftige ontkenning van de betreffen de regering. Maar daarmee Is geen eind gekomen aan het martelen. Daarvoor is' politieke druk nodig. Regeringen zonden direct en via in ternationale organisaties meer kun nen bereiken dan actiegroepen met publiciteitscampagnes. De moeilijk heid^ is, dat de landen zich altijd op 'de: eigen soevereiniteit zullen beroe pen. Inmenging in de zaken van een ander land wordt nog altijd gezien als één van de ergste vergrijpén, waaraan een regering zich schuldig kan maken. Daarom is het op dit moment bijna onmogelijk om bet in ternationaal aanvaarde principe, dat martelen verwerpelijk Is, te bandha ven. Martelen is het bewijs voor dc onmacht van bet volkenrecht, schreef mr. Pauline Hoefer-Van Dongen. - Een voorbeeld van bet falen van de internationale rechtsorde op dit punt is Griekenland. Een aantal lan den probeerde binnen de Raad van Europa Griekenland onder druk te zetten om een eind te maken aan de martelingen en andere schendingen, van de mensenrechten. Het resultaat was, dat Griekenland uit de Raad stapte en op die manier een Veroor deling ontliep. V:' men opvallend vaak martelingen voor. Een berucht voorbeeld ln dit verband is Turkije, waar in maart 1971 de staat van beleg werd afge kondigd voor de elf belangrijkste provincies. Er ontstond een ware heksenjacht op linkse extremisten, waarbij leger en politie duizenden arrestaties verrichtten. Spoedig daar na kwam er een stroom van klach ten over martelingen van gevange nen. Utt verschillende rapporten hierover blijkt, dat leger en politie niet alleen geweld gebruikten om aan gegevens te komen, maar dat in die sfeer van gewelddadigheid ook gemakkelijk allerlei excessen kun nen optreden. De Turkse folteraars hadden zelfs een eigen specialiteit: een gummiknuppel, in dc vagina of anus duwen. Een studente vertelde, dat, toen zij op een dergelijke wijze werd mishandeld, haar beul had ge roepen: 'Jij hoer! Zeg ons met hoe veel mannen je naar bed bent ge weest.' De staat van beleg had de man de kans gegeven zijn lusten op gevangenen ongeremd te'botvieren. Min of meer vergelijkbaar met de gebeurtenissen in Turkije is wat er dit jaar in Chili is gebeurd. Nadat de militairen daar de macht-hadden overgenomen ontpopte het leger zich ook in Chili als een bruut mon ster, geschikt om ook de vuilste kar weitjes te klaren. Opgekropte haat gevoelens en frustraties van jaren ontlaadden zich op de van hoger hand aangewezen groepen. De macht hebbers hoefden alleen maar de rem los te laten, de machine van ge weld kwam daarna vanzelf op volle toeren. Dat In Chili-nu alle vormen van martelingen weer voorkomen lijdt geen twijfel. De machtswellus telingen hebben hun kans gekregen. Maar dé eerste verantwoordelijkheid voor hun gruweldaden ligt elders. Er bestaat naast de regeringen een groep, die op zijn minst even effi ciënte druk zou kunnen uitoef énen op de regeringen van, landen, waar wordt gemarteld. Dat zijn de grote economische machtdragers. In -krin gen van Amnesty International wordt wel de stelling verdedigd, dat ledereen, die op enigerlei wijze pro-: fileert van martelingen zelf schuldig Is. Als dat waar is behoren tal van grote ondernemingen in het westen tot de schuldigen. Zij profiteren on verbloemd van de rust en orde, die in andere werelddelen onder meer met behulp van martelingen gehand haafd worden. Voor Zold-Amerika Ts er dan nog de kerk als machtsfactor. Onder de slachtoffers van de totali taire regimes bevinden zich heel; wat priesters. Toch blijft een groot deel van de kerk bereid tot samen werking met diezelfde regeringen. De; actievoerders voor Eet afschaffen van martelen knimen dos dicht bij huis blijven. Er wordt gemarteld in meer dan zestig landen gaan hoe herhaling kon wor den voorkomen. De militaire heersers van Bra zilië hebben de grondwet voor een deel buiten werking ge steld en de rechten van de burgers ernstig beknot. Het leger en speciale politie-afde lingen treden bijzonder hard op tegen leden van de opposi tie. Mensen, die ervan- wor den verdacht de 'veiligheid van de staat' te bedreigen, (een uiterst rekbaar begrip) kunnen zonder pardon worden gearresteerd. Deze politieke gevangenen worden bijna al tijd gemarteld. Martelen wordt in Brazilië op grote schaal toegepast als politiek intimidatië-middel- AUe leger onderdelen hebben hun eigen 'verhoor-centra', die zijn inge richt voor martelingen. Am nesty International beschikt over de namen van bijna 1100 Brazilianen, waarvan zeker is dat zij zijn gemarteld. In dit land opereren bovendien nog particuliere groepen, die vaak meedogenloos optreden tegen linkse politieke activisten. Na. de militaire coup, in sep tember van dit jaar is het vanouds democratisch gere geerde Chili een dictatuur van de grimmigste soort geworden. Alle politieke partijen zijn ontbonden, de pers is volledig gebreideld. Bij de heksenjacht op alles wat links was zijn duizenden doden gevallen. De vervolgingen zijn nog steeds niet tot een eind gekomen. Er rijn momenteel nog duizenden politieke gevangenen in Chili. Gezien de aard van het huidi ge bewind zal herstel van de politieke vrijheden in Chili nog wel zeer lang op zich la ten wachten. Amnesty heeft er een groot werkterrein bij ge kregen. De oude keizer Haile Selassie regeert rijn land op feodale wijze. Hij doet weinig aan de verbetering van het lot van de armsten van zijn onderdanen. De grote massa leeft in be droevende omstandigheden. De studenten, die aandringen op hervormingen, worden on derdrukt. Een behoorlijk aan tal zit gevangen. Verschillende keren zijn er klachten geweest over de behandeling van ge vangenen. Ook ethnische te genstellingen geven aanleiding tot onrust ln het land. Ook die wordt met harde hand be streden. Bij processen tegen leiders van bepaalde ethnische bewegingen werden tal van verklaringen afgelegd over martelingen door de politie. Eén van de leiders stierf in 1969 in de gevangenis onder verdachte omstandigheden. In augustus 1971 werd ondér een speciale wet internering zonder procesmogelijk in Noord-Ierland. Er werden on- gever 350 arrestaties verricht. Enkele dagen later verschenen er in kranten klachten over wreedheden, begaan door het Britse leger. Er kwam een commissie van onderzoek en die concludeerde, dat de be handeling van veel gevange nen inderdaad niet door de beugel kon. Het ging vooral om psychische martelingen. De gevangenen werden onder meer bloot gesteld aan een krachtige geiuidstroom, ter wijl zij geblinddoekt waren. Zij raakten daardoor volslagen gedesoriënteerd. De Britse re gering liet een commissie na- De regering van Caetano handhaaft zichin Portugal door de Oppositie stelselmatig monddood te houden. Ieder een die iets tegen de regering probeert te ondernemen loopt het gevaar te worden opge pakt. Bij de algemene verkie zingen van dit jaar (in wezen een schertsvertoning) kreeg de oppositie even wat meer speelruimte, maar de intimida tie door de geheime politie ging gewoon door. De veilig heidsdienst van het land heeft vérgaande bevoegdheden. Er zijn veel gevallen van marte lingen ln Portugal bekend. Een veel toegepaste methode is het permanent wakker hou den, soms wel veertien dagen achter elkaar. Juist de afgelo pen weken komen er berich ten over een nieuwe golf van arrestaties in Portugal. Am nesty -hoopt binnenkort een waarnemer te kunnen sturen. Portugal verdient vooral de aandacht, omdat het nog steeds een aantal volken in Afrika onderdrukt Het wei gert het recht van zelfbeschik king van deze Afrikanen te er kennen en voert een bloedige oorlog tegen verzetsbewegin gen. Dat in zo'n situatie schendingen van de mensen rechten aan de orde van de dag rijn, is duidelijk. Ook in de Sowjet-Unie bestaat een aantal vage en rekbare wetsbepalingen, waarmee an dersdenkenden kunnen wor den aangepakt Veroordeelden worden vaak haar strafkampen met een streng regiem gezon den. De behandeling daar mag best martelen heten. De ge vangenen worden voortdurend in staat van ondervoeding ge houden en -moeten hard wer ken onder slechte omstandig heden. Medischs verzorging ontbreekt Een meer verfijnde vorm van martelen is het plaatsen in een psychiatrische inrichting. De gek verklaarde heeft opgehouden normaal mens. te zijn en is volstrekt weerloos-tegen de behandeling van rijn geneesheren. Door eenzame opsluiting en het toe dienen van medicijnen wordt de politieke tegenstander in in een inrichting gebroken. Het aantal politieke gevange nen in Zuid-Vietnam moet op meer dan 200.000 worden ge schat Iedereen, die zich verzet tegen de regering van presi dent Thieu loopt een goede kans gearresteerd te worden. De behandeling van politieke gevangenen is buitengewoon slecht De tijgerkooiea zijn wereldberucht geworden. Maar er komen allerlei andere vor men van marteling voor. Dat schijnt er in Zuid-Vietnam ge woon bij te horen, Be vele in ternationale protesten hebben totnutoe weinig verbetering in de situatie kunnen brengen. Over politieke gevangenen ln Noord-Vietnam is weinig be kend. Amerikanen, die uit krijgsgevangenschap terug keerden, klaagden over de slechte behandeling, die zij vooral in het begin kregen. In een later stadium van hun ge vangenschap werd het alle maal wat beter. Het hele Zuidafrikaanse bestel is gebaseerd op de ongelijk heid van de mensen en is daarmee een schending van de rechten van de mens op zich zelf. Er wordt in Zuidafri- kaanse politiebureaus ook 'ge marteld. Uit een recent rap port van een VN-commissie: 'De onvermijdelijke conclusie is, dat wreedheid jegenste-' genstanders van apartheid de toepassing is van een welover wogen en centraal geleide po litiek én dat martelingen door - de veiligheidspolitie worden toegestaan, zo niet aangemoe digd, door de regering. Ver klaringen over bepaalde mar telingen hadden betrekking op zoveel centra en plaatselijke officieren, dat er reden be staat om te geloven, dat func tionarissen van de veiligheids dienst opgeleid zijn in die me thoden.' De inlichtingendienst van Per zië kan politieke activisten maandenlang vasthouden en verhoren. De aanwijzingen dat daarbij gemarteld wordt rijn legio. Bij enkele processen bleek, dat bekentenissen door folteringen waren afgedwon gen. Van februari 1972 tot ju ni 1973 waren er verscheidene processen tegen politieke ge- vangenen. Waarnemers en bui tenlandse journalisten werden zorgvuldig geweerd. Amnesty heeft geprobeerd een onder zoek in te stellen, maar haar team werd het land uitgezet. De tolk is later in een geheim proces veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 23