Koopmansbeurs veranderd in tuin mét prachtige vogels Vogelliefhebbers houden er hun expositie Flitsend Helicopters voor Sabena Niet óf maar waar... dat is de vraag! Interimrapport over Universiteit is klaar In 1970zouden er6000 studenten kunnen zijn Prima materiaal maar geen mensen voor mobiele colonnes Dienstplicht voor deze BB-hulp overwogen Handelsvloot sneller gegroeid dan lading Vlucht in het ijskoude water Dieven uit tuin gehaald De valbijl viel andermaal Vierdaagse van 26 tot 30 Juli Toestand veilig in Moiukken' Wagens van de RMC's wachten onbemand Malando in cantine van Excelsior A l spanning in strijd WF-Shell Rotterdam-Zuid vanochtend zonder stroom Werk voor specialisten Brand teistert hotel bij Gonda Marilyn zit tot Augustus 1958 aan „Fox" vast Marktberichten Burgerlijke Stand Schoorsteenbrandje ijlisbergen mag naar Hermes Lenin wordt „met vreugde" herdacht Visafslag Rotterdam GEESTELIJK LEVEN Wordt 'De Mantel' verboden in Israël? BKT VRIJE VOLK WOENSDAG 12 JANUARI 1955 PAGINA 3 Groter, mooier en interessanter dan de tentoonstelling in „Musis Sacrum van verleden jaar is de expositie, die de afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers dit maal in de Koopmansbeurs houdt. Het fraaie resultaat is te danken aan de uitbreiding van het ledental (van 50 tot 130), de inspanning van verscheidene vrijwilligers, die Zondagnacht 12 uur aan het werk togen, en ook aan de royale medewerking die de Plantsoendienst en Diergaarde Blij-Dorp hebben ver leend. T ijger vinken Op 28 Augustus 1953 heeft het gemeentebestuur van Rotter dam opdracht gegeven aan het Nederlands Eeonomisch Insti tuut een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van de op richting van een universiteit in Rotterdam. Dezer dagen heeft het NEI een interimrapport laten verschijnen. In dit rapport is weliswaar nog niet het antwoord gegeven op de vraag of vestiging van een universiteit in Rotterdam uit nationaal economisch standpunt bezien, gewenst moet worden geacht. Niette min zijn er zoveel gegevens in verwerkt, dat het rapport zonder twijfel een goede discussiebasis vormt. Zestig jaar getrouwd (Van een onzer verslaggevers) RIJ DE BEHANDELING van de begroting heeft minister Reel in de Tweede Kamer gezegd, dat hij de instelling overweegt van „de een of andere vorm van dienstplicht" voor de Rijks mobiele colonnes van dé organisatie Bescherming Bevolking. Thans is het materiaal voor deze colonnes nog geheel onbemand. Zo bevinden zich in een garage onder het viaduct bij Zwijn- drecht twee van de 23 mobiele colonnes. Een magazijnmeester houdt er de spullen schoon. Maar de mannen die met het mate- riaal kunnen oefenen, zijn er niet. In totaal zijn er royaal De "trams van de*"rechter MaasTóëver genomen 15.000 man voor nodig: 3500 voor de vijf colonnes van de geneeskundige dienst, 3000 voor de zes colonnes voor de opruim- en reddingsdiensten en 7000 voor de twaalf brandweer colonnes, waaronder één varende. Intensieve werving Geen achteruitgang ARIËNS SCHOENENHUIS vraagt: A. VERKOOPSTER B. AANK. VERKOPER(STER) C. Voor de Zaterdag; HULPVERKOOPSTERS Aanmelden: dagelijks Broersvest 54, Schiedam. Feiten cijfers Vit de omgeving Veemarkt Rotterdam Een 54-jarige broodbezorger, de heer G. W. van de Coöperatie DES, kwam gisteren uit de Gordon- straai om de hoek van de Nieuwe Haventoen hij plotseling een vrachtwagen tn volle vaart op zich af zag stuiven. Hij had twee mogelijkheden: remmen en onder de auto terechtkomen of door rijden en in het water belanden. Hij koos de laatste weg. Tijdig genoeg kon hij van de bakfiets afspringen, maar de carrier vloog met brood en beschuit de Nieuwe Haven in. Omstanders en collega's hebben de kar weer op het droge nabracht. De Schiedamsc recherche heeft twee Rotterdammers aangehouden, verdacht van poging tol diefstal. Het zijn de 38-jarige chauffeur J. A. V. en de 27-jarige bankwerker M. M., die opgesloten zijn door de Schic- damse politie. Zij waren gisteravond bezig in de tuin van mevrouw Van de Wetering aan de BK-taan. Dat was om kwart voor één. Mevrouw Van de W. be speurde onraad en waarschuwde de politie, die de mannen aantrof in het bezit van schroevendraaiers. ZU hadden hun motor in de nabijheid neergezet. De valbijl van de Overschieseweg is gisteravond om zes <uur terecht gekomen op een bestelauto van de heer W, M. J. B. uit Den Haag. De Hagenaar was langs de rode knip perlichten gereden, hetgeen bete kende dat de bomen over de over gang reeds daalden en zat plotse ling met een ingedeukte kap aan de andere kant. Wim Jansen, de KRO-omroeper, was gisteravond in Arcade waar hij op uitnodiging van de Nederlandse Bond Fotodetailliandelaren een fiits- show verzorgde. Er waren nog heel wat Schiedammers, die wel eens wil den zien, wat men flitsend kan be reiken in de fotografie. Wim Jansen heeft het allemaal iaten zien. Ver- scheidenen onder hen mochten het zelf eens proberen en het was een aardige stunt, dat deze probeersels later op de avond zijn getoond. Dui delijk bleek, dat als je even op de hoogte bent, flitsen aardige resul taten geeft. Geboren: Dorothea C. G., dv M. H. Gotink en G. H. Enderink; Her- manus C„ zv L. Rijsdijk en C. de Bok: Franciscus C. M., zv J. van Kan en M. J. Groothoff; Maria A. L„ dv C. A. H. Ruiter en C. G. Wagema- ker; Louise M., dv J. Boogaard en L. A. op de Djjk; Esther dv T. A. Groenendaal en P. W. van Vliet; Anthonia W., dv A. L. Rietveld en W. Roseleur; Trijntje, dv N. Klein en M. v. d. Eijk. Overleden: H. v. d. Hulst, 59 jaar. Men heeft de schilderachtige bin nenplaats veranderd in een kleurige tuin met als hoofdmotieven azalea mollis, heldergele Chinese klokjes, dennen en jonge loofbomen. Allerlei planten en sierheesters zijn daartus sen geplaatst. De verlichte vitrines met de glanzende exotische vogels komen in deze omgeving prachtig uit. Ook de afdeling kleurkanaries is zeer overzichtelijk ondergebracht. Bijzondere inzendingen zijn de Chinese tijgervlnken. die nog slechts enkele jaren geleden voor het eerst werden geïmporteerd, de klarinetvo- K<d met zijn karakteristiek geluid, de i le Braziliaanse kroonvinken, de rode kardinalen en de dwergpar kieten. Er is voorts een prachtige collectie glansspreeuwen en bij vele andere soorten zal men eveneens zeer gave en goedverzorgde exemplaren zien. De gezellige beo's hebben zoals steeds weer het hoogste woord en fluiten en imiteren dat het een lieve lust is. Prijsivinnaars Bij de kleurkanaries werd een vogel van de heer M. Mak kampioen, bij de vinkachtigen een paartje grijze rijstvogeis van de heer J. Montfoort, bh de insecteneters een Japanse nachtegaal van de heer T. Noten boom. Eerste-prijswinnaars zijn de heren B. Lagerwaard. A. J, den Her tog. M. v. d, Tas, J. J. Schafthuizen. L. Plooy. M Mak. Th. Blom H. No tenboom, T. Notenboom, M. van Gee- renstein J. de Groot jr.. J, Busscher. A. J. den Hertog, J. Montfoort en G. Groenewegen, De heer P. van Vollenhoven, die ook ditmaal vele vogels buiten mede dinging heeft ingezonden, zal de ten toonstelling vanavond officieel ope nen. We komen er nader op terug. De brandweer was gistermiddag om kwart over drie op bezoek bij de heer H. V. aan de Parallelweg 104, waar een schoorsteenbrandje was uitgebroken ten gevolge van een foute constructie van de schoorsteen. Een brandende prop is met de ramoneur verwijderd. WOENSDAG Passage-theater 2 en 8 uur. Het grote spel (18 laar) Monopole-theater. 2, 7 en 9 uur. Tarzans avonturen (18 jaar). Stedelijk Museum, geonend van 2 tot 5 uur. Tentoonstelling: „Precieuse tafe reeltjes" Beurs. 1022 uur Tentoonstelling Ned. Bond van Vogelliefhebbers. Apotheek: Fa. Evers. Lange Haven 81. telefoon 68242. Irene, 7.30. NCGOV. Musis Sacrum, 8 uur: WF-film- avond. Tivoli. 8 uur. De amateur, contact. DONDERDAG Sacrum, 8 uur: Musis avond. Passage-theater, Kunstkring. Volksgebouw, 7.30 uur: Alg. Bouwbedrijfsbond, vergadering. WF-film- De Sabena, Belgische luchtlijnen zal volgende maand twee nieuwe he licopters uit de Verenigde Staten ontvangen, die daar besteld zijn. Het zijn toestellen van het type Sikorsky S-55. Het aantal helicopters van de Sabena, in gebruik op de internatio nale diensten, wordt hiermede op zes gebracht. De internationale Vierdaagse af. standsmarsen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding worden zoals ieder jaar gebruikelijk te Nijmegen gehouden in de laatste volle week van de maand Juli. Dit iaar dus van 26Jxit en met 29 Juli. „De toestand in de Moiukken is veilig," zo heeft overste Soekawatl van het 25ste regiment infanterie in Makassar verklaard. Volgens buitgemaakte documenten zou de „Republiek der Zuid-Moluk- ken" van plan zijn geweest door vliegtuigen wapens voor drie batal jons te doen uitwerpen. Dit plan is „mislukt door het snelle optreden van het leger". Volgens de waarnemend voorzitter van de sectie voor defensie uit het parlement. Moh. Padang, die gis teren te Djakarta is teruggekeerd van een reis in de Moiukken, zijn bepaalde berichten uit Nederland over de landingen op vijf plaatsen in de Moiukken en een aanval op Ambon „geheel onjuist". Padang heeft persoonlijk deze plaatsen bezocht en geen dezer voor vallen heeft zich voorgedaan, zei hij. 8 uur: Scliled. Ned. Een gerechtshof in Leipzig heeft een 33-jarige ingenieur veroordeeld tot zeven jaar tuchthuis wegens het werven van leden der Oostduitse volkspolitie voor spion nage, aldus een bericht van het Westberlynse bureau „West". De heer en mevrouw Faardenkoper, Visserstraat 12 te Schiedam, zijn Za terdag zestig jaar getrouwd. Voor de tweede maal ontvangt de Excelsior Buizenfabriek aan de Bui tenhavenweg een Vara-orkest, Reeds twee jaar geleden was Accordeola op bezoek bij de buizentrekkers en thans komt Maiando en zijn tango-rumba orkest musiceren voor een directe uit zending; „In de cantine". Dit feest is op Maandag 17 Januari. De eerste avond van de serie van Viermaal twee ontmoetingen op het groene laken tussen de biljartploegen van Wilton-Fjjenoord en Shell heeft Ri dadelijk een flinke spanning te Z!ei gegeven. Acht wedstrijden zijn or gisteravond gespeeld op de grond van Wilton-Fijenoord, vanavond gaat Wilton op bezoek bij Shell aan de overkant van de Vlaardingerdyk voor de tweede serie van acht. Shell heeft op het ogenblik met tien punten uit acht wedstrijden de leiding, maar de scheepsbouwers zijn van plan er van avond flink tegenin te gaan. Volgende week Dinsdag en Woens dag spelen ze in de derde en vierde serie. In onze editie van morgen ko pen we nader op deze ontmoetingen terug. Rotterdam-Zuid heeft vanochtend zonder stroom gezeten door een brand in het transformatonhuis aan de Brielselaan op het terrein van dok 4, die om twintig minuten over elf uit brak. Het vuur was zeer snel bedwon gen, maar de gevolgen duurden lan ger. De trams konden een half uur lang niet rijden, zodat men vanuit het noordelijk stadsdeel niet verder kon komen dan tot op het Noordereiland. Het zal moeilijk zijn voor deze colonnes vrijwilligers te vinden. Zelfs als er voldoende mensen bereid zul len zijn dit werk te verrichten, is het de vraag of zij zich willen onder werpen aan een Intensieve opleiding voor dit specialistenwerk. In tegen stelling tot de „normale" BB-ers zullen zü niet tn hun eigen stad werkzaam zijn; zij moeten er reke ning mee houden, dat zij bij rampen overal in het land kunnen worden „ingezet", In zo'n opslagplaats 'als in Zwijn- drecht bevindt zich heel wat mate riaal: 24 autospuiten, 24 motorspui ten, twaalf trekkers, vier gereed schapswagens, 36 sledespuiten en vele brandslangen. De mobiele colon nes staan op de meest strategische plaatsen in ons land opgesteld. In tijden van nood kan de BB, een ge meenschappelijk" apparaat, een be roep doen op deze colonnes. Het komt bij de BB aan op onder linge hulpverlening. Zo kan de ene blokploeg de hulp van de andere in roepen, de ene wijk een beroep doen op de andere en de ene stad de andere helpen. Zelfs wederzijdse pro vinciale hulp is mogelijk. De mobiele colonnes schieten over al te hulp waar zij nodig zijn. Ook b(j de watersnood in 1953 hebben zij nuttige diensten verricht. Toen zijn zij min of meer lukraak bemand met BB-ers. Zij behoefden niet te worden gebruikt tijdens liet hoge water van vlak vóór Kerstmis. Het materiaal moet van tijd tot tijd rijden. Daarvoor zijn mannen nodig De magazijnmeesters houden de spullen zoals in Zwijndrecht weliswaar stofvrij, maar zij behoren intensief voor oefeningen gebruikt te worden. Daarom: De wagens moeten worden bemand, hoe eerder hoe Hei; schijnt, dat er hierover een druk overleg gaande is tussen de Ministeries van Binnenlandse Zaken en van Oorlog. Wanneer voor deze colonnes, die bij rampen uitstekeno werk kunnen verrichten, verplicht personeel wordt aangesteld, Kan dit worden gerequireerd uit de (buiten gewoon) dienstplichtigen. Misschien voert men ook een „burgerlijke dienstplicht" in in het kader van de „noodwacht-plicht', die voor iedere Nederlander van zestien tot 65 jaar geldt. Voor de „normale" BB zou zo'n „dienstplicht" niet worden- overwo gen en ook niet nodig zijn. Want sinds het begin van de wervings campagne van de BB begin Ja nuari 1953 hebben zich ruim 170000 vrijwilligers aangemeld. Er zijn er 232.000 nodig. In talrijke plaatsen en kringen in Nederland zijn er reeds voldoende vrijwilligers. Alleen in de grote steden heeft men nog meer vrijwilligers nodig, hoewel zich ook daar, vooral de laatste maanden, respectabele aan tallen hebben opgegeven, zoals in Amsterdam, waar er de laatste maanden 3000 BB-ers zijn bijgeko men. Er zijn daar nu meer dan 10.000 vrijwilligers. Maar er zijn er ruim 20.000 nodig. Het is echter moeilijk, zo niet on mogelijk om uit deze vrijwilligers het personeel voor de mobiele colonnes te recruteren. Daarom wordt de mogelijkheid van een verplicht dienstverband overwogen, zoals dat ook in Denemarken, Noorwegen en gedeeltelijk in Engeland bestaat. „Als het personeel er is en het materiaal ontbreekt zijn de klachten niet van de lucht. Maar nu is het materiaal er wel, doch ontbreekt het personeel," zei een deskundige ons. De mannen voor de mobiele colon nes moéten er echter komen, hoe eerder, hoe beter. Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag in Reeuwijk hotel „Zo- rnerzorg" geteisterd en de gehele dorpsgemeenschap rondom Reeuwijk- Brug in rep en roer gebracht. De bovenverdieping, waar twaalf kamers zijn, is volledig uitgebrand, terwfj! in het café beneden een enor me waterravage is aangericht. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt ruw geschat" op f 50 000.— Do Reeuwiikse brandweer bond met zes stralen de striid tegen het vuur aan en kreeg daarbij al spoedig as sistentie van de Goudse brandweer, die er nog drie stralen bijlegde. De brand die om twee uur was ont. dekt. was men om kwart voor drie geheel meester. De oorzaak is waar schijnlijk het omvallen van een pe troleumkachel. Het bestuur van de profclub Rot terdam/Den Haag heeft de oud- Feijenoordspeler Mijnsbergen toe stemming gegeven naar Hermes-DVS over te gaan. heden tot dat punt door. Porticulleren en bedrijven misten lange tijd electriciteit, hetgeen o.m, voor het Zuiderziekenhuis, de dokken en bakkerijen grote moeilijkheden gaf. Het NET stelt zich voor op korte termijn met een definitief rapport te verschijnen, waarin ter sprake zal komen of, indien tot de oprichting van een universiteit mocht woyden overgegaan, alle faculteiten of slechts een beperkt aantal voor verwezen lijking in aanmerking zouden komen. Het onderzoekingswerk van het NEI is uiteengevallen in twee delen: 1. Hoeveel studenten, mag men na een zekere aanloopperiode verwach ten te zijn ingeschreven aan een universiteit in Rotterdam? 2. Is het sociaal-economisch ver antwoord het aantal universiteiten in Nederland met één in Rotterdam uit te breiden? In dit interimrapport stelt het Instituut vast dat, voor zover het de technische outillage van liet Hoger Onderwijs betreft het probleem niet is óf, maar waar uitbreidingsplannen moeten worden verwezenlijkt. Volgens schattingen zal het aantal studenten immers m de jaren 1970 1980 één en één derde maal zo groot zijn als gemiddeld over de periode 19481953. Indien men bedenkt, zegt het rapport, dat er gedurende deze na-oorlogse jaren voor de meeste faculteiten reeds sprake was van een tekort aan opleidingscapaciteit in gesteld als ons Hoger Onderwijs is op de veel geringere studentenbe volking van vóór de tweede wereld oorlog is het duidelijk, dat een grootscheepse uitbreiding noodzake lijk zal zijn wil men de studenten generaties van omstreeks 1370 kun nen opleiden. Uitgaande van de stelling, dat in 1970 in Rotterdam een universiteit gevestigd zou zijn, komt het rapport tot de mlnimumschattïng, dar In dit jaar een aantal van 6.900 studenten in Rotterdam te verwachten zou zijn. Dit cijfer is als volgt samenge steld: Het rapport is uitgegaan van de veronderstelling, dat in 1950 een universiteit in Rotterdam gevestigd sou zijn geweest. Daar is ten eerste een groep van ongeveer 200 studenten, die n i e t tot universitaire studie zou zijn geko men, wanneer geen universiteit in Rotterdam gevestigd zou zijn ge weest. Geschat wordt, dat 160 studenten m plaats van in Delft in Rotterdam zouden hebben gestudeerd. Bij deze cjjfers wordt het aantal studenten van de Economische Hogeschool in Rotterdam (1150) geteld. Ten slotte is rekening gehouden met een onttrekking van 3.250 stu denten aan andere universiteiten. Op basis van 1950 kwam men dus op een totaal van 4.760 studenten. Rekening houdend met een toene ming van het aantal studenten in 1970 komt het rapport tot de becij fering- van 11/3 maal 4.760 c a. 8500 studenten. Daarop worden 500 studenten in mindering gebracht, die zeer waarschijnlijk aan de katho lieke universiteit in Nijmegen zullen terechtkomen. Er resteren dus voor Rotterdam in 1970 6.Q00 studenten. Hoewel over „onttrekken" van stu denten aan andere universiteiten is gesproken, verwachten de samenstel lers van het interimrapport, geen achteruitgang van de omvang der andere universiteiten. De groei van het aantal studenten in Nederland compenseert zelfs voor Leiden (de universiteit die het dichtst by Rotterdam is gelegen) vrijwel de teruggang die zónder deze toeneming van het totale aantal studenten is De communistische partij in de Sowjet-Unie heeft bepaald dat Lenin voortaan „met vreugde" zal worden herdacht op zijn geboortedag, 22 April en niet meer op zijn sterfdag. In het laatste geval had de herden king steeds het karakter van rouw. Heden kwamen aan de Visafslag alhier drie vaartuigen en -werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong gr. 3,20— 3.2, middel 2,55—2,75, klein 2,20—2,30, slips 1,952,00, tarbot gr, 2,552,60, middel 2,00—2,10, klein 0,70—1,20, griet 0,751,10, schol gr. 3840, middel 3537, klein 29—31, schar 27 29, zeebot 2931, schelvis klein 14 —20. kabeljauw gr. 3545, klein 28— 29, wijting 32—34, haring verse 16—18 Advertentie I. M. I In de laatste jaren nam de hoe- Veelheid goederen, die per zeeschip worden vervoerd, gemiddeld met drie procent per jaar toe. De totale ton nage van de wereldkoopvaardijvloot steeg evenwel sneller, namelijk met gemiddeld vier procent per jaar. De nieuw gebouwde schepen zijn boven dien sneller en meer doelmatig inge richt dan de vervangen schepen. Volgens een rapport van de Orga nisatie voor Europese Economische iSamenwerking was deze snellere groei van de handelsvloot in verge lijking met het ladingaanbod 'in be langrijke mate oorzaak van de moei lijkheden op de vrachtenmarkt in ■1953 en de eerste negen maanden van 1954. Vlagdiscriminatie. Steeds meer schepen varen onder de vlag van landen als Panama, Liberie en Hon duras, die minder goede sociale wet ten voor schepelingen kennen en die vaak ook de onderne mingen minder zware belastingen opleggen dan in de landen waar deze rederijen zich nor. maal zouden vestigen het geval is. In 1939 was de totale tonnage van schepen, die in deze landen geregistreerd zijn, ongeveer 800.000 ton. 3n 1953 was deze gestegen tot 5,8 millioen ton. Vooral ook Amerikaanse reders ma- (ken gebruik van de mogelijkheid hun .schepen in deze landen te laten in schrijven. OEES-bespreking. Het vraagstuk van het herstel van de inwisselbaar heid van de valuta zal opnieuw ter isprake komen op een deze week te "houden bespreking van de ministers ivan Financiën van de landen, die zijn laangesloten bij de Organisatie voor (Europese Economische Samenwer- (king. Een onmiddellijk resultaal wordt echter niet verwacht. Vrijhandel. Frankrijk zal het per centage van de invoerïiberaiisatie imet tien procent verhogen tot 75 pro lcent. De Franse minister van Finan- iciën, Faure, die dit aankondigde, ver. 'klaarde: „Wij staan thans aan de vooravond van volledige financiële onafhankelijkheid. Frankrijk heeft met alleen zijn vroegere aenterstana op economisch en financieel gebied ingehaald, maar heeft zelfs een voor sprong op andere landen. STAALIIAUSSE. De orders, die bij de staal- en ijzerindustrieën van de Kolen- en Staalgemeenschap binnen komen. blijven toenemen. Wanneer men de periode van October 1952 tot Juni 1953 op 100 stelt, blijkt, dat de ze orders in December 1954 het in dexcijfer 207 hebben bereikt. In De cember 1953 was dit indexcijfer 109. Herstel in Wall Street. De koersen in Wall Street stijgen weer na de kor te maar hevige daling in het mid den van de vorige week. Vooral giste ren was de beurs te New York zeer vast. Ongeveer driekwart van het veriies van de vorige week is reeds weer ingehaald. Twee democratische senatoren heb ben nu eveneens een onderzoek naar de bijzondere oorzaken van de te genwoordige hausse aangekondigd. Beursmakelaars vrezen, dat indien de stemming de komende weken op nieuw zeer vast zal blijken, de -rege ring verdere maatregelen tegen het effectencrediet zal nemen. Lager dividend. De Nederlandse Wol Maatschappij zal over het boek jaar 1953-54 een lager dividend uit keren namelijk 5% (v.j. 8%). Ais gevolg van handelspolitieke maatre gelen in verschillende landen waai de maatschappij afzet voor haar pro ducten vindt en door de toenemende internationale concurrentie vertonen de resultaten van dit jaar in verge lijking met 1952-'53 een gevoelige da ling. Het winstsaldo bedraagt 192.000 (v.j. ƒ324.000). Twentieth Century Fox. de studio van Marilyn Monroe, heeft, in ant woord op Vrijdag door de actrice en haar advocaat op een persconferentie in New York gemaakte opmerkingen verklaard, dat het met de actrice een vast contract heeft, krachtens het welk zij tot 8 Augustus 1958 uitslui tend in dienst staat van de „Fox" „Wij zullen elk wettig middel te baai nemen om er voor te zorgen, dat zij iedere bepaling van het contract na komt," aldus de „Fox", die verder zegt: „Mis, Monroe vroeg een nieuw con tract, dat haar dan ook werd aange boden. Haar vertegenwoordigers en haar rechtskundig adviseur keurden het goed, maar zy heeft het niet ge tekend. Dientengevolge blyft haar oude contract met lange looptijd van kracht. Toen Miss Monroe in Augustus 1946 bij ons in dienst kwam, kreeg zij 125 dollar per week. Thans heeft zij 1500 dollar per week. In de volgende pe riode van het contract krijgt ze 2000 dollar per week. Daarna komt een periode met 2500 dollar en ten slotte het laatste jaar van het contract 3500 dollar per week. Het nieuwe contract, dat Miss Monroe niet heeft getekend, garan deerde haar niet minder dan 100.000 dollar per film." tc verwachten ten gevolge van de oprichting van een universiteit in Rotterdam. Een eventuele Rotterdamse univer siteit zou in hoofdzaak studenten tot zich trekken uit de omgeving van Rotterdam. Deze studenten zouden, zónder universiteit in Rotterdam, voor het grootste gedeelte studeren aan de reeds bestaande universitei ten. Voor bedoelde studenten zou een Rotterdamse universiteit een bespa ring betekenen in de vorm van reis kosten, kamerbewoning e.d. Dat is dus het economische voordeel. Het NE.I. zal overigens in het tweede rapport economische voorde len en nadelen tegen elkaar afwegen. Fas wanneer tie verschillende groot heden zorgvuldig zjjn bekeken, kan de vraag beantwoord worden of de stichting van een universiteit in Rot terdam economisch gerechtvaardigd is. In de staat Israel houdt men zich op het ogenblik bezig met de vraag, of de film De Mantel al of niet ver toond mag worden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de film aan speciale censuur doen onderwer pen, daar hy bang is, dat de film de nieuwe immigranten te zeer zal be ïnvloeden. In dit verband schreef het hl Jeru zalem verschijnende blad Jerusalem Post het volgende: „Als de geestelijke honger van de inwoners van Israël niet op moderne wijze wordt benaderd, zal er een afval ontstaan van het Joodse ge loof en zal men zich begeven op ge vaarlijke paden, hetgeen door geen enkele eensuur zal kunnen worden tegengehouden. De minister van Binnenlandse Zaken is bang voor de invloed van De Mantel op de nieuwe immigran ten." zo vervolgt het blad. „Waarom? Omdat de nieuwe im migranten gepakt zouden kunnen worden door de krachtige voorstel ling van de christelijke gedachte Maar als onze geestelijke afweer zo zwak is en zo beschermd moet wor den, wat weerhoudt ons er dan van om op logische wijze nog verder te gaan en de christelijke zending en de scholen niet meer toe te laten? Geen enkel volk kan geestelijk be staan van negatieve censuur of van afweer. Er moeten voortdurend positief geestelijke en morele waar den komen." Ondertussen is de film in een be sloten voorstelling te Tel-Aviv ver toond aan de minister-president Sharett. aan de minister van Bin nenlandse Zaken, Rokach, en aan de minister voor Godsdienstzaken, Sha piro. Het oordeel van de drie minis ters is niet bekendgemaakt. Jonge arbeiders hebben een „dub bele kerk" gebouwd voor de bevolking van Giessbühl (Neder-Oostenrijk) De ene helft is een r.k. kerk. die al ingewyd is door- kardinaal Innttzer, terwijl het andere gedeelte voor de protestantse eredienst is en zojuist door de Lutherse bisschop May ge opend is. Het initiatief hiertoe is gekomen van de jonge arbeider Buehwieser. Toen deze bij de officiële ingebruik neming de sleutel overhandigde, zef deze. dat de zielszorg de basis is vaa het kerkelijk jeugdwerk." Bisschop May zei, dat deze dubbele kerk het symbool was van de diepere eenheid die er, ondanks alles, tussen de pro testantse en de r.k. kerk bestaat. GORKUM, 10 Januari. Prei 32 41, kroten 2426, groenekool 822, rodekool 3537, knollen 812!~, uien 830, winterpeen 1417, boe renkool 3341, witlof 2552, sprui ten 1738. Appelen per kg: Golden Delicious K 59. Gouareinet HH 20 --27. K 715, Jonathan K 411, Zoete Campagner HH 11. Peren per kg: Bredero HH 6—15, Kleipeer HH 11, Legipont 516, St. Rémy HH 12, IJsboUt HH 5—11. ROTTERDAM, 11 Jan. Aanvoer in totaal 3658 dieren. Vette koeien en ossen (naar schattin) 850, gebruiks- vee 828 w.o. 386 tbc.-vrij, vette kal veren 60, graskalveren 148 w.o. 102 tbc.-vrij, nuchtere kalveren 928, var kens 161, biggen 87, paarden 152, veulens 12, schapen of lammeren 394, bokken of geiten 38. Weekaanvoer: 6131 dieren. Prijzen: 2,54—2.70, 2.34—2,48, 1,90— 2,10; vette kalveren 2,903,00, 2,60 2,70, 2,202,32; graskalveren 325, 250, 175; nuchtere kalveren 53, 48, 44; biggen 55, 45, 38; slachtpaarden 2,00, 1,85, 1,70; schapen 120. 110, 90; lammeren 110, 100, 90; kalfkoeien 1025, 900, 750; melkkoeien 1025, 900, 750, vare koeien 650, 600, 475; vaar zen 675, 600, 475; pinken 425 325, 280, Vette koeien aanvoer ruim, han del slepend, prijzen teruglopend, enige prima's boven notering: vette kalveren aanvoer matig, handel vlug, prijzen ongewijzigd; graskalveren aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen vooral niet hoger; nuchtere kalveren aanvoer iets min der, handel goed, prijzen vooral niet lager; biggen aanvoer kort, handel redelijk, prijzen iets stijver; slacht paarden aanvoer een groter, handel lui, prijzen le kw. jonge paarden prijs., 2e en 3e kw. iets minder; scha pen en lammeren aanvoer kleiner, handel stroef, prijzen -wat lager; kalf- en melkkoeien aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen onveran derd; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen prijshoudend; tbc.-vrij veel aanvoer Iets meer, handel tamelijk, prijzen prijshoudend. KERKELIJKE BEROEPEN ENZ. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJsel R. W. Steur te Ouddorp (Z.-H.l: voor Lexmond P. Westland te Waarder. Aangeno men naar Urk A. V. d. Beek. cand, te Hiüegersberg. Gercf. Kerken. Beroepen te "voi- Ienhove-St. Jansklooster G. H. Ho- mans te Nieuwerbrug a. d. Rijn: to Lemelerveld A. Treurniet, cand. ta Den Haag; te Moerdijk D. H. Boreers, cand. te Utrecht. Bedankt voor Raaaisdonk-Drlmmeien D. C. Los te Stellendam; voor Nijmegen (vacatur® K. Schouten) W, v. d. Meulen te Sleeuwijk. Geret. Gemeenten. Aangeno men naar Moerkapelle F. J. Dlele- man te Yerseke, die bedankte voor Amsterdam-C. Geref. Kerken (art. 31 k.o.) Be dankt voor Leerdam J. H. V. cl. Hoe ven te HouwerzUl. OOSTVOORNE, 11 Jan. Goud- reinetten kg 11—20; Jonathan 26 30; Knolselderij 15—26; Prei 16—27; Spruiten 24—32; Uien 14—22; Witlof 2533; Winterpeen 914; Andijvie 50; Kroten 18—28; Rodekool 28—33; Eigenheimers 1113; Waspeen 16 28; Savoyekool 2830. ROTTERDAM, 11 Jan. Aard appelen grote kg 7,6010,60; ld. po ters 8,30; Andijvie 1 62—74; id. 2 52—53; Kroten IA 28—30; id. 2A 1529; Waspeen 2A 1831; Selderij 1 bos 36; Rodekool IA kg 3843; id. 2A 3142; Savoyekool 1 2629; id. 2 30—31; Groenekool 1 19; id. 2 7—23; Witlof IA 43; id. 2A 27—45; id. 2B 2343; Grote-peen 422; Uien geschoond 1425; Spruiten gesch, A 57; id. B 30; id. ongeseh. 2A 1555; id. 2B 1523; Knolselderij st. 423; Uien kg 4—22; Boerenkool 10—26; Prei 20—29. Fruit (resp, St A, St B, St C, HH A, HH B, HH C, HH 1, HH 2, K); Cox Orange P 3436. 3651, 45, 68, 923; Jonathan 28- 41, 20, 23, 23, 26, 7, 7—12; Goudreinetten 17—28, 14 22, 13—20, 15—21, 11, 9—17; Golden Delicious 55—61, 4243, 3642. 38, 30, 1332; Goudreinetten Rode 31, 26, 25, 20- St. Rémy 18, 17, 17, 816; Cotesse de Paris 7—11, 4, 6.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1