paleis van justitie moet weg melk boter room en ka graaföroörrf* we e rra.p po. rten het weer probleem Overschot dreigt aan leraren in geschiedenis gerucht economisch verdwenen BONENLAND -T5/K7 ónder redactie van foessmif door Piet Hagen MEPPEL Tussen Hoe leren we de vrede? luws*. coopératiërè melkinrichting en.;, zuivelfabriek ga'/ bieskensgraaf' tetefoop 01849 -245----JrCi uit dan de aanbevelingen in de 'blauwdruk voor overleving' van de vereniging milieudefensiedie mr. De Jager er bij haait. Die ver eniging adviseerde om het inwo nertal van ons land over honderd vijftig tot tweehonderd jar niet hóger te laten zijn dan vijf mil joen (nog minder dan in 1900). Laten we aannemen, redeneert mr. De Jager, dat dat over zo'n hon derdtachtig jaar, in 2150, zou moe ten zijn. Heel Friesland, rekent hij voor, zou dan 250.000 inwoners tel len en Leeuwarden (waar zowat vijftien /procent van de Friese be volking woont) niet meer dan 37.500: In de 'blauiodruk' is er al ver over doorgedacht hoe een veel kleinere samenleving zou moeten worden ingericht en ook mr. De Jager fan taseert er lustig op los, uiteraard speciaal over zijn Leeuwarden: 'In die kleinschalige wijk- of dorps gedachte is dan geen plaats meer voor paleizen van justitie, wel voor kantongerechten, of dorps- richters. Kantoorflats die nu ver rijzen aan de Tesselschadestraat en aan de Torenstraat iri Leeuwar den, zouden vervangenkunnen worden door de schrijver op de hoek van de straat om brieven te schrijven voor wie alleen zijn, naam met een kruisje kan-zetten. Bovenmeesters can, kleine dorps schooltjes zouden evenzeer iri tel zijn als de mollevangers en de wylsterftcppers' en dat zijn dan de echte Friese vogelvangers. Als het centraal bureau voor de statistiek gelijk krijgt, zou Leeu warden nu een stad van dik 86.000 inwoners over een goeie anderhalve eeuw best eerie'een pe tieterig stadje van 37.500 mensen kunnen zijn. Zoiets dus als Er me: lo, Geleetnr óf Hoogeveen en iéts meer.-'&ün, half Amstelveen^ of half Zwolle. In dat geval zitten ze "in. de Friese hoofdstad tegen die tijd le lijk met hun torenhoge flatgebou wen in hun maag, dat is duidelijk. Die enorme complexen van twaalf etages komen zo nooit vol, als ze de oude stad tenminste ook willen laten bewonen. Nu weet dat bureau voor de statis tiek heel goed dat het niet onfeil baar is. Het heeft zichzelf al een paar keer verbeterd: de geschatte twintig miljoen Nederlanders die met de eeuwwisseling ons. landje zouden bevolken, zijn twee jaar geleden al gegezwdkt tot zeventien miljoen. En na nog een keertje tel len werd het de rekenaarsduide lijk dat na 2020 de bevolking zelfs zou kunnen teruglopen, als echtpa ren doorgaan met zo milieubewust te willen wezen dat ze zelfs geen twee kinderen meer willen, wat be tekent dat er geen twee kinderen zijn om hun ouders qua aantal te vervangen. In 'Friesland Post', een splinter nieuw maandblad vanuitgeverij Interpress in Sneek voor Friezen en geïnteresseerde niet-Friezen, dat meteen in januari 1974 offi cieel begint te verschijnen, filoso feert de puur Friese advocaat en procureur mr. Johannes de Jager over die cijfers uit de statistieken. Volgens de nota 'het Noorden' op weg naar 2000' zou Friesland, zegt hij, omstreeks het jaar 2000 een twintigste deel van de Nederlandse bevolking tellen, dus één miljoen. Maar volgens de tweede bereke ning van het CBS, die toen op zeventien miljoen uitkwam, zou de provincie Friesland dan maar 850.000 inwoners tellen. Nou is dat altijd nog zo'n 300.000 meer dan nu en dat ziet er heel wat mooier Voor de zoveelste maal hebben ze er zich in Amerika over opgewon den, dat de Eifeltoren te koop zou zijn, wat alweer niet waar blijkt: In Parijs is het nieuwtje officieel tegengesproken. De exploitatie van de toren is in handen van, een par ticuliere maatschappij, die dat recht tot 1979 heeft. Mogelijk wordt ér hier en daar al over ge dacht en gefluisterd om tegen die' tijd een bod op de beroemde toren! te dóen en door dat gefluister zou-' den de geruchten; in de wereld ge komen kunnen zijn. Hoe krijgt Leeuwarden in het jaar 2150 z'n torenhoge flatgebouwen vol, als de stad misschien geen veertigduizend inwoners meer heeft? (zie ook: paleis-van justitie moet weg), De heer Derksen had ervoor gezorgd dat ik tijdens de treinreis naar Mep- In navolging van zoveel andere landen is Thailand uit energie-zui nigheidsoverwegingen van plan de deuren van vermaakscentra eerder te laten sluiten. En net als in .bij voorbeeld Italië zijn ze daar bij voorbaat al bang voor de gevolgen. Want als de mensen vroeger naar huis moesten, heeft secretaris-gene raal Veeavaidhya van de Thaise vereniging voor gezinsplanning al gewaarschuwd, zullen er ongetwij feld over een maand of wat meer kinderen dan. normaal geboren worden en zal dc bevolking van het toch al (te) dichtbevolkte Bangkok nog meer toenemen. Een kangoeroe beweegt zich al hip pend en hopsend op een economi sche manier voort, de energie die het beest daarbij gebruikt in aan-, merking genomen. Twee zoölogen van de Amerikaanse Harvard-uni versiteit hebben kangoeroes in een tredmolen laten lopen en gingen intussen -na hoeveel zuurstof de dieren verbruikten. Bun conclusies zijn opgenomen in het Engelse we tenschappelijke blad New Scientist De twee Amerikanen, die vonden dat de dieren zich als een stuite rende bal voortbewegen, vroegen zich af of dat gestuiter nou echt economischer is dan gewoon lopen. Kangoeroes kunnen veertig kilome ter per uur"'stuiteren' en in top vorm sprinten ze zelfs wel tot vijf enzestig kilometer. In de proef- tredmolen zijn hun prestaties ge meten bij snelheden tussen één en tweeëntwintig kilometer per uur; in die tijd hebben de zoölogen steeds bijgehouden hoeveel zuur stof de dieren verbruikten, want dat heeft een kangoeroe nodig voor z'n energie. En inderdaad blijkt dit dier zuiniger te kunnen hippen dan lopen, tenminste als het har der dan achttien kilometer gaat. Gaat het langzamer, dan stijgt de zuurstofconsumptie hard. Een vechtende kangoeroe gebruikt onge veer twee keer zoveel zuurstof als een hippende, maar dat hebban de wetenschapsdieren niet hoeven de monstreren, omdat dat al bekend was. De blonde madonna en de valke nier, Pippi Langkous en de kleine man zijn verdwenen. Niet dat ze zoek zijn: ze zijn juist gevonden en onmiddellijk compleet uitgescha keld. Alle vier waren het namelijk klandestiene radiozenders die in Winschoten tot zwijgen zijn ge bracht Amsterdam geheel bew. 9 0.2 De Bilt motregen 7 2 Deelen motregen 7 0.1 Eelde motregen 8 0.5 Eindhoven motregen 7 0.7 Den Helder motregen 7 0.3 Luchth. Rtd. geheel bew. 8 1 Twente motregen 6 1 Vlissingen motregen 8 1 Z<i. Limburg motregen 6 2 Aberdeen licht hew. 10 0.6 Athene licht bew. 18 1 Barcelona onbewolkt 11 0 Berlijn geheel bew. 5 0.5 Bordeaux geheel bew. 7 0 Brussel motregen 6 2 Frankfort motregen 3 0.1 Genève mist 6 0 Helsinki geheel bew. 1 0.1 Innsbrück onbewolkt 7 0 Kopenhagen geheel bew. 6 0.1 Lissabon onbewolkt 13 0 Locamo onbewolkt 8 Londen geheel bew. 10 0.1 Luxemburg motregen 2 0.4 Madrid onbewolkt 9 0 Malaga half bew. 16 0 Mallorca onbewolkt 14 0 Nice onbewolkt 15 0 Oslo onbewolkt 2 0 Parijs geheel bew. 6 0.1 Eome onbewolkt 15 0 Split zwaar bew. 16 0 Stockholm onbewolkt 5 0 Wenen geheel bew. 5 0 Zürich geheel bew. 3 0 In de bestrijding van de democra tisering in onderwijs en bedrijf worden dezelfde argumenten ge hanteerd als in vervlogen tijden tegen het algemeen kiesrecht. Een stelling van Antoine Marie Ver schoor die pas aan de VU tot doc tor in de sociale wetenschappen is gepromoveerd. ©PIB, coniiutN :iG1UD0 •OtKARZST USSASM» met het station Ostrow Kheisa (80 graden NB, 58 graden OL) op minus 34 graden Celsius met het verschijn sel: ijsnaalden. De post Mys Jelaniya op de uiterste noordpunt van Nova Zembla, het ijzige oord, waar eeuwen geleden Heemskerk en Barendsz de lange winter moesten zien door te ko men, registreerde om vier uur gister middag minus 31 graden na een maxi mum van minus 26 eerder op de dag. In noordwest-Rusland is het momen teel helemaal niet koud, kijk maar naar de middagtemperatuur van Le ningrad met plus 2 graden Celsius. Onweer werd gisteravond gepeild in de omgeving van Liverpool en plaat selijk in het noorden van Algerije. tregens en zuidwestenwinden door da IJslanddepressie.' Hij benadrukte daarbij tevens, dat een strenge winter met oostelijke stro mingen voor West-Europa iets abnor maals was. Op kaartje op bladzijde 2 van de Bos-atlas (29ste druk, 1924) konden we dat zonodig zelf aanschou wen. In noord-Scandinavii' is het een stuk minder koud dan enige tijd gele den: vrijdagmiddag minus tot minus 3 graden, toen minus 25 tot minus 30. Erg guur was het op Spitsbergen met een harde noordoostenwind bij minus 17 graden. Veel kouder nog was het op de Russische Frans Joseph-eilan- den ten noorden van Nova Zembla plaatselijk motregen 'Waar heb'je deze gids gehuurd?"

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7