«Misschien is dit de goede oude tijd wel m Bond nam recht in eigen hand Eis niet strijd Op straat gevonden Houtman Pres.Ik kan niet om bedrijf scommissie heen NIET UIT EIGEN KRACHT Beloning voor vak scholiere o noodzakelijk Marktberichten Keus uit Mr. v. d. Heul: 111 Sb v.'d. A. wil nog bemiddelen Bellevue lieeft de leiding Volkskracht V olkshuisvesüns V o Iksgezon dh eid Politie Stedebouw industrie Duizendste schip voer Waterweg op Rijnvaart" vertrok bij beider weer HET VRIJE VOLK ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PAGINA 4 WIE bijvoorbeeld de armenzorg van vroeger vergelijkt met het huidige uitgebreide complex van sociale voorzieningen, zal tot de conclusie moeten komen, dat de gemeenschapszorg een gans andere inhoud heelt verkregen. Niet meer kan de overheid zich bepalen tot een wegsnoeien van de kwade elementen in onze maatschappij om aan het goede de gelegenheid te geven zich vrijelijk te ontwikkelen. Want het goede kan niet uit eigen kracht die vruchten voortbrengen, welke onze huidige geper- fectionneerde samenleving verlangt. Wij kunnen dit waarnemen op het terrein van de maatschap pelijke zorg, waar de goedwillende amateur verdrongen wordt door de specialist of de deskundige. Dit is een symptoom van een ontwikkeling, welke in de gehele gemeenschap is waar te nemen. (Van een onzer verslaggevers) -mm- T/~ 7 GROTE BELANGSTELLING bestond er hedenmorgen voor het JYlTVertOOV' proces in kort geding, dat de N.V. Hensen (eiseres) voor de (eiseres) president van de Rotterdamse Arrondissementsrechtbank aan hangig heeft gemaakt tegen de ANMB (gedaagde). In de dagvaarding, die Donderdag aan de ANMB werd betekend, eist de raadsman van eiseres, mr. P. A. van der Heul een dwang- som van 50.000.— voor elke dag, die de staking bij de N.V. "TPP fit Hensen langer zal duren, nadat de president van de rechtbank ■-* *- I L eventueel zal hebben uitgesproken, dat de ANMB zich aan een onrechtmatige daad zou hebben schuldig gemaakt door zijn leden bevel tot staking te geven. Eiseres verzoekt de rechter de ANMB bevel te geven zijn stakende leden onmiddellijk het werk te doen hervatten. Geschiedenis Rechtmatig Ultimatum Geen bevel Moderne kleine PIANO'S HET VERDERE VERLOOP van de procedure nadat de zitting heropend is, heeft een nogal dramatisch karakter. Op de vraag van de president of partijen tot elkaar zijn gekomen, wordt medegedeeld, dat de Stichting van de Arbeid bezig is 'n bemid delingspoging te ondernemen en daarover Maandag aanstaande een beslissing valt. Op de vraag onder welke voorwaarden die bemiddelingspoging zal worden ondernomen, kunnen beide raadslieden geen antwoord geven en daarom willen beide raads lieden toch de replieken houden. Replieken Nog geen vonnis Statistisch staan we er goed op.practisch w 4NNEER op hel plechtig en altijd weer ontroerend moment van de jaarwis- seling het oude jaar zachtkens in het verleden terugglijdt en een nieuw begin 9 verrijst uit de met nevelen omsluierde toekomst, dan ivillen onze gedachten een ogenblik vertoeven bij datgene, wat ivij op dat moment achter ons wetenzo begon de burgemeester van Schiedammr. J. WPeek gisteravond zijn Nieuwjaarsrede en hij vervolgde: ,,De maatschappelijke ontwikkeling heeft het terrein van de zorgen van het gemeentebestuur ver uitgebreid buiten de aanvankelijk aanvaarde grenzende handhaving van de openbare orde, eens staand in hel centrum van de gemeentelijke arbeidzaamheid, is reeds lang een punt van ondergeschikte betekenis geworden. En zo is eigenlijk geen arbeidsgebied meer aan te ivijzen, ivaar men kan zeggen, dat dit nu kenschetsend is voor de overheidsbemoeiing in de locale sfeer. Zonder te kort te schieten in waardering voor de werken onzer vaderen kan men spreken van een volkomen anders georiënteerd beleid." Terugziend op het afgelopen jaar kan ik met vreugde constateren, dat op dit element van onze overheids taak slechts in beperkte mate een beroep is gedaan. Met vreugde, om dat onze volkskracht nog zodanig is, dat slechts in gevallen van nood de burger zich tot de overheid ons steun wendt. Het jaar 1954 is dan ook een tijdsperiode waarvan wellicht in la ter jaren gezegd zai worden, dat zij tot de gelukkigste jaren in ons volks bestaan behoort. De arbeidsmogelijkheden roepen alle geschikte en beschikbare ar beidskrachten op, de bedrijven ren deren (vaak kunnen wij zelfs van floreren spreken) en meer dan voor heen wordt de geschapen welvaart verspreid onder alle lagen van de bevolking. Wie dit aanschouwt zal zonder rneer bevestigen, dat de ach ter ons liggende jaren een goede kans maken eens te zullen worden tot een legendarische „goede oude tijd". Wij mogen echter niet de ogen sluiten voor het onloochenbare feit, dat de levende werkelijkheid vaak anders is dan de statistische. „Is niet de woningnood een kwaad, dat zijn schaduw werpt over het ge zinsleven van talloze werkers? En is niet het prijspeil een domper op de levensvreugde van hen, die na een arbeidzaam leven thans moeten zien rond te komen van een te lage verze kering of een niet aangepast pen sioen?" vroeg de burgemeester. Hij ging verder met de behande ling van het woningprobleem: „In het afgelopen jaar werden 724 vesti gingsvergunningen uitgereikt, waar van 260 zonder woningruil; dat des ondanks nog 801 vestigingsaanvragen lopende zijn. spreekt boekdelen over de groeiende behoefte. Wü zijn zo ver gegaan als wij konden om het bedrijfsleven te helpen in zijn perso- neelsmoeiltjkheden, mogelijk te ver; ruim de helft van het aantal van de 582 nieuwe woningen werd voor dit doel besteed. De woontoestanden onder de hier reeds gevestigde burgers dringen eveneens tot vernieuwing en uitbrei ding; het tempo hiervan wordt even- we! aanmerkelijk vertraagd doordat nog voortdurend bestaande woningen aan hun bestemming moeten worden onttrokken; in 1954 was dit met SO woningen het geval, waarvan 63 in het kader van de krotopruiming. Al met a! vermeerderde de woning voorraad met 492 woningen; gezien in verband met een toeneming van de bevolking met 675 personen is dit niet ongunstig te noemen, maar toch ook weer niet zo, dat van een aan merkelijke verbetering gesproken kan worden. Wat erger is, de perspectie ven zijn minder gunstig. Want wel is de bouw van 501 woningen in uit voering en zijn de plannen voor 1000 andere woningen in voorbereiding of reeds gereed, maar in het jaar 1955 zal hiervan slechts een gedeelte wor den voltooid. Het is dus te voorzien, dat het aantal ingeschrevenen op het Bu reau Huisvesting, dat in het afge lopen Jaar van 4190 tot 4722 steeg, nog verder zal toenemen. Deze aan zienlijke stijging is vooral veroor zaakt door de omstandigheid, dat het aantal nieuwe aanvragen voor vestiging in de stad, dat in 1953 nog 233 bedroeg, in 1954 tot 808 opliep. De toestand van onze volksgezond heid is zonder meer goed te noemen. Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose bevestigde de bestaande indruk, dat deze ziekte nog steeds, terrein verliest. Nauw hiermede in overeenstem ming ts de daling van het aantal ver- pleegdagen in het Ziekenhuis met 19 De vorderingen der wetenschap en de verbeterde outillage in onze ziekenhuizen werpen rijke vruchten af voor maatschappij en burger. De bouw van een nieuwe vleugel ter af ronding van het bestaande geheel is in voorbereiding. De verbouwing van het hoofdgebouw za! binnenkort vol tooid zijn. waarna het paviljoen voor chronische zieken zal worden betrok ken. Meer speciaal werd in 1954 de aan dacht gewijd aan het vraagstuk van de zorg voor de bejaarden. De hier toe ingestelde commissie heeft een rapport ingediend aan de hand waar van het gemeentelijk beleid in prin cipe kan worden vastgesteld. Er zijn besprekingen gaande tussen het Regentencollege van het Sint Jacobs Gasthuis en het gemeente bestuur over een plan tot uitbreiding van het Tusthuls, teneinde de opna mecapaciteit van deze instelling van 100 tot 150 personen op te voeren. Met de2e eventuele uitbreiding zal een bedrag van ongeveer 800.000, gemoeid zyn, waarin het Rijk voor omstreeks 100.000.participieert. Het verheugt ihij V de verblij dende mededeling te kunnen doen. dat de Wethouder voor Sociale Zaken dezer dagen van particuliere zijde de toezegging van een gift van 100.000,voor dit doel heeft ont vangen Mijn grote erkentelijkheid aan de milde schenker uitsprekend hoop ik, dat dit lofwaardig voor beeld van burgerzin stimulerend moge werken op de burgerij en het bedrijfsleven dezer stad en aldus voor een bredere kring van ouden van dagen de gelegenheid wordt geschapen hun levensavond in een rustige en kommerloze sfeer door te brengen. Het algemene tekort aan personeel strekt zich ook uit tot de politie. By dit korps, dat een organieke sterkte heeft van 132 man plus 9 man, tij delijk verbonden aan de BB. zyn thans 11 vacatures. De eisen worden echter voortdurend zwaarder. De uitbreiding van het territoir met nieuwe straten en wegen, de groei van de bevolking en de daar mee gepaard gaande stijging van het aantal'misdrijven en overtredingen, en tenslotte de toeneming van "net verkeer (sinds 1952 met 11 doen een steeds dringerder beroep op onze politie-mannen en de organisatie van het geheel. De grotere verkeersdrukte leidde tot een stijging van het aantal onge vallen met 12% het aantal doden en gewonden verminderde echter met 10 De veiligheid van het verkeer zal mede worden gediend door de Jeugdverkeersbrigade. Hier is door de Vereniging voor Veilig Verkeer een initiatief genomen, dat alle lof verdient. Overgaande tot de stedebouwkun- dige ontwikkeling in 1954, kan ik constateren, dat de activiteit zich meer heeft gericht op de stadsuit breiding. In Nieuwland en Kethel verrezen nieuwe wooncomplexen en enige doelmatige aan de moderne eisen beantwoordende schoolgebou wen, welker definitieve vorm het resultaat is van intensieve voorstu dies; de omlegging van de Westfran- kelandsedijk deed een groot indus trie-terrein ontstaan, waardoor in de komende jaren het aspect van onze Wilhelminahaven aanmerkelijk levendiger zal worden. Van de zo noodzakelijke reorganisa tie binnen de bestaande stad trad minder voor 't voetlicht: de openstel ling van de Maasboulevard en de weder in gebruik neming van de wel zeer gewijzigde Burgemeester Knap- pertlaan zijn hier de voornaamste punten. De waarde van de omvang rijke interne arbeid zal eerst in het komende jaar duidelijk worden. De werkzaamheden op het gebied van krotoprunning en stadssanering mogen zeer zeker genoemd worden; 143 panden werden in '54 voor dit doel in eigendom verkregen; in totaal be schikt de Gemeente nog over onge veer 500 panden, welke naar gelang de werkzaamheden vorderen,ontruimd en gesloopt zullen worden. Uiteraard is de mogelijkheid van ontruiming hier een zeer belangrijk punt. Voor de plannen met betrekking tot de Laan Ons Genoegen en de Noord- vestlaan is deze moeilijkheid opge lost door het verkrijgen van een aan vullend contingent bouwvolume van 76 woningen; de plannen voor de Breedstraat-Zijlstraat, de Vijgen- steeg en omgeving en de Nieuwe Buurt zijn thans in studie genomen en zullen in de komende jaren wor den gerealiseerd. Het hoge peil van de industriële activiteit weerspiegelt zich duidelijk in de omzetcijfers van de Techni sche Bedrijven; het gasverbruik steeg met 10 tot 19 millioen m3, dat van eïectriciteit met 11 tot 82 millioen kW. Het electriciteitsbe- drijf moet op volle toeren werken om aan de steeds stygende vraag te kun nen blijven voldoen; 10 transforma torhuisjes moesten worden bijge plaatst, terwijl zeven andere op het programma staan. En dit betreft al leen nog maar de distributie. De industrialisatie heeft het aspect van onze Nederlandse samenleving veranderd. Dit heeft zijn weerslag op onze stad. Want Schiedam en industrie zijn één. Sterk hebben wij dit ervaren aan het begin van het jaar, toen de Werf Wilton haar eeuwfeest vierde, en trots klopten onze harten toen in het najaar de Willem Barentz, Nederlands grootste vaartuig, de hellingen van deze werf verliet. Het zijn juist deze momenten, de hoogtepunten in de normale gang van het dagelijks leven, waarin het besef van een gemeenschap te vor men groeit. Sterk is deze gedachte naar voren gekomen op de eerste dag des jaars, toen gemeentebestuur en burgerij samenkwamen in het oude Sint Ja cobs Gasthuis. De vele goede wen sen, bij die gelegenheid uitgesproken, hebben ons gesterkt om met kracht en volharding voort te gaan op de weg, die voor ons ligt. Het gisteren binnengekomen Noor se ms, „Triton", komende van Ant werpen en met stukgoed geladen, is het 1000ste schip dat dit jaar de Nieuwe Waterweg is binnengekomen. In 1954 kwam eerst op 23 Januari het 1000ste schip de Waterweg bin nen. „Zorgwekkend is," zei burge meester Peek in zijn Nieuwjaars rede, „dat ook het bezoek van de Technische Scholen niet zodanig is, dat in deze gang van zaken verandering komt; 60 van onze beroepsbevolking is werkzaam in de Industrie, doch slechts 25 van de mannelijke leerlingen, die de lagere scholen verlaten, zoekt verdere ontwikkeling in een Technische School; en het aantal dat deze studie voltooit is nog geringer. Van de ingebruikneming der nieuwe Technische Scholen kan ongetwijfeld een gunstige werking uitgaan, maar ik ontveins mij niet, dat de krachtigste impuls moet gevonden worden in een beloning, waarin de vaak jaren lange studie en de daarmee ge paard gaande loonderving in die tyd volledig is verdisconteerd. WJ SWIJNDRECHT, 21 Jan. An dijvie 7071, stoofsla 62, spruiten A 3852, idem B 2635, schoongem. 55—73, witlof A 37—44, idem B 30— 35, glasveldsla 146169, prei 3038, uien 420, knolselderij 520, rode kool 3043, sav.kool 2028, groene- kool 1529, wittekool 20, boerenkool 20—29, breekpeen 14—19, kroten 18— 34, selderij 48, peterselie 813, St. Remy 13, kleiperen 1216, Bre- derode 1417, Jonathan 1831, tuin kers 2326, Advertentie I. M De Pastoe toonkamers zijn zó ingericht dat U niet uitgekeken raakt. Er is keus uit de complete collectie moderne meubelen. De toonkamers te Rotterdam zijn in het Groot-1 handelsgebouw (stationszijde), Conradstraat 1 32. Levering via de goede meubelzaken. Op aanvraag onder letterM. en bij overschrij ving van I. 2.- op postgiro 51638 sturen wij U gaarne de volledige catalogus „Pastoe *54" met alle modellen en prijzen. U.M.S., Rotsoord 3, Utrecht van Reclitmatigb eid bij flensen in kort sta kin: geding Voor de gedaagde treedt op mr. A. Veriooy uit Haarlem. Naast deze raads man zit ue neer C-. vs. -Waters, voorzitter van de afdeling Rotterdam van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. De heer Maters is in deze stakingsactie de centrale figuur. Hü heeft namens zijn vakorgani satie de voornaamste rol gespeeld m de mislukte onderhandelingen met de directie van Hensen over de vorming van een ondernemingsraad bij 'dit bedrijf. Behalve de heer J. M. Nijrnan zyn voor de Contactgroep van Werkge vers in de Metaalnijverheid aanwezig prof. D. A. A. Kooien, drs. L. E. M. van Geest en drs. W Bos. secretaris sen van de Contactgroep. President m dit kort geding is mr. J. van Vollenhoven. Hij leest de dagvaarding voor. Daarin wordt een aantal motieven aangevoerd voor de rechtvaardiging van de gestelde els. Gespannen hoort men de voorle zing van de dagvaarding aan. Daarna begint de raadsman van gedaagde zyn betoog. Hangende het verzoek van Hensen om uitstel van de instelling ener OH. te verkrygen, was de wettelijke ver plichting daartoe opgeschort. Deson danks was de staking uitgeroepen cn dat. aldus de dagvaarding wijst, erop, dat de gedaagde niet de vereiste zorg vuldigheid ui het maatschappelijk verkeer heeft betracht. Mr. Van der Heul licht de eis na mens eiseres toe. Dit geschil heeft een geschiedenis, zegt deze raadsman. De Bedrijfscommissie moet de re glementen op de OR goedkeuren In die Bedrijfscommissie is de Contact groep van Werkgevers in de Metaal nijverheid, waarbij Hensen is aange sloten, niet erkend. Die erkenning bleef uit. Men wendde zich tot de SER. Dat was Mi 1954. De werknemersorgani saties waren van die pogingen der Contactgroep op de hoogte. De katho lieke en protestantse organisaties wa ren bereid op de beslissing van de SER te wachten. Mr. yan der Heul zegt, dat de eer ste stappen in dit conflict niet door de ANMB. maar door de kern by Hensen zijn gedaan. HU doet voor lezing van het ultimatum, dat de kern aan de directie stelde in Octo ber 1954. De kern ging daarna op nonactief maar organiseerde eerst een korte staking op 30 December 1354. Op 4 Januari zegde de directie toe haar standpunt aan de bond mede te delen. Dat gebeurde op 11 Januari, 'n dag vóór de besprekingen met het College van Rijksbemiddelaars. Deze bespreking leidde tot overleg tussen Hensen en de ANMB. Daar stelde de ANMB weer verdergaande eisen. Mr. Berger deed een bemiddelingsvoor stel. waarbii Hensen bepaalde con cessies zou doen„ Dat is aanvaard, maar de ANMB hield aan zyn eisen vast en de staking brak op 19 Ja nuari uit. Mr. Van der Heul gaat dan na wat de Wet op de Ondernemingsraden m zake de procedure voor de vorming van een OR vaststelt. Hij concludeert, dat hangende het verzoek van Hensen dit bedrijf geen enkele verplichting heeft. De ondernemer kan naar eigen in zicht een OR instellen. De ANMB wil de kern, die zich zelf heeft opge lost. Hoe kan men dan de kern wil len invoegen?, vraagt de spreker. De staking is een onrechtmatige daad. voert hij aan. Het afdwingen van onrechtmatige eisen door staking is zelf reeds een onrechtmatige daad. In art. 19 van de Wet op de ÓR wordt de Bedrijfscommissie als bevoegd or- aan ingeschakeld. Waarom wendde de ANMB zich dan met tot deze Be drijfscommissie. waarvan de voor zitter van de ANMB voorzitter is? De bond heeft het recht in eigen hand genomen, vervolgt spreker. Eigenlijk is er een conflict Hiiman- ANMB en niet Hensen-ANMB Want de heer Niiman is krachtens de wet verplicht om een OR te doen instel len. Voor gedaagde pleit dan mr. A. Veriooy. 1 Is de staking geoorloofd en zo ja; in hoeverre? Prof. Levenbach be oordeelt staking niet als een on rechtmatige daad. In 1947 is een heiersstakmg te Rotterdam onrecht matig geoordeeld, omdat hier de in zet was de eis tot uitbetaling van „zware loon", hetgeen bü de wet verboden is. Pleiter voert andere voorbeelden aan o.m. van prof. Fompe, waarin de staking, indien zij gehouden wordt voor eisen, die niet met de wet in strijd komen, rechtmatig wordt verklaard. Dit is geen politieke staking, zegt mr. Veriooy, maar een staking tegen de weigering van een ondernemer om op bescheiden schaal de mede zeggenschap in te voeren, waartoe de wet verplicht. De wet op de OR is al vier en een half jaar geleden afgekondigd. De termijn der verplichting om eeu OR in te stellen is tot 1 Januari 1955 verschoven. De Bedrijfscommissie wordt inge steld door de SER en ziet toe op de Ondernemingsraden. De ANMB heeft zich met de scho ling van zijn leden ernstig bezigge- haalde de ANMB hetzelfde verzoek. Op 24 December vroeg de heer Ma ters telefonisch antwoord. Antwoord bleef uit en op 30 December staakte een aantal mensen spontaan. Op 31 December belde de direc teur van Hensen: er kon een be spreking plaatsvinden. Die bespre king vond plaats, de verlangens van de bonden werden kenbaar gemaakt, maar eiseresse wilde eerst met de contactgroep spreken. Op 11 Januari zou een nadere be spreking volgen, maar eiseresse stuurde slechts een brief: het ver langen van mijn cliënt, ook namens de katholieke en christelijke bonden geuit, werd afgewezen. Toen is, zoals redelijk en gewenst is, de ANMB met zyn leden, met de kern en met het personeel gaan spre ken. Een ultimatum werd gesteld en toen op Zaterdag, op het laatste ogenblik, de bemiddelingspoging van liet College van Rijksbemiddelaars kwam, heeft de ANMB het uiterste moeten doen om de staking op te schorten. De besprekingen bij het College diiurden lang en waren nogal ver ward. Daar pas bleek duidelijk, dat eiser esse niet met de kern wilde praten. De rest zou naar pleiters oordeel toen geen moeilijkheden meer hebben op geleverd. Nog deed de heer Maters op Dins- HA1& vau atjii icucu ciiRiwg ucMggc- houden in cursussen en dergelijke, dagavond een poging- om directeur De ANMB hecht krachtens zyn be ginsel grote waarde aan de Onder nemingsraden. Dat is duidelijk. De contactgroep nu is niet ver tegenwoordigd in de Bedrijfscom missie. Eiseresse nu heeft pertinent geweigerd aan de OR mede te wer ken. Maar daar staan de werkne mers geheel buiten. De directeur van Hensen moet al vijf jaar geleden gezegd heb ben: ,Als die wet op de OR er door komt, dan treed ik af als directeur." Nu, zegt pleiter, dat kan een standpunt van de werkgever zijn. Pleiter voert voorts aan de uit spraak van de heer Twijnstra, voor zitter der Ned. Werkgevers Vereni ging in zijn Nieuwjaarsrede, waar in deze op een loyale medewerking van werkgevers by de uitvoering der PBO aandrong. „Het is een grapje of een spits vondigheid, dat eiseresse op het laatste ogenblik ontheffing van haar verplichting heeft gevraagd. Men moet dat bijna kwade trouw noemen, aldus de raadsman van de ANMB, Bijna eens By het College van Rijksbemidde laars waren partijen byjna tot over eenstemming gekomen. 1 Maart zou streefdatum zijn om een OR-regle- ment bij de Bedrijfscommissie in te dienen. Maar eiseresse, die altijd beraad slaagde met de kern, wilde toen met bepaalde mensen uit de kern niet meer spreken. De kern is gekozen uit en door de werknemers. Wij leven niet meer in het tijd vak, dat een werkgever nog een on democratisch standpunt inneemt. De regering zou iets soortgelijks doen. als ze niet bereid zou zijn met de Tweede Kamer te spreken, om dat er bepaalde leden in de Ka mer zouden zitten. Mr. Veriooy ging daarna de ge schiedenis van dit conflict na. De Bedrijfscommissie had aan de werkgevers verzocht met de kernen te spreken over de vorming van ondernemingsraden. Dat was m October 1954. De kern vroeg aan eiseresse hetzelfde begin December 1954, maar de directie wees dat verzoek af. Op 20 December her- Nyman te bereiken. Dat is niet ge lukt. De staking was Woensdagmor gen een feit. Zij verloopt rustig en pleiter noemde haar een model- staking." Pleiter ging daarna de punten van de dagvaarding na. Daarover zei pleiter o.m.: „De vak beweging beveelt haar leden niet te staken. De leden besluiten nl. tot sta king en dat is wel wat anders, geloof ik." President zegt: Er zijn geen sanc ties in de Wet op de Ondernemings raden, indien zij niet wordt uitge voerd. Men heeft elke dwang willen vermijden. De wet Is zeer nieuw, een teer plantje. Eiseres heeft misschien dit plantje geen goecle voedingsbodem, gegeven, maar aan de andere kant is de vorst door de ramen gekomen. Er II schijnt te ruw gehandeld te zijn. De ontwikkeling der ondernemings raden moet toch in rustige sfeer ge houden. worden. Schorsing De president zei verder: ,.Als ik een vonnis vel, dan is dat altijd voor een dei- partijen onaangenaam. Die partij zal zich platgedrukt voelen en dat is voor de verdere ontwikkeling van de ondernemingsraden geen goede ba sis." De president legde daarom het verrassende verzoek aan de beide raadslieden voor om partijen alsnog in een nadere bespreking bij elkaar te brengen, opdat verdere strubbe lingen vermeden kunnen worden, Mr. A. Veriooy, die namens de ANMB sprak, verzocht, nadat hy overleg had gepleegd met de bonds voorzitter, de heer D. H. van Hattum. de president de zitting een ogenblik te schorsen opdat hy ook nader over leg zou kunnen plegen met mr. v, d. Heul. Om halftwaalf werd daarop het kort geding voor een half uur ge schorst. (Ongecorrigeerd) Te bevragen aan het Hooidbureau van Politie te Schiedam, tussen 912,30 uur cn 2—5 uur: Hondenrlem. slee, gym schoen, geruite halsdoek, hoofddoek, rood kinderpantoffeltje, overschoen, ver schillende handschoenen en sleutels, trouwring en armband. Te bevragen bij de vinders: Armband, G. Dal, Oude Kerkhof 14a; halsketting, C, Kruithof, Lorentzlaan 4a: vulpen, B. Akkerman, Willem de Zwijgerlaan 18; vulpen, L. v. d. Hoeven, L. Costerstraat 12b (na 13 uur); huls- sleutel, v. d. Waard, PKO-laan 93; vulpen in étui, L. Hagestein, Marconistraat 31b; gevlamde vulpen, J. Arzbach, Rotterdam- sedijk 399b; lipssleutel, B. J. v. Kersen, Mariostraat 40; vulpen, Postkantoor Tulnlaan; gevlamde vulpen, C, Blom, Lange Singelstraat 32; étui tnh. vulpen en vulpotlood, F. v. d. GrUp. Goeman Borgesiuslaan. 76; vulpotlood, F. Vellsec, Anth. Muijsstraat 47; hulssleutel, N. van Geloven, v. Bcverenstraat 46a; kinder wantje, H. Kuljk, Lekstraat 100; glacé herenhandschoen, Renlers, Marlastraat 110; gebreide kindermuts, v. Katwijk, Lange Nleuwstraat 33; kinderwantje. Brand, Groenelaan 55; kJnderwantje, J. Jagt, Zwartewaalsestraat 4; glacé heren- handschoen, v. Rossen, Ploegstraat 37; gebreide muts, M. v, d. Pol, Lange Kerk straat 31; sjaal, J. Harteveid, Overschle- sestraat 56b; grijze herenhandschoen, v. d. Poel, v. Ruljsdaellaan 40a; zwart lederen motorhand.sch.oen, Zwaneveld, Vlaarüingerdijk 133b; glacé dameshand- schoen, C. Zandwijk, Emmastraat 32: wit- sok, L. Esbach, Oude Sluis 7a; kelder wan tje, M. Clarijs, Bocrhavelaan 77: sjaal C. Daarmeijer, Villostraat 81; 1 paar kin derwanten, B. v. d. Harg, Potgieterstraat 50a: overschoen, K, Vollebrecht, v» Beve renstraat 12b; gebreide blvakmuta, K. Hoileman. Heerenstraat 29; wollen das, H. Hendriks, Lange Kerkstraat 50a; kln- derwant, W. v. d. Brink, Hassaulaan 26; witte das, F. Winkelman, Oude Kerkhof 3; 1 paar glacé herenhandschoenen. Ho- geling, Jan Vermeerstraat 16b; washand je, Eenhoorn, Savornin Lohmaniaan 72; geblokte sjaal, M. van Walsum, Marco nistraat 55b; 1 paar glace en 1 paar ge breide handschoenen, C. M. Vermeulen, Icpenlaan 44; kinderwant. P. v. d. Graaf, Gasstraat 25; grijze klderwant, D. Wes- terholt. Alcldastraat 136b; zwart glacé dameshandschoen, H. Kramer, le Tuin- singei 16: paar wollen kinderwanten. Loggers, Pr. Fr. Hendrikstraat lb; sjaal, SchrelJ. lepenlaan 66; paar dameshand- schocnen, G. Mosterd, Harre weg 15; rode kinderwant, D, Plooij, Fabrlpleln 4; bruin glacé herenhandschocn, D. van Houten, Singel 200b; kinderportemonnale, L. Sterrenberg, Schledamseweg 180; klnder- portem,, lnh. apaarzegela. Grandla, Hoofdstraat 147; portcm. met lnh., K, do Jonge, Halleystraat 46; sportportem^ F Jazet, J. A. Alb, Thijmstraat 73a; Advertentie I.M. Singel 111116 Schiedam le Elas merken - Verscü uitvoering Matige ortjzen - Franco levering De .Rijnvaart 137", die Donderdag in aanvaring kwam met het zeeschip „Overijssel", waardoor een kindje van zeventien maanden verdronk, kwam niet uit de IJsseihaven, zoals wjj gis teren abusievelijk meldden. Evenmin is het juist, dat men de schipper de tocht over de Maas ont raden had. wy betreuren deze on juistheid. De .Rijnvaart 137" verliet de Mer- weiiaven by heider weer. Eerst op de Maas werd het uitzicht verduisterd door de mist. Een Italiaanse maatschanpii heeft van Egypte opdracht gekregen eeD pijpleiding van Suez naar Cairo ter lengte van 135 km aan te leggen De kosten zuilen ongeveer 32 mil lioen gulden bedragen. President: „De bedrijfscommissie is niet in deze zaak gemengd." Hy achtte het raadzaam dat deze com missie alsnog benaderd 2ou worden. Hij vindt in het betoog van mr. Ver iooy een zwak jiunt, dat de ANMB deze con-missie is voorbijgegaan. Mr. Van der "Rul; „Wij weigeren iedere bemiddelingspoging te aan vaarden indien de staking Maandag niet is beëindigd." Mr. Veriooy „Op zulk een voorstel kan mijn cliente met ingaan". President (tot mr. Veriooy): „Bij vonnis wordt de zaak onherroepelijk. Ik kan niet om de bedrijfscommissie heen, die door de wet is erkend. Dat zy gepasseerd is acht ik een fout." Op dit ogenblik plegen mr. Ver iooy en de bestuurders van de ANMB overleg. Onmiddellijk daarop vangt mr. v. d. Heul met zijn repliek aan. Hij bestrijdt een aantal punten door nu-. Veriooy aangevoerd en hij conclu deert ten slotte dat de bedryfsvry- heid van Hensen door de staking is aangetasta. Daarom persisteerde spreker bij de gestelde vordering. Mr. Veriooy voert in zijn repliek nog een aantal elementen ten toneie, waarbij hij ten aanzien van de be drijfscommissie zegt. dat deze met de kern niet te maken had. President: „Toch had uw cliënt die bedrijfscommissie moeten in schakelen. Het wonderlyke is. dat die commissie niets heelt gedaan, Ket is toch het orgaan van toezicht en daarom had de ANMB zich tot haar moeten wenden. Mr. Veriooy: „Ik vrees dat ik hetzelfde zou moeten zeggen. Ik kan daarop dus geen nader ant woord geven." Ten slotte vraagt de president: „Willen beide partijen onmiddellijk vonnis?" Mr. v. d. Heul antwoordt bevesti gend: mr, Veriooy wijst op de be middelingspoging van de Stichting van de Arbeid, die men zou kunnen, afwachten, waarna hü desgevraagd namens zyn cliënt zegt, dat de voor waarden, ciie de Stichting van de Ar beid voor die bemiddelingspoging zal stellen door zijn cliënt aanvaard worden. President: ,Jk wil de schade door dit conflict beperken. Ik heb partijen tot elkaar willen brengen. Helaas: dit advies is in de wind geslagen. Ik zal met zeer grote tegenzin vonnis wijzen. Dinsdag 2.30 uur zal ik uit spraak c'oen." In de tweekamp 't Oosten—Belle vue werden m het clublokaal van de BV Bellevue te Maassluis acht par tijen gespeeld. Hiervan won Bellevue 5 en 't Oosten 3. De stand na twee weken over 16 partyen is: Bellevue gewonnen 9, 18 punten, "t Oosten ge wonnen 7. 14 punten. Dinsdag en Woensdag worden in het clublokaal van de BV Bellevue te Maassluis weer acht partijen gespeeld.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1