Hermes kon wel eens zin hebben in roeien Films van deze week Zo leeft men in de Biesbosch Arma viert kwarteeuw van bestaan Woeste pa IvA O heeft weer wat Amerika: tien procent van buitenlandse investering in landen van de OEES nas SW gaat het proberen bij Willem 2 Tweede prof aan Damlaan Wat er weer te doen is Spaarbank ging tevreden nieuwe jaar in Kwart-eeuw bankwerker Het geloof in de V.S. Twee biljarters in finale Het Vrije Volk chiedammers j elkaar onder AGENDA Geld gestolen GEESTELIJK LEVEN in de komende week KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Artsen op Zondag De grootste krant van Nederland HET VRIJE VOLK ZATERDAG 8 JANUARI.i955 HERMES-DVS, dat langzamerhand zijn vorm gaat vinden, is nog immer bezig met het proberen van de beschikbare krach ten. Ook voor de wedstrijd van Zondag - de tweede profclub Is dan op bezoek aan de Damlaan hebben de mannen van de elftalcommissie weer een beetje aan boompje verwisselen ge daan. Dit is een regelrecht gevolg van de afgelopen wedstrijd. Uit de AJC Lager De kinderen voelen zich thuis op de JEUGDSPAARBANK Geopend na schooltijd op vaste dag in Uw woonwijk Geef ze de kans. wan sparen is karakter vormend! SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 Stelt. I. Amert. 5KHÏ: Feiten en cijfers Moderne kleine PIANO'S MAANDAG, 10 JANUARI speelt de Nederlandse Comedie in de Rotterdamse Schouwburg Vondels „Gijsbreght van Aemstel". De Nieuwjaarstraditie, om in Amsterdam dit fraaie stuk op te voeren, vindt in Rotterdam haar echo. Want ook hier is de Schouwburg altijd vol, wanneer Vondels sonore poëzie van het toneel klinkt. Exposities Muziek PAGINA De uitslag van de wedstrijd tegen Rapiu J. C. is namelijk wel wat be drieglijk. De Schiedamse blauwwit- ten zijn in deze match zeker niet de minderen van de zuiderlingen ge weest, hetgeen voornamelijk is te We moeten even een afspraakje gaan maken: De politie in Schiedam ts geen verzameling vervelende man netjes, die er het grootste pleizier in hebben lief spelende kinderen dwars te zitten. Het gebeurt dezer dagen herhaaldelijk,^ dat een Schiedamse agent op het ijs spelende jongens van zwakke plekken moet wegjagen. Het komt dan veel voordat de jongens zich hevig beledigd voelen en dat er zelfs ouders en ouderen zijn, die zich luidop afvragen, waar zo'n kerel zich mee bemoeit. Hier zijn een paar dingetjes, die bewijzen, dat de geüniformeerde die naars en verzorgers van de openbare veiligheid zich niet zo maar in het kinderspel mengen. De vierjarigeM. O. uit de Villa straat viel gistermorgen om elf uur in een wak in het ijs aan de Swam- merdamsingel. Hij werd er uitgehaald door een agent. Gistermiddag wilden drie knapen, twee van veertien en een van zeven, op het ijs springen, waarvan een voorbijkomend agent wist, dat het niet te vertrouwen was. Hij zeitegen hen het niet te doen, maar ze wilden het achter zijn rug nog eens pro beren. Toen hij nogmaals wees op het gevaar hadden ze nog een grote mond ook. Een van de jongens kreeg er zijn straf door en liep, geschrokken van het barse stemgeluid van de agent, met zijn hoofd tegen een muur op. Het programma voor dit weekend luidt: voor de Trekvogels: Zaterdag handenarbeid 7 uur Volksgebouw; voor de Rode Wachten: Zondagmid dag dansrepetitie 3 rnur Dwarsstraat; Zondagavond Handenarbeid 7.30 uur Volksgebouw. Het Agancta-bureau van de Schiedamse Gemeenschap (tel. 68043) heeft voor de periode van 035 Januari de volgende bljeen- .kcmstea genoteerd: - 'Zondag. Arcade, 8 uur: 1 Ned. Kath. Graf. Bond. Kopperfeest. De toneelver. „Alb. Thijm" voert op „Een baby van 1000 weken". Maandag. Passage-theater, 10.30 uur: Cult. Contactcommissie v. d. Ulo- en Nijverheidsscholen. Jeugd- concert Rotterdams PhUharmo- nisch Orkest. Dinsdag. Irene. 8 uur: Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Dr. Van Leusen spreekt over „Een eigen wereld van geluk" (gezinsmoeilijkheden en -mogelijkheden). Woensdag. Musis Sacrum, 8 uur: Vereniging O. en A. Wilton-Fijen- oord. Film en lezing drs. Th. Regout over „De wondere wereld van de Stille Zuidzee". Koopmansbeurs. 8 uur: Ncd. Bond van Vogelliefhebbers. Of ficiële opening vogeltentoonstel- ling. Donderdag. Koopmansbeurs, 10 —22 uur: Ned. Bond van Vogel liefhebbers. Tentoonstelling van tropische vogels, parkieten, bas taarden en kleurkanarlcs. Volksgebouw, 8 uur: Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Drs. Veekefi (leeraar RHBS) bespreekt boek van A. den Doolaard „Kleine mensen In de grote wereld". Irene. 8 uur: A.R. Klesver. „Ne derland en Oranje". Herdenking 75-jarig bestaan A.R. Klesver. Spreker prof. mr. Diepenhorst over „Jubileren tegen een achter grond". Passage-theater, 8 uur: Schie damse Kunstkring. De toneelvar, voert op „Anna Christie". Musis Sacrum, 8 uur: Ver. O. en A. Wllton-Fljenoord. Film en lezing mr. drs. Th, Regout over „De wondere wereld van de StUle Zuidzee". Toonkunst-gebouw. Lange Ha ven 103 (Ingang Walvisstraat). 8 uur: Algemene Fotokring Schie dam. Demonstratie vervaardigen diapositieven. Vrijdag. Koopmansbeurs. 1022 uur Ned. Bond van Vogelliefheb bers, Vogeltentoonstelllng Zaterdag. Koopmansbeurs, 10 22 uur: Ned. Bond van Vogellief hebbers. Vogeltentoonstelllng. Irene, 8 uur: athenesse-Uioschool. Schoolfeest. Volksgebouw, 8 uur: NW-Be- stuurdersbond. Feestelijke bijeen komst voor bestuurders van de aangesloten organisaties. Arcade (bovenzaal). 7.30 uur: handbalvereniging DWS. Contact avond Jeugdafdeling. aankon aan het enthousiasme, waar mee zij voortdurend speelden. Er zijn echter nogal wat kartsen gemist. Om te zien wat daaraan nu weer we doen was is er weer een aantal verschuivingen te constateren in het elftal, dat Zondag de strijd gaat aan binden met AJkmaar '54. Onze voorspelling van de vorige week dat Hermes een goede party zou gaan spelen kunnen we deze week herha len; er is alle kans, dat die uit komt. De „Alkmaarders" hebben een snelle vaardige ploeg, die zyn spo ren in de oompetitie al verdiend heeft. Hermes beschikt over een ploeg, die verrassingen kan op brengen. Want al moet je roeien met de riemen, die je overhebt na vele stormen, met een juiste ver deling over je elfriemsbootje kom je ver, als het moet tegen de stroom op. De reserve-elftallen van Hermes komen als volgt in het veld. Het tweede speelt om 10 uur thuis tegen Sparta 3, en deze wedstrijd moeten de blauw-witten winnen om in de kop groep te biyven. De nederlaag van af gelopen Zondag was een lelijke streep door de rekening. Het derde speelt om 10 uur te Vlaardlngen tegen Fortuna 3 en zal danig op 2ijn tellen moeten passen. Het vierde heeft de uitwedstrijd tegen stadgenoot Excelsior '20 3, om 12 uur. Dit zal een zeer zware opgave worden. Aan de Damlaan tekent men voor een gelijk spel. Bioscopen Passage-theater, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Het grote spel, 18 jr. Monopole-theater, 2, 5, 7 en 9 uur: Terreur in Texas, 14 jr. Apotheek: Zie artsen op Zondag. Ned. Museum. Precieuse tafereel tjes, geopend van 2-5 uur. Bijeenkomsten: ZATERDAG Volksgebouw, 8 uur: Gruno. Irene, uur: CFA. Tivoli, uur: SVDPW. ZONDAG Arcade, 8 uur: Ned. Kath. Graf. Bond. Passage-theater, 10 uur: MC Schiedam, "Vijf en twintig jaar bestaat Arma dit jaar. In 1930 kwamen een aantal enthousiaste jongelieden bij elkaar om eens te zien of er In Schiedam ook een mogelijkheid was tot op richting van een afdeiing der Arbei ders Sportbond. Het is gelukt, wan voor de oorlog was er een bloelende vereniging Arma in Schiedam, die o.m. een gymnastiek-, een voetbal- (DRZ), een korfbal, een zwem- en een jeugdafdeling omvatte. Na de oorlog in de veranderde om standigheden is alleen de gymnas- tiekafdeling teruggekomen onder dc naam Arma en werd bijvoorbeeld de voetbalafdling de vereniging DRZ. Arma is nog steeds aangesloten bij de Sportbond, al heet die nu dan Nederlandse Culturele Sportbond. Zondagmorgen 30 Januari is er een gymnastiekfeest om het jubileum te vieren. Arma iu zijn gehele veelzij digheid staat dan op de planken van het Passage-theater. We komen hier op nog terug. De 4l-jaxige vader B. S. was het niet eens met de Inzichten van de ouders van het meisje, dat zijn zoon erg aardig vond. De kinderen, die beiden vijftien jaar zijn, mochten van die ouders geen omgang met elkaar hebben. S. toog naar het huis van de ad- spirant-schoonouders van zijn zoon om te vertellen, dat zij fout waren eb had als argument zijn grote mond, een stevig been en een mes 'Zich, Om goed hard tegen de deur te kunnen trappen had S. zijn mes zo jang achter zich op straat neerge legd. Een buurman, die uitroepen had gehoord als: „Kom er eens uit, ik vermoord je" heeft het mes maar zolang bewaard en de politie ge waarschuwd. Deze heeft de woeste vader opgesloten in afwachting van een rechtszaak, waarbij het zal gaan om „bedreiging van het leven". MONOPOLE, Tot en met de decors doet „Texas onder terreur" denken aan de bafaamde High Noon. Toch zou het niet billijk zijn, die best seller onder de Westerns als enige maatstaf te gebruiken voor de film van deze week. Want de verdienste van dit verhaal, dat eveneens de strijd tussen de Amerikaanse pioniers en de terroriserende bandietenben den tot onderwerp heeft, is de koele humor, die telkens weer de kunst matig opgewekte spanning verbreekt. De ambitieuze veeboer King Cameron CWoward Keel) komt direct na aankomst in conflict met de bende van José Esqueda (een mooi ge typeerde schorre schurk van Anthony Quinn); een conflict, dat zich toe spitst als Cameron 2ijn vrouw laat overkomen ten bewijze, dat hy van plan is te biyven. Hy krygt hulp van José's stiefbroer Rio (Robert Tailor). Het verhaal zou daarmee uit zyn maar het wekt geen verwondering, dat Camerons vrouw (Ava Gardner) sterk onder de indruk raakt van Rio, Het slot is een nogal eenvoudige oplossing: zU vraagt haar man ver geving en de omstanders schieten elkaar dood. Een geesteiyke geeft hun niet erg smaakvol het heilige kruis na. Veel meer geschiet is er dan in grote filmbroer High Noon, en minder geraffineerd uitgedachte .Stille" situaties. Maar regisseur John Farrons kwam toch een eind boven de gemiddelde Western Uit. Passage. Het grote spel. In deze Franse film wordt verteld over een Pa rij se advocaat (Jean Claude-Pas cal), die zoveel van zyn Sylvia (Gina Lollobrigióa) houdt dat hij veel te kostbare diamanten cadeau doet. Om die te betalen handelt hy hoogst in correct ten opzichte van het recht, wordt betrapt en moet vluchten. Natuurlijk komt hij in het Vreem delingenlegioen terecht en kykt daar voortdurend naar het verbleekte por tretje van Sylvia. Na vier jaren dienst meent hy haar weer tegen, het lijf te lopen, maar zy beweert Helena te heten en hem niet te kennen. Daar zy iets vertelt over een ongeluk en een lang verbiyf in het ziekenhuis, vermoedt hy een geheugenstoornis en is zeer gelukkig met haar. Maar, ach, net als zy samen het Vreemdelin genlegioen gaan verlaten om een nieuw leven op te bouwen, loopt hij in een hotel de échte Sylvia in de armen. Zij wil helemaal geen Helena heten, is helemaal uit narigheid geen meisje van plezier geworden, maar met een ryke man getrouwd en best tevreden. Die arme advocaat! Hy gaat terug Het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, afdeling Schiedam heeft weer een aantal goede gelegenheden tot ontwikkeling in de maand Ja nuari, Drs. Vreeken, leraar aan de Schie damse Ryks HBS komt Donderdag spreken over het boek. van A. den Doolaard: Kleine mensen in een grote wereld. Deze byeenkomst is in het Volksgebouw en begint om acht uur. Morgen over een week, dus Zon dagmorgen om halfelf staan de le den klaar aan de ingang van dier gaarde Biy-Dorp, om, als iedereen er is daar binnen eens een kijkje te gaan nemen naar het winterleven in een dierentuin. De mooie Cordelia Ava Gardner) bedreigt, ten einde raad, bandiet José Anthony Quinn). Rio Robert Tailorwacht op de dingen, die komen zullen. naar het Vreemdelingenlegioen, een akelige dood tegemoet. In dit sprookje van liefde en harts tocht spelen, behalve de al genoemde sterren (Gina dus dubbel) ook nog Arletty, Raymond Pellegrin en Peter van Eyck belangrijke rollen. Tegen het einde van het jaar wordt by de Spaarbank steeds onder hoge druk gewerkt. Op meer dan 40.000 rekeningen -wordt dan de over het jaar gekweekte rente bij het tegoed gevoegd. Op de eerste werkdag van het nieuwe jaar zouden alle 40.000 spaarders bij wijze van spreken geza- meniyk kunnen komen, want voor elk van hen heeft de Spaarbank de ren te berekend. Van deze afsluitings campagne merkt het publiek tegen woordig al heel weinig; alleen op oudejaarsmiddag is de Spaarbank ge sloten om alle rekeningen van een jaarstempel te voorzien. Ondanks het telkenjare toenemend aantal reke ningen was men ook dit jaar weder op tijd gereed. Zo nam in 1954 het aantal in om loop gebrachte spaarbankboekjes mee 955 toe tot 40.206; in deze stijging waren begrepen 526 babyboekjes en 352 jeugdspaarbankboekjes. Het totaal tegoed by de Spaarbank bedroeg op 1 Jan. 1954 14.891.860,66. In de loop van 1954 werd 243.377.47 aan spaargeld méér .ingelegd dan te ruggehaald. Vergeleken met vele an dere spaarbanken is deze aanwas niet groot. Hierbij zal de verlaging van het rentegevend tegoed tot 5000.per boekje, met weike maatregel men grote inlagen van depositogeld wilde weren, van grote invloed zyn geweest. Op 31 December werd voor een be drag van 350.481.67 aan rente bij geschreven. Aldus opende het nieuwe jaar met een totaal spaartegoed van 15.485.819.80. De spaaromzet over de spaarbank loketten bedroeg 12.3 millioen gulden tegen 11.1 millioen gulden in 1953. Een totaal van 225.954 aan posten van inleg en terugbetaling we-d voor deze omzet In 1954 behanuUd. Over de beleggingen kon in 1954 slechts een rente van gemiddeld 3 1/8 worden gemaakt. De spaar bank heeft In 1954 opnieuw de kosten verder zien stijgen maar de rente inkomsten zien dalen. De Spaarbank is geen instelling die beoogt winst te maken. Wel moet zij erop bedacht zijn dat de kosten worden goedge maakt; haar reservepositie is zeer sterk en kan economisch stormty op vangen. Toch wenst zij in het be lang van velen, die van een rente inkomen moeten leven, dat de kapi taalrente in 1955 geen verdere daling zal te zien geven. De 22-jarige S. J. S. uit Alphen aan den Rijn heeft op Oudejaarsdag een portemonnaie gevonden, die het eigendom is van een collega van hem aan de Glasfabrieken en 25 bevatte. Hy heeft toen de beurs weggegooid en het geld opgemaakt. Gisteren is de man aangehouden. Advertentie L M. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer H. Th. Rieken als mon teur-bankwerker in dienst trad bij N.V. Machinefabriek en Stoomketel- makerij v.h. Ingelse en Co. te Schie dam. Hy is vanmorgen met zyn echt genote ten kantore ontvangen en in intieme kring gehuldigd. Er was een geschenk onder couvert en mr. G. M. Hovingh bood hem namens de Maat schappij voor Nijverheid en Handel een getuigschrift voor 25 jaar trouwe dienst aan, met de hierbij behorende zilveren legpenning met inscriptie. Ook het personeel bood een cadeau aan. Enkele kinderen spelen op een öykje naby een kruingat. Hun neus jes zien rood door de scherpe oosten wind. Het geluid dat die kleine kin deren veroorzaken wordt niet ver drongen door claxons van auto's of door geloei van fabriekssirenes. AU de kinderen een moment zwijgen dan hoor je slechts het wuiven van hoge rietpluimen, pluimen, die zich niet hebben laten knakken door de wilde westerstoimen. In de keuken van de boerderij, die er overigens zo uitziet als een keuken aan de wal, is de boerin aan het werk. Een paar dochters, die thuis zyn omdat de kostschool voor een weekje gesloten is, helpen. Het iykt of zy aan een late win- terschoonmaak bezig zyn of aan een vroege lenteschoonmaak. De kinde ren dweilen en wassen om met grote «ver. „Het is nog wat rommelig in de keuken, maar we zijn nu bijna klaar" zegt de boerin. „En dan kun je nog slechts aan het behang zien dat het water ongeveer twintig centimeter in het huis heeft gestaan." Dat is sinds 1937 voor de vyfde keer. We maken het schoon, we zul len de gaten dichten. „En dan," zegt ook deze vrouw, zoals die boeren met angst, „wat zal het de komende herfst zyn?" Ze gaat er snel over heen om zich te beperken tot het leven van deze dag, van deze week. Tot Maandag Is er nog voldoende aan kruidenierswa ren en brood. En dan zien we maar weer. Misschien is tegen die tijd de motorboot weer gemaakt. Het onder houd van zo'n boot kost veel geld. Maar het is het enige middel om aan de wal te komen. De veerman vraagt veel geld en men kan die man niet altyd krygen. Het kan best zyn dat, als men hem opbelt, hij op kaan se buitenlandse investeringen van particulier kapitaal is in de ja ren 1947 tot en met 1953 in de lan den gestoken, die aangesloten zijn bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES). Van de totale investeringen van Amerikaans particulier kapitaal werd slechts 3 procent gestoken in de over- ring buiten Amerika ter beschikking kwam, is in het Westeiyk halfrond gestoken (Canada vooral en deZuid- amerikaanse landen). IMPORT UIT CHINA. De Japanse staalfabrieken hebben besloten een deel van hun kolenïmportorders te verplaatsen van de V.S. naar commu nistisch China, aidus verluidt het in handelskringen te Tokio. Dit werd be- vergeleken met 20 procent voor de oorlog. Maatschappij, die verklaarde onge veer 100.000 ton kolen in Noord-China te zullen betrekken. CRISIS in STAALINDUSTRIE: De Westeuropese staalproductie wordt bedreigd met een crisis als gevolg van een tekort aan schroot en ijzer-erts, aldus een Amerikaanse econoom Eliot Janeway. Engeland zal het hardst door deze crisis worden ge troffen. De schrootexport van de V.S. bedroeg in '54 ruim 1,2 millioen ton, vergeleken by slechts 271.000 ton in 1953. Voor de Engelse productie aileen investeringen nog "on- k Ln 1955 reeds bijna de gehele export noodzakelijk. De totale Amerikaanse investerin gen bedroegen in de jaren 1947 tot en met 1953 gemiddeld 859 millioen dollar, ongeveer de helft van de ka pitaal-export in de jaren 1926 tot en met 1930. Houdt men rekening met de sterk gedaalde koopkracht van de dollardan is de verhouding tussen de voor-oorlogse en na oorlogse Amerikaanse gunstiger. Deze feiten zijn na een door de OEES ingesteld onderzoek vastge steld. De Amerikaanse beleggers trekken een voldoend inkomen uit hun vroegere investeringen. Hun in komen uit dien hoofde steeg gesta* Vil en, iiep van 1947 van gemiddeld 108 millioen dollar op tot 185 mil lioen dollar. In totaal hebben Ame rikaanse kapitaalverstrekkers in de na-ooriogse periode tot eind 1953 1010 millioen dollar uit Europa ais winst uitgekeerd gekregen. Een groot deel van deze gelden, ln feite bijna de helft, is weer op nieuw in Europa geïnvesteerd. In vergelijking met de Amerikaan se particuliere investeringen in an dere landen zyn die in Europa re latief maar gering, want tweederde Advertentie l.M. Singel 114—116 Schiedam le Klas merken Matige prijzen - Versch. uitvoering Franco lererlng SW werkt een beetje op de lange afstand en heeft er zo te zien geen zin in al dadelyk. een serie punten binnen te halen. Tegen Sparta ten minste namen de rood-groenen al genoegen met een geljjk spel. Zondag moet SW naar Tilburg voor een ontmoeting met koploper Willem II en ook deze strijd zal spanning genoeg brengen. De mannen van Tilburg hebben in deze competitie tot op de afgelopen Zondag toe hun best gedaan: zij lieten weinig steken vallen en had den geen moeite zich voortdurend te handhaven als de eersten op de rangiy'st. De SW-ers wacht een warme ont vangst. zy behoeven zich echter niet angstig te maken: de wedstryden die de Schiedammers in het ver leden tegen de Tilburgers speelden waren alle van een uitstekend ge halte. Het gaat er maar om, dat de rood groenen en vooral hun dribbelende drietal in staat zyn bij het Tilburgse doel te komen om daar af en toe de bal eens in te leggen. Dat kan alleen als zij zich zetten tot een serie aan vallen, opgebouwd uit lange passes en handige combinaties, waarvan SW wel de kunst verstaat maar de laatste tyd zo weinig laat zien. Het zou overigens we! aardig zyn als de roodgroenen Willem II in eigen huis de eerste nederlaag konden toe brengen. Reservisten SW 2 heeft zich Zondag goed hersteld met een overwinning op Xerxes 2 en neemt een goede plaats in op fde ranglijst van de reserve eerste klasse. Zondag gaat het naar CW 2, ongetwüfeld een gevaariyke tegenstander. SW 3 rust uit en SW 4 gaat zyn geluk beproeven in Dor drecht tegen DFC 3. EMISSIE VAN 500.000: Op 27 Ja nuari wordt opengesteld de inschrij ving op 500.000 aandelen a, in stuk ken van ƒ1000. waarop verplicht te storten 20 uitsluitend voor aan deelhouders van de N.V. Nationaal Grondbezit te 's-Gravenhage, in de verhouding van één nieuw voor rijf oude aandelen, tot de koers van 100%, ten volle delend in de winst over '55 en volgende jaren. De afgifte van een 31 pet obligatie lening, groot f 2.500.000 van dezelfde n.v. is gestaakt, aangezien de gehele lening reeds is geplaatst. DENEMARKEN VRAAGT MEER: Volgens betrouwbare kringen in Ko penhagen zal Denemarken erop aan dringen het percentage van de vrij gemaakte import binnen de OEES te verhogen tot 90 in plaats van de huidige 75 De import-liberali satie in Europa heeft zich thans zo sterk ontwikkeld, dat het tijd wordt, dat Denemarken er de voordelen van geniet.. een ander punt in de Biesbosch zit. En dan kan men uren wachten. „Wat moet dat worden." zegt de moeder, „als straks een kindje ge boren moet worden, het tiende in dit gezin?" In de avond onder het schijnsel van een petroleumlamp naait ze. Ze :s een dergelijke lichtbron niet ge wend. In de laatste storm is het hchtaggeraat kapot gegaan en dat kon nog niet worden hersteld. Eens was ze aan het werken toen de vlam een groot gat brandde in de lampe- kap voor het electrisch licht. De vrouw heeft negen kinderen. Ze moet het werk allemaal zelf doen. Meisjes van de wal gaan niet naar de Biesbosch. Het is zelden dat zij naar de kerk gaat of bij iemand op visite en het gebeurt niet dikwyis dat een vreemdeling of een kennis ln deze winterse dagen haar hoeve be zoekt. Elke dag komt wei de post bode, dc enige man uit de buiten wereld, uit het dorpje Drimmelen, dat een grote gemeenschap ïykt ver geleken met de hoeve ln een polder, die bovendien nog onder water staat. Op een volgend eilandje waarop een boerderij staat houdt de boer juist op met dorsen. Het werk Is klaar, althans het werk wat hy mo menteel onder handen kan nemen. Voordat de westenwind zijn kop op stak had hy ongeveer zijn land ge ploegd. Het was zo uitgerekend, dat hy vóór het nieuwe jaar gereed was en dat hy in Februari met frisse moed weer aan de slag kon. Er ging echter een dubbele streep door de rekening. De Kerstdagen kon hU doorbrengen met het vullen van zakken om het water uit het huis te weren. De machineloods, die pas hersteld was. werd weer aan tast. Ook dit bedrijf is een gemeenschap afgesloten van de wereld. Het is er werken en sjouwen zonder veel contact met anderen. Slechts de krant en de radio vertellen wat er gebeurt, maar is er iets in Drimmelen of Made dan zal de postbode het wel zeggen. Een bom, die een Marokkaans terrorist in een menigte Arabieren wierp, doodde twee mensen. De dader en vier anderen zyn ernstig gewond. Een ander terrorist wist later te ontsnappen, nadat hy een winkelier had doodgeschoten. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 NIET MINDER DAN 96 PROCENT van alle burgers van de Verenigde Staten geloven in God. Tot deze con clusie zijn de enqueteurs van George Gallup gekomen na een recent opinie-onderzoek. De enqueteurs hebben de onder vraagden bovendien verzocht te ver tellen wat volgens hen het meest overtuigende argument was voor het bestaan van God. „De orde en majesteit van de we reld rondom ons," zei een groot aan tal mensen. ,.Er moet wel een Schepper be staan. Anders is het ontstaan van de mens en de wereld niet te ver klaren," meenden anderen. Weer anderen vonden, dat de Bij bel zelf het bewijs levert voor het bestaan van God. DE PROTESTANTEN onder de vijfduizend Amerikaanse soldaten, die dienst doen op vlieg- en marine bases in Spanje, zijn in opstand ge komen tegen een verordening van de Spaanse katholieke kerk. Hun is na melijk verboden gemengde huwelij ken in Spanje aan te gaan. Onder gemengd wordt verstaan een echt verbintenis tussen een protestantse militair en een r.k. Spaanse. De verordening is echter zó door de Spaanse geestelijkheid gesteld, dat zelfs huwelijken tussen protes tantse Amerikaanse militairen met r.k. Amerikaanse vrouwelijke vrijwil ligers (die er thans ook zijn in Spanje) niet gesloten mogen wor den. De Amerikaanse Nationale Evan gelische Bond heeft fel gereageerd op de Spaanse maatregel. „Dit is een belediging voor alle oprechte protes tanten," heeft men verklaard. Inmid dels wordt de kwestie in regerings kringen in Washington druk bespro ken. KERKELIJKE BEROEPEN ENZ. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zoeten D. Postma te Zoeterwoude; te Leeuwarden C. Jongeboer te Lisse. B e- roepbaaratelllng J, Strikwerda, vicaris te Nlsse. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Rocky Mountains (Albert Canada) A. J. J. van den Pol te Thesinge (Gron.). Geref. Kerken. Beroepen te Baambrugge D. Bremmer te Bruinlsee. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Scheveningen J. B. Bel te Krabben- dijke. Vrije Evang. Gemeenten, Aange nomen naar Enschede J. Enter Jr. te Zeist. Geref. Gem. In Nederland, Beroe ps n te Ederveen M. v. d. KetterrlJ te Alblasserdam. Oud-Katholieke Kerk, Dam 28: 10.15 uur: Hoogmis. Ethische Broederschap, Jeugdhuis Lange Haven 97, 10.30 uur: voor ganger H. van Brandwyk, Nederl. Protestantenbond, West- vest 92, 10.30 uur: Dr. P. D. Tjalsma, remonstrants predikant te Den Haag. Hervormde Gemeente: Grote Kerk 10 en 5 uur: Ds. A. Hoffman; Nieuwe Kerk 10 uur: Dr. L. J. Cazemier, 5 uur; Vic. A. v. d. Ban; Westerkerk 9, 10.30 en 5 uur: Ds. H. W. Hem mes; Vredeskerk 9 en 10.45 uur: Ds. J. Gras, 7 uur: Dr. L. J. Cazemier. De uitslagen van de voorwedstrij- den tweede klas libre om het kam pioenschap district Schiedam Vlaaxdingen—Maassluis luidt nadat Woensdagavond in het clublokaal van de B.V. 't Oosten de laatste par tijen werden gespeeld van de voor ronde: 1 L. v. d. Lee, 10 punten: 2 J. Bredius, 8 punten; 3 Hembroek, 6 punten; 4 v. d. Steen, 4 punten; 5 Hartog, 4 punten; 6 v. d. Lelie, 4 punten. L. v. d. Lee en J. Bredius komen nu uit in de finale, waar aan door acht spelers wordt deelge nomen. Drie partyen worden ge speeld in het clublokaal van B.V. 't Oosten te "Vlaardingen. I Woensdag, 12 Januari, komt de Haagse Comedie met een belangrijke voor stelling: „Verdriet door verstand", een comedie van Alexander Grlbojedow, onder regie van Peter Sjaróff, Geboren: Jan, z v H. J, Vermeulen en M. Wijnmaalen; Anna Maria, d v C. van Buuren en A. M, van Son; Frils P., z v A. Adams en H. M. de Hooge; Maria, d v W. Bras en N. Gonlag. Overleden: P. A. Kruize, 85 j. Mevr. C. Duyster-Jamin. B.K.- laan 156, Tei. 69991; A. L. J. Kunze, Nwe Haven 115, Tel. 67760; G. in 't Veld, Will, de Zwygerlaan 23, Tel. 68599; J. van der Veer, Dr. Wibaut- plein 46, Tel. 69873. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Alexander Sergejewitsj Grlbojedow werd op 15 Januari 1795 te Moskou geboren, nam dienst in het leger, kreeg een betrekking by het Ministe rie van Buitenlandse Zaken, maar werd wegens een duel naar de Kau- kasus gezonden. Daar schreef hy, gekrenkt door onaangename bejege ningen van de aristocratie in 1824 zyn beroemde comedie „Verdriet door verstand". In dit stuk hekelt hy de dwaasheid van de aanzienlijken uit zijn tyd. In handschrift werd het stuk met grote bijval gelezen, maar uitgegeven werd het pas na zijn dood. Men was namelijk bang voor de cen suur. Gribojedow, die verder niets van belang heeft geschreven, werd in 1828 ambassadeur ln Teheran en is daar in 1829 by een volksoploop vermoord. Zyn enige blijspel is klas siek geworden. Ook Donderdag, 13 Januari, speelt de Haagse Comedie in de Rotter damse Schouwburg. Zij komt dan met een modern blijspel „Hippo danst", naar een gegeven, van André Roussln vervaardigd door Robert Marley. Het weekend van 8 en 9 Januari geeft het Rotterdams Toneel zijn aardige voorstelling van Marcej Pag- nols „Fanny" en is in de schouwburg aan het Zuidplein Wlm Sonneveló nog te bewonderen. Op 13 Januari kan men in Zuid het comedietje „Welterusten?!" (Rotterdams Toneel) gaan zien en op 14 Janauri geven de Maasstadspelers ten gunste van de tbc.-bestryding „Berkeley Square" in de Rotterdamse Schouwburg. Twee tentoonstellingen openen dit weekend. In de Rotterdamse Kunst stichting aan de Lynbaan kan men van vanmiddag af werk gaan zien van Valentine Prax, de echtgenote van Zadkine, In het Groothandelsgebouw, op de zevende etage, Is een tentoonstelling ingericht van werk van de Baarnse schilderessen Elze v. d, Teer-Lader en Stella de Boer. Dinsdag 8 uur, Sehuwburg: Con certgebouworkest o.l.v. Rafaël Ka» belik mmv Klaas Boon, altviool (Der de cymplionie van Roussel, altviool concert van Henkemans en zevende 'symphonieva n Schubert), Woensdag 8.15 uur: Grote Schouw- buig, Zuid: Rotterd, Philh, Orkest o.Lv. Eduard Flipse mmv Willem Noske, viool (Tweede symphonic van Orthel, eerste vioolconcert van Bruch, symphonie van Franck), Donderdag 12.45 uur, Sehuwburg: Lunchconcert door Theo van der Pas. Op twee orkestconcerten zijn vol gende week symphonieën te horen, die door een eendere aesthetiek ver wantschap bezitten, Het Concertge bouworkest voert onder Kubelik Brus sels derde symphonie uit en het Phil- harmonisch onder Flipse de tweede van Orthel. Beide werken, te Rotterdam door Füpse's activiteit welbekend, munten uit door een speelse, beweeglijke me- lodiek en door hun beknopte vorm. Roussels werk is bovendien overzich telijk geworden, doordat een bepaald motief, dat middenin de doorwerking van het eerste deel optreedt, steeds terugkeert in de volgende delen. Al is zijn uiterlijk soms wat gewijzigd, het Is gemakkelijk herkenbaar en geeft de hoorder een zekere houvast bii zijn oriëntatie. Hoogtepunten van het werk zyn voor ons gevoel het rhythmisch mar kante eerste deel en het geestige scehrzo. De symphonie (zgn. piccola sinfonia, of kleine symphonie) van Grthel toont minder meesterschap ln de vormgeving dan die van Roussel, niet alle noten overtuigen hier vap. innerlijke noodzaak maar de trans parante orkestratie en beknoptheid (ook hier keert eenzelfde motief tel kens in andere gedaante terug) doen toch sympathiek aan en dwingen tot geboeid luisteren.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1