Geschrokken? 'Gouden tijden' voor vuurwerkfabrieken New York 'lichtstad9 en foto's van het oude Amsterdam Personalia Moara-Shira met rijkssteun gered Venezuela verhoogt Rugbyers in VS luisteren naar de geestelijke Duizenden vogels kwamen om door ramp Amercentrale Van Gelder gaat afvalwater zuiveren Billiton gaat niet exploiteren in Guinee Bissau Deelneming: Mees en Hope fuseert Opmerkelijke herdrukken bij Pfann Automobilist (80) bij botsing met trein gedood Henk van Ulsen moet rusten wegens blessure TROUW/KWAETEET ZATERDAG 29 DECEMBER 1973 BINNENLAND/SPORT Voor 20 miljoen aan knahverk TILBURG 'Het is bij ons de laatste weken een gekkenhuis ge weest. Van een terughoudendheid in verband met de huidige olie crisis was geen sprake. Het lijkt wel of men zijn benzin egel d nu voor vuurwerk heeft willen uitgeven. Voor velen is het kennelijk een noodzakelijke uitlaatklep'. Ook de Verenigde Staten kampen met energieproblemen, maar wie deze luchtopname van New York ziet (genomen vanaf net Empire State Building), moet wei de indruk krijgen dat de Amerikanen zich er niet zó druk om maken. Overigens kunnen in veel grote gebouwen in de VS de lichten niet uit, waardoor New York wel m het licht moét baden. AMSTERDAM In 1969 heeft de ;hoofdstedelijke boekhandelaar Pfann eertijds gevestigd in de Oudemanshuispoort, nu op de hoek van Spui en Rokin en ook in een van de dwerghuisjes van de Nieuwe Kérk een kloek platenboek over Amsterdam doen verschijnen. De titel luidde: 'Am sterdam toen en nu'. Deze uit gave, toendertijd gedrukt bij C. A. Spin Zoon aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal, bevatte 59 oude stadsprenten op de linker pagina, met op de rechterpagina het overeenkomstige huidige Stadsbeeld. Daarbij waren inbe grepen twaalf prenten in vijf kleurendruk. Van der Meiden uit NORM De Schreierstoren van Amsterdam in z'n oudste omgeving, met twee wipbruggen aan het open IJ. (Tekening Wenckebach). ENSCHEDE Het cosmetica-bedrijf Acis Moara-Shira is gered. Het zal in de eerste week van januari worden verkocht aan. een groep 'Nederlandse belangstellenden. Het ministerie van economische za ken heeft definitieve steun in de vorm van een garantie toegezegd aan het bedrijf. Wasserij failliet - door Haro Hielkema Hypocriet Beter méns Een beeld van een Amerikaan se nigby-wedstrijd (tussen de St. Louis Cardinals en de New York Giants). Het gaat in deze sport meestal weinig zachtzinnig toe en' ondanks helmen en maskers komen' in het Amerikaanse rug by tamelijk ernstige blessures voor. Aan bemoeienissen van de predikanten met de spelverru- wing wordt echter niet gedacht. Clubmis Scheldwoord - L ADVERTENTIE Verminderde teer en de nicotine in de rook van uw sigaret. Met DeniCotea filter-pijpjes. d^nlCOtCOl Bij elke labakswlnkellar BofWJinB Wthry N«j«rl*nil B.V. 3eh«Mn!nocew»s Oen Hess. verkrijgbaar. Filters (10 stuks) f 1.25. Pijpjes vanaf f 1.40 Van een verslaggever De kleinzoon van de heer Pfann heeft nu een geactualiseerde herdruk van deze monumentale uitgave het for maat is 30 bij 38 centimeter op de markt gebracht. De eerste uitgave vloog weg en vandaag de dag is dat met boeken over Amsterdam zeker met de herdenking van zeven eeuwen stad in het verschiet nog onver minderd, het geval. De familie Pfann heeft de Amster damse fotograaf Kors van Bennekom, die de eigentijdse foto's voor de eer ste uitgave maakte, opdracht gegeven voor opnamen van plekken, die sinds 1969 zijn veranderd. In dit verband Dit heeft de heer J. V. van Belkom, directeur van de firma Beko in Til burg, vrijad gezegd. Het Tilburgse be drijf importeert vuurwerk uit tal van landen (China, Hong Kong, Korea, maar ook uit België en Frankrijk) en levert ruim 280 verschillende vuur- werkartikelen. Daarmee heeft het één van de grootste collecties uit Europa. 'Onze omzet is ten opzichte van het vorig jaar met 40 tot 45 procent geste gen', zo zei de heer Van Belkom. Hij rekent op een totale verkoop van ruim 400.000 ton vuurwerk. Het geïmporteerde vuurwerk is dit jaar wel duurder, geworden (sommige arti- kèlen 10 procent, andere zelfs 100 tot 200 procent). Ondanks deze verho ging kunnen de Nederlandse vuurwerk fabrikanten qua prijs nog weinig con curreren met dit buitenlandse vuur werk, dat voor het grootste deel af komstig is uit China. De kwaliteit van het vaderlandse vuurwerk doet ech ter niet onder voor de import. Het duurdere vuurwerk betekent echter geen teruggang in de verkoop,. Tenslotte gelooft hij dat het Neder landse publiek tenopzichte van vorig jaar weer meer geld 'zal uitgeven voor de aanschaf van vuurwerk. Het to tale bedrag, dat aan het knalwerk zal worden besteed, wordt geraamd op meer dan 20 miljoen gulden. 'En dat allemaal voor een kwartiertje plezier', zo verzucht de heer Van Belkom. Ook de Koninklijke Nederlandse Kunstvuurwerk enMunitiefabriek A. J. Kat Loeff in Leiden heeft enkele slopende weken achter de rug. Ad junct-directeur K. C, Hoekstein: 'We hebben een erg goede verkoop gehad, die hoger is uitgevallen dan vorig jaar*. Hij zei dat de voorraad vuur pijlen vrijwel is uitverkocht. Een derde grote vuurwerkfabrikant en -importeur is de Eerste Nederlandse Kunstvuurwerkfabriek J. N. Schuur mansin Leeuwarden.. Directeur P. A. de Bruin verklaarde desgevraagd, dat ook hij betere verkoopresultaten heeft geboekt dan voorheen. 'We hebben een totaal leeg huis. In onze bestel lingen waren we uitgegaan van een zekere verzadiging, maar de vraag naar vuurwerk is groter geweest dan het aanbod, In feite hebben we wat te weinig "geïmporteerd'. Volgens de heer De Bruin is het af steken van vuurwerk in het geheel niet afhankelijk van de economische situatie waarin het land verkeert. 'Vuurwerk maken is een stukje folk lore. Het is een volksvermaak, dat niet is uit te roeien', zo zegt hij. AMERSFOORT De samenwerking tussen de handelmaatschappij J. H. van der Meiden eh Tuscom in de Ne derlandse Ondérhouds- en Reparatie maatschappij (NORM) zal per 31 de cember 1973 worden beëindigd. Als gevolg van de fusie'tussen Stokvis In stallatie en Technische Unie werd het artikelenpakket zodanig gewijzigd dat het de partners, na gezamenüjk over leg,. wenselijk voorkwam deze samen werking niet langer voort te zetten. moesten er twaalf actuele foto's in de nieuwe uitgave 'worden onderge bracht. Voorbeeld: de Dain met de Nieuwe Kerk kwam er opnieuw in, maar men ziet nu het nationale mo nument ontdaan van het steigerwerk aan de frontzijde. Dit'tweede 'Toen en nu'-prentenboek, thans gedrukt bij Johan Enschedé Zn te Haarlem, is weer een juweel ge worden. De inleidende tekst en het grootste dee! van de bijschriften kon den worden gehandhaafd. Het betreft hier de tekst vande enkele jaren ge- ♦jdé -scHRCi&R.sj.TORtrr- leden overleden hoofdredacteur van het maandblad 'Ons Amsterdam' en oud-archivaris van de Nederlandse Bank, de heer A. M. van der Waal. (De fotobijschriften zijn ook in de moderne talen vermeld.) De herziene uitgave kost 27,50, Voor liefhebbers is er een luxe editie in leren band en fraaie cassette: j Pfann houdt de verkoop in eigen hand. HONDERD STADSGEZICHTEN H. D. Pfann boekhandel-uitgeverij, antiquariaat brengt voorts in een ander, beduidend minder imposante uitgave, eerbetoon aan een tekenaar van oud-Amsterdam: L. W. R. Wenc kebach. Een simpele, sobere uitgave, maar met een inhoud, die Amster dam-kenners doet smullen. De honderd pentekenjngen van ge noemde tekenaar, die in 1907 zijn ver schenen, zijn in dezelfde uitgave van 66 jaar geleden herdrukt. Wenckebach maakte rondom de eeuwwisseling een aantal.tekeningen voor het toenmalige zondagsblad van Het Nieuws van den Dag. Die werkstukken zijn destijds ge bundeld verschenen. Deze stadsteke- naar vervaardigde zeer nauwgezette pentekeningen, waaarop praktisch geen Amsterdammers voorkomen: de gracht, het plein, de straat, de steeg in de stille rust van een vroege zon dagmorgen. Dat is de sfeer die dit kijkboekje ademt. Dat Amsterdam van, omstreeks 1900 of vroeger was natuur lijk niet zo roerloos. Het werk van Wenckebach toont echter de aparte sfeer van een dromend Amsterdam en biedt in dit opzicht steliig bekoring. Het boekje met historische bijschrif ten van J. F. Gebhard jr. kost slechts 2,95. Rfs Van een verslaggever GEERTRUIDENBERG De schade van de vervuiling door het barsten van een olietank van de Amercentrale te Geertruidenberg (op 27 december 1970) die werd toegebracht aan flora en fauna, is beperkt gegleven, maar de vogels vormen daarop wel een uit zondering; vele honderden eenden en tweeduizend ganzen zijn door de olie omgekomen. Zwanen, meeuwen, eer koeten en waterhoentjes zijn bij hon derden gestorven. Mocht zich een der gelijke ramp nog eens voordoen, dan moet de jacht in wijde omtrek wor den gesloten en de vogels uit het aan getaste gebied verjaagd. Dit heeft een studiegroep aan de directeur-generaal van rijkswaterstaat geadviseerd in haar rapport over de ramp. De studiegroep vindt dat met spoed middelen moeten worden gevonden om olie die te water is geraakt, te lo kaliseren. Verwijderen van de olie is het beste: toepassing van detergenten wordt ontraden. Van een verslaggever MAARHEEZE De heer G. Bins (80) uit Den Haag is vrijdagochtend om het leven gekomen toen hij op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Maarheeze met zijn auto tegen de zijkant van een passerende trein reed. De trein, die uit Heerlen kwam, kreeg dire kwar tier vertraging. BUSSUM De acteur Henk van Ul sen heeft tijdens een voorstelling van de musical 'Irma la douce* in het Bus- sumse theater 't Spant een misstap gemaakt waarbij hij een gescheurde enkelband heeft opgelopen. Hij zal en; kele dagen rust moeten houden. En kele voorstellingen moesten daarom worden afgelast. Van Ulsen hoopt vol gende week woensdagavond weer voor het eerst in Bussum te kunnen optre den. Overleden De heer G. N. Meurs is op 72-jarige leeftijd te Leiden overle den. Hij was oud-voorzitter van de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, later op gegaan in de algemene bond van on derwijzend personeel. De heer Meurs was officier ir de orde van Oranje- Nassau, Kamerlid Mevrouw mr. A. H. S. M. Lückuers-Bergmans te Heerlen is benoemd, verklaard tot Tweede-Kamer lid. Zij moei in de fractie van de KVP de vacalure vervullen, die ont stond door het overlijden den heer J. A. Heijmans. De heer P. R. H. M. van der Linden te "Éys (L), die aanvanke lijk benoemd verklaard was, nam de benoeming niet aan. Prins Bernhard Fonds Aan de se cretaris van het Prins Bernhard Fonds, drs H. J. van Royen, is op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1974 eervol ontslag verleend. Tot zijn opvolger is per gelijke datum be noemd mr. J. H. A. de Bie. voordien als staffunctionaris werkzaam voor het fonds. Bij Acis Moara-Shira werken 280 me rendeels 'vrouwelijke werknemers én ongeveer-7000 free-lance consulentes.;' Het ministerie van economische.zaken heeft zijn steun-.toegezegd, nadat> het bedrijf was doorgelicht en bleek dat LEEUWARDEN Chemische wasse rij Hoeksema in Leeuwarden met fi- iialcn in Dokkum, Drachten, Franeker, Harlingen, Wolvega, Zwaagwesteinde, Zwolie, Hoorn, Hippolytushoef,- Mep- pel eri Hoogëvëen is failliet verklaard. Bij het bedrijf werken 32 man. Ze heb ben allemaal ontslag aangezegd ge kregen. Enkele 'maanden geleden kwam het al tot een reorganisatie bin nen, het bedrijf, waarbij men diverse filialen afstootte. De maatregelen heb ben het uit 1886 daterende familiebe drijf echter niét kunnen redden. RENKUM Van Gelder Papierfa brieken Renkum gaat een einde ma ken aan de lozing van de enorme hoe veelheden afvalstoffen op de Rijn, Daartoe gaat het bedrijf in de Inop van 1975 op zijn terreinen een wa terzuiveringsinstallatie bouwen die miljoenen guldens' kost. De bouw duurt ruim een jaar. DEN HAAG Het in het rapport van de dekoionisatiecommissie van de Ver enigde Naties vermelde bericht, dat bauxietvoorkomens in ,het gebied rond Boe in Guinee-Bissau spoedig geëx ploiteerd zullen worden door de Ne derlandse Billiton Maatschappij is niet juist. Aldus heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken, mede nemens minister Lubbers van econo mische zaken, geantwoord op schrif telijke vragen van het tweede-kamer lid Van der Spek (PSP). Volgens gegevens, waarover minister Van der Stoel beschikt, heeft Billiton sinds 1957 in het gebied rond Boe een aantal onderzoekingen verricht naar de mogelijkheid tot exploitatie van bauxiet-voorkomens in dat gebied. Op basis van de verkregen gegevens voor ziet Billiton geen mogelijkheid tot ex ploitatie. Het In het bericht van de dekolonisatiecommissie genoemde be drag van 71.400 dollar heeft vermoede lijk betrekking op de onderzoekingen en studies welke Billiton terzake heeft gedaan, aldus de minister in zijn ant woord het te redden was. Er zal een nieuwe opzet voor het bedrijf worden ge maakt Aan de steun heeft het mi nisterie de voorwaarde verbonden, dat zij bepaalde facetten van de nieuwe opzet moet goedkeuren. De huidige eigenaar van Acis Moara- Shira is het Westduitse concern Preussag, De Nederlandse groep be langstellenden wil zich nog niet be kend maken. AMSTERDAM Zoals verwacht heeft ook Venezuela gisteravond laat de prij zen voor ruwe olie verhoogd en wel tot ruim 14 dollar per vat Dit is nog enkele dollars boven de prijs die de landen rond de Arabische Golf in re kening gaan brengen. Venezuela levert vooral aan de Verenigde Staten. AMSTERDAM De Franse verzeke ringsgroep La Paternelle en de groep De Neuflize, Schlumberger, Mallet (waarin Bank Mees en Hope een be langrijk minderheidsbelang bezit) hebben besloten tot een zeer nauwe samenwerking. Mees en Hope en het Westduitse ban kiershuis Delbruck und Co. blijven voor 20 pet resp. ongeveer 5 pet aan deelhoudster In de bancaire sector van de nieuwe groep. Deze sector om vat de Banque de Neuflize, Schlum berger Mallet en de Credit Parisieh. De laatste is praktisch een volledige dochter van La Paternelle. Overeengekomen is, dat--de' zelfstan digheid van zowel de bancaire sector als die van het assurantiebedrijf ge handhaafd zal blijven. Onder voorbe houd van de toestemming van de Franse autoriteiten zal de verwezenlij king van een en ander in de loop van het eerste halfjaar 1974 itjn beslag krijgen. AMSTERDAM De AMRO-bank heeft in navolging van andere banken besloten de per 29 oktober ingevoerde opslag ad voor tarieven van re kening-courantkredieten te verhogen met 1tot 1)4%, zulks met ingang van 1 januari 1974. De verhoging zal slechts van toepassing zijn voorzover het effektieve. debet-standen van ƒ500,000,- en hoger betreft. Misschien Is het toe te schrijven aan een stijgende religieuze belangstel ling, misschien ook aan een duidelij ker keuze van de kerk om een plaats in de wereld in te nemen: het bericht in de Washington Post (Ge orge Solomon) vorige maand, dat rugbyteams in de Amerikaanse Lea gue er naar streven God aan hun zijde te hebben Solomon constateer de een sterke bloei van de religie in de National Football League, gema nifesteerd door het feit dat 21 van de 26 ploegen eer korte kerkdienst houden voordat zij het veld opstor men voor net (toch niet zo zachtzin nige) rugbyspel. De belangstelling voor deze godsdienstige bijeenkom sten is in de loop der jaren zo geste gen. dat somndge teams ervan over tuigd zijn niet zonder een eigen ka pelaan te kunnen. Billy Ziola is er zo een, geestelijk leidsman van de Dolphins uit Dal las: 'Elf jaar geleden begon ik met een kapel-dienst voor de Cleveland Browns, toen waren er drie spelers. Nu zitten er gewoonlijk 31 of ?2 spelers met hun coaches onder mijn gehoor'. De boodschap die Ziola brengt is niet afkomstig uit. een be paald kerkgenootschap; wel tracht hij in zijn preken vaak een verband te leggen tussen het christendom en de sport Eén ervan noemde hij ook 'Gods wedstrijdplan'. Hij ontvangt geen, salaris en vraagt evenmin on- kostenvergoed'ng. Ziola hield predikaties voor de zege om de Super Beker VI op Miami, maar evenzeer voor het titelverlies tegen Washington in 1972. Ik wil dat het team dat ik .toespreek wint* verklaart hij, 'omdat ik me nauw betrokken veel bij de Dolphins'. Tom Skinner van de Redskins heeft dezelfde functie als Ziola. Toen dé clubs van de twee kapelaans elkaar deze zomer bestreden ea de Dolp hins zegevieroen, omhelsden zij. el kaar. Skinher: 'Het was een zwaar verlies, maar we hebben allebei jus best gedaan' En Ziola; 'We verkon digen allebei de boodschap van Je zus Christus. De religieuze belangstelling van de rugbyspelers in de NFL kwam op oudejaarsdag 1972 sterk in de publi citeit, toen de televisie na de wed strijd beelden uit de kleedkamer van de Redskins uitzond. Daar hurk te kapelaan lom Skinner - gekleed in sportieve trui en broek én op sportschiesel op één knie en ging de spelers vn-u in een dankgebed na een overwinning. Cynici s beweren dat religie en voetbal niet met el kaar te verenigen zijn en noemen de mensendie zulks w?! menen, hypo criet. Maar voor coaches As wijlen Vince Lombardi was eerbied voor God. al tijd een zeer essentiële zaak; de be langrijkste dingen in het ieven wa ren voor hem godsdienst, gezin v-n sportclub. Dal betekende dat er een altijd een geestetijke met Lombar di's team meeging om voor de wed strijd een mis op te dragen. Maar kapelaans in dienst van een rugbyverenigmg overkomt hetzelfde als trainers en bestuursleden: rev. William Schweder SJ viel in 1971 bij de Redskins in ongenade, waarna Tom Skinner werd aangetrokken, eens bendeleider in Harlem maar nadien op het rechte pad gekomen. Deze békeerhng, schrijver van net boek 'Een nieuw begin', geniet in middels sen grote populariteit. 'Mijn functie was destijds de spelers tot één team te formeren'. Ook Skinner's loopbaan kent echter teleurstellingen, zoals de onenigheid die er momenteel binnen de Red skins heerst. Skinner ontkent deze berichten: 'Na de tv-opname uit de kleedkamer moesten de spelers zich weer zien op te laden, toen ze doir de talrijke kritiek waren sfgeknaot. Er waren negatieve krantenartikelen over hef gebed, maar ten onrechte. Jk wist niet eens dat de camera's Hepen, Bivendien spreek ik elke keer hetzelfde gebed uit of we nu winnen of verliezen, 'Over de baas van de club zegt Skinner: 'Sommi gen denken dat hij het geloof wil opdringen, maar hij is zo van het rugbyspel bezeten, dat de spelers hem voor de wedstrijd aan het ge bed moeten herinneren. Een andere geestelijke bekendheid in .de NFL is rev. Benedict J. Dud ley OFM (40): Tk ben1 er niet om ervoor te bidden dat de jongens bo ter leren spelen. Religie maakt je een beter mens, geen betere rugby- speler'. Wellicht de meest opmerkelijke geestelijke in de NFL is Norm Evans (Miami) onder meer schrijver van *Bij Gods ploeg'. Als zijn club op toernee gaat, wordt hij steeds vergezeld loor een predikant en een rabbi. In verschillende groepen bid den de Mbpii-spelcrs altijd tot een kwartier voir de wedstrijd begint Eén team hcudt geen gemeenschap pelijke bidstond. De Minnesota Vi kings, waarvan de leden bijna alle maal behoren tot de vereniging van chrtstenatleten. Vaak komen zij vóér een duel voor een gezellig praatje bij cjkaar in een bepaalde kamer. 'Dat is alies' aldus een bestuurslid van de Vikmgs. Dat blijkt genoeg, want de Vikings staan in de comne- tire duideüit vöér. Overigens ken» Nederland ook zlln geestelijke adviseurs, verbonden aan een sportclub De bekendste is pas- toor J, Keulen, die al .lS'jaar de rol van moderator bij de eredivisieclub :§sg* MW uit Maastricht vervult. Maar pastoor Keulen komt alleen na de wedstrijd in de kleedkamer om de~ spelers na een verloren duel mef^c. een gezellige babbel weer op te pep-; pen. Vroeger voegde hij zich oók in» de rust bij de voetballers, maar Ge-; orge Knobel <nu~ trainer bij Ajax) maakte daar bezwaar tegen: 'Dat is; niet goed voor de jongens, het brengt hen uit de concentratie'. De taak van pastoor'Keulen, die;, vaak mee naar uitwedstrijden van - MW gaat" ("Ik ben vrij man'), be-; staat uit het geven van sociale bege- leiding, wanneer spelers thuis of hun werk pirblemen hebben. 'Vroe^» - ger leidde Uk één keer per jaar darI ciubmis in-.de Sint Servaeskerfc,». - maar daar meet'ja bij beroepsvoer-1-, bailers ..liet meer mee aankomen» Wei maak'yfcivaak; een praatje meKlsv ze; en-dat'wordt zeer op prijs ge»?-;* steld'. - Z 1 De sterk toegenomen spelverruwing en sportverdwazing zijp. overigen* Z'X geen onderwerpen in de gesprekken tussen de pastoor en de spelers, 'dat Z zijn technische zaken, waarover ik;" roe niet uitlaat, We! ben ik van me-7 ning dat deze jongens veel te veel verdienen. En dat schept maatschap- j pelijke problemen. Dan gaan de- p 'vrouwtjes' eisen stellen ên zo. Vaak praat ik thuis met ze over die zaken en dan willen ze ook wel naar me luisteren'. - De vertrouwenspositie die pastoor; Keulen in le spelersgroep inneemt.»! wordt ook daarbuiten met bewonde- ring bekeken Zo heeft Ajax-voorzit- ter Jaap van Praag eens gezegd:; 'Zo'n man als jij moéten' "wij bij Ajax eigenlijk ook hebben'. De pas- Z toor die nog in het Roiduc's team» heeft gespeeld, gnuift bij die herin-; nering: 'Ik geloof dat MW me niet - - graag zou willen missen in de vere- niging als totaliteit. Vergeet met» dat wij in een streek leven met een sterk katholiek karakter' Toch zal een dergelijke functie die pastoor Keuïen in Maastricht bë- kleedt in noordelijke landstreken nauwelijks vc-or komen. Zeker niet in Gelderse oi Overijsselse gebieden. waar de spirt (ook in de goede zin- van het wcord) nog altijd met een schuin oogje benaderd wordt, afge- zien misscher. van het dammen,; schaken, ha'ma of mens-erger-je-niet. Wel fungeert er in Volendam (van-" zelfsprekend; nog een pastoor a!s« i geestelijk adviseur, ai zal het de; voormalige vissersgemeenschap nau-»- l' welijks opvaben. Pastoor De Lange* bekleedt een normale bestuursfunc-w tie in de voetbalclub, maar zonder"* een specifiek 'geestelijk' predikaat- Pé Mühren, die zich nog herinnert'*' dat eens een pastoor ingreep in het— - plaatselijke voetbalgebeuren (toen* - wij buiten de Diocesane Bond Haar-- iem wilden gaan spelen, kregen we na enkele weken een donderpreek™ vanaf de kansel te horen. We moes-* ten er wel weer uitstappen en wach-2 v- ten tot hel volgende seizoen >m 'IS weer te kunnen voetballen'). överC de functie ven pastoor De Lange- 'De laatste jaren is het geestelijk ad-- v viseurschap meer een ere-Utel. Ik K - kan het me niet heugen dat hij a's 1 zodanig moest optreden. Wij hebben"- f1 zo ook nog altijd RK voor de naam van onze vereniging staan, omdat - zt het dorp hier grotendeels katholiek™-?'* is. Maar waarom niet? Het is toch* '»- geen scheldwoord.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 27