van de Zestig procent mensheid behoeft hulp van Mozer voor Europese integratie Eenheid van het Westen moet versterkt worden Piloten mogen nu familie-bezoek Toch naar bestand? Om gewetens wil geen "Derde Weg mogelijk Ook nieuwe liftplaatsen vinden geen aftrek PvdA RUYGERS OP PvdA-CONGRES Het Westen moet offers leren breng Geen redding mogelijk door nationalisme Buitenlands congres van Nieuwere liftplaatsen: gunstiger U snakt naar adem Boete dreigt voor gehele stad ?!JHt teA*' Weinig auto's voor weinig gegadigden Even rust voor Mendès-France Vluclitelingenactie: 3.172.000 gulden RHEUMIN Helieoptervlucht voor jarige Cinemascope HET VRIJE VOLK ZATERDAG 22 JANUARI 1955 PAGINA S (Van een speciale verslaggever) „Het leed der mensheid Iaat me vaak niet slapen, schreef jaren geleden Henriëtte Roland Holst. Iets van dit sentiment stuwt door alle socialistische politiek. In alle socialisme gaat het ten slotte om de mens. Het heeft steeds daar te staan, waar onrecht wordt geleden, waar de menselijke vrijheid wordt ge schonden door politieke onderdrukking, waar de mens ten offer valt aan economische uitbuiting of sociale achterlijkheid. Dit ibehoort tot het wezen van -alle socialisme. Tegenstelling groeit Technische bijstand Eén op 340 (Van een speciale verslaggever) In de eerste helft van deze eeuw heeft het Westen zich zelf bijna vernietigd in twee wereldoorlogen zo zeide Vrijdagochtend dr. C. L. Patijn in zijn rede op het congres van de PvdA te Utrecht. Wanneer wij nu in de tweede helft van deze eeuw een heid weten te bewaren en erin slagen een paar grote politieke gedachten om te zetten In daden, dan ben ik niet bevreesd voor de uiteindelijke uitkomst van het Oost-West-conflict. Die ge dachten zijn: West zoekt eenheid „Ausradiert" Vurig pleidooi De ivapenpool (Van onze verkeersredacteur) Wie zou menen, dat de aan wijzing van nieuwe, ietwat he ter gelegen Uitplaatsen de ani mo tot het georganiseerde lif ten zou hebben doen toenemen kómt bedrogen uit. Eindelijk raak... v_ Aldus de heer O'. R u y g e r s op het congres van de PvdA in Utrecht over buitenlandse politiek, het eerste in ons land, waarop een afzonderlijke bespreking is gewijd aan het vraag stuk der minder ontwikkelde gebie den. eeD vraagstuk dat na 1940 in een nieuwe dimensie voor ons is geplaatst. Vóór de oorlog speelde de socia listische politiek zich voornamelijk af binnen nationale kaders. Nu staan we voor het alom bekende vraagstuk dat 60% der mensheid in meerdere of mindere mate aan ondervoeding lijdt. Het sociale vraagstuk is daarmee uitgedijd tot een wereldvraagstuk. En ook in de structuur van de hui dige wereldeconomie ligt een aan tal problemen, die een wereldwijde aanpak vereisen, wil men ooit het sociale vraagstuk werkelijk kunnen oplossen. In de onderontwikkelde landen is de samenleving statisch. Een scheppende minderheid ontbreekt. Volgens berekeningen van Colin Clark zou rond 1800 het. gemiddelde inkomen in het rijkste land ter we reld een vijfvoud zijn geweest van dat in het armste land, op het ogen blik is dat een veertigvoud. Zo groeit de tegenstelling tussen rijk en arm van jaar tot jaar. Politiek van karakter werd dit vraagstuk door het ontwaken der gekleurde volken, wier verlangen naar vrijheid is samengegaan met dat naai- maatschappelijke opgang. Nu staat het vraagstuk van rijkdom en armoede geschreven op de poli tieke agenda van de huidige wereld. Democratie kan niet gedijen in een sfeer van armoede en onwetend heid. Op de lange duur bezien, wordt de strijd tegen het communisme niet beslist op het militaire, doch op het 6ociale en economische front. Het werk van het op gang brengen der economie in het onontwikkelde gebied, eist tientallen jaren; mis schien wel de arbeid van enkele ge neraties. Het verloopt dus in fasen: eerst is belangrijk dat technische deskundigen worden uitgezonden. Aan het program van deze tech nische bijstand der Verenigde Na ties is nooit meer dan 25 millioen dollar per jaar besteed. Dit bedrag moet nodig verhoogd worden. Maar toch is het van niet te onderschatten betekenis, dat jaarlijks 2000 deskun digen worden uitgezonden naar alle hoeken der wereld. Het stemt iot voldoening, dat Nederland hierin de eervolle vierde plaats bekleedt. Belangrijker is de toenemende divergentie tussen de meer en min der ontwikkelde landen tot staan te brengen. Daarvoor zou een bedrag -van 10 milliard a 15 milliard dollar per Jaar nodig zijn. waarvan de min der ontwikkelde landen zelf hoog stens i kunnen opbrengen. De finan ciering moet multilateraal zijn; van bilaterale financiering vrezen de vroeger-koloniale landen ongewenste politieke beïnvloeding. pm dit fonds te starten. Ik gelooi piet, dat liet juiste evenwicht er ia, pis dit niet mogelijk zou blijken. Er liggen reusachtige taken: otn het voedselgebrek in de wereld te boven te komen en de bevolkings aanwas bij te houden, zal de totale agrarische productie in 25 jaar ver dubbeld moeten worden! En ook Europa heeft zijn onontwikkelde ge bieden in Turkije, Griekenland, ïuidslavië. Italië, Spanje en Portugal En deze dreigen vergeten te worden. Doch ook hiervoor heeft Europa dt solidariteit, op te brengen om vol- loende hulp te bieden. De laatste jaren is in toenemende mate het accent gevallen op het mi litair^ aspect van het vraagstuk van vrijheid en vrede, maar men vergete niet dat een radicale en daadwerke- lijke aanpak van het vraagstuk der minder ontwikkelde gebieden het meest positieve en constructieve is, wat we kunnen doen. Is ons land bereid, een duidelijk gebaar te maken? Brengt de PvdA het op tot de regering te zeggen dat zij voor dit doel 100 millioen jaarlijks ter beschikking stelt? Dat zou een duidelijk merkteken zijn. Doch ook overigens heeft de PvdA op dit terrein een grote taak: ons volk tot een nieuwe gezindheid te brengen, tot de bereidheid om te of feren. Het communisme gaat van de stelling uit dat de kapitalistische wereld aan haar innerlijke tegenstel lingen zal bezwijken. Deze zijn er inderdaad en het communisme is er op uit, ze toe te spitsen. Daartegen over zal hc-t socialisme in staat moe ten blijken een wereldeconomie te scheppen, die gericht is op de maat- schappelijke opgang van alle volken Advertentie I.M. Uw lucht wegen zijn dooi- slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krachtig werkende I AKKER SIROOP! Als de moordenaars van een 21- jarige vrouw niet worden gevonden, zal een boete van honderd duizend gulden worden opgedegd aan de ge hele stad Goejrat in het neorden van de Pen&sjaab (India), zo is in Lahore meegedeeld. De jonge vrouw is veertien dagen geleden dood aangetroffen bij het marktplein van de stad. Zij was overleden ma geweldplegingen. In haar armen, hield zij een. baby van zes maanden, die van uitputting ge storven was. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft tot en met Vrijdag in totaal 3.172.000 gulden ontvangen. Begin Januari was de stand nog 2.726.000. In drie weken tijd is er dus 446.000 bijgekomen. DE VOORSTANDERS van de Europese eenwording hebben op 30 Augustus 1954 toen het Franse parlement de EDG afwees meer verloren dan de strijd om één onderdeel van de integratie; die datum heeft een koersverandering ingeleid van integratiepolitiek naar die van een nationale vernieuwing. Deze verandering bepaalt zich niet tot Frankrijk en tot de persoon van premier Mendès-France, doch heel de fronten van de federalisten en nationalisten hebben zich zodanig gewijzigd, dat ze tot een verandering van strategie en van tactiek nopen. Aldus Alfred Mozer in zijn voegdtoeden en een scherp omschre- Zaterdagmorgen op het buitenlands ven verantwoordelijkheid. En dit Tien jaar geleden werden in de VN de hoge defensie-uitgaven als onoverkomelijke hinderpaal ge noemd om 250 millioen voor ..Sun- fed" bijeen te brengen. Van Neder landse zijde is toen opgemerkt dat de wereld thans 85 milliard dollar per jaar voor defensiedoeleinden uit geeft, dat, met andere woorden, naast iedere 340 dollar voor militaire uitgaven I dollar voldoende zou zijn, Communistisch China heeft de familie van de elf Amerikaanse pilo ten, die in China tot langdurige gevangenisstraffen zijn veroordeeld wegens „spionnage", aangeboden een bezoek aan deze piloten in de gevangenis te brengen. Het Chinese Rode Kruis zon tijdens dit be zoek voor hen 2orgen. Washington heeft echter onmiddellijk verklaard, dat dit aanbod de betrokken families in een pijnlijke positie brengt. De VS kunnen dit bezoek niet aanmoedigen, aangezien de betrokkenen naar een gebied zouden gaan, waar „niet de normale bescherming van een Ameri kaans paspoort kan worden aangeboden." Het aanbod aan de familie der in China gevangengezette Amerikaanse piloten, om naar China te gaan ten einde de gevangenen te bezoeken, is gisteren gelijktijdig bekendgemaakt in Peking et. op het hoofdkwartier der Verenigde Naties in New York. Het aanbod was gedaan aan Ham- marskjöld, de secretaris-generaal der VN, toen deze begin Januari een bezoek bracht aan Peking, waar hij de kwestie der gevangen piloten ging bespreken. Een woordvoerder van de VN in New York legde er de nadruk op. dat Hanunarskjöld geen twijfel koestert over de veiligheid der fa milieleden, die aan het aanbod uit Peking gevolg willen geven. Enkele familieleden hebben al ver klaard, dat zij niet zuilen gaan, an deren daarentegen willen wél gaan. In kringen der VN te New York wordt het aanbod beschouwd als de mogelijke sleutel tot een eventuele vrijlating der gevangenen. Mocht de familie gaan, zo redeneren deze krin gen, dan bestaat de kans, dat Peking met een „groots gebaar" de gevan- De politieke aanéénsluiting van Europa met één Europese markt, die ons een hoger levensniveau verzekert dan mogelijk is bij behoud der nationale volkshuishoudingen (de visie die ten grondslag ligt aan de KSG). Een Amerikaans-Europees hulpprogramma op lange termijn voor de onderontwikkelde gebieden der wereld, niet met uitsluitend strategische bedoelingen, maar ter wille van de gerechtigheid en de bewoonbaarheid van onze aarde. Ten slotte: strikte handhaving van de geestelijke vrijheid, die de zuur stof is zonder welke geen geestelijk organisme kan blijven leven. Tse-toeng er begin 1950 aan de macht kwam. Een kentering ontstaat dan na d< dood van Stalin (Maart '53)d< Russen zijn in beslag genomen dooi de consolidatie van hun binnen lands bewind en spreken tegenovex het buitenland van een nieuwe koers. De conferentie van Berlijn (begin '54) stond nog in het beeld van de verstarring, maar in Genève werkte Rusland mee aan de wapenstilstand in Indo-China, terwijl in het laatst ,van het vorige jaar Rusland ook .toestemde in het houden van een .wereldconferentie over de atoom energie. Wij zijn dus op het ogen blik weer in een fase van beginnende ontspanning. De vijandschap van Rusland tegen het Westen heeft twee oor zaken: één uit het verleden en één uit de dogmatiek. Herhaaldelijk heeft het Westen de Russen aange vallen, terwijl het omgekeerd nim mer is geschied. Historische herin neringen hebben dus de basis voor een zeker wantrouwen gelegd, doch dat is sterk aangewakkerd door de leer van Lenin en Stalin, die de kapitalistische wereld afschilderde als de historische erfvijand, tegen wie alles is geoorloofd. In het Russisch communisme is'de Idee verloren gegaan; de heerschappij van de zaakwaarnemer der idee is er voor in de plaats gekomen. Daardoor worden van het Westen hoge offers geëist; men kan ze aflezen op de Ne derlandse begroting. Tegen de wereld macht van het communisme zij het Westen een onverbrekelijk geheel, ook door een gemeenschappelijk ge loof in democratische vrijheden. Spreker waarschuwde tegen het grijpen naar totalitaire middelen (zo als McCarthy deed in Amerika); wij mogen ons niet onze politieke gezond heid iaten ontnemen door de druk van het Oosten. Ook kan het verlangen naar sociale vernieuwing niet worden geremd, zon der dat communisme en neutralisme worden gezaaid. En ten slotte zijn er velen, die menen dat de koude oorlog op een bevredigende wijze te beëindi gen zou zijn, ais bet Westen de Sow- jet-Unie maar halverwege tegemoet- trad. Doch op welke voorwaarden zou dit kunnen gebeuren? Spreker meent, dat Moskou zich bij de herbewape ning van West-Duitsland heeft neer gelegd en dat een Westelijke erken ning van het Sow jet-stelsel van satellietstaten zou kunnen worden Dr. Patijn gaf in deze rede eeB overzicht over de rol, die de Sowjefc- tfnie heeft gespeeld op internatio naal terrein sinds de revolutie van 191.7. Duidelijk werd deze pas, toen Hitier een toenemend gevaar wat geworden. Doch de Oost-West-verhoud in werd een levensgroot probleem, toen In Augustus 1939door von Ribben- trop en Molotow het Duits-Rus sische verbond gesloten werd, dat Hitier bij zijn aanval op het Westen in de rug dekte. De Russische macht werd toen gebruikt om het politieke evenwicht tussen democratieën en fascistische staten te verstoren ten gunste van de laatstgenoemde. In de jaren 1945—1948 verrees het Oost-West-problcem echter pas in al t'n beklemming. Het uitgeputte Euro pa zag met schrik hoe Rusland voort ging, zijn machtspositie te verstevi gen, Uit vrees voor Amerika hebben de Russen toen Europa niet onder de voet gelopen, maar ze hebben hun macht hardhandig geconsolideerd. Pas in 1947 kwam de tegendruk van het Westen, een actie waaraan de namen van Truman, Achesoa en Marshall verbonden zijn. Door mili taire en economische hulp werd de toestand in Europa nog gered. Marshall-plan en NAVO hebben daartoe veel bijgedragen. Reeds in 1949 trad in de Oost-West-verhou- ding een zekere kalmering op. De dood van Zjdsnow werd gevolgd door een voorzichtiger beleid in Moskou. De militaire scheidingslijn van de oorlog kreeg de ondoordringbaar heid van het ijzeren gordijn. Maar in Azië behaalde het communisme een grote overwinning doordat Mao uitgeruild voor ae samenwerKing van West-Duitsland met het Westen en de onafhankelijkheid van Zuidslavië. Voor Azië luidt de eis, dat de positie van Peking-China officieel wordt be vestigd. Dat is gemakkelijker dan een Euro pees accoord, dat de satellietstaten aan hun lot zou moeten overlaten. Voor het Europese bewustzijn horen de Russen niet in Boedapest. Wenen, Praag en Welmar. Spreker schetste ten siotte het in de aanhef genoemde program als de juiste tactiek van het Westen. Naar mate de vrije wereld meer warmte en licht uitstraalt zal de tirannie er minder tegen bestand blijken. congres van de PvdA gehouden in leiding over de Europese éénwording. Velen"ook onder de federalisten beschouwen het verschil tussen EDG en Westeuropese Unie zó, dat laatstgenoemde wat minder inte gratie zou bevatten dan eerstgenoem de. Doch dit standpunt is werkelijk heidsbesef: .".e Westeuropese Unie heeft niets supra-nationaals, zij is een terugkeer naar de oude bondge nootschappen tussen souvereine sta ten. Niettemin zijn de Europese proble men van 1955 niet op te lossen door nationale maatregelen doch door Europese. In de laatste halve eeuw is de positie van Europa in de wexeldhuis- houding sterk gedaald; verhoudings gewijs is de industriële productie het aandeel in de wereldhandel en het consumptlepeil achteruitgegaan, zo als spreker met feiten en cijfers aantoonde. De twee huidige wereldmachten zün de Verenigde Staten en de Sow- jefc-Unie; zelfs verenigd zou de rest van Europa geen derde macht meer kunnen opbrengen. In dit proces kunnen nationale oplossingen geen redding brengen; alleen door met gemeenschappelijke kracht aan de oplossing van gemeenschappelijke problemen te werken kan Europa zijn welvaart garanderen, al zal het ook dan zijn positie van 1900 niet herwinnen. In dit verband moet duidelijk ge zegd worden dat in de verdragen van Londen en Parijs ieder spoor van supra-nationaliteit volkomen „ausra diert" is. Want bij de vertegenwoor diging der afzonderlijke staten be hoort noodzakelijk een gemeenschap pelijk orgaan met duidelijke be- Advertentie 1. M. TÖCH O CO A A VANAVON D WAT HOOFDPIJN AVO FRITS had geluk: 20 tabletten 65 cent ':GG?-kM orgaan behoort onderworpen te zjjn aan de parlementaire controle van een super-nationale volksvertegen woordiging. Bondgenootschappen als de Unie sluiten nationale rivaliteiten geens zins uit; solidariteit kan slechts ver enigen en zij wordt alleen door inte gratie bereikt. De Europese raad mist dit super- nationale orgaan; alleen in .de KSG is het tot stand gekomen. De vraag is nu of zij op de duur het lot van de EDG zal delen, dan wel "n egelstelling zal blijken waaruit de federale ge dachte opnieuw kan opmarcheren. Spreker meent dat we tien jaar na de tweede wereldoorlog gekomen zijn in een nieuw tijdperk van natio nale restauraties. Aan de samenwer king van Europese regeringen in fe deratieve richting is een eind geko men. De gevolgen van die verande ring tekenen zich reeds in een aan tal landen af. Frankrijk kan door de nationale politiek van Mendès-France zijn vroegere kracht niet herwinnen; de economische opbouw van Indo- China moet het bijvoorbeeld aan Amerika overlaten. De strijd tegen de EDG werd ge voerd, omdat men de opneming van West-Duitsland in de NAVO en de herbewapening van dit land niet wilde. Maar de Westeuropese Unie brengt ze beide ook. De conclusie moet dus zijn dat de beslissing van 30 Augustus 1954 tegen de integra- tiegedaohte was gericht. Gisteren heeft de Nationale Vei ligheidsraad der VS in Washington een spoedvergadering gehouden on der voorzitterschap van president Eisenhower. Gesproken zou zijn over twee on derwerpen: a. de mogelijkheid, toch een wa penstilstand tussen communistisch en nationalistisch China tot stand ie brengen, ondanks het aanvanke lijke verzet van beide partijen; b. hulp aan nationalistisch China bij eventuele ontruiming door natio nalistische troepen van minder be langrijke eilanden bij de Chinese e1? bijv. de Tatejen-groep. Tussen kwart over twaalf en een uur wordt het eerste deel van de dis cussie over Patijns inleiding behandeld. De Boer, Hilversum meent, dat Rusland meer en meer beheerst wordt door het nationalisme dat een im perialistische politiek tot gevolg heeft, maar dat' ook voert tot minder star heid bij onderhandelingen. Bakker uit Zwolle wijt de tweede wereldoorlog aan München; het Duits-Russische verdrag van Augus tus 1939 is daarvan het uitvloeisel. Harte, Haarlem, verdedigt het congresvoorstel om communistisch Ciiina toe te laten tot de Verenigde Naties. Meijer Siuyser meent, dat Patijns inleiding bewezen heeft, dat het socialisme een constructieve taak heeft in het conflict tussen Oost en I West; het wil een sociale democratie vestigen in alle landen ter wereld, ook in het Oosten. Ober uit Amsterdam ziet Afrika als volgende front, waarop de strijd tussen vooruitgang en reactie zal worden uitgevochten. Mevrouw De Kanter, Den Haag, vraagt waarom de Sowjet-Unie zich zulke grote beperkingen heeft opge legd toen agressie een goede kans van slagen had. Lieve uit Blaricum is verontrust door de onenigheid der socialistische partijen. Van Delft, Den Haag. twijfelt aan het effect van de invloed van het Westen op de Russische bevol king. S c h e p s meent ten slotte, dat de Derde Weg zich afsluit van de nood der gekerkerden achter het ijzeren rordijn. Om des gewetens wille wijst spreker die weg af. Het Westen moet dus sterk zijn en toch tot onderhan delen bereid. Doch dit brengt het gevaar mee. iat wij de onderworpen volken in de steek laten. Als zij in verzet komen, zoals de Oost-Duitsers deden op 17 Juni 1953, dan zou spreker niet voor een gewapend ingrijpen terug deinzen (applaus). Dr. Patijn verwerpt in zijn ant woord met Siuyser de Derde Weg. De NAVO als kader voor integratie te nemen inplaats van Europa acht hij irreëel. Bezoeken aan Rusland scheppen geen contact met het Russische yolk. Maar daarom kan bezoek toch nut tig zijn. Men weet nooit, wat ervan blijft hangen. Geen dogmatiek zelfs al is zij zo star als de Russische sluit evo lutie volkomen uit. Het is ook daar mogelijk, dat Moskou wijkt voor vitale behoeften van het volk; dit bleek o.a. bij de dood van Stalin. De mensen willen in Rusland de mcik- boer wel eens horen bellen, inplaats van de politie... (gelach). Minister Manshelk Dat doet hij erom (grote vrolijkheid). Dr. Patijn ziet verbetering in de tweedracht der nationale socialisti sche partijen. De politiek van Spaak en Guy Mollet is op eenheid gericht (applaus). Merkwaardig was dat bij het Frame denkbeeld van de wapenpool Mendès-France plotseling optrad als voorstander van integratie tegen over de overige EDG-landen. Doch die plannen, hebben slechts een. tweeledig doel: teil eerste de bevoordeling van de Frame indus trie; ten tweede een eenzijdige con trole op de productie van Duitsland. Van enige parlementaire contröle is hier helemaal geen sprake. Ook het Saarstatuut brengt geen Euro pese, doch slechts een internationale oplossing. De huidige koers in Frankrijk is erop gericht, het eerste tijdperk van Europese samenwerking volkomen af te sluiten. Het is te hopen dat zich om Jean Mormet een tegenbeweging tegen deze voor Europa en voor Frankrijk schadelijke politiek zal vormen. De Franse politiek scheept Aden auer op met een nationaal Duits leger, waarom hij niet gevraagd heeft. Op een kritiek ogenblik in de strijd tussen de Europese geest en het nationalisme in Duiteland, slaat Frankrijk' dus de bondskanselier de hele conceptie van zijn politiek uit handen. De laatste maanden tonen reeds een verscherping van het nationa lisme bij Adenauers coalitiegenoten; uitwijzen van Seebohm, Oberlander en Kaiser wezen dit duidelijk uit. Doch de bitterste pil heeft de Franse politiek de Duitse jeugd te slikken gegeven. Met de grootste moeite had men haar gewonnen voor het denkbeeld van een bijdrage aan de Europese defensie. Nu biedt Frankrijk die Duitse jeugd in plaats van een Europees, een nationaal Duits leger aan. Dé gedachte, dat de historie van 1918 daarmee herhaald woTdt, biedt thans de SPD een pro- pagandaleus, waarvan zij morgen weiïicht de gevangene zal zijn. Ook in andere landen kan de des integratie nadelige gevolgen heb ben, bijv. in Italië, waar de generatie christen-democraten, die niet Fafani aan bewind komt, zeker niet ontoegankelijk is voor auto ritaire neigingen. Ten slotte is Ame rika, dat eens „de beste Europeaan" was, sceptisch geworden ten aanzien van de samenwerking, waartoe ons werelddeel in staat is; Washington zal reeds blij zijn wanneer de West europese Unie tot stand zal komen. Hernieuwde actie Aan het slot van zijn rede kwam Mozer tot een samenvatting met de volgen-de hoofdpunten: Ten eerste: de Europese integratie is nog steeds noodzakelijk; Ten tweede: de samenwerking in de Westeuropese Unie dient in de gegeven omstandigheden aanvaard te worden, doch niet als stap naar supra-nationale eenheid. De inte gratie-gedachte, thans verlost van de noodzaak zich op militair ter- Er is althans Vrijdagavond ook van de nieuwe plaatsen aan de grote uitvalswegen weinig of geen gebruik gemaakt. Daar Vrijdag echter niet de liftdag bij uitstek is. bestaat er een kans, dat het Zater dag drukker zal zijn, al hebben wij er. na alle ervaringen met het sys teem-Staf bitter weinig vertrouwen meet in. In Eindhoven, dat het meeste van de nieuwe plaatsen had kunnen profiteren, omdat zij daar inderdaad zeer gunstig liggen, bleek de maat regel pas vandaag van kracht te worden. Daér dus de oude misère met de waardeloze opneemplaatsen, waar zich geen automobilist en geen lifter heeft gemeld. In Alkmaar, waar ook een nieuwe gunstige plaats is ontwor pen, was niettemin niemand om te liften. Er zijn in Alkmaar echter weinig militairen. In Den Helder waar het aan gewezen Stationsplein buiten de hoofdroute ligt. werd heel weinig gebruik gemaakt van de üftgelegen- heid. Assen, dat ook nieuwe punten heeft gekregen, geeft nog de beste resultaten. Aan de Kolk twee lifters voor Steenwijk en twee die nog verder in de richting Zwolle moes ten. Zij hadden snel een lift. Twee militairen op de Groninger straat weg moesten langer wachten. In Groningen geen lifters. "Wel één automobilist. Te Wciep heeft één soldaat drie kwartier gewacht voor uit de vele voorbijrijdende auto's de kans naar voren kwam. Be liftplaats is nog wel aan de Zuiderzeestraatweg. De soldaat kon mee tot Zwolle, maar moest naar Groningen. Hoe hij verder is gekomen, weten wij niet, want Zwolle heeft geen officiële opneempiaats. Zes sergeants hebben deze ene soldaat bewaakt, In Utrecht hebben een tweede luitenant en een sergeant twee uur vergeefs gewacht. Er kwam geen auto bij de liftplaats. In Amersfoort bij de Du Moulinkazeme geen lifters. Amsterdam kon als hoofdstad des lands geen lifter en geen auto opbrengen. De commandant-op- neemplaats, ditmaal geen majoor, geen kapitein, maar een sergeant, stond eenzaam en treurig aan de Mauritskade, waar drie soldaten de bordjes weer hadden neergezet. De opneemplaats-Noord, ofschoon verlegd, heeft zijn waardeloosheid opnieuw bewezen. De hoofdstad, met zeven uitvalswegen naar het heie land, heeft geen liftplaats, die langs een hoofdweg ligt. Rotterdam, dat even misdeeld is, had Vrijdagavond evenmin iets te meiden. rein te bewegen, kan zich richten op politiek en economie; Ten derde: het Saarstatuut verdient critiek omdat het te weinig Euro pees is; Ten vierde: de KSG moet met alle kracht gesteund worden; Ten vijfde: de Europese federalisten moeten in de oppositie gaan tegen iedere regering, die nationale be langen behartigt onder Europees etiket; Ten zesde: vooral de federalisten in de Franse en Duitse party zullen een harde strijd hebben; Ten zevende: de strijd voor de Euro pese integratie wordt een strijd op lang zicht; Ten achtste: de Europese Beweging zal tot een hernieuwde actie moe ten overgaan, wil men niet de conclusie trekken, dat zij de ne derlaag van 30 Aug. 1954 verdient. (Van onze speciale verslaggever) In Tivoli te Utrecht is Vrijdagmor gen om telled het tweedaagse bui tenlandse congres van de PvdA begonnen. De wat sombere zaal is alleen versierd met de partijvlag boven het podium. De waarnemend voorzitter van de partij, ir. H. Vos, noemde in zijn openingsrede dit congres een van de belangrijkste van de talrijke con gressen die de partij pleegt te wij den aan actuele problemen: het be handelt vraagstukken, die de laatste jaren een markante ontwikkeling hebben getoond. Ir. Vos noemde het van bijzon dere waarde dat hier een ruime discussie mogelijk is over zaken, waarover op het Februaricongres besluiten kunnen worden genomen. Op deze* eerste dag hebben de he ren ,dr. C. L. P a t ij n en G. R u y- gers inleidingen gehouden, respec tievelijk over de verhouding tussen Oost en West en de buitenlandse politiek. Premier Mendès-France van Frank rijk heeft gisteren een tactische overwinning behaald in de Nationale Vergadering: deze besloot, met 519 tegen siechts 100 stemmen, pas op 2 en 3 Februari een debat te houden in plaats van onmiddellijk zoals de oppositie gewild had. Hij heeft nu wat meer tijd om te trachten de onderhandelingen over zelfbestuur voor Tunesië tot een goed einde te brengen, voordat hij op de critiek van de oppositie moet ant woorden. Op 11 Februari as. bestaat het systeem Cinemascope een jaar. De Fox-film gaat dit jubileum herden ken met een helicopter-vlucht naar een aantal centraal gelegen plaateen in ons land. Daar zullen theater-exploitanten, die het Cinemascope-systeem een jaar geleden hebben aangedurfd, worden gehuldigd door het uitreiken van een stijlvolle decoratie, waarop in het Latijn staat vermeid „Voor durf en inzicht". De Cinemascope-helicoptervluchten worden gehouden op 9 en 10 Februari. Te Nijmegen komt deze helicopter op 10 Februari in de Goffert, te Arnhem eveneens op 10 Februari op de Sons- beekweide. Andere plaatsen op 10 Februari zijn Amsterdam, Den Haag en Zwolle. Op 9 Februari komt de helicopter in Rotterdam, Utrecht, Tilburg, Eindhoven, Maastricht en Heerlen. Vrijdagavond zijn wederom enigs nieuwe liftplaatsen voor militairen aangewezen. Zij liggen aan de uit-j valspoorten der steden en mogen derhalve gunstig worden genoemd. In het algemeen keert men dus terug tot de punten, waar de vrij liftende militairen ook al ston-: den, omdat het de natuurlijke op neemplaatsen zijn. Breda heeft in het oosten ge kregen de Tilburgseweg tussen de weg naar Oosterhout en de Heusden- houtee weg. (Tilburg, Den Bosch, Eindhoven). Voor Rotterdam en Roosendaal is nu aangewezen de Graaf Engelbertlaan. tussen Baronie laan en Boeimeerlaan. De weg dus, die voert naar Verkeersplein—Prin- cenhage. Bergen op Zoom. Wouwse- straatweg ter hoogte Vijverberg op da parallelweg voor langzaam verkeer. Geertruidenberg. Zuid van spoorwegovergang Raamsdonksveer. Keizersveer. Aan de hoofdweg 50 m zuid van de weg naar de ka zerne. M i d d e 1 b u rg. Kanaalweg bij station. Vlissingen. Uitwijkplaats op; Nieuwe Vlissingseweg 200 m noord aan de Keersluisbrug. Leeuwarden. Voor zuid: uit wijkplaats aan Overijselse straatweg zuid van brug Van HarinxmakanaaL Voor west: honderd meter voor di spoorovergang aan de Harlinger- straatweg. Voor oost: Groninger straatweg bij watertoren.

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 2