mmmaG Ds. J.BTh. Hugenholtz: voor Pret in de sneeuw Kritiek op bewaking olieraffinaderij en Hamsteraars iftogelijkgeeni bénzinebonneri Vakantieoord uitgebrand m Veiling Aalsmeer haalt recordomzet Ter Beek vindt NAVO-druk nodig Brand op schip bedwongen Man bij brand omgekomen KVP praat met directie Staatsmijnen Waterleiding ziet méér in goede voorlichting Handtekeningen pro-walvis voor prins Bernhard Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. <j Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang Gezwollen neusslijmviiezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. ^GW/KiWiARTET M4iA£\ïDiA)G 31 DECEMBER 1973 ^mTWLAEND' fT3/KS iBHiaS® Van een verslaggever Waarschuwing door dr. J.J. Buskes 'Na een idyllisch pastoraal leven van één jaar in Vledder werd ik plotseling opgeschrikt en was het me of de bliksem in mijn ziel sloeg'. Deze woorden schreef ds. J. B. Th. Hugenholtz in herinnering aan 1 augustus 1914, toen de eerste wereldoorlog uitbrak. Hij was toen Allen dachteir dat het^ rijver 26. Teleurgesteld in kerk en arbeidersbeweging publiceerde hij be- gin 1915 zijn preek'Gij zult niet doodslaan'. Brand in huis door eigenaar aangestoken smsm Meters Bedragen RITA 'Rita, doe je mond open en laat meneer je kaartje zien.' verkrijgbaar bij apotheker en drogist .als handige spray of druppelflacon. Veel buitenlanders niet op van sBMvnmMMHBiUlB r ffiEqeagbm^iqeai i DEN HAAG Op de negende autoloze zondag leverden alleen tientallen buitenlanders problemen op. Zij verkeerden in de veronderstelling, dat het zondagsrijverbod ook ditmaal voor hen niet gol'd, en dat zij evenals op 23 december (toen voor hen een uitzondering was gemaakt) de weg op mochten De politie trad, afhankelijk van het arrondissement, verschillend op tegen de buitenlanders, die feitelijk in over treding waren. In Amsterdam en Rot terdam liet de politie hen via de kort ste weg naar hun hotel of verblijf plaats in de stad terugkeren en bond hun op het hart de wagen daarna tot maandagmorgen drie uur aan de kant te laten staan. In Den Haag, het arrondissement Utrecht en op de rijkswegen werd wèf proces-verbaal tegen de buitenlandse automobilisten opgemaakt Bij de acht overtreders van het zondagrijverbod, die in Den Haag een bekeuring kregen, waren drie buitenlanders. Op de rijkswegen kregen acht overtreders een proces-verbaal, onder wie zeven buitenlanders. Sommigen van hen hadden knipsels uit Duitse kranten bij zich, waarin stond dat het zondag- rijverbod in Nederland op 30 decem ber niet gold. De Rotterdamse politie waarschuwde zondag, in de loop van de dag, de grensposten en verzocht de autori teiten daar de buitenlanders erop te wijzen, dat voor ons land wel degelijk een rijverbod voor hen van kracht was. De politie in Rotterdam had zon dagmiddag tegen vier Nederlanders, die zonder ontheffing reden proces verbaal opgemaakt en hun auto in be slag genomen. De politie in Amster dam hield zeven (Nederlandse) over treders aan. De politie in Noord-Brabant hield ze ventien meest buitenlandse overtre ders aan, het merendeel (acht) in Eindhoven. In Zeeland werden vijf buitenlanders aangehouden. In Fries land nam de politie negen auto's en twee traetoren van Nederlanders in beslag, tn Nijmegen werden zes auto's met een buitenlandskenteken aange- Te Ammèrstol is zaterdag be- graven de hervormde emeritus predikant J. B. Th. Hugenholtz (geboren in 1838). Ds. Hugen holtz was christen-antimilitarist en een der oprichters van 'Kerk en vrede'. Dr. J. 3. Buskes, die de begrafenisdienst leidde, schreef bijgaand In memoriam. Jezus en daarom ook anderen voor gaan. De liefde zoekt zichzelf niet. Op de achtergrond zijn vrouw, die deze rusteloze op onnavolgbare wijze op ving. De internationale contacten, die Hug in het leven riep, waren talloos vele. Na de dood van zijn vrouw in 1970 doofde dit lichtende en vlammende le ven uit. Het was triest om aan te zien, hoe het leven van deze man van de daad, die leèfde van Gods daden, afgebroken werd en -tenslotte nog slechts één daad over bleef: het wach ten op de Heer. Vorige week haalde God hem thuis. In Ammèrstol,1 waar hij van 1924 tot 1954 dominee was, werd hij .zaterdag begraven 'in stilte', zoals ze dat noe men, maar de gemeente van Ammer- ,'stat was er: oude eenvoudige mannen en vrouwen, met verweerde gezichten.. Ze hebben van hun dominee gehou- den. Kerk en Vrede met zijn blad 'Militia Christi' was een wonderlijk gezel schap van nonconformisten. Het heeft onder leiding van Heering en Hugen holtz de kerk van Nederland iets doen verstaan van wat de.verwachting van het Godsrijk en de navolging van Christus voor de verhouding der vol ken en het probleem van het oorlogs geweld betekent. Aan het einde van de kerkdienst zon gen wij het lied van Blumhardt: Toch overwint eens de genade, eens overwint de dag de nacht. bod voor hen niet gold. In Nijmegen zal de officier van justitie vandaag be slissen of de buitenlanders gerechte lijk vervolgd zullen worden. GEFFEN In het Brabantsé Geffen is zondagmiddag de 73-jarige J. Draad met zijn bromfiets door onbekende oorzaak tegen een lantaarnpaal gere den. Hij werd daarbij zodanig ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. NIJMEGEN In Nijmegen kwamen zaterdagmorgen twee personenauto's met elkaar in botsing. Hierbij werd de twintigjarige mevrouw G. van Ba- kel uit Uden op slag gedood. Van Vledder vertrok hij naar Punner- end. Tóen* zag hij het niet meer zit ten. Drie jaar zat hij in het zakenle ven, om .in 1924 weer te beginnen in Ammèrstol. Op 8 oktober 1924 werd op initiatief van Hugenholtz en prof. Heering Kerk en Vrede opgericht 'om de strijd aan' te binden tegen oorlog en oorlogstoerusting en de kerken te doordringen van de overtuiging, dat oorlog en evangelie een onverzoenlij ke tegenstelling vormen'. Heering werd de bezielende leider en Hugen holtz de bekwame organisator van de ze beweging van christen-anti-militai- risten, die van af het begin een oecu menisch karakter droeg. De pastorie van, Ammèrstol, het dorp aan de ri- vier, werd het centrum van Kerk en Vrede. Hug behoorde tot een bekend predi kantengeslacht. Zijn vader was confes sioneel. Hij Werd vrijzinnig, zoals ook Heering vrijzinnig was. Heering was voluit theoloog. Dat was Hug bepaald niet. Rondom deze twee stonden vele jaren enkele bekende rechtzinnigen: Hilbrant Boschina, de uitzonderlijke godsdienstonderwijzer van Ruurlo, de hervormde dominees Wartena en Briedé,, de oud-katholieke professor Van Riei, de doopsgezinde ds. A. K. Kuiper. Van de vrijzinnigen; noem ik ds. Sevenstér, de 'vader van de twee Nieuw-Testamentici. Wat mij in deze Kerk-en-Vrede-mannen boeide? Niet zo zeer him theologische inzichten, al heeft Heering met zijn 'De zondeval van het christendom' Kerk en Vrede, vaste grond onder de voeten gegeven, als wel hun bijbelse vroomheid: ze kenden de verborgen omgang met God en streden de goede strijd van het geloof. Vroomheid en dapperheid waren één. Dat was zeker het geval bij Hugenholtz. Een blijmoedig chris ten in de navolging van Jezus en de. verwachting van het Godsrijk, daarom christen-anti-militarist. Een astro noom, levend in de wonderen van het heelal. Eer, kenner van Einstein, Wat is God groot en die God is de Vader Hug heeft geloofd, dat Jezus eeuwig van Jezus Christus, onze Vader en dé gelijk heeft. In het bericht van zijn Vader van de gehele wereld. Hij droomde de droom van Jesaja 2 en Micha 4, de droom van het vrederijk. Zo op de wijze van Martin. Luther King, Dom Helder Camara en ds. Beyers Naudé." Deze .beweeglijke ruste loze man had een voorbeeldige eer bied voor Jezus als de door God ge zondene. Eén van de weinige vol strekt onbaatzuchtige mensen, die Ik in mijn leven ontmoet heb. Hij liet Van een verslaggever DEN BOSCH De brand, die zater dagmiddag uitbrak in een woonhuis 'in de Vughterstraat in Den Bosch, is aangestoken. De eigenaar, de 24-jarige Van Z. wordt ervan verdacht negen brandhaarden in het huis te hebben aangelegd. Van Z. is eigenaar van vier naast, elkaar gelegen panden hl de Vughterstraat. Door snel optreden kon de brandweer de oude wijk-voor een ramp behoeden. Van Z,. is op me dische gronden opgenomen in een psychiatrische inrichting. De politie heeft hem nog niet kunnen verhoren. Van een onzer verslaggevers AALSMEER De snijbloemenvei- ling van Aalsmeer heeft het afgelopen jaar met een omzet van 300 miljoen gulden een wereldrecord gebroken, wat betreft de omzet van bloemenvei lingen. De veiling zal zo is beslo ten op de ledenvergadering van de Verenigde Bloemenveilingen Aals meer (VBA) opnieuw worden uit gebreid. Het gebouwencomplex zal voor 20 miljoen gulden met 21.000 vierkante meter worden vergroot. Het is de tweede uitbreiding sinds de inge bruikneming van het complex in fe bruari 1972. Op het ogenblik wordt gewerkt aan de uitvoering van het' eerste uitbreidingsplan, dat voorziet in een vergroting van het oorspronke lijke gebouw met ongeveer 50 pro cent. Als deze uitbreiding gereed is, zal met de nieuwste uitbreiding wor den begonnen. Het complex zal daar na een oppervlakte van ongeveer 150.000 vierkante meter beslaan. heengaan, na de begrafenis verzonden, staat: 'Hij heeft de goede strijd ge streden'. Dat heeft hij inderdaad. De droom mag niet sterven en aan het protest mag geen einde komen. SCHIPHOL Het Pvd A-Twee de-Ka merlid Relus ter Beek vindt, dat er vanuit de ministerraad van de NAVO stappen moeten worden ondernomen om de Griekse regering te bewegen geen parlementariërs van andere lan den meer de toegang tot Griekenland te ontzeggen. De heer Ter Beek heeft dit zaterdag middag op'SchiphóP verklaard na zijn aankomst uit Rome, waar hij na een vergeefse reis naar de Griekse hoofd stad Athene naar was teruggekeerd. De heer Ter Beek noemde de missie overigens 'niet helemaal mislukt'. Een doel van de missie was onder meer aandacht te vestigen op wat 'nu in Griekenland gebeurt. En dat is door het hele gebeuren wel duidelijk ge worden. DEN HAAG1De opvarenden van de Carebeka III uit Groningen hebben met eigen middelen de brand in de machinekamer- weten te bedwingen. Om negen uur gisteravond werd het noodbericht om assistentie weer inge trokken. Door het luchtdicht afsluiten van de 'machinekamer werd een ont ploffing voorkomen. Vier kleine prinsen die zich kostelijk amuseren In de sneeuw: van links naar rechts: Bernhard, Johan-Friso, hun neefje Carlos en WlIIem-Aiexander, die met prinses Beatrix en prins Claus op vakantie zijn in het Oostenrijkse Lech. Vooral Wiliem-AIexander maakt zich blijkens de aparte foto wel vertrouwd met de. ski's en de skilift. Prins Claus kon zijn vrouw niet op de foto vergezellen, daar hij met een lichte griep zijn hotelkamer moest houden. Van een verslaggever WILLEMSTAD De bewaking door Nederlandse mariniers van de olieraffinaderijen op Curasao (Shell) en Aruba (Esso), heeft vragen opgeroepen in de Antilliaanse pers. De twee weken geleden ingestelde bewaking is volgens de Antilliaanse rijksvoorlichtings dienst een voorzorgsmaatregel in verband met de internationale si tuatie rond de energievoorziening. ROTTERDAM - De 79-jaiige Marl- nus Sonneveld ,s gisteravond om streeks zes uur omgekomen bij een brand in zijn huis aan de Vieram- bachtsstraat. De alleen wonende man moet in de slaap door het vuur zijn verrast. Vermoedelijk werd de brand veroorzaakt door kortsluiting in een. elektrisch kacheltje. Alleen de slaap kamer van het huis brandde uit. PPR-KRANT De heer Lou Hoefna gels heeft het hoofdredacteurschap van het blad 'PPrak', het partijblad van de PPR neergelegd. Zijn werk is overgedragen aan de heer Kees Waag- meester, dié zal optreden als eindre dacteur. De heer Hoefnagels meent dat de combinatie van bestuurslid en hoofdredacteur van het partijblad niet wt'.iselijk is. De nieuwe eindredacteur van 'PPrak' is ondermeer lid van de redactie van Hervormd Nederland'. De mariniers bewaken vooral de zee zijde van de twee grote raffinaderijen. Volgens het ministerie van defensie in Den Haag 'houden de mariniers in het kader van hun algemene beveiti- - gingstaken een extra.oogje in het zeil bij de olie-installaties'. Het is niet duidelijk op grond van welk artikel in het koninkrijksstatuut de mari niers deze taak hebben gekregen. Het Antilliaanse dagblad Amigoe di Curacao schrijft dat na het gebeurde óp 30 mei 1969, toen Nederlandse ma riniers op Curagao werden ingezet om brandjes te blussen en politietaken te vervullen, het voor Nederland een uitgemaakte zaak was, dat dit de laat ste keer zou zijn. 'Want stel je voor', aldus de krant, 'het na de onverkwik kelijke Nieuw-Guinea-affaire toch al besmette blazoen van Buitenlandse za ken dreigde door het 'Néo-kolonialis- me'-geroep van links in Holland door de brand op Curagao nog verder te worden geblakerd. Het inzetten van de Nederlandse krijgsmacht om orde op zaken te stellen in 'overzeese ge biedsdelen' moest maar voorgoed afge lopen zijn, meende men in Den Haag, want hoe moest men anders de hou ding van Nederland rechtvaardigen te genovsr Portugal en andere koloniale mogendheden, die de verworvenheden in Afrika met de krijgsmacht verdedi gen?' Het btad vervolgt: 'In dit licht bezien liet het bericht dat 'op advies' van Den Haag opdracht is gegeven Neder landse mariniers in te zetten bij de bescherming van de oliebelangen op Curagao en Aruba bij ons een wrange nasmaak achter. Immers, indien de Nederlandse marine wek gebruikt kan worden om het 'zwarte-goud', dafmet onze arbeidskrachten verwerkt wordt, tegen mogelijke saboteurs te verdedi gen, dan zien wij niet in waarom onze kinderen deze bescherming niet zou den kunnen krijgen, wanneer dit in de toekomst onverhoopt nodig mocht blijken'. Het blad meent dat het met de krijgs macht beschermen van Nederlands en Amerikaans grootkapitaal overigens niet minder koloniaal aandoet, dan het blussen van branden. - MAASTRICHT Een delegatie van de KVP in Limburg gaat heden iri Heerlen praten met de hoofddirectie van de Staatsmijnen. De KVP-ers ma ken zich ongerust over de rol die de Staatsmijnen zullen gaan spelen in 't kader van de mijnsluitingen en de energiecrisis. Duurder water remt het verbruik niet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De mogelijkheid be staat hamsteraars van benzine v»n de distributie uit te sluiten. Hierop wil dr. W. Drees, fractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer, de regering wij zen in schriftelijke vragen over de toenemende hamstering van benzine door particulieren. De heer Drees wil de ministers ook: vragen tegen gevaarlijke opslag door hamsteraars 'alle mogelijke maatrege len''te nemen. In verband met de benzinescbaaxste zullen in het Beatrixgebouw van de Jaarbeurs in Utrecht de permanente stands van fabrikanten, importeurs en groothandelaren een extra' inkoopdag (naast de officiële beursdag) instel len. Het motief is dat de benzine- scbaarste gevolgen zal hebben voor de frequentie waarin de verkopers de af nemers kunnen bezoeken, hetgeen de verkoop zal bemoeilijken. Door de benzineschaarste vreest de bevolking van het Gelderse stadje Ba tenburg in een volslagen isolement te komen. Er zijn geen spoorverbindin gen en 's avonds rijdt er geen bus meer. Batenburg is voor alle voorzie ningen aangewezen op Nijmegen en Oss, plaatsen die op 15 tot 25 km af stand liggen. B en W van IJsselstein (bij Utrecht) voelen niet voor een gemeentelijke autopool, zoals door een raadslid was voorgesteld. B en W geven er de. voorkeur aan, dat de inwoners ge bruik maken van de landelijke activi teiten op dit gebied. De distributie van benzine voor hulp- werktuigen op binnenvaartschepen gaat (eveneens) op 7 januari in. De toewijzing is voorlopig vijf liter per: week per hulpwerktuig. Van een verslaggever - .'V - ',i.~ SOESTDIJK De twaalfjarige Peter Slot uit Amstelveen heeft prins Bern- hard zaterdagmorgen op palels Soest- dijk 2210 handtekeningen en een che- que voor ruim vierhonderd gulden overhandigd: het resultaat van een ao- tie, die hijhet afgelopen jaar hééft; gevoerd voor het behoud van de wal- vissen. u Peter heeft zelf de affiches gemaakt van 'Stop de walvismoord, er worden meer walvissen gedood dan géboren' én hij verzamelde zijn handtekenin gen huis aan huis. Bij de opening van ,eeri tentoonstelling van cartoons ont moette Peter prins Claus, die hem be loofde dat .hij met zijn schoonvader voorzitter van het Wereldnatuur* fonds een afspraak voor Peter zou maken. Zaterdag was het zover en Pe ter maakte van de gelegenheid ge bruik om prins Benihard de 2211de handtekening aan de verzameling te laten toevoegen. .i,.:,;; Van een verslaggever AMERONGEN Het vakantie-:,'en conferentieoord 'Onse Bliscap'-.in Amerongen is gistermorgen uitgé- brand. Het woonhuis van eigenaar P. Schouten, de conferentie- .en recreatie- - zaal en veel van de inboedel gingen in vlammen op.Het blussen werd be moeilijkt doordat de dichtstbijzijnde brandput een kilometer verder lag. De schade wordt op vijfhonderddui zend gulden geschat Vermoed wordt dat de brand is veroorzaakt door ro kende gasten op de eerste verdieping, Een brand in het tehuis- voor geeste lijk en lichamelijk gehandicapte be jaarden in Koudekerke op Walcheren kon zaterdagmorgen worden bedwon gen. Dankzij snel ingrijpen van de brandweren van Vlissingen en Koude kerke werd een ramp voorkomen. Een kamer van het tehuis brandde uit. Vastgesteld werd dat de oorzaak van de brand kortsluiting in een televisie toestel moest zijn. Van een verslaggever UTRECHT Tariefsverhogingen zijn ongeschikt om de vraag naar water te beper ken. Bij de particuliere verbruikers daalt de vraag niet naarmate de prijs stijgt (de vraag is 'inelastisch') en bij de industrie zou een tariefsverhoging geen enkele in vloed hebben op de hoeveelheid water die de bedrijven zelf winnen. Bovendien zou een groot deel van de prijsverhoging op de consumenten worden afgewenteld. Dit zegt de directie van het het waterleidingbedrijf bin- water. Waterleidingbedrijf Midden- Nederland (WMN) in een no ta, die is opgesteld naar aan leiding van de vraag van Ge deputeerde Staten .van Utrecht of, en zo ja hoe, de vraag naar water kan worden beperkt. Die vraag stijgt zo snel, dat het waterleidingbedrijf bin nenkort genoodzaakt zal zijn, water uit de Rijn te gaan win nen om de tekorten aan te vullen. Door een beperking van het verbruik zou langer bunnen worden volstaan met het goe de relatief goedkopere grond- Een verlaging van het water verbruik door de consumenten kan volgens de directie van het WMN het best worden be reikt door het plaatsen van meters in eengezinswoningen. De ervaring heeft geleerd dat de consumptie daalt als van het abonnementstarief wordt afgestapt.- Voorts door een goede voorlichting aan de af nemers oyer de problemen en over een zo zuinig mogelijk gebruik van drinkwater. Daarnaast kunnen de ontwik keling van minder watervra- gende huishoudelijke appara tuur en recirculatie (het op nieuw gebruiken van afvalwa ter na zuivering) van huishou delijk afvalwater in de toe komst een belangrijke rol spe len. In de industrie en de dien stensector kan het verbruik worden verminderd door het g^ven van bijdragen in de kos ten van recirculatie-installaties en het ontwikkelen van pro- duktiemachines en -apparatuur die minder water nodig heb ben. Hierdoor kan gericht worden gewerkt, aldus de di rectie van het WMN. Bovendien wordt de concur rentiepositie van Utrechtse be drijven ten opzichte van be drijven elders niet verslech terd, zoals bij een tariefsver hoging het geval zou zijn, ook wordt het voortbestaan van marginale bedrijven niet in gevaar gebracht. Verder zullen heffingen' op de lozing van afvalwater leiden tot een beperking van het wa terverbruik, ook van het grondwater dat de bedrijven zelf winnen. (In de provincie Utrecht in 1980 naar schatting 34 miljoen kubieke meter). /ADVERTENTIE* Otrivin

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5