is De heer C. H. Buschmann voorzitter van K. v.K. hield Nieuwjaarsrede Mandement in discussie VVD- en PvdA-jongeren gast van pater Jezuïet DWS krijgt 't weer druk Inten sieve activiteit Kapitaalsuitbreiding bij Van Ommeren TCK startte tweede f helft uitstekend Voor valsemunters geen plaats op Veertien dagen voor op Denkt aan de vo DISTRICT BENEDEN-MAAS Uit het dagboek van de politie Vergroting tankervloot Sfeer Marktberichten Ex-vriendin in neus gebeten Kapitein en stuurman aangerand iri Snip en Snap DWS verliest goed handballen Nazorg tournee Billy Graham Diefstallen Minder haring. Onrustig maar goed Enorme stijging Goed jaar voor de middenstand Grotere tonnage Bouwmeester leidt in Kaasstad-strijd Burgerlijke Stand Van Lint emigreert GEESTELIJK LEVEN HET VRIJE VOLK DONDERDAG 20 JANUARI 1955 PAGINA 5 EEN INDRUKWEKKENDE WEERSPIEGELING van de economische ac' viteiten in 1954.Zo mag de rede genoemd worden, die de heer C. EL Buschmann, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, hedenmiddag uitsprak in de Harmonie te Viaardingen voor leden van de Kamer en genodigden. Na een korte algemene beschouwing; kwam de voorzitter tot een bespreking van de arbeids markt in het gebied van de Kamer. De mannelijke beroepsbevolking nam met rond duizend personen toe tot 53.756. De gemiddelde werkgelegenheid met inbegrip van vrouwen bedroeg in 1954 het aantal van 63.038. Er is een groot tekort aan geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten. Er zijn 2.637 op-nstaande geregistreerde aanvragen. Driemaal zoveel als in 1953. De gemiddelde werkloosheid bedroeg 142 'egen 252 in 1953 VERVOLGENS NAM DE HEER BUSCHMANN de verschillende bedrijven onder de loupe. De bedrijvigheid in de scheepsbouw en metaalnijverheid was ook in 1954 weer zeer bevredigend. Er werden weer verscheidene orders geplaatst, zodat over de gehele linie een goede bezetting der werven in het komende jaar ge waarborgd is. De materiaal-aanvoer is weer behoorlijk, wat de bouwtijd der schepen ten goede komt. De capaciteit der Nederlandse werven en machinefabriek is van dien aard, dat zij ook in tijden, dat bouworders in ruime mate verstrekt worden, toereikend is. Een volledige bezetting is weer bereikt bij de reparatie-opdrachten. De voorzitter wees in dit verband op de concurrentie van het buitenland. De bedrijvigheid op de kleine werven heeft zich over het algemeen op het peil van 1953 gehandhaafd. Verheugend waren de opdrachten van de zijde van de visserij. Het nieuwe jaar is ingegaan met een vrij goed gevulde orderportefeuille. De werven hadden te kampen met een tekort aan vakkundig personeel. Op Woensdag 2 Februari wordt de inschrijving opengesteld op tien miliioen gulden niet royeerbare certificaten aan toonder van gewone aandelen a f 1000 elk, in de N*.V. Phs. van Ommeren te Rotterdam, tot de koers van 150 Het oog van de directie, aldus blijkt uit het emissie-prospectus, blijft gericht op de investeringsmogelijkheden, t.a.v. speciale vervoeren van vloeibare ladingen. Ijlj^rZUlD-HO l LAN 0SCH E f^ANtOOtóOEKHANDEL Voor de afdeling Rotterdam van de NTTB is de tweeae helft van de tafeltenniscompetltie begonnen. Reeds dadelijk heeft het Schiedamse TCK te kennen gegeven, dat het liefst zover mogelijk verwijderd blijft van de laatste plaats. In een goed gespeelde wedstrijd klopte dit team op ondubbelzinnige wijze USV 3, dat het in deze tweede helft wel uiterst moeilijk, zal krijgen om het behoud van de plaats in de eerste klasse te verzekeren. (Van een onzer verslaggevers) In een geheel uit glas opgetrokken paviljoen in het Rotter- ierdamse Park, tegen de Nieuwe Maas aan, zal het Neder landse bank- en geldwezen de geheimen van zijn bestaan op E 55 onthullen. Tekort aan unt voor de toestand bevredigend. Grote aan- nemingswerken b.v. voor woningbouw werden in groten getale-uitgegeven. Daarvoor komen alleen de daarop ingestelde grote aannemers in aan merking. Over „het" Schiedamse -product heeft de voorzitter een reeks inte ressante gegevens verstrekt. De af zet van gedistilleerdproducten in het binnenland heeft vooral in de laatste maanden van 1954 een stijgende lijn vertoond. Spreker meende, dat hieruit geen verhoogde consumptie mocht worden afgeleid, maar dat door de hande laren voorraden zyn aangelegd in verband met de wijziging van de omzetbelasting. De export van ge distilleerde dranken bedroeg in 1954 ongeveer 20 miliioen. Dat is meer dan in 1952 en 1953. De afzet 'naar Brits West-Afrika is toenomen. On geveer 25 van de totale export gaat hier naar toe Voorts gaf, hij een overzicht van de haringvisserij in liet afgelopen jaar. Dit jaar-was de aanvoer van maatjesharing met 69.000 kantjes in de maanden Juni t,m. Augustus lager dan in de voorgaande jaren. De iotaalaanvocr met 123.776 kantjes bieef beneden die van vorig jaar. De Vlaardingse vissersvloot wordt in 3955 met drie moderne haring- irawlers uitgebreid. Door Vlaardingse schepen werd in 1S54 gevangen een totaal van 174.024 Santjes ter waarde van 4.870.000. De aanvoer van verse haring door Vlaardingse schepen bedroeg 2.159.000 kg ter waarde van 518.000. De grote voorraad haring in het begin van 1954 werd in de eerste vijf maanden van het jaar tegen ver liesgevende prijzen grotendeels naar Rusland verkocht. Door Vlaardingse exporteurs werd aan gezouten haring uitgevoerd 15,604.000 kg ter waarde van 9.327.000. De haringhandel kan op een gun- tig jaar terugzien. De heer Buschmann zei vervol- pis, dat het voor de zeepindustrie ta 1954 een onrustig, doch alles bij «kaar genomen een goed jaar is Sewecst. De opkomst van de synthe tische wasmiddelen heeft de markt tanzienljjk uitgebreid, maar de ver koop was niet geheel aanvullend. De „ouderwetse" producten ver toonden daardoor een geringe terug gang. fabriek in Viaardmgen heeft in iSoi steeds op volle capaciteit moeten verken om de gevraagde producten kunnen afleveren. De productie' van Omo en Sunil moest zelfs op volledige continu-basis ter hand worden genomen. De fabriek in Viaardingen zal in de nabije toekomst weer uitgebreid worden. De kunstmestindustrie gaf gedu rende 3954 reden tot tevredenheid. De export leverde toenemende moei lijkheden op. De peulvruchtenbranche werd in het vorige jaar gekenmerkt door een ongekend grote prijsstijging, Oorza ken daarvan waren de lange regen periode in Juli en Augustus, waar door de kwaliteit van de oogst na delig werd beïnvloed en de misluk king van de envtenoogst in Enge land. Dit land verscheen als grote koper aan de markt. In een periode van 2 tot 3 maanden steeg de prijsf met ongeveer 1.30 De omzet cijfers geven de belanghebbenden reden tot tevredenheid. De te Viaardingen gevestigde mar garine-fabriek was in 1954 goed be zet met orders. De activiteit op de exportmarkt had groter kunnen zijn, als de arbeidsmarkt niet zo krap was geweest. De meubelindustrie expor teerde belangrijk minder naar België. De vooruitzichten voor 1955 zijn naar de mening van insiders niet zo gun stig, als de conjunctuur zou doen verwachten. In de bouwnijverheid was ten aanzien van het burgerwerk Over de middenstand verstrekte de heer Buschmann de volgende gege vens: Voor de'Vlaardingse midden stand was hei een zeer gunstig jaar. Er was een toenemende activiteit van verschillende zaken. Ook de Volkscredlctbank heeft de koopkracht gunstig beïnvloed. Spreker achtte het te vroeg reeds conclusies te trekken over het win kelcentrum aan de Van Hogendorp- laan. „Voorlopig heeft men in meer derheid rede» tot tevredenheid." zo zei hij Be middenstanders in Maas sluis zien met tevredenheid op het voorbije jaar terug. De resultaten waren beter dan ln het voorbije jaar. Uit Schiedam ontving de Kamer geen berichten. Hij meende evenwel, dat voor de Schledamse middenstand hetzelfde geldt als voor de Vlaar dingse. Voorts verstrekte de heer Busch mann een aantal cijfers over het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg. Voor het district van de Kamer waren 1338 schepen bestemd, die direct uit zee naar de bewuste havens opstoomden, metende in totaal 1.881.483 nrt. Naar Schiedam kwamen 252 sche pen metende S19.621 nrt.; naar Viaar dingen 778 schepen met 972.540 nrt.; en naar Maassluis 308 schepen met 89.322 nrt Het aantal onderging een kleine vermindering. Er stond een vermeer dering van de netto-inhoud tegen over. Wat het Rijnvaartverkeer over de eerste 9 maanden van 1954 betreft valt op, dat Viaardingen zijn tweede plaats aan Amsterdam heeft ver loren. Er is, volgens de voorzitter, niet aan te nemen, dat dit beeld zich in de laatste drie maanden heeft ge wijzigd. Bioscopen: Passage-theater, 2 en 8 uur: De levensroman van Richard Tauber. Monopole-theater, 2, 7 en 9 uur: Meisjes van de grote stad. Apotheek Firma Gouka. Groenelaan 127, tel, 68035. Tentoonstellingen Stedelijk Museum, 2—5 uur: „Pre- cieuse tafereeltjes", werken van Bak ker Korff. Koopmansbeurs, 10 uur: Sier- en zangvogels. DONDERDAG Passage-theater, 2 uur: film; 8 uur Kath. Kring „Sag' beim Abschied leise Servus". Volksgebouw, 8 uur: Vrouwengroep PvdA. Bespr. „Kopen of afbetaling" Musis Sacrum. 8 uur: O en O van WF, film en lezing. VLAM IN OLIEBOLLENPAN Gistermiddag was mevrouw H. in de Van Marumstraat aan het ollie- bolien bakken, toen plotseling de vlam in de pan sloeg. Mevrouw H. slingerde de pan met brandende olie op het balkon en liep hierbij ernstige brandwonden op aan haar gelaat, haar handen en haar benen. Ze is door de GG en GD naar de Dr. No- letstichting gebracht. De brandweer heeft de vlammen met een emmer water geblust. OF ANDERMANS FIETS Een hoofdagent van politie heeft gistermiddag op de BK-Iaan twee Engelse zeelieden aangehouden;- die zich voortbewogen op fietsen, die zij hadden gestolen in de Halleystraat en de Hoflaansfcraat. DWS, de Schiedamse handbalver eniging, gaat weer een drukke week tegemoet. Gisteravond speelde het eerste dames- en het eerste heren team, vanavond gaat het eerste da mes naar Vires, Vrijdag ontvangen de heren van het eerste Wilton-, Fijenoord, Zaterdag komen de da- nies .Meeuwen bij dames DWS 1 op visite en voor Zondag 'Is er een pro gramma, waarin het eerste heren team tweemaal speelt, namelijk tegen Vires 1 en tegen Onder Ons en het eerste dames tegen Schutters. Dit is dan natuurlijk het wedstrijdprogram ma voor het zaalhandbaltournooi in Ahoy'. We geloven dat de beide zaal- handbalteams een vrij behoorlijke kans hebben om in de finale te ko men, die Zondag om 4 uur wordt ge speeld tussen de dames en om half- vijf voor de heren. De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, de heer A. van Umnen, heejt verslag uitgebracht °oer de werkzaamheden van de Kamer in het afgelopen jaar. Het 3 oen kloeke lijst van activiteiten. Het secretariaat had in het al- yfjopen jaar met persaneelsmoei- ujicheden te kampen bij een steeds toenemende hoeveelheid werk. JJe commissie voor de Vesti- Wtyswet behandelde in elf verga deringen 342 ingekomen vesti- rmgsaanvragen. Het handelsregister neemt steeds omvang toe. Daarin komen wans voor 5000 werkelijk be- f_ananfe zaken In het afgelopen mar kwamen 401 nieuwe inschrij vingen tot stand, 216 doorhalin- w V wijzigingen. Het aantal faillissementen be- voep in Schiedam 2. Vlaardin- 6, Maassluis 2 en de eilan- ten t. ■■WIJNDRECHT - Andijvie 67— spruiten a 47—58, b 37—45; witlof «-53, b 37-42; glasveldsla 134— •■•Prei 3036, uien 526 p. kg; ofeeldery 3—25 p. st: rodekool 35— savkool 2228, groenekool 20 jnttekoo) 19, boerenkool 27—39, **peen 15-21, kroten 17—41 p. selderij 79. peterselie 10 p. bos; ™an Merkes 14—15, St. Remy 15. ^erode 15—16 p. kg. Met de zich by voortduring ln stijgende lijn bewegende algemene econmische ontwikkeling houdt de activiteit van het concern gelijke tred. Dit geldt voor het gehele ar beidsveld van de vennootschap. In het zeerederijbedrijf is het ver. vangingsprogramma nagenoeg vol tooid, waardoor de gemiddelde leef tijd van de vloot dit jaar za! uit komen op 5,8 jaar. Behalve de speciale vervoeren van vloeibare ladingen, waarbij dus de tankervloot betrokken is, acht men het verantwoord de vloot van tramp- vrachtschepen uit te breiden. Gezien de steeds stijgende vraag naar ton nage voor tankvervoer op de binnen water -> moet ook de binnenvloot bin: .e,; kort worden vergroot. Precies gelijk aan deze ontwikke ling loopt die van de Matex-bedry- ven. waar naast modernisering ook uitbreiding tot de noodzakelijkheden behoort. In het algemeen ligt by de overwegingen, die tot deze emissie hebben geleld, het accent op doelbe wuste, zy het voorzichtige uitbrei ding van het zeer kapitaal-intensie ve bedrijf. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van preferente, originele gewone aandelen en niet rcyeerbare certificaten van gewone aandelen Van Ommeren en certifi caten van aandelen N.V. Stoom- vaartmy. „De Maas". De nieuwe aan- Het Kaasstad-schaaktoernooi in Gouda is gisteravond voort gezet. De jeugdkampioen Roessel speelde wit tegen Donner de nieuwe Ben Oni-verdedlging, die hyzonder interessant spel Het zien. Na 41 zet ten werd de partij afgebroken in een moeilijk eindspel, waarin Roessel waarschijnlijk betêr staat. Bouwmeester versloeg met zwart Van Geet na 30 zetten. De Gouwe naar heeft thans de leiding met 2 punten uit 2 partyen. delen delen ten volle in de winst van 1955 en volgende jaren. Door deze emissie wordt het ge plaatste kapitaal verhoogd van 30 miliioen tot 40 miliioen. De resuitate nover '54 zuilen onge veer gelijk zijn aan die van 1953, hoewel er vorig jaar geen bijzondere baten uit verkoop van schepen te boeken waren (in 1953 8.350.000). Verwacht wordt een onveranderd dividend van 12 procent. De direc tie verwacht, dat parallel aan de ge roemde uitbreidingen de winstmo- seiykheden zullen toenemen. IN EEN BIJZONDERE bijeenkomst, waarin allen blijk gaven van een oprechte belangstelling en eerbied voor de meningen en inzichten van anderen, waren gisteravond de leden van de jongerenorganisatie van VVD, „Vrijheid en Democratie" en die van de Partij van de Arbeid, „Nieuwe Koers", de gasten van pater J, Baeten, S.J. <een zogenaamde Jezuïet), die in het keu rige zaaltje van het Katholiek Sociaal Centrum aan de Nieuwe Haven vertelde over de bedoeling en betekenis van het bis schoppelijk mandement en zijn antwoord gaf op velerlei critiek en grieven, die de jongeren uitten. De bijeenkomst was besloten, op dat .ieder. in staat was vrijelijk het- gene naar voren te brengen, dat hem of haar op het hart lag en daarom is het ons niet mogelijk een verslag van deze interessante avond te geven. Wel mogen wy enige dingen ver tellen omtrent de sfeer, die er heers te. Mr. H. B. Engelsman fungeerde als voorzitter en alle „partyen" wa ren vol lof over de uitstekende ge spreksleiding. Mr. Engelsman ver staat" de goede kunst in enkele woorden een aantal opmerkingen samen te vatten en ais afgerond vraagstuk te berde te brengen. Pater Baeten. een voortreffelyk spreker en een goed gastheer, ant woordde vaardig en schetste op be grijpelijke .wijze de grondbeginselen en de practisehe toepassing van de katholieke levensbeschouwing. Dat niemand iemand overtuigen zou, stond van te voren vast. dat was ook 't doel van deze bijeenkomst niet. Wat de VYD-jongeren en die van de PvdA echter bereikten, in goede samenwerking met pater Baeten en onder de knappe leiding van mr. Engelsman, was een eerlijke uitwis seling van ideeën, die zeker haar practisch nut zal hebben, al was het Geboren: Roger J z v H PluUm en G van Elteren; Johannes z v G Kos ter en M M N v d Meuien; Gerrit z v A Molendyk en G van der Kruyt; Carolus M z v H M Ronteltap en A M A Kloos; Hildegard MJjvF Pegels en H Hartmann; Helena M B dvM van Eyk en M P van Oevelen, Overleden: M Korporaal 95 j; J A Gytenbeek 7 j; P C Golhof 83 j wed. alleen maar doordat allen nogmaals hebben ondervonden, dat het niet aangaat zich maar domweg af te sluiten voor de mening van een an dersdenkende. Ari verren tie M PASSAGE SCHIEOAM- V1:U L P E N H OUDERS Loek Verlinde gaf by TCK het voorbeeld. Met zyn korte, maar zeer harde slagen plaatste hy de USV-ers voor onoverkomeiyke moeilijkheden en 3 overwinningen beloonden hem voor zijn goede flitsende spel. W. de Winter steunde hem met twee suc cessen en toen ook Piet Boer een zege uit het vuur sleepte, waren de winstpunten voor TCK veilig. Het dubbelspel diende alleen om de uit slag voor TCK wat te verfraaien. Carbon liet er tegen Vanheysen geen gras over groeien. Carbon voerde de stand in hoog tempo op en alleen Bert van der Linde liet eenmaal in een uiterst spannende party de winst aan Jan van de Driessehe. Wim Schulier en Hans de Klerk bleven bij Carbon ongeslagen. In afdeling C van de eerste klasse kwamen Robaver en Eendracht 2 tot een puntenverdeling. In de tweede klasse zagen we enige rustige wedstrijden, waarvan de re sultaten geen verrassingen brachten. Xerxes 4, dat op de tweede plaats slechts wacht op een struikelen van USV 4, maakte tegen PTT geen fout. Xerxes 5 daarentegen moest met niet minder dan 9—1 de winst aan Car bon 5 laten. DWL zond Contact met een 73-neder!aag naar huis en Ka- veka noterde een vrij gemakkeiyke zege op Feijenoord 4. Het. wegblijven van het Schiedamse Ready 3 leverde Sozaro in de derde klasse een pa pieren 10O-overwinning op. Xerxes 6 zag zich door Gewaro van de eer ste plaats gestoten. Emans en Hop staken noteerden elk voor Gewaro twee overwinningen. Huige klopte Ad. Schutte en het dubbelspel bracht Gewaro ten slotte de volle winst. De uitslagen waren: Klasse IB: USV 3—TCK 3—7; VanhessenCarbon 3 19; klasse IC: RobaverEendracht 2 55; IRO Rono 46; klasse 2A: Xerxes 4 PTT 73: klasse 2B: Bono 4Elan 2 91; kiasse 2C. Carbon 5Xerxc-s 5 91; klasse 2D: DWLContact 73; KavekaFcyenoord 4 300; klasse 3A: SozaroReady 3 100: klasse 3E: GewaroXerxes 6 64. RTTB: Klasse 1D: DWL 2—O ving 2 55; klasse 1G: Xerxes 8Bevan- ko 2 0—10. OUD-BEIJERLAND 19 Januari 1955. Goudreinetten 1338; Gronin ger Kroon 425; Cox Orange 2269; Present van Engeland 2345; Court- pendu 37; Pater v. d. Elzen 6—15; Ermgaard 2241; Laxton Superbe 2041; Jonathan 2042: Bellefleur 6—18; Golden Delicious 3552; Wln- terbanana 1121; Kieipeer 1124; St. Remy 1517; Gieserwildeman 19—32; Brederode 13—18: Paul Krü- gcr 815; Comtesse de Paris 819; Dr. Groen 15; Rode Kool 3342; Sa- voye Kool 2032; Uien 620; Andy- vie S3; Prei 3135; Spruiten 32—48; Peen 12—19; Bruine bonen 59—109; ales per kilo. ""BARENDRECHT, 19 Jan. Knol-' seldery 1744, sprinten AI 4753, BI 40—45, witlof 1 41—53, Idem 2 3237, kroten per kg 2231, winter peen 13—24, uiten per kg 1223, rodekool 31—44, groenekool 22—29, prei per kg 3742, veldsla J..191.41, boerenkool 3042. Aanvoer spruiten 35.000 kg, aanvoer witlof 35.000 kg. Prof. dr. J. R. M. van den Brink, voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel heeft daarvoor in een persconferentie te Amsterdam mededelingen gedaan. Hy zei: „E 55 zal een dikke streep zetten onder het 'herwonnen vertrouwen en deze Na tionale Energie Manifestatie zal een bestek voor de komende tien jaren opmaken. Hij gaf een paar indrukwekkende cyfers: Het nominale nationale in komen, dat in 1945 4.2 milliard be droeg. heeft in 1954 de 20 milliard Voor de Rotterdamse rechtbank verscheen Donderdagmorgen een man, die zyn vroegere vriendin in de neus had gebeten! Het was de 44-jarige los werkman A. S. uit Rot terdam, een goede bekende van de politie, die behalve de neusbijtery ook nog het uitdelen van enkele felle stompen en huisvredebreuk op zyn tenlastelegging had staan. Van dat bijten in die neus kon de los werkman zich weinig meer herin neren. zyn slachtoffer, een 43-jarige Schiedamse vrouw, kon dat als ge tuige des te, beter. Op haar wang had zW een groot litteken, zy vertelde dat verdachte haar huis was binnen gedrongen. nadat hij het ruitje van de voordeur had verbrijzeld. Haar vroegere kostganger, die in een zeer opgewonden toestand verkeerde, had haar danig mishandeld. De vrouw deelde nog mee, dat die klap op haar gezicht erger was geweest, dan de beet in haar neus. zy had een maand in het ziekenhuis gelegen. „De mishandeling was inderdaad bUzonder ergerlijk. Hij heeft zich schandeiyk misdragen," zo sprak de officier van Justitie, die twee maan den onvoorwaardelijk eiste. „Ik vind dat ik straf heb ver diend," sprak verdachte. Uitspraak over 14 dagen. „Ik acht deze insubordinatie zeer ernstig," zei de officier van Justitie bij de Rotterdamse politierechter Woensdag in de zaak tegen de 26-jarige matroos P, B. en de 22-jarige monteur L. A. de W. Zij hadden zich aan boord van de „Soestdijk" van de HAL op 14 Maart 1953 verzet tegen de kapitein en de eerste stuurman. De officier eiste tegen beiden een maand gevangenisstraf. nigheid en muitery. Hy achtte bewe zen, dat B. zich schuldig had gemaakt aan aanranding en E»e W. aan het beroven van de vrijheid van hande len van de kapitein. De politierechter veroordeelde bei den tot veertien dagen gevangenis straf. De verhouding aan boord van de „Soestdijk" was al enige tyd minder prettig. Diefstallen hadden de kapt tein, de 42-jarige J. A. J. R. uit Schiedam, die Woensdag als getuige verschenen was, genoodzaakt enige mensen te ontslaan. Om herhaling te voorkomen was de tucht verscherpt. Toen de „Soestdyk" op de rede van Semarang lag, vroegen enkele leden van de bemanning of zy mochten gaan passagieren. De eerste stuur man stond dit toe; later leek het de kapitein echter beter de toestemming in te trekken. Dit viel bij de bemanning niet in goede aarde, zy drong samen en toen de kapitein en de eerste stuurman in de gangway verschenen, werden zij omsingeld door vier mannen, waarby de twee verdachten P. B. en L. A. de W. waren. B. trachtte de kapitein een stomp te geven, doch trof de stuurman. Het relletje werd door het strenge optre den van de kapitein onderdrukt. In zijn requisitoir gebruikte de officier nog de woorden wederspan- De .nieuwe. Snip Snap-Revue, „Made in Holland", komt op Zater dag 29 Januari in Luxor. WiUy Wal den en Piet Muyselaar worden ter zijde gestaan door Herbert Joeks. Bert van Dongen en Aase Rasmus sen. Het vocale gedeelte wordt ver zorgd door de Hollandse chanson- nière Jetty Pearl en het „Sonora" sextet. Als buitenlandse attracties werken mee; „The 12 London Star- letts", „The Mayfair Dancers" en het Spaanse danspaar „Mercedes y Alberto Triana". Het revue-orkest staat onder leiding van Bill Stanford. overschreden. Schakelt men dr prijs- styging uit, dan zyn de indexcijfers van het reële nationale inkomen van 100 in 1945 toegenomen tot on geveer 270 in 1953." In het paviljoen komt een enorme kluisdeur, speciaal voor E 55 gemaakt, voorts een kluis en een bankkantoor. Ook zal men een koerstikker in wer king zien, die de laatste beursnote ringen geeft. Op een geweldige wereldbol zullen met lichten de internationale bank- verbindingen zichtbaar worden ge maakt. Ook. de betekenis van net geld zal duidelijk worden gedemon streerd; een zilveren gulden zal voort durend met goud worden gevuld. Dat is dan het symbool voor de .sterke Nederlandse gulden Het paviljoen komt des avonds in een zee van licht te staan Er zal eên bankbiljefctenpers te zien zijn; men zal voorts tonen, hoe gran dioos Lieftinck de geldsanering heeft georganiseerd. Een geldmachine zal E 55-munten persen. Maar voor valse munters zal er op E-55 desondanks geen plaats zyn. Het lykt er veel op. dat by DWS juist de beste leden het land gaan verlaten en naar alle windstreken emigreren. Thans is het Jan van -.int, DWS' sterkste eerste-elftalspe- ier en een der beste voorhoedespelers uit het district West B, tevens een trouw bestuurslid dat vele jaren zyn beste krachten aan DWS gegeven heeft. Wanneer Jan van Lint Vrijcla naar -Zuid-Afrika gaat vertrekken, dan verliest Schiedam in hem een goed en trouw sportsman. Dinsdag heeft het DWS-bestuur ten huize van de vertrekkende afscheid geno men. Bij monde van voorzitter Van Weelle werden hem warme woorden van dank en een goede toekomst toegewenst. Terroristen op Zuid-Celebes hebben het vorige jaar, volgens een woordvoerder van het provinciale onderwys, 56 onderwijzers vermoord en 129 scholen verwoest. I HEEFT BILLY GRAHAMS beke ringskruistocht geestelijk gespro ken .óók een voordelig saldo op geleverd? Over deze vraag schryft ds, H. van der Linde in het Kerk blad van de Hervormde Gemeente Amsterdam-West van 15 Januari. Hy zegt over deze belangrijke kwestie: „Toen BUly Graham hier optrad is door het Grahamcomité gezegd, dat aan de nazorg van de mensen voor wie Grahams prediking iets zou betekenen, aandacht zou worden be steed. En het moet gezegd: Het co mité heeft z'n belofte ingelost. Iedere predikant heeft zoveel adreskaarten ontvangen, als er uit zijn wyk mensen zich hadden bevon den onder de honderden, die op de uitnodiging van de spreker, naar vo ren te komen en zich aan Jezus Christus over te geven, gehoor had den gegeven. Er is onder de dominees over da kaarten die ze kregen, nogal wat gepraat. In 't algemeen gezegd, vond men ze wat teleurstellend. Waren er niet veel namen by van trouwe kerk gangers? En wat had die „overgave" betekend voor de jonge mensen die met name genoemd werden op de nazorgkaarten. maar meestal weinig herinnering meer -hadden aan de „stap", die ze toen hadden gedaan? Of er zich eenvoudig voor geneerden er verder over te spreken? Of er mis schien om lachten? De ervaringen, bij de nazorg op gedaan, waren vaak beslist ontmoe digend. Ik heb dat ook aan den lijve ondervonden. Maar mag ons dat aanleiding ge ven dus geringschattend te spreken over de Stadion-samenkomst en die tussen de onbarmhartige molenste nen van onze geringschattende cri tiek te verpulveren? Tc doe daar niet aan mee, beslist niet. Hoe licht ont vlambaar is op bepaalde ogenblik ken niet het jonge gemoed en hoe gemakkeiyk vaart niet een groot kind in het kielzog van een, die het in enthousiasme nog van hem of haar wint, en laat zich even mee nemen. Maar met dat al is er toch niets verkeerds gedaan. Integendeel, ze hebben er gestaan op een plaats, waar ieder nadenkend ouderpaar graag z'n kinderen zou zien. Op een plaats waar de naam van Jezus Christus uitgeroepen werd. De toekomst zal moeten leren of dit alles er alleen maar tydelijk is of dat het van biyvende aard is; of het straks vergeten wordt en in een hoek komt, of naar voren treedt en doorwerkt, zodat het tot een keuze komt voor de Heer. - En' nu 'heb ik nog maar de minst aanwijsbare gevolgen van Grahams optreden naar voren gehaald. Maai- ik zou ook van andere en klaarder gevolgen kunnen spreken, over men sen, die er duidelijk van Boven uit zijn aangegrepen en veranderd. Dezer dagen werd me dat opnieuw getoond in een sprekend voorbeeld. Een mensenkind, dat ziekenhuis, gevangenis en echtscheiding en nog meer narigheid zowat tegeiyk beleef de en er geestelijk door over de kop' ging. Toen de gevangenisdeuren zich gesloten hadden achter de delinquen- te was daar de affiche geweest dia naar Mik had gericht op de samen komst met Graham. En daar is ze niet leeg vandaan, jekomen. Ze is er met haar gezicht naar Christus toegekeerd en is tot vandaag ook naar Hem toegekeerd gebleven. Voor haar is er een nieuwe dag gaan aanbreken. Ik denk ook aan het woord van Jesaja, „Verderf het niet. er ligt een zegen in." Het gaat over een tr03 druiven. Er zitten slechte druiven aan die tros maar ook goede. En daarom, omdat er goede aan zijn, wordt die tros niet weggeworpen. Er is most in, dat wil zeggen; een ze gen des Heren. Verderf ze niet, waar-' schuwt de profeet, er zit een zegen in. De natuurbeschermingsioacht Voor zie en Rozenburg schrijft ons: Hoewel gelukkig nog niet van een noodtoestand mag worden gesproken, zoals wij die verleden jaar Februari hebben gekend, roepen wij thans toch. reeds aller medewerking in om de popels deze kwade dagen door te hel pen. Het onstuimige weer en de her haalde sneeuwval hebben het voor vele vogels moeilijk gemaakt. Geluk kig is de temperatuur tot op heden niet al te laag geworden, zodat vooral voor de watervogels de tr est and aan merkelijk beter is dan :erleden jaar. Wat u doen moet? Jat weet mo menteel vrijwel iedereen: eten en so nodig ook wat lauw drinken buiten zetten, en het zal u zelf veel genoe gen verschaffen. Alle etensresten, graana/vallen, etc. kunt u gebruiken voor de vogels. Vergeet v. ook vooral niet appelschillen, rotte appels, etc. Wij doen ook weer een speciaal be roep op de scholen om eventueel ge zamenlijk tot voeren over te gaan; verteden jaar is dat prachtig geslaagd. Mocht u bemerken dat er indivi duen zijn die, ondanks de misère van de dieren, proberen deze ah „jacht buit" te verschalken, waarschuw dan s.v.p. direct de politie in uw omge ving. Wij danken u bij voorbaai poor uw medewerking. P. van de Oude DeU't deed -aan gifte van diefstal van zyn fiets, die hy niet op slot voor het station had neergezet. Mejuffrouw B. uit de Simons-, straat miste e.en portemonnaie uit haar jas. die in een pand aan de Oude Delft hing. De aannemer B. meldde dief stal van een hoeveelheid hout, ge. pleegd op een bouwwerk aan de Prof, Telderslaan.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1