Curves en berekeningen komen weer ter tafel Dualisme in prijsbeleid Bloem wordt goedkoper - Grisjin en Sakunenko: 2 nieuwe wereldrecords Prachtig ijs en enorme JÜ GOLDEN FICTION Teevan heeft 100 nieuwe vragen Is MacBride met zijn conclusies? Hoed afvoorFindlay prestaties in Alma Ata Amerika verlaagt prijs gramofoonplaten Melkprij s lio g er medisch gezien onjuist ...en het brood? Groentenpri j zen dalen weer V.S.-vIiegtui g in Noordzee Meisjes staken Bezwaren tegen het Fries als voertaal Explosie: twee lijnwerkers zwaar gewond Kampioenen verslagen op laatste ijsdag Werkgeversvoorzi t-ter Chinese luchtaanval Onder ons gezegd: Bouwmeester leidt in Hoogoventoernooi HET VRIJE VOLK DINSDAG 11 JANUARI 1955 toch maar liever Te haastig? Overstroming te Havelte Zeer hoog tempo Andersen blijft eerste op de 10 km MacBride stelt Viruly serie s VIRULY weer oiider vuur cherpe vragen (Van onze speciale verslaggever.) DUBLIN, Maandagmorgen „Als men u zou voorhouden, captain, dat u te weinig aandacht besteed heeft aan uw hoogtemeter, wat zou u dan hierop zeggen?" vroeg van morgen MacBride aan Viruly, nadat hij hem eerst gebombardeerd had met talloze vragen. Viruly: „In de practijk, bij elke normale start", is het volkomen gerecht vaardigd om na 250 voet gedurende enige tijd af te gaan op de snelheids meter en de ligging van het vliegtuig. Na een redelijke tijd komt dan de hoogtemeter in het geding. Dit alles in het geval, dat er niets bijzonders aan de hand is, natuurlijk." MacBride. „Bent u het ermee eens, dat dit vliegtuig niet verongelukt was als het voldoende hoogte had gehad?" Viruly: „Daar kan ik het niet zonder meer mee eens zijn. Zolang ik niet zeker weet wat er is gebeurd, kan ik daar geen antwoord op geven. MacBride: „Beseft u, dat er twee dingen zijn, die men u zou kunnen verwijten? In de eerste plaats: Een verkeerd inzicht, omdat u zich er niet van heeft overtuigd, dat het vliegtuig voldoende hoogte had en in de tweede plaats het verzuim, dat u niet voldoende heeft gelet op uw instrumenten?" Viruly: „Ik kan hierover niet meer zeggen, dan ik al heb gedaan." (Van onze medische medewerker H. L. Heijermans) Met bezorgdheid heb ik vernomen, dat de melkprijs met minstens drie cent is verhoogd. De regering en de voorlichtings dienst van de Voedingsraad hebben niet nagelaten te wijzen op het be lang van melk als eiwitbron. Men heeft daartoe melk verschaft op de scholen om tegemoet te komen aan het tekort aan eiwitvoedmg. Het is immers gebleken, dat het kind van de kleine man in groei achter is bij het kind uit een beter gesitueerd milieu. Medisch gezien is het ernstig wanneer men de melkprijs verhoogt. Nog geen twee maanden geleden konden wij verheugd meedelen, dat men het belang van de volksgezond heid voorop had gesteld en de keuze had bepaald od gestandaardiseerde melk in plaats van duurdere volle melk. Nu rijdt men wel een scheve schaats met die prijsverhoging. Laat men beseffen, dat prijsverho ging van brood iets heel anders is dan prijsverhoging van melk. Brood koopt de bevolking tóch, al is het'duur. Melk ziet men nog te veel als luxe-voe- dmg, Daarop gaat men bezuinigen. Het gevolg van prijsverhoging zal on herroepelijk zijn: bezuiniging op het gebruik van melk, speciaal in de kin derrijke gezinnen. Ik hoop van ganser harte, dat er alsnog maatregelen genomen zullen worden, ten einde deze medisch gezien onjuiste prijsverhoging te niet te doen. Een werkelijk belang van de volks gezondheid is hiermede gemoeid. De voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de heer A. Borst Pzn.. ziet in het beleid van de regering bij de bestrij ding van prijsafspraken een zeker dualisme. In een Nieuwjaarsrede heeft hij er de aandacht op gevestigd, dat diverse levensmiddelen vrij zijn in prijs. De regering weigert terecht minimum prijzen vast te stellen, maar ander zijds garandeert zij de landbouwer en de veehouder wel een zekere basis prijs. De heer Borst achtte het niet juist, dat een deel van het bedrijfsleven blijvend collectief wordt beschermd en dat een ander deel onbeschermd, i mede door scherpe prijsconcurrentie de ondernemingsgewijze produc:< moet ontwikkelen. Toen Viruly vanmorgen onnieuw in de getuigenbank stapte beiandde het onderzoek vrijwel onmiddellijk in het slop der grafieken Rechter Teevan. McGonigal en MacBride drie volslagen leken in mathemati sche luchtvaartkennis twistten langdurig over cijfers, curven en wiskundige berekeningen die door een adviseur van MacBride op pa pier gezet zijn en door McGonigal worden bestreden. Hun woorden bereikten de vlieger in de getuigenbank nauwelijks, maar een glimlach speelde over Viruly's lippen en op een gegeven ogenblik gingen die lippen van elkaar: „Ik heb nooit in berekeningen gedacht. Misschien heb ik het wel bij het verkeerde emd, maar als men hier wil bewijzen, dat ik niet in staat geweest zou zijn om een normale start met een normale Supér-Constellation onder normale omstandigheden te maken, dan klinkt mij dat vergeeft u mij dat ik het zo zeg belachelijk in mijn oren." „Het is voor mij uiterst moeilijk," zei Viruly, „om van papier te moeten (Eigen nieuwsdienst). Binnenkort zullen de ju ijzen van meel en bloem waarschijnlijk iets lager worden. De prijsverlaging kan voor de witte bloem iets groter zijn dan die voor regerings- blocm. Of deze verlaging gevolgen zal heb ben voor de broodprijs is nog een onderwerp van bespreking. In de Nederlandse Bakkerijstïch- ting wordt hierover beraadslaagd. Hoe groot de prijsverlaging voor de bloemsoorten zal zijn staat nog met geheel vast. Theoretisch is voor een verlaging van de broodprijs met een cent per brood een verlaging van de bloemprijs met ten minste 1.75 per 100 kg nodig. De oorzaak van de prijsverlaging voor meel ligt m hoofdzaak in het feit dat de waarde van de zemelen die bij de bloemfabricage afvallen ho ger geworden is. Deze zemelen dienen voor veevoeder en hiervoor gelden, mede als gevolg van de grote vraag vrij hoge prijzen. De hogere op brengst van deze afvallen maken dus een goedkopere productie van bloem mogelijk. In Egvpte zijn opnieuw 45 leden van de Mohammedaanse Broeder schap tot gevangenisstraffen veroor deeld, variërend van tien tot vijftien jaar. aannemen dat ik iets niet heb kun nen doen wat ik wel duizenden keren in mijn leven heb gedaan." „Als ik ten gunste van een andere piloot zou moeten spreken," ging Viruly voort, „en niet ter verdedi ging van mij zelf, dan zou ik nog meer nadruk leggen op het feit, dat het vrijwel uitgesloten is, dat een ervaren piloot zijn instrumenten niet weet af te lezen." Teevan: „Maar zou zelfs de beste piloot van de wereld niet een fout kunnen maken?" Viruly: „Natuurlijk is dat mogelijk, maar het blijft uiterst onwaarschijn lijk." De vlieger had nog meer op zijn hart. „Ik zou er in dit slotstadium graag de nadruk op willen leggen, dat zaklantaarns voor een bemanning eigenlijk uit den boze zijn. Zij belem meren de bewegingsvrijheid en laat de bemanning maar een hand vrij. Ik geloof, dat wij misschien meer men sen hadden kunnen redden, als wij onze twee handen vrij hadden gehad. Misschien zou men ons kleine lamp jes kunnen geven, die wij om onze hals kunnen hangen." „En verder," zei Viruly, „vestig ik uw aandacht op het feit, dat wij met zo'n kracht en snelheid op het water neerkwamen, dat motor nummer drie weggeslagen werd en met motor nummer drie onze rub berboot nummer drie. Het zou niet ondenkbaar geweest zijn, dat alle rubberboten in één klap waren weggeslagen, dat is een risico waarmee men ernstig rekening dient te houden als een vliegtuig in volle vaart naar beneden komt. De prijzen van de groenten zijn gedurende de vorstperiode snel ge stegen. Vooral de wintergroenten zijn duurder geworden; gemiddeld met 30 procent. De verwachting is, dat de groen- tenprijzen zullen dalen wanneer de vorst ons land weer verlaat. In hoeverre ze dan weer op nor maal niveaa komen, dient te worden afgewacht. Zowel op de veilingen als bij de detailhandel is men optimis tisch gestemd. Over het algemeen is een lichte daling reeds ingetreden. Andere fac toren, zoals de natte zomer, hebben cr toe geleid dat de prijzen van thans omstreeks 10 pet. hoger liggen dan het vorige jaar. Volgens het nationalistische minis terie "van Defensie op Formosa heb ben Maandag 38 Chinees-commu nistische vliegtuigen aanvallen ge daan op de nationalistische Tachen- eilanden. Er werden honderd bommen ge worpen, waardoor in een woonwijk brand ontstond. De meeste bommen, aldus de me dedeling, vielen in zee. Vermoedelijk is een vliegtuig neergeschoten. Advertentie l.ivi. ¥<vsï-> Een gulden genieting voor 80 ct. (Van onze speciale verslaggever) DUBLIN, Maandagavond Vanmiddag heeft rechter Teevan weer een honderdtal vragen gevoegd bij de ruim 13.000, die nu in 24 zitting:.,"- -en gevallen zijn. Ditmaal kwamen er grafieken aan te pas die door de deskundigen van de KLM overgelegd waren. Maar iedereen scheen te vermoeid om er dieper op in te gaan. Zelfs van MacBride en McGonigal, twee bij uitstek strijdbare figuren heeft zich een grote lusteloosheid meester gemaakt. MacBride liet de bestudering van de grafieken over aan ir. Falkenhagen van de Rijksluchtvaardienst, die hem voortdurend van advies dient. Een Engels kuststation heeft Maandag noodseinen opgevangen welke waarschijnlijk afkomstig wa ren van een Amenkaans vliegtuig, dat op een plaats ongeveer veertig mijl ten westen van Schouwen in de Noordzee is gestort. De reddingboot uit Breskens, de „President J. V. Wiersma" en de sleepboot „Zeehond" uit Ostende begaven zich onmiddellijk naar de opgegeven plaats. Om tien minuten over twee ver trok een Harpoon van de opsporings- en reddingsdienst van de Marine- luchtvaartdienst* van het vliegveld Valkenburg onder bevel van lt.- ter-zee vlieger tweede klasse J. F. Heeren. Met het invallen van de duister nis werd het zoeken gestaakt. Er was waarschijnlijk één man aan boord van het vliegtuig- (Eigen nieuwsdienst) Ongeveer honderd meisjes van de Nederlandse Stoomblekerlj in Nijverdal zijn Maan dagmorgen in staking gegaan, omdat zij zich niet konden verenigen met het beleid van een baas, die enkele weken geleden werd aangesteld. Maandagmorgen heeft de fabrieks- commissie met de directie over deze kwestie vergaderd. Het resultaat van deze besprekingen voor de meisjes was zo onbevredigend, dat zij om elf uur het werk neerlegden en naar huis gingen. ■>CSfs?ss Meer dan zes dagen heeft kapitein Findlav de luiken van zijn schip de Clan Kennedy" in de Waalhaven te JRoi rdarn. dichtgehouden en zijn opzet slaagde volkomen: de bratid in een -m de ruimen van zijn schip was geblust door de stoom, die hij er onafgebroken liad laten inblazen. Dit is de tweede keer dat kapitein Findlay dit stoute stukje vertoont. De schade is gering gebleven. Tijdens het „blussingswerk" liet hij de aan grenzende ruimen lossen en een brandweerexpert uit Londen hield het oppertoezicht Zondag gingen de luiken los: geen brand meer te bekennen. De Rotterdamse brandweer, die vanzelfsprekend op post was, nam voor de standvastige kapitein de hoed af. En terecht. De advocaat-generaal bevindt zich in een uiterst moeilijke, zo niet on mogelijke positie. unge week Vrij dag heeft hij vijftien vragen en ant woorden opgesteld in een document, dat alle aspecten van de ramp met de „Triton" behandelt. In dat docu ment, dat hij reeds ter informatie aan het Hof heeft overgelegd, geeft MacBride met de antwoorden zijn eigen conclusies weer. Maar dit document is nog steeds niet officieel ter tafel gekomen. Wel zijn Parfitt, Viruly en Rademaker opnieuw als getuigen gehoord. Van middag zijn ze zeii's alle drie wéér m de getuigenbank, geweest. tie vraag doet zich voor of Mac Bride. na de mening van deze be manningsleden opnieuw aangehoord te hebben, zijn conchissies niet zal moeten wijzigen. Is hij misschien wel wat erg haastig geweest? Voor de drie bemanningsleden van de „Triton" is deze beslist onnodig lang gerekte behandeling een zware beproeving die het uiterste van hun concentratie, geduld en goede wil vergt. De enige die onvermoeibaar schijnt, is rechter Teevan, Dinsdag gaat hij opnieuw Viru- iv, Parfitt, Rademaker, Peetoom en Vermeulen, de wetenschappelijke man van de KLM. horen, kondigde hij aan. Sprakeloos keken de advocaten el kaar aan. „Zuilen we dan maar weer om half elf beginnen?" zei de kleine rechter opgewekt. „Of zuiien we iets later komen, want we komen gemakkelijk klaar." MacBride stoof driftig op. „Wij kunnen beter een half uur vroeger oeginnen, mylord," zei hij vinnig, „want elk half uur winst is mee genomen." ..O nee, niet vroeger." zei Teevan beminnelijk. Door de vorming van ijsmassa's rond een stuw in de zgn. Oude Vaart is in de gemeente Havelte 25 ha weiland onder water komen te staan. Een strop voor de boeren, die hun land kort tevoren bemest hadden. (Van. onze p&rlementsredactie) De Eerste Kamer heeft zich met het wetsontwerp tot erkenning van de Friese taal hij het onderwijs be ziggehouden. In het voorlopig ver slag noemen enige leden het vrij willekeurig, bijv. het Fries een taal en het Gronings of Twents een dia lect te noemen. Zij vestigen er de aandacht op, dat soortgelijke wettelijke regelingen als er nu een voor het Fries is ont worpen, ook met betrekking tot an dere volkstalen, zouden kunnen wor den gevraagd. Andere Kamerleden zien het als een ernstig bezwaar, dat niet eerst het resultaat van de proefscholen is afgewacht, alvorens de regering voorstelde, het Fries als voertaal in do eerste dn; klassen van de lagere school m te voeren. Uiteraard moet men, aldus deze leden, de zesjarige kinderen in het Fries tegemoetkomen. Evenwel, ook in Overijsel, Limburg, Drente, kort om in vrijwel alle provincies moet men dit met de streektaal doen. Daarvoor is volgens deze leden geen bepaling in de lager-onderwijswet nodig, Bedoelde Kamerleden zien er geen heil in, het provinciaal bestuur van Friesland om zijn oordeel inzake dit vraagstuk te vragen. Zij duchten namelijk, dat dir, oordeel „meer zou worden beïnvloed door de wens, de Friese beweging tegemoet te komen, dan door het welzijn van het Jonge schoolkind." Het Liberiaanse ss „Seafaith" heeft Maandagmiddag gemeld, dat het een lek heeft. Het schip be vond zich op ongeveer zestig mijl sleepboot „Zeehond" uit Oostende De „Seafaith" meldde later, dat hij met geringe snelheid naar Ham burg terugkee-de, uit welke haven hij kortgelede was vertrokken. Het schip maakte water. De sleepboot „Holland" van de fa. Doeksen bleef Maandagavond in de nabijheid. Op de tweede dag van de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats op de „wonderhaan" hij Alma Ata (Kazakstan, Rusland) zijn nog twee wereldrecords verbeterd. Evgeny Gr isj in, de 1500 meter specialist, slaagde erin het wereldrecord op deze afstand, staande op naam van Valentin Tsjaikin met een tijd van Z min. 12.9 sec., gemaakt op 20 Ja nuari 1952 te Alma Ata, met niet minder dan 3.1 seconde te verbeteren en te brengen op 2 min. 9.8 sec. een even fantas tische prestatie als die van Boris Sjilkow op de eerste dag op de 5000 meter. Winnaar van de tweedaagse wedstrijd over de vier klassieke afstanden werd Dmitri Sakunenko met een totaal aantal punten van 184.638, hetgeen eveneens een nieuw wereldrecord betekende. Dit récord was in het bezit van Sverre Farstad (Noorwegen) met 188.958 punten, gemaakt tijdens de Europese kampioenschappen te Davos op 5 en 6 Februari 1949. Hij was trouwens niet de enige, die dit wereldrecord over vier afstanden in één wedstrijd van Farstad heeft verbeterd, want ook Jury Golowtsjen- ko. Jury Iwasjkin, Anatoly Fawlow, Gennady Vorobjew en Jury Kislow bleven met hun puntentotaal in het algemeen klassement beneden de 188.958 van de Noor. De 24-jarige Yuri Mikhailow, een rijder van wie men tot nu toe nooit had gehoord, kwam in de eerste rit van de 1500 meter aan de start. De weersomstandigheden waren voor treffelijk en het ijs bleek in schitte rende conditie te zijn. Toch was men verrast door de prachtige tijd van Mikhailow die 2 min. 11.2 sec. no teerde, waarmede hij het wereld record van Tsjaikin met 1,7 sec. ver beterde. Niet lang'daarna kwamen de spe cialisten Grisjin en Sergejew tegen elkaar uit. Grisjin, geprikkeld door de fantastische prestatie van Mikhai low, sprong na de start weg en zette er zo'n verschrikkelijk tempo in, dat de sprinter Sergeyew hem nauwelijks in de eerste ronde kon bijhouden. In de laatste ronde beschikte Gris jin over voldoende reserve om met een totaaltijd van 2 min. 9.8 sec. over de eindstreep te gaan: opnieuw was het wereldrecord verbeterd. Boris Sjilkow, wiens persoonlijk record op de 1500 m. op 2 min, 13.3 sec. stond, bleef eveneens binnen het wereldrecord van Tsjaikin en noteer de 2 min. 11.4 sec. Het persoonlijk record van Grisjin was 2 min. 14,1 sec. De ranglijst van alle tijden op de 1500 mefcr heeft door deze presta ties bel -ijke wijzigingen onder gaan. Vb<. wat de eerste zes betreft ziet de lijst er thans als volgt uit: 1. Grisjin 2 min. 9.8 sec. (was 7). 2. Mikhailow 2 min. 11.2 sec. 3. Sjilkow 2 min. 11.4 (was 2). 4. Tsjaikin *2 min. 12.9 (was 1).' 5. Engnestangen 2 min. 13,8 (was 3). 6." Farstad 2 min. 13.9 (Was 4). De 10.000 meter werd gewonnen door Dmitri Sakunenko in de tijd van 16 min. 44,3 sec., waarmede hij zijn persoonlijk record met bijna 35 sec. (17 min. 19 sec.) verbeterde, Hjahnar Andersen blijft echter num mer één staan op de wereldranglijst van de 10 km met 16 min. 32,6 sec., destijds te Hamar gemaakt tijdens de wedstrijd Noorwegen—Rest van de wereld. Sakunenko komt thans op de twee de plaats en Gontsjarenko is derde met 16 min. 50,5 sec., Mamonow vierde met 16 min. 52,2 sec. en Kees Broekman vijfde met 16 min, 56,3 sec. Sakunenko is met een totaal aantal punten van 184.638 wereldrecordhou der geworden over de vier afstanden in één wedstrijd en Sverre Farstad, de oude recordhouder is thans met De spoorwegarbeiders Goderie en Taheij uit Bergen op Zoom werden ernstig aan benen en onderlijf ge wond, toen Maandagmiddag bij werk zaamheden aan dc lijn Bergen op Zoom-Woensdrecht een granaat tot ontploffing kwam. Lijnwerkers waren bezig vuil van de spoordijk weg te hakken en in een sloot te verbranden. Toen Goderie en Taheij een hoop vuil in brand staken explodeerde een blindganger, een niet ontplofte granaat uit de oorlog. Hoewel hij zwaar gewond was ge lukte het Goderie op de dijk te klau teren en collega's te waarschuwen, die verderop aan het werk waren. Na voorlopig te zijn verbonden zijn de beide mannen naar een zieken huis in Bergen op Zoom gebracht. (Van een onzer verslaggevers) In Amerika zijn grote prijsverla gingen voor de duurste grammofoon platen ingevoerd. Het in Amerika zeer populaire merk RCAVictor verlaag de zijn langspeelplaten en platen met verlengde speelduur (vooral het klas sieke repertoire) met percentages die variëren van 2340 procent, Columbia, een van de grote concur renten van RCA, heeft dit voorbeeld gevolgd, daarbij echter uitzonderingen makend voor haar exclusieve platen, zoals bijv. opnamen van het Casals- festivai. Diverse kleinere merken hebben inmiddels de grote merken met prijsverlagingen gevolgd. Deze verlagingen doen de vraag rij zen, of ook in ons land een soortge lijke ontwikkeling is te verwachten. De belangrijke partijen op de gram- mofoonplatenmarkt in ons land heb ben zich evenwel hierover nog geen oordeel kunnen vormen, zo vertelt men ons. Daarbij komt, dat industrie en handel afwachten of de weelde belasting ook voor grammofoonplaten zal komen te vervallen. Mocht dat het geval zijn, dan komt de situatie op de Nederlandse platenmarkt geheel anders te liggen. Hangende deze kwestie is het echter zeer moeilijk voorspellingen te doen, aldus onze zegslieden. Van de zijde van de Nederlandse Consumentenbond is aan de Neder landse grammofoonplatenindustrie en -handel kort geleden het verwijt ge daan, dat de handelsmarges op de platen veel te hoog zouden zijn. Dit wordt toegeschreven aan een prijs afspraak, die nadelig voor de consu menten zou zijn. Het ministerie van Economische Zaken heeft deze kwes tie thans in onderzoek. 188,958 punten naar de zevende plaats verwezen. Inmiddels is Boris Sjilkow er nog in geslaagd zijn eerste plaats op de wereldranglijst van alle tijden te ver stevigen. Op de eerste dag had hij deze eerste plaats op Andersen ver overd, toen hij de 5000 meter in de wereldrecordtijd van 7 min. 45,6 sec. aflegde. Zijn puntenaaantal over de vier af standen zakte daardoor tot 185.303. Maar zijn verbetering van -2 min. 13,3 sec. tot 2 mm. 11.4 sec. op de 1500 meter bracht hem opnieuw kostbare winst en thans staat hij ongenaak baar aan de kop van de wereldrang lijst met 184.337 punten, op de voet gevolgd door Dmitri Sakunenko met 184.638 punten. Na vier dagen is het met de Ijspret (voorlopig?) ook in Groningen en Drente weer gedaan. Gisteren viel de dooi in. Toch heeft deze laatste ijsdag nog een klinkende verrassing gebracht: in het sportpark Veenoord werd de kor- tebaankampïoene van Friesland, Tine de Vries uit Kortezwaag, gedecideerd verslagen door het Drentse rijdstertje Arina Struik uit Eesergroen. De uitslag was: 1. Arina Struik (Eesergroen) ƒ80; 2. Tine de Vries (Kortezwaag) ƒ40; 3. Tini Huberts (Appelsga) ƒ25; 4. Annie Doedens (Zeyen) ƒ10; 5. Jantje Tienkamp (Donderen) ƒ5. De grote rijderij voor vrouwen te Midwolda leverde evenwel een Friese zege op. Geeske Brouwer uit Lang weer rekende hier in 4 ritten af met de snelste Groninger rijdster van dit ogenblik, Grietje Dieterman-Schuur. Uitslag: 1. Geeske Brouwer (Lang weer) ƒ100; 2. Lucie" Koops (Uithui zen) ƒ60; 3. Coba Engberts-Hoekstra (Zutphen) ƒ40; 4. Geesje Bakker (Giethoorn) ƒ20; 5. Grietje Dieter man-Schuur (Reiderswolderpolder) ƒ10. De sterkste rijders van Groningen en Drente kwamen aan de start m Slochteren, waar een wedstrijd tegen het horloge werd gereden. Henk Bak ker jr. sleepte hier zijn vierde bankje van honderd in vier dagen tijds in de wacht. 1, H. Bakker Jr. (Finsterwolde) ƒ100; 2. E. Kramer (Nieuw-Scheem- da) ƒ60; 3. G. Boelens (Peeloo) ƒ40; 4. H. Bakker Sr. (Finsterwolde) ƒ20; 5. H. Radix (Assen) 10. In de hoofdgroep van het Hoog- ov enSchaaktoernooi luiden de uit slagen van de partyen gespeeld in de derde ronde: Kovacs (Oost.)Kramer (Ned.) ii; Bouwmeester (Ned.)Perez (Spanje) ii; Pilnik (Arg.)—Milik (Zuidsl.) afgebr.; Prins (Ned.) Czerniak (Isr.) afgebr.; Bergsma (Ned.)Donner (Ned.) 01. Na de derde ronde is de stand: 1. Bouwmeester 2i pnt., 2. en 3. Pilnik en Milik 15 p. en 1 afgebr. party, 4. en 5. Kovacs en Donner I p. en 1 afgebr, party, 6. en 7. Kra mer en Perez 1 p., 8. Czerniak i p. en 2 afgebr. partijen, 9. en 10. Prins en Bergsma p. en 1 afgebr. party. Marian Anderson, de befaam de Negerzangeres, is opgetre den in Verdi's opera „Uil hallo in maschera." bij de Metropo lifan Opera in New York. Het was de eerste maal, dat een „gekleurde" kunstenaar op het toneel van deze oude opera kon verschijnen, hetgeen wel iswaar een verheugend teken is van de voortschrijdende de mocratie, maar erg vlug is men er toch niet mee geweest. In ieder geval staat Marian Anderson hier als een kwaad aardige heks in een pot te roeren, bezweringen uitspre kend die naar het zich laat aanzien weinig goeds in houden.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2