jongeren 'Advies-Centrum MERCEDES-BENZ Smaak publiek gaat uit naar het cabaret AGENDA AUTOBEDRIJF'VICTORIA" Vuurwerk in becla.sr genomen Schippersinternaat officieel geopend Man verwondt agent met bijl Felle brand in koelhuis Nog geen fusie van waterleidingmij Sport, spel. zeskamp en amusement Kerstboomverbranding Voorstel raad Vlaar din tien Goede zang van visserskoren vandaag..,.. Kerstbomenoorlog ivoedt ook dit jaar hevig Buit TROüW^WAiKiT'ET MAANDAG 31 DECEMBER 1973 STAD EN REGIO R3 Met veel plezier en vol overgave deed de schooljeugd mee aan de mini-zeskamp Het spelencircuit, waaraan de jeugd vol enthousiasme deelnam, stond voor een deel in het teken van het kerstfeest. Alblasserdam Hardinxveld-Giessendam Nieuw-Lekkeriand VLAARDINGEN Subsidiëring van het jongeren advies centrum is een van de voorstellen waar over de gemeenteraad op 9 ja nuari moet beslissen. Het college van b. en w. wil voor 1974 60.000 ter beschikking stellen als overgangssubsidie bedoeld om de periode totdat het rijk ook gaat bijdragen, te overbruggen. 1! V SSiajliB Asii ItSSiil. De jeugd bewaakt nauwgezet de verzamelde kerstbomen. ROTTERDAM Het licht mag dan aan banden zijn gelegd; het wil niet zesgen dat eigengemaakt licht in de vorm van kerstboom verbrandingen ook maar iets te lijden zal hebben van de versobe ring die steeds duidelijker om zich heen grijpt, de jeugd eist zijn vreugdevuren cn als de laatste maand van het jaar hardnekkige pogingen onderneemt om toch vooral niet onbesproken van de kalender te worden gescheurd, geeft al wat jeugd is zich dan ook vol overgave over aan een sport die zonder twijfel eens in de Dik ke van Van Dale opgenomen zal worden onder het hoofdshtuk volksgebruiken die sport heet: kerstbomenoorlog. (ADVERTENTIE) Groots festival in Energiehal ALBLASSERDAM Adjudant F. van Vlaanderen, groepscommandant van de rijkspolitie, heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd donderdag afscheid geno men. Namens de drie gemeenten, die onder de groep vallen, sprak burgemeester rar. J. H. Vijgeboom, die de adjudant een markante per soonlijkheid noemde. Hij bood hem een bureauklok aan. Overste S. de Vries memoreerde de ijver en inzet van de heer Van Vlaanderen, die al tijd present was als er iets aan de hand was, ongeacht hoe laat of waar. De heer Van Vlaanderen gaf uiting aan waardering aan het adres van de manschappen van de groep voor de wijze waarop zij hun werk verrichten. De heer Van Vlaanderen heeft 12 jaar de scepter gezwaaid over de groep Alblasserdam van de rijkspolitie. Het nieuwe honk ,van het Jeugdcentrum DES heeft 'een complete metamorfose ondergaan. Uit een wat verwaarloosd, houten ge bouwtje is een gezellige clubruimte gegroeid dankzij de inzet van de leden, die zo'n 650 manuren hebben besteed aan het opknappen. In het voorjaar zullen de leden weer hard aan het werk gaan als een tweelal douches wordt aangelegd. Zaterdag 29 dezember hebben de leden het nieuwe honk ai in gebruik genomen bij de eerste van de drie winterwan- deltochten. HARDINVELD-GIESSENDAM Op het industrieterrein in de Lcu- len is de BV Handelsonderneming v.h. firma Hagenaar geopend. In het gebouw zijn ondergebracht een be drijfshal, een houtloods, een zagerij en een kantoorruimte. Het bedrijf werd in 1960 opgericht in SHedrecht door de heer J. A. Hagenaar, die in middels is overleden. Toen in Slie- drecht geen uitbreidingsmogelijk heden meer waren, werd besloten tot nieuwbouw in Hardinxveld. De hui dige directeur, de heer J. H. Deleu overhandigde tijdens de opening de heer Kwak, ambtenaar sociale zaken en contactman voor het Koningin Wilhelminafonds ruim 5800. Dit geld was op een speciale rekening gestort op" verzoek van de heer De leu. door de genodigden in plaats van bloemen of een geschenk. Bur gemeester A. L, ,C. Brinkman, die de openingsplechtigheid verrichtte, overhandigdehij een bedrag onder couvert,dat voor de gemeente moet worden besteed. Het harmoniegezel schap en drumband EMS geeft vrij dag 4 januari een winteruitvoering in de grote zaal van café-restaurant Campagne. De tentoonstelling van de vereniging voor Pluimvee- en ko- nijnenhouders SHedrecht en omstre-, ken in Boven-Hardinxveld is een succes geworden. Meer dan 300 die ren werden ingezonden door een kleine dertig leden. januari, wordt een oprichtingsverga dering gehouden, 19.30 uur, pjjplei- dingfabriek de Jong aan de Veér- weg, voor een volleybalvereniging. Als de oprichting definitief tot stand- komt zal de gemeente de gymnastiekzaal aan de Arkelstraat 'beschikbaar stellen en kan op de vrijdagavonden met training én speelavonden worden begonnen. Be- laagstel/enden voor de volleybalver eniging i.o. kunnen zich .wenden tot de heren H. J. Povée, J, van Arkel- straat 25, tel. 1751, H. v. Meerkerk, Do'rpslaan 9S, tel. "1951, J. Sondèr- wal, Aelbrechtsstraat 13, te. 1843, E. J;'Hartsuiker, Planetenlaan 48, tel. 2291 en H. A. A. v. d. Poel, Venus- laan 60. ROTTERDAM Als klapstuk van de vele activiteiten, die de Rotterdamse Stichting voor de Lichamelijke opvoeding het afge lopen jaar op het gebied van sport en recreatie had georganiseerd, werd zaterdag in de Energiehal een grandioos festival georgani seerd." Het. was "inderdaad een klapstuk, een spectaculair sport-, spel- en amusementsfeest voor jong en oud, voor.individuelen en vèrenigingsteams. De organisatoren kregen eer van hun werk. De jeugd was in groten getale aanwezig om zich naar hartelust te kunnen uitleven in allerlei spelletjes of om hun vrienljes en vriendinne tjes luidruchtig aan te moedigen- Zo nu en dan was er een lichte Europa- cupsfeër te proeven. Maar ook de ou deren lieten zich niet onbetuigd. De Energiehal 'gonsde de gehele dag van grandioos .vermaak. Diverse vórmen van sport en spel kwamen onder leiding van Anton Huiskes aan' bod, waarmee men ge makkelijk de overtollige energie van de feestdagen kwijt kon. Een sport- en spelshow zonder zes kamp is tegenwoordig niet compleet. Ook zaterdagstond een zeskamp op het programma. Een mini-zeskamp voor scholieren van de hoogste klas sen van het basisonderwijs, voor jon geren en volwassenen die lid zijn van een' sportvereniging en voorde NCRV-zeskampploegen uit Hoogvliet. Maassluis, Montfoort, Pijnacker en ZwijndrechL Ook deze zeskamp lever de de nódige spanning en hilariteit op.' .■!■•■■- Maar er was nog meer. Onder leiding van de Stichting Jeugdzorg Hoogvliet werd een spelencircuit gehóuden, waaraan gelijktijdig 400 kinderen en volwassenen konden deelnemen. Het werd een geslaagd onderdeel van het gevarieerde programma.; En wie van echte sport wilde genieten kon <e- recht bij énkele demonstraties. Zo was er een rólsehaatsdemonstratie te zien van een showteam uit Naaldwijk. Tevens zorgde de rolschaatsvereniging Rotterdam voor het eerste optreden in dé Maasstad. Verder waren er bas- ketbahvedstijden en demonstraties jazzgymnastiek door "Rotterdamse huisvrouwen. Tussen de bedrijven door zorgden be kende artiesten van radio én televisie, zoals Ronnie Tober en Trnca Marina, voor de nodige ontspanning. Kortom: Het Enereie-Festival was een groots evenement. ROTTERDAM De politie in Rot terdam heeft 107 kg vuurwerk in be slag genomen van een winkelier aan de Oranjeboomstraat in Rotterdam. De man had een vergunning voor 5 kg vuurwerk! Hij had het materiaal opgeslagen op diverse plaatsen in zijn magazijn. SPIJKEN'ISSK 1Evenals andere ja ren heeft de dienst gemeentewerken zich weer belast met het opkopen en verbranden van kerstbomen. Vrijdag 4 januari zal de afdeling reinigings dienst met vrachtwagens door de ge hele gemeente rijden. Voor een aange boden boom zal tien cènt worden be taald. Des avonds om zeven uur zul len de bomen met medewerking van de brandweer worden verbrand op een terrein ten zuiden van de Heem raadlaan tegenover de Mercurius- straat. sel' heeft ui een schrijven aan de ge meenteraden de conclusie getrokken dat er van de zijde van de Goudse Waterleiding Maatschappij weinig haast meer betracht wordt met de fu sie. Daardoor is deze fusie per 1 janu ari niet mogelijk, zoals aanvankelijk de bedoeling was. 'Gezien de argumenten die voor een fusie pleiten', aldus de commissie, 'een betreurenswaardige gang van za ken.' In juni werd tijdens een gezamenlijke bestuursbïjeenkomst van de beide wa terleidingen van gedachten gewisseld over de te volgen fusieprocedure, waarbij van de zijde van Gouda, aldus Lek en IJsscl, duidelijk werd gesteld, dat de gewenste opbouw van de nv dermate veel problemen zal opleveren dat een fusie pas op 1 januari 1975 zal kunnen plaatsvinden. Daar dit naar de mening van Lek en IJssel een veel te lange periode is, werd over deze vertraging ernstige te leurstelling uitgesproken. Op voorstel van Lek en IJssel werd besloten een fusiecommissie in tc stellen, bestaan de uit de voorzitters en de directeu ren van beide bedrijven, welke com missie zal trachten de verschillende problemen nader uit te werken. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Met het wegschuiven van een blauwe vlag waarop met witte letters 'De Driemas ter' stond heeft de heer M. W. Scha kel, in zijn kwaliteit als voorzitter van de vereniging voor christelijk on derwijs aan schipperskinderen, het nieuwe internaat officieel geopend. Deze vlag was een geschenk van schipper. C. Trouwborst, wiens vader de eerste voorzitter van het stich- tingsbestuur was. Het internaat gaat uit van de stichting proL chr. inter naat voor schipperskinderen op refor matorische grondslag. Na een moeizame weg van ongeveer 20 jaar is dit fraaje internaat tot stand gekomen. Voorzitter Schakel herinnerde er aan, dat er enorm 'ge sjouwd' is om dit internaat te realise ren. Hij wees erop dat het geen geringe zaak is voor sehippers-ouders om hun kinderen achter te laten in een inter naat. De heer Schakel meende, dat de schipperskinderen uit de IJsselstreek nu een zeer goed onderdak hebben ge kregen. Na felicitaties en geschenken van en kele sprekers sprak ds. M. A. Mieras. .predikant van de oud gereformeerde gemeente, een slotwoord. ROTTERDAM De 33-jarige Rotter dammer R.G. zonder beroep heeft in de nacht van zaterdag op zondag een jonge agent met een bijl verwond. De agent moest met een slagaderlijke bloeding in zijn linkerarm naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht. Na behandeling kon hij naar huis. De man was bezig ruiten in te slaan. Toen de agent hem daarvoor in de Middellandstraat wilde aanhouden be gon hij met zijn bijl te slaan. De man bleef met zijn bijl zwaaien, waardoor een andere agent zich genoodzaakt zag een schot te lossen, dat G. in de voet trof. ZUID BEIJERLAND Een felle brand heeft' zondagmorgen in Zuid- Beijerland een koelloods goeddeels vernield. In de loods, eigendom van de coöperatie Verenigde Koelhuis, la gen aardappelen en knolselderij opge slagen. De schade wordt door de poli tie geraamd op 1,3 miljoen. Over de norzaak bestaat nog geen zekerheid, maar vermoed wordt dat het vuur is ontstaan door een defect in een koel- aggregaat. Si ShowroomVVestblaaR 20 - Rotterdam-Te!,OIO -122666 Zv/aërdecrocnstraat 2*23 - Rotterdam-Tel.OIO -259550 Alb.Piesroarweg V/aal haven Rotterdam-Tel.OIO -294366 .Strickledeweg 93 -Schiedam -Tel.OIO -155255 van Beethovensingel 140 - Vlaardingen-Tel.OIO 346305 Bermweg 286 Capelte afd IJssel Telefoon 010-332753 De gemeentelijke subsidie wordt ver strekt onder voorwaarde, dat na toe kenning van rijkssubsidie een nieuwe regeling wordt getroffen. De rijkssub sidie is overigens nog niet helemaal zeker. Het ministerie van CRM staat weliswaar niet afwijzend tegenover steun aan het JAC, maar wil eerst de begroting die het JAC heeft inge diend, bestuderen. Eigenlijk is het be ter om te spreken over begrotingen, want het JAC heeft er twee inge' diend: één die een lokaal karakter heeft (uitbouw en voortzetting van de activiteiten in Vlaardingen) en één die meer regionaal gericht is en voor ziet in huip ook buiten Vlaardingen. Het ministerie heeft,besloten, om als het JAC voor subsidie in aanmerking komt, voor 1874 uit te gaan van de eerste begroting. Dat zou een bijdrage van 105.950 gulden betekenen. Als het JAC tot samenwerking met de gemeenten Schiedam en Maassluis weet te komen,dan wil CRM voor 1975 uitgaan van begroting nummer twee. En juist hier wringt de schoen, althans volgens de toelichting, bij de begroting van het JAC. Het jongeren centrum heeft wel contacten gezocht met de gemeenten Schiedam on Maassluis/maar beide gemeenten stel len zich gereserveerd op. In Schiedam vraagt men zich af of er wel behoefte is aan het soort alterna tieve hulpverlening zoals het jonge rencentrum dat geeft. Het JAC-Schie- dam is nooit goed van de grond geko men. In Maassluis is men van mening dat de jongeren bij de gemeentelijke sociale dienst terecht kunnen, zodat een organisatie, ats het JAC overbodig iS. v.. Behalve financiële problemen zou een bredere aanpak, volgéns het JAC, ook praktische moeilijkheden oplossen, zo als dat van de weglopers. Dit zijn jon gens en meisjes, die om een of andere reden het huis -uitgegaan zijn. De Vlaardingse politie haalt weglopers, die bij het JAC zijn,terecht gekomen, niet op, maar probeert- te bemiddelen. Wanneer een wegloper uit Maassluis zich bij hei JAC Vlaardingen meldt, dan vraagt de politie van Maassluis aan die in Vlaardingen om de betref fende minderjarige op te sporen. In Maassluis bestaat er, zo zegt het JAC, geen begrip voor de alternatieve hulp verlening zodat de politie van Vlaar dingen gedwongen is haar afspraak met het JAC te doorbreken. ROTTERDAM Er was veel belang stelling voor het concert, dat ter gele genheid van het 150ste reddingsjaar door drie visserskoren in de Grote Doelenzaal aan de béide reddingmaat- schappijen werd aangeboden. Het was een fleurig gezicht, die in de kleder dracht van hun dorp gestoken zange ressen en zangers op het zinvol met bloemen getooide reddingsboeien ver sierde podium. Onder de stevige leiding van Simon Fluister liet het Urker Mannenkoor 'Hallelujah' fraaie en pittige zang ho ren, vooral in het marsachtige 'Mara- natha, Hallelujah' van Simon. Een hoogtepunt in de zang van het Sche- venings Vissersvrouwenkoor was het koraal 'VVohl mir' uit Cantate 147 van .Tohann S. Baeh. Het was jammer, dat in het door de beheerst leidende; diri-, gent Ar ie Noordhoek bewerkte 'Daar ruist langs de. wolken' de zon van de melodie maar moeilijk door het wol kendek kon dringen, Het Volendams Operakoor onder de kundige en meeslepende directie: Van Reinhardt van Randwijk kwam pas ha de pauze in zijn element, maar liet daarvoor uitstekende zangkunst horen o.a; in 'Cantique de Noël' van Adam met de jonge tenor Ad van Baasbank als veelbelovend solist in 'The holy city* van Adams, waarin .Nico Schaap de solo, met een prachtige baritonstem en meeslepende voordracht vertolkte. Het succes van de koren! was enorm en ook Marietje Kwakman oogstte veel bijval met haar liedjes met gi taarbegeleiding. De organisten Joop de Vries en Arie J. Keijzer, pianist Hans Broekman en trompettist Karei J. Roberti droegen het hunne bij tot het welslagen van-dit concert. V yhi G.MJDERSJANT VLAARDINGEN De vrije voorstel lingen in de stadsgehoorzaal zijn min der in trek. De vijftien vrije voorstel lingen in 1972 werden bezocht door '»i totaal 6149 belangstellenden. Dat :s vergeleken tij 1971 een daling van elf procent. Als een van de oorzaken wordt het minimale bezoek aan de rock-opera s Godspell .en Hair genoemd. Ondanks de grote verwachtingen die men hier van had, worden er bij deze opera's bijna de laagste bezoekersaantallen ge noteerd. Alleen de voorstelling van Jacques Brei trok nog minder pti* bliek. .'.f,,/'!. De twee voorstellingen van Hair wer den door ruim 600 mensen bezócht! Naar Godspell kwamen man,- 340 men sen kijken. Vergeleken met het aantal mensen dat naar Herman van Veen (698) of naar dé groep Neerlanls Hoop in Bange Dagen (629) kwamen; zijn dit bijzonder lage cijfers. Uit hat jaaroverzicht blijkt duidelijk, dat de smaak van het Vlaardingse pu: bliek in het bijzonder uitgaat naar. het cabaret. Het optreden van Wim Kan bijvoorbeeld, was gezien het aam- tal bezoekers bijzónder succesvol. Ook de cabaretvoorstellingen "Twee óp de, wip* met Wtlieke Albert! en Jeroen Krebbé en 'Nu naar Bed' waren: goéd voor zo'n 680 bezoekers. Ook het Vlaardings Kunstcentrum kreeg in 1972 minder bezoekers, ié verwerken dan in 1973. Het totale aantal voor vijftien voorstellingen was 5582: dat is gemiddeld 372 per voor stelling, een achteruitgang van 22 pro cent vergeleken met. 1971» Ook hier blijkt dat het publiek hooier zakelijk belangstelling, heeft voor 'Nerf, derlands cabaret Wim Kan, Jasperiria: de Jong en Fors Jansen trokken de meeste bezoekers. De voorstellingen!; van het Ni~uw Rotterdams Toneel - blijken iti Vlaardingen niet. aan' «!aan- BOTTERDAM;' Horpleintheater: 13.90 jaarebljeenicom&t HavenverenfEinrRoèt— VLAARDINGEN: I miaamuelkerk: 18.30 A gebed. v -.-ï-ivy.ï.. «n, u-oensdsgv) ffiMSÊ ROTTERDAM; Beursgebouw: H.15 Openbare', vergadering Kamer van Koophandel: Manege. 'Hillegersberc'; B, I>. Rotiekade 58: 1S.W J eugdruitershow; Buurthuis Pendrechl!',Tfl.ttj) - Marion Wardenaar: en WiU Couré; Jerusa-'; lerakerk: 20.00 ds' P, Overduin: Irenekapsl.1 Bloemhof: 14.08 Marton Warde naar en Will- CourS;..Couriand. Heijplaat: 14.20 Filai. PEBHIS:, Geref. Jeugdgebouwi 10.00 Film, VLAARDINGEN lmraanaelLerk:19. JO'; Avondgobed; SMfesijt,',s"iï" 'W, n Sit ifeW fT AT. '-"y'l h - - i •v',Va.4fig;gj!üy^Hu't.'l'-4ni :;ti iektttli' ife"iwiitvp-y Vreugdevuur laait hoog op Ieder jaar siijgt het aantal actieve oe- oefenaren. Een mannelijke sport. Ook dit jaar weer, hetgeen blijkt uit de vele blauwe plekken of ontvelde han den om nog maar te zwijgen van ga ten in broeken en hoofden die stee vast thuis worden verklaard met een simpel; "Ik ben gevaüen.' Tussen kerst en nieuwjaar stropen he le horden jongeren de straten af en wee degene die zich in het jachtter rein van een ander bevindt als een eenling het ongeluk heeft een hoopje groen achter zich aan te trekken mag Bewakinfi" hij kiezen of gewillig inleveren aan de grootste belhamels van een wijkle- gertje of onvrijwillig boomloos raken met de kans op enkele kleine bescha digingen uit dank voor de moeite van het aanleveren. Het hoeven geen afgedankte kerstbo men te zijn die wij met zijn allen bij voorkeur "s nachts of 's avonds uit het raam of over het balkon smijten, kerstboomhandelaren ervaren dat elk jaar opnieuw als hun stapel koopwaar plotseling verdacht snel is geslonken, tien tegen één dat zijn boompjes tot buit zijn verklaard. Ook kerstbomen die in gemeenschappelijke ruimten sfeer gaven worden gratis en voor niets meegenomen, de wapens waar de lieve jeugd zich mee wenst uit te rusten anno 1973 zijn niet mis en lijken zo uit televi siefilms te zijn weggegrist. Uw ver slaggever zag: kruisbogen, stokken met kettingen, boksbeugels, zwepen, fietskettingen, ijzeren staven en knot sen. Als begin januari de balans opge maakt wordt blijkt helaas dat ai die- attributen :iog gebruikt worden ook. Éénmaal een boom rijker wordt de buit naar de schuilplaatsen gebracht; altijd met de hele groep om verrassin gen door derden te ondervangen. Die schuilplaatsen zijn een hoofdstuk apart. Ze blijven onder strenge bewa king alsof het om de laatste Neder landse kunstschatten gaat. Ook 's nachts wordt in sommige gevallen dc bewaking volgehouden, uw verslag gever was er getuige van dat enkele 'aanvoerders' in een clubhuls. bij het licht van een elektrisch kacheltje, waakten naast een met zorg afge schermde stapel stammetjes met tak ken die deed vermoeden dat er menig vakantie-uurtje in gestoken was. De politie heeft er evenals andere jaren de handen vol mee, telefoontjes van lakonieke buzgers die meedelen dat er wel veertig knapen rondlopen met minder vredelievende bedoelingen sporen de patrouillewagens van Her mandad aan poolshoogte te gaan ne men. Hun komst wordt soms verklikt door uitkijkposten, waarna de oorlogs zuchtige troep plotseling veel weg heeft van moeders braafste jongelin gen. Wordt een schuilplaats ontdekt of verraden en veroorzaken de uitge droogde sparren gevaar voor de omge ving dan komt de Roteb er aan te pas om de illegale hopen legaal in as om te zetten. De mannen van de reini gingsdienst werken in die gevallen overigens onder toeziend oog van de sterke arm omdat de jeugd zich niet helemaal vrijwillig laat beroven van met pijn en moeite vergaarde buit» Kerstbomenoorlogjc betekent ook het haar boven komen van sluimerende tegenstellingen tussen bepaalde wij ken. Bekend, zo niet berucht zijn de ware veldslagen die elk jaar worden uitgevochten tussen bijvoorbeeld de wijken Spangen eh het Witte Dorp en tussen straten onderling in vrijwel al le wijken. Ock nieuwbouwwijkenont- komen niet aan de jaarlijkse verza melwoede. Tenslotte zijn die. betonnen keïders ru nteschuilplaatsen voor brandgevaarlijke bomen. r Op of kort na 1 januari worden de vreugdevuren ontstoken en de buurt vereniging cue zo'n vuur niet of niet meer op de agenda Reeft staan komt daarvan terug. Enerzijds om de jeugö te gerieven, anderzijds om het ver branden in redelijke banen te leiden. Dc kersthoomtwisten zijn dan verge- ten. Vergeten zijn ook de builen, schrammen en tanden door de lip. Gelukkig nieuwjaar cn het' vaste voor nemen van de jeugd is volgende jaar- wisseling een nog grotere bóm ens ta- pcl tc versieren. i!-:w'r Tot slot ezn welgemeende waarschu wing aan degenen die toch éigen brandstapels willen, hebben. Kelders, schuren en pakhuizen vormen in deze - tijd van benzineschaarste een nieuw gevaar; benzinehamsteraars zijn ge-:"! waarschuvvd: voorzichtigheidis ka- mers de - moeder van de olie-opslag.' plaats.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3