Zaterdag een zwemfeest m J. Kolpa-bad Schiedamse redders werken ook mee Schoolhoofd uitgeluid straat 1.000e schip Ook schelpdieren spoelen in massa op het strand Wiltons zaalhandballers werden sportieve tweede Oude stadsmuur in Dordt ontdekt? - WOENSDAG -i GEHAKTDAG GERRITSEN'S RDM huldigt een groot aantal jubilarissen I I 1 Hengelaarsclub twee jaar oud Traetor schoot van de weg Glad wegdek Wyers verhoogt dividend met zés proeent Betonpaal brak op onderaardse muur in de oude binnenstad Uitspraken rechtbank A Roland Holst in het Frans Slagerijen Onze bekende Gelderse Rookworst Marktberichten p I Burgerlijke Stand Esperanto wint veld 99 cent 250 gr. heerlijke Kalfsleverworst VERKOOPSTERS FILIAALHOUDSTER m II I \ll HET VRIJE VOLK - DINSDAG 25 JANUARI 1S55 PAGINA 3 ZATERDAGAVOND WORDT In het Kolpa-bad te Vlaardingen een groot zwemfeest geopend, dat in het bijzonder is georgani seerd voor het Vlaardingse publiek. De 'bedrijfsleider, de heer J. Traas heeft een verrassend programma opgesteld, waaraan deelgenomen wordt door eerste klas krachten. De nadruk zal niet vallen op wedstrijdzwemmen, maar er zullen belangwek kende demonstraties worden gegeven. Er zullen optreden leden van de damesafdeling van de Dordtse zwemelub „Merwede" met figuur- en showzwemmen, terwijl voorts de Schiedamse red dingsbrigade een buitengewoon spectaculair stukje zal vertonen. Onder water Jaren geleden is op de Noordzee een met cokes en anthraciet geladen schip vergaan. Het wrak sloeg stuk; de lading spoelde uit de ruimen en zonk weg in het zand. Tussen de zandbanken vol schelpdieren lag nu een steenkolenbank. De zeebodem voor onze kust is onder de invloed van storm en stromingen voort durend in beweging. De banken verplaatsen zich; soms „wan delen" ze tot tegen het strand. Ook die steenkolenbank is aan het wandelen gegaan en bij Hoek van Holland terechtgekomen. De zee geeft nu het zwarte goud terug, meestal bij kleine beetjes tegelijk, maar soms in zulke hoeveelheden dat het kolenrapen op het strand de moeite loont. Het eerste herenteam van "Wilton-Fij enoord heeft kans gezien al zijn wedstrijden te winnen in Poule B in de zaalhandbal wedstrijden om het kampioenschap van de afdeling Rotterdam. Dinsdagavond'moesten zij aantreden tegen het wel zeer zwakke Onder Ons uit Delft; in deze wedstrijd is iedere minuut een doel punt gemaakt, dus werd het een eenzijdige vertoning. Wel ble ven de Delftenaren tot het laatst toe volhouden, maar -dat kon toch niet verhinderen, dat zij met een 27—2-nederlaag genoegen moesten nemen. Onder de Nieuwkerk Schelpdieren op drift Best hengelaas Let wel: 500 gram heerlijk Rundergehakt 250 gram gesneden Niervet tezamen slechts Voor de soep: heel kilo VARKENSPOTEN 1 GROTE RUNDERPOOT slechts 0.49 Als extra reclame: voor slechts 49 cent alléén Woensdag voor reclame slechts 35 cent per 100 gram N.V. :3 Wl ia 3ÉI *'-ll ■II ::Üi -.tss ;;#1. li® liSP® J®5 Het hoofd van de Goeman Borge- siussohool. de heer C. Scherpenisse, verlaat op 2 Februari na vijf en dertig jaar „hoofd ener school" te zijn ge weest en na 47 jaar lesgeven, het on derwijs wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De oudercommsissie heeft een bij zondere avond georganiseerd om af scheid te nemen van de heer Scher penisse en deze is Vrijdag om acht uur in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Er zijn al grote series uitnodigingen verzonden, maar als er nog oud-leer lingen zijn (men denkt zelfs aan die uit de jaren 1920-'25) kunnen zé zich vervoegen bij de secretaris van de oudercommissie, die In de Sint-Li- duinastraat 3 woont. „Schiedam en omstreken" heet de hengelaarsvereniging, die haar twee jarig bestaan heeft gevierd In Ma rijke, waarbij de hoofdbestuurders E. Huisman en L. J. M. Lupker aan wezig zijn geweest. Het „Schiedams Klein Cabaret" (de leiding berust bij de heer F. Lupker) heeft de vis sers de gehele avond goed bezigge houden. Men besloot zich aan het verbod van het bestuur om met een gewone hengel in het Voomsche Kanaal te vissen te onderwerpen. De heer Van Hélderen van de „Rietvoorn" bood de jarige zuster vereniging een Delfts blauw bord aan ter versiering van het clublo kaal. Maar dat is nog niet alles. Buiten de reeds genoemde programma-on derdelen zal de springclub .Icarus" uit Rotterdam een reeks fraaie spron gen laten zien, terwijl zij tevens een uitermate komisch springnummer heeft ingelast. Daarnaast staat op het programma een wedstryd hindernis-zwemmen. Bii deze wedstrijd zullen de deelne mers zich onder meer door een auto band moeten wringen: vervolgens zullen zil over een stuk zeil moeten wandelen, dat losjes op het water oppervlak is gespannen en ten slotte zullen zü een eind onder een net door moeten zwemmen. Een waterpolowedstrijd zal even eens te zien zijn. De Vlaardingse Zwemelub zal een wedstrijd spelen tegen de Shell. Dit belooft een span nende wedstrijd te worden tussen twee ploegen, die elkaar fel de eer zullen betwisten. Bijzonder boeiend zal de demon stratie zijn, die de Schiedamse red dingsbrigade gaat geven. Het num mer heet „auto te water." Er zal een man in een Jdst" te water worden gelaten. Door een mi- crofooninstaliatie staat hij in verbin ding met de buitenwereld. Hü geeft verslag van wat er onder water ge beurt gedurende de zeven minuten, dat hij in zijn auto opgesloten zit. Dit nummer is ook leerzaam, want de „man onder water" zal precies ver tellen, wat hij doet om eruit te ko men en wat 't juiste ogenblik is om het portier van de auto te openen. Van meer dan gewone betekenis zal het optreden zijn van de Dordtse dames, die figuur, en showzwemmen gaan verzorgen. Zij zullen oun. te water dansen „De parade der tin nen soldaatjes" en een Engelse wals. Het figuurzwemmen, dat zij ais finale van de avond brengen, belooft bij zonder sprookjesachtig te worden. Een reeks schijnwerpers zal gekleurd licht op de figuur-zwemmende dames uitstralen. Dit programma begint om 8 uur. Vanaf Donderdag zijn kaartjes voor dit zwemfeest te verkrijgen bij het Kolpa-bad. elke morgen tussen 10 en 1 uur Toen de heer J. van Andel van zijn werkzaamheden bij de heer J. Kruis aan de Molweg te Schelluinen met zijn tractor met aanhangwagen naar Arkel terugkeerde, geraakte hij door een verkeerde manoeuvre van het goede pad. De tractor kantelde over de langs de weg liggende grep pel een op het aan de andere kant zijnde bouwland, terwijl de aanhang wagen in de greppel belandde. De tractor van de gebroeders Van de Steldt bracht alles weer op de goede weg. Hoewel er materiële schade was kon de tractor van de heer Van An del weer op eigen kracht huiswaarts keren. In de afgelopen nacht begon een taxi, bestuurd door Th. uit Rotter dam, door het natte wegdek op de Oude Langedijk te Delft te glijden. De taxi reed een lantaarnpaal om ver. waardoor de voorzijde van de auto werd ingedeukt. De koplamp werd vernield en de radiator sloeg lek. De taxi moest later worden weg gesleept. Bij het instorten van een schacht in een steenkoolmijn 350 km ten zuiden van Seoel (Zuid-Korea) zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Voor J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonderneming is het op 30 September afgesloten boekjaar bij zonder gunstig geweest. Het dividend kan worden vastgesteld op 15 procent (v. j. 9 procent) waarvan 3 procent uit de dividendreserve. De goederenwinst bedraagt 10.699.000 (v. j. 9.262.000). Aan bij zondere baten en lasten is ontvangen 275.000 (V. j. 37.000). Na afsohrijvingen, groot 401.000 v. j. 319.000) een dotatie aan een nieuwe onbelaste reserve ad 39,000 (v. j. nihil) en een extra-dotatie van 176.000 aan het pensioenfonds en een berekening van exploitatiekosten groot 8.695.000 (v. j. 7.777.000) resteert een winstsaldo van 1.663.000 (V. j. 1.203.000). Bij het Nederlandse publiek valt een toenemende belangstelling waar te nemen voor het gebruik van tex- tielgoederen bij de wonmgstoffering, zegt de directie In het jaarverslag. In de haven van Rotterdam is het 1000ste schip van dit jaar aangeko men. Het was het 2201 b.r.t. meten de Griekse stoomschip „Sousana Papadatoe", rederij Papadatos te Pi raeus dat Zondagmiddag leeg uit Lon den te Rotterdam aankwam en lig plaats koos in de Waalhaven, Vorig jaar kwam het 1000ste schip op 25 Januari binnen. Toen was het het Nederlandse schip „Nassauha- ven". Bij Den Hoek geeft de zee zwart goud De vorige week heeft Den Hoek weer kolendagen beleefd en ook Maandagmiddag liepen er in de mist nog jutters langjr de aanspoel- selstrook, al was de zee toen al niet zo erg gul meer. Van welk schip de steenkool afkomstig was, wisten ze niet: misschien is het al voor de oorlog vergaan. De „Faustus" heeft Bij het werk voor de bouw van 30 woningen aan de Torenstraat in het hartje van de oude binnenstad van Dordrecht is bij het heien een betonpaal gebroken, doordat men op een ongeveer een meter brede muur stuitte. Die muur bevindt zich enige meters beneden het maaiveld. Aanvankelijk meende men de steenlaag met een beitel tt kunnen slopen, doch nog steeds is men daarmee bezig. Er is haast geen doorkomen aan. Men i- thans reeds ongeveer vijf meter onder het maaiveld genaderd en nog steeds stuit men op de muur. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9 12.30 uur en 25 uur: doublé arm band, paar gymschoenen, paar lak schoentjes, vlinderstrikje, paar laar zen, paar lederen herenwanten, por- temonnaie, deksel van melkbus, rol behang, .gedeelte van grasschaar, enige wanten, handschoenen en sleutels. Te bevragen bij vinders: duimstok. G. v. d. Broek, Buitenhavenweg 166a; spade, v. Schijndel, Spinhuispad 25; twee leesboekjes, L. Eeuwijk, Lange Haven 128a: doos inh. tabletten, J. Mulder, Paulus Potterstraat lib; padvindersriem, v. d. IJssel, Gr. Flo- risstraat 55; dominospel, F. Steens, Grote Markt 4; zaklantaarn, A. van Balveren, J. v. Avennesstraat 43. melkbus, P. van Erp, Baan 23; zinken emmer, A. Scharloo, J. A. Alb. Thijm- straat 57; nummerbord, M. Hoogen- dam, Potgieterstraat 10; bruine por- temonnaie, B. de Graaf, Boyiestraat 26a; damesportemonnaie, J. Veenstra; Boerhavelaan 60a; schoolétui met inh., J. van Hekeren, Pr. Maurits- straat 18b; grijze kinderhandschoen, E. v. Hattem, Parallelweg 90c; groene kinderhandschoen, P. Esbach, Vlaar- dingerdijk 10; hoofddoek, K. van Dijk, Westfrankelandsestraat 111b; paar blauwe kinderwanten, H. v. d. Kamp, B.K.-laan 262a; blauw wantje, G. Jansen, v. Swindenstraat 31; ge kleurde halsdoek, G. Waasdorp, Put- tershoeksestraat 53b; jongenspet, P. Koornneef, Ploegstraat 17; blauw kinderwantje, M. de Vries, Pieter de Hooghstraat 12; dameswant, W. Vos hol, Parallelweg 70; sjaal, G. Sprong, Gordonstraat 31c; herenhandschoen, R. Hol, Jan van Avennesstraat 10; paar grijze kinderwanten, W. Hoegee, Lekstraat 82a; paar gebreide hand schoenen, Postkantoor Tuinlaan; grijze want, J. Timmer, B.KJaan 215b; biauwe kinderwant, Rodi, B.K.- laan 217b; paar kinderwanten, A. Vos, Hagastraat 63; loper, M. A. Grims, Parallelweg 228c; sleutel, S. Duimel, Kreupelstraat 24a; sleutel bos, K. Brussaard, Paulus Potter straat 7b; étui met sleutels, C. Jong man, C. van der Lindenlaan 51; ring met 5 sleutels, Molendijk, Nieuw Ma- thenesserstraat 84; slee, Antonissen, P.K.O-laan 157b; autoped, M. Rebers, Groen van Prinstererlaan 13; auto ped, C. van "Wingerden, Bakkersha ven 21; kettinkje, R. v. d. Drift, Pot gieterstraat 42a; F. v. Meirakker, Rotterdamsedijk 441d; ketting, Pluijm, Korte Achterweg 14; doublé broche, H. Reeling, Parallelweg 152b: bedrag aan geld, J. van Hekeren, Pr. Mauritsstraat 18b; bedrag aan geld, Stöpetie, Bakkerij de Nijverheid, Nieuwe Haven; ring, J. van Glessen, Korte Singelstraat 5a; ring, Wester- veld, ,De Lindenhof", Lange Achter weg. Geboren; Aart, z. v. A. v. Grijp en C. Warmerdam; Johannes P. M., z. v. J, J. van Lith en P. J van Haren: Johanna M. d. v. E. v. d. Berg en J. M. van Daalen; Johannes z. v. J-.P. M. Rtfnhart en P. Reekers; Dick, z. v. L. Hagestein en H. Reijn- goud; Cornells z. v. A. Aarssen en C. Krommenhoek; Petronella, J. H„ d v. P. j. Ham en W. F. M. v. Mil; Marie J. z. v. A. v. d. Made en J. J. DijkshoornFrancisucus A., z. v. A. v. d. Made en J. J. Dijkshoorn; René R„ z. v W. v. d. Meer en J. C. van Katwijk Overleden: M. J. Barends. 57 j. C. G. M, van Rijnrierhoff. 34 j. vr. v. J. de Ridder; M. H. Crama. 84 J„ wed. v. J. van Munster. Woensdagavond kwam Wilton niet in het veld en ken dus Donderdag fris de strijd aanbinden tegen Vires et Celeritas uit Gouda. Na een span. nend duel kwamen de Schiedammers ook hier weer als winnaars te voor schijn al was het niet met zo'n groot verschil. 86. Vrijdagavond was het Schiedamse DWS de tegenstander. Deze pioeg had enkele spelers van de oude garde teruggehaald zoals Jaap ten Bosch, doch het mocht de Wauw-witten niet baten; met een 145-nederlaag wer den zij hier uitgeschakeld. Zaterdagavond waren de rood-wit. ten er volkomen uit en wonnen op het nippertje van Zuidwijk (6—4). Door deze vier overwinningen trad Wilton Zondag in de finale aan te gen het eveneens ongeslagen De Schutters uit poule A. Om precies kwart voor vijf deed Schutters de afworp doch twee min. later nam Wilton de leiding door een enorm hard schot van Varewjjok 10. In de vijfde minuut stond Schutters ai weer met 3—1 voor. In de twaalfde minuut was de stand alweer gelijk: 44. Hierna liep Schutters weer uit en heeft zijn voorsprong niet meer afgestaan. Rust 58. Dadelijk in de tweede helft werd het 69; Wilton haalde weer in en toen er ongeveer een kwartier ge speeld was in de tweede helft steeg de spanning ten top en werd er alles van de spelers gevergd. 10—12. Vaxe- wijck maakte er eerst door een 9- meterworp 11—12 van en toen een der Schutters-verdedigers wat a! te hard aanpakte wees de prima leiden-' de arbiter v. d. Tooien naar de witte stip. Varewijck zette zich er rustig achter en bracht met een vliegend schot de stand weer gelijk 12—12. Wilton scoorde weer tegen doch de prima spelende Slik van de Rotter dammers maakte 2 doelpunten achter elkaar en toen iedereen in de laatste minuut op de gelijkmaker wachtte was het precies aan de andere kant waar de doelpunten vielen en zo wer den de Schutters kampioen van de afdeling Rotterdam door met 16—13 van Wilton-Fijenoord te winnen in een spannende sportieve en op zeer hoog peil staande wedstrijd. De dames van Wilton-Fijenóord zgn geëindigd op de tweede plaats. De eerste dag wonnen zij van Snel- wiek met 21. Donderdags verloren zij met 42 van de Districts le-klas- ser ADO doch Zondag wisten zü Wippolder uit Delft met 4—0 naar huis te sturen. In dames poule A werd ADO win naar en in poule B Actief: de finale tussen deze twee ploegen bracht een 4—0-overwinning op voor Actief en dit is dus kampioen afdeling Rotter dam Zaalhandbal 1955. De N.V. Aannemersbedrijf P. A. van Wijnen, die, daar de 30 huizen bouwt, he,efft de Dordtse stads archivaris, mr. J. J. Beijerman, ge waarschuwd, volgens wie het hier een oude stadsmuur kan zijn, die dateert uit het midden van de Middeleeuwen (12e of 13e eeuw). De stadswal, die langs de Spuihaven liep, dus buiten deze thans gevonden muur, is tegen het einde van de 13e eeuw aangelegd, waaruit men dus zou mogen concluderen, dat de nu ge deeltelijk blootgelegde muur, waarvan men nog niet weet hoe hoog deze is, uit vroeger jaren dateert. De wal loopt iéts naar de oude Rie- dijkstraat toe van de gasfabrek naar de Nieuwkerk, in N.O.N. richting. Staat de Nieuwkerk, die van 1568 dateert er op? Dat zal men onder zoeken door aan de andere zijde van de Nieuwkerk te gaan- graven. De oude Nieuwkerk is in 1568 afgebrand, de nieuwe die van toen dateert Is waarschijnlijk niet geheel op dezelfde plaats gebouwd, hetgeen is gebleken, toen men in' de nabijheid van de huidige Nieuwkerk op oude funda menten stuitte. Deskundigen van het Rijksinsti tuut. voor Oudheidkundig Bodem- Advertenties onderzoek te Amersfoort zouden hier Woensdag een onderzoek instellen. Het is waarschijnlijk, dat de thans opgegraven muur, hier en daar aan de binnenkant is ondersteund door steunberen. Aan de buitenkant heeft in vroeger jaren waarschijnlijk een gracht gelopen. Als men hier inderdaad een oude stadsmuur heeft geraakt, dan is het opmerkelijk, dat de oppervlakte van de stad sinds de 12e of de 13e eeuw zo aanzienlijk is toegenomen, ook al houdt men er rekening mee, dat elke stad in de loop der eeuwen groter wordt. geen cokes of anthraciet opgeleverd, daar za. alleen pufkool ln. Op gunstige dagen zijn er wel eens veertig kolenrapers tegelijk bezig. Als ze een mudzak vol hebben, brengen ze het vrachtje op de bagagedrager naar huis en fietsen meteen weer te rug voor de volgende portie. De kwa liteit is prima, je moet er alleen een paar emmers water overheen gooien om het zand en zout eruit te krij gen, anders knapt en knettert het zo in de kachel. Er komt vooral veel steenkool aan, als op storm uit het westen of het noorden een paar dagen met landwind volgen. Bij zeewind werpt de vloed alles wat drijven kan cp het strand. De landwind stuwt het wa ter aan de oppervlakte van de kust weg, maar langs de bodem ontstaat dan een tegenstroom, die het bezink sel meevoert, dat blootgewoeld is door de diepgaande golfwerking ge durende het stormachtige weer. De vloed geeft dan behalve steenkool ook ongewoon veel schelpdieren die van hun ankerplaats zijn losgesla gen. Allerlei weekdieren die in twee kleppige schelpen huizen, hebben een ankertje in de vorm van een voet, waarmee ze zich kunnen ingraven. Ze verschuilen zich voor roofslakken en bodemvissen als de schar en de bot. Voor hun ademhaling en voe ding bedienen ze zich van sipho- nen, kleine buizen die boven het zand uitsteken. De ene buis zorgt voor de toevoer van voedsel- en zuurstofrijk water, door de andere wordt het af valwater afgevoerd. Ondanks deze handige inrichting en het harde kalkpantsertje, is hun meestal geen lang leven beschoren. Vroeger of la ter worden ze ontdekt door purper- slakken of tepelhoorns, die met hun rasptong en met kalkoplossende zu ren een gaatje in de schelp maken en de inhoud oppeuzelen. Richard Barthelemy, die 18 jaar begeleider is geweest van Enrico Ca ruso. is te Monte Carlo overleden. Hü was 86 jaar. Het geweld van de stormgolven slaat de bodemdieren op drift en als er dan een landwaarts gerichte te genstroom volgt, hebben de schelpen vissers en de vogels een goede dag. Tegelijk met de kolenrapers verschij nen zwermen zilvermeeuwen, zwarte kraaien en bonte kraaien. De werphengelaars hebben het al lerbeste visaas voor het opscheppen. Ze gaan de pier op met een par tijtje kokkels of „dozen", peuteren de schelpdieren uit hun kalkmantel- tjes en steken ze aan de haak. Het lange tuig, dat ver in zee wordt ge worpen, heeft vele geaasde zijlijntjes, zodat de scharretjes en de botjes ernstig in verleiding worden ge bracht. We hebben er Marndagmld- dag verscheidene zien ophalen. Sportvissers, kolenrapers. schelpen vissers en vogels profiteerden van de gaven der zee. De 31-jarige koopman A. P„ van Spaans-Zwitserse nationaliteit, die zich in Rotterdam zou hebben schul dig gemaakt aan oplichting, is Dins dagochtend door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken en onmid dellijk in vrijheid gesteld. De 32-jarige zeeman F. v. K. uit Rotterdam werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en ondertoezichtstelling van de reclassering en van een psychiater. Hij was ervan beschuldigd op 9 Aug. van het vorige jaar op de Veerhaven bedreigingen te hebben geuit tegen o'e 45-jarige directeur L. P. R. De rechtbank veroordeelde de 26-jarige automonteur A. v. d. Z. we gens diefstal van een auto tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en een boete van 50 of 20 dagen. De 21-jarige los werkman C. J. H M. en de 22-jarige fabrieksarbeider L. K. hoorden zich wegens diefstal van een bromfiets veroordelen tot twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een boete van 25 of 10 dagen. Wegens oplichting werd de 50- jarlge constructieschilder H. D. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. De 29-jarige koopman D. C. werd wegens een poging tot oplich ting veroordeeld tot drie maanden met aftrek. In de serie „Autour du monde" van de poëzie-uitgever Pierre Seghers te Parijs is een keuze* verschenen uit de gedichten van A. Roland Holst. De vertalingen zijn van Henri en Ans Deluy, deels van de hand van Dolf Verspoor. De uitgave, onder de titel „Par dela les chemins", is mogelijk gemaakt met steun van de Neder landse ambassade in de Franse hoofdstad. In de loop van dit jaar zal Dolf Verspoor, eveneens te Parijs, egn..,,, bundel vertalingen het licht dóén, zien uit het werk van Gerrit Achter berg. Een verzameling „Poèmes de Hollande" verschijnt binnenkort van de hand van André Piot, ln De bond van Arbeiders-Esperan tisten had in April van het vorige jaar besloten een geldinzameling on der zijn leden te houden om zodoen de de organisatie financieel te ver sterken. Deze actie zal drie jaar du ren, in deze periode hoopt men 16.000 bijeen te brengen. Eind 1954 was reeds 6000 bijgedragen. Een mooie afsluiting van het oude jaar. Van de biografie van Tito, het staatshoofd van Joegoslavië, geschre ven door Vladimir Dedeijer, is een Esperantovertaiing verschenen. Dit boekwerk telt 518 pagina's. Het is met een veertigtal foto's en een land kaart verlucht. Een Esperanto-jeugdclub te Olo- mouc (Tsjslw.) kreeg 97 brieven uit 21 landen op een correspondentie- aanvraag. Merkredon, la 26an de Jan.: Klub- vespero trakto de „La Progresanto'. La kafo estas same bongusta kiel hejme, ne estas kialo por forresti. Of U kent toch onze adressen?? wir» Kmt&m WW BARENDRECHT, 24-1. Knol selderij 1533, spruiten AI 4550, BI 46—51, witlof I 40—51, H 30, kroten per kg 2030, waspeen 3133, uien per kg 9—20, rodekool 3110, groene- kool 919. prei per kg 29—3, boeren kool 2935. veldsla 1,611,83. Aan voer spruiten 40.000 kg, aanvoer wit lof 19.000 kg. I heeft ln enkele filialen te Rotterdam en Schiedam plaats voor enige nette terwijl tevens ln enkele dagwinkels een g flinke wordt gevraagd. Zij. die voor verkoopster of voor flllaalhoudater ln aanmer- s king willen komen kunnen zich Donderdag 27 Januari g vervoegen ln de volgende filialen: g Groene Hllledijk 217, Rotterdam van 910 uur Mathenesserweg 76, Rotterdam van H—12 uur Hoogstraat 65, Schiedam van 12 uur H Zwartjanstraat 2, Rotterdam van 34 uur Vlletkade 3, Rotterdam van 56 uur Het huisraad staat er op zolder, de bewoners zijn ergens bij familie ingetrokken: zo is de toestand op het ogenblik in twee vart de drie boerderijtjes op deze foto. Zij staan aan de Gelderse kant naast de IJselbrug bij Zwolle. De betvoners van het derde boerderijtje (op de foto geheel rechts) behoeven zich nog geen zorgen te maken zij komeit pas in het water te zitten als de peilschaal bij Katerveer een veel hoger peil aanwijst dan op dit ogenblik: 3.10 meter plus NAP. De scheepvaart door de anders zo drukke Katerveer sluizen ligt nu geheel stil. Er mag niet geschut worden bij het grote verschil in peil tussen IJsel en Willemsvaart ongeveer drie meter). In het sluis wachtershuisje staat de telefoon geen ogenblik stil: voortdurend vra gen de binnenvaartschippers de laatste berichten en steeds krijgen zij te horen: als alles meeloopt, kunnen we misschien Donderdag middag de eerste deuren, openzetten, maar dan moeten we westen wind houden, anders duurt het langer. Op het ogenblik daalt het water in de IJsel; Zondag is bij Kater veer de hoogste stand gemeten, namelijk 3JS plus NAP. In een feestelijk versierde zaal van gebouw Gourzand in Tuindorp Hrij plaat werden gistermiddag 63 jubila rissen gehuldigd, die 40 of 25 jaar in dienst waren van de Rotterdamse Droogdok-Maatschappij en Scheeps bouwmaatschappij Nieuwe Waterweg. Een der directieleden, ir. K. v. d. Pols, zei in zijn toespraak dit gebeu ren ieder jaar weer zo plezierig te vinden, omdat daar toch uit blijkt, dat zoveel mensen de onderneming trouw blijven. „Werk is er in over vloed," vervolgde spreker zijn toe spraak, „maar een groot tekort aan personeel is er mede oorzaak van, dat we zelfs aantrekkelijke opdrachten moeten laten voorbijgaan. Laten wij, als ouderen, een voorbeeld zijn voor de jongeren om ze niet alleen op hun rechten maar ook op hun plichten te wijzen. Want al hebben we een 48- urige werkweek, menig uurtje komt nog wel eens tussen kade en schip terecht." Vergezeld van een persoon lijke felicitatie ontvingen alle zilve ren jubilarissen het door hen uitge kozen geschenk, bestaande uit een gouden polshorloge, een gouden zak horloge of een radiotoestel. Het ca- baretprogramma werd verzorgd door André Carrell. Marianne v. d. Bergh, Peter Oran, The Three Jacksons, Tony Schifferstein en Frans dê Guise. ROTTERDAM, 24 Jan. Binnen landse granen. (Officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam): tarwe: rode op vochtconditie tot 27,45; zomergerst vast naar kwa liteit en vochtgehalte 27,50ƒ29,75 geschoonde daarboven; haver nau welijks prijshoudend naar kleur en vochtgehalte 25,5027,25; extra blanke tot 28,rogge doorsnee- kwaliteit 22,5023,bakrogge 24,-25,—; peulvruchten, zeer flauw, groene erwten tot 90, schokkers tot 120,bruine bonen tot 75,—. ROTERDAM, 24 Jan. Klelaard- appelen 35 mm opwaarts, elgenhei- meds 12,14,bintjes 8, alpha 7,bevelanders 12, 12.50, furore 10,50 11,—. Zandaardappelen: libertas 7, 8,—. Voeraardappelen 3,25 4,—. Prijzen berekend per 100 1 g en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptieaardappelen op wagon, schip of auto. ZWIJNDRECHT 24 Januari. Andijvie 65.00—75.00; Spruiten A 39.00 —44.00; B 15.00—32.00; Witlof A 39.00 46.00; B 32.0037,00; Grasveldsla 173.00—204.00; Prei 32.00—38.00; Uien 1.00—16.00: Knolselderij 1.0020.00; Rodekool 33.00—45.00; Sav. kool 18.00 —27.00; Groenekool 10.00—27.00; Boe renkool 19.00—28.00; Waspeen 24 00- Breekpeen 17.00—21.00; Kroten 30.00 —34.00; Selderij 5.00—6.00; Brederode 15.0016.00; Bellefleur 14.00. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - TeL 68798 t Ém k':> wil

Het Vrije volk | 1955 | | pagina 1