mmmtm wmmm^ ffafepSlls tort en klein X dsg,mdsiid8: IS dagpecept Oliepijpleiding tussen Suez en Alexandrië Shell verkoopt bezit in Italië Wat wordt het straks? Kies uit drie Recepten- wedstrijd ■■■■■■■■■■■■■K&BBBBBBI tStsiiwffla I If ijayattpM ffl mm Peter Falk en f- zijn fans ■■El Helderziende MAJAFRA over: de toekomst in 1974, zijn klsnten en patiënten, de criminaliteit en het geloof: Arabische landen stichten financieringsmaatschappij Schoenfabriek sluit: 85 vrouwen op straat \m men schrijgfc ons tt*1 mOOT/iKimWETT jML^iAjNiQAO 31 a>B0EBIBER 1-973 BINNENLAND •WF /.;-■■ iïivv v'':^-->■'■ ISpitei i "door hette visser Iedere ochtend om zes uur huwb mimi» staat de Twentse magneti seur en helderziende Maja- fra naast zijn bed. Hij doet dan wat gymnastische toe ren en staalt de spieren door enkele stalen veren uit elkaar te trekken. Ver volgens pelt hij een ui en knabbelt deze tevreden op. Daarna volgen: twee ge kookte bietjes, twee snee tjes bram brood, 'n winter wortel en tot slot brengt de man die nationaal en inter nationaal wetenschappelijk is getest een langdurig be zoek aan het toilet. Drie za ken waaraan bij absolute voorrang geeft; 'Zelfver trouwen, veel bidden en een goede stoelgang'." Aan gezien de mens nieuwsgie rig is en het de laatste dag van het jaar is willen we van deze helderziende graag weten wat de mens heid de komende twaalf maanden staat te wachten. Dus op haar de Amsterdam se Pieter Callandiaan, al waar de eeuwig sigaren- rokende Majafra zijn 'prak tijk' heeft iSpp? Ds. Bouma (2) Roepstem Gasstations itei tës- -2r T<c i r <-*s - v*- -L- - - r i,= j u :-e i M Het duurt niet zo vcrsclirikkelijk lang meer of de nieuwe lente- zomer dient zich aan. De couturiers zijn driftig in de weer en bor duren ongetwijfeld verder op de lijn van deze winter, zoals op de tekening is te zien: een verbrede schouderlijn, taille op de normale plaats, al dan niet extra geaccentueerd, rokken die recht zijn met een enkele plooi of zwierig wijd door klokkende of gerende banen. De rokzoom reikt altijd onder de knie en beweegt zich naar gelang het uur van de dag van kniebedekt tot op dc kuit of enkellengte. Grote hoeden en hoedjes met voiles, flinke kragen en manchetten en ver der veel gehaakt en gebreid spul. Het leven van-beroemde typen van radio, televisie en film heeft zo z'n nadelen, lezen wij, eenvoudige kijkers, altijd in in terviews met de grootheden van hei amusement Acteur Peter Faifc meldde aan Elseviers Ma gazine dat zijn collega Carol Burnett dat ook regelmatig on dervindt. 'Op een keer had Ca rol een compleet gezin in haar keuken zitten. Die mensen wa ren gewoon binnengedrongen en de dochter van het stel eiste dat Carol haar de villa liet zien. Toen ze vriendelijk verzocht om het pand te verlaten werd door pa gezegd dat het gezin niet voor niets van Ohio naar Los Angeles was gereden'. Peter vertelt dat hij daarom maar niet in Beverly Hills is gaan wonen. De een-ogige acteur, die onder meer inspecteur Colombo speelt, is altijd vriendelijk voor zijn fans: geeft ze handen en handtekeningen. SSBBBaiSSBHSBBHBBBHBBSEHfflBSBBBBBBBBHI 'Iedere dag een rauwe ui en peper Je moet altijd eerst even In de wachtkamer. Ook al heeft de bij de burgerlijke stand als Albert Frankenhuds ingeschreven Ma jafra geen 'patiënten' of "klan ten' in zijn 'spreekkamer*. Dat bezoek aan die wachtkamer hoort erbij omdat 'Apple' graag aan zijn bezoekers de dankbe tuigingen wil,tonen die daar rijkelijk de muur sieren. Ook hangen er certificaten waaruit blijkt dat Frarikenhuis door wijlen Hare Majesteit Koningin Wilhéknina is geridderd vanwe ge zijn krijgsverrichtingen in de oorlogsdagen. Grootste wa penfeit Uit de helderziende- praktik van Majafra: het aanto nen van de onschuld van een man die tot twee jaar was ver oordeeld. Na enkele maanden cel kwam hij op vrije voeten. Voor de rest is Majafra uitste kend in het opsporen van weg gelopen huisdieren, zoekgeraak te automobielen en motoren. De redelijk in het pak zittende Majafra heeft altijd een opge ruimd karakter, want humor houdt je op -de been en zoals al tijd Hgt'de humor op straat en zovoorts. 'Ik krijg hier mensen die aan het-gas willen. Ze zijn ten ein de raad', meldt Majafra, terwijl hij een nieuwe Ritmeester Bu- at-sigaar aansteekt. 'Heb. jij. een pen? Hier, neem deze balpen. Daar moet je altijd mee schrij ven. Er staat de 'M' van Majaf ra in. Maar die mensen willen dus aan het gas. Dan zeg ik: uitstekend, dat kan bier. Komt u maar, dan zal ik even de hoofdkraan dichtdraaien. Dan zeggen ze: Ja, maar dan. lukt het niet. ïk zeg nee, dat Is ook de bedoeling*. IK HEB MIJN BEROEPSGE HEIM 'Ik heb hier wel een ministers- rrouw gehad. Ze was helemaal van streek. Ik heb lekker mop pen voor haar zitten toppen. Ja, ook wel moppen die een tikje aan de hoe-heet-het-kant zijn. Nou, gelachen dat ze heeft! Ze ging opgewekt de deur uit Ach jongen, hier krijg ik alles: dok toren, professoren, dominee's, noem maar op'. Noem nou eens een paar be kende'namen? Majafra: 'Kan ik niet doen. Ik heb m'n beroepsgeheim. Nee, alles wat hier wordt besproken blijft strikt onder ons'. Na enig aandringen wil Majafra dan wel kwijt dat hij de poes van actri ce Jenny Arean hééft opge spoord. 'Ze belde me op' een dag. Ze zegt: m'n poes is weggelopen. Help me asjeblieft Waar moét ik zoeken? Ik zeg: vanavond heb je hem terug, meid. Op een vreemde manier. Je hoeft niet te zoeken. Enfin, ze gelooft me en de volgende dag belde ze op: ja hoor, ze was die avond na een voorstelling nog even met haar man een kroket je gaan eten. Iets wat ze nooit doet En naast de automatiek, voor een schutting, daar zat de kat Ja, die huisdieren dat doe ik altijd via de telefoon. Kijk maar hiér'. Apple Frank enhuis loopt met z'n 66 jaar naar een kast en wanneer die is geopend worden er stapels brieven, mappen en krante-knipsels zichtbaar. Het blijkt dat de helderziende on danks zijn vooruitziende blik toch ook maar een mens is, want hij zegt: 'Tjonge, jonge, iedere keer sta ik weer ver baasd als ik al die dankbetui gingen zie. Wie ben ik toch, dat ik dit doen mag, denk ik dan'. Hoe komt Majafra aan zijn 'gave'? 'Die heb ik gekregen. Ik ben geboren met een dubbele helm. Als kind was ik al een medium. Dat bleek uit opmerkingen die ik maakte. We gingen een keer met mijn vader en moeder naar een oom van me. We bellen aan, één, twee keer, maar er wordt niet opengedaan. M'n va der zegt: ze zijn zeker niet thuis. Ik zeg: ze zijn er wél, ik voel het Enfin, ik loop achter om en ga de keukendeur in. Daar stonden ze allemaal tegen de muur gedrukt Appie Frankenhuis was in veel dingen, de eerste. Hij werd, op negenjarige leeftijd de' eerste profvoetballer in ons land, In Twente werd hij door straatge- nootjes van zijn eigen dub ver kocht voor twee gevulde koeken een kogelflesje aan 'K.U.T.'. Dié letters staan voor 'Klopt Uwe Tegenstanders'. JE MOET GELOVEN! De P.T.T. meldt zich aan de praktijk van de helderziende. Majafra neemt de post in ont vangst Het blijken rekeningen, dankbetuigingen en kerstkaar ten van dankbare klanten. In één brief zit een bankbiljet van 25 gulden, waarvoor de goede geefster heeft bedacht dat Ma jafra er maar een lekkere doos sigaren voor moet kopen. 'Vorig jaar kreeg ik 3800 nieuwjaars kaarten', zegt hij. 'Roggebrood is ook erg goed', gaat hij ver der, 'en jonge jenever. O ja, soriy, ik spring wel eens van de hak op de tak, je moet het maar zeggen als het te verwar rend is. En levertraan.dat is zo goed...' Hij loopt naar een. soort secretaire, waarop een plastic madonna staat die is ge- yuld met water. Uit de bede vaartplaats Lourdes, 'Van een patiënt'. Verder staan er wat kruisen van koper en portretten van wijlen bisschop Beckers, voor wie Majafra een grenzelcze verering zegt te hebben. Geloof dc helderziende in God? 'Als je niet meer gelooft, dan kun je wel meteen het leven uitstappen', komt hij monter. 'He loop de kerk niet plat, dat is waar en of het God is zoals jij Die bedoelt, in wie ik ge loof, dat weet ik niel Maar ik bid veel. Ik bid voor de men sen, ik bid om kracht in mijn werk. En ja.verder ik bid dat de mensen gauw weer mo gen., rijden- in hun autootje. Daar hebben ze recht op. Ook de gewone, kleine man die hard werkt, heeft daar recht op'. Majafra blijkt het veel voor eenvoudige zielen op te nemen. Minvermogenden en A.O.W.-ers kunnen gratis bij hem op con- sv't komen. Zijn menslievend heid gaat zelfs verder: in zijn plakboeken zitten bedankbrie ven van charitatieve instellin gen waaraan enkele honderden guldens zijn overgemaakt docr de magnetiseur. Majafra heeft er uiteraard geen enkel bezwaar tegen dat je die brieven leest. Integendeel: enkelen hangen in gelijst in de wachtkamer. Maar nu het doel van ons be zoek: wat brengt het jaar 1974 voor de mensheid? Ziet majafra iets in zijn glazen bol of be dient hij zich liever van koffie dik? Majafra: 'Ik heb niks van dat alles nodig, ik kan het zo wel". De helderziende heeft echter weinig meer te melden dan een paar verwachtingen die een ge middeld Tros-lid je kan geven: "Weer spanningen in 't Midden- Oosten; het wordt economisch zeer slecht dit jaar; er komt een moordaanslag op een presi dent; er sterven een aantal be kende personen; er wordt weer druk gediscussieerd over het af treden van onze koningin; en tot slot nog een paar nieuwe Oranje-kinderen. Wat heel erg wordt: de overvallen. 1974 wordt een zwaxt-crimineel jaar'. Weet Majafra voor dat laat ste misschien een oplossing? 'Ja, nou en of. Ze moeten de gevangenissen tot op de grond toe afbreken'. Dat we met eeis zeer progressief denkend mens te doen te hebben, een man die een oplossing weet voor het in- teraermgsprobleem blijkt on juist: 'De gevangenissen afbre ken, de moordenaars meteen to gen de muur en voor de lichte vergrijpen moeten ze werkkam pen maken. Er is werk genoeg in ons land. Verder moeten er in iedere straat politiebureaus worden gebouwd en de lonen van de agenten moeten behoor lijk worden opgetrokken. In de wet moet staan dat iedere siga renwinkelier die ook een giro agentschap heeft een afgerichte politiehond voor de toonbank moet hebben. En peper is ock goed'. We denken weer even met de verstrooidheid van de helder ziende te maken te hebben en menen dat we wat peper op on ze dagelijks te nuttigen ui moe ten strooien. Maar neen: 'Iedere vrouw moet peper op zak heb ben. Kan ze in de ogen van aan randers en moordenaars gooien. Flink wat peper, dan leren ze het wel af. Haha, daar weet ik nog een leuke mop over: Er loopt een vrouw in het Vondel park. Komt er een man aan en die rukt haar de tas uit handen en rent weg. Roept die vrouw hem achterna: hé, wordt er n it meer aangerand?. Het is geheel duidelijk wat de toekomst ons brengen zal. Voor wie nog te weinig weet: Majafra woont in Amsterdam en is te bereiken via deboodschappen dienst, telefoon 12.34.56. En an ders neemt u gewoon een ui. Dan zit het voor 1974 ia ieder geval goed met de stoelgang. ■■■■■«■■■■■■■■■■■■■■■I De groep Falke uit Duitsland heeft een paar mooie confectle-jasjes In de collectie. Deze willen-angora jacks waarin wat synthetisch materiaal is verwerkt zijn en paar modellen die in de lente in de winkel zuilen hangen. Dit om de overgang van de winter naar dc zomer te overbruggen. Te kiezen uit drie modellen. Al een paar weken geleden heeft mevrouw Lubach uit Hal- lum het volgende recept Inge stuurd. Maar door de feestdagen is deze prima appelxnoésschoto) een beetje in de verdrukking geraakt. Daarom vandaag ver plaatst, als laatste bekroonde recept in 1973. Zoate iéder're cept dat we plaatsen hebben we ook dix eerst uitgeprobeerd en gezegd moet worden: een be hoorlijk machtige schotel! Maar daarom niet minder lekker, Mè- vrouw Lubach heeft bedacht dat we hierbij best gekookte- of gebakken aardappelen kunnen eten. Misschien is wat witte rijst een beter idee; met t-ajj kopje magere bouillon vooraf en een frisse smapsappelraouwe als besluit. Appelmoesschotel 100 gram varkenspoulet 100 gram ontbijtspek 750 gram goudreinetten Vs eetlepel kerry 50 gram gedroogde abrikazen 50 gram gedroogde pruimen 1 kleine knolselderij 1 banaan zout, peper eventueel suiker. Braad het vlees met kerry, zout en peper, bruin, voeg dan wat water toe en het in blokjes ge. sneden ontbijtspek en laat alles een kwartiertje sudderen. Voeg daarna de rest van de ingre diënten toe. De appels geschild en in stukjes gesneden en. de pruimen en abrikozen even ge weekt, Knolselderij en banaan natuurlijk ook in stukjes. Laat het geheel nog een half uurtje sudderen. Menutip: Kop bouillon, app'el- moesschotel, witte rijst, .sinaas appelmousse. Deze week dus het Groot Mar-' griet Kookboek naar mevrouw S. H. Lubach-Reijenga, Trekweg .2 in Hailüm 9214. Zoals steeds houden we ons aanbevolen voor originele recepten. Adres: Re dactie Trouw-Kwartet, Dag Maandag, postbus 859 in Am sterdam. In de linkerbovenhoek: recept We blijven even in het voedza me hoekje en geven het recept voor een ouderwetse erwten soep, mocht er Iemand op nieuwjaarsdag zin in eten heb ben na alle oliebollen-dien de. Gewoon de pan op een zeer Jaag,.pitje zetten en in de keu ken eü iedereen 'n kop eruit la ten halen is een hongergevoel te merken is. Eén en ander is pri ma van tevoren te maken! 500 gram spliterwten 500 gram prei l kleine seiderijknoi 200 gram pekeispek 1 varkensknieschijf 1 rookworst, zout 2 rauwe aardappelen peterselie, peper. Doe de erwten in een zeef en spoel ze goed af onder de kraan. Zet ze op met vier liter water. De knieschijf en het spek erbij doen. Breng alles aan de kook en laat dit zo'n twee- en-een-half uur zachtjes doorko ken. Goed oppassen voor aan branden. Voeg dan de In plak-: jes gesneden prei, het fijnge sneden selderijgroen, en de blokjes selderijknol toe. De soep weer aan de kook brengen en. vervolgens goed roeren, zo dat de spliterwten stukgaan. Leg een kookplaatje onder de pan om aanbranden te voorko men en doe de rookworst bij de soep. Laat deze een half uurtje meevefwarmen. Dan de rauwé aardappelen raspen en door dé soep roeren. Haal het spek tnt de soep en serveer' dit in plak jes gesneden op stukjes rogge brood. Als variatie kunnen ook krabbetjes worden meegekookt in plaats van de varkensknie schijf. Een varkenspootje is na tuurlijk ook nooit weg. Voor mensen die erwten slecht ver dragen: vervang een gedeelte van de erwten door gort Dat maakt de soep lichter verteer baar. CAIRO Vijf Arabische landen hebben in Cairo een financierings maatschappij gesticht voor de bouw van een oliepijpleiding van Suez naar Alexandrië. De bouwkosten worden begroot op ruim 1 miljard. Van een verslaggever NIJMEGEN Het atelier in Groes- beek van de in Kleef (West-Duits- land) .gevestigde schoenfabriek Bause wordt volgende maand gesloten. Vijf entachtig vrouwelijke werknemers, gespecialiseerd in stikwerk, zullen daardoor zonder werk komen. Begin november werd in het bedrijf te Groesbeek reeds werktijdverkorting ingevoerd. Doordat de 85 ontslagen vrouwen zich op gespecialiseerde ar beid hebben toegelegd, zal het vnjwel niet mogelijk zijn vervangende werk gelegenheid te vinden, aldus het NKU, waarbij werkneemsters van het atelier aangesloten zijn. Hiervan wordt de helft betaald door Egypte. Saoedi-Arabië, Koeweit en Aboe Dhabi zullen elk ruim 150 miljoen betalen, Qatar zal niet '50 miljoen in de bouw bijdragen. De pijlieiding, die zal worden aange legd door een Amerikaans concern, zal aanvankelijk een capaciteit krijgen van 40 miljoen ton olie per jaar. Dit kan later worden opgevoerd tot 80 miljoen ton. Ecuador heeft besloten de 'posted pri ce' van ruwe olie (de prijs, waarover belastingen en royalties moeten wor den betaald) te verhogen van 10 dol lar tot 13,70 dollar per vat van 1959. Het is de achtste verhoging van de olieprijs door Ecuador sedert augus tus 1972, toen de prijs op 2,50 dollar werd vastgesteld, ENGELAND Engeland zou op het punt staan een overeenkomst te tekenen met een looptijd van tien jaar met Saoedi-Ara bië. In het kader hiervan zou Enge land, zo bericht het in Beiroet ver schijnende blad Al Diyar jaarlijks 30 miljoen ton ruwe olie krijgen in ruil voor moderne wapens en machinerie- en voor de zware industrie. De overeenkomst zou ongeveer dezelf de zijn als die welke Frankrijk eerder met de regering van koning Feisal sloot Engeland zou, volgens Al Diyar over soortgelijke overeenkomsten on derhandelen met Koeweit en Aboe Dhabi. Het blad verwacht dat ook Ja pan dergelijke ruilakkoorden met de staten rond de Perzische Golf zal slui ten. Ongeveer 86.000 werknemers van Ge neral Motors zullen in januari en fe bruari 1974 korter gaan werken. Dit als gevolg van de sterk verminderde vraag naar de door het bedrijf gepro duceerde automobielen. Begin deze maand werden al 126.00G werknemers voor vijf dagen naar huis gezonden. A ROME Shell Itiliana, de Italiaanse dochtermaatschappij van de Kon.- Sheel Groep, heeft nagenoeg haar gehele bedrijf in Italië overgedaan aan de AGIP, een onderdeel van de Italiaanse staatsolie-maatschappij ENL Tot de belangen die de Shell Italiana heeft overgedragen behoren ca. 4500 benzinestations alsmede 3 raffinade rijen. De verkoop tegen een niet nader genoemd bedrag zou een gevolg zijn van de belangrijke verliezen die de Shell de laatste jaren op de Itali aanse markt heeft geleden. Dit door het Italiaanse regeringsbeleid om de prijzen van olieprodukten te bevrie zen. Volgens rapporten, die de laatste tijd in Italië zijn gepubliceerd, zouden de bezittingen van de Shell in Italië ca. 400 miljoen dollar waard zijn. Naar in kringen van de ENI verluidt, zou de verkoopprijs echter dichter in de buurt van de 200 miljoen dollar heb ben gelegen. De redactie behoudt zou het recht voor haar ter opname In deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie words met de naam van dc Inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859 Amsterdam. Volgens tls. Hans Bouma ('Vroeger hadden varkens plezier', in de krant van 24 december) wordt, er 'gemarteld en geleden' in de slachthuizen. Als een dominee, dat zegt moet ik dat wel onvoorwaardelijk geloven: immers van iemand, die zo dicht bij ds bijbel leeft, verwacht ik niet dat hij zijn medemensen, in dit geval het perso neel van de slachthuizen, vals be schuldigt. Rijst wel de vraag wat de dierenbescherming eigenlijk uitvoert. Ook zegt ds. Bouma een kuikenfok ker, die zijn 'kleine beestjes in re cordtijd tot slachtkippen maakt', niet te begrijpen als die man zijn Duitse herder aait Maar ik begrijp niet, dat ds. Bouma zijn twee honden nog vlees geeft; vlees waarvoor dieren zijn ge dood, Ter verontschuldiging voert do minee aan, dat dieren nu eenmaal niet kunnen worden gereclasseerd. Akkoord, maar net zomin als een kalf in een hokje hoort, hoort een hond in een huiskamer en een visje aan de haak van het vistuig van een sportvis ser. D. Reijncveld reren hoe goed deze linkse knapen zorgen voor het feestvierende vader- land. Ook de (weer herhaalde) morele tips kan Den Uyl beter binnen hou den. Alweer zei hij voor de tv dat de crisistoetstand zulke voordelen biedt:, 'in plaats van altijd maar meer* e.d. gaan we nu fijn tevreden zijn met al maar minder. Hij moet gewoon zor- gen dat alles er is. Denk eens aan de altijd meer eisende vakbonden en dan zullen wij zelf wel bepalen of en hoe we met minder willen léven; dat hoeft een linkse boeteprofeet via een falend beiead (na een veeleisend keer punt 1972) ons niet voor te houden. "Wie had het ook - alweer over die 'mondige kiezers'? botterdam A. M. Jeüer Kamerik Op de avond voor kerstmis werden we door het ANP getracteerd op het nieuws dat 'de regering* een strenge bewaking van aardgasstations had be volen. Wat is de zin van deze medede ling? Als het echt nodig is, dan moet men daarover zijn mond houden. Men kan dan de schuldigen heter grijpen als ze hun snode daden uitvoeren. Misdadigers waarschuwen is gewoon stom. Maar.als het niet waar is, dan bedoelt zo'n bericht ons te sugge- De bekende Volendammer, voetballer Dirk Tol overleden, 39 jaar geworden, zo stond in Tr/Kw. Diepe en oprechte deernis is in mij voor de nabestaan den: zijn vrouw en twee kinders. Mo ge God hen troosten en sterken in dit groot en smartelijk verlies is mijn be de. En zij het voor ons allen, en in het bijzonder voor de voetballers en hun toeschouwers, een roepstem Gods tot bekering, want de dood komt voor ons allen, hetzij jong óf oud, en na de dood het oordeel, Hebr. 9:27. Scheventngen F. 3. Dekker

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 6