Vandaag Gemeente in Rusland vraagt hulp voor gevangen voorganger Roemeense unie steunt ds. Ton Twintigduizend priesters minder Q Verzekeraars houden zich aan matiging I Trouw Kwartet Burgemeester door Aldert Schipper Landedelman Ouderwets 1 Bijbelgenootschap P Welvaart Oecumene Autoritair Alternatieve prijs voor Helder Camara ^ll TR0W/®WiAET£rr aUALNmO 31 DECEMBER 1973 KERK/BIN^ENLAM) T2/TC2 was zijn vader burgemeester. In Zui len woonde de familie op bet kasteel. Het is nu een mufiïtum. Thuis was er een gouvernante. Eens in de week kwam de schoolmeester om de vorde ringen te controleren. Contact met an dere kinderen was er niet zo veel. Als jongen van negen jaar speelde hij, met de zoon van de dominee, met de bokkek ar. Toen ik na de oorlog in /Amerika was. heb ik de beroemde prediker Fosdick gehoord in de Riverside Church in New York. De avond tcronen bad ik met iemand zitten praten of het wel verantwoord was, wanneer ik in het kerkelijke werk bleef. Fosdick preekte over de o®de van de ridders van de niet benutte verontsclxuldigingen.' We hebben allerlei excuses om dingen te doen of te laten. Maar in de wereld is er een ridderorde van mensen die allerlei verontschul digingen hebben, maar die geen gebruik daarvan maken. Die ge dachte was een breekpunt in mijn leven. Dit Zegt or. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken. sinds 1950 al gemeen secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap, voorzitter van de ■wereldbond van bijbelgenootschappen en van het Europees productiefonds. 'Die kerkdienst bij Fosdick, daardoor dacht ai ineens: ik heb ook wel 'n ex cuus. 3k had ook wel kunnen zeggen dat Sk eigenlijk voor iets anders in de wieg gelegd was, maar waarom zou ik dat excuus gebruiken. Later heb ik nog wel eens aanvechtingen gehad.' (Vertelt dat hij wel eens een aantrk- kelijke en vererende aanbieding liet schieten, omdat zijn bestuur hem niet kwijt wilde, maar dat mag niet in de krant). In Amerika heb ik verschrikkelijk verf gehad aan de oude dr. Wams- touds. Hij stamde af van emigranten, maar hij sprak nog Nederlands. Deze - man had zo'n gegrepenheid, dat was aanstekelijk voor mij. De kreeg na tuurlijk regelmatig te horen: je breekt je toekomst af door in die kerk te blijven. Ik had immers een staat van dienst als burgemeester van Domburg. Dan vroeg je je we) eens af, is dit nou verantwoord Doe ik hier ztanig werk.' Het gesprek met de heer Van Tuyll vindt plaats op twee dagen in deze maand. De «ne dag 's avonds op zol der in het Bijbelhuis in Amsterdam. Hij heeft daar naast zijn werkkamer een flat, waar hij overnacht Dat doet hij meestal een of twee nachten per week, als hij niet ergens in het bui tenland is. Ee'n dag tracht hij thuis te blijven op het buiten De Valkenberg bij Breda. Een landgoed met een schitterend park en een eeuwenoud pand met vele kamers. In een van de- ze kamers heeft het tweede deel van het gesprek plaatsgevonden. De heer Van Tuyll is thuis een ander jnens. Niet dat formele krijtstreepcos- tuum, maar een groen jagerspak met een ruig lederen vest er over. Dat past beter bij 't uiterlijk van de land edelman, dat de heer Van Tuyll heeft Een blos op de wangen. Het zeer verawgde spreken is soms wat mompelend. Het valt temeer op om dat het ou en dan doorspekt wordt 1 met woorden als 'zullie* of 'effe'. Deibaron, zoals hij vooral in het bui tenland wordt genoemd, is nu 62 jaar. Er wordt al een tijd beraadslaagd over zijn opvolging bij het bijbelge nootschap, die thans voorlopig gere geld wordt door de aanstelling van een driemanschap. Drie man om een persoon' op te !volgen?^Mr> Vair Tuyll weet van zichzelf dat men hem niet makkelijk vindt 'Ik neig er toe van anderen even rtJel te eisen als ik van mezelf doe.' Hij heeft daarom vier maanden geleden een functie voor een kwart van zijn tijd aanvaard als voorzitter van de wereldunie van ge- rinsorganisaties. in Nederland is :dc Nederlandse Gezinsraad lid. 'Ik ben nu wat vaker los van .het bijbelge nootschap. Dan kan de staf zich ont wikkelen, zonder dat steeds de druk van de algemeen secretaris wordt ge- VOrfd:' - 'Er zijn natuurlijk ook positieve rede nen waarom ik dit heb gedaan. -Ik kont zélf uit een erg goed gezin. Daar van draag ik mijn hele levtii.hrf stempel. En ik moet zeggen dat lik me intens .verbeug over ons eigen gezin, mét onzevijf kinderen, vijf ^aanjge- trouwde kinderen en elf, bijna twaalf kleinkinderen. Het gezin, in welke vorm dan ook, is belangrijk als basis voor ons hele culturele leven. Maar ik ben natuurlijk niet van plan onze vonn van gezin in Afrika te propage- ren, ook al heeft bijvoorbeeld de mos lim-gewoonte met al die vrouwen de maatschappij arm gehouden. We wer ken niet vanuit het Europese patroon. maar vanuit de plaatselijke situatie.' De hedr Van Tuyll vindt dat hij ou derwets streng is opgevoed. 'Niet in eén verkeerde zin ouderwets', voegt hij daar snel aan toe. 'Als ik die op- voéding niet had gekregen, dan had ik nooit kunnen doen, wat Ik heb ge daan. Anderen zeiden dat van ons. Wijzelf realiseerden het ons niet zo.' Op een keer was de gymnasium-leer ling Frits van Tuyll ziek. Hij moest op de fieta naar Utrecht 'Ik zei: ik val dood bij de poort. Vader zei toen: ga toch maar.' Hij is als oudste van zeven kinderen opgegroeid in Zuilen, na in WeSttrroek te zijn geboren. Daar Met dat eerste vriendje, Herman Pep, had hij het eens over titels. 'Na een hele diepe discussie maakten we uit dat de zoom van de burgemeester jon ker was en de zoon van de dominee jongdheer. Tc.h leun je die adeldom natuurlijk niet uit mijn leven weg denken.' De heer Van Tuyll heeft één vriend uit zijn diensttijd overgehouden. Uit zijn studententijd, ia Utrecht, nauwe lijks iemand. Hij kampte als student eerst met een zware hersenschudding, nadat Bart je, het lastigste paard van de batterij hem had afgeworpen. Door familieomstandigheden kon hij daar na ook niet deelnemen aan het gezel- ligheidslevesn. En kort daarna ont moette hij zijn aanstaande vrouw, waarna hij razendsnel afstudeerde. 'Eigenlijk héb ik binnen drie jaar rechten gedaan.' Als 24-jarige kwam hij in dienst van de gemeente Veere. Voor een jaar wedde van honderd gulden werd hij daar tweöde ambtenaar ter secretarie. Na een jaar promoveerde hij tot eer ste ambtenaar, plaatsvervangend ge meentesecretaris. 'Een geweldige pro motie, die je je heden Mn dage niet meer kunt voorstellen: honderdvjjftig procent opslag. In 1937 werd hij als 26-jarige burgemeester van Domburg. 'Oorspronkelijk had ik in de diploma tie willen gaan. maar mijn vader ont ried me dat ten stelligste. Zo'n advies werd in die tijd ook opgevolgd.' Hij was een van de eerste burgemees ters die na het begin van de oorlog ontslag namen. De Duitsers cisten dat hij het koper van de burgers zou in nemen. Burgemeester Van Tuyll wei gerde, omdat Mussert zo eerlijk was te zeggen dat het koper bestemd was voor de Duitse oorlogsmachine. Dat betekende ontslag. Toen hij eenmaal weg was, werd het koper toch ingeno men, Men vroeg hem toen terug te komen. 'Het koper zou voor me inge nomen zijn en dan. kon ik zo weer doorgaan. Ik dacht, dan kun je toch niet zomaar doorgaan. Want dan heb je intussen ook arrestatiebevelen la ten doorgaan.' Op1 deavwMp- van zijir ontslag- ging-; burgemeester Van Tuyll afscheid ne men van de Standort&teste van de Wehranaoht. 'Hij probeerde me nog om te praten. Ik zei toen: moet u ho ren. Stel, u bent burgemeester en ik ben bezetter en ik vraag u het koper te vorderen. Wat zou u dan doen? Daar gaf hij geen antwoord op. Later heb £k hem nog eens ontmoet Hij bleek deelgenomen te hebben aan de juni-revolte tegen Hitier.' In de oorlog is het Nederlands Bijbel genootschap een paar maanden verbo den geweest omdat het oude testa menten uitreikte aan joden die op transport naar Westerbork gezet wa ren. De heer Van Tuyll heeft toen in korte tijd het hele laad afgereisd om te voorkomen dat de Duitsers de hand konden leggen op het geld van het bijbelgenootschap. In 1943 kreeg zijn vrouw een tele foontje dat haar man moest onderdui- ken. Hij bleef een tijdje onder water. Hij weigerde een vooraanstaande NSB-er dood te schieten. Ik was daar net te veel jurist voor, om iemand zonder hoor en wederboor standrech telijk af te maken.' In de oorlog regelde bij onder meer de geestelijke verzorging van de Ne derlandse dwangarbeiders in Duits land. In die tijd is hij veelvuldig zoals hij het zelf noemt 'ondeu gend* geweest Maar gegrepen is hij nooit Veel van wat hij deed werd bij geschreven op de rekening van zijn broer (de huidige burgemeester van Utrecht), die bekend stond als de bonte hond, omdat hij werkte voor Je geheime dienst Na de oorlog werd de heer Van Tuyll contactman tussen het militair gezag en de protestantse kerken. Veel idea len van uit de oorlog bleven onver- werkelijkt 'In oorlogstijd gold i r ffi i lat Mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken is 15 juli 1911 geboren, studeerde in Utrecht rechten, en was van 1937 tot 1941 burgemeester van Domburg (Zeeland). Hij is of was o-m. leider van Interchurdh lAdd van de wereldraad van kerken, secretaris van de stichting Oecumenische Hulp, voorzitter van de coördinatie-commissie voor culturele betrekkingen met Duitsland, lid van de hervormde synode en van verschillende synodale commissies, voorzitter van de Nederlandse Zendingsraad, lid van de commissde-Oaus, voorzitter van het hervormd wereliddiakonaat, algemeen secretaris van het Nederlands Bijbel genootschap, werkmeester van de Johanniter Orde, voorzitter van de raad van het Europese productie fonds van de unie van bijbelgenootschappen en voorzitter van de inter- rhartionale unie van gézinsorganisaties. geen verschil. Of je nu communist was of een doorgedraaide rechtse, je deed'gewoon samen, je-werk. Dat was zonder meer Iets geweldigs.' Hij ver telt van een gesprek met' een bloe- menman op de Haagse Ruyghroklaan, na de oorlog 'Die hunkering naar die tijd, dat je alles samen deed.' 'In 1946 nam de hervormde kerk mij over als gedeputeerde bij de overheid. Het werk na de oorlog, onder Grave- meyer, was een verrukkelijke tijd. Hij, Banning en Kraemer hielden het met elkaar uit, doordat ze samen gestaan hadden voor de vrijheid.' Die band tussen- die drie was een gegeven, on danks de tegenstellingen. Met Grave- meyer heb ik later'wel conflicten ge had, vooral inzake Zuid-Afrika. Ik heb .toen wel eens op mijn kop gekregen, "omdat ik Zuid-Afrika niet voldoende kende. Later heeft de neer Vaa Tuyll bekendheid gekregen door de 'Ulven- hout-consultation' een beraad dat op irrtiatiéf van de heer Van Tuyll te zij nen huize plaats had en waaraan ver tegenwoordigers van de wereldraad, blank en zwart en mensen als Beyers Naudé en prof. Verkuyl deelnamen. 'De apartheid biedt geen rechtvaardi ge oplossing voor Zuidelijk Afrika. Tk gebruik het woord 'principieel' bijna nooit. Maar in dit geval zijn er toch wel bepaalde principiële uitgangspun ten. Ondanks alle practisehe aanpas sing, moet je je toch aan Je principes blijven toetóen. Ik ben wel bereid over Zuid-Afrika te discussiëren, maar mijn geloofsovertuiging dwingt mij de apartheid te veroordelen. Ik weet Jat het soms uiterst moeilijk is om men sen van een andere cultuur te ver staan. Dat geeft je echter niet hét recht ze apart te stellen.' Naar aanleiding van een onderschei ding die hij kreeg (hij was een van de eerste Nederlanders die na de oor log een Duits lintje kreeg) zegt hij: 'Die onderscheidingen zijn zo betrek kelijk. Dan stond je op een rij met mensen van een reddingsmaatschap pij, die met levensgevaar mensen had den gered. En die kregen dan een bronzen medaille. Dan zeg ik: kom nou'. Dat wordt wat beter- Het belang rijkste van de huidige tijd vindt hij de grotere welvaart. 'De mensen we ten niet waar zc het over hebben, als ze over armoede praten.' Maar hij vindt wel 'dat de welvaart veel van de saamhorigheid heeft weggenomen. Van een politieke partij is hij nooit lid geworden na de oorlog. Voor de oorlog heeft hij in de provincie Zee land een functie bij de CHU gehad. Maar na de oorlog was hij een zwer vende kiezer. Tk had me veel voorge steld van de samenwerking door cws hele volk heen, na de oorlog. Van de PvdA kon li geen lid worden, want dat strookte niet met mijn functie als contactman tussen de kerk en de staat 'Was dat niet zo geweest, dan was het heel goed mogelijk geweest, dat ik nog eens zo'n stap gezet had. Maar een socialist ben ik nooit ge weest, eigenlijk. Ik kan het socialisme hoogstens aanvaarden als een door gangsstadium naar een verantwoorde maatschappij (een idee dat na do oor log door de oecumenische beweging werd gelanceerd, en dat nog steeds doorwerkt)'. Die oecumendsche bewe ging heeft hem niet meteen gepakt Zijn grootmoeder was een bewonde raarster van Kohlbrugge. In Zuilen gold nog het collatie-recht. Om toer beurt benoemde de kerkeraad of de ambachtsheer de predikant De ge meente was zwaar confessioneel. Vaak kwamen er bonders preken. 'Ik herin ner mij nog zo'n lange dominee met een geklede jas en een enorme flam bard. Ik kwam uit de kerk, een jonge tje van hooguit twaalf jaar. De domi nee keek me streng aan en vroeg: jon gen ben jij bekeerd? Zoiets vergeet je natuurlijk niet meer.' De heer Van Tuyll deed voor de oor log wel eens mee aan een zomerkamp van dé NCSV, maar hij bleef 'zomer- lid'. 'Toen ik burgemeester van Dom burg. was, kreeg ik op zekere dag een vraag van Proakers (dr. A. Dronkers, toen predikant in Hontenisse, nu in Utrecht), .Of ik lid wilde worden van een oecumenische kring. Ik weet nog wat ik geantwoord heb: Ik heb genoeg aan de moeilijkheden in de hervorm de kerk. Laat mij daar maar bij blij ven.' In 1948 werd de wereldraad van ker ken in Amsterdam opgericht. 'In een paar dagen tijd werd mij gevraagd of ik chief, usher (zoiets ais oppercere- moniemeester) wilde zijn van de op- ri ch timgsvergadering van de wereld raad en van een! tegenhanger van de wereldraad. Alleen de wereldraad heb ik gedaan. Bij die vergadering in het Concertgebouw was er voor het eerst een simultaanvertaling. Zelfs de Ame rikanen wilden zo'n koptelefoon, als souvenir meenemen. Bij de uitgang liet ik zelfs damestasjes openmaken. Soms vonden we er negentien op een dag.' Hoewel hij een razend druk leven heeft, komt hij maar schoorvoetend, voor. de dag met zijn werkzaamheden. Als werkmeester van de Johanniter Orde (een adellijke orde met 'n hulp organisatie waarvan ook mensen niet van adel lid zijn) is hij ook lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis. "Vla de orde en het Rode Kruis heeft hij enig contact met het konink lijk huis. 'De prins heeft veel be langstelling voor het werk van liet bijbelgenootschap. Hij was bereid ere- voorzitter te worden van dé bijbel- per-maand-club. Ook als je prins der Nederlanden bent, moet je het recht hebben uit te komen voor je. geloofso vertuiging en als hij op deze manier uiting wil geven aan zijn belangstel ling voor wat er met de bijbel gaande Is, dan moet ook een dergelijk man daartoe de kans krijgen.' 'Het belangrijkste probleem van nu is 'vrede', zegt de heer Van Tuyll. Hij geeft zijn mening, maar hij vindt zelf dat hij eigenlijk te weinig gelegen heid heeft om over dat probleem na te denken. 'Het tweede belangrijke is dat de mens in verantwoordelijkheid leert leven. Ik ervaar deze dingen sterk vanuit mijn geloof. Af en toe noemen ze mij wat opportunistisch. Maar ik vind dat je moet kunnen zeg gen dat je iets fout hebt gedaan. Het ie een uiting van verantwoordelijk heid dat je niet door dik en dun op je gelijk blijft staan. Maar ik weet dat mensen mij in een debat soms als een moeilijk tegenstander ervaren. Als ;k gespannen ben, dan lukt het niet he lemaal,. Dan ben ik wel autoritair, Hoe meer Ik onder spanning moet werken, hoe autoritairder Ik ben. Dat vind ik niet altijd leuk. Het is pretti ger als je iets bereikt door overtui- ging.' De heer Van Tuyll is van plan met zijn 65ste definitief met werken op te houden. Ik kijk hem licht ongelovig aan. 'Ik heb verschrikkelijk veel hobby's. Ik ben een fervent postzegel verzamelaar. Ik heb altijd dingen wil len lezen, willen bestuderen. Maar daar kwam nooit wat van. Het is ver schrikkelijk, als je in je werk zo ver zand bent, dat je geen hobby's meer hebt. Als ik 65 ben, dan zeg ik zeker: Heer, dank U wel'. DE LAATSTE 'De vergelijking van de krijgshaftige stam Benjamin met een wolf is prijzend bedoeld', schrijft prof. Van Selms in zijn commentaar op Genesis, Wat we ten aanzien van 'de benjamin' van het grote gezelschap van Jakobs zonen hadden verwacht, dit waar schijnlijk niet. Het kan vreemd gaan. 'Benjamin is een verscheurende woif: in de morgen verslindt hij zijn prooi en tegen den avond verdeelt hij den buit'. Als we aan Benjamin denken krijgen we een jongetje voor ogen dat dodelijk verlegen ontdekt dat in zijn graanzak de. zilveren beker van de vreemde Egyptische heer ligt En nu: een woif. Het beeld loopt wat uit de hand want wolven schijnen de buit niet te verdelen. Dat wisten we trou wens uit de verhalen van Reimaert de Vos. 't Kan verkeren. De laatste van het twaalftal is een wolf. De dingen liggen dn ons leven niet zo vast als het soms wel lijkt. Goed, dit woord geldt van de stam (zie vers 28), maar 't staat er dan toch maar. Wij zijn ook niet zo ohder de indruk van dat 'krijgshaftige'; een beetje minder krijgshaftig mag ook wel. Dat is ook gekomen. Niet uit Benjamin, maar uit Juda is er één gekomen die een totaal andere krijgshaftigheid ten toon spreidde. Hij werd de man van de laatste dagen. Die ons het laatste openbaart. Een allerlaatste beslissende zegen over onze menselijk geslacht Zijn krijgshaftigheid bestemd in een uiterste bereidheid tot dienen en zich geven voor anderen. Van die man en zijn daden leven wij. Gaan wij nu nog jaar in jaar uit en telkens weer een jaar dichter bij zijn komend rijk. Hij is niet de wolf, maar het lam. Zelfs als hij in het laatste boek van de bij bel vergeleken wordt met een leeuw (de leeuw van Juda) heet hij even verder het lam. Het lam dat overwint Een vreemd beeld. Maar met Hem gaan wij door deze laatste dagen. Niet weemoedig, maar met hoop. Want door Hem zal het op den duur niet meer gaan op de wijze van de wolf, maar op de wijze van het lam. Niet a Ia de havik, maar la de duif. Nog zijn' de wolven er en de haviken,1 -maar het lam is er ook Het lam Gods, dat de zonden der wereld weg draagt. Onze enige hoop. (Genesis 49 27, 28). ROME Van de ongeveer 400.000 rooms-kathoüeke priesters in de we reld heeft de afgelopen jaren vijf pro cent het ambt neergelegd, aldus de Osservatore Romano. BONN (KNA) De alternatieve No belprijs voor de vrede zal op 11 febru ari in Frankfort aan de Braziliaanse aartsbisschop Helder. Camara worden overhandigd. Voor de'prijs, die op''ini tiatief van het. blad Publik-Forum is ingesteld, is tot nh toe 170.009 gulden binnengekomen. Het blad heeft zijn lezers opgeroepen nog meer bijeen te brengen. Van een verslaggever f. UTRECHT De ziektekostenverzeke raars hebben toegezegd zich binnen het kader van het algemeen mati- gingsbeleid aan de prijzenbeschitklng te zullen houden. Zonodig zullen maatregelen worden genomen om het verschil in premiehoogte (het verschil tussen de aanvankelijk voor 1074 overeengekomen 17 procent en de la ter toegestane 13y2 procent) onge daan te maken. Dit heeft de Xontaktcomraissie Lande lijke Organisaties van Ziektekosten verzekeraars (KLOZ) laten weten naar aanleiding van klachten over ex tra premieverhogingen voor ziektekos tenverzekeringen. Voorts is toegezegd dat de verzeke raars in de loop van het volgend jaar het bedrag hun cliënten eventueel te Veel hebben betaald, terug te beta len. Opgemerkt wordt nog wel dat en kele verzekeraars wegens sterk geste gen kosten ontheffing hebben ge vraagd van de prijzenbeschikking. Van een verslaggever CHARKOW Honderdvijftig christe nen uit de SowjetrUnie vragen in een opeo brief aandacht voor het lot van een van bun voorgangers, Boris M. Sdoiwete. Hij werd op 2 mei gearres teerd op het station van Charkow (Oekraïne) terwijl hij terugkeerde van een openluchtsamenkorast, waar jheer dan tweeduizend mensen aanwe zig waren. In de open brief vragen de 150 christenen om een gebed voor Sdorowets, die lichamelijk zeer ver- zwakt is. Ook deze zomer kwam reeds een groep christenen uit Charkow in touw voor hun voorganger. Zij schreven: 'Wij vragen u nog een keer om on middellijke stappen te ondernemen om Sdorowets en andere gelovigen te bevrijden. Zij worden onrechtmatig onderdrukt' De gemeente van Charkow zond zes afgevaardigden naar de opperste sow- jet (het parlement) in Moskou om te pleiten voor vrijlating van Sdorowets, maar zij kregen een afwijzend ant woord. Sdorowets is reeds eerder verbannen en gevangen geweest en hij staat be kend als een begaafd kanselredenaar. Volgens zijn vrouw, die het proces te gen Sdorowets bijwoonde, sprak hij de rechters zo overtuigend toe, dat zij na zijn acht uur durend pleidooi zei den: 'Als de helft maar waar was van hetgeen u zegt dan zouden wij u zo vrij laten, maar wij kunnen niet' Boris Sdorowets en zijn vrouw Van een verslaggever PLOIESTT De leiding van de bap- tistex-onie van Roemenië heeft zich gesteld achter de verwijten van de baptistenpredikant ds. Josif Ton dat de staat teveel invloed heeft in dc unie. Ds. Ton vroeg de regering kortgele den in een manifest dat zij de baptis ten hun zelfstandigheid zou terugge ven en hun kerkelijk leven niet lan ger te beknotten. Volgens de Neder landse evangelist Anne van der Bijl heeft het bestuur van de unie van baptisten in een brief aan de regering uitgesproken dat het volledig achter de inhoud van Tons brief staat In de Roemeense baptistengemeenten zou deze gewijzigde houdiBg van het unie- bestuur grote instemming hebben. Volgens 'Kruistochten' de organisatie van de heer Van der Bijl is in Roe menië een opleving van de gemeenten aan de gang en preken thans veel pre dikanten tegen de wil van de regering ook buiten de kerk. In veel plaatsen zou men zich niet langer storen aan de door de overheid opgelegde beper kingen t.a.v. erediensten en doopbe- diening. Ds. Ton, die als gevolg van zijn pro test werd ontslagen als docent aan het baptistenseminarie in Boekarest, >eeft een beroep aangenomen naar Ph.ssti, op voorwaarde dat hij toestemming kreeg ook in andere kerken te spre ken. 'Hij preekt nu overal in het land', aldus 'Kruistochten'. Het blad stelt voor aan de baptisten predikant brieven te zenden. Ds. Ton leest Engels. Zijn adres, luidt: Josif Ton, Str, Bere?.ei 29, Bucarest sect. 7, Roemenië. Ds. Josif Ton De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Dlemer.' Hoofdredactie; J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 220383. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 6973 60768). Gem.glro X500. IK BEN MISSCHIEN WEL EENS LASTIG 'Ut-r® irrf-rc: .1 ■- I 1,: -: J."- - :?i<r

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2