Om de jeugd ■H m. i imw&gm SCHOOL IN MOEDERS KEUKEN LEER IE HET OOK! Geduld met etende kleuters Dokter, wat vindt u? Waaroi 9 vraagt Uif kind en wat antwoord U 9 LAAT ZE MAAR SCHUIVEN! l 1 1 1 p Ju Studieboek over de fijne keuken Vis zonder graten Een rommelig gebit: niet nódig! Waarom? i Breinbreker ÏH E f 811 ÈMAILLE KEUKENUITZETTEN LK VO'JE VR HET VRIJE VOLK ZATERDAG 8 'JANUARI 1955 '00 T* SPI I m hun /"Anders zijn verplicht kinderen tot en met de U ziet, met het leren bemoei ik me niet. We zullen ons hier beperken tot het lichamelijk welzijn. 'Is er dan iets aan de voe ding van mijn kind te comple- -vo'ïiws; Meer melk Variatie Volledig dieet groente 250 brood (bruin) 300 S! Ongevaarlijke kleding Dikke darm Pijnloze bevalling Navel En verder... door J. J. BUSÏCES JR. Mijn collega Van,Leeuwen, die jaren jeugdpredikant ia Den Haag was en sinds korte tijd studentenpredikant in Amsterdam is, heeft een tijd geleden een boekje „Om de jeugd of om de kerk"* gepubli ceerd, Op grond van enkele en quêtes, een aantal romans en persoonlijke ervaringen geeft hij in dit boekje een beeld van de moderne jeugd. Het is een vrij somber beeld. De moderne jeugd is geestelijk doelloos, dak loos en verlaten. Feitelijk 15 zij godloos. Ds. Van Leeuwen a waarlijk geen pessimist, maar zijn kijk op de jeugd van tegen woordig is toch niet bijzonder opwekkend, al zal hij zeggen, dat hij uitsluitend getracht heeft, een analyse van de wer kelijkheid te geven. Aan het einde van 1954 heeft de paedagoog D. L. Daalder een boek gepubliceerd „De jeugd aan het woord" (U.M. West- Friesland, Hoorn) waarin een heel ander beeld van de jeugd gegeven wordt. Het is een merk waardig geschrift. De hoofdre dacteur van de kranten der Vereerügde Noord-Hollandsche Dagbladen N.V. te Haarlem stelde de heer Daalder voor, een rubriek te openen voor de vergeten categorie, de jeugd van 12 tot 20. Het voorstel werd aangenomen. Iedere week stel de Daalder een probleem aan de orde, waarover de jongeren hun mening mochten zeggen Dat deden zij. Drie meningen werden geplaatst, de rest werd samengevat en van een korte commentaar voorzien. Het ge noemde boek bevat de aan de orde gestelde problemen, de voornaamste reacties en de commentaar van de heer Daalder. Ik noem enkele problemen: de moderne jeugd, jeugd en kerk, lippestift en poederkwast, de paar dans, de film, geheel onthouding, liften, lectuur, mu ziek, moderne kunst, jongens en meisjes, sexuele voorlichting. Ik heb dit Ixxv. van Daalder met vreugde gelezen. Hier komt een iieei andere jeugd aan het woord dan in het boek je van Van Leeuwen Van de jeugd van de laatste kan men niet veel verwachten. De jeugd van Daalder geeft ons vertrou wen in de toekomst. Wie de beide boeken gelezen heeft, staat voor de vraag, wie er nu eigenlijk gelijk heeft. Ik geloof, dat noch Van Leeuwen noch Daalder gelijk heeft. Mis schien kan Ik ook zeggen, dat ze allebei gelijk hebben. Da jeugd van Daalder is een an dere jeugd dan die van Van Leeuwen. De jeugd van van Van Leeuwen is ae ongeselecteerde jeugd van de grote stad, die van Daalder de" geselecteerde jeugd van het platteland en de provinciesteden. Wij zullen goed doen zowel Van Leeuwen als Daalder te lezen. De optimisten zullen ken nis moeten nemen van wat Van Leeuwen schrijft. De oessimis- ten zullen zich in Daalder moe ten verdiepen. Voor een eenzij dig optimisme is immers even min reden als voor een eenzijdig pessimisme. Ik heb echter de indruk, dat de ouderen, wan neer het om de jeugd gaat, eer der tot pessimisme dan tot op timisme geneigd zijn. Het is een vermoeiende en gevaarlijke ge woonte geworden, over da jeugd van tegenwoordig te klagen. Daarom zou ik het boek van Daalder vooral ter lezing willen aanbevelen. !k heb voor die aanbeveling nog een bijzondere reden. De jongeren staan nog al sceptisch tegenover de politiek. Op onze vergaderingen zien wij weinig jongeren. W13 hebben de neiging, hun dat te verwijten. Laten wij voorzichtig zijn Uit het boek van Daalder blijkt, dat ook de jongeren, m wie de ouderen vertrouwen kunnen hebben, geen vertrouwen in de ouderen hebben. Dat moet ons iets zeggen. Het zal ons in onze beoordeling van de jongeren bescheidenheid leren. Het is voor een groot deel onze schuld, dat zij zijn zoals zij zijn. Wij hebben het er met naar ge maakt. recht te hebben op hun vertrouwen. Dat geldt zeker op het terrein van de politiek. De waag is, wat wij hebben te doen, om het vertrouwen van de jeugd te winnen. Als het de socialistische beweging niet lukt, de jeugd, waarin wij vertrouwen kunnen hebben, te winnen, is zij verloren. Als ons socialisme de jongeren met weet te bezie len, hapert er iets aan dat socialisme. Het socialisme is een zaak van de hersenen, maar het is ook een zaak van het hart. 2el Treub niet, dat je, als je op je achttiende jaar geen socialist bent, geen hart hebt? Maar dan moet ons socialisme ook van dien aard zijn, dat het niet alleen een beroep doet op net ver stand, maar ook op het hart. Hebben wij het hart wellicht te veel vergeten? Het boekje van Daalder heeft 'er mij van overtuigd, dat wij, om de jeugd te winnen, die mo tieven in het socialisme zullen moeten versterken, welke tot het hart spreken. Het socialisme is meer dan een zakelijke aangele genheid. Neen, het is geen ge loof en geen religie, maar het is wel een zaak van het hart, want het Is een zaak van de 1 hele mens. i vat men een schoolgaand idnd het best kan laten eten? stoffen bevat zonder in de uitgestrekte armen van de chemische in dustrie te vallen, die met kalk, vitamine en ■..at al niet klaarstaat? Het antwoord is een- leeftljd van veertien jaar de school te laten bezoeken. Op school dient niet alleen een tekort aan lichaamsbeweging voudig en toch zo moei en een slechte houding te ]iik te realiseren: geva- rieerde voeding, worden vermeden: een school u weet dat ons voed- kan medisch gezien tot groot sel bestaat uit koolhy- dra ten, dat zijn alle voordeel zijn, omdat deze of- suiker- en meelspijzen, ficièle verzamelplaats van de by Vkom?nd walmen jeugd de gelegenheid biedt de voeding te completeren! het lichaam nodig heeft voor de instand houding (keukenzout, ijzer en kalk) van vele, deels ingewikkelde, chemische processen in en tussen de lichaams cellen, Voorts een aan tal vitaminen. Koolhydraten zijn betrekkelijk goedkoop: ik noem brood en aardappelen. Duur teren, komt het dan tekort?' der »s suiker. zal men zich afvragen. Verschillende onderzoekingen heb- ben inderdaad aangetoond, dat het komt het probleem: welke kind uit het gezin met de smalie beurs koolhydraten. Liefst die welke be niet gevoed wordt zoais dat zou moe- halve koolhydraten nog meer nuttigs ten. Dat ligt aan het geringe inko- doen leveren. _Zo geeft suiker alleen men, aan het gebrek aan kennis op koolhydraat, maar aardappel nog wat het gebied van de voeding, aan (on- eiwit en vitamine C, bruin brood juiste) eetgewoonten en aan het ont wikkelingsniveau van het gezin. Hoe geringer de ontwikkeling in een ge zin hoe groter de kans op een ver keerde voeding voor de kinderen. Welk menu moeten we de kinderen geven, dat alle benodigde voedingc- Onze Margreetje is voor 't eerst naar de kleuterschool. Ze is maanden later dan de anderen, omdat ze nu pas de vereiste leeftijd van vier jaar en drie maanden be reikt heeft. Ze gaat voorlopig alleen 's morgens, omdat ze 's middags nog zo lang slaapt. Al weken lang praatte Margreetje over de school, ze wilde er dolgraag heen, dus stapte zede eerste mor gen aan mijn hand monter een nieuwe levenspe riode ia Qm half twaalf liet ze vol trots haar eerste school- tekening zien: een paar onduidelijke krassen Ze werd door de hele familie uit bundig toegejuicht. De tweede morgen kwam ze ner veus en prikkelbaar uit school. „Was 't fijn op school?" de geijkte vraag van alle moeders. Ze zei alleen: „Een kindje zei, dat ik vies tekende!" De hele familie diep verontwaar digd: „Jij kan móói tekenen hoor!" „Dat kindje weet er niets van, hè?' vroeg ze voor alle zekerheid. Dit werd in alle toonaarden bevestigd. Ze kikkerde wat op, Vanmorgen echter weigerde ze in eens om naar school te gaan. „Wat is dat nou? Het is toch fijn op schooi?" „Ze hebben daar zóveel speelgoed en ik weet niet, waar ik mee spelen moet!" zei ze neerslachtig. Het valt niet mee om groot te wor den, om het eens origineel te zeggen. „Kom, mamma brengt je lekker naar school", zei ik bemoedigend. „Is het Woensdag?" vroeg ze. Toen ik ja-knikte, veerde ze op: „FÜ'n, dan hebben we vanmiddag vriji" Op weg naar school zei ze ineens blij: „Morgenochtend hoéf ik niet, dan moet ik naar de tandarts, hoi hoi hoi!" L. DE VRIES—BOEKEN vitamine B en beide laatste nog voe- dingszouten. Waarmee suiker ver oordeeld is tot matig gebruik. Een kind, dat te veel suiker eet, heeft geen trek in andere betere voedingsmidde len. Vet schept geen problemen. Mar garine is voortreffelijk, maar geeft niet veel. Het moeilijke punt is eiiuit. Voedingstechnisch is dierlijk eiwit te verkiezen boven plantaardig. Dier lijk eiwit is duur (vlees, vis. °i). Ge lukkig bezit ons land een kostelijke eiwitbron: melk. Melk en kaas be vatten een eerste klas eiwit en de nodige hoeveelheid kalk en fosfor. Toch is het in ons land met zijn grootste export van zuivel ter wereld nog steeds niet voldoende doorge drongen dat melk door iedereen da gelijks gebruikt moet worden, in welke vorm doet er niet toe! Daarom is het een maatregel van wijs beleid op school melk te ver strekken. Kinderen van 7 tot 9 jaar hebben ongeveer 1900 calorieën per dag nodig van 914 jaar 2600 en van 14 tot 20 jaar 3100 calorieën. Om u wat wegwijs te maken hier bij een voorbeeld van een volledig dieet dat 2500 calorieën, 82 gram ei wit, 95 gram vet, 299 gram kool hydraten en de nodige bjjstoffen als zouten en vitaminen bevat. Geef de groenten van het seizoen. Vitamine D alleen op dokters voor schrift. Slechts vitamine C mag het gezin nemen (1 tablet per dag per persoon) als het fruit 's winters te duur is. de aardappel arm aan vita mine en de bladgroente schaars, dus van Januari tm. April. melk J liter vlees of vis100 gram aardappel 300 fruit 100 havermout, gort 30 suiker 40 margarine 60 kaas 40+ 25 Wie daar niet genoeg aan heeft vuile het dieet aan met brood en aardappel. Ei kan om de dag gegeten worden en vervangt dan 40 gram vlees of vis. H. L. HEIJERMANS Pr zijn veel wetten in Frankrijk. Een ervan is dat meisjes tus sen veertien en zeventien verplicht huishoudonderwijs moeten genieten Maar zo heel ernstig wordt dit niet opgenomen. Er bestaat tenminste geen enkele straf voor hen die zich hieraan onttrekken. En dat zijn er heel wat want er zijn maar ruim zestig huishoudscholen die nog aan gevuld worden met een tweeduizend centra waar deze meisjes, maar ook andere en gehuwde vrouwen, cursus sen kunnen volgen. Het onderwijs is er geheel gratis, en het rooster bevat van alles wat haar in 't huishouden van nut kan zijn. Vóór alles gaat het erom om zoveel mogelijk zelf te doen zonder hulp van een dienstbode, dat spaart veel geld, en dat spreekt tot het hart van de van nature economische Frangaise. Deze cursussen verplichten de leerlingen om gedurende drie jaren honderd uren per jaar te komen. Het eigen gekookte potje kan ter plaatse .gegeten worden. Het is na tuurlijk een volledige maaltijd an ders zou er in Frankrijk geen ge noegen mee genomen worden: soep, vlees of vis, groente, en een of twee nagerechten. Er moet 150 franc voor worden be taald, her tekort wordt door de school-cassa aan gevuld. Het aantal leer lingen van de huis houdscholen en de centra is groot, maar toch lang niet zo als dit zou kun nen zijn. De reden hiervan moet waar schijnlijk gezocht worden in het feit dat het Franse meisje thuis zeer veel leert. Want het is heus geen uitzondering dat school meisjes, wanneer de moeder overdag buitenshuis werkt, om twaalf uur hun eigen maaltijd verzorgen, wat niet betekent boterhammen snijden en beieggen, maar het vervaardigen met smóak van een serie schr iels, op z*n minst dne. en volgens de goéde en bekende Franse recep ten klaargemaakt. Voor vele doch ters is dan ook het huishoudonder wijs niet zo noodzakelijk en daarom wordt het met die wet ook niet zo ernstig genomen. Men weet toch dat er in zeker negentig procent van de kleine Frar.gaises een uitmunten de huisvrouw steekt, die eens en op de meest natuurlijke wijze (dus in moeders keuken) tot volle ontwikke ling zal komen. „De kunst van het koken" van J. A. W e e r h e ij m is een degelijk studieboek. De heer Weerheijm is oud-chefkok en zijn bock geeft ons alle geheimen Van de fijne keuken in het goede restaurant. Men moet wei over een goed in gerichte keuken beschikken en be langstelling hebben voor vrij gecom pliceerde Tecepten, wil men dit boek geregeld kunnen gebruiken. Wie echter nu eens precies het füne wil weten van alle sausen en bouillons met Franse namen, van geleien, pasteivullingen en alle mo gelijke vlees- en vissoorten, die in restaurants (terecht) altijd zo moei lijk lijken, kan het allemaal leren uit dit boek. Overzichtelijke schema's aan het eind van sommige hoofdstukken geven een beeld van de soorten soe pen of sausen, die men kan maken, uitgaande van grondrecepten. Het boek is uitgegeven bij Van Holkema en Warendorf in Amster dam. G. B. Vis stuit vaak op bezwaren, omdat hij met graten, geschapen is. Vraag eens aan uw visieverancier of hij de schelvis voor u wil fileren, maar neem de graten toch mee naar huis. Trek de graten met wat water, een laurierblad, een uitje en wat peter selie een kwartiertje. Kook de vis filets met een scheutje visbouillon in een gesloten pan gaar; niet langer dan tien minuten. Maak een mooie gebonden saus van het viswater, margarine, bloem en een scheutje melk p£ koffieroom. Strooi er heel fijn gehakte peter selie over en bedek de vis met de saus. Eet er gekookte aardappelen bij, sla, bieten of worteltjes. TTebt u een zoon of een dochter zo tussen de één en vijf jaar, wie het wel eens aan eetlust man keert? Zoek de „fout" dan niet altijd bij het kind, maar probeer de volgende - door het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad uitgegeven regels eens in acht te nemen: besteed er niet te veel aandacht aan; elk kind staat graag in het middelpunt van de belangstelling; wacht een half uur, neem dan het bord weg; geef tussen de maaltijden niets te eten; niet laten snoepen voor het eten; zorg dat het kind aan tafel mak kelijk zit en goed hanteerbaar eet gerei heeft; vaste tijden voor de maaltijden; afwisseling in de voeding; varia tie bevordert de eetlust;'-. een kind vindt het prettig mee te doen met de ouderen; geef het alles wat de pot schaft mits het niet te zwaar gekruid of te moei lijk verteerbaar is; een prettige stemming aan tafel is belangrijk; speel niet op, als het kind u door zijn getreuzel irriteert. il!llll!lllllfllll!llllHII!ll!IIII!l![llll!llllll!lllll]|lllllllllll!llllilllIIII!IIIIIIIII verheugend. Ik kan het boek van Read „Moeder worden zonder vrees" aanbevelen Langzaam aan begint het de be volking duidelijk te worden, dat de zorg voor het. gebit even noodzake lijk is als dagelijks brood. Tanden poetsen vindt men gewoon, evenals gaatjes iaten plomberen In plaats van te lang te wachten, zodat een dikke kiespijnwang teken van ver waarlozing het gevoig is en trek ken van de rotte elementen het treu rig besluit. TANDREGULATIE, dat wil zeg gen schots en scheef groeiende tan den bij het kind netjes in het gelid brengen, is voor velen of een on bekende ingreep of een luxe. Tand- reguiatie bereikt de tandarts door middel van een tandregulatieappa- raat, een groot woord voor een plas tic plaatje met bcugeltjes die de tan den in het gelid duwen of trekken. Die beugeltjes zijn geen luxe, maar zijn naar mijn mening medisch nood zakelijk,omdat de kans op caries (gaatjes in het gebit) bij een regel matig gebit kleiner is dan bij onre gelmatig geplaatste tanden en kiezen. Immers, in die onregelmatige gebitten hopen zich spijsresten gemakke lijk op. In de tweede plaats wordt de vorm van de kaak door tasvdrcgulatie ver beterd en ten slotte is de psychische A. T. T. te Rotterdam. Kanker is niet besmettelijk, dat wii zeggen het wordt niet door bactenen oi virus van de ene op andere mens overge bracht. Het vele jaren inwerken van tabaksrook, speciaal sigarettenrook, werkt bevorderend op het ontstaan van longkanker Het gaat hier om een chronisch inwerkende prikkel. Jarenlang dragen van kleding van een vroegere kankerpatiënt geeft geen prikkel op de huid waardoor de cel len van de huid of een ander lichaamsdeel er toe gebracht worden in kankercellen te veranderen. Wees gerust, die kleren zijn onschadelijk. Kwakzalverij Mevr. v. d. B. te Vclp. Zoals ik voor spelde is het uitgekomen. Het poeder tegen kanker bestond uit fijngestamp te valse salie en gamander. De heer Welkrijn te Veenendaal, die dit poe der verkoopt, weet dan hierbij dat zijn middel onwerkzaam is. Hoelang nog is het publiek vogelvrij voor de verkoop van geneesmiddelen? De Warenwet beschermt de bevolking heel wat beter. Maar geneesmidde len onverschillig of ze deugen of niet schijnen met van belang; die mag elke leek klaarmaken en in de handel brengen. C. v. S. te Enkhuizen. Chronische dikke-darmontsteking met bloed en factor zeer belangrijk. Een rommelig slijm in de ontlasting is meestal een gebit alsof de tanden en kiezen er van veraf ingemikt zijn, geeft een gevoel van minderwaardigheid. Een aantal ziekenfondsen geeft een bijdrage in de kosten van een regu latieapparaat. Het ware te wensen dat deze apparaten tot de verplichte psychosomatische ziekte, een aandoe ning die ontstaat bij een bepaalde karakterstructuur, waarbij (on) be wuste moeilijkheden ais het ware via de darm verwerkt worden. Een com binatie van psychische en dieetbehan- deling kan goede resultaten geven. verstrekkingen zullen gaan behoren. Niet zelden worden goede met slechte Hoe eerder hoe beter, Z. A. de K. te perioden afgewisseld. Als elke behan- Kotterdam! deling faalt en de patiënt zou drei gen te verbloeden kan ais laatste red- c,ri„„middel de dikke darm operatief ver- S tot long wijderd worden. J. H. te Noordwijk. Het is niet ver klaard hoe het .komt dat de een met SeTiiin Lerlriecrt een steenstoflong bij geringe afwij- J oearieBi king op de X-foto zeer veel last heeft. benauwd, kortademig en invalide is, terwijl een ander met een duidelijke steenhouwerslong op de Röntgenfoto geen of nauwelijks last heeft Tegen een stoflong of het om asbest, klei- stof, steenkool- of granietstof e.d. gaat, is geen kruid gewassen. Er is maar een oplossing: voorkomen. De werkplaats zo inrichten, dat inade ming van schadelijk stof niet mogelijk is. Dat dit zeer moeilijk is te verwe- Rugpijn zenlijken weten de mijnwerkers, ai geeft men zich veel moeite en be steedt men veel geld de atmosfeer in C. A. v, d. L. te Den Helder. Van inpennen en inrijgen wordt men schijnbaar slank, omdat ongewenste dikten worden'verplaatst. Deze pui len boven en onder het corset uit. De weegschaal is de enige betrouw bare meter van het gewicht. Tegen het dragen van een rubbercorset is geen bezwaar, mits niet op de blote huid. de mijnen stofvrij te houden. Aan het koienfront zal dit pas lukken bij volledige mechanisatie. C. W. H. te Amsterdam. Zowel van Russische als van Engelse zijde wordt erop gewezen dat bij goede, voorbe reiding van de vrouw zowel 1 geeste lijk als lichamelijk de bevalling praktisch pijnloos verloopt. Daartoe zijn nodig gymnastiekoefeningen m de zwangerschap ter beheersing en vooral ter ontspanning van buik- en bekkenspieren, voorts een goede voor lichting van de vrouw, zodat ze met •tri II. A. P. te Zutphcn. Fijn laag in de rug komt vrij veeï voor. Het is lang met altijd mogelijk zelfs na uit gebreid onderzoek te zeggen wat precies de oorzaak van de pijn is En zelfs ai heeft men de oorzaak menen te vinden is de bestrijding van de pijn niet gemakkelijk. IC.G. in Noord-Brabant. Een dra gende navel betekent meestal eczeem van de navel, veroorzaakt door smet ten oi door in de diepte opgehoopt vuil. Bij uitzondering mondt in de navel een blind eindigende buis uit. rest van embryonaal (oer) weefsel. Raadpleeg de dokter. zelfvertrouwen en zonder angst haar nnwutie bevalling tegemoet ziet. Ondanks U P?. - - Mevr. K. te Schiedam. Misvorming van de neus door een ongeval kan operatief verholpen worden. Ais boze brieven van verontwaardigde moeders die mij hun pijnlijke be valling toewensen zijn de resultaten van dit deel van de prenatale zore roin Ais je van de eeuw van het kind zou willen spreken, dan moet je toch wel in de eerste plaats ifrankrljk noemen. Niet omdat ze er nu zo bijzonder ver zijn met alles wat op voedkunde aangaat, maar wel omdat ze zich de laatste tien jaren zo ont zettend voor het kind interesseren. De tijdschriften die paedagogische artikelen publiceren zijn legio, met bun vraag- en antwoordspelletjes is het al precies zo gesteld. Het maandblad „Votre Enfant" laat keer op keer het kind een vraag stellen, waarop de moeder clan iets moet antwoorden. Maar wat moet ze antwoorden? En is het juist, wat haar hart haar ingeeft? Of wat zij haar liefste vriendin klakkeloos nabrouwt? Mag zjj zwijgen? Nee, dat mag ze niet. Ze moet meteen over een aantal logische argumenten kun nen 'beschikken wanneer haar kind vraagt: waarom is het donker als ik mijn ogen sluit, of: wat betekent rechtvaardig zijn, of: waarom moet vader altijd werken? En waarom maken ze konijntjes dood? En wat is nu eigenlijk electriclteit, of: waarom moet ik toch leren? Michel (vijf jaar) vroeg: maar waar was ik nu eigenlijk, rapeder toen jij klein was? Hij vroeg dit niet uit zich zelf, maar toen hij met haar wandelde en zij hem het huis wees waar ze vroeger met haar ouders ge woond had. Ze antwoordde: „jij was er nog niet." „Waarom niet? Waar was tk dan?" „Je was nog niet geboren, je was nergens." Hierop zweeg het kind. „O neen," zegt mevrouw H. D., die lerares is, „de moeder had moeten antwoorden„Toen. ik een klein meisje was, was ju nog niet op de wereld. Want er moetan eerst ouders zijn voor er een kindje is. En kleine meisjes zijn wel moeders, maar pop- penmoeders. Toen Ik met mijn pop speelde dacht ik al aan jou, Michel." Maar mevrouw A. T., moeder van drie kinderen, heeft haar dochtertje de jonge katjes laten zien. ,Dus jy hebt mij laten geboren worden," vroeg het kind hierop. „Ja, ja," ant woordde toen haastig mevrouw A. T. en ze liep weg naar de keuken, er stond immers een pan melk op het vuur. En zo was ze fijn en handig van het antwoorden af. En hierna komen er nog een hele boel mevrouwen en opvoedsters aan het woord en de een weet het al beter dan de ander. Ze weten het allemaal zo goed, want ze hebben er eerst over kunnen nadenken en er is niets natuurlijks meer aan. Maar als een kind met je uit Is en het stelt honderd en één vragen, hij heeft het het ene ogenblik over een hondenhalsband die hij in een etalage ziet liggen en het volgende waar, bega de rechte weg. zonder op moeilijke zijwegen te geraken. Die rechte weg kunt u immers zo lang of kort maken als u zelf wilt. Als u dat doet, zal het kind altijd naar u luisteren en tevreden zijn roet dat wat u hem hebt verteld. U zult zijn vertrouwen hebben en daarom zal het u nooit moeite kosten met hem te spreken, over wat dan ook. Interesseer u voor het kind, ja. maar niet door vraag- en antwoord spelletjes uit tijdschriften uit uw hoofd te leren. De moeder of op voedster die dergelijke enquêtes negeert, heeft de meeste kans om over "een kreupëlê man die voorbij- het juiste woord op de juiste plaats komt en vraagt: „wat is dit, hoe te zetten en om van haar kind geen komt dat, waarom zo en niet zo?," met problemen volgepropt wezentje wat zoudt u dan gezegd hebben? te maken. Nu, wees vóór alles eenvoudig en JACQUELINE. regel kan schieden. dit voor het fonds ge- Mevr. i\. te Dordrecht. Het adres van de Ned. Vereniging van Suiker zieken is: Prinsegracht 33, Den Haag. Als suikerzieke zou ik daar lid van worden. Mevr. v. D, in Zuid-Holland. Te laag is de bloeddruk niet gauw. Met de uitspraak: te lage bloeddruk staat men te gemakkelijk klaar Werkelijk ziekelijk verlaagde bloeddruk is een ongemeen zeldzame aandoening. Mevr. H. v. D. in Friesland. Wat een suikerzieke we! of niet mag eten bepaalt de behandelend arts. H. F. te Utrecht. Formaline-dam pen zijn schadelijk voor elk weefsel dus ook voor longweefsel. Mej. H. D. te Rotterdam. Lichtflik- kenngen, al of niet gekleurde bollen of ringen zien, is zeker een reden de dokter te raadplegen, die dan meestal de patiënt naar de oogarts zal ver wezen. H, G. te Rotterdam. Plaatselijke warmtetoedienmg wegens spit e.v. met infrarode stralen (warmtestralen) is onschadelijk voor een tbc.-pattënt H. L. HEIJERMANS Vragen, bestemd ooor deze ru briek, moeten zijn voorzien van de volledige naam en het adres van de afzender. Men gelieve te schrijven aan: Medische Vragen- rubriek Het Vrije Volk, Hekel- veld IS, Amsterdam- Advertentie l.M. "jVTatuurlijk, u hebt het onmiddellijk wel gezien: Daar staat Het Vrije Volk. Nou. klaar! Tja, dat dacht u De oplossing van onze Kerstpuzzle (nummer 170) luidde: aldoende leert men driehonderdnegen zeshonderdachttien antonvan duinkerken za&imaand activiteit- draagbaar wielrijders stommeling slampampers b ij eenkomst zilvervloot Het fragment uit een rede van koningin Juliana luidt: „Kerstmis is te staan. Het woordje HET kan na- maar. Dit is een schuifpuzzeltje. De tuurlijk op zijn plaats blijven staan, zoveel ruimer, lichter, groter dan dat letters staan twee aan twee op een wij hebben zelf naarstiglijk zitten blokje, op een rechthoekje. Nu moet schuiven en kwamen in veertien zet- u zich eens even voorsteller., dat de ten tot het gewenste resultaat. Pas grijze omraming een bakje voor- later merkten we. dat het ook in stelt, waarin de vier blokjes kunnen dertien zetten kon. Ziet u daar ook schuiven. Het blokje met de V en de kans toe? O erop kan dus naar beneden schui ven en dan eventueel naar rechts onder het blokje IJE. Dat noemen we één zet. Nu moet 11 trachten in zo weinig mogelijk zetten de volg orde van de blokjes zo te wijzigen, dat er ten slotte VRIJE VOLK komt Oplossingen vóór Zaterdag 15 Jan 1955 aan het bureau van dit blad. Schrijf vooral op uw briefkaart: Breinbreker nummer 172 waaraan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen." De winnaars waren: D. Mulder, Wormerveerstraat 3 II, Amsterdam ƒ10: G. G. Alberts, Van Oldenbar- neveldtstraat 77, Arnhem ƒ5; Jac de Vos, Oldeboprn (Fr.) ƒ2.50: L Ria- mens-Schuberd. Gare! Reinierszkade 177, Den Haag ƒ2,50 R. de Jong, 2e Akkermuntstr. 36, Eindhoven, ƒ2,50, M. de Mooy, Frisoplein 23, Delft, ƒ2,50. Ti

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2