Aanblijven van bondscoach roept vraagtekens op Ajacieden reageren nog niet op nieuwesituatie Van Hanegem: Ik blijf zonder meer op mijn standpunt üpsa mm, wordt een Polen ook naar WK voetbal Joegoslavië wil uitstel duel tegen Spanje Roda kan voor eigen publiek weer niet scoren Olympisch huis van Israeli's verkocht ÉfX wf:-: ^QW/gCWAiR{IiET MAANZX4G 31 DECEMBER 1973 SPORT T9/K10 Van onze sportredactie ZEIST Tijdens een vergade ring van het bondsbegtuur van de KNVB en de sectie betaald voet bal is besloten dat de technische leiding van het Nederlands elftal in handen blijft van Dr. Frantisek Fadrlibjic. Dat was het resultaat van een bespreking van het door de heren Brockx, Zon en Burgwal uitgebrachte rapport over de trai ning van het Nederlands elftal. Besloten werd ook dat Cor van der Hart ingeschakeld blijft bij de training van Oranje. 5.pl^ftlaafc| sfeïM Het KNVB-beraad iu Zeist, waarbij werd besloten dat Fadrhonc aanblijft als bondscoach. Van links naar rechts de heren Timman, Meule- man, Burgwal en Hogewoning. Van onze speciale verslaggever KERKRADE Toen Ajax tegen Roda JC diep in de tweede helft nog steeds niet verder was dan de frustrerende nul-nul, de aanval met steeds minder overtuiging ging optreden en het verzet van Roda JC toenam, toen greep George Knobel in. De trainer van Ajax riep Johnny Rep alsnog uit het trainingispak. Dezelfde Rep, die zich tijdens de warming up Van het bekerduel in Kerkrade aan de enkel had geblesseerd en daarom op het laatste moment uit de ploeg was gelaten. uitgewerkt sfet+Wi jpK^y.! Johnny Rep kopt Ajax naar 1-0, nadat de bal door Steffenhagen (rechts) tegen de lat was geschoten. In het midden verdediger Dijk stra van Roda JC. GERRIT DEN AMBTMAN Eerste Divisie Periode stand Eredivisie Lotto Jeugdcompetit ie FADRHONC BLIJFT TOCH Financiële, sociale en technische mo tieven werden ter verdediging van dit besluit aangevoerd. Sir. Jacques Hoge- woning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal, zal nu in nauw over leg met de eerder genoemde commis sie een. organisatieschema tot in de tails uitwerken. Het aanblijven van het technisch duo Fadr5nmc-Van der Hart heeft een hoop vraagtekens opgeruimd, .maar ook een volkomen nieuw vraagteken opgeworpen. Hoe namelijk zullen de spelers, die zich onlangs nog tégen -continuering van het bondstrainer- schap van Fadrhonc uitspreken, op deze nieuwe situatie reageren? Het is duidelijk, dat niet iedereen zich zal schikken in voor hem ongunstige om standigheden voor het naderende we reldkampioenschap. Volgende week maandag zal de spelersgroep van Oranje bijeenkomen om zich over de ze zaak te beraden. Tot op die dag willen de Ajacieden. zich in het open baar ook niet uitspreken over de nieuwe situatie. Trainer Knobel: 'We hebben veertien dagen geleden afge sproken dat we niets meer over be leidszaken zulten zeggen. Dit is &.n duidelijke beleidszaak en daar hebben wij als spelers en trainer niets mee ta maken'. LAFAARD Ged soldeerder In zijn mening is Feyenoords Willem van Hanegem, ooit een protégé van dr. Fadrhonc, maar op dit moment geen bewonde raar meer van de Dokter, Hij reageer de als volgt: 'Ik blijf op mijn stand punt dat dr. Fadrhonc weg moet. Ik ben geen lafaard en wijzig daarom mijn mening niet. Ik kan op dit mo ment nog niet zeggen wat voor conse quenties het aanblijven van Fadrhonc voor mij heeft. Ik wil eerst de spe lersgroep aanhoren, volgende week maandag. 2 weken geleden was er een duidelijk standpunt, degene die daar nu van afwijkt is voor mij een flap drol en ik vraag me af of het zin heeft om met flapdrollen naar West- Duitsland te gaan. Als ik daar overi gens voor in aanmerking kom. Want in mijn huidige vorm is de kans 150 pet aanwezig dat ik niet ga, dét voor op, Ik kan me overigens wel voorstel len dat er spelers zijn die blij zijn met deze beslissing. Met name de jon gens, die door Fadrhonc in de selectie zijn gehaald. Voor mij is het toch wel enigszins verrassend gekomen, deze beslissing. Hoewel ik begrip heb voor de financiële argumenten die worden aangevoerd, moet ik toch echt zeggen dat de sociale en technische motieven, waarop het besluit steunt, mij volle dig ontgaan". Van Hanegem heeft nog geen reacties van zijn collegae gehoord. Wel zijn er enkelen geweest die hem afgelopen zaterdagavond probeerden te bellen, maar omdat hij op familiebezoek in Vianen was, heeft hij nog geen dis cussie kunnen voeren. De werkgroep zal zich in de komende weken richten op de personen die de begeleidingsgroep vaa het Nederlands elftal moeten completeren, Belangrijk ste gegadigde Voor de post van het co- ordtoatorschap blijft de voorzitter van de WCS, Roel Wiersma. r.!i ili ,';ir' - - a> i&na: dpt. 'iPJ'ffc ZURICH (AP) Polen heeft de FIFA bevestigd dat het zal deelnemen aan de finales van het wereldkampioenschap voet ballen in 1974. Het is daarmee het laatste Oost-Europese land dat de FIFA van dit voornemen in kennis had gesteld. De FIFA vreesde eerst een boycot van deze landen wegens de diskwali ficatie van Rusland, dat heeft geweigerd tegen Chili in Santia go uit te komen, nadat de eer ste wedstrijd, in Moskou, wel was gespeeld (resultaat 11), Polen had de FIFA zijn besluit per brief bekendgemaakt maar die was nooit aangekomen, en daarom had men telefonisch nog eens laten weten wel te zullen spelen. De andere Oost-Europese lan den die eventueel aan een boy cot zouden meedoen waren Oost-Duitsland en Bulgarije. Rusland had de FIFA destijds gevraagd op haar besluit terug te komen, ofschoon de FIFA in het hele probleem geheel vol gens de officiële voorschriften te werk is gegaan. Op 5 januari vergadert het organisatiecomité der wereldkampioenschappen te Frankfort en dat zal de uit spraak van de FIFA nog for meel moeten bevestigen. MADRID (AP) Joegoslavië wil uit stel van de beslissingswedstrijd tegen Spanje voor kwalificatie voor bet we- reldtoemooi. De wedstrijd was ge pland op 16 januari. De coach van het Joegoslavische elftal, Miljan Miljanic: 'Al 20 jaar lang speelt men In Joego slavië van half december tot 1 maart niet wegens het zeer koude weer.' Da wedstrijd moet gaan uitmaken welk van de twee landen zal kunnen gaan deelnemen aan de wereldkampioen schappen van 1974 in West-Dultsland. De FIFA had destijds doen weten dat de wedstrijd cp 16 januari moest wor den gespeeld te Parijs, maar de orga nisatoren van het wereldtoemooi had den toen gezegd dat men op 5 januari te Frankfort zou vergaderen om het probleem nogmaals te bespreken. Als de FIFA de datum van 16 januari niet verandert, aldus Miljanic, dan zal Joegoslavië zich terugtrekken uit het toernooi. Joegoslavië kan nog geen elftal sa menstellen voor 16 januari omdat de meeste ploegen waartoe de eventuele kandidaten behoren in het buitenland voetballen en voorts een aantal inter nationals thans met vakantie is. Een goede datum voor de wedstrijd tussen de twee landen sou volgens Miljanic 15 februari zijn.De Spaanse voetbal bond vindt 16 januari 'de beste «n correctste' datum. Ajax niet zonder Rep Maar Ajax had de koelbloedige kan- senbenutter in het verloop van de wedstrijd harder nodig dan het verwacht had. Rep gehoorzaamde als vervanger van de op dat ogenblik steeds sterker terugvallende Zoltan Varga. luttele minuten na zijn entree kopte hij een .van de lat terug springende bal langs doelman Geil- man en verschafte Ajax daarmee zekerheid voor het bereiken van de achtste finales van het bekertoernooi. EEN DOELPUNT - Het 'verlossende' doelpunt van Rep betekende voor Ajax inderdaad zeker heid. Want scoren voor eigen publiek blijkt voor Roda JC al maandenlang een onmogelijke opgave. Slechts in de eerste wedstrijd van de competitie, tegen streekgenoot MW, produceerde Roda één treffer. Daarna zweeg de aanval. Behaalde het, zoals woensdag tegen Haarlem, temidden van een vloed van kansen weliswaar nog een gelijkspel (0-0), maar ook in dat duel faalde de aanval schromelijk. Vóórdat Ajax dit Roda JC op een be slissende achterstand had gezet, lever de de formatie een machteloos ge vecht met zichzelf. Ajax imponeerde geen seconde, zocht vergeefs naar het ritme, plaatste slordig en kon een te lakonieke instelling niet verbloemen. Ongetwijfeld heeft de een week eer der in Amsterdam gespeelde competi tiewedstrijd tegen datzelfde Roda in het achterhoofd van de landskampi oen meegespeeld. Toen maakte Ajax tegen het puur-defensieve Roda toch vrij simpel drie doelpunten. Maar ook toen was het een erbarmelijk slechte wedstrijd. Knobel: 'De oorzaak van het matige spel?. Ik weet het niet. Dit was gewoon een vervolg van de eerste wedstrijd'. Knobel kon tweede kerstdag jij de per definitie lastige uitwedstrijd tegen Sparta zijn aanval nog injecteren door de beide nieuwkomers Steffenhagen en Varga, op te stellen. Het effect van ^gCiajS'fi sTs HkhÜ'fe „--u-riK sfesSe die omzetting bleek nu uitgewerkt. Knobel: 'De nieuwelingen konden toen onbevoordeeld spelen. Dat was nu al veel mmder het geval'. Ajax aanval faalde dan ook pijnlijk. Varga en Steffenhagen, vooral de eerste, be wezen nog eens over een schitterende balbehandeling te beschikken. Varga gaf in de eerste periode een aantal loepzuivere passes, draaide regelmatig beheerst om zijn directe tegenstanders heen, maar miste het vermogen om bet tempo te regelen, voor een verrassende demarrage te zorgen en ontwijkt bij voorkeur het persoonlijke duel. Varga vraagt, met recht, tijd. Zoals Steffenhagen, de renner op de vleugel, ongetwijfeld nog erg veel moeite met de aanpassing aan de meer gepolijste opbouw van Ajax zal ont moeten. Knobel: 'Vergeet niet, van de aanval, die vorig seizoen zo goed draai de, was in deze wedstrijd nog maar één speler over'. NIET INGESPEELD Tegen Roda JC bracht Ajax met Mul der, Steffenhagen, Varga een trio nog lang niet op elkaar ingespeelde aan vallers voor het voetlicht. Muider leed daar het zwaarst onder. Zelfs zijn (zeer) spaarzame schoten betekenden een aanslag op zijn reputatie. Mulder was zelf zijn grootste tegenstander. 'Maar', verdedigt Knobel zich 'vergeet niet dat er van het normale elftal vier man uit de roulatie zijn. Piet Keizer wordt vandaag in het zieken huis uitvoerig onderzocht. Hij staat op dieet en wordt ook nog gekweld door een hardnekkige verkoudheid'. Ajax miste naast Keizer ook Gerrit Mtthren (nog niet volledig hersteld van een tegen Sparta opgelopen lichte hersenschudding) en doelman Heinz Stuy. Dit alles doet niets af aan het feit, dat Ajax zich tegen Roda JC geen mo ment uit de misère kon tillen. Dat kan de formatie aan zichzelf wijten. Het elftal miste voldoende beweging en stootkracht om de door laatste verde diger Jos Dijkstra eindelijk goed geor ganiseerde defensie open te breken. Mühren (die in de eerste helft de bal uit een schitterende genomen vrije trap tegen de lat knalde) en Varga fungeerden teveel als remmende fac toren om de ploeg in het vertrouwde tempo te laten acteren. Knobel dan ook: 'We moeten er voor waken, dat in bepaalde wedstrijden niet teveel puur technische voetballers bij eikaar staan. Dan krijg je snel het idee van een speeltuin'. Ajax werd daarnaast met een verbe ten, uiterst geconcentreerde en greti ge tegenstander geconfronteerd. Roda JC krijgt, heel voorzichtig nog, wat meer zelfvertrouwen. Niet in de laat ste plaats door de komst van doelman Bram Geilman, helemaal niet zo'n grootheid, maar toch een keeper die door zijn houding en optreden rust uitstraalt. De defensie van Roda JC voelde zich met deze nieuwe doelman aehter zich blijkbaar aanzienlijk beter op haar gemak, Het duo Dijkstra- Pfeiffer liet zich nauwelijks impone ren en de pas 19-jarige Broeks grijpt zich als vleugeïverdediger bekwaam vast aan de routine van dit tweetal. Via Dick Advocaat, die het woord energietekort vermoedelijk niet.kent, kan Roda's verdediging nu eindelijk wat bruikbaarder verbindingslijnen naar de aanval leggen. In die linie stokt de 'opgaande lijn' (trainer Hen- nie Hoilmk) nog duidelijk. Jo Körver kwam in de eerste helft al na een fout van de slordig spelende Horst Blankenburg aUéén voor doelman Sies Wever, maar miste evenals later Stanley Bish het zelfvertrouwen en de koelbloedigheid om van dergelijke unieke moge'ijkheden te profiteren, Hollink: 'Toch zal het ook in de aan val beter gaan, We hebben tenslotte Gerrie de Goede (die in rui terkos tuum in het stadion rondstapte, red.) achter de hand. Meuser heb ik alleen maar in de aanval geplaatst om zijn snelheid, om Suurbier af te stoppen'. TEVREDEN Roda JC was, ondanks de uitschake ling, dik tevreden met het resultaat tegen Ajax. De ploeg had ongetwij feld, nog méér kunnen en moeten be reiken, als het de dit keer wankele verdediging van Ajax méér onder druk had durven zetten. Risico's wer den nu pas in de slotfase, na de we gens buitenspel omstreden treffer van Rep, genomen Toen forceerde Roda nog een handvol goede kansen. Toen ook lééfde Koda-Ajax als een echte bekerwedstrijd. 'Een machtig spekta kel', noemde Hollink de confrontatie. Maar die uitspraak mag alleen op de laatste minuten slaan. Roda JC gelóóft in ieder geval weer in de mo gelijkheden. Hollink: 'Sinds het gelij ke spel in de uitwedstrijd tegen AZ groeien we. Dat komt ook, omdat we eindelijk van ernstige blessures vrij zijn. Maar het zo'n wedstrijd tegen Ajax achter de rug, kunnen we zon dag met een gerust hart naar MW gaan. Voor het Limburgse voetbal is dit klasse geweest'. RODA JC-AJAX 0—1 ,00) 65. Rep 0—1. Scheidsrechter: Darks. Toeschouwers: 16.000. RODA JC: Geitman; Broeks, Pfeiffer. Dijk stra. Blatter: Offermans. Advocaat, Meuser; Van Leeuwen, Bish en Koerver. AJAX: Wever; Suurfcier, Hulshoff, Blanken burg. Krol; Arnold Mühren, Neeskens, Haan; Mulder, Varga (Kop). Steffenhagen. MUNCHEN (SID) Het Westduitse organisatie-comité van de Olympische Spelen heeft voor circa een half mil joen gulden het huis Conolly-straat 31 in het Olympisch dorp, waar de Israë lische ploeg op 5 september 1972 door Arabische terroristen overvallen werd, gekocht. Men heeft voor het huis ook een zinvolle bestemming gevonden. Het zal begin volgend jaar ter be schikking worden gesteld van het Max Planek-mstituul, die het als ontmoe tingsplaats met buitenlandse weten schapsmensen wil benutten. f ADVERTENTIE) Tweede ronde HeerenveenFeyenoord I—I (na verlenging 11, Feyenoord w.n.s.) Roda JCAjax 01 Fortuna VI.FSC FC DordrechtVolewijckers Willem II—FC VVV EindhovenVitesse ExcelsiorVeendam FC Amsterdam Haarlem 01 Ajax 16 12 4 0 28 52—14 FC Twente 16 11 4 1 26 28—10 Feyenoord 16 11 3 2 25 52—19 PSV 16 10 4 2 24 54—14 FC Amsterdam 17 7 7 3 21 24—18 AZ'67 17 6 7 4 19 1916 FC Den Haag 16 7 3 6 17 20—22 Sparta 17 6 5 6 17 19—23 Telstar 17 4 9 4 17 22—27 FC Utrecht 17 7 2 8 16 23—29 Go Ahead 17 6 3 8 15 22—33 Haarlem 17 5 4 8 14 16—25 MW 17 4 6 7 14 16—30 De Graafschap 17 2 7 8 11 19—37 FC Groningen 17 4 3 10 11 21—41 NAC 17 3 3 11 9 23—42 Roda JC 16 1 6 9 8 9—26 NEC 17 2 4 11 8 13—26 Zaterdag: PSV-FC Amsterdam-, Zondag: Ajaï'FC Groningen, Go Ahead-Feyenoord. AZ'«7-NAC, Haarlem-FC Twenthe, FC Utrecht-NEC. MW-Roda JC, De Graafschap- FC Den Haag, Sparta-Telstar Vitesse Fortuna SC Heerenveen Excelsior Helmond Sport Wageningen SVV SC Cambuur Heracles Eindhoven FEC Volendam Fortuna VI. FC Dordrecht FC Den Bosch SC Amersfoort WV Veendam Willem II Volewijckers 20 11 19 12 20 10 20 8 20 10 20 9 20 9 20 20 21 20 6 19 6 19 19 20 20 19 19 6 20 5 19 3 4 27 5 26 4 26 4 24 6 24 6 23 6 23 6 17 7 17 9 17 8 17 8 15 10 15 10 15 12 10 40—19 31—15 29—13 27—17 27—21 18—19 24—23 26—22 20—17 25—30 24—21 26—23 16—19 23—33 24—22 18—27 16—23 22—33 23—40 17—34 TWEEDE PERIODE Wageningen 10 Heerenveen 10 Vitesse 9 SVV 10 Helmond Sport 10 Fortuna SC PEC SC Cambuur Excelsior Willem H Volendam FC Den Bosch Heracles Eindhoven Fortuna VI. Veendam SC Amersfoort FC Dordrecht FC WV Volewijckers 9 10 10 10 10 9 10 10 10 9 9 10 9 9 9 12—6 14—6 14—7 15—15 13—7 8—8 17—12 18—14 12—8 15—18 10—12 10—8 10—10 13—15 7—9 10—15 7—13 8—6 7—9 5—16 Wageningen periode-kampioen. Fortuna SC en Wageningen periode kampioen. Zondag: Excelsior-Willem II, Volendam-SC Cambuur, Fortuna VI.-Heracles, Helmond Sport-Veendam, VolewiJekers-PEC, Wagenin- gen-SW, Heerenreen-FCVYV Fortuna SC-fc den Bosch, SC Amersfoort-FC Dordrecht. De winnende getallen in de Duitse lotte zijn: 2, 20, 21. 24, 25, 32. Reserveg<stal: 12 Olympianummer: 66G9. EERSTE DIVISIE De vijf wedstrijden die op de laatste zondag in 1973 in de eerste divisie zijn gespeeld, hebben geen wijziging in de topscorerslijst gebracht. Alleen FSC-speler Erkens schoof een plaatsje op door zijn treffer tegen For tuna Vlaardingen. 1. Veenendaal (Vitesse) 11, 2, Ifeskamp (PEC zwolle) 10, 3. Bohnen (FSCM), N&nninga (Veendam) 8, 5. Roggeveen (Excelsior), Rey- gersberg (Fortuna VI.), Hoogendoorn (PEC Zwolle). Karsten (Volendam), Haan (Heeren veen). De Blauw (SC Cambuur) en Erkens FSC 7. 12. G. den Butter (Excelsior). Graul (FC den Bosch), Bleyenberg (SC Cambuur), Kreekels (Helmond Sport), Van der Putten (Helmond Sport), Posthuma (Eindhoven1) en Dorree (FC dordrecht) 6. A: FC Gromngen-PEC Zwolle 06. Wagenn?- gen-SC Cambuur 0—1. B: FC Dordrecht-Roda JC 0—3. MVV-Hfchnond Sport 3—1. pfxikaanbekeu POULE 1. De Volewijckers-FC Utrecht 20, 2. FC Den Haag-Haarlem 2—0, Volendam-Tel star 10, 3. Fortuna Vt-Sparta 1—5, Excelsi- or-SW 4—0, 5. De Graafschap-Heracles 5—0, 6. NEC-FC Den Bosch n0. De uitslagen der wedstrijden die dit week einde voorkwamen op het formulier van sporttoto nummer 24 zijn: Heerenveen— Feyenoord i—1 (Feyenoord w.n.s.), Roda JC—-Ajax 0—1. Birmingham—Leeds I—1. BurnleyWolves 11. ChelseaLiverpool 0 1, EvertonDerby 2I, LeicesterArsena* 2—0, Manchester UnitedIpswich 20, New; castle—Sheffield 1—0, Norwich—Manchester City 1l, SouthamptonCoventry 11, Stoke CityQueens Park S&ngsrs i1. Tottenham Hotspur—West Ham United 2—0. Een Juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 3-2-3-3-2-M-M-3-3-M. De Sporttoto van dit weekeinde heeft tot bh roe één winnaar opgeleverd. Bij het kantoor van de sporttotalisator had zich zondaga vond een deelnemer aangemeld met d-er*i«a Juiste voorspellingen in een kolom. De cijfers van de toto van dit weekeinde, nummer 24, zijn: 361.608 deelnemers zorgden voor een Lnleg van 772.511 gulden. Voor de prijzen is een bedrag beschikbaar van 32€.?72 gulden. De eerste- tweede-, derde- en extra prijs bedragen elk 81.693 gulden. De uitslag van toto 23, van het weekeinde 22 en 23 december is: eerste prijs 108.560 gul- den: 17 winnaars, die .j(It bruto ƒ6.385.80 ontvangen. Tweede prijs 108 5S0 guide.:»- 381 winnaar* 284.90 per kolom Derde prijs: w r.naars die per kolca» 29 30 krijgen

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 10